NAC-Feyenoord Jan Lammers: Procar-races Leiderstrui in laatste etappe uitstekend verdedigd S0rensen: na EK verjonging van WINT IN badmintonploeg BELGIE T afeltennisdepu tatie brengt het niet ver Van der Smissen begint matig lotto Jan Sikking coach NBB r sportpuntiqj Kohn naar Eagles „KNEET” fci y r F T a i' 23 VRIJDAG 1 1 APRIL 1980 SPORT 22 1 t obedrijf iweg 2, Weinig illusies Meer wedstrijden poging om het Nederlandse badminton op een hoger peil te bren gen,streeft Sprensen er niet alleen naar om de opleidingen in de clubs te verbeteren, maar ook om de jeugd meer wedstrijden te laten spelen. „Hier in Nederland waren er voor de jeugd tot voor kort naast'de competi tie alleen districtstrainingen, bond- strainingen en de nationale jeugd kampioenschappen. In Denemarken speelt de jeugd bovendien gedurende acht maanden per jaar twee toernooi en per maand. Dit seizoen is daarom bij ons begonnen met zogenaamde up- graded-toernooien. Het voordeel voor mij is dat ik van de selectiespelers kan eisen dat zij aan een aantal van die toernooien deelnemen. Bij de senioren hebben we ook zulke evenementen, daar doen dan ook buitenlanders aan mee. Voor de jeugd is dat internatio nale aspect nog niet nodig. De top bij de junioren is namelijk breder dan die bij de senioren”. Te recreatief F II Stoop verliest uitge- zonder publiek kort geding llende ir. Tel l l 1 V r.'-j E. worden basistechniek ge in zijn JAN PREENEN Ik :rbaar. rij en vanaf n/enst. mm. llende water- ten en ers en u alle en de WEDEL. Als oud-Europees kampi oen vijfkamp, met ook nog twee titels bandstoten op de erelijst, behoort Christ van der Smissen in elk biljarttoernooi tot de favorieten. Dus ook in Wedel bij Ham burg, waarvoor de 28e keer strijd wordt geleverd om het Europees kampioen schap bandstoten. Op de openingsdag van dit toernooi moest de Brabander aan zijn stand verplicht de minder begaafden Oddo uit Italië en Weingartner uit Oos tenrijk verslaan. Hij deed het. Overtui gend was het echter allerminst. De Nederlandse kampioen mocht in We del twee redenen van'geluk spreken. Ten eerste omdat zijn beide tegenstanders niets voorstellen. Ten 'tweede omdat er voor dat toernooi tien inplaats van de gebruikelijke acht waren ingeschreven. Dat maakte het voor de organisatoren noodzakelijk het deelnemersveld te split sen in twee groepen van vijf, van wie de twee besten overgaan naar de finalepoule. Naast de Oostenrijkse en Italiaanse figu rant en werd de Brabander ingedeeld met de Westduitser Muller en titelverdediger Ceulemans. Misschien bewaarde Van der Smissen zijn beste kunnen voor de cruciale duels tegen Muller en Ceulemans. Op de eerste dag van het toernooi in Wedel viel tenmin ste slechts zeer sporadisch zijn klasse te bewonderen. AMSTERDAM. Het feit dat het dagblad Trouw de Voorburgse volleybalclub Starlift in haar kolommen consequent blijft aanduiden met haar oude naam Corbulo, kan niet worden beschouwd als een onrechtmatige daad. Dat heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. J. B. Asscher, bepaald in zijn uitspraak in het kort geding dat de club tegen de krant had aangespannen. Het duel in Bern vormde hierop geen uitzondering. Han Gootzen tenslotte verloor na vier dagen van inactiviteit tegen de Pool Dryszel. Het ligt voor dè hand, dat de plotselinge griepaanval van Bettine Vriesekoop zijn uitwerking op de overige teamleden niet BERN. De individuele strijd om de Europese tafeltenniskampioenschappen is goed een dag oud of het Nederlandse contingent deelnemers is al meer dan gehalveerd. Massaal