LUSTRUMFESTIVAL VAN FILMGROEP HAARLEM Lens op de lente foto Filatelie petri interieur s I I KEUR b.v. ■HM J interieur arditektuur Nieuwe Bosch ruitewissers. BOSCH Zeker is zeker I 'ij MM 1 4.C H^Ml Filmforum HSL i L Wedstrijd voor klankdiamakers Voor een heldere kijkopdeweg! f MS 1 I WIJ VRAGEN MET SPOED voor onze afdeling Hout-Plaatmaterialen 1 I it p illili Hf llgi IBP Postbus 973 TEL: 023-310214 21 VARIA 19 8 0 VRIJDAG 1 1 APRIL 20 J Bouwmaterialen PVC-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren le a- lit m n, n, re P. ■d, 31. kt ;l ri ts. e tww Filmers De Filmgroep Haarlem be staat deze maand tien jaar. Zij viert het tweede lustrum dit weekeinde met een groots opge zet smalfilfestival waarop voor het eerst alle Haarlemse film clubs in één programma hun produkten zullen draaien. De bedoeling van het evenement is anderen in de vreugde en het plezier dat de leden van de groep aan het smalfilmen bele ven, te latep delen. Elektroart. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. SOLLICITATIES: SCHRIFTELIJK OF TELEFONISCH HAARLEM Vragen naar hr. Van Neste Rit ai Ook voor deze katjes geldt: van dichtbij het mooist. Onder redactie van J.P. Bos 1: K. J. F. HEYMANS- KEUR BOUWMARKT VERKOPER i MACHINALE HOUTBEWERKER 4 1 (ADVERTENTIES) gehouden in de Pedagogische Academie, Leidsevaart 22(1 in Haarlem, zaterdag van 15 tot 17 uur en vanaf 20 uur, zondag ZIJLWEG 36-38 - HAARLEM TELEFOON (023)-316399 behr-studio Hedenavond is de clubavond van de Haarlemse Smalfilmliga gewijd aan een filmforum. Hierin hebben zitting enkele deskundigen die vragen zullen beant woorden op filmgebied in de ruimste zin, zoals de camera’s en hun bediening, be oordeling van mee te nemen films, pro blemen met geluidstoepassing en allerlei ander zaken waarmee de amateurfilmer wordt geconfronteerd. Voor belangstellenden is de toegang vrij. De av.ond wordt gehouden in de landslieden, en 13.5 p. portret van Tho mas Brown als hoogleraar en een cricket- wedstrijd bij het Clifton College in Bris tol met de schoolgebouwen op de achter grond. Ter viering van het 150-jarig be staan van de „Isle of Man Steam Packet Company" wordt een serie van zes zegels uitgegeven met voorstellingen van sche pen die in dienst van de maatschappij hebben gevaren: 7 p. ..Mona's Isle I". 8 p. ..Douglas 1". 11.5 p. ..Mona's Queen II". 12 p. „King Orry III". 13 p. „Ben-my-Chree IV” en 15 p. „Lady of Man II". Zij werden door J. H. Nicholson ontworpen. De ze gels verschijnen ook in de vorm van een miniatuurvelletje met de zes waarden, in verband met de internationale postzegel- tentoonstelling „London 1980", met toe passelijke afbeeldingen en inschriften op de velranden (afbeelding). oratie :r. 33, 023- Jaarlijks legt elke ruitewisser meer dan 100 km af. Op den duur gaat de ruitewisser strepen achterlaten en vermindert het zicht langzaam maar zeker. Zo wordt een rit in de regen in werkelijkheid een levensgevaarlijk avontuur. Kies daarom minstens éénmaal pet jaar voor nieuwe Bosch ruitewissers. Deze hebben een dubbelzijdig micro-profiel vooreen dubbele werking, alsmede een bijzonder slijtvast wisrubber. Voor auto's met een steile achterzijde óf combi ’s is er een Bosch achterruitwisser. - vanaf 12.30 uur. Toegangsprijs voor een der beide dagen f 3.50, voor beide dagen ƒ5,-. Vraag de brochure 'Autopraktijk' met praktische tipsen informatie aan bij WILLEM VAN RIJN B V. afd. Reclame 'I Postbus 8005. 