politienieuws Zevenduizend bezoekers te gast bij glastuinders Soli goed op dreef met eerste voorjaarsconcert (rond de losplank Scoutingweekend een succes ondanks ravage in duinterrein Lentezonnetje dringt bloemenprijzen terug Zondagsdichters in Beverwijk I I De eigenheid van goede meubelen voor modieus, persoonlijk zitcomfort BCo«’ant 1 i A I i Beveiligde oversteek voor schoolkinderen Buro voor Rechtshulp naar het Moensplein Bewegwijzering voor fietsers op de helling MAANDAG APRIL OOK GROENTE GOEDKOPER GESLAAGD EVENEMENT Nieuwe dirigent inspireert muziekvereniging 1 Beroep aangenomen L Ml 1 LEOLUX ArtiFort „KOM IN DE KAS” pe °'e°de7e 'e9'° 7 6 IJMOND 1980 HEEMSKERK. behaaglijke warmte mers - Buitenlanders voor meubelwanden naar maat |oiiiiiia| BfiflZ BORD Woon-dorado voor de eigenheid van uw interieur. 1 M00t rie/' Groente Waardevol Onder de van een zo- voorjaarszonnetje vonden zaterdag zo’n zevenduizend be langstellenden hun weg naar het Heemskerkse tuindersgebied waar de kassen voor elke bezoe ker openstonden. Doordat velen de routes naar de zestien Heems kerkse tuindersbedrijven per fiets aflegden bleef een verkeers chaos achterwege. i I ur ur ur 30 (ADVERTENTIE) 30 er ag ig 30 (Van een medewerker) ïn ;n 30 Niet alleen uit de IJmondgemeenten maar ook van ver daarbuiten trokken zaterdag de bezoekers massaal naar de Heemskerkse tuinbouwgronden. Velen kozen de fiets als vervoermiddel om langs de landelijke smalle weggetjes de kassen te bereiken. DRIEHUIS. In het zeer goed bezette Soli-muziekcentrum te Driehuis gaf de muziekvereniging „Soli” zaterdagavond haar voorjaarsconcert. Na het openings woord van voorzitter Jan Heeremans presenteerde zich de Drumfanfare o.l.v. Piet Kop met een drietal werkjes. De open dag van de glastuinbouw werd dit jaar voor de derde maal gehouden als landelijk evenement. In dit kader sloot Heemskerk zich voor het eerst aan bij de kassengebieden rond Amsterdam en in Aalsmeer in Noord-Holland. In Heems kerk vond de organisatie van de landelij ke actie „Kom in de kas” 16 bedrijven bereid om de kassen voor belangstellen den open te stellen. Ook de proeftuin van Hoogovens en het loonbedrijf Denneman sloten zich bij deze reeks aan. Hierdoor kwam het totaal aantal vierkante meters glastuinbouwgebied dat zaterdag te be zichtigen was op honderdduizend. De belangstelling die mede door het schitterende voorjaarsweer werd aange- wakkerd overtrof de stoutste verwachtin gen. Al vanaf 10.00 ’s morgens was er een grote stroom belangstellenden te bespeu ren die zich door de eigenaars van de tuindersbedrijven lieten rondleiden door de kassen waar niet alleen rozen, chrysan ten en groente maar ook schitterende le lies te bewonderen waren. De kassen kre gen na het middaguur de grootste toeloop te verwerken, hierbij was het fietsgebruik opmerkelijk; velen maakten gebruik van de tweewieler om via de smalle weggetjes de tuindersbedrijven te bereiken. Vooral voor de bolbloemen betaalden de afnemers een stuk minder. Kwamen aan het begin van de week de Prominence en de Lustige Witwe nog tot ruim dertig cent per stuk, vrijdag daalden de prijzen veelal onder de twintig cent. Tulpen die aan de rijpe kant waren noteerden zelfs prijzen die onder de tien cent lagen, een prijs die ook voor de lange narcissen werd lei voorbereidingen te treffen voor het feest, zagen zij tot hun verbijstering, dat het terrein waarop de activiteiten zouden plaatsvinden, was veranderd in een enor me ravage. Tientallen bomen waren omgehakt en de speelvelden waren kapot gereden en volgestouwd met rioleringsbuizen. Woe dend ging men op onderzoek uit en na enig speurwerk bleek, dat deze puinhopen waren veroorzaakt door enkele aanne mers, die ten behoeve van PWN en Hoog ovens de watertransportleiding aanleggen via welke IJsselmeerwater voor deze be drijven wordt aangevoerd. Dat deze buis dwars door het speelter rein van de André de Thayegroep zou komen te lopen was bekend, maar volgens de laatste informaties die de groep had gekregen zou dat pas in mei 1981 ge beuren. r-, o- ie ■t- in a. 5). 1. 