ii achtergrond j Drie doden bij hevige gevechten Z-Libanon i 1 Rijkdom Liberia zeer ongelijk verdeeld President Tolbert om leven gebracht Verdachten van incident VARA- ploeg vrijgelaten Toestand nog zeer gespannen or il Zeelieden staken Weer ruime zege president Carter op Westduits vrachtschip Opnieuw aanslag in Baskenland Boeing 727 stort neer: 54 doden Einde staking in New York Oogsten verloren rond Hebron Ruim 4000 Cubanen weg bij ambassade Militair rapport: ambtelijke top in Suriname corrupt I Halter i Crimineel Hulp ”1 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 MAANDAG APRIL 1 4 (Van onze redactie buitenland) LONDEN MONROVIA. Het nieu we militaure bewind in Liberia onder leiding van de inmiddels als staatshoofd geïnstalleerde sergeant-majoor Samuel K. Doe zal een militair tribunaal instellen dat regeringsfunctionarissen van het vo rige bewind zal moeten berechten, voorz over zij zich schuldig hebben gemaakt aan corruptie, hoogverraad en grove schending van de mensenrechten. ^monroviaS y trijfël Militair tribunaal in Liberia na coup I’ jr. - van land wen con- een n de staat t ver- ijksu- relfde listen rotor- vordt tomo- ij het nacht ibilist üjfers itatis- lotor- ij on- nobi- ilgens deren iggen t een omen ?hool, e eer- otori- tor of siding lat er ’elijk- :ische to- of Ook werd het VN-hoofdkwartier onder vuur genomen. Een Fiji-soldaat, een sol daat van Haddad en een 16-jarige jongen kwamen daarbij om het leven. De rust in Zuid-Libanon is inmiddels weergekeerd, maar de situatie is nog steeds zeer gespannen. Bij de beschietingen door Haddads troe- (Van onze redactie buitenland) BEIROET JERUZALEM DEN HAAG. De christenmilitie van majoor Haddad in Zuid-Libanon heeft zaterdag enkele tientallen tank- en motiergranaten afgevuurd op het Ierse en Nederlandse deel van het VN- gebied. gevangen genomen op beschuldiging van verraad nadat de partij had opgeroepen tot een algemene staking om de regering omver te werpen. Zaterdag had het nieuwe bewind volgens berichten uit de hoofdstad Monrovia allereerst de gearresteerde partijleiders vrijgelaten. Volgens radio-Monrovia zal het speciale militaire hof zes leden tellen. Terecht zullen komen te staan vroegere medewerkers van Tolbert, inbegrepen de leden van zijn kabinet met uitzondering van drie hunner die ook zitting hebben in de nieuwe regering. Het kabinet van Doe telt in totaal 15 leden, van wie vijf officieren. Zeker vier burger- leden zijn PPP-leden. De radio maakte melding van arrestaties van vroegere functionarissen, maar zei niet hoeveel dit er waren en noemde geen namen. Er werd alleen gezegd, dat zich onder hen ook leden van het kabinet van Tolbert be vonden. De voormalige president Tolbert was een van de rijkste zakenlieden van zijn land. De staatsgreep kan gezien worden als een reactie van de armen op het bewind van de rijken in Liberia. Tolbert was de vertegenwoordiger van een elitegemeenschap, namelijk de 45.000 afstamme lingen van de bevrijde Amerikaanse negerslaven die in het begin van de negentiende eeuw naar Liberia gingen Volgens het Israëlische legercommando heeft Israel inmiddels al zijn troepen te ruggetrokken uit Zuid-Libanon. De laat ste 150 Israëlische soldaten zijn gister avond teruggekeerd, zo werd gezegd. De Amerikaanse regering zal haar betrekkingen met Liberia handhaven, terwijl zij afwacht of de nieuwe machthebbers een effectief gezag zullen vestigen. Dit heeft een wooordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington zaterdag meegedeeld. Nog een zin uit het Wereldbankrap- port: „Liberia wordt beschouwd als een hoogst ineffeciënt en berucht verspiller van vreemd kapitaal Dit is niet juist. Tot de- □osi- pen- zich :eem van noet :plof- ‘t ge- jl uit s eer- n uit man, t wie heeft istru- >f hij F-16- lukte zijn onin- t een alle >estel entig lat in .000. ilgens net in a ver moet 1” rij- siding theo- volgd to op rein. ar- re- ler Ise ve- 5n- gs- ise me en, lag :h- de n. pen zijn geen Nederlanders gewond ge raakt. Wel werd bij de hevige artilleriebe schietingen door Haddads troepen zater dagavond het VN-hoofdkwartier in Na- koera zwaar beschadigd. Op het Neder lands hoofdkwartier in Haris vielen vijf tankgranaten. De Nederlanders schoten terug met anti-tankraketten van het type Tow. Daarbij werd een pantserwagen van de militie van Haddad getroffen, waarbij een militieman werd gedood. Dit bericht van radio Monrovia werd opgevangen door de BBC. President Tolbert werd zaterdag om het leven gebracht bij de coup in Liberia. Als minister van buitenlandse zaken in het door het nieuwe staatshoofd benoemde kabinet zal oppositieleider en voorzitter van de Progressieve Volkspartij, Gabriel Baccus Matthews, fungeren, zo meldde de radio verder. De PPP werd vorige maand verboden en zijn leider MADRID (DPA). Twee ETA-leden hebben gisteren het hoofd van de politie in de stad Vitoria in Spaans Baskenland, Eugenio Lazaro, toen deze in burger een wandeling maakte in het centrum, dood geschoten. Lazaro is het 39ste dodelijke slachtoffer van terrorisme in Spanje tot dusverre, dit jaar. NEW YORK (Reuter). Het ruim 33.000 leden tellende personeel Van de onder grondse en de busdiensten in New York heeft zaterdag het werk hervat na een staking van 11 dagen die de stad naar schatting 1,1 miljard dollar (circa 2 mil jard gulden) heeft gekost. Aan de staking kwam een einde nadat overeenstemming was bereikt over een loonsverhoging van 17 pet., verdeeld over twee jaar. Burgemeester Edward Koch was bepaald niet gelukkig met deze rege ling. Volgens hem betekent de verhoging van de lonen een belangrijke verzwaring COLOMBIA (UPI). President Carter heeft in het weekeinde weer een stap gezet naar herverkiezing in november. In de voorverkiezing van de Democratische Partij in de staat Zuid-Carolina versloeg hij met groot verschil zijn rivaal Edward Kennedy. Zuid-Carolina mag voor de Democrati sche conventie 37 gedelegeerden afvaardi gen, waarvan er na zaterdagavond 34 voor Carter zijn. Kennedy slaagde er slechts in één gedelegeerde te behalen, terwijl twee niet gebonden zijn. De overwinning van Carter was geen verrassing, omdat al eerder in de ingewik kelde procedure van deze staat was geble ken dat de democratische kiesgerechtig den een voorkeur hadden voor de huidige president. Desondanks toonden leden van Carters organisatie zich verbaasd dat hun kandidaat nog zoveel niet gebonden gede legeerden in zijn kamp had weten te halen. van de belastingen en waarschijnlijk een verhoging van de tarieven van het open baar vervoer. Op het ogenblik verdient het personeel van het openbaar vervoer 17.000 tot 18.000 dollar per jaar. Het voor lopig loonakkoord leidde tot grote ver deeldheid binnen de Unie van Trans portarbeiders (TWU). Bij een stemming in Ik voelde me wel meteen gecharmeerd en aangesproken door Marek Halter, wiens filosofie heel eenvoudig maar daar om niet minder waar was: in de Sovjet unie vragen mensen om hulp, wie ben ik om die hulp dan te weigeren? Stel ik zit met mijn auto in een file, ik heb een reisdoel, ik schiet maar niet op, daar zie ik in de berm mensen die om hulp smeken, ze