1005 AA Amsterdam. Een lente (helaas zo gauw weer voor bij) leeft langer wanneer je er de meest pakkende beelden van vastlegt. De eigen tuin is daarbij een heel dankbaar object, maar vanzelfsprekend zijn öok bij wan delingen door polder, bos en hei heel mooie dingen te zien. Vooral in het prille voorjaar is fotogra feren of filmen een kwestie van er heel dicht met je neus (of liever de lens) op gaan zitten. Dan ziet die lens dingen waaraan het menselijk oog vaak voorbij gaat. En dan blijkt dat een detail veel boeiender is dan het totaalbeeld van bijvoorbeeld-een bloeiende boomgaard. Er zijn diverse mogelijkheden om met de camera ergens dichtbij te komen. De gemakkelijkste is het instellen van de kortste afstand waarop uw toestel nog scherpe plaatjes oplevert. Maar afhan kelijk van de camera zal die minimum- afstand al vdak een halve meter (en soms ook wel bijna anderhalve meter) bedragen. Om een paar wilgekatjes goed vast te leggen, is dat echter nog veel te veraf; op die manier gaan ze helemaal verloren in de achtergrond. Dan blijven er als mogelijkheden over: een voorzetlensje, tussenringen, een tele lens of een macrolens al of niet met balg- apparaat. Hierbij kan dan ook nog een instelslede op de proppen komen. Op de voorzetlens,na zijn al deze mo gelijkheden van dichtbij fotografie: al leen weggelegd vopr de bezitters van een spiegelreflexcamera. Ga eens even door de knieën en neem eens een paar van die tulpen apart; let daarbij ook eens op de lichtinval. Met zijlicht (of zelfs een beetje tegenlicht) krijgen de bloemen wat schaduwwer king en komen ze ook wat „los” van de achtergrond. Eenvoud is het kenmerk van het ware, dat geldt zeker voor de (kleuren) fotografie. In de afgelopen tien jaar heeft de filmgroep veel beginners met de eerste beginselen van het filmen vertrouwd ge- maakt en veel gevorderden geholpen om de fijnere kneepjes onder de knie te - krijgen. In de eerste voorzitters, Piet Joosten en Hans Plas, beiden redacteur en medewerker van het maandblad Smalfilmen, heeft de filmgroep een paar stuwende krachten. Met veel enthousias me geven zij hun grote kennis en erva ring door, onder andere op de clubavon den die een keer in de drie weken in een sfeer van competitie en vriendschap worden gehouden. Verder doen zij dat op de doe-dagen die zich buiten afspelen en waarop een deel van de club een gezamenlijke opdracht filmt. clubzaal van de HSL in het Jeugdhuis, Donkerelaan 20 te Bloemendaal. Aan vang ,acht uur. Voor aanmelding graag bij de secretaris, A. C. Veerhoff, Burg. Engelbertsstraat 13a. Zandvoort, tele foon 02507-6200 of bij de voorzitter, J. H. Meijer, Joh. Vermeerstraat 25. Heemste de, telefoon 023-285363. Si)«B-r; een lint in de kleuren van de Hongaarse vlag. 6 Feen magische hand als 1900), die verschillende expedities in het onbekende Afrika van de 19e eeuw mee maakte, en 60,00 E. Vasco-da Gama (ca. 1468-1524), de beroemde zeevaarder, die de zeeweg om de Kaap naar Indië ontdek te. De ontwerper der zegels is J. Pedro Roque. Fiat km.; Opel ubishi :e, '75 sat LS Daf 66 VW rkend 11717- (ROM- prijs Iftlaan 023- MAN. Twee „Europa"-zegels worden 6 'mei verkrijgbaar gesteld, gewijd aan een vooraanstaande Manx persoonlijkheid: 7 p. portret van de dichter en geestelijke Thomas Edward Brown (1830-1897) en een scène waarin we hem zien met zijn h zegels werden door Fritz Haaseruit Bre- men ontworpen. DUITSLAND- (DDR). Gewijd aan de gemeenschappelijke ruimtevluchten van de Sovjet-Unie met de andere socialisti sche landen in het kader van het „Inter- kosmOs"-programma werd op 11 april een miniatuurvelletje met een zegel van 1 Mk. uitgegeven naar ontwerp van' Juri Konstantinovitsj Lewanowskij. De zegel geeft een symbolische voorstelling (twee ruimtevaarders zwevende tussen de ster ren) niet op de blokrand de vlaggen van de deelnemende landen. Ter propagering van de 12e Olympische Spelen, die deze zomer in Moskou plaats vinden, komen op 22 april drie zegels in omloop met reprodukties van kunstwerken met sport- figuren: 10 Pf. reproduktie van de plastik ..Am Schwebebalken" door Erich Wurzer. 