3). et 3). o- IS- li- 00 fe- ag ;1. u. u- >n- ag 00 ri se e, le 17 m- m, 15- ni- iur O or de de n- de n. d. at. en 20 jr- 0. ie e, n- dat de resultaten die Schuit in dit korte tijdsbestek met deze jeugd bereikt heeft opmerkelijk zijn. Al direct in Aura Lee van Andrew Balent kwam naar voren dat er beschaafd en genuanceerd gespeeld werd, bovendien was de stemming voor treffelijk. De „Two Bridges Ouverture” werd zeer muzikaal gebracht, evenals het Theme from „The London Symfony” van Josef Haydn in een arrangement van An drew Balent; goed ingezet leidde Jan Schuit de toekomst van „Soli” met een goede klankverhouding naar een mooie vertolking. De avond werd besloten door het Harmonie-orkest eveneens o.l.v. Jan Schuit. Vermoedelijk door de akoestiek was de orkestklank in „King Orry” van Haydn Wood nogal aan de logge kant, in dit qua stemming sterk wisselende werk viel, goed gesteund door het koper vlot passagespel van de klarinetten te beluiste ren. De energiek en stimulerend leidende Schuit wist de spanning geraffineerd op te voeren, hoewel soms wat slordig en rommelig, werd het over het algemeen toch wel een acceptabele vertolking met een zeer sterk en welluidend fortissimo. Virtuoos tubaspel liet Theo Molenaar ho ren in „Paraphrase on an Irish Song” van Hugo de Groot. Hij beschikt over een warme toonvorming en beheerst zijn in strument voortreffelijk. Ofschoon de zui verheid nog wel eens discutabel was werd er beurtelings in alle secties verdienstelijk gemusiceerd in „Portraits of a Band” van Trevor. J. Ford, met een compliment voor de slagwerker. In het geestige, levendige laatste deel werden leuke effecten bereikt. In de enerverende slotmaten bleef alles keurig in de rails. Veel succes oogstte de Harmonie met „Carpenters in Concert” van Pi Scheffer. De presentatie van het geheel was bij de vlot sprekende heer Graafsma in vertrouwde handen. G. D. KONING I De stafleden gingen onmiddelijk tot ac tie over, omdat de reusachtige buizen het Duinhuis dicht naderden. Na ijlings overleg met PWN en Hoogovens werd overeen gekomen, dat het feestterrein nog even zou worden ontzien. Het werksche ma werd veranderd, zodat de buizen el ders konden worden geplaatst, maar de al aan het feestterrein ontstane schade kon niet meer worden hersteld. Dynamisch ingezet, goed van klankge- halte en een strak ritme werd „Belinda” in een arrangement van de dirigent vlot neergezet. Hoewel enthousiast gebracht was de zuiverheid in Jolly good time niet optimaal, beter uit de verf kwam „Trum pets and Drums” van J. van Eek, een aanstekelijk stukje muziek waarin de strak leidende Kop de muzikanten naar een uitstekende prestatie voerde. De drumband kwam o.l.v. Inge van Slochte- ren apart voor het voetlicht. Vooral in „Schots Vermaak” van Egberts kwamen de capaciteiten van de band uitstekend naar voren, met contrastrijk spel en mooie crescendi werden de grillig wisse lende figuren, goed geaccentueerd knap uitgevoerd. Het Jeugdorkest werd in fe bruari opgericht en met slechts tien repe tities achter de rug had dirigent Jan Schuit het aangedurfd het orkest te laten optreden. Het moet direct gezegd worden Hij gaf een historisch overzicht van de tuinbouw in dat gebied waar in 1966 een streekverbetering tot stand kwam. Als ge volg hiervan groeiden, volgens de heer Tabak, de kassen als paddestoelen uit de grond. Naast het geëikte aanbod van kou- de-grondgewassen verwierf het tuinders- gebied in Heemskerk toen een naam als producent van groente en bloemen uit de kas. Voorts ging de heer Tabak in op de economische waarde van het gebied. Een' globale schatting leerde volgens hem dat de produktie van bloemen, groente en bolgewassen een omzet van zeker vijftig miljoen gulden te zien gaf. „Daarom is het voor deze streek van grote waarde dat de tuinbouw gehandhaafd blijft en de gron den hun bestemming behouden en niet voor andere doeleinden ingelijfd wor den”. Met deze woorden besloot de heer Tabak de bijeenkomst waarna de geno digden het motto „Kom in de kas” volgden en zich op de hoogte lieten stellen van al hetgeen in de Heemskerkse glastuinbouw groeit en bloeit. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Het aan kracht winnende lentezonnetje speelt de bloemenprijzen aardig parten. Waren vlak na de Paasdagen de prijzen zelfs hoger dan daarvoor, afgelopen vrijdag ging het mis en moesten de kwekers een forse stap terug. Heemskerk, alsmede van de Beverwijkse veiling waren present. Zaterdagmorgen kwamen zij in het buurthuis D’ Evelaer bijeen. Burgemeester J. Kok en de wet houders T. van Herpen en P. Dudink van Heemskerk en wethouder C. Hienkens als vertegenwoordiger van het Beverwijkse college woonden daar een korte lezing bij van de heer G. Tabak, voorzitter van de samenwerkende organisaties die voor de open dag onder het motto „Kom in de kas” borg stonden. betaald. Voor deze bolgewassen die van buiten kwamen werd zelfs niet meer dan een paar centen betaald. Ook de anjers ontkwamen niet aan de lage prijzen en brachten hoogstens 20 tot 50 cent per stuk op. De buitenlandse anjers zaten hier met circa twee cent boven. Fresia’s noteerden prijzen van 8 tot 23 cent en voor de baby- roosjes bleek er niet meer dan een kwartje in te zitten. Ook leverde het perkgoed bij een forse aanvoer matige prijzen op. Hier golden slechts hoge prijzen voor speciale gewas sen zoals de paarse Arabis die tot tien gulden per doos de veiling verliet. Het gewone goed zoals violen moest het met minder stellen. Deze laatste gingen zelfs voor prijzen van twee tot vijf gulden per doos de deur uit. IJMUIDEN. Het was voor het SVHB in IJmuiden maar een zeer kort weekje, doordat de paasmaandag wegviel en bo vendien de aanvoer op woensdag geheel stagneerde in verband met het slechte weer. Hierdoor konden de kleinere sche pen en zelfs de bordenvissers niet naar buiten om een trekje te wagen. Als gevolg hiervan was op de woensdagmarkt geen aanvoer vanuit zee te bespeuren. Anders was het gesteld met de aanvoer die impor teurs verzorgden. Zowel uit Scandinavië als vanuit Frankrijk kon men woensdag morgen achter de hallen diverse trailers aantreffen met allerhande vissoorten. Ge fileerd of ongefileerd, het ging allemaal grif van de hand. Nu mag niet vergeten worden dat de aanvoer aan de maandag- markt zeer eenzijdig was en alleen of in hoofdzaak uit platvis bestond. De aange boden rondvissoorten of dit nu wijting of kabeljauw was, werden voor enorm hoge prijzen van de hand gedaan. De vanuit Frankrijk aangeboden kleine schelvis werd daarom erg graag verkocht voor maar net 1,65 per kg. Nu mag men niet zo heel erg blij zijn met de vis die uit Frankrijk komt, maar men heeft nu een maal liever een half ei dan een lege dop. Blijkbaar is er geld genoeg te maken voor een goede schelvis, getuige de prijs die een BEVERWIJK. Het Buro voor Rechts hulp verhuist 16 april naar een nieuw onderkomen aan het Moensplein in Be verwijk. Sedert vorig jaar juni is het Buro voor Rechtshulp in het buurtcentrum „De Schans” gevestigd waar twee dagen per week de spreekuren werden gehouden. Deze zullen vanaf woensdag in een eigen pand aan het Moensplein 10 voortgang vinden en wel op woensdag- en vrijdag middag van 14.00 tot 16.00 uur. Het buro geeft gratis informatie en ad vies op rechtskundig terrein en is, hoewel voor iedereen toegankelijk, destijds opge zet voor mensen, die gezien hun inkomen en opleiding, het meest behoefte hebben aan deze hulp. Het buro geeft in principe geen advies per telefoon. In dringende gevallen kan buiten de spreekuren om gebruik worden gemaakt van het Buro voor Rechtshulp in Haarlem dat van maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12.30 is geopend. Het Haarlemse buro is gevestigd aan de Wilhelminastraat 9. De bezoekersschare beperkte zich niet alleen tot inwoners uit Heemskerk en buurgemeenten. Uit de wijde omgeving en van ver daarbuiten wisten de mensen de kassen op Heemskerkse bodem te vinden. Geheel buiten verwachting gaven de pre sentielijsten, die op elk bedrijf aanwezig waren, een groot aantal buitenlandse na men te zien. Bezoekers uit onder meer Amerika en Duitsland zorgden voor een veelzijdig publiek dat met volle teugen genoot van de