Gifschandaal in Lekkerkerk breidt zich uit Gewonden na explosie Amsterdam ziet af van Tijdstip vertrek nog niet bekend 2Ö FLFVOHOF Proef de lente op Flevohof. Kom nu kijken. I vanderpol „oud” Voorhavenplan Nieuw eisenpakket in Colombiaanse gijzelingsaffaire Garanties voor veiligheid van kerk-Marokkanen Elma Plast bv SÉtsfe S3. J hei woord is aan... idaao: agenda pagina Van Gelder Meerestein het weer I Lt h Streekradio Suzanne ^keuken met olmehouten deurei airconditioning..? Wk Een gat tussen hemel en aarde VRIJDAG 11 APRIL 1980 26 (ADVERTENTIE) Horatius: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 133 (Van onze redactie buitenland) V r SFEER. h i bent u goed onder dak Hogere temperaturen 11 17 11 23 en 25 2 11 makelaardij o.g. lid n.b.m./m.c.c. Haarlem, tel fO23V2R PR 51* s oaqinciA Achtergrond3 Beurs18 Binnen- en buitenland2,3 en 4 Economie19 Filmpagina15 Filatelie21 Foto/Film21 Kunst13 Medische diensten9 Plaatselijk nieuws5,6,7 en 9 Puzzel Radio en televisie/Strips Schrijvende lezers. Sport Weerrapporten Zee-viswijzer Veilinghuis Z am «DE O DAMIAATJES”5® bij Restaurant Roozendaal GRANDIOZE KOLLEKTIE LEDER- en SUÈDE JACKS DE LEERSHOP NS*DAGTOCHT NR.4 KIEK DE KLEUREN MET KODAK. FLEVOHOF IN DE FLEVOPOLDER. Ku nststof konstru kties PERSPEX PLEXIGLAS Ruiten en dubbele beglazing Kom zaterdag kijken bij 1W Ook voor kompleet 7. verzorgde verbouwingen WOOOEOtnrüLrtDCTLL Santpoorterstraat 41 - Haarlem (Kleverpark) Tel. 023-263463 DEN HAAG, WASHING TON, LISSABON. De ne gen landen van de Europese Gemeenschap zullen hun am bassadeurs in Teheran voor overleg naar hun hoofdsteden ontbieden. I Schröder dans™ I I’m in the Mood for Dancin’ O; r1 Ct* F® w Jmuider Courant Ambassadeurs EG weg uit Teheran lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) 4 FOXTROT Zie verder de plaatselijke pagina's AMSTÈRDAM/IJMUIDEN. De gemeente Amsterdam heeft geep behoef te meer aan een voorhaven aan de zuidoever van IJmuiden. Dat heeft wethouder E. Heerma gisteren gezegd bij de presentatie van een raadsvoor dracht over het havengebeuren in het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied. Volgens de wethouder is afgezien van grootse havenbouwplannen omdat in de afgelopen jaren de diverse scheepstypen minder sterk zijn gegroeid dan men aanvankelijk dacht. van Buitenlandse Zaken Saboero Okita zei vandaag, dat Japan op verzoek van de VS „ernstig zal onderzoeken” welke actie moet worden ondernomen om bij te dra gen aan de vrijlating van de gegijzelden. Japan is bereid stappen te ondernemen in samenwerking met de EG, aldus Okito. Argentinië en Noorwegen hebben intus sen hun ambassadeurs al teruggeroepen. De Argentijnse ambassade in Teheran wordt gesloten. De VS hebben gisteren laten weten, dat de veroordeling door de EG van de gijze ling en het krachtige verzoek bij de rege ring in Teheran om de gegijzelden vrij te laten een eerste stap is, die door een krachtiger optreden moet worden ge volgd. President Carter zal druk blijven uitoefenen op de bondgenoten van de VS Droog en zonnig, maar in de nacht en ochtend enkele mistbanken. Mini mumtemperatuur rond 2 graden. Middagtemperatuur van 14 tot 18 graden. Eerst weinig wind, in de mid dag matige zuidoostenwind. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Het succes van de scherts is, er op tijd mee op te houden. p BEVERWIJK. Burgemeester A. J. Hubers van Beverwijk heeft meegedeeld dat de 84 in Beverwijkse buurthuizen ge huisveste illegaal in ons land verblijvende Marokkanen niet zullen worden gearres teerd, als zij zich bij de vreemdelingenpo litie in Beverwijk melden voor het aanvra gen van een verblijfsvergunning. De Ma rokkanen werden eerder opgeroepen zich in groepjes van vijf te melden, maar het wantrouwen over de consequenties daar van was zo groot, dat de Marokkanen geen gevolg hebben gegeven aan