Inval Afghanistan EG-top eind deze maand mogelijk weer open in Luxemburg hoogleraar I achtergrond Onderzoek naar staaldumping Grenzen Gibraltar scherp veroordeeld g Sancties tegen Iran bereiken tegendeel SOEVEREINITEIT OOSTELIJK DEEL Laotiaans kamp Salvadoriaans Küng blijft •d Piloot: Nog 100 Amerikanen in Engeland en Spanje gaan praten Zigeuners Dachau gaan door met hongerstaking Verklaring ministers Raad van Europa verzet vestigt ;te L h „vrije gebieden” N A V O-secretaresse zag geen geheimen” VRIJDAG 400 meter Werkwijze Effectief Striptease Duiven Ervoor of erna door Nico Scheepmaker 19 aad eau ieeft Itate ïoct- ach- iterr ever jzit- ■cht- iste- ver ten nsél ene- ten ker- alle i in nde gen r te ling De ian- icia- t de ;een te ver- iierr (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/JERUZALEM. President Sadat van Egypte heeft gisteren op een pers conferentie in Washington verklaard dat hij tijdens zijn besprekingen met president Carter, die eerder deze week plaatsvonden, een „nieu we formule” heeft voorgesteld voor de status van Jeruzalem. “1de door ners is ten oeft aar- t de de ngt, >ter- iste- ing. aten Ofir aan- lir. I i BINNEN- EN BUITENLAND trijfël Sadat heeft nieuwe formule Jeruzalem De vierhonderd meter. De Amerikaanse atleet gaat zijn Russische tegenstander voorbij en wint de race. Hoe wordt deze gebeurtenis in de Sovjet-pers beschreven? De Sovjet-atleet eindigde op een eervolle tweede plaats, de Amerikaan finishte, als voorlaatste ings- gul- >rote roor- gaad uch- aan over. „Maar”, zegt De Bruijn, „ze zijn zeker niet te vergelijken met de Japan ners in de Tweede Wereldoorlog, die zich voor hun keizer doodvochten. Er zijn wel veel sentimenten die bij de laatste revolutie in Iran een rol hebben ge speeld, en achter de schermen is Iran een door interne politieke tegenstellin gen verdeeld land”. Overigens is de gijzeling in de Ameri kaanse ambassade in strijd met het Isla mitisch recht, zoals dat door Khomeini wordt beleden. De Bruijn: „Dat recht WASHINGTON (AFP en Reuter). Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft gisteren toegezegd een onderzoek in te stellen naar de klacht van het staalbedrijf US-Steel, dat Europese landen hun staal ver beneden de marktprijs op de Ameri kaanse markt verkopen. De klacht over nerle- it alle voor 1973 s zijn de ssen n de ster- 700 oen, 1200 egen dera,- Men ighe- Zicht jareri n ge-'. dé plan' i die ocia- een van Op tafel irige - ■bond an dg n van ter ip n om it het arbei- (Van onze redactie buitenland) TUBINGEN. De door de rooms-ka- tholieke kerk uit zijn onderwijsfunctie ontheven Westduitse hoogleraar theologie Hans Küng blijft hoogleraar aan de uni- versiteit van Tubingen en directeur van het Instituut voor Oecumenisch Onder zoek. Met dit gisteren bereikte compromis is de door de rooms-katholieke kerk geëiste verwijdering van Küng van de katholiek- theologische faculteit van Tübingen ver meden. Het is voor het eerst in de geschiedenis van deze 500 jaar oude universiteit dat een instituut wordt losgemaakt uit de facul teit. Het instituut is nu geplaatst onder de directe verantwoordelijkheid van de se naat van de universiteit. Door het compro mis mag Küng blijven doceren en studen ten wetenschappelijk begeleiden. Deze karakteristiek van de werkwijze van de Sovjet-pers werd gisteravond ge geven door de schrijver Andrej Sinjavski, tijdens het forum dat de eerste dag be sloot van een internationale conferentie in het gebouw van de Tweede Kamer over de Olympische Spelen en de mensenrechten. Onder voorzitterschap van Max van der Stoel zat de crème de la crème van de Russische dissidentia achter de micro foons, bij elkaar toch al gauw een jaar of dertig in kampen, gevangenissen en psy chiatrische inrichtingen vertegenwoordi gend: Natalja Gorbajevskaja, Boekovski, Amalrik, Koeznjetsov, Pljoetsj, Sinjavski en Toertsin. Geen van hen bleek tegen een boycot van de Spelen in Moskou, ieder van hen had weer andere argumenten om er voor te zijn. Hij sloot daarmee aan bij wat Toertsin zei over de duiven en de haviken in de Sovjet-top. In het westen denken velen dat het beter is de Sovjet-leiders niet te irrite ren en met zachtheid te behandelen, om dat de Sovjet-duiven in de top dan de overhand krijgen over de haviken. De westerse duiven denken op die manier de Sovjet-duiven te helpen, maar het tegen deel is het geval. Want het verschil tussen de duiven en de haviken in de Sovjet-top is. dat de duiven denken dat het Westen wèl zal durven terugslaan en de haviken denken van niet. Het duifachtige optreden van het westen bevestigt dus het stand punt van de haviken Boekovski vertelde dat de inwoners van Moskou nu tegen elkaar zeggen: we heb ben de Stalin-terreur overleefd, we heb ben de nazibezetting overleefd,'de Olym pische Spelen zullen we ook wel overle ven Hij bestreed het argument, dat je door wel te gaan nog enig goed kan doen, door met dissidenten te praten, met de gewone mensen op straat, of door zelfs te demonstreren voor de mensenrechten. Maar nu al jarenlang wordt de Sovjet unie ieder jaar bezocht door twee miljoen buitenlandse toeristen. Als hun aanwezig heid niets uitricht, waarom zou dan wel de aanwezigheid van 300.000 bezoekers aan de Olympische Spelen iets ten goede kun nen veranderen met betrekking tot de mensenrechten? Laat degeen die iets wil doen, die echt de moed voor een kleine demonstratie wil opbrengen, dat dan lie ver voor of na de Olympische Spelen doen en de Spelen zelf boycotten! Natalja Gorbajevskaja viel het stand punt aan dat een gedeeltelijke boycot van maar enkele landen niet effectief zou zijn. Dat was, vond ze, geen reden om zo’n boycot dan ook maar niet te houden. Zij zelf en haar vrienden hadden zich in 1968 ook niet afgevraagd of hun demonstratie op het Rode Plein tegen de Russische inval in Praag wel effectief zou zijn, in die zin, dat de Russische tanks onmiddellijk zouden worden teruggetrokken. Toch kon niemand zeggen dat die kleine, ultrakorte demonstratie geen effect had gehad. Ze had effect gehad als moreeel voorbeeld. En de mislukte kaping van een vliegtuig door Koeznjetsov en zijn vrienden? Zij werden al gepakt voordat zij het vliegveld hadden kunnen betreden, Koeznjetsov werd ter dood veroordeeld, onder de druk van de internationale opinie werd dat levenslang, en nu zat hij dus levend en wel in de Tweede Kamer. Tien jaar heeft hij gevangen gezeten. Niet effectief dus? Maar pas na en door die kaping is de massa-emigratie van de Russische joden naar Israel op gang gekomen I Volgens zijn formule wordt er in het oostelijk deel van Jeruza lem een „arabische soevereiniteit” gevestigd, terwijl de ondeel baarheid van de stad wordt gegarandeerd. De Egyptische presi dent wilde niet verder uitweiden over zijn voorstel. Op de vraag hoe Jeruzalem een eenheid kan blijven wanneer er een arabische soevereiniteit in de oostelijke sector komt, zei hij: „De ondeelbaarheid van Jeruzalem mag dienen als voor wendsel voor expansionisme”. Sadat verklaarde op de persconferentie voorts „redelijk tevre- ruim anderhalve eeuw met een scheef oog naar het buitenland. „Eerst waren de Russen en de Engelsen de baas in dat land, en na de Tweede Wereldoorlog hadden de Amerikanen het daar voor het zeggen. Wat er in die tijd misging, is daarom altijd aan het buitenland toege schreven. Daar is natuurlijk veel van waar, maar niet alles”, zegt drs. De Bruijn. De islamitische republiek die Khomei ni wil vestigen, sluit aan bij de gevoelens en de tradities die nog bij veel Iraniërs leven. „Voor de gewone man in dat land is er met de komst van Khomeini niet zoveel veranderd. Dat verklaard ook wel waarom Khomeini met name op het platteland zo’n grote steun heeft”. (Van onze redactie buitenland) DACHAU. De twaalf zigeuners die al sinds een week op het terrein van het vroegere concentratiekamp Dachau (Beieren) in hongerstaking zijn, zullen hun actie niet opgeven, ondanks dringende verzoeken daar toe van de politieke partijen in het Beierse parlement. „Wij hebben niets te verliezen”, zo zei de woordvoerder van de zigeu ners, Romani Rose, gisteren. „Wan neer we nu opgeven, dan geven we ook ons recht op”, aldus de woord voerder. De zigeuners 500.000 van hen zijn tijdens het nazi-bewind om het leven gebracht willen met de hongerstaking een „volledige rehabi litatie en een morele schadeloosstel ling” bereiken. Het Beierse ministerie van Binnen landse Zaken moet zich, zo zeggen de zigeuners, alsnog distantiëren van het optreden van de vroegere Zigeu- nercentrale van de Beierse politie. Het ministerie heeft dat tot nu toe steeds geweigerd. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De ministers van Buitenlandse Zaken van de 21 landen van de Raad van Europa hebben gisteren na afloop van hun tweedaags overleg in Lissabon een verklaring uitgegeven, waarin de Russische inval in Afghani stan in scherpe bewoordingen wordt veroordeeld. De paus noemde hem „de beste vriend” van de vermoorde aartsbis schop Oscar Romero. ning Cuba „bijzonder geschikt” is om te bemiddelen in de crisis over Afghanistan. Een correspondent van het Indiase persbureau PTI meldde gisteren, dat de Afghaanse regering zou willen dat de Sov- jet-Unie haar aanwezigheid in Afghani stan vermindert. Een woordvoerder van het Afghaanse bevrijdingsfront verklaarde gisteren, dat Afghaanse verzetsstrijders afgelopen za terdag in de plaats Kandahar ongeveer 40 plaatselijke bestuurders van de Parcham- partij van de Afghaanse president Babrak Karmal hebben gedood. President Karmal zei gisteren in een vraaggesprek, dat Afghanistan probeert de PLO te bewegen tot bemiddeling in de geschillen tussen Afghanistan en Iran en Pakistan. Koeznjetsov zei, dat de bewering dat sport niets met politiek te maken had van dezelfde orde van grootte was als de be-1 wering dat striptease niets met sex te maken heeft. De sportman kan zich niet de houding aanmeten alsof de wereld een groot stadion is, waarin hij alleen maar zijn spierkracht hoeft te tonen. Doet hij dat toch, dan wil hij blijkbaar bewijzen dat de filosoof Bergson gelijk had toen hij de mens karakteriseerde als een dier dat zich bezig hield met sport. De vraag wat te prefereren viel: een boycot of een dialoog, beantwoordde hij met de slogan: een boy cot is momenteel de beste vorm van dialoog! Ofschoon de regeringen van beide landen volgens de verklaring overeen stemming hebben bereikt over het beginnen van on- derhandelingen een stap in de richting van herope ning van de grens heeft Spanje al eerder duidelijk laten weten vastbesloten te zijn ’s lands territoriale in tegriteit te zullen herstel len”. De Britten daarente gen hebben in de verkla ring de clausule opngeno- men, dat de „Britse rege ring volledig zal vasthou den aan haar verplichting de vrijelijk en op democra tische wijze geuite wensen van het volk van Gibraltar te erkennen’. Middels een Britse referendum spra ken de inwoners van Gi braltar zich in 1968 ten gunste van aansluiting bij Engeland uit. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Ongeveer drieduizend gewapende linkse guer rillastrijders hebben gisteren in El Salvador drie dorpen bezet aan de grens met Honduras en ze tot „vrije gebieden” verklaard. Dit is gisteren bekendgemaakt door het bestuur van de provincie Chalatenango. De guerrillastrijders zijn volgens het provinciale bestuur in de afgelopen weken in de dorpen geïnfiltreerd. Volgens een woord voerder van de Nationale Garde van El Salvador is het gebied inmiddels omsingeld door troepen, die de guer rillastrijders elk moment kunnen ver drijven. Paus Johannes Paulus II heeft in tussen mgr. Arturo Rivera y Damas tot apostolisch administrator van het aartsbisdom San Salvador benoemd. (Van onze redactie buitenland) ROME. De premiers en ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EG- landen komen op 27 en 28 april in Luxem- burg bijeen. Dit heeft de president van de Raad van Europa, de Italiaanse premier Cossiga, gisteren in Rome meegedeeld. Oorspronkelijk zouden de Europese re geringsleiders 31 maart bijeenkomen, maar de topbijeenkomst werd uitgesteld. Als reden werd opgegeven de val van de Italiaanse regering. Volgens waarnemers werd echter in feite tot uitstel besloten in verband met de ernstige problemen rond de Britse bijdrage aan de EG-begroting, een kwestie die overigens nog steeds niet is opgelost. Men zal zich in Luxemburg opnieuw met dit probleem bezighouden. De ministers zeggen bezorgd te zijn pver „de verergering van de situatie,, als gevolg Van de inval en dringen „met klem” aan op „totale, onmiddellijke en onvoorwaar delijke” terugtrekking van de Russische troepen. In de verklaring wordt verder solidariteit betuigd met het Afghaanse volk, dat „zijn toekomst moet kunnen bepalen zonder inmenging of druk van buitenaf’. President Carter van de VS zei gisteren in een toespraak tot de nationale persclub in Washington dat „de lasten en offers die het tegengaan van de Russische machts uitbreiding naar Afghanistan met zich meebrengt, ook door de bondgenoten van de VS moeten worden gedragen”. Overi gens gaf president Sadat van Egypte gis teren op de laatste dag van zijn bezoek aan de VS toe, dat Egypte wapens levert aan de islamitische opstandelinen in Af ghanistan. „Hetz is geen geheim dat wij onze broeders in Afghanistan helpen. Wij Zullen hiermee doorgaan totdat zij hun land hebben gevrijd,” aldus de Egypti sche president. De Oostenrijkse kanselier Krejsky zei gisteren aan het eind van zijn dreidaags bezoek aan Joegoslavië dat naar zijn me- 'oor ngs trij- ;un- om- 't er eeft -uik (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De in het afgelopen week einde naar de DDR overgelopen Belgische secretaresse had geen toegang tot geheim materiaal. Zij werkte als typiste Frans op het internationale secretariaat van het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Dit heeft een woordvoerder van de NAVO gisteren verklaard. Dinsdag maakte de NAVO bekend, dat de Belgische secretaresse na het paasweekeinde niet meer op haar werk was verschenen. Het Oostduitse persbu reau ADN meldde daarop, dat de vrouw naar Oost-Duitsland was gekomen en dat zij toegang had gehad tot enige honderden geheime NAVO-plannen. BANGKOK (AFP). Er zitten nog ten minste 100 Amerikaanse piloten uit de Vietnamese oorlog gevangen in een kamp in Laos. Dit heeft de Franse piloot Jac ques Leguay gisteren in de Thaise hoofd stad Bangkok verklaard. Leguay heeft vanaf 1977 in een Laotiaanse gevangenis gezeten. Hij kwam daar terecht nadat hij op de Laotiaanse luchthaven Vientiane was aangehouden omdat hij plannen zou hebben gehad met een gestolen vliegtuig het land te verlaten. Onlangs wist Leguay te ontsnappen en naar Thailand te ont-' vluchten. De ontsnapte piloot zei dat een Laoti aanse chauffeur hem had verteld dat hij in een kamp bij de grens met Vietnam talrijke blanken had gezien. Het aantal van 100 baseerde de Fransman op de ervaring dat de Laotianen nooit kampen voor een kleiner aantal gevangenen bouwen. De militaire attaché van de Amerikaan se ambassade in Bangkok deelde mee dat het best mogelijk is dat er nog Amerika nen in Laos worden vastgehouden. Vol gens officiële cijfers worden er nog 570 militairen vermist. Van de meesten moet worden aangenomen dat zij niet meer léven. den” te zijn over de resultaten van zijn besprekingen met de Amerikaanse président. Hij verliet de Verenigde Staten gister avond. Voor hij aan boord van zijn vliegtuig stapte, verklaarde de Egyptische president te hebben ingestemd met het Amerikaanse voorstel het overleg oyer Palestijnse autonomie eind deze maand naar Washington te verplaatsen. De Israëlische premier Begin heeft nog niet op dit voorstel gereageerd. Hij komt volgende week naar de Verenigde Staten. Begin heeft gisteren voor de Israëlische televisie gezegd dat hij in het Egyptische parlement over de Palestijnse kwestie wil spreken. Maar dan wil hij wel een „directe, officiële uitnodiging” van Sadat, zo zei hij. In Washington verklaarde Sadat in een toespraak voor de Amerikaanse National Press Club intussen, dat „hij er geen bezwaar tegen zou hebben”, als Begin komt. De Egyptische krant Al Achram meldde gisteren dat Carter en Sadat overeenstemming hebben bereikt over een geheim werk document, dat kan dienen als basis voor de onderhandelingen over autonomie als Israel er mee akkoord gaat. (Van onze redactie binnenland) „De Amerikanen alleen zullen met hun sactiemaatregelen weinig effect kunnen sorteren. Ze zullen met hun maatregelen eerder het tegendeel bereiken en een blokkade op zee zal de eenheid in Iran alleen nog maar versterken”. Aldus de Leidse Iran-deskuridige drs. J. T. P. de Bruijn. Hij ziet weing heil in de Amerikaanse acties. „Amerika zal heel voorzichting moeten zijn”. Een van de weinige mogelijkheden om de gegij zelden vrij te krijgen, is volgens De Bruijn druk uitoefenen via de Westeuro- pese landen. „Ons werelddeel moet zijn invloed uitoefenen, maar men is daar voor in Europa nogal huiverig”. Volgens de Leidse iranist worden de gijzelaars gebruikt om interne conflic ten in Iran in toom te houden. „Iedere actie (behalve oorlog) van de Amerika nen zal de huidige bewindhebber in Iran alleen maar in de kaart spelen”. Er bestaat in Iran een groot wantrou wen tegen vreemde mogendheden. Dat De hongerstaking van de groep Westduitse zigeuners in Dachau duurt al acht dagen. De zigeuners eisen onder meer eerherstel voor de vervolging en het lijden dat zij hebben ondervonden in de nazi-tijd. met die tradities. Ook het doden van gijzelaars is in strijd met dat islamiti sche recht”. De kwestie Iran wordt echter bemoei lijkt omdat er volgens De Bruijn „ook een klassestrijd aan de gang is, waarin alles is geoorloofd. Deze vorm van stads guerrilla (zoals de Rode Brigades) is uit Europa naar Iran overgewaaid. Bij deze manier van oorlogvoeren wordt alles gebruikt wat in het straatje van de bezet ters van pas komt om de vermeende vijand (in dit geval Amerika) te bestrij den. Daar maken fanatieke moslims weer misbruik van. Zij gebruiken de linkse studenten in de ambassade om hun iedealen te realiseren. Dat maakt het allemaal erg moeilijk om in Iran tot een oplossing te komen. Het is in wezen uitzichtloos, omdat mén er geen punt achter kan zetten. Het is een chaotische situatie, waar een heleboel zaken lijn recht tegen elkaar indruisen. Alleen een dictator zou een einde aan de toestanden (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Span je heeft zich bereid ge toond de grensblokka- de van Gibraltar, in 1969 door wijlen dicta tor Franco ingesteld, over enige tijd op te heffen. Britse en Spaanse des kundigen zullen op 1 juni van dit jaar bijeen komen om een tijdschema op te stellen voor heropening van de grens met het Spaanse vasteland en het herstellen van de post- en telefoonverbindingen. Dit blijkt uit een gezamenlijke verklaring van Spanje en Engeland, na afloop van beraad in Lissabon tussen de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mar celino Oreja en zijn Britse ambtgenoot lord Carring ton. De ministers hebben besloten ook weer te gaan praten over de toekomst van Gibraltar. Oreja en Carrington bevonden zich in de Portugese hoofdstad in verband met een bijeen komst van de Raad van Europa. De rotspunt Gibraltar eens van grote strategische betekenis, is vanaf 1704 een Britse kolonie. Spanje sloot in 1969 de landsgrens in het kader van een cam pagne om Engeland te dwingen de rots terug te geven. In de verklaring van gisteravond wordt ge zegd, dat de twee landen de kwestie van de kolonie wil len oplossen in een geest van vriendschap en in overeenstemming met des betreffende VN-resoluties (Gibraltar „hoort bij” Spanje, red.) de Amerikaanse ambassade zijn strijdig De Bruijn. drs. De Bruijn kijken de Iraniërs, al en zeilen van de Iraniërs nogal extreem Nederland, West-Duitsland, Frankrijk. Engeland, Italië, België en Luxemburg.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3