Voorzitter van NOC Westeuropese houding zal zwaarder wegen Amerika maakt wèl een ploeg Medailles zijn nog maar de helft waard i. Speciale IOC-vergadering I I I Zege bij Roda wekt herinneringen I l 4 BH I S3 I AMERIKA WAS GOED VOORBEREID I?' 13 J MAANDAG 14 APRIL 1980 Bravoure Onbegrijpelijk vrij I sportief PW g in n zich gens gaan u. nst It ast eind *2 ••i -; SPORIE HAARLEM ZET eerd ie n, GOVERT WISSE. Nederlaag AZ’67 kwestie van mentaliteit van een doelpunt van Petur Petursson. L a n Het betekende dubbel verlies voor AZ, dat door het gelijkspel van Ajax op zaterdag toch was vertrokken vanuit een idsen ed.) 43.00 41,00 133,00e 330,00 295,00 6,98 DEN HAAG De weigering van de Amerikanen om naar Moskou te gaan heeft de Spelen gedevalueerd, of zoals de voormalige vice-president van het I.O.C. Willi Daume het stelde: „Zonder Amerika zijn de medailles nog maar de helft waard.” Sinds het toetreden van de Sovjet unie tot de Olympische beweging na de tweede wereldoorlog hebben Ame rikanen en Sovjets elkaar de hegemo nie betwist. In 1952, 1964 en 1965 stond Amerika op de eerste plaats van het inofficiële landen klassement wat de medailles betreft. In 1956, 1960, 1972 en 1976 domineerde de Sovjet unie. In Montreal moest Amerika met een winst van 34 gouden, 35 zilveren, en 25 bronzen medailles voor het eerst genoegen nemen met een derde positie achter de Sovjet Unie en Oost Duits land. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Mr. J. D. J. Iden- burg, voorzitter van het Nederlandse Olympisch Comité, noemt het besluit van het Amerikaanse Olympische Co mité een zwarte dag in de historie van de Olympische beweging. „Wij hebben het besluit zien aankomen, maar des ondanks blijft het natuurlijk een be- treurenswaardige kwestie op zich”, al dus Idenburg die het overigens wel gunstig vindt dat het besluit van Ame rika nu reeds is genomen. Het antwoord kwam over in een paar varianten. Trainer Kessler hield het er op dat de spanning een vlammende uit werking had gehad („We zijn niet tekort geschóten in techniek, maar in mentali teit”); aanvalsleider Kees Kist ging veel verder. Zijn kritiek striemde over zijn collega’s. „Het ontbreekt te veel spelers Willi Daume: Medailles zijn nog maar de helft waard". verwachting uit dat het definitieve be sluit nog wel uitgesteld zou worden tot na 12 april. Dat is dus duidelijk niet gebeurd wat wel inhoudt dat de be sluitvorming omtrent wel of geen boy cot nu in een stroomversnelling is ge raakt. Op zich een gunstige ontwikke ling. De laatste tijd was het werkelijk volkomen onduidelijk welke comités er nu voor of tegen die boycot waren”. Idenburg verwacht overigens wel dat het besluit van het Amerikaanse comité de vergadering van het NOC op 7 mei, waar het Nederlandse standpunt inzake een boycot bekend zal worden gemaakt, negatief zal beïnvloeden. kaanse atleten. De lopers, springers en werpers uit de Verenigde Staten heb ben weliswaar gedurende de laatste tien jaar enigszins aan allure ingeboet, toch behoort het Amerikaanse herente am nog altijd tot de sterkste formaties ter wereld. Bij de dames-atletiek was sprake van een heropleving. Zo gold Evelyn Ashford als de grootste Olym pische favoriete voor de 100 en 200 meter. Grote sportieve schade lijden in Mos kou ook boksen, basketbal, paardes- port, schieten en gymnastiek. Alleen in het boksen al veroverde Amerika in Montreal vijf gouden medailles op een totaal van elf gewichtsklassen. De hippische wedstrijden hebben het meest aan aanzien verloren. Voordat de Amerikanen