Minister zou 150 miljoen meer willen bezuinigen Pit en don An La< dit noq Schriftelijk Niet alleen op levensmiddelen Jonge verrassing Kabinet: informatie op alle goederen h< Voor permanente bewoning Amsterdam wil oud kantoorpand kopen Wiegel: Geen extra rechten vermageren I K Voorkeur voor tweejarig akkoord voor Senaat .V Gedetineerden in Ve beroep op CDA Oplichting dertig mannen bestraft r CNV doet laatste staking vanwege afwijzing gratie „Meer invloed van Raad van State” I t Mm WHI 2 BINNEN- EN BUltENLAND 19 8 0 APRIL VRIJDAG 1 1 VR V i WEERRAPPORTEN IBM DEN HAAG. De ambtena renbond ABVA stelt dat mi nister Wiegel van Binnenland se Zaken de ambtenaren 150 miljoen gulden extra wil laten bezuinigen door een nabeta ling die vanaf 1 januari van dit jaar nog zou worden uitge keerd, in te houden. (Van onze redactie binnenland) o 2 0 Tt thol ontl Han vers het zoel IB. I Tsjaad Kroningsdukaten 1 Oosterschelde Kanaal 19 Groningse kerken Uitzendbureau l i! Mg a IB' 1 ABVA: extra korting op salarissen ambtenaren - Droog en zonnig. Hogere temperaturen. CAO-overleg bij Philips hervat 1 24 1 1 (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Het CAO-overleg bij Philips is weer op gang gekomen. Op 28 april gaan vakbonden en directie van dit concern opnieuw om de tafel zitten, waarbij de gedachten van beide zijden uitgaan naar een tweejarige overeenkomst. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering wil ook een etiketteringsregeling invoeren voor andere waren dan levensmiddelen. Hierover wordt overlegd met de consumentenorganisaties. Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: De minister wil dit volgens de ambtena renbond voorstellen op het overleg over de ambtenarensalarissen op 17 april. De 1. bew. h. bew. onbew. h. bew. 19 19 16 3 15 11 13 16 10 9 9 8 20 19 17 10 10 10 9 10 9 9 8 10 9 12 15 16 12 15 15 16 8 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0.2 0 0 16 0 0 0 0.5 0 0 0.2 0 0 0 0 0 4 0 0 0 o 1 0 0 0 0 0 0 0 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. B en W van Am sterdam willen het voormalige onder komen van het Algemeen Handels- blad in de hoofdstad kopen voor 3,7 miljoen gulden van de projektont- wikkelaar Wilma BV, zo blijkt uit een voorstel dat naar de gemeenteraad is 'gestuurd. nacalculatie is een afrekening die wordt opgesteld aan de hand van loonstijgingen in het bedrijfsleven. Wiegel wil volgens de ABVA extra bezuinigen, omdat de kortin gen op de ambtenareninkomens zoals die worden uitgevoerd in het kader Van Be stek ’81 niet de verwachte 1500 miljoen gulden zouden opleveren, maar slechts 1350 miljoen gulden. Volgens een woord voerder van de AVBA wil Wiegel ook voorstellen de aangekondigde 300 miljoen gulden aan bezuinigingen voor dit jaar bijeen te krijgen door een vermindering van de overheidsbijdrage aan het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds. bouwproduktie weer op peil te helpen, zo werd gisteren gezegd tijdens een symposi um over beleggers en onroerend goed in Amsterdam, dat was georganiseerd door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en het Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnij verheid. Hoge grondkosten, een hoog ren tepeil. hoge lonen in de bouw en lage huren zijn volgens de beleggers zaken die hen ervan doen afzien geld in onroerend te steken. DE de R Lissc stan 1 l 5 windst. zzo ono wnw' nnw wnw no no n wnw wnw windst. zzw 15 10 8 11 5 8 11 9 13 1 2 8 2 2 6 8 0 2 -0 10 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis o ozo verand. w ozo verand. verand. windst. ozo zzo windst. nno n w ono ozo zzw zzw zzw windst. nw wnw zzo o n 5 -2 5 3 6 1 2 10 4 5 5 6 4 -2 -2 2 -3 1 11 1 3 M de ven thee mec H van in st teit. dire naa mis ten 1 2 J 1 De „de v van c op ,,t delijl troep solid; volk, bepai buite Pre in ee in W; het t uitbr meet de V gens teren aan aan ghan onze Zulle