20+5 Pf. reproduktie van het schilderij „Laufer vor dem Ziel" door Prof. Lothar Zitzmann, en 50 Pf. reproduktie van het schilderij ..Vierer ohne" door Wilfried Falkenthal (afbeelding). FINLAND. Twee „Europa"-zegels ver schijnen op 28 april met de beeltenissen van Finse Nobelprijsdragers: 1.10 Mk. de schrijver Frans Eemil Sillaripda (1888- 1964), die in 1939 de Nobelprijs voor lite ratuur ontving, en 1,30 Mk. de biochemi cus Artturi Ilmari Virtanen (1895-1973), die in 1945 de Nobelprijs voor chemie won met zijn onderzoekingen op het gebied van de landbouw- en voedingsmiddelen- cheniie. De ontwerpster der zegels is Ee- va Oivo (afbeelding). DENEMARKEN. Op 5 mei zullen twee „Europa"-zegels het licht zien met de portretten van vooraanstaande Deense persoonlijkheden: 1.30 Kr. de schrijfster Karen Blixen (1885-1962), van wie het bekendste werk „Den afrikanske farm" uit 1937 is. en 1.60 Kr. dé fysioloog August Krogh (1874-1949). professor in de dierfy siologie aan de universiteit van Kopen hagen, wiens belangrijkste onderzoekin gen op het gebied van de haarvaten lig gen (afbeelding). HONGARIJE. Ter herinnering aan de bevrijding van Hongarije 35 jaar geleden werd op 24 maart een zegel van 1 Ft. verkrijgbaar gesteld met de voorstelling van een veldboeket. samengebonden met ZWEDEN. In de koerserende tekening met het portret van koning Karel XVI Gustaaf worden op 22 april twee aanvul- lingswaarden verkrijgbaar gesteld in verband met de verhoging der posttarie- ven: 1,50 Kr. (in rollen en postzegelboek- jes van 10 stuks) en 2,00 Kr. (uitsluitend in rollen). Op dezelfde datum worden twee zegels „Welzijnszorg” uitgegeven: 1.40 Kr. een jonge en oude hand, en 1,60 Kr. oude hand aan stok, beide uitsluitend in rollen (afbeelding). Wie kleurendia’s maakt, kan van een bepaald onderwerp een diaserie maken. Als dat gebeurt met beeld en bijpassen de muziek, commentaar en eventuele geluiden, ontstaat er een klankdiaserie. Een boeiende hobby, die ook in natio naal opzicht veel aandacht krijgt dank zij een landelijke klankdiawedstrijd, waarin de meest originele series worden bekroond. Wie belang stelling heeft voor deze creatieve wedkamp, kan een wed- strijdfornjulier met reglement aanvra gen bij de Nederlandse Vereniging voor Geluid en Beeldregistratie, Postbus 3520, 1001 AH Amsterdam. i knoppen vastleggen, ofwel in de tele- stand ofwel met een macro-instelling. In beide gevallen moet u wel zeer zorgvuldig scherpstellen omdat de scherptediepte maar heel gering ”is. Bo vendien is het erg raadzaam de camera op een statief te zetten. Een ideaal terrein om de lente vast te leggen is de Keukenhof in Lisse. Een uitgestrekte tuin vol voorjaarspracht waar u echt eens met de camera naar toe moet gaan. En ook hier geldt: ga eens dichtbij die bloemen. Een overzichtsfoto geeft wel goed weer wat er allemaal te zien is, maar juist door die bonte kleu renmengeling wordt zo’n foto (of de film) maar al te vaak erg onrustig. „Europa"-zegels die op 28 april in koers komen: 2 F. de econoom Jean Monnet (1888-1979), o.a'. de eerste president van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, en 12 F. de patriarch Sint Benedic- tus (480-547), beschermheilige van Euro pa en stichter van de Benedictijner Orde, naar een houten beeld in de St. ■Willibror- dusbasiliek in Echternach. De zegels werden resp. door J. Staphorst en J. H. Nijhuis, beiden uit Haarlem, ontworpen en gegraveerd (afbeelding). Gewijd aan de „sport voor iedereen" verschijnt op dezelfde dag een zegel van 6 F. met voor stelling van verschillende sportattribu- ten: voetbal, handbal, tennisracket, golf- stick, boccia en kegels, naar ontwerp van Isabelle Lutz uit Luxemburg. Ter gele genheid van het 9e Wereldkongres „Pre ventie van arbeidsongevallen en beroeps ziekten”, dat van 6 tot 9 mei in het kader van de Benelux in Amsterdam wordt gehouden, komen twee- zegels tót uitgifte: 2 F. hoogovenarbeid in beschermende kleding bij het uitgieten van vloeibaar ijzer, en waarschuwend teken tussen mens en ma chine. De ontwerpster is Odette Baillais uit Parijs (afbeelding). ROEMENIË. Ter gelegenheid van de Olympische Winterspelen te Lake Placid werden op 27 december 1979 (nu pas door PORTUGAL. Beroemde