afzegden, hadden de Britse, Westduitse en Zwitserse ruiters zich al teruggetrokken. aan vechtlust en inzet en bovendien heb ben we te weinig kwaliteit in het team”, besefte de international. „En dat wreekt zich in dit soort wedstrijden. Eigenlijk is een tweede plaats al te hoog gegrepen voor deze ploeg”. De lauwe wijze waarop AZ’67 zichzelf in de Rotterdamse Kuip vrijwel zeker uitschakelde voor de race om de vader landse voetbaltitel, bewees het gelijk van Kist, die het na de nederlaag alleen nog maar had over „het veilig stellen van de tweede plaats”. Zelfs dat kan nog moeilijk genoeg worden omdat in het duel bij Feyenoord twee belangrijke krachten (Spelbos en Hovenkamp) tegen hun derde gele kaart opbotsten. Het Olympisch Comité heeft de or ganisatie van zogenaamde „alterna tieve wedstrijden” afgewezen. Het Witte Huis zal in die richting verder geen pogingen doen. Om de atleten die zoveel jaren voor deze Olympische Spelen hebben getraind toch min of meer te eren, zullen wel selectiewed strijden worden gehouden en zal for meel wel een ploeg worden samenges teld, ook al zal die dan niet afreizen. Clemens Westerhof kon schreeuwen wat hij wilde vanuit de dug-out, ook zijn team ontkwam niet aan de terugval. Alleen de gelegenheidscoach (hoofdtrai ner Jezek was tijdens een keeperstrai- Aan een omkoopaffaire hoeft men niet te denken, want Haarlem kan het zich zelfs niet veroorloven om een kwartje extra uit te geven. De club geeft alleen luciferdoos jes cadeau”. Woedende reactie van Eddy Treytel na dat hij zeer kort na het begin van de wedtrijd tegen Feyenoord al voor de tweede keer is gepasseerd. Metgod stond zijn doel met veel bra voure te verdedigen. De Amsterdammer, normaal gesproken keeper van het C- team, speelde twee maanden geleden voor het eerst in het A-team, in de vriend schappelijke wedstrijd tegen Telstar, en debuteerde gisteren in competitiever band. „Ik was erg zenuwachtig in het begin van de wedstrijd door de belangen, die op het spel stonden en de perikelen bij Haarlem. Toch is het me reuze meege vallen, ik heb het niet moeilijk gehad”. keepen, dat werkte toch positief door op de spelers”. t ivel 43,00 35.00 23,90 60.00 49.00 78,00 48,00 13.50 52,80 56.20 04.00 62,00 80,00 34,50 06,00 45.00 35,00 50,50 17,00 50,70 47,50 45,00 71,00 86,50 39,90 41.00 43,00 61,00 32,20 57,80 19,50 95,80 57,00 37,00 36,20 38,00 62,40 73,40 76,00 30,70 62,50 23,00 35,20 45,00 46,50 04,00 15,00 In problemen kwam Metgod inderdaad niet. Haarlem speelde in de eerste helft behoudend, paste een straffe mandekking toe, maar brak massaal uit, als de gelegen heid zich daartoe voordeed. Kleton en Böckling als spitsen werden bij een coun ter meteen geassisteerd door Haar en Huyg. Roda had geen antwoord op dat tactisch sterke spel van Haarlem en had niet gek opgekeken, als het bij rust al op een achterstand was gezet. Huyg (twee maal), Balm, Haar en Van Leen waren dichtbij een doelpunt. Roda stelde daar geen enkele scoringskans tegenover. De tweede helft begon goed voor Haar lem. Al in de 46e minuut tikte Haar de bal in na uitstekend voorbereidend werk van Wim Balm, die het speeltuig bij de achter lijn aan Ehlen ontfutselde en op maat voorzette. Vier minuten later al trok Roda de zaak recht, toen Theo de Jong één van zijn betere momenten had en knap in schoot na eerst Chris Verkaik op het ver keerde been te hebben gezet. De Limburgers vonden het daarmee welletjes. Haarlem echter bleef verbeten voetballen, schiep zich de beste kansen, maar was te nerveus in de afwerking. Tot Martin Haar zich in de 86e minuut met een vrije trap bemoeide. Gerrie Kleton gaf een klein tikje en Haar schoot de bal van 25 meter in de kruising, 1-2. Haarlem daar mee aan twee verdiende en belangrijke punten helpend. De formatie van Hughes staat noj steeds laatste, maar hield door de overwinning in ieder eval contact met de andere degradatiekandidaten. Barry Hughes: „Dit is een eerste stap. We zijn er nog lang niet, een zwaluw maakt nog geen zomer, maar dit geeft de burger wel moed. Tegen Roda zou beslist worden of we al dan niet met één been in de kist zouden komen. 40.00 69.00 92,50 89,50 12.10 39,40 90,50 24.00 77.50 46,50 '03,50 41,00 64,70 71,50 15.50 99,80 116,80 54,20 97,00 50,70 89.30 „droom”-positie. De meeste Alkmaarse voetballers vatten dat echter te letterlijk op en leken nog bezig met de warming- up op het moment dat Feyenoord zijn slag al had geslagen. Door via De Leeuw en Wijnstekers te profiteren van ca deautjes van Treytel en Hovenkamp be vonden de Rotterdammers zich al op een riante 2-0 voorsprong voordat AZ uit dromenland terugkeerde. Het duurde echter nog heel lang voor dat alle Alkmaarders waren ontwaakt. Toen dat was gebeurd en Kist in de tweede helft voor 2-1 had gezorgd, leek een gelijkspel nog tot de mogelijkheden te behoren. Maar juist in deze fase viel AZ echt door de mand. Door een enkele tegenslag (Welzl raakte de paal) liet het team zich weer uit het veld slaan, waar door de kapotzittende opponent alsnog op 3-1 kon aansturen via een juweeltje Door het wegblijven van de Ameri kanen worden de twee hoofdsporten van de Spelen, atletiek en zwemmen, het meest getroffen. De Amerikaanse zwemmers wonnen in Montreal twaalf van de dertien nummers en de Ameri kaanse meisjes, die in 1976 hun domi nerende positie aan Oost-Duitsland verloren, hebben inmiddels de wereld hegemonie heroverd. Zes Olympische atletiek-overwinnin- gen gingen in Montreal naar Ameri- „Het besluit van het Amerikaanse Comité zal natuurlijk meetellen tij dens onze vergadering op 7 mei, maar zwaarder laten wij de besluiten van de West-Europese comités wegen. Op 3 mei vergadert het Westduitse comité, tijdens onze vergadering zal hun standpunt dus bekend zijn. Ik vrees dat West-Duitsland het standpunt van Amerika echter erg belangrijk zal vin den bij zijn besluitneming. Het gaat nu inderdaad de sombere kant op. Weliswaar zegt de resolutie ook dat wel atleten naar Moskou zullen gaan indien de president voor 20 mei laat weten dat de nationale veiligheid niet langer wordt bedreigd, doch de woordvoerder van het Witte Huis Jod- dy Powell sloot deze opening onmid dellijk af met de verzekering dat de president hem had gemachtigd te ver klaren dat zijn advies de Spelen te boycotten tegen 20 mei niet zal zijn veranderd. Met betrekking tot Moskou zijn er aanwijzingen, dat Amerika beter voor bereid was dan ooit en op zijn .minst weer zou opklimmen naar de tweede plaats. Nog nooit werden de Ameri kaanse sportlieden zo intensief ge traind en waren er zoveel financiële fondsen beschikbaar als ditmaal. De directeur van het Amerikaans Olym pisch Comité, Don Miller, leest de tekst van de resoluties voor. „Dat het definitieve standpunt van het Amerikaanse comité dit weekeinde al bekend was verbaast mij ten zeerste. Op de bijeenkomst op 22 maart in Brussel met de Westeuropese comités heb ik nog met Don Miller van het Comité gepraat en hij sprak toen de Vraag blijft wel, waarom de profvoet ballers van Roda meenden een vakantie dag te kunnen nemen. Een onbegrijpelij ke zaak, gezien de belangen, die er nog op het spel staan voor de Limburgse club. Trainer Bert Jacobs had in ieder geval geen verklaring voor het gedrag van zijn spelers. Wellicht dat de omzettingen in de ploeg I de spelers hebben geïnspireerd. Barry I Hughes hoopte een schokeffect teweeg te j brengen door Rob Boersma door de 20- I jarige Edwin Metgod te vervangen, Keith Masefield ten faveure van Eef Melgers I buiten de ploeg te laten en ook Frank j Kramer te passeren. Martin Haar, die j beide doelpunten voor Haarlem maakte: I „Het is natuurlijk moeilijk te zeggen, of I die veranderingen de oorzaak van ons I betere spel zijn. Hughes heeft ons in ieder 1 geval vorige week nog eens op het hart 5 gedrukt, wat ons boven het hoofd hing. Dat heeft denk ik wel geholpen. Boven- I dien stond Edwin Metgod als een kanjer te De stemming in het Olympisch cen trum in Colorado Springs, nabij Den ver, betekent voor Carter een belang rijke politieke overwinning. Met de vol le macht van het Witte Huis werden in de afgelopen weken niet alleen het Olympisch Comité, maar ook de sport lieden onder druk gezet. Het eigenlijke debat nam maar anderhalf uur in beslag. Nu het Olympisch Comité zich va derlandslievend achter de president heeft opgesteld is het vrijwel zeker dat de organisatie op financiële bijstand kan rekenen. Daarmee moet zowel het tekort van 3 miljoen dollar op de Win terspelen in Lake Placid als bijstand voor de organisatie van de Zomerspe len van 1984 in Los Angeles worden bekostigd. Bij zijn geldinzamelingen was het Olympisch Comité in het eer ste kwartaal van 1980 1,2 miljoen dol lar achtergebleven bij zijn raming van 4,2 miljoen dollar. Het is nog niet zeker of individuele atleten nu rechtsgedingen aanhangig zullen maken om het recht te betwisten van het Olympisch Comité individuen het recht op deelneming in Moskou te ontzeggen. Een groep die zich „Com missie van juristen voor vrijheid in de sport” noemt heeft een klacht bij de rechtbank in voorbereiding. mng geblesseerd geraakt aan de rug) kon zich lange tijd werkelijk manifeste ren. Hij deed het op de van hem bekende wijze. Fel meelevend en zo vaak opsprin gend uit de dug-out, dat hij in de pauze door de overigens niet al te sterke arbi ter Corver naar de tribune werd verwe zen voor de rest van de wedstrijd. Het belette Westerhof niet naderhand uit bundig te triomferen. Niet alleen omdat hij weer eens een paar weddenschappen had gewonnen door de uitslag 'juist te voorspellen, maar ook en vooral omdat het standaardteam de nauwe binding met de hulptrainer weer eens had bewezen. NOC-voorzitter Idenburg: ,,Het gaat er somber uitzien". Na de 1-4 overwinning van NAC bij FC Twente enkele weken geleden, heeft ook Haarlem aangetoond, dat een kat in het j nauw vreemde sprongen maakt. Na het omkopingsschandaal in Italië denken sommigen wellicht bij het aanschouwen van de uitslag van de wedstrijd tussen Roda en Haarlem, dat ook in Kerkrade diep in de buidel is getast. Dat moet echter als uitgesloten worden beschouwd, omdat de Rodaspelers nog alle kans hebben op een UEFA-Cupplaats en dus meer gebaat waren bij een overwinning dan een neder- j laag. Men mag tenminste aannemen dat I deelname aan een Europa Cup-toernooi I de spelers meer interesseert dan de even- I tuele cadeaubon van Haarlem. Of zoals I Barry Hughes het na de wedstrijd plas- tisch uitdrukte: „Iedereen zal zich afvra- 1 gen, hoe Haarlem van Roda kon winnen. COLORADO SPRINGS. Het Amerikaanse Olympisch Comité be sliste in Colorado Springs geen ploeg te zullen zenden, omdat president