land gche De giste bezo C het weer Minister De Koning van Ontwikkelings samenwerking heeft een half miljoen gul den ter beschikking gesteld voor de grote groep mensen die vanwege de burgeroor log in de Middenafrikaahse staat Tsjaad naar buurlanden is gevlucht. Deze vluch telingen hebben met name behoefte aan voedsel, water en onderdak. Tijdens een oriënterend gesprek giste ren liet woordvoerder Van den Brand van de Philips-directie blijken niet tevreden te zijn met het huidige systeem van prijs compensatie en met de handhaving van de koopkracht zoals deze nu- wordt gezien. Wat het eerste punt betreft, wil Van den Brand een systeem waarbij de bedrijfslei ding inzicht krijgt in de opbouw van de prijscompensatie, zodat men daar eventu eel onderdelen kan uithalen. De daardoor vrijkomende gelden zouden kunnen wor den gebruikt om andere prioriteiten te verwezenlijken, aldus de Philips-topman. Verder wil hij het begrip „handhaving van de koopkracht” niet zien als een ver gelijking tussen twee opeeenvolgende ja- ren, zoals nu de gewoonte is, maar als een trend ih een lange reeks van jaren. Dat zou het mogelijk moeten maken voor kor te duur de koopkracht iets te laten dalen, terwijl op de lange duur van een stijging sprake is”. In een meerjarig contract kan. handhaving van -de koopkracht zoals dat begrip nu wordt gehanteerd niet worden opgenomen”, zo meent Van den Brand. De Industriebond FNV heeft laten blij ken handhaving van de koopkracht door middel van prijscompensaties en eventue le extra-aanvullingen te blijven zien als prioriteit bij de CAO-onderhandelingen met de Philips-directie. In de tweede plaats komen zaken als werktijdverkor ting via vervroegde uittreding, extra va kantie en dergelijke. De Industriebond CNV heeft laten blijken de CAO-voorstel- lén die men vorig jaar heeft bekendge- Het weekblad Beleggersbelangen hoeft een artikel waarin het zijn lezers waar schuwt zich niet te laten verleiden tot de aankoop van de kroningsdukaten die de juweliersfirma Ofir op de markt brengt, niet te rectificeren. Dit heeft de Amster damse rechtbankpresident Asscher giste ren bepaald bij uitspraak in kort geding. Het blad had berekend dat de dukaten minder waard zijn dan ze kosten. Ofir stelde dat de penningen niet worden aan geboden als belegging, maar als souvenir. Ook is de gemeente in onderhandeling over het gekraakte pand in de Vondel- straat. Na de eventuele aankoop willen B. en W. er Surinaamse gezinnen in huis vesten. Het gebouw aan de Nieuwezijds Voor burgwal wordt sinds enkele jaren be woond door enige tientallen krakers. Zij hebben het pand opgeknapt en er onder meer een galerie in gevestigd. Met hen wil het Amsterdamse college overleggen over de manier waarop het gebouw voor per manente bewoning geschikt kan worden gemaakt. De gemeente heeft ook besloten twee panden, waarvan een aan het Singel, te vorderen voor woningzoekenden met een urgentieverklaring. Enkele tientallen krakers zijn gisteren in gevecht geraakt met een eigenaar van een pand aan de Nassaukade in de hoofd stad, dat zij kraakten omdat het reeds elf jaar leegstond. De eigenaar wierp in een poging de actie te voorkomen carboleum over de krakers en ging hen met een moker te lijf. De eigenaar en drie krakers raakten hierbij licht gewond. Activiteiten van institutionele beleggers zijn dringend noodzakelijk om de woning- DEN HAAG (ANP). Vice-president Ruppert van de Raad van State heeft gisteren bij de presentatie van het jaar verslag van de raad gezegd, dat de invloed van dit orgaan in de afgelopen twintig jaar is toegenomen. Dit zou vooral zijn gebeurd door versterking van het appa raat en beter samenspel tussen staatsra den en ambtenaren. Hij reageerde hiermee op een onder zoek van de vakgroep politicologie van de Vrije Universiteit van Amsterdam. Deze vakgroep had gesteld dat de invloed van 'de Raad van State gering is en