werd donderdag in het Allmend-stadion in Bern de uittocht ingezet. Van de acht deelnemers die al dan niet in combinatieverband in actie kwamen, overleefden er twee de exodus. De grieperige Bettine Vriesekoop in het gemengd dubbel, waarin zij gekoppeld is aan de Pool Grubba en de herendubbel René Hijne/Jaap van Spanje. De rest werd heel simpeltjes uitgerangeerd. De eerste wedstrijd voor tourwagens is op 27 april op het circuit van Doning ton (Engeland) en de serie wordt op 14 september afgesloten in het Italiaanse Imola. Per race nemen in ieder geval vijf coureurs deel, die ook in de formu- le-I-wedstrijden uitkomen. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Jan Lammers zal voor BMW Nederland deelnemen aan de negen wedstrijden in, de zogenaam de Procar-serie. Dat zijn races waarin diverse formule-I-coureurs uitkomen en die in enkele gevallen (o.a. Monte Carlo, Brands Hatch) vlak voor een Grand Prix worden gehouden. Lam mers neemt plaats in de bolide waarin Toine Hezemans het afgelopen seizoen reed. e. LUIK. Gerrie Knetemann heeft de 64e editie van de Ronde van België ge wonnen. Na Peter Post, die in 1963 zege vierde, is Knetemann de tweede Neder lander die deze etappewedstrijd op zijn erelijst kan bijschrijven. De basis voor de overwinning legde hij in de tweede etap pe, met de ploegentijdrit over 38 kilome ter, waarin de ploeg Post de overige equipes op achterstand zette. In de voor laatste etappe nam hij de blauwe leiders trui over van zijn ploeggenoot Jan Raas. Op de laatste dag verdedigde Knetemann de trui op een manier een kampioen waardig. Hij forceerde de beslissende ontsnapping en toonde in de lastige Waal se heuvels aan een veelzijdig renner te zijn. Zonder een rit te winnen werd hij in Luik gehuldigd. Het betekende de zesde etappewedstrijd die Knetemann in zijn loopbaan als prof won. De Amsterdammer werd winnaar van een ronde van België, die ronduit „rom melig” genoemd kan worden. Vanaf de eerste dag liepen er talloze zaken fout. In de eindsprint van de eerste etappe werd de onbeduidende Belg Marc Renier op dubieuze wijze gedeklasseerd, hetgeen in hield dat Roger de Vlaeminck, een vedet te, tot winnaar werd uitgeroepen. De orga nisatie was daar bepaald niet rouwig om. Wat niet was ingecalculeerd was de narri ge houding van de ploegleider van Renier, Lefèvre, die op de tweede dag zijn ploeg de opdracht gaf als toeristen de ploegen tijdrit te rijden. Het ingewikkelde bonifi- catiesysteem leidde dikwijls tot een chao tische behandeling van de uitslagen. Zo kwam het voor dat in de voorlaatste etap pe de nummers drie en vier in de officiële uitslag (De Vlaeminck en Moser) als vijfde en zesde werden gerangschikt. Ook de omschrijving van het parkoers liet te wen sen over. De Wolf, die het eerste gedeelte van de vierde etappe won, kon van te voren niet weten, dat hij in Borgworm twee plaatselijke ronden diende af te leg gen. Dat kostte hem de leiderstrui. Daniël Willems vroeg zich donderdag af, hoe lang de etappe was. De ene organisator sprak over 200 kilometer en een ander vertelde dat het 20 kilometer minder was. Boven dien was onduidelijk hoe laat het vertrek in Beringen werd gegeven. Er bleken ver schillende programma’s in omloop. Knetemann maakte zich daar uiteraard na afloop geen zorgen meer om. Wel was ook hij niet te spreken over het bonifica- tiesysteem. Knetemann: „Daarmee wordt een wedstrijd vervalst. Het speelt een aan- Overigens vormde het gemengd dubbel toch geen al te groot succesnummer voor de Nederlandse deelnemers. Dat