Car ter had meegedeeld dat de nationale veiligheid van de VS in het geding is. Hoe anders was het gesteld met Haar- j lem. Na het lauwe spel, dat de équipe van ij Barry Hughes vorige week tegen Feyen- oord etaleerde, acteerde ze tegen Roda I des te vinniger en bleken de spelers einde- j lijk doordrongen van de ernst van de situatie. Inzet was er in tegenstelling tot het duel tegen Feyenoord gisteren wel, de persoonlijke duels vielen bijna alle in het voordeel uit van Haarlem. De onopvallendste aanvaller van Feyenoord mocht daarmee tenslotte voor de opvallendste daad van de wed strijd zorgen, want voor het overige kende de topper maar weinig echte kwaliteitsacties. Integendeel, zo toeval lig als de eerste twee goals tot stand waren gekomen, zo „toevallig” werd er ook gevoetbald. En niet alleen door AZ, maar later ook door Feyenoord, dat zich na de goede opening liet meesleuren naar het gezapige zomeravondtempo van de tegenstander. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Allesoverheersen de vraag na de cruciale 3-1 nederlaag van AZ’67 bij Feyenoord was uiteraard hoe zoiets de Alkmaarders nou uitgere kend zondagmiddag kon gebeuren. Waarom was het, juist nu het er echt op aankwam, zo fout gegaan, terwijl voor af toch aan alle voorwaarden leek te zijn voldaan om de ploeg een brok extra motivatie te bezorgen? LAUSANNE. Het bestuur van het Olympisch Comité, dat bestaat uit Lord Killanin (voorzitter), Moharned Mzali (Tunesië), Vitali Smirnov (Sovjet-Unie), Masji Kiyokawa (Japan) als vice-voorzitters en de leden graaf Jean de Beau mont (Frankrijk), Lance Cross (Nieuw-Zeeland), Louis Guitandou-n’Diaye (Ivoorkust), Juan Antonio Samaranch (Spanje» en Alexandru Siperco (Roeme nië) zal op 21, 22 en 23 april in Lausanne een speciale vergadering beleggen naar aanleiding van de Amerikaanse afzegging. Naar men aanneemt, zat daar de kwestie van een individuele startmogelijk heid ter sprake komen. Daartoe zouden de Olympische reglementen moeten worden gewijzigd. Vladimir Popov, de vice-voorzitter van het Moskouse organisatiecomité, verklaarde dat als het I.O.C. ertoe zou overgaan individuele atleten een startbewijs te geven, Moskou daar geen bezwaar tegen heeft. RODA JC: Jongbloed, De Wit, Marijt, Ehlen, Degens, Nielsen, Hansen, De Jong, Hofman (Riemens), Nanninga, Ericsen. HAARLEM: Metgod, Masefield, Verkaik, Ge orge, Van Leen, Haar, Huyg, Van den Ban, Balm, Böckling, Kleton. Kopstukken in het Amerikaanse boycotproces, gefotografeerd met in hun hand de tekst van de resolutie. Van Links naar rechts Flobert Kane, voorzitter van het Amerikaans Olympich Comité, Don Miller directeur van het Comité en Witte Huis-afgevaardigde Lloyd Cutler. (Van onze sportredactie) KERKRADE. Zal het Haarlem dan opnieuw lukken? Zal de formatie van Barry Hughes er evenals in de twee voorgaande jaren weer in slagen het eredivisielidmaat- schap met een jaar te verlengen? De verrassende 1-2 zege bij Roda JC in het afgelopen weekeinde roept herinneringen op aan vorig jaar, toen Haarlem op het laatste moment punten ging pakken (tegen Sparta en FC Den Haag), en aan het seizoen daarvoor, toen het het tot dan toe ongeslagen PSV versloeg en daarmee een eerste stap deed op weg naar eredivisieprolongatie. Na enkele wanprestaties (tegen Utrecht en Feyenoord met name) heeft Haarlem vijf wedstrijden vóór het einde van de competitie - rijkelijk laat - in navolging van de concurrentie het lang verwachte slotoffensief ingezet. EINDSPURT IN

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13