afneemt naarmate de kritiek die de raad uit, fun damenteler van aard wordt. „Het is ge beurt dat fundamentele kritiek van onze kant heeft geleid tot een onofficiële dank betuiging van een ministér”, aldus Rup pert. Hij zei verder een positief effect te verwachten van de wet op de openbaar heid van bestuur die binnenkort in wer king treedt, omdat de adviezen die de raad aan de regering geeft, dan geheel open baar zullen worden. BAN minste Vietnai in Lao ques L stad I vanaf gezetei op de was as hebbel het lar te ont vlucht' De aanse in een talrijk* van 1 ervarii voor bouwe De i se aml het be nen ii gens i militai worde léven. voeding voor scholen wórden gestimu leerd. Uit de antwoorden van de bewindsman blijkt verder dat de Nederlandse jongeren tussen zes en twintig jaar jaarlijks meer dan vijf miljard gulden te besteden heb ben aan allerlei zaken, met name snoep, ijs, frisdranken, hitsingles, kleding, lec tuur en duurzame consumptiegoederen als bromfietsen, cassetterecorders. Twin tig procent van de jongeren tussen acht tien en twintig jaar heeft een eigen auto, zo schrijft Hazekamp. In zijn antwoord wordt melding ge maakt van een studie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die mede op verzoek van de Nederlandse Gezins raad is verricht. De uitgaven voor kinde ren zijn hoger naarmate de kinderen ou der zijn en het inkomen van de ouders hoger is, zo blijkt uit de studie. In de hoogste inkomensgroep bleek men gemid deld tweemaal zoveel voor de kinderen uit te geven dan in de laagste inkomensgroep. De doe-het-zelfmarkt maakt volgens Hazekamp een grote vlucht door: in 1968 had deze branche een totaalomzet van een kwart miljard gulden, terwijl de totaalom zet in 1978 de drie miljard gulden pas seerde. In het aprilnummer van het blad Milieu defensie wordt gemeldt dat vijftien mi lieu- en voedingorganisaties binnenkort een warenwet-actie beginnen. Zij willen bereiken dat de consumenten meer te vertellen krijgen over de samenstelling van het voedsel dat door de producenten wordt voorgeschoteld. De Tweede Kamer zal zich naar verwacht komend najaar buigen over een herziening van de uit 1919 stammende warenwet. DEN HAAG (ANP). Een schriftelijke cursus vermageren onder de titel Ge slaagd Gewicht is een van de wapens, die de Nederlandse Hartstichting dit jaar in de stijd wil werpen tegen de hart- en vaatziekten. De cursus wordt verspreid tijdens de Nederlandse Hartweek, die maandag begint. Bij de presentatie van dit thema voor de hartweek gisteren in Den Haag stelde de voorzitter van de wetenschappelijke' ad viesraad voor deze stichting, prof. dr. Nie- veen, dat een te hoog lichaamsgewicht het risico op een hartinfarct of beroerte ver groot en dat dit te hoge gewicht in het algemeen niet het gevolg is van te veel eten, maar van verkeerde eetgewoonten. maakt te zullen handhaven. De enige vakorganisatie die zich tegen een tweejarig contract kéert is de Federa,- tie Hoger Philips Personeel (FHPP). Men vindt dat er teveel onzekere omstandighe den zijn en dat Philips nog geen zicht heeft op de ontwikkelingen in de jaren tachtig. Tijdens het gisteren gehouden ge-' sprek is overigens bevestigd dat dé Philipstop definitief afziet van haar plan' om de bovenwettelijke aanvullingen dié het concern verstrekt op een aantal socia le uitkeringen, te beperken. Dit was een- van de breekpunten in het overleg van maart. De FNV-acties op 20 maart hebben de Vervoersbond CNV vijfhonderd nieuwe leden' bezorgd, van wie er bijna vierhon derd afkomstig waren van de Vervoers- bonden FNV. Dit meldt het CNV-blad Seinlicht. Bondsvoorzitter Groenendijk heeft de CNV-kaderleden in een brief bedankt voor hun houding op de twintig ste maart. Hij pleit ervoor regelingen als de inno- vatie-stimulering voor het midden-en kleinbedrijf, de kleinschaligheidstoeslag en de subsidies in het kader van de wet op de investeringsrekening