OP LANDBOUWGEBIED Nieuwe PTT-service I. Ondanks verlies Iraanse belang Restauratie Nieuwe Kerk Groei ABN-concern vooral in buitenland Olie bezorgt Noorwegen forse winsten Delegatie IMF pleegt overleg met Turkije Meeste bedrijven zijn gezond Consumptie twee procent hoger Enquête: cent mag verdwijnen op facsimile-gebied 1098- Hogere lonen leverden het meest in Déze wasmachine voor déze prijs Binnenkort apparatuur te huur 19 (Van on?e redactie economie) ZANKER GOES. Landbouwminister G. Braks heeft zich in Goes tijdens een spreekbeurt voor het CDA-Zeeland sterk gemaakt voor handhaving van de Europese samenwerking op het vlak van de landbouw. 1 w ECONOMIE 1 Braks: Samenwerking in Van onze redactie econoniie) Europa moet gehandhaafd oteerd aim, (ADVERTENTIE) Zanker5O2S warme bakker voorspeld het saneringsfonds jaar lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 99 99 (Van onze redactie economie) Zonnige toekomst voor Er moeten, zo zei hij, in Brussel eerlijke prijsafspraken worden gemaakt, maar op langere termijn moet het beleid gericht zijn op het in stand houden van de ge meenschappelijke markt. „Als we daar afbreuk aan doen, dan gaan we naar een hernationalisering”, aldus de minister.' Braks vond het teleurstellend dat het Europese parlement geen duidelijke uit spraak heeft willen doen over de nieuwe prijzen voor de landbouwprodukten. Een gemiste kans, zo constateerde hij. want het landbouwdossier is het enige van be lang waarover het Europese parlement zijn mening moet geven. De bewindsman meende dat de situatie in de zuivelsector een tijdelijk terughou- dend prijsbeleid rechtvaardigt. Aan voor spelling van een percentage dat haalbaar lijkt voor de verhoging van de landbouw prijzen. waagde hij zich niet. „Ik heb me tend grote verwarring ontstaan naar aan leiding van de redevoering die minister Braks woensdagavond in Goes hield. Iri zijn betoog suggereerde hij dat het voor Nederland onmogelijk is iets te doen aan de import van appelen uit Oost-Duitsland omdat dit land formeel lid is van de Euro pese Gemeenschap. )0 )0 )0 m ondseo liv. ed.) 41,00 35,00 23,90 269.00 152,00 81,00 87.10 39,10 143,00 42,40 43,60 61,00 33,00 59,50 118,50 98,70 137,50 35,70 138,00 61,00 73,40 176,00 30,40 76,50 166,50 22.00 35,20 38,50 44.50 45,50 315,00 145,00 144,01 280.00 Toch blijft de groei van het ABN-con cern (waartoe ook de Hollandsche Bank- Unie en Mees en Hope behoren) zich voor al buiten ons land afspelen. Naast de al eerder genoemde uitbreidingen kwamen er vorig jaar nieuwe verstigingen in Pitts burgh, de Braziliaanse plaatsen Campi nas. Santo Amaro en Belo Horizonte. Bir mingham Jubail (Mekke is in voorberei ding), Seoul Horizonte en het Japanse Foekoeoka. gestimuleerd door voor de bakkerij. In het distributiepatroon van brood is in de loop van de tijd een reusachtige veran- Onder het toeziend oog van twee leden van de marechaussee is een schilder bezig het hek van de ingang van de Nieuwe Kerk aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal te verfraaien De inhuldigingsdatum nadert, vandaar. dering opgetreden. In 1976 werd 36 pro cent van het brood verkocht via de levens middelenhandel en 2 procent via de rij dende winkel. Deze distributiekanalen be stonden bij het begin van de zestiger jaren geheel niet. In de periode 1961-1976 steeg het percentage brood dat *via de winkel werd verkocht van 21 naar 40 procent. Dit alles ging ten koste van de bezorging, die in de genoemde periode haar aandeel zag dalen van 79 naar 22 procent. Volgens onderzoekingen is de vermindering van de bezorging de laatste jaren veel langza mer gegaan dan vroeger. Als de experi menten van de Commissie Bezorging van de Stichting Herstructurering Broodbak kerij een succes worden, lijkt het niet Uitgesloten dat de bezorging weer terrein gaat terugwinnen. Het gaat hier om de door de commissie gesubsidieerde zoge- Waarschijnlijk zal de delegatie een in formeel verslag uitbrengen