zijn gebotst, ze kunnen niet verder, er zijn zelfs gewonden bij, ik heb een ver- bandtrommeltje in mijn auto, aan de an dere kant: ik heb mijn reisdoel, ik heb toch al vertraging, kan ik het niet beter aan anderen overlaten om te stoppen en hulp te bieden, maar zullen die dat wel doen, hebben die ook niet een reisdoel en haast, en hoeveel urgenter is trouwens mijn reisdoel en mijn haast dan de hulp die ik kan bieden aan mensen in nood, dus ik stop en bied hulp. SAN SALVADOR (UPI). De twee agenten die op de VARA-tv-ploeg zouden hebben geschoten in de hoofdstad San Salvador van het Middenamerikaanse land El Salvador, zijn zaterdag door de autoriteiten vrij gelaten. Zij verbleven sinds twee april in een militaire gevange nis in verband met de schietpartij, waar bij een journalist en een geluidstechnicus werden gewond. Volgens het militair tri bunaal dat de zaak onderzoekt zijn de twee leden van de nationale politie vrijge laten wegens gebrek aan bewijs. ROTTERDAM (ANP). Acht van de zestien bemanningsleden van het West- duitse vrachtrschip Hans Oldendorff zijn deze week in Rotterdam in staking ge gaan, omdat de rederij de lonen heeft verlaagd van 900 naar 700 gulden per maand. Een jaar geleden deed zich in de Rotter damse haven op dit schip een soortgelijk incident voor, toen rederij Oldendorff zich niet aan het arbeidscontract hield. De rederij heeft dit contract, dat ze heeft afgesloten met de internationale vervoers- federatie (ITF), vorig jaar opgezegd. Het contract garandeerde de bemanning, die uit allerlei nationaliteiten bestaat, een loon van 1400 gulden per maand. Daar valt nu volgens ITF-woordvoerder Johan Altena niet meer over te praten. Ook onder Finse zeelieden wordt ge staakt. De Finse bond van koopvaardij- officieren heeft haarleden opgeroepen het werk neer te leggen, nadat loononderhan delingen waren stukgelopen. FLORIANOPOLIS (Reuter). Vieren vijftig mensen zijn om het leven gekomen toen een Boeing 727 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij Transbrasil za terdagochtend in een verlaten streek op rond 25 kilometer van Florianopolis neer stortte. Vier inzittenden hebben de ramp overleefd. Ze liggen in een ziekenhuis. Het toestel was met 50 passagiers en 8 bemanningsleden op weg van Sao Paulo naar Florianopolis. door Nico Scheepmaker PARAMARIBO (SNA en ANP). Op het Surinaamse ministerie van Opbovw was voor de staatsgreep van 25 februari sprake van corruptie, waarbij hoge amb tenaren waren betrokken. Dit wordt gemeld door de Nationale Militaire Raad (NMB) in Suriname in een tussentijds rapport over corruptie binnen het ambtelijke apparaat. Hoge ambtena ren zouden onder meer zichzelf hebben gemachtigd hun handtekening te zetten onder overeenkomsten voor miljoenen projecten en geheime overheidspapieren zouden zijn doorgespeeld naar belangheb bende particuliere bedrijven. Dorpelingen van het Zuidlibanese plaatsje Bint J’ Bail droegen gistermiddag de 16-jarige jongen ten grave die zaterdag omkwam bij de gevechten tussen de VN-vredestroepen en de christen-militie van majoor Haddad. De TWU moet al een boete betalen van twee miljoen gulden, terwijl de stakers ieder twee dagen loon voor elke stakings dag moeten inleveren, omdat hun actie in strijd was met het wettelijk verbod op stakingen van overheidspersoneel. Lawe zei dat zijn bond erop zal aandringen dat de boetes worden geschrapt. alle 'rika 3 de ake- vrij- JERUZALEM (AFP). Tientallen hec tares graan en olijven van arabische inwo ners van de streek rond Hebron zijn on langs verloren gegaan door