tuinbouwactiviteiten langs de duinstrook. Daarnaast konden de glas tuinbouwers een groep Vietnamezen be groeten die zich via een tolk voor lieten lichten over de teelt onder glas, en de tuinbouwwerktuigen die bij het loonbe drijf Denneman worden verhuurd. Dit bedrijf gaf voorts met een film een blik op tien jaar mechanisatie in de tuinbouw. Ook de sociale werkplaats van „De Tun nel”, waar onder meer potplanten worden gekweekt, trok vele bezoekers. BEVERWIJK. De plaatselijke ronde voor Beverwijk van het Nationale Con cours Zondagsdichters wordt 17 april in de Openbare Bibliotheek aan de Kerk straat gehouden. Hieraan wordt deelgeno men door amateurdichters uit Beverwijk, Heemskerk en enkele omliggende ge meenten. Voorafgaande aan deze poëzie-avond heeft een onpartijdige jury, bestaande uit een journalist, een boekhandelaar, een docente Nederlandse taal- en letterkunde en een bibliothekaris uit 39 inzendingen het beste werk van 17 amateurdichters geselecteerd. Deze 17 dichters zullen 17 april uit eigen werk voorlezen. Voor de naar het oordeel van de jury twee beste inzenders bestaat de kans dat ze worden afgevaardigd naar de regionale ronde voor Noord-Holland op 6 mei in café De Teerling in Haarlem. Tijdens het concours in de bibliotheek zal de Noordhollandss dichter en proza schrijver Sjoerd Kuijper als spreekstal- meester optreden. Hij zal na de pauze een inleiding houden over poëzie vanuit het gezichtspunt van een professionele dich ter. Dit betoog zal hij illustreren met voor beelden uit zijn eigen werk. Ambachtsweg 21 ('t Heen) 200 mtr. van de verkeersweg, Katwijk' tel. 0' BEVERWIJK. Het feestelijke week end, dat de scoutinggroep André de The- aye zaterdag en zondag ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan vierde, werd bijna doorkruist door mechanisch geweld. Toen de stafleden zich donderdagmid dag naar het Duinhuis begaven om aller- 0 I Ondanks deze ravage heeft men de jubi leumviering toch door laten gaan en mede dankzij het prachtige weer werd deze ook nog een succes: tentenkamp, kampvuur, dropping, behendigheidsspelen, zelf ko ken en zondagochtend het open huis voor ouders en belangstellenden met een ker mis op het terrein waren de programma onderdelen. In het Duinhuis was een ten toonstelling ingericht, die in vogelvlucht een beeld gaf van de 45-jarige historie van de groep. Vooral de oud-leden toonden daar grote belangstelling voor, want het materiaal wekte bij hen vele herinnerin gen op. De koud-gronde spinazie wint steeds meer terrein en zal in de komende weken het marktbeeld bepalen. Vrijdag was er een aanvoer van 31.000 kilo welke zich echter kenmerkte door grote kwaliteits verschillen. Dit komt sterk in de prijs tot uiting. Zo betaalde de afnemers 30 tot 110 cent per kilo. In het begin van deze week lagen deze prijzen hoger en wel op circa 150 cent per kilo. Daarnaast is ook de rabarber weer in opmars. In hoeveelheden wel te verstaan want met de prijzen wil het nog niet best. Van een aanvoer van enkele duizenden bossen steeg deze naar 5200 bossen die van 11 tot 86 cent opbrachten. In het algemeen gesteld heeft dit gewas het weer niet mee; in de afgelopen weken was het veel te koud. Een bescheiden aanbod van andijvie bracht het tot 180 cent per kilo. De aan voer van sla schommelde rond de tiendui zend krop waarbij de zware sla 34 cent noteerde, dit is een dubbeltje lager dan eerder deze week. Ook radijs bereikte in een ruime aanvoer de groenteveiling. Bij een aanbod van twintigduizend bossen schommelde de prijs tussen de 25 en 75 cent. Bij een toenemende aanvoer zakten de prijzen van de prei tot een peil dat van 88 tot 114 cent opliep. Dit bij een aanbod van 6000 kilo. Veel belangstelling werd getoond voor de champignons die tot 116 per doosje kwamen. Weinig animo bleek er voor de restanten winterproducten te zijn die moeilijk van de hand gingen. Seldery kwam tot een matige prijs van dikwijls onder de 25 cent per bos. Daaren tegen bracht de peterselie een gulden op. Val. Als gevolg van een val door een ruit van een winkelpand aan de Kenne- merlaan in IJmuiden kreeