Den Haag zet Hilversum onder druk 1 desoriëntatie Rotterdamse politiechef: NHV-steun voor v Twee jongens gedood bij botsing met trein Ramp F-16 door Andriessen wil zetel in Senaat Scherpe daling aantal p verkeersslachtoffers Tentoonstelling over vervolging De Klokkenberg I mm Pr VVN: veiligheid en voorlichting beter O in R Belgische marine schiet op vissers Vrouwengroep wil 1 volledige boycot o Weer Amsterdamse van Zuid-Afrika school afgebrand Rechter in VS onderzoekt moord ambassadeurszoon ■MMIIM ■I i F 2 1980 MAANDAG APRIL 1 4 M BINNEN* EN BUITENLAND I L we leic ge.' K. dat rig< OV( aar set Sa o hee naa voo Par hij Ker (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM-DEN HAAG. De Raad van Beheer van de NOS (het dagelijks bestuur) zal morgen tijdens haar perio dieke vergadering een beslis sing nemen omtrent het al dan niet door de NOS uitzenden van de Engelse gedramatiseer de documentaire „De dood van een prinses”. FJ NOS beslist morgen over tv-documentaire (Van onze redactie binnenland) het weer Bestrijding drugshandel vrijwel hopeloze zaak WEERRAPPORTEN 2 8 VENRAY (ANP). Gistermiddag zijn in het Limburgse Vortum-Mullem twee jongens om het leven gekomen toen zij op hun bromfiets onder de trein kwamen. Door onbekende oorzaak reden zij een met automatische knipper lichten beveiligde overweg op, waar juist de trein Nijmegen-Roermond passeerde. 17 15 16 10 19 17 16 16 15 17 20 9 24 17 15 13 15 16 20 17 14 7 6 4 1 3 0 13 3 18 15 12 1 8 6 8 5 9 15 13 1 0 0 53 0 0 0 0 0 0 0.3 0.2 1 0 0 o 18 0 0 0 6 0 0 Eind verleden week liet minister Garde- niers zich al in dergelijke bewoordingen uit. Wiegel zocht gisteren contact met NOS-voorzitter Jurgens, nadat de vice- premier de Saoedische ambassadeur in ons land, sjeik Ziyad, op het Catshuis had ontvangen. In dit gesprek van een half uur had de ambassadeur Wiegel er op gewe zen dat de documentaire, die in Engeland al is uitgezonden, volgens de Saoedi’s niet in overeenstemming is met de waarheid en dat het een rechtstreekse aanval op de islamitische wereld is. De vice-premier heeft voorzitter Jurgens daarna dringend A in overweging gegeven om van de uitzen ding, gepland voor woensdagavond, af te zien. In een uitzending van NCRV’s „Hier en nu” merkte Wiegel vanochtend op dat, indien hij de verantwoordelijkheid zou hebben voor de beslissing, hij de film zeker niet zou laten uitzenden. Het is overigens aan de NOS om een dergelijke beslissing te nemen. De rege ring kan alleen achteraf handelend optre- Dit schrijft de Rotterdamse chef centra le recherche, commissaris J. A. Blaauw, in het Algemeen Politieblad. De georganiseerde criminaliteit op het gebied van de handel in narcotica tiert welig door onvermogen van politie, justi tie en bestuur, aldus Blaauw. Deze vorm van georganiseerde misdaad is zo langza merhand te vergelijken met de Ameri kaanse maffia-structuur, zo stelt hij. Volgens Blaauw moeten de landen in West-Europa waakzaam zijn teneinde te voorkomen, dat drugsyndicaten in de ko mende tien jaar mede via belangen in de gokwereld, de illegale vuurwapenhandel, de prostitutie en de „witte-boordencrimi- naliteit” de kans krijgen een groot gedeel te van onze samenleving te gaan be heersen. „Die waakzaamheid dient zich zeker ook uit te strekken tot bestrijding van infiltratiepogingen in het overheidsappa raat, met name voor wat betreft pogingen om politie en douane-ambtenaren te cor rumperen”, aldus de Rotterdamse com missaris. Volgens hem mogen we in Euro pa niet dezelfde fout maken als in de Verenigde Saten: pas tot de tegenaanval overgaan wanneer we tot de ontdekking zijn gekomen dat de tegenstander al zo veel terreinwinst heeft geboekt dat hij nauwelijks nog terug te dringen is. „Wij moeten die tegenaanval nu inzetten en de hoofdmacht daarbij richten op twee vitale doelen: het oprollen van de organi satie door het aanpakken van de grote In het kader van de internationale aan pak van de drugshandel denkt commissa ris Blaauw onder andere aan het verwer ken van gegevens per computer en aan het oprichten van .een Euro narcotica in formatiecentrum binnen de EG. Boven dien ziet de commissaris mogelijkheden in een nationale research- en ontwikke lingsgroep van deskundige politie- en jus titiefunctionarissen, die de politiekorpsen kan adviseren op het gebied van strategie, techniek en tactiek. maken de eigenaars van horeca- en ande re inrichtingen strafbaar te stellen voor het bij herhaling toelaten van gebruik, handel en bezit van verdovende middelen in hun zaak. Medewerker Wildervanck van het ver keerskundig studiecentrum van de rijksu niversiteit van Groningen zei op dezelfde jaarvergadering dat de automobilisten moeten leren rekening houden met motor rijders op de weg. Een motorrijder wordt vaak door achteloos gedrag van automo bilisten in het nauw gebracht, waarbij het labiele evenwicht en de fysieke onmacht hem in vergelijking met een automobilist erg kwetsbaar maken. Hij haalde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek aan, waaruit bleek dat jonge motor rijders ongeveer driemaal zo vaak bij on gelukken betrokken raken als automobi listen van dezelfde leeftijdsgroep. De komende tien jaar moet volgens Heetman de nadruk bij het verminderen van het verkeersgevaar komen te liggen bij beter verkeersonderwijs. Er moet een permanente verkeersopvoeding komen van kleuterschool tot middelbare school, zodat de verkeersdeelnemer vanaf de eer ste schreden op het voetpad tot gemotori seerde deelname met bromfiets, motor of auto een behoorlijke verkeersopleiding krijgt. In dit verband wil WN ook, dat er voor scholieren vanaf 17 jaar de mogelijk heid komt om op school al theoretische vaardigheid op te doen voor het auto- of motorrijden. De rijbewijsopleiding zelf moet volgens WN veel meer worden gericht op het in een aantal stappen vergroten van de ver keersveiligheid, die dan uiteindelijk moet worden bekroond met een „volleerd” rij bewijs. De eerste stap in de rijopleiding moet onderdeelvan een uitgebreide theo retische voorbereiding vormen, gevolgd door het leren hanteren van de auto op bijvoorbeeld een afgesloten oefenterrein. OOSTENDE (AP). Een mijnenve ger van de Belgische marine heeft don derdagnacht twaalf waarschuwings schoten gelost op twee Nederlandse trailers, die binnen de 12-mijls-zone voor de Belgische kust op tong visten, zo heeft de Belgische marine zaterdag bekendgemaakt. De Nederlandse schepen gaven ech ter geen gehoor aan de oproep, de mijnenveger naar Oostende te volgen. De Belgische autoriteiten verklaar den dat tegen de vissers geen maatre gelen kunnen worden genomen zonder de medewerking van de Nederlandse overheid. w ozo UTRECHT (ANP). De bestrij ding van de handel in verdovende middelen dreigt een hopeloze zaak te worden als de methode van bestrij ding, de wetgeving, de hulpverlening en de preventie niet snel veel effectie ver worden. AMSTERDAM (ANP). De Sint Catha- rinaschool voor kleuter- en lager onder wijs in Amsterdam-West is in de nacht van zaterdag op zondag voor een groot deel door brand verwoest. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken door een pyromaan. De laatste maanden zijn in Amsterdam-West opvallend veel gebou wen afgebrand waaronder veel scholen. Ook in de Rotterdamse wijk Blijdorp zijn de laatste tijd veel branden geweest, die vermoedelijk zijn aangestoken. Gister avond brandde daar een houten gebouw tje af waarin een kleuterschool was geves tigd’ De Haagse brandweer heeft gister avond met groot materieel een uitslaande brand bestreden in een villa. Bij de cam ping de Kijkduin in Den Haag gingen gistermiddag door nog onbekende oor zaak vier hectare duinbeplanting in vlam men op. sts of w< de D de 1 geb: A niet en Bac De I bas bij am zer hel lin, wa I gel ku: hei te dui pai hee lin, bei Co: lin; Z schi gen Car één niet D ven kek ken den pre: Car kan legs hals zes du de ga ve m< Ee da im zie rei af| fes co ui’ loi va Al o. g<Ü 6 7 7 2 6 6 9 6 9 8 6 7 11 4 11 6 3 3 IV heb in s Eué wai gesi L van jaar 3 Cü C 0 0 0 0 0 o o o o o 4 0 4 0 0 0 0 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis bazen en het in financieel opzicht tot de bedelstaf brengen van deze criminele top figuren door het teniet doen van de ge maakte winsten en daardoor verkregen zaken”, aldus Blaauw. De Rotterdamse recherchechef wil wet telijke mogelijkheden om via de handel in verdovende middelen verkregen zaken als geld, waardepapieren, onroerend goed en auto’s in beslag nemen en verbeurd te verklaren. Voor wat de opium wetgeving betreft denkt Blaauw verder aan een aan vulling op die wet, die het mogeliik moet. ar Dit werd afgelopen zaterdag gezegd door voorzitter Heetman van Veilig Ver keer Nederland (WN) op de jaarvergade ring van deze organisatie in Utrecht. Heet man wees erop dat in de genoemde perio de het aantal motorvoertuigen op de Ne derlandse wegen bijna verdubbelde, van 2,5 tot 4,5 miljoen. De bevolking nam daarnaast met bijna een miljoen toe. Hij concludeerde dat uit het feit dat het aantal verkeersslachtoffers toch is gedaald, kan worden opgemaakt dat er op het gebied van de verkeersveiligheid in het afgelopen decennium veel is bereikt. De chef van de afdeling informatieve programma’s bij de NOS, Henk Suèr, wacht nu ook een eventuele beslissing van de Raad van Beheer af. Persoonlijk ge looft hij niet dat het dagelijks bestuur van de NOS de uitzending zal verbieden. „Het zou zeer ongebruikelijk zijn als dat wel gebeurt en het zou de gehele pers en omroep aangaan indien op deze manier een uitzending verboden zou worden”, aldus Suèr. De oorzaak van deze gunstige ontwikke ling zocht Heetman vooral in verbetering van de verkeerswetgeving en voorlichting daarover. Hij zei dat de vergroting van de veiligheid vooral te danken is aan maatre gelen als het verplicht dragen van een helm op de bromfiets en van veiligheids gordels in de auto, verlaging van de maxi mumsnelheid, nieuwe alcoholwetgeving, woonerven en verplichte fietsreflectoren. De bestuurder van de bromfiets was de 16-jarige Hans Brienden uit Vierlings- beek. Achterop zat de 15-jarige Willem Hubers uit Boxmeer. Beiden waren op slag dood. De 16-jarige W. J. Berkers uit Tilburg is vrijdagavond in een ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een ongeluk op de spoorwegovergang in Berkel-Enschot eer der op de dag. De jongen botste met zijn bromfiets tegen de zijkant van een perso nentrein. Vermoedelijk zag hij de knip perlichten te laat. In het Zuidhollandse Heinenoord is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 42- jarige R. Berkhoudt uit Zuid-Beijerland met zijn auto verongelukt. De man vloog met vermoedelijk te hoge snelheid met zijn wagen uit de bocht en botste tegen een boom. Zaterdagavond laat is de 34-jarige H. J. Hulshof uit Sieuwen bij een verkeerson geval om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak raakte hij met zijn auto van de weg af en kwam onder aan het talud terecht. Hij overleed ter plaatse, aldus de rijkspolitie. DEN HAAG (ANP). Oud-minister van Financiën Andriessen (CDA) wil een plaats in de Eerste Kamer. Een plaats in de CDA-fractie in de Tweede Kamer am bieert hij niet. Dit staat in een verklaring die Andriessen heeft opgesteld samen met KVP-voorzitter Van Zijl. Het KVP-bestuur heeft Adriessen reeds toegezegd te zullen bevorderen dat hij op een verkiesbare plaats op de kandidaten lijst van het CDA voor de Eerste Kamer komt. Andriessen meent via een kandida tuur voor de Senaat „inhoud te kunnen geven aan blijvende betrokkenheid bij politieke zaken”. De Tweede Kamer acht hij voor hemzelf minder geschikt, omdat hij vindt dat „het lidmaatschap van de Tweede Kamer aan een zekere maximum duur gebonden hoort te zijn, bijzondere omstandigheden uitgezonderd”. WEDDE. De 19-jarige E. Hoen uit Stadskanaal is gisteravond bij een ver keersongeval in de gemeente Wedde om het leven gekomen. Hij was inzittende van een auto die vermoedelijk door te hoge snelheid uit de bocht raakte en in een sloot terechtkwam. De bestuurder van de auto en een andere passagier raakten gewond. Op vermoeden van alcoholgebruik heeft de politie bij de bestuurder een bloed proef afgenomen. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. regen onbew. regen onbew. zw. bew. onbew. onbew. h. bew. niet ontvangen onbew. onbew. onbew. regenbui zw. bew. 1. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. h. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. mist regen regen regenbui niet ontvangen onbew. zw. bew. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het aantal verkeersslachtoffers is in de jaren zeventig gedaald van 3264 (in 1972) tot ruim 2000 (vorig jaar). Het aantal mensen dat in het verkeer gewond raakte daalde in dezelfde periode van 72.000 tot 57.000. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG (ANP). Pas nadat de Amerikaanse rechter het door hem inge stelde onderzoek zal hebben afgesloten, zal Nederland mogelijk vragen om uitle vering van de 25-jarige Moustafa Hassan Ammar, die vrijdag op verzoek van de Nederlandse regering in Livonia, Michi gan, werd aangehouden. Hij zou „betrok ken” zjjn geweest bij de moord op de Turkse ambasadeurszoon Achmet Benler, op 12 oktober in Den Haag, aldus een woordvoerder van de Haagse politie gis teren. Het is nog niet bekend of Ammar in contact staat met de Armeense groepering die zich destijds verantwoordelijk stelde voor de moord op Benler. Vorige week werd meegedeeld dat Ne derlandse rechercheurs naar de Ver enigde Staten zullen reizen om de arres tant te verhoren. DEN HAAG. De piloot van de F-16- straaljager die op 10 maart verongelukte in het Ijsselmeer was vrijwel zeker zijn oriëntatie kwijt. Dit wordt door de Konin klijke Luchtmacht geconcludeerd uit een onderzoek, waarbij is gebleken dat alle instrumenten aan boord van het toestel naar behoren hebben gewerkt. Ook heeft zich in de motor geen ontplof fing voorgedaan en evenmin kan het ge bruik van een boordkanon het toestel uit zijn evenwicht hebben gebracht, zoals eer der was gesuggereerd. Men gaat ervan uit dat de vlieger, de 35-jarige J. L. Kropman, door de dichte mist zijn collega met wie hij naar de Vliehors vloog uit het oog heeft verloren en niet tijdig naar zijn instru menten heeft gekeken om te zien of hij zich nog op de juiste hoogte bevond. w nw zo nnw o no ozo zzo zo ono zzo nnw windst. zzo windst. no w zo windst. windst. n n éis SC 5 zo zo ozo ozo zo zo zo ozo ozo z nnw nnw no o ozo zzo n o (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Nederlandse de legatie op de VN-conferentie over de posi tie van de vrouw die deze zomer in Kopen hagen zal worden gehouden, moet zich uitspreken tegen het apartheidssysteem in Afrika en voor een volledige boycot van dat land. De Nederlandse regering moet bekendheid geven aan deze eisen. Dat schrijft de vrouwenwerkgroep van de anti-apartheidsbeweging Nederland (AABN) namens ongeveer 150 vrouwen die zaterdag aanwezig waren op het con gres „Vrouwen tegen apartheid” in een brief aan de Nederlandse delegatie en de regering. Het apartheidsvraagstuk staat op de agenda van de VN-conferentie. Ook werd in de brief vrijlating van alle politieke gevangenen in Zuid-Afrika geëist. Volgens de briefschrijfsters is de vrouwenstrijd in Zuid-Afrika onlosmake lijk verbonden met de nationale bevrij- dingsstrijd. Vooruitzichten voor woensdag, opge steld door het KNMI: Minder zonnig, kans op een bui en later lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8; Minimumtem peratuur omstreeks 7 graden, maximumtemperatuur omstreeks 15 gra den. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. De Rotterdamse commissaris wil ten slotte levenslange gevangenisstraffen voor personen, die al eerder voor invoer van narcotica in Nederland zijn gestraft en de mogelijkheid de kosten van het opsporingsonderzoek te verhalen op voor drugshandel veroordeelde personen. Ook wil hij inkomstenbelasting heffen over de door die handel verkregen sommen gelds. den en is wettelijk niet bevoegd de verto ning te verhinderen. Het PvdA-Tweede- Kamerlid Roethof heeft gisteren aan de ministers G^rdeniers en Wiegel en staats secretaris Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) gevraagd de verzekering te krijgen dat de NOS geheel vrij wordt gelaten in haar beslissing. Hij heeft de bewindslie den verder gevraagd of de regering het juist vindt dat Smit-Kroes zaterdagavond vanuit Saoedi-Arabië waar zij op werk bezoek is stappen aankondigde om tot afgelasting van de uitzending te komen. niers van CRM en de Poolse ambassa deur in Nederland, A. Bartoszak. Na afloop begaf de koningin zich voor een bezichtiging naar de nabijgelegen Zuiderkerk waar de tentoonstelling tot 18 mei te zien zal zijn. Aan de hand van foto’s en docuementen wordt daar ge toond wat de bezettingstijd voor de Ne derlandse samenleving heeft betekend. Een groot deel van de expositie is verder gewijd aan de geschiedenis van de jood- Voor wat de hulpverlening betreft acht commissaris Blaauw het noodzakelijk dat er wettelijke mogelijkheden tot dwang verpleging van de drugsverslaafden ko men, dat de hulpverleningscapaciteit wordt uitgebreid en dat er een overleg structuur politie-justitie komt om dé loka le problemen gezamenlijk aan te pakken. De preventie is volgens commissaris Blaauw het stiefkind van het drugspro bleem. Zij krijgt naar zijn mening nog niet een fractie van de aandacht, die zij in onze samenleving hoort te krijgen. „Rijks- en gemeentelijke overheid horen de handen nu ineen te slaan en met name op scholen, intensieve voorlichtingscampagnes te houden over jeugdvijand nummer 1”, al dus Blaauw. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging (NHV) heeft zich in het afgelopen week einde in een verklaring geheel geplaatst achter het gevoerde beleid van de direc ties van de hartkliniek De Klokkenberg in Breda en van het St. Ignatiusziekenhuis, waaronder De Klokkenberg valt. Deze verklaring komt naar aanleiding van het conflict van de directie met hart chirurg Van der Schaar, waardoor nu sinds een week geen hartoperaties meer worden verricht. AMSTERDAM (ANP). Minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen heeft gisteren in Amsterdam de tentoon stelling „Vervolging” geopend. Deze ex positie, die een beeld geeft van bezet Nederland in de jaren ’40-’45, zal een vaste plaats krijgen in het voormalige en na de oorlog tot museum getransfor meerde concentratiekamp Ausch witz. Nederland is het dertiende land dat door de Poolse regering is uitgenodigd daar een eigen paviljoen in te richten. De openingsplechtigheid, die plaats vond in de Waalse Kerk, werd bijge woond door koningin Juliana. Onder de genódigden waren verder burgemeester Polak van Amsterdam, minister Garde- Koningin Juliana was gistermiddag aanwezig bij de opening van de Auschwitz-expositie in de Zuiderkerk in Amsterdam. Op de foto staat zij naast de beeldhouwster Nina Baanders-Kessler bij een door het comité aangeboden beeld. se gemeenschap in Nederland en de rol die ons land van oudsher heeft vervuld als toevluchtsoord voor vervolgden. Van de 100.000 uit Nederland wegge voerde joden zijn er ongeveer 60.000 in Auschwitz omgekomen. Het Poolse staatsmuseum is gevestigd in kamp Auschwitz, het enige dat na de bevrij- ding intact is gebleven. Het Nederlands paviljoen zal waarschijnlijk op 23 juni worden geopend door minister Garde- niers. Overigens is gisteren in Nishinomiya bij Osaka in Japan een aan Anne Frank toegewijde kerk, de „Rozen van Anne”- kerk, officieel geopend. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de consul van Nederland in Japan. 19 19 DINSDAG 15 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 06.42 uur, onder 20.36 uur Maan op 07.20 uur, onder 21.05 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater Ó4.40 uur en 16.54 uur Laagwater 00.23 uur en 12.47 uur ■Eo Es .EE ar o.- co 20 20 20 19 21 21 20 19 17 20 14 15 16 15 21 21 18 19 Het afgelopen weekeinde is van ver schillende kanten druk op de NOS uitge oefend om de film, waarin het executeren in 1977 van een Saoedische prinses we gens overspel centraal staat, niet uit te zenden. Zowel minister Gardeniers (CRM) als vice-premier Wiegel hebben de NOS laten weten dat het uitzenden van de do cumentaire de politieke verhoudingen tussen Nederland en Saoedi-Arabië kan schaden. Bij een ongeluk op de kruising Rond- weg-Banninkstraat in Hengelo is zater dagavond de 92-jarige H. Kostering om het leven gekomen. Het slachtoffer werd aangereden toen hij met zijn fiets wilde oversteken. Hij overleed enkele uren later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. De 33-jarige C. de Jager uit Bergam bacht is zaterdagochtend in Lekkerkerk om het leven gekomen toen hij met zijn bestelauto door nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft raakte. Hij botste daar frontaal tegen een rijdende winkel. Bij een ongeval in de Belgische plaats Rijkevorsel is gisteren Johan Jochems uit Rjjsbergen om het leven gekomen. Hij zat achter op een motor waarvan de be stuurder tegen een boom reed. De 17-jarige N. K. Koeman uit het Drentse Aaiden is gisteravond in een zie kenhuis in Emmen overleden aan de ge volgen van een ongeluk waar hij gister middag bij betrokken was. De jongen werd door een auto gegrepen toen hij op zijn bromfiets de weg overstak. Een treinstel vloog zaterdagavond laat bij Deventer in brand na een botsing met een auto op een overweg. Niemand werd gewond, maar de schade is aanzienlijk doordat het voorstel uitbrandde.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2