was niet verwonderlijk want meer dan enkele uurtjes in het trainingskamp in Hazers- woude is er niet op gepraktiseerd. Na de eliminatie van Hijne/Noordam in de kwa lificatie volgde de geruisloze verwijdering van Ron van Spanje en Stephine van Gennip tegen Jindrich Pansky (Europees jeugdkampioen 1978) en Marie Hrachova (tweede EK kadetten 1978) uit Tsjechoslo- wakije. Broer Jaap, die met Sandra de Kruyff een combinatie vormde, deed niet voor Ron onder door na twee overwinnin gen in de kwalificatie in het eerste optre den in hoofdtoernooi te verliezen van de onbetekenende Stephanie Jones en Nigel Thomas uit Wales. Lammers, die in de afgelopen week enkele testritten heeft gereden, zal ko mende dinsdag op het circuit van Zandvoort trainen. Voorts zal de Zand- voorter op 4 mei in zijn ATS uitkomen in de Grand Prix van België op het circuit van Zolder. (Van onze sportredactie) BREDA. „Gelijk hebben en gelijk krijgen zijn kennelijk twee geheel verschillende dingen”. Zo reageerde het bestuur van NAC bij monde van penningmeester Romkens op de voor de Bredase eredivisionist nadelige uit spraak van het Amsterdamse gerechtshof. De president hiervan, mr. Van Veen, besliste dat het restant van de gestaakte wedstrijd NAC-Feyenoord op 22 april alsnog zonder publiek moet worden uitgespeeld en stelde zich daarmee impliciet achter het standpunt van de KNVB. NAC werd bovendien veroordeeld de kosten ad 4000, verbonden aan het enkele maanden geleden door de Bredase club gewonnen kort geding, te betalen. De enige die overeind bleef, was Betti ne Vriesekoop zelf. Wat bleekjes, maar koortsvrij trad de tweevoudige Europese jeugdkampioene aan om aan de zijde van de 21-jarige Poolse kampioen Andrej Grubba de leerlingen Pipet en Tina Po well, twee van de 400 leden uit „tafelten- nis-ontwikkelingsland” Guernsey, de les te lezen. In de tweede ronde stuit het duo op zwaarder verzet van Leiss en Kneip uit West-Duitsland. Opvallen in dit on derdeel was de voortijdige verdwijning van alle drie Russische combinaties en de Zweedse favorieten Stellen Bengtson/ Eva StroemvalL Desondanks zijn de verwachtingen voor de Europese kampioenschappen in Groningen bepaald niet hoog ge spannen. Sprensen heeft voor die gele genheid gekozen voor routiniers, die er voor moeten zorgen dat Nederland zijn plaats in de hoofdgroep tijdens de landenwedstrijden weet te consolide ren. Alleen Richard Pal zou met zijn 21 jaar met enige fantasie een jeugdi ge speler genoerhd kunnen worden. Sprensen: „Tijdens de internationa le van Duitsland begin maart in Mühl- heim heb ik naast de senioren een ploeg van tien spelers meegenomen in de leeftijd van 17 tot 21 jaar. De helft werd in d,at seniorenkampioenschap van de baan geblazen. In zo’n toernooi kun je je dat echter permitteren. Tij dens de Europese niet. Dan moet je ervaren spelers en speelsters hebben, die tegen de druk bestand zijn. De jeugd komt vanzelf wel. In de ploeg die ik nu heb opgesteld zitten Herman Leidelmeyer en Marja Ravelli, die al lebei 33 zijn. Ik zeg niet dat zij straks moeten afvallen. Ik weet wel dat ik vanaf september bewust wil gaan wer ken aan verjonging. Volgend jaar is er, afgezien van de Über-Cup, voor de dames geen belangrijk teamkampi oenschap. Dat betekent dat ik twee jaar de tijd heb om de jeugd in te passen”. DEN HAAG. Jan Sikking volgt Tom Quinn op als bondscoach van de Nederlandse Basketbal Bond. Het be stuur van de NBB heeft Sikking aan getrokken voor een periode tot en met het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen, dat