P Carter: Boycot O.S. met alle middelen 1 Geestelijken tegen benaderen van PLO DamiatePers 4 Spoeddebat V-raad gevraagd Protest bij regering B( Dubbelportret Meer werk voor zwarten in bouw Defensie-akkoord tussen VS en Oman Rijk: sanering bij Van Gelder onvermijdelijk IJmuider Courant In Den Haag hoorzitting over Spelen Weer uniforme olieprijzen Zoon Kortsjnoi naar Siberië Ongeregeldheden in Aleppo Prijs LNG van Frankrijk en VS afhankelijk Grote droogte in Oost-Australië Noorwegen krijgt nieuwe nazipartij Meer gas naar Frankrijk Registratie van Cubanen op gang F' „Vrije beroepen kunnen miljarden bezuinigen” 4 Financieren van huisvesting aan gemeente delegeren” 4 VRIJDAG 1 1 APRIL 1980 BINNEN* EN BUITENLAND V F I (Van onze redactie buitenland) METOELLA. Israel heeft gisteren zijn begin deze week ingenomen posities in Zuid-Li- banon versterkt. VI een men gaat arm een scht ring w ,.5 I Israel versterkt (Van onze redactie binnenland) positie in Libanon o (Van onze redactie buitenland) DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 grond daarvan dat de Spelen moeten worden geboycot. 4 MMM MUSCAT. De Verenigde Staten en Oman zijn het in beginsel eens geworden over een verstrekkend militair samenwer kingsverband. Op grond daarvan krijgen de VS toegang tot bases bij de Perzische Golf in ruil voor militaire hulp en- de toezegging dat Amerika de veiligheid van Oman garandeert. Dit is gisteren in westelijke diplomatie ke kringen in Oman vernomen. Over bij zonderheden wordt nog onderhandeld, zo werd eraan toegevoegd. De samenwer king tussen de VS en Oman is een gevolg van het streven van 'Washington óm Sinds de machtswisseling in Teheran en het Russische ingrijpen in Afghanistan de 'be schikking te krijgen over militaire bases in het oliegebied van de Perzische Golf. De VS proberen overigens ook faciliteiten te krijgen in Kenia en Somalië. Het is echter geen geheim dat tussen Frankrijk en Algerije moeilijkheden be staan over de prijs van het gas. Algerije wil die prijs verdubbelen. Volgens een woordvoerder van de Gasunie in Gronin gen is de hoeveelheid extra gas voor Frankrijk „zeker niet noemenswaardig veel”. Volgens een woordvoerder van de Ver enigde Naties bevinden zich nu tussen de 300 en 350 Israëlische militairen met 19 tanks en 15 pantserwagens in het gebied. twee tanks, legt een weg aan in Zuid-Libanon. Het hek op de voorgrond geeft de grens aan tussen Israel en Libanon. Voorzitter E. van Thijn richtte gisteren in zijn ope ningswoord alle aandacht op de verslechterde situatie, voor de disidenten in de Sovjet-Unie en concludeerde op De Iraanse regering heeft gisteren besloten geen af vaardiging naar Mokou te sturen. Radio-Teheran maakt dit vandaag bekend. Er werden geen redenen voor dit besluit gegeven. De voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) W. de Heer, herhaalde in zijn inleiding het stand punt van de NSF en het Nederlands Olympisch comité dat de kwestie-Afghanistan en de situatie rond de men senrechten geen wezenlijke wijziging hebben gebracht in de situatie zoals deze in 1974 bestond. In dat jaar werden de Spelen aan Moskou toegewezen. Hij verklaarde zich principieel tegenstander van een boycot. Onmiddellijke aanleiding tot dit protest is de ontvangst van de Brusselse PLO- vertegenwoordiger Issam Sartawi op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dat gebeurde'op 26 maart. Sartawi werd ont vangen door de directeur Afrika en Mid- den-Oosten, mr. N. van Dijl. Mr. Van Dijl had gisteren een gesprek van bijna twee uur met de gereformeerde dominee W. Zuidema, de hervormde do minee A. Otten, pastoor J. M. E. Keet en rabbij H. Rodriguez Pereira. De ondertekenaars van de oproep vra gen de regering zich te onthouden van „enig verdere toenadering tot de PLO totdat deze organisatie haar handvest wij zigt en Israel erkent”. Het protest is, aldus ds. Zuidema in een toelichting ingegeven door de zorg dat Israel ,-,dat door Neder land meer en meer in de steek wordt gelaten, bezig is zijn laatste vrienden 'te verliezen en in een volstrekt isolement geraakt, waardoor het zijn toevlucht zal (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een honderdtal Nederlandse protestantse, rooms-katholie- ke en joodse geestelijken heeft in een oproep aan de Nederlandse regering geprotesteerd tegen wat zij beschouwen als de steeds grotere toenadering van de regering tot de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Twee of drie leden van de Palestijnse Nationale Raad zullen op 21 en'22 april Nederland bezoeken. De Kamerleden K. de Vries (PvdA) en J. N. Scholten (CDA) Robber de voorzitter van de vaste Kamer commissie voor buitenlandss zaken voor gesteld deze Palestijnen „volgens de infor mele procedure” in contact te brengen met de leden van de commissie nemen tot vormen van zelfverdediging die een sterk agressief karakter hebben”. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Me ken derci bedr stege ma Nooi sprei begc de. Nooi had bijee eenz dins door van rapp den aanji geer inve ontf van rapp Alt dond koms van uitge delej Worr enke Geld der 1 brek VI Haa dati niet stul Ned Sta The stre F kal 192 jau set scl tin, 16t wa gre 15, 16, I 1 UF ƒ3 gei we I 21, 14, tor I. we: ten kis set Va: 311 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Bij nieuwe ongeregeldhe den in de Syrische stad Aleppo zijn van morgen volgens de omroep van de Liba nese falangisten in Beiroet verscheidene mensen gedood of gewond. Er werd zo nu en dan in de stad schieten gehoord. De bevolking kampt met een gebrek aan levensmiddelen. Ook in de stad Hama zou de toestand gespannen zijn. In de hoofdstad Damascus werd giste ren bekendgemaakt, dat in beide steden wapenvoorraden waren gevonden en dat een aantal arrestaties was verricht. De Syrische regering stelt de religieus-natio- nalistische Moslem-Broederschap voor de onlusten verantwoordelijk. Rond de stad Aleppo heeft het leger vandaag controle posten opgericht. Gisteren besloot de Syrische minister raad de algemene congressen en de be stuursraden van een aantal vakbonden te ontbinden. Het betreft met name vakbon den van artsen, technici en advocaten, evenals de raden van hun afdelingen in de verschillende Syrische districten. DENVHAAG. De overheid moet de financiering van de volkshuisvesting veel meer delegeren aan de gemeenten. Die hebben dan mogelijkheden hun welzijns beleid en het huisvestingsbeleid op elkaar af te stemmen. Een goed huisvestingsbe leid is voor de burger tenslotte méér dan alleen de beschikbaarheid van goede wo ningen. Dat zegt de Harmoniesatieraad voor het welzijnsbeleid in een advies aan minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). De minister had om dit advies gevraagd, nadat hij en zijn staatssecretaris een noti tie hadden uitgebracht over decentralisati van de volkshuisvesting. In dit discussie stuk doet Beelaerts, op verzoek van de Tweede Kamer, een aantal suggesties om de taken en bevoegdheden op het terrein van de volkshuisvesting te verplaatsen van de overheid naar lagere bestuursni veaus, vooral gemeenten. Volgens de raad ervaart de burger een samenhang tussen zijn huisvesting en zijn „specifiek welzijn”: scholen, gezondheids zorgvoorzieningen, mogelijkheden tot re creatie. De gemeenten zouden dan ook meer financiële armslag moeten krijgen om de twee terreinen van beleid op elkaar af te stemmen. In het gebouw van de Tweede Kamer werd op initiatief van het comité Olympische Spelen en Mensenrechten, dat door de vier grote fracties in de Tweede Kamer is opgericht gisteren en vandaag een internationaal congres gehouden. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Frankrijk heeft de invoer van aardgas uit Groningen opge voerd om dreigende tekorten op te van gen. Deze tekorten kunnen ontstaan, doordat één van de grootste gasleveran ciers van Frankrijk, de Algerijnse staat sonderneming Sonatrach, de gaskraan naar Frankrijk vrijwel heeft gesloten: of ficieel als gevolg van technische pro blemen. CANBERRA (AFP). Een ernstige droogte in het oosten van Australië dreigt te leiden tot een nationale ramp als het niet binnen een maand gaat regenen. Het binnenland van Queensland en New South Wales staat op het punt te verande ren in een enorme stofwoestijn. Dit heeft een Australische regeringsfunctionaris gisteren in de Australische hoofdstad Canberra verklaard. Hij zei dat al 1,7 miljoen vierkante kilometer tot rampge bied is verklaard. Tienduizenden dieren, waaronder veel kangeroes, zijn van hon ger en dorst omgekomen. Ook vruchtbare gebieden als New England en Tasmanië hebben van de droogte te lijden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. President Carter heeft giste ren, tijdens een bijeenkomst van hoofdredacteu ren van Amerikaanse dagbladen in Washington, gezegd indien nodig naar wettelijke middelen te zullen grijpen om te verhinderen dat Amerikaanse sportmensen op de Olympische Spelen van Mos kou uitkomen. Van de zijde van het Amerikaanse Olympische Comité werd gisteren nog niet gereageerd op deze aankondiging. „Wij zullen ons standpunt morgen bekendmaken”, aldus woordvoerder Mike Moran. „Op dit moment kunnen we geen enkel commentaar geven”, zo voegde hij daaraan toe. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 VAn Dijl, aldus Zuidema verder, heeft tijdens het onderhoud gezegd dat Neder land een oorspronkelijke vriend van Is rael was en dat de contacten met de arabi- sche landen aanvankelijk slechts „culti reel en elitair” waren. Maar naarmate Nederland meer begrip kreeg voor het Midden Oosten-problematiek, was het ook bevriend geraakt met Arabische lan den. Dit is echter niet ten koste van de vriendschap met Israel gegaan, zo om schreef Zuidema de meningen van Van Dijl. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur I LIMA (AP). Op het terrein van de Peruaanse ambassade in Havanna zijn inmiddels 6300 Cubanen geregistreerd die het land willen verlaten. Zij hebben daar enige dagen geleden hun toevlucht gezocht. De Peruaanse minister van Buitenland se Zaken Arturo Garcia y Garcia ver klaarde dat zijn land bereid is duizend vluchtelingen op te nemen. Ook andere landen dan de leden van het Andespact hebben zich daartoe bereid verklaard, al dus de minister. Peru heeft Nederland hulp gevraagd voor de vluchtelingen, aldus een woord voerder van het ministerie vah Buiten landse Zaken gisteren. Via de Nederland se ambassade in de Peruaanse hoofdstad Lima wordt thans onderzocht wat precies de bedoeling van het verzoek is. OSLO (Reuter). Er komt in Noorwe gen een nieuwe nationaal-socialistische partij. Dat heeft de woordvoerder van de Noorse Nationaal-socialistische bewe ging, Ole Darbu, vandaag meegedeeld. Tot de heroprichting van een nazi-partij werd besloten op een bijeenkomst van voormalige Noorse vrijwilligers in de Wehrmacht en vroegere aanhangers van de regering van Quisling, Hitlers Noorse zetbaas tijdens de oorlog. De nieuwe par tij neemt het politieke programma van Vidkun Quislin voor nationale eenheid praktisch ongewijzigd over. (Van onze redactie binnenland) VELSEN-NOORD/WORMER. Bestu ren van gemeenten met een vestiging van Van Gelder Papier hebben gisteren een gesprek gehad met een ambtelijke delega tie van de ministeries van Economische en Sociale Zaken. Tijdens dat gesprek is de gemeenten duidelijk gemaakt dat de overheid van oordeel is dat saneringen bij het concern onvermijdelijk zijn. Gemeenten met een vestiging van het papierconcern zijn Vel- sen-Noord, Wormer, Apeldoorn, Amster dam, Franeker, Heerde, Leeuwarden, Renkum en Rotterdam. Met de gemeenten is de mogelijkheid besproken om van overheidszijde het proces te sturen. De gemeentebesturen zullen zich op korte termijn beraden over stappen. Een geza menlijk optreden blijft voorop staan. De gemeenten zullen ook gaan praten met de vaste kamercommissies van Economische en Sociale Zaken en de raad van bestuur van Van Gelder Papier. Aan een bezoekende delegatie stakers uit Wormer hebben de werknemers van Van Gelder Papier in Renkum gisteren duidelijk gemaakt, dat zij zullen trachten te verhinderen dat in de bedrijven daar „besmet” werk wordt gemaakt of dat het van daaruit wordt geleverd. Naar Israëlische militaire zegslieden in Metoella, de meest noordelijke stad van Israel meedelen, is de actie erop gericht, Palestijnse commando’s op te sporen. Het is een defensieve maatregel, die moet voorkomen dat Palestijnse guerrilla’s ac ties ondernemen op Israëlisch grondge bied, zoals de overval zondag op een kib boets. aldus deze zegslieden. In de loop vah gisteren verklaarde een VN-woordvoerder dat Israel bezig was zich uit Zuid-Libanon terug te trekken, maar later werd dit bericht weer ingetrok ken omdat plaatselijke VN-functiona- rissen het niet konden bevestigen. Intussen heeft de Libanese ambassa deur bij de VN, Ghassan.Tueni, om een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de VN gevraagd. Libanon beschuldigt Is rael van „onbeschaamde schending” van VN-resoluties. Volgens de regering in Bei roet is door de inval van Israel in Zuid- Libanon een „explosieve situatie” ont staan. De Veiligheidsraad zou vanmiddag beginnen aan een besloten zitting over deze kwestie. Intussen hebben de VS Is rael gevraagd, zich terug te trekken uit Zuid-Libanon. De Israëlische minister van Defensie Weizman verklaarde vanmorgen, dat Is rael niet voornemens is permanent in Li banon te blijven. Premier Begin van Is rael zei gisteren in een televisieuitzending, dat „Israël slechts vrede met en in Liba non wenst”. Volgens een VN-woordvoerder bevin den de Israëlische soldaten zich in een gebied dat onder controle staat van Ierse VN-eenheden. Hij sprak daarmee de be wering van het Israëlische legércomman- do tegen, dat de soldaten zich alleen be vinden in het gebied dat wordt gecontro leerd door de christen-rechtse militie van majoor Haddad. Overigens heeft het Israëlische militaire commando buitenlandse journalisten toe stemming geweigerd, de grens met Liba non over te steken. In berichten die het persbureau Associated Press vanuit Is rael doorgeeft zijn door de Israëlische militaire censor wijzigingen aangebracht. Nederland heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin de inval van Israel in Zuid-Libanon wordt afgekeurd. DEN HAAG (ANP). Op de inkomens van de vrije beroepsbeoefenaren kan vol gens de ambtenarenbonden ABVA en KA BO per jaar twee miljard gulden worden bezuinigd. De bonden zeggen dit in hun bladen De Ambtenaar en KABO-Post. De norminkomens die de overheid voor de vrije beroepsbeoefenaren vaststelt zijn volgens de bonden zeer ruim aangemeten. Specialisten, medici, notarissen accoun tants en dergelijke, ontvangen allerlei toe lagen die de werkelijke lasten ver overschrijden. Ook worden er verhogin gen op de norminkomens toegepast die volstrekt geen functie hebben. „Al met al verdienen deze beroepsbeoefenaren daar door zo’n 896 miljoen te veel”, zeggen de bonden. Als alle vrije beroepsbeoefenaren wor den ingeschakeld op het niveau van aca demische ambtenaren, dan is er