ontdekkings reizigers worden voorgesteld op twee „Europa"-zegels, die op 14 april zullen verschijnen: 16,00 E. Serpa Pinto (1846- IJSLAND. Twee bekende IJslandse persoonlijkheden worden geportretteerd op twee „Europa"-zegels, welke 28 april het licht zien: 140 Kr. de filosoof, theo loog en Schrijver Jón Sveinsson (Nonni) (1857-1944) en 250 Kr. romanschrijver en dichter Gunnar Gunnarsson (1889-1975). De ontwerper der zegels is Dhröstur Mag nusson uit Reykjavik. De filmers hebben het vermoedelijk het gemakkelijkst; niet alleen omdat heel veel filmcamera's tegenwoordig zijn uitgerust met een macro-instelmo- gelijkheid maar meer nog wegens de vrijwel altijd aanwezige zoomlens. Zon der veel moeite kunt u de voorjaars- DUITSLAND (BRD). De weldadig- heidszegels „Für die Jugend", die dit jaar op 10 april het licht zagen, geven voor stellingen van verschillende vliegtuigen uit de burgerluchtvaart: 40+20 Pf. het zweefvliegtuig FS 24 Phönix (1957), 50+25 Pf.' Lockheed Super Constellation (1950), 60+30 Pf. Airbus A 300 (1972) en 90+45 Pf. Boeing 747 (1969). De zegels voor West-Berlijn, met Inschrift „Deut sche Bundespost Berlin", tonen: 40+20 Pf. Vickers Viscount (1950). 50+25 Pf. Fokker F 27 Friendship (1955), 60+30 Pf. Sud Aviation Caraveïle (1955) en 90+45 Pf. de helikopter Sikorsky S-55 (1949). De Op de eerste dag van het festival (za terdag 12 april) zullen ’s middag en ’s avonds prominente amhteursmalfilmers uit Nederland, België en Engeland een keur van films vertonen. Rodamaflard is een van de merkwaardige films, waar mee Michael Kwasniak uit Engeland komt, die met name op de Engelse televi sie zijn vertoond. Uit België is er me vrouw Picard die daar vele onderschei dingen heeft gekregen. Van de vader landse cracks noemen we Herman Hae- nen uit Limburg met zijn bekroonde animatiefilm De Doppen. Vele malen behoorde hij tot de „ten best” van de NOVA. Vera en Ed Tietjens, bekend schrijversedhtpaar (van filmboeken) draaien eveneens bekroonde animatie films. Verder behoren tot de gastfilmers Jan- van der Meer, de clown onder de Cinewietsfilmers, Jpop Kampman ëen jonge veelbelovende cineast, Simon van der Burg, bekend animator, en Henk Brinkhuis, de nestor van de smalfilma- mateurs. Op zondag 13 april presenteren zich de bevriende clubs met de beste van hun ledenfilms. Het filmfestival wordt I ANDORRA (FRANSE POST). Met •voorstelling van de Pyrenese lelie (Lili- um pyrenaicum) wordt op 19 mei een zegel van 1,30 F. - uitgegeven, ontworpen door Pierrette Lambert (afbeelding). W» SN Mts m ITALIË. Ter herdenking van de IdOOè geboortedag van de H. Bernardinus, schutspatroon van Europa en stichter van de orde der Benedictijnen, verscheen 21 maart een zegel van 220 L. met een detail uit een fresco waarop de heilige is voorgesteld. LUXEMBURG. Persoonlijkheden van betekenis worden geportretteerd op twee JERSEY. Naar aanleiding van het eeuwfeest van de Koninklijke Jersey- Aardappel worden op 6 mei drie zegels in circulatie gebracht naar ontwerpen “'ban Richard Granger Barrett: 7 p. aardap pels worden gepoot, 15 p. aardappels worden gerooid en 17,5 p. aardappels worden getransporteerd naar de Weigh bridge in Sb Heller (afbeelding). Tijdens een doe-dag wordt een truefilm opgenomen De man voor de camera houdt zijn vingers zó. dat het lijkt alsof een reuzenhand Professor Oeps optilt. 5 ■k Door de zoeker gezien omvatten duim en wijsvinger de alpinopet van de professor de Roemeense staatsonderneming „Ilexim” gemeld) zes zegels en twee mini- atuur velletjes uitgegeven met voorstel lingen van verschillende wintersporten: 55 kunstschaatsen, 1 L. skiën, 1,50 L. pentatlon, 2,15 L. bobsleeën, 3,40 L. har drijden op- de schaats, 4,80 L. ijshockey. 10 L. (getand, miniatuurvelletje) ijshoc key en 10 L. (ongetand miniatuurvelletje) bobsleeën. De ontwerper is Aurel Popescu. mxi.'-imü.'ht. L ■jaa "V 1 b -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21