van 5 tot en met 17 mei in Zwitserland wordt ge houden. Indien Nederland zich plaatst voor de Olympische Spelen zal Sik king tot en met de. Spelen optreden als bondscoach. Jan Sikking was de afge lopen twee jaar assistent-coach van het Nederlands team. DEN HAAG. Lotto 14 van het afgelopen weekeinde kende één winnaar, die een bedrag van bruto 666.666,67 tegemoet mag zien. De uitslag van deze lotto is: inleg: 3.504.790. Prij- zenbedrag: 1.795.280,74. Eerste prijs: 1 win naar, die bruto 666.666,67 ontvangt. Tweede prijs: 7 winnaars, die elk bruto 23.782,50 ont vangen. Derde prijs: 226 winnaars, die elk bruto ƒ1.104,90 ontvangen. Vierde prijs: 9.404 win naars, die elk ƒ35,40 ontvangen. Vijfde prijs: 21.190 winnaars, die elk 15,70 ontvangen. Steen Sorensen: vergissing Toch liggen die twee groepen voor alsnog ver uit elkaar. De nederlaag die het Nederlands jeugdteam on langs leed tegen de Engelse junioren (16-0) duidt trouwens ook niet op al te veel kracht. Sprensen: „Die uitslag geeft een vertekend beeld. Het is nu eenmaal zo dat de nummer één van Engeland net wat sterker is dan de nummer één van ons en hetzelfde geldt voor de nummers twee, drie en ga zo maar door. Zet je echter onze nummer één tegen de nummer vier van Engeland dan wint de Nederlander. Bij mijn komst hier in 1976 dacht ik dat Nederland de achterstand op an dere landen als Denemarken en Enge land in een aantal jaren wel zou kun nen wegwerken, maar dat proces vergt erg veel tijd. Daar ben ik nu ook wel achtergekomen. De top bij de jeugd heeft het niveau al wat verlegd, zoals de sterkte van het totale Neder landse badminton is toegenomen”. heeft gemist. In de nacht van dinsdag op woensdag werd de 18-jarige speelster uit Hazerswoude volkomen onverwacht overvallen door hoge koorts, gepaard gaande met zware aanvallen van migria- ne. In de drukte, die daarna ontstond de mogejijke consequenties waren een kleur loos einde van het EK 1980 werden de ploeggenoten als vanzelfsprekend betrok ken. De beroering bracht enkelen kenne lijk in staat van verdoving. Als gehypnoti seerd stonden zij een dag later achter de groene tafel. Willoos lieten zij zich door tegenstanders van weinig of geen allure slachtofferen. De wijze waarop bijvoor beeld Jolanda Noordam, een clubgenote van Vriesekoop, zich in het enkelspel en met René Hijne in het gemengd dubbel liet inpakken, had niets met tafeltennis te maken, maar alles met een psychologi sche blokkade. Na drie ronden heeft Evert Bronstring alleen de leiding in het toernooi om het Nederlands kampioenschap dammen. Hij won donderdag met zwart van Hooijberg. Wereldkampioen Harm Wiersma kwam wederom niet verder dan remise, ditmaal tegen Bies, en deelt de zesde plaats met drie punten. DEVENTER. Spitz Kohn wordt met ingang van het nieuwe seizoen trainer van Go Ahead Eagles. De 46-jarige Luxembur ger, die FC Twente vanaf 1972 tot eind september vorig jaar onder zijn hoede had, zal komende week een contract voor één jaar tekenen. Spitz Kohn wordt bij Go Ahead Eagles de officiële opvolger van Joop Brand, die zijn functie tussentijds overdeed aan assistent-trainer Ruud Geestman. De Voorburgse volleybalclub voerj sinds juli 1978 de naam Starlift, aangezien zij een sponsorcontract heeft gesloten met het gelijknamige liftenbedrijf van de Voorburgse zakenman Dé Stoop. Trouw verzet zich echter tegen deze vorm van sluikreclame en hanteert principieel geen sponsornamen. De club beschouwt dit als een onrechtmatige daad. Zij vreest dat hierdoor bij het publiek verwarring kan ontstaan