nog een miljard te besparen, aldus ABVA en KABO. ALGIERS (Reuter). Het resultaat van de onderhandelingen over de levering van vloeibaar aardgas uit Algerije aan Neder land en België hangt af van onderhande lingen met de Amerikaanse olie- en gas maatschappij El Paso en met Gaz de France. Dit heeft de Algerijnse minister van Energie en Petrochemie, Balkacem Nabi, gisteren meegedeeld op een pers conferentie in Algiers. Op 21 april beginnen in Algiers onder handelingen tussen 'een officiële Ameri kaanse delegatie en de Algerijnse olie- en gasmaatschappij Sonatrach over de her vatting van de levering van vloeibaar aardgas (LNG) die Algerije op 1 april had opgeschort. Onderhandelingen over een prijsverhoging voor het LNG zijn eerder afgebroken nadat El Paso Sonatrach liet weten dat het zelfs niet'in staat is om een voorschot op de prijsverhoging te betalen zolang de Amerikaanse overheid daar voor geen toestemming geeft. Volgens Na bi heeft El Paso daarom gevraagd de levering van LNG te staken. DEN HAAG. Ter gelegenheid van de troonswisseling en de inhuldiging van koningin Beatrix slaat ’’s Rijks Munt dit jaar 30 miljoen inhuldigings- guldens en even veel rijksdaalders. De ze muntstukken tonen een dubbelpor tret van de beide vorstinnen Juliana en Beatrix. Een forum onder voorzitterschap van oud-minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel, was eensgezind in zijn mening dat een boycot het beste middel zou zijn om de Russische autoriteiten tot concessies te dwingen. NEW YORK, WENEN (Reuter). De secretaris-generaal van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC), René Ortiz uit Qcuador, verwacht dat de OPEC-landen in de tweede helft van dit jaar hun meningsverschillen over de olie prijzen zullen bijleggen. De marges tussen de marktprijzen van diverse kwaliteiten ruwe olie en de officiële marktprijzen van de OPEC-landen nemen af. Dat maakt het waarschijnlijk dat de uniforme prijsstruc tuur van ruwe olie in ere zal worden hersteld, zo deelde Ortiz mee tijdens een werklunch in New York. De olieverbrui- kende landen moeten zich dan wel matigen. (Van onze redactie binnenland) BUREAU: Redactie en administratie. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES, telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023'- 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse regering heeft een maatregel inge trokken, die het werken van zwarte bouw vakarbeiders in blanke gebieden verbood. De minister van Werkvoorziening, Fanie Botha, heeft dit besluit gisteren bekendge maakt. ondanks fel verzet van blankenen (niet-zwart) gekleurden. De minister zei tot zijn beslissing te zijn gekomen, nadat een groeiend tekort aan geschoolde blanke arbeiders bouwprojec ten in het land in gevaar begon te brengen. Het aannemen van zwarte arbeiders in banen die tevoren aan blanken en ge kleurden waren voorbehouden, kan overi gens onderhevig zijn aan een veto van de vakbonden. De vakbonden zijn tegen ge lijke kansen van zwarten in de bouw. Zij vrezen dat dit de werkgelegenheid voor blanken in gevaar zal brengen en een ongunstige invloed zal hebben op de lonen. LONDEN (AFP). De Russische schaakgrootmeester, Victor Kortsjnoi, heeft gisteren in Londen verklaard dat zijn 22-jarige zoon naar Siberië is gede porteerd omdat hij zich aan de dienst plicht heeft onttrokken. Kortsjnoi, die nu in Zwitserland1 woont, heeft deze informa tie uit een brief, die hem via omwegen heeft bereikt. De schaakgrootmeester ver telde dat Russische autoriteiten hebben laten doorschemeren dat zijn vrouw, die ook nog in de Sovjet-Unie is, en zijn zoon zich bij hem zouden mogen voegen, indien hij zich onthoudt van verdere kritiek op de Sovjet-Unie.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4