van haar be vindingen aan de Organisatie voor Econo- mische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), een in Parijs gevestigde organi satie van 24 westerse industrielanden. Op 15 april belegt de OESO in Parijs een vergadering waar het westen financiële hulp aan Turkije zal toezeggen. Oorspron kelijk had dat twee weken geleden al moeten gebeuren. Japan, Canada, Zwe den en Zwitserland weigerden toen echter om zich vast te leggen op het bedrag dat zij Turkije zullen verstrekken, zo werd in kringen van OESO vernomen. ANKARA (Reuter). Een delegatie van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) pleegt in Ankara overleg met een nieuw krediet van ongeveer twee miljard gulden met een looptijd van drie jaar voor Tur kije. Verwacht wordt dat de delegatie twee weken in Turkije zal doorbrengen. Nagegaan wordt of de Turkse economie vooruitgang heeft geboekt sinds de cen- trum-rechtse regering van premier Demi- rel in januari een programma heeft aan- ,vaard dat voorziet in economische verso bering. Ook fax-bezitters kunnen van ’post fax' gebruik maken, door via hun fax een bericht door te geven aan de PTT- fax, die het dan verder verzendt naar de geadresseerde die niet over een ei gen apparaat beschikt. AMSTERDAM (ANP). Het kleinbedrijf in de bakkerij sector omvat een groot aantal'merendeels gezonde bedrijven met goede toekomstverwaehtin- ,gen. Dit is de conclusie van de brancheschets „De warme bakker”, uitge bracht door de ABN. Hioiiieer uw wasmachine aan vervanging toeis.let n dan voondoft: 146,50 68.50 92,50 88,30 38,50 188.30 23,60 78,50 102,00 41,00 65,00 71,50 14,00 100,20 117,50 54,00 99.00 51,50 90,00 UK 8U ,1 38,10 51,80 105,00 61,80 0,00 137,50 108,00 147,50 34,50 51,20 120,00 50,00 47,10 sche ïn sen. dit euvel aan. De reële inkomensstijding neemt echter sterk af naarmate het inkomen hoger is. Mensen met tweemaal modaal zagen in de door het VNO onderzochte periode van zeven jaar hun inkomen „in totaal met maar 7,1 procent” toenemen, terwijl vier maal modaal er „maar 2.4 procent” beter op werd. Dit geeft volgens het VNO aan hoe sterk er in de afgelopen jaren is genivelleerd. Het aantal kantoren in Nederland is vorig jaar verder toegenomen van 701 tot 710. In het buitenland daalde het aantal kantoren van 233 tot 201, maar hier speelt het buiten beschouwing laten van de Iraanse deelneming een rol. Het aantal personeelsleden in Nederland nam toe van 18.960 tot 19.455» en in het buitenland van 7015 tot 8075. voor dit jaar verwacht het bestuur van de bank een verdere toe neming van het aantal medewerkers in eigen land met ongeveer 250 man. De bakkers in Nederland hebben een moeilijke tijd achter de rug. Een aanwij zing daarvoor kan worden gevonden in de daling van het aantal bakkerst dit daalde tussen 1960 en midden 1978 van meer dan 10.000 tot ruim 4000. Het waren vooral de kleinere bakkers, die voorgoed de oven doofden. Voor de daling zijn drie oorzaken aan te geven. In de eerste plaats is het broodver- bruik sinds 1950 voortdurend gedaald. Aten wij in 1951 per man nog 281 gram brood per dag, de consumptie is nu naar schatting 160- gram. De waarde van het geconsumeerde brood bedraagt uitge drukt in geld nu ongeveer 2 miljard per jaar. Dat is per hoofd van de bevolking 145 of bijna 2,79 per week. Per gezin wordt per week 10,70 aan brood uitgege ven. Als de dalende trend zich voortzet zal er in 2000 nog maar 100 gram brood per dag wörden gegeten. De bakkersbranche moet daarom in ac tie komen, zo vindt de ABN, die hierbij aan een gezamenlijke reclamecampagne denkt. Dat dit mogelijkheden biedt, heeft Zweden bewezen, waar na een reclame campagne voor het eerst sinds jaren weer een stijging in het broodverbuik optrad. Een andere oorzaak voor de daling van het aantal warme bakkers is, dat een aantal zo is gegroeid dat het tot het groot bedrijf moet worden gerekend. Tenslotte is er hpt feit, dat een zeer kleine bakkerij niet of nauwelijks