omtrent haar identiteit. Mr. Asscher overwoog in zijn vonnis dat er binnen de wereld van sport en pers nog geen overeenstemming is bereikt over de strategie ten aanzien van sponsorna men. Het wachten is immers nog steeds.op een regeling waaraan alle betrokkenen bereid zijn zich te onderwerpen. Vooralsnog zijn er alleen de richtlijnen van de Nederlandse Sportfederatie: die komen erop neer dat sportclubs hun sponsor- naam alleen in combinatie met hun oude naam mogen voeren. Mr. Asscher vindt dat de gedragslijn van Trouw moet worden gezien in het licht van de regeling die in de toekomst zal worden getroffen. En hij acht het vooralsnog (onaannemelijk dat die volledig in het voordeel van de sponsors zal uitvallen. Aangezien Trouw verder niet alleen jegens Corbulo maar ook jegens alle andere gesponsorde sportverenigingen dezelfde lijn voert, kan niet van een onrechtmatige daad jegens de volleybalclub gesproken worden, aldus het vonnis. Het herendubbelspel haalde de beste score met vijftig procent. René Hijne en Jaap van Spanje plaatsten zich moeizaam voor de tweede ronde door de Zwitsers Le Thanh en Sadecki in vijf games te ver slaan. Ron van Spanje en Han Gootzen moesten geheel volgens de verwachtingen hun meerdere erkennen in de Zweed Erik Lindh (Europees kadetten kampioen 1978) en de Duitser Lammers. De balans van de enkelspelen telt op de eerste dag uitsluitend negatieve posten. Vier van de acht teamleden ondernamen een vergeefse poging een ronde verder tekomen. Bij de dames haalden Jolanda Noordam en Sandra de Kruyff zelfs het hoofdtoernooi niet. Noordam liet zich uit het veld slaan door de Britse Anita Ste venson. De Kruyff won in eerste instantie in vijf loodzware games van de Italiaanse Mauriello, maar vond in de jonge Russin Danilevisjoete (9e op de Russische rang lijst van dit seizoen) een onoverkomelijk struikelblok. Bij de heren trof René Hijne het slecht met Engelbert Huging als tegenstander. De Amsterdam-speler ontbeert nu een maal de keiharde passeerslag om verdedi gers van het type Huging, die de voorkeur geven aan vermoeiende topspinrally’s, doeltreffend op eigen wapens te verslaan. Na intern beraad was het bestuur van NAC gisteren van mening dat verder procederen achterwege moest blijven. De enige mogelijkheid die de Bredase vereniging nog restte, het aanvragen van cassatie bij de Hoge Raad’, zal dus niet worden aangegrepen. „Wij zijn van mening”, aldus Romkens, „dat we nu maar eens moeten gaan voetballen en moeten ophouden met procederen. Natuurlijk zijn we teleurgesteld over de uitslag van het gerechtshof maar we vinden ook dat de onredelijke stellingname van de KNVB in de afgelopen periode voldoende in de schijnwerpers is geweest. Bovendien willen we het competitieverloop nu niet verder verstoren. We zijn blij dat we deze zaak op de spits hebben gedreven. We hebben daarmee in elk geval bewerkstelligd dat de KNVB niet meer uit kan onder meer concrete richtlijnen, waaraan de betaalde verenigingen zich dienen te houden. Dat is de winst van deze langdurige procedure geweest”, aldus penning meester Romkens. l Weliswaar is het aantal oefenmees ters sinds de komst van Sprensen op spectaculaire wijze toegenomen („toen ik kwam waren er in totaal 50 trainers, nu zijn er 400 d 500 A-trai- ners, 100 B-trainers en 25 C-trainers”), magr daar staat tegenover dat daar van nog onvoldoende wordt geprofi teerd. Sprensen: „Wij hebben voorbeel den van clubs, die helemaal nog geen jeugdtrainer hebben en van vereni gingen waar de jeugd maar 20 minu ten per week kan