WIR volledig te herzien. De nieuwe banen zijn volgens de FNV-econoom met name te vinden in de collectieve en semicollectieve sector. De Oosterschelde-werken zullen door ruim dertig procent minder werknemers worden voltooid dan oorspronkelijk is gepland door „rationalisering van de werkplannen”, zo heeft directeur Janssen gisteren meegedeeld. Bij de bouw van de pijlerdam in de monding van de Ooster schelde bijvoorbeeld blijken 600 tot 700 werknemers het werk te kunnen doen, terwijl rekening was gehouden met 1200 tot 1300 mensen. ALKMAAR. Uit protest tegen het niet verlenen van gratie aan Neder landse gedetineerden bij de troonswis seling zal een groot aantal van hen komende dinsdag in staking gaan. Op die dag zullen zij hun cel niet verlaten om te werken en zullen de bewoners van open gevangenissen niet naar hun werk gaan. Volgens een woordvoerder van de gedetineerden is het de bedoeling duidelijk te maken dat men zich niet bij de afwijzing neer legt. Nu het collectieve verzoek om gratie door staatssecretaris Haars van Justitie is afgewezen, zullen de gedeti neerden 'individuele verzoeken indie nen. Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. tempera tuur: omstreeks 8 graden. Max. tempera tuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Weer in binnen- en buitenland mist mist h. bew. geh. bew. mist zw. bew. mist geh. bew. 1. bew. mist zw. bew. regen onbew. geh. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. regen h. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. niet ontvangen h. bew. geh. bew. 1. bew. regen onbew. h. bew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. regen 1. bew. zw. bew. niet ontvangen windst. zzw wzw zw van het beleid voor subsidieverlening aan bedrijven en een aantal andere maatrege len. Volgens een artikel van FNV-eco noom Inja in de Vakbondskrant, het FNV- orgaan, kan met de maatregelen iets meer dan vijf miljard gulden worden vrijge maakt voor het scheppen van werkgele genheid. Inja wil dat er een duidelijk 'overzicht komt van alle subsidies die de overheid aan bedrijven heeft gegeven en het resul taat dat die uitkeringen hebben gehad, met name ten aanzien van de werkgele genheid. Hij noemt het onaanvaardbaar, „dat het bedrijfsleven jaarlijks miljarden aan ongerichte subsidies en andere vor men van steun ontvangt, zonder dat parle ment of vakbonden daarop enige controle of invloed l,r.i-i" DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken is tegen het voorstel de Eerste Kamer het recht te geven een wetsontwerp waartegen men bezwaren heeft, terug te sturen naar de Tweede Kamer, opdat deze de door de Senaat gewenste wijzigingen kan aanbrengen. Op dit moment kan de Eerste Kamer een wetsontwerp alleen in zijn geheel goedkeuren of afwijzen. Het CDA-Twee- de-Kamerlid De Kwaadsteniet had de mi nister gevraagd om een ruimere bevoegd heid voor de Senaat in deze, maar Wiegel stelt in zijn antwoord aan de christen democraat, te vrezen dat de Eerste Kamer veel vaker van het terugzendingsrecht ge bruik zal maken dan deze nu gebruik maakt van het recht wetsontwerpen ge heel af te wijzen. „Daardoor zou de duur van de wetgevingsproces alleen nog maar langer worden”, aldus minister Wiegel. ROTTERDAM (ANP). De Rotterdam, se rechtbank heeft gisteren gevangenis straffen van twee maanden voorwaarde lijk tot een jaar voorwaardelijk uitgespro ken tegen zes Surinamers, die eind 1978 meer dan dertig Antillianen in moeilijkhe den hebben gebracht door hen onder val se voorwendsels een grote schuld te laten aangaan en naar Nederland te laten komen. De Antillianen was in ons land een goed betaalde baan beloofd. Hiertoe moesten zij een duur huis kopen. Eenmaal in ons land aangekomen bleken de zaken er veel minder rooskleurig voor te staan dan hen was beloofd. Met hulp van de sociale dienst van de gemeente Rotterdam kon den de Antillianen weer naar huis. Vol trots kijken vader en moeder kameel naar hun kind, dat vijf uur geleden werd geboren. De kleine Omar, zoals het dier werd genoemd liep al luttele uren 'na de geboorte achter haar Siberische moeder aan. De geboorte vond plaats in de Amersfoortse dierentuin. Het was de oppasser niet opgevallen dat de kameel in verwachting was. Groot was dan ook de verrassing toen hij gisteren de jong geborene ontdekte. UTRECHT DEN HAAG (ANP). Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) en de sectie sociale vragen van dp Raad van Kerken verzoeken de leden van de CDA-fractie in de Tweede Kamer ip een brief een laatste poging te doen om het kabinet ervan te overtuigen „dat het onaanvaardbaar is alle illegale gastarbei ders zonder meer uit te wijzen”. Beide organisaties vragen de kamerle den er in elk geval voor te pleiten dat allé illegale buitenlandse werknemers, voor wie in de periode tussen 1 november 1973 en 1 november 1979 sociale premies zijn betaald, mogen blijven. De FNV stelt dat ruim veertigduizend nieuwe arbeidsplaatsen kunnen worden geschapen door een grondige verandering De Vervoersbond CNV voert actie voor reservering van een kanaal op de onlangs vrijgegeven 27 MC-band voor vrachtrij ders, opdat zij aan elkaar gegevens kun nen doorspelen over filevormingen, om leidingen en dergelijke. De bond heeft er een speciale sticker voor gemaakt en heeft ook een folder samengesteld over gebruik en misbruik van alarmkanaal 9. De Groningse provinciale raad van ker ken heeft een brief geschreven aan alle pastores, kerkraden én parochieraden in de provincie, waarin men een dringende oproep doet de problemen in Groningen gezamelijk aan te pakken en ervoor te zorgen dat de negatieve beeldvorming over dit gebied wordt doorbroken. De raad is van mening dat voor alles aan dacht moet worden geschonken aan socia le en economische opbouw en stelt dat de kerken moeten overleggen over hetgeen kan worden gedaan om die opbouw te bewerkstelligen. De pleit voor samenwer king met alle andere organisaties die hier aan werken. Het Leidse uitzendbureau Luba heeft vergeefs getracht via de Raad van State het verbod van minister Albeda van Soci ale Zaken, dat inhoudt dat uitzendkrach ten niet langer dan drie maanden achter, I een in dienst van eenzelfde werkgever I mogen zijn, ongedaan te maken. Voorzit ter Verhoeven van de afdeling recht spraak van de Raad van State stelde giste, ren dat de arbeidsverhoudingen ver stoord dreigen te worden, omdat zich ten I aanzien van het genoemde verschijnsel sinds vorig jaar „een explosieve toene ming” heeft voorgedaan. -- Dit blijkt' uit de beantwoording van schriftelijke vragen die Kamerleden heb ben gesteld over de regeringsnota consu ment en consumptie. Staatssecretaris Ha zekamp van Economische Zaken, die de vragen heeft beantwoord, zegt dat op kor te termijn meer zal worden gedaan aan huishoudelijke en consumentenvoorlich ting, waaronder de verschaffing van in formatie via radio en televisie. Hij belooft onder meer een regeling voor de prijsaanduiding van een aantal standaardverrichtingen van timmerlie den, loodgieters en dergelijke. Voor de gehele dienstverlenende sector zouden standaardprijzen moeten worden gere geld. Ook voor bepaalde hoeveelheden levensmiddelen wil de staatssecretaris een bepaalde vaste basisprijs laten vast- stellen. Verder kunnen er een prospectus met informatie over levensverzekeringen, geluids- en energietabellen voor huishou delijke apparaten en zal de ontwikkeling van lesmateriaal over consumentenop- ZATERDAG 12 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 06.48 uur, onder 20.30 uur Maan op 05.54 uur, onder 16.56 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 09.57 uur en 22.44 uur Laagwater 02.02 uur en 14.37 uur ai ■Eu Es EE SC "a £S ra d o. •ga E2 tuil ^7 F. - V,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2