rendabel is te maken. De sluiting van dit soort bakkerijen is nog Dat staat in het deze week verschijnen den blad Onderneming, het orgaan van het Nederlands Verbond van Onderne mingen (VNO). In de jaren 1973 tot en met 1979 kreeg de modale loontrekker (32.500 gulden in 1979) er reëel bijna 16 procent bij, zo heeft het VNO uitgerekend. Voor minimumloners steeg het reëel beschik baar inkomen in hetzelfde tijdvak met bijna een kwart. Het best kwamen de m'inimum-uitkeringstrekkers ei- van af. Zij zagen hun inkomen met bijna een derde toenemen. DEN HAAG (ANP) Het zal de meeste Nederlanders een zorg zijn dat de cent verdwijnt, zelfs als daardoor het leven wat duurder wordt. Dat blijkt uit een enquête die het NIPO vorige maand heeft gehouden onder ruim duizend Nederlanders. Van hen wist 79 procent af van de plannen om de cent uit de circulatie te nemen. De helft van alle ondervraagden zei dat het hen niets kon schelen, terwijl een kwart er voor was. Geen bezwaren had 75 procent, terwijl 19 procent zich tegen het verdwijnen van de cent uitsprak. De verschillen in antwoorden tussen mensen die meer of minder verdienden liepen nauwelijks uiteen, aldus het NIPO. Op de vraag of het leven dan wat duurder zal worden, antwoordde 48 procent met ,Ja” en 45 procent met „maakt niets uit”. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Ondanks het teleurstellende verlies van het Iraanse belang blijft de ABN expanderen in het buitenland. -.Uitingen hiervan waren vorig jaar de bundeling van de belangen in Zwitserland en de overneming van de middelgrote LaSalle-bank in Amerika. gekocht. Veel mensen kochten met verhoging van de BTW begin 1980 in De belangrijkste economische adviseur van de Turkse regering, Turgut Ozal, heeft deze week de verwachting uitge sproken dat de OESO-landen dit jaar ruim twee miljard gulden zullen fourne ren en volgend jaar een even groot bedrag. 112.0 369,0 285,5 7,0 De werkgeversorganisatie heeft boven dien geconstateerd dat de nivellering het sterkst is geweest in de jaren „waarin de regeling meende te moeten ingrijpen in' de loonvorming, namelijk 1974 en 1976”. Iets dergelijks staat volgens Onderneming ook dit jaar weef te wachten. Het VNO stelt daarbij de vraag hoe lang men kan doorgaan met het zo verschillend behan delen van de diverse inkomensgroepen, want „de spanningen die dit oproept in de bedrijven, worden te groot”. ongeveer dezelfde wijze als nu een tele foontoestel. Het belang van standaardisatie is dat alle bezitters van fax-apparaten met elkaar kunnen communiceren. Af stand speelt hierbij geen rol. Via de telefoonlijnen zijn internationale en in tercontinentale verbindingen moge lijk. als de apparaten maar op elkaar zijn afgestemd. Vanaf 1 september is te huur de PTT-telexfax 201, een apparaat tér grootte van een schrijfmachine, dat een kwartovelletje binnen drie minu ten ’verzendt'. Wat precies de kosten tan deze service zullen zijn, is nog onbekend. Omdat niet iedereen die wel eens snel een tekst of een grafiek wil verzen den het lonend 'zal vinden een fax- aparaat te kopen of te huren, zal de PTT ook een openbare fax-dien$t ver zorgen. Op 250 postkantoren kan een te verzenden spoedberichtst vanaf 1 maart 1981 worden aangeboden. De PTT verzendt het dafi via de fax naar het postkantoor met fax dat het dicht bij de geadresseerde is gelegen. Via spoedbestelling gaat het dan verder. bezorgingsvorm tracht men de sterke punten van de warme bakker te combine ren met het gemaksaspect. DEN HAAG (ANP). De PTT heeft een begin gemaakt met de dienstverlening op het terrein van facsimile ofwel telekopiëren. Deze maand wordt een gids van bezit ters van deze apparatuur ver spreid, vanaf 1 september is appa ratuur bij de PTT te huur en 1 maart volgend jaar start de PTT op 250 postkantoren met „fax- post” voor uitwisseling van berich ten, die dan vervolgens per exptres- sepost naar de geadresseerden wörden gebracht. Facsimile of fax is het overdragen