trainen. Vaak wordt ook niet gericht genoeg gewerkt en gaat het er allemaal te recreatief aan toe. Trainers krijgen dan in één uur 40 jongens en meisjes onder zich”. Nu het eerste vijfjarenplan, waarin uitbreiding van het aantal docenten een belangrijke plaats innam, bijna is afgewerkt, denkt Sprensen dan ook aan een nieuwe termijn van vijf jaar. „We zullen de clubs meer adviezen moeten geven en ze erop moeten wij zen dat zij een duidelijke keuze ma ken tussen recreatief en prestatief be zig zijn. Beide is natuurlijk ook moge lijk als er dan maar een goede verde ling is. Het zou zelfs zo moeten zijn dat de verenigingen, die zich helemaal niet willen inlaten met wedstrijdsport diegenen, die het nodige talent heb ben, aanraden om ergens anders te gaan spelen. Het probleem is dat wij de oefenstof, die eigenlijk in de vereni gingen zou moeten worden gegeven, tijdens de districtstrainingen moeten geven. Op die manier verspelen we erg veel tijd. Er is vooruitgang, maar te vaak moet op de districtstraining nog aan de werkt”.. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Steen Sprensen is tot de conclusie gekomen dat hij vier jaar geleden te optimistisch is geweest. Als eerste full-time bondscoach van de Nederlandse badmintonbond voor spelde hij dat de jeugd in 1981 Euro pees kampioen zou worden en dat de doorstroming naar de nationale top voor de jongeren niet lang op zich zou laten wachten. Inmiddels heeft hij die woorden echter zelf weerlegd. Voor de Europese kampioenschap pen. die van 13 tot en met 20 april in de Martinihal in Groningen worden ge houden, heeft de Deen een ploeg samengesteld waarvan de gemiddelde leeftijd 28 jaar is. Bovendien stelt hij teleurgesteld vast dat het Nederlands jeugdteam op dit moment genoegen moet nemen met de zevende plaats in Europa: „Dat is een van de zaken die niet aan mijn verwachting heeft be antwoord”, aldus Sprensen, die de oorzaak van het nog niet doorbreken van de jeugd toeschrijft aan het ont breken van goede trainingen voor ju nioren in de verenigingen. Gerrie Knetemann (links) in actie tijdens de laatste etappe van de ronde van België. Rechts Moser en Pollentier. tal coureurs in de kaart, maar anderen worden er de dupe van. Ik werd er in elk geval vreselijk nerveus van.” Niettemin profiteerde ook de Amsterdammer van het verwerpelijke systeem. In de laatste etappe was het Knetemann, die met Moser op de Cóte de Theux de aanval opende en de beslilssing forceerde. De uitslag van de vijfde en laatstè was rit was: 1. Daniël Willems (Bel) de 176 kilomter in 4 uur, 17 minuten en 53 seconden; 2. Sean Kelly (Ier) op 17 seconden; 3. Guido van Calster (Bël) z.t.; 4. Francesco Moser (Ita) z.t.; 5. Michel Pollentier (Bel) z.t.; 6. Gerrie Knetemann (Ned) z.t.; 7. Leo van Vliet (Ned) op 2.16; 8. Bert Oosterbosch (Ned) z.t.; 9. Piet van Katwijk (Ned) z.t.; 10. William Tackaert (Bel). Slechts een vijftigtal renners kwam in Luik aan. Onder de uitvallers bevonden zich ook wereldkampioen Jan Raas en Roger de Vlae minck, die zich spaarden voor de klassieker Parijs-Roubaix zondag. De eindstand luidt: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 19 uur, 1 minuut en 5 seconden; 2- Francesco Moser (Ita) op 1 minuut; 3. Daniël Willems (Bel) op 1,04; 4. Sean Kelly (Ier) op 1,10; 5. Michel Pollentier (Bel) op 1,23: 6. Guido van Calster (Bel) op 1.28; 7. Fons de Wolf (Bel) p 2.32; 8. Stefan Mutter (Zwi) op 2.59; 9. Bert Oosterbosch (Ned) z.t.; 10. Leo van Vliet (Ned) op 3.11. 'i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23