deze oproep. De burgemeester heeft verklaard, dat de Marokkanen na aanmelding hun paspoorten ongeschonden zullen terug ontvangen en dat zij ongehinderd terug kunnen keren naar de buurthuizen, waar zij dan veilig kunnen verblijven, in elk- geval tot de Tweede Kamer een uitspraak over hun positie heeft gedaan. In ons veilinghuis bestaat nu gelegen heid tot inbreng van goud, zilver, juwe len, schilderijen, klokken, antieke meu belen en andere interessante verzame laarsobjecten. Geen inbrengkosten! SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730-322008 (na 19.00 uur 023-325273) jit illectie m, wit, Regionale radio voor Haarlem en de IJmond. Daarvoor gaat de stich ting Regionale Omroep Kennemer- land zich sterk maken. Dat deed zij een jaar of tien geleden al., maar toen waren haar pogingen vruchteloos. Nu de kwestie regionale omroep op nieuw actueel is, wil de ROK zich wederom inspannen. De leden van het stichtingsbestuur ontwaken uit een diepe en langdurige slaap. Alleen grotere overheidsdeelname dus ruime're financiële armslag, kan Van Gelder voor verdere afbrokke ling behoeden. De industriebonden FNV en CNV komen tot deze aanbe veling in een donderdag afgelegde verklaring op het fabrieskterrein bij Van Gelder-Velsen-Noord. Na de eer der aangekondigde produktiestop in Wormer is onder het personeel van deze Van Gelder-vestiging de span ning en de vrees voor verdere „af- bouwmaatregelen" voelbaar. Bloemendaalseweg 260 Overveen Telefoon (023) 326710/324517 179,- y.,125,. LEKKERKERK. Het gifschandaal in de Zuidhollanse gemeente Lekker kerk, waar vorige week gevaarlijke stoffen in dè grond zijn gevonden, breidt zich uit. Volgens de bewonersvereniging zijn bij een onderzoek nieuwe gifstoffen gevonden in zestien van de twintig on derzochte huizen. Burgemeester Ou- werkerk van Lekkerkerk maakte vori ge week bekend, dat bij zes van de twintig woningen benzeen was gevon den, zij het niet in hoge concentraties. De chemicus W. Immejzeel, be stuurslid van de bewonersvereniging, zegt dat hetzelfde rapport ook melding maakt van tetja-concentraties. Tetra gaat, net als benzeen, door voor een kankerverwekkende stof. De bewonersvereniging maakt zich momenteel ernstige zorgen over de kleuter-basisSchool De Aalscholver, die maandag na de paasvakantie weer open zou gaan. De gemeente heeft gro te gaten in de muren laten hakken, zoals ook is gebeurd bij sommige wo ningen. Doel is de ventilatie te verho gen en giftige dampen te verspreiden. Burgemeester Ouwerkerk informeert de bewoners vanavond over een bode monderzoek dat bij een andere school is uitgevoerd. De burgemeester is overigens van daag naar Den Haag geweest voor overleg op het ministerie van Volksge zondheid over de gif-affaire. Het Rijk- sinstituut voor de Volksgezondheid zal een nieuw onderzoek uitvoeren. Het gifschandaal wordt mogelijk vandaag besproken in de ministerraad. W - - DEZE WEEK: Lederen herenjacks Suède herenjacks MODE IN LEER Spekstraat 1, tel. 322187 Gen. Cronjéstr. 141, tel. 270850, Haarlem Ondanks de politieke rel tussen Saoedi-Arabië en Engeland rond de tv-documentaire ,,De dood van een prinses”, heeft de NOS besloten de film in ieder geval aanstaande woensdagavond in Nederland op het scherm te brengen. Bij een voorver toning van de film, gisteren in Hilver sum, waren zowel de hoofdrolspeel ster Suzanne Abou Taleb (foto) als de maker Anthony Thomas aanwezig. Meer hierover op de RTV-pagina. men. Overigens zijn schepen van de Iraanse marine gisteren naar de Perzische Golf opgestoomd om, wat wordt ge noemd, „het hoofd te bieden aan iedere vorm van agressie van Irak”. Een woord voerder van de bezetters van de ambassa de in Teheran verklaarde gisteren, dat de gegijzelden worden gedood als Irak, ..een marionet van Washington”, Iran zou aan vallen. Het CDA-Tweede-Kamerlid Scholten wil dat de Nederlandse regering haar standpunt ten aanzien van het Ameri kaanse verzoek tot steun in de kwestie- Iran voor volgende week donderdag in de Kamer uiteenzet. Scholten vindt dat de regering „onverwijld” stappen moet on dernemen om in Europees verband te komen tot daadwerkelijke solidariteit met de VS. om hun steun te krijgen voor de economi sche en politieke strafmaatregelen van Washington tegen Iran, zo werd gezegd. Volgens de VS moeten de EG-landen niet alleen hun ambassadeurs terugtrekken, maar ook een verbod instellen op export naar Iran. Voor dat laatste voelen de EG- landen echter weinig, zo bleek gisteren in Lssabon. Wanneer zij de Iraanse hoofdstad pre cies zullen verlaten is nog niet bekend. Ook is niet duidelijk of alle ambassadeurs tegelijk zullen vertrekken en of en wan neer zij naar hun standplaats zullen terug keren. Gisteren hebben de EG-landen in Lissa bon besloten dat hun ambassadeurs on middellijk krachtig zullen aandringen bij de Iraanse president Bani-Sadr op vrijla ting van de gegijzelden in Teheran. Tehe ran moet garanties geven voor het tijdstip en de wijze van vrijlating. Vervolgens zullen zij verslag uitbrengen aan hun re geringen, zo is afgesproken. Ook Japan zal zijn ambassadeur terug- roepen voor overleg. De Japanse minister President Carters adviseur voor Veilig heidszaken Brzezinski waarschuwde gis teren, dat als de gegijzelde Amerikanen in Teheran ook maar één haar, wordt ge krenkt, de VS „niet werkeloos blijven toezien”. Hij zei verder dat de VS wellicht moeten overgaan tot „geëigende maatre gelen” als tussen Irak en Iran oorlog uit breekt. Brzezinski gaf echter niet aan wel ke acties Washington dan zou onderne- ding met het' achterland als Rotterdam en Antwerpen. Het behoud van de 20.000 arbeidsplaat sen in haven en scheepsbouw zal volgens de raadsvoordracht die op 21 mei in de gemeenteraad aan de orde komt, alleen mogelijk zijn als de totale goederenover slag in het Amsterdam-Noordzeekanaal gebied tussen nu en 1990 toeneemt met circa 7.000.000 ton tot 27.700.000 ton. Een blij moment was donderdag middag de overhandiging van de sleutel van de eerste vijf koopwonin gen in Meerestein door wethouder C. Verhoog van volkshuisvesting. Te gen een prijs van minder dan 1,3 ton is het totale kwamtun (premie),koop woningen in deze Heemskerkse uit breiding (151 stuks) redelijk vlot ver kocht. Wel wil Amsterdam binnen de pieren van IJmuiden op die noordelijke oever een terminal van minstens 25 hectare. Ook zal de vaargeul moeten worden uitge diept. Eén en ander overeenkomstig de suggesties die medio maart door de Com missie Zeehavenoverleg zijn gedaan aan minister Tuijnman van Verkeer en Water staat. De uitvoering van de daarbij aanbe volen voorzieningen zullen slechts een in vestering vergen van enkele tientallen miljoenen guldens. Door een speciaal tarievenbeleid met betrekking tot zeehavengelden en onroe- rend-goedbelasting zal Amsterdam moe ten concurreren met andere Europese ha vens. De gemeente wil risicodragend deel nemen in nieuwe vestigingen. In 1981 komt de verbreding en verdie ping van het Amsterdam-Rijnkanaal ge reed. Amsterdam heeft dan volgens wet houder Heerma een even snelle verbin- Spaarnwouderstraat 36 Tel. 023-322220 Kloosterstraat 7 Tel. 023 261502 k Bloemendaalseweg 275/Overveeri Tel. 023-259491 Vermoedelijk door een gasexplosie raakten vanmorgen drie mensen ernstig gewond in Pernis. Het woonhuis, waarin de ontploffing plaatsvond, werd totaal vernield. De drie bewoners - een echtpaar met een 15-jarige zoon liepen zware brandwonden op. BOGOTA (UPI). Een krant in de Colombinaanse hoofdstad Bogota heeft gisteren een nieuw eisenpakket van vijf punten gepubliceerd, waarin de bezetters van de Dominicaanse ambassade in Bogo ta de vrijlating eisen van zeven van hun leiders. Een andere eis is de vrijlating van ten minste