van signalen via telefoonlijnen van én fax-apparatuur naar een ander. In het kort komt het neer op het maken van een fotokopie van een tekening, gra fiek of bericht, maar dan op afstand. Steeds meer mensen en bedrijven in ons land maken van deze communica- tiemogelijkheid gebruik, aldus de PTT. Het zouden er nu al meer dan 2500 zijn. Een groot aantal van hen staat in de PTT-facsimile-gids die nu wordt ver spreid. Niet allemaal, omdat niet ieder een die een fax-apparaat heeft, wilde meewerken. De PTT wil dit voor de volgende gids wel bereiken. De PTT streeft naar standaardisatie van de verschillende soorten appara tuur. De gids moet hiertoe bijdragen, evenals het feit dat PTT de dingen gaat verhuren onder de naam „telefax" op IJ doet er lang mee. II doet er,alles mee, wat goed is voor uw wasgoed. (1 spaart er stroom en water mee. Kortom: IJ koopt pure degelijkheid voorjarenlang wassen zonder zorgen en problemen. Zanker is het merk, dat het vaakst opnieuw wordt gekocht. Daarom is déze wasmachine zo’n goede, verstandige keus. Voor folders en dealeradressen: Zanker Nederland B.V., Johan de Wittlaan 11, 3445 AG Woerden, tel. 03480-16741 Deze sanering moet als positief worden beoordeeld, omdat het kleinbedrijf er in zijn geheel genomen gezonder door werd, aldus het rapport. De warme bakker heeft zeker last gehad van de activiteiten van de broodfabrieken, maar dit is niet de enige of voornaamste oorzaak van de koude sanering onder de kleine bakkers. Uitein delijk beslist het publiek en op het ogen blik mag de warme bakker zich verheu gen in een goede belangstelling van de kant van de consument, zo wordt gesteld. een aantal keren uitgesproken tegen de door de Europese commissie voorgestelde 2,4 procent, maar ik heb nog nooit gezegd dat ik voorstander ben van de verhoging met 7 procent, zoals van de andere kant wordt gevraagd. Het zal daar wel ergens tussenin liggen”. Uitgebreid ging de nieuwe minister van Landbouw en Visserij (hij is enkele weken mr. Van der Stee opgevolgd) in op de economische situatie. Hij Vergeleek het economische klimaat met het weer: te guur en te koud voor de tijd van het jaar. Hij vestigde er de aandacht op dat er tekorten aan het ontstaan zijn op de beta lingsbalans. En dat dan ondanks de aan zienlijke baten die het aardgas, de ver voerssector en de agrarische sector ople veren. Op de ministeries van Landbouw en Economische Zaken is overigens vanoch- De belangstelling van de bank blijft vooral gericht op Amerika en Europa. Öok in Frankrijk wordt gewerkt aan een bundeling van de belangen. Intussen is in Madris een vestiging operationeel gewor den. Voor dit jaar staan nieuwe vestigin gen op het programma in Taiwan (HBU) en Sri Lanka (ABN). Van het balanstotaal activiteiten, zo zei de voorzitter van de raad van bestuur, A. Batenburg, deze week bij het uitkomen van het jaar verslag. Het Iraanse belang (33,5 procent in de nu genationaliseerde Mercantile Bank of Iran) ontwikkelde zich juist gunstig. In 1978 leverde deie deelneming een netto winst voor de ABN op van 5,4 miljoen. Het wegvallen van deze winstbijdrage kon in 1979 vooral worden gecompenseerd door de zeer tevredenstellende ontwikke ling van de Saoedi-Arabische affiliatie Albank Alsaudi Alhollandi. De ontwikke ling in Iran was echter een van de oorza ken van een niet zo juichende ontwikke ling van de bank in. 1979. In de eerste twee maanden van 1989 heeft de winstgroei van de ABN zich ech ter duidelijk hersteld, hoewel de rente- marge' nog een iets verdere daling te zien heeft gegeven. Vol vertrouwen is het ABN-bestuur dan ook in de afloop van de Iran-zaak, hoewel het overleg met de Iraanse autoriteiten over de toegezegde schadeloosstelling voor het belang in het land nog niet is geopend. Door het teruglo pen van het handelsverkeer met Iran zijn de vorderingen van de bank, die dienen ter financiering van commerciële transac ties, aanzienlijk gereduceerd. STAVANGER. Den Norske