een besproei ing met ontbladeringsmiddelen door vliegtuigen van het Israëlische ministerie van Landbouw. Volgens ooggetuigen zijn landbouwgronden bij de dorpen Idna, Doura en Yatta getroffen. Volgens Israëli sche militaire zegslieden is de schade „bij vergissing” toegebracht. Drie helicopters van de VN-vredes- macht werden op de grond vernield, en het medisch hoofdkwartier Tier, een ten tenkamp dat wordt bemand door Noorse doktoren, ging in vlammen op. Pas zater dagnacht werd het vuren gestaakt. Gister middag kwamen de VN-commandant Ers kine, Haddad en de Israëlische comman dant Ben Gal bijeen om te proberen de situatie te kalmeren. De VN-macht en Haddad wisselden tevens een aantal sol daten uit dat krijgsgevangen was ge maakt. De telefoonlijn naar Nakoera, die door Haddads troepen was afgesloten, werd hersteld. komt voor rekening van Firestone. Na de mijnbouwondernemingen (40 procent van alle werkgelegenheid) is Firestone de grootste werkgever (40.000 mensen in 1974 toen de rubberproduktie op een hoogtepunt was). Van elke dollar die met rubber wordt verdiend, blijft bijna 50 cent in Liberia. De export van hout leverde in 1978 39 miljoen dollar op. Vrijwel het hele land is in concessie uitgegeven aan (buiten landse) firma’s. Die betalen een soort belasting ter financiering van nieuwe aanplant. Ook in deze sector is het Libe riaanse aandeel zeer klein, net als in de mijnbouw en de rubber. Een rapport van de Wereldbank uit 1978, zegt daar over: „Liberia heeft noch het kapitaal noch de capaciteit om zelfs maar een eenvoudige zaagfabriek op te zetten”. Het is toch ook eigenlijk te gek om los te lopen? Het verdrag van Helsinki garan deert de rechten van de mens, de Sovjet unie heeft het verdrag ondertekend, het heeft net zo lang doorgedramd totdat het door iedereen werd getekend, maar toen er in Moskou en andere steden commitee- tjes van in feite hulpeloze individuën zon der enige middelen werden opgericht die erop gericht waren (zoals ze het ironisch formuleerden) om de Sovjet-autoriteiten te helpen bij nakomen van het Verdrag van Helsinki, toen werden al die mensen successievelijk gearresteerd, gevangen gezet, voor vele jaren in concentratiekam pen gestopt of in psychiatrische inrichtin gen opgeborgen, alsof het om zware crimi nelen, moordenaars en kinderverkrach ters gaat in plaats van om brave huisva ders, intellectuelen met een schoon gewe ten, mensen die met de moed der wan hoop bereid waren alles wat ze bezaten (hun gezinsleven, hun baan, hun rust) op het spel te zetten behalve hun integriteit. En het meest schandaleuze, het meest genante ook is dat de Sovjet-autoriteiten hun niet eens het recht gunnen gearres teerd en veroordeeld te worden voor de feiten waarvoor zij gearresteerd en be recht worden. Cronid Loebarsky noemde het geval van een viertal leden van een dissidente groepering van wie de een be schuldigd werd van verkrachting, de tweede van wapenbezit, de derde van han del in verdovende middelen en de vierde van verzet tegen de militie. Bijkbaar trek ken criminelen bij voorkeur ALLES in het criminele. het bestuur staakten vrijdagavond de stemmen. Toch gaf voorzitter John Lawe de stakers opdracht het werk te hervatten, in afwachting van het resultaat van een schriftelijke stemming ver het loonak koord. laat in de jaren vijftig ging er geen buitenlands geld naar Liberia”. De oudste negerrepubliek van Afrika was vorig jaar juli een week lang cen trum van het zwarte continent. De jaar lijkse conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) vond in Monrovia plaats. De totale kosten van dit gebeuren beliepen, volgens buiten landse waarnemers ter plaatse, onge veer 200 miljoen dollar. Ter vergelijking: de jaarlijkse staat suitgaven bedragen 360 miljoen dollar. Er zijn nu een nieuw hotel, een nieuwe brug en ruim 30 bungalows, die nodig waren om de staatshoofden in onder te brengen, maar nog jaren zal het land de financiële last van deze conferentie blij ven voelen. Hulpverlening is hier een zaak van lange adem. De Europese Gemeenschap steekt veel geld in de landbouw (onder andere aanleg van een grote oliepalm- plantage) infrastructuur, gezondheid en training. Liberia kreeg onlangs 10,5 mil joen dollar uit de Europese ontwikke lingsfondsen als compensatie voor de daling in de exportopbrengst van ijze rerts sinds de wereldmarktprijs voor dit produkt enige jaren steil naar beneden ging. en daar in 1847 Afrika’s oudste republiek stichtten. De afstammelingen van de „kolonisten” hebben de 1,6 mil joen oorspronkelijke bewoners van het land, bekend als de „plattelanders”, overheerst via hun True Whig Party, die ruim een eeuw lang in Liberia aan de macht is geweest. De beperking van het stemrecht tot mensen met een zeker bezit, maakte dat de „plattelanders” voor het overgrote deel geen stemrecht hadden. Een paar dagen voor de staatsgreep was echter een wetsontwerp aange nomen dat de invoering van algemeen stemrecht voor volwassenen inhield. Het onderscheid bestond ook in het leger. De afstammelingen van de uit Amerika gekomen negers waren officieren, de inheemse négers konden maar zelden verder komen dan onderofficier. De staats greep werd geleid door onderofficieren. De grote man is sargeant-majoor Samuel K. Doe die zich tot staatshoofd heeft uitgeroepen. Een van de eerste daden van de nieuwe regering was het verhogen van het loon van de gewone soldaat. HAVANNA (AFP, AP en UPI). Cu baanse functionarissen die betrokken zijn bij de bezetting van het terrein van de ambassade in Peru door ongeveer tiendui zend mensen die Cuba willen verlaten, hebben gezegd dat 2719 van deze vluchte lingen een paspoort hebben gekregen waarmee zij uit het land kunnen. Daarnaast kregen 748 mensen een vrij geleide op grond waarvan zij het land kunnen verlaten zodra daar een mogelijk heid voor is en besloten 426 Cubanan toch te blijven. In totaal hebben nu ruim vier duizend bezetters het terrein verlaten.Een particuliere luchtvaartmaatschappij heeft aangekondigd driehonderd vluchte lingen te zullen ophalen. Tot dusver heb ben naast Peru, de VS, Canada, Spanje en Costa Rica zich bereid verklaard vluchte lingen op te nemen. overgrote meerderheid van de bevolking leeft van ruilhandel en primitieve land bouw in de tropische bossen. De Liberiaanse economie rust op drie pijlers: de ontginning van de ijzererts voorraden, produktie van rubber en de bosbouw. De vier ijzerertsmijnen hebben een totale capaciteit van 23 miljoen ton ijzerertsproduktie per jaar. Er zijn nog drie grote ertslagen maar om die te exploiteren zijn investeringen van 500 miljoen dollar en meer vereist. Van elke dollar die in de mijnbouw wordt ver diend blijft slechts 16,5 cent in Liberia achter (lonen en afdrachten aan de rege ring). In de rubbersector zijn zeven grote buitenlandse bedrijven werkzaam, als mede 5300 kleine Liberiaanse bedrijfjes, doorgaans van bijna middeleeuws ka rakter. De Amerikaanse bandengigant Firestone bezit hier, sinds 1929, de groot ste rubberplantage ter wereld. Vijftig procent van de totale rubberproduktie Wat kunnen die Fransen lullen zeg! Ru dy Kousbroek heeft toch gelijk als hij het Franse volk een hogere beschaving toe dicht dan het Nederlandse volk, dacht ik, toen ik tijdens de Internationale Confe rentie over de Olympische Spelen en de Mensenrechten in de Tweede Kamer eerst Marek Halter, daarna Dominique Grisoni, en ten slotte Roland Dinner het woord had horen voeren. De meeste andere nationali teiten (ik telde er dertien in totaal) spra ken in mindere of meerdere mate „vrij van papier”, maar die Fransen gingen staan en oreerden zonder enige hapering tien of twintig minuten achter elkaar met geen ander hulpmiddel of aantekening dan hun eeuwenlange cultuur. Roland Dinner noemt zich „activist”. Dominique Grisoni is journalist en filo soof. En Marek Halter is behalve beeldend kunstenaar ook de oprichter van de comi tés die eerst in 1978 Argentinië, en daarna in 1980 de USSR voor de voeten wilden lopen. Toen de eerste middag een Engelse spreker al volgens plan op het katheder stond om zijn referaat uit te spreken, vroeg Dominique Grisoni (de filosoof dus) even het woord. „Punt van orde” noemde hij het. Hij pakte de zwerfmicrofoon, stel de zich op tussen de regeringstafel en de voorzittersstoel, en leverde een litanie af van ongeveer twintig minuten, waarbij hij de hele wereld, als was het zijn achtertuin tje, omspitte om er al zijn duizend bloe men in te kunnen planten. Die Fransen, nog zo’n staaltje van hun culturele achter grond, citeren ook bij het leven: you name it and i’ll cite it! Camus, Kafka, ze draaien er hun hand niet voor om. Grisoni wist zelfs een primitieve stam te zitten waar het stamhoofd als enige taak had met een stok op de grond te stampen, een zo mono tone handeling dat niemand van zijn stam nog naar hem luisterde. Het verband met de critici van Moskou was geloof ik, dat die ook niet meer doen dan wat beleefd mummelen zonder dat iemand er nog acht op slaat, in plaats van als een kind te schreeuwen om aandacht. Maar het kan best zijn dat ik het verkeerd begrepen heb, want mijn Frans is maar Zozo Lala, en je moet wel een auditief genie zijn om alles te begrijpen wat de Engelse tolk in je oormicrofoontje zegt, twee stappen nadat de Fransman „live” en met culturele stem verheffing buitenom je oorschelp is bïn- nengedrongen. (Door Jan Gerritsen) Liberia, de oudste republiek van Afrika (1847) heeft 1,7 miljoen inwoners. Met een gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking van 475 dollar is Liberia zeker niet het armste onder de ontwikkelingslanden in Afrika. Maar dit cijfer heeft toelichting nodig. Uit een rapport van de deskundigen van de Europese Gemeenschap: „Ver taald in koopkracht verdienen slechts 30.000 mensen in Liberia meer dan 250 dollar per maand. De 6000 of 7000 bui tenlanders - Libanese en Indiase hande laren, Europese en Amerikaanse zaken lui en kaderpersoneel in de ijzerertsmij nen - vormen samen de grote verdie ners”. De Liberiaanse bevolking groeit jaar lijks met 55.000 mensen. Ongeveer de helft van dit aantal moet een plaats krijgen in het arbeidsproces, terwijl er jaarlijks maar 3000 tot 4000 banen bijko men. De spanning die hierdoor ontstaat, wordt nog vergroot door de immigratie van goedkope buitenlandse werkkrach ten. Zo komen vrijwel alle taxichauf feurs in Monrovia uit de buurlanden Guinee en Ghana. Slechts ongeveer eenvijfde van de Li- berianen die aanspraak maken op een plaats op de arbeidsmarkt, zijn opgeno men in de monetaire economie. De 51721 AFRIKA “NiMBA IVOORKUST - Spoorweg ----- Autoweg SIERRA 1 LEONE J BbonkocX,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3