drie guerrillastrijders. Aan vankelijk werd de vrijlating van 311 ge vangenen geëist. Ook willen zij afreizen naar een land in het Verre Oosten met een onbekend losgeld voor de vier gegijzelde ambassadeurs. Tenslotte willen de bezet ters, die tot de beweging M-19 behoren, dat rechtzaken tegen hen in het' vervolg door een burgerlijke rechtbank behan deld worden in plaats van door een mili taire rechter. Dé bezetters houden onder meer twintig diplomaten vast. 1 danscentrum I NOLAN SISTERS „Er zit een gat in de markt” is een commerciële kreet die de spitsvondige én ambitieuze zakenman de oren doet spit- sen. De verklaring van deze beeldende terminologie is, dat marktonderzoek een onbevredigde behoefte van consumenten i heeft aangetoond en dat de producent (wat hij ook maakt) verstandig zou doen zijn produktie zodanig over te schakelen of te vernieuwen dat zijn produkt het gat vult. Met andere woorden: dat er handels- winst te halen is. Dat alles is niet zo opzienbarend, mis schien zelfs niets nieuws en alleen in mo derner termen gegoten. Maar die moderne - terminologie doet toch enigszins vreemd aan, wanneer men haar in verband ge bracht ziet met de r.k. religie, de Vaticaan-’ se onvrede met Nederlandse kerkontwik- kelingen en de onlangs gehouden synode van Nederlandse bisschoppen in Rome. Een Nederlandse projectontwikkelaar I op het gebied van de media, vroeger direc- teur van Bonaventura H. ten Brink, heeft zich blijkens diverse publikaties nogal op timistisch uitgelaten over de resultaten van een boring naar een behoefte aan „r.k. objectieve informatie”. Dientenge volge zijn plannen gerezen tot oprichting van een r.k. weekblad dat zich tot taak zal stellen die objectieve informatie te ver strekken, met de medewerking en zegen van kardinaal Willebrands en als uitvloei sel van een tijdens de synode tot uiting gekomen kritiek op de informatie zoals die momenteel in Nederland plaats heeft. De als „r.k.” aangemerkte media als het weekblad De TIJD (VNU), de Volkskrant en de KRO blijken allerminst in de smaak te vallen van het Vaticaan en een deel van het episcopaat, waarbij kardinaal Wille brands zeker niet als de geringste criticus moet worden beschouwd. Uitlatingen van kerkelijke zijde en ver klaringen van de commerciële gegadig den wijzen beide op een „gat in de markt”. Dat is een vreemde samenloop van twee ongerijmdheden, want het veronderstelde gebrek aan objectieve voorlichting be hoeft nog geenszins te betekenen dat er een commercieel ..goed zaakje” aan de horizon daagt. De uitdrukking „een gat in de markt” slaat uitsluitend op een waar genomen behoefte, die commercieel (dus financieel) vertaalbaar is. Zij doet in ieder geval erg vreemd aan wanneer zij ge bruikt wordt om aan te geven dat de officiële kerkbestuurders de informatie die zij wensen niet in de door hen verlang de vorm kwijt kunnen. Wat de heer Ten Brink en zijn onbeken de deelgenoten voor ogen staat, is de ver koopbaarheid van een nieuw weekblad, met commerciële baten. Het „gat” waar van de bisschoppen spreken is een gat in hun eigen voorlichtingsmogelijkheid, dat niets met „markt” te maken heeft maar wel met ideële bezorgdheid over de vraag of hun stem wel genoegzaam beluisterd kan worden. Twee gaten van geheel ver-i schillend niveau en van volkomen tegen gestelde inspiratie, geciteerd door volko men tegengestelde functionarissen: een uitgever op een preekstoel en een episco paat dat goede commercie ruikt. De praktijk zal nu moeten leren waar het gat precies zit: bij het leesgrage pu bliek dat voortdurend iets mist of bij de voorlichting door het episcopaat, die wel licht afstuit op een groep waarin de be hoefte aan bredere voorlichting van maat- schappelijk-religieuze orde de belangstel ling voor bestuurlijke communiqués overtreft. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1