Stats Ol- jeselskap AS (Statoil), De Noorse staatso- liemaatsch'appij, verwacht in de eerstko mende jaren een flinke winst te boeken en een omzet van ruim tien miljard kroon (vier miljard gulden) per jaar té maken. Dat heeft de president-directeur, Arve Johnsen, laten weten in het bedrijfsblad. Vorige maand maakte Statoil melding van een nettoverlies van 194 mijoen kroon over het voorgaande jaar. De waarde van de verkopen steeg daarbij van 2.0 tot 3,25 miljard kroon. Sinds het eerste boekjaar (1972) is steeds verlies geleden. In de eerste helft van de jaren tachtig zullen de investeringen van de onderne ming uitkomen op tussen de twee en de drie miljard kroon per jaar om daarna nog groter te worden. In 1979 werd 2,85 miljard kroon geïnvesteerd. Statoil exploiteert op het ogenblik vier booreilanden op het Noorse deel van het continentale plat in de Noordzee en is van plan gedurende het gehele decennium met ,het zoeken naar koolwaterstoffen in de huidige omvang door te gaan. De opspo- ringswerkzaamheden hebben vondsten opgeleverd die naar verwachting in de komende jaren commercieel genoemd zullen worden. Statoil zal dan de werk maatschappij worden voor de ontginning van die velden. Mexico zal overigens zijn prijzen van ruwe olie in het tweede kwartaal van dit jaar handhaven, zo heeft de .nationale oliemaatschappij, Petroleos Mexicanos (Pemex), meegedeeld. In januari verhoog de Pemex haar olieprijzen met 30 procent. Toen werd meegedeeld dat prijswijzigin gen wegens de onzekerheid op de wereld markt voor olie niet werden uitgesloten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het afgelopen kochten de Nederlanders samen twee pro cent meer gebruiksgoederen dan in 1978. Deze stijging van de omvang van de con sumptieve bestedingen blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS), die bekend zijn gemaakt door het ministerie van Economische Zaken. Bij de berekening van deze cijfers is er rekening mee gehouden dat de prijzen vorig jaar zijn gestegen met vijf procent. De consumptietoename bedraagt uitge drukt in guldens zeven procent, maar vijf procent daarvan was nodig om de prijs stijgingen op te vangen. Uitgezonderd auto’s, werden er vorig jaar minder duurzame consumptiegoede ren een het vooruitzicht, in het laatste kwartaal van het vorig jaar vlug nog even een nieuwe auto. Het verbruik van overige goederen en diensten nam toe met 3,5 procent over het hele jaar. In het laatste kwartaal van het vorig jaar was de groei van diensten en de niet- duurzame goederen namelijk veel min der. Het aantal wintersportvakanties nam minder toe dan was verwacht. Een stij ging was in de laatste maanden van 1979 te zien bij de voedings- en genotmiddelen. Veel mensen haalden met het oog op de komende accijnsverhoging nog wat drank en sigaretten in huis. Navraag bij de' betrokken ministeries leerde dat over de juistheid van die uit spraak van de op landbouwgebied zeer deskundig geachte Braks allerminst eens* gezindheid bestaat. De voorlichter van het ministerie van Economische Zaken ant woordde dat hij er nog nooit van had gehoord: „Het lijkt me onmogelijk". De informant op het ministerie van Landbouw: „Het zou me zeèr verbazen als het zo was, maar ik zal het uitzoeken”. Na een aantal telefoontjes kwam hij tot de conclusie: „Braks heeft waarschijnlijk wel gelijk. West-Duitsland beschouwt het grondgebied van Oost-Duitsland nog steeds als het zijne. Vandaar dat die rede- néring wel klopt”. De vraag tot welke andere verrassende gevolgen die opvat ting moet leiden, kon hij echter niet beant woorden. DEN HAAG. In de periode 1973 tot en met 1979 zijn vooral de mensen met heten rijdende broodboetieks. Met deze modale inkomens en lager er flink op vooruit gegaan. De inkomensgroepen vanaf tweemaal modaal (65.009 gulden in 1979) zjjn er in diezelfde periode weinig beter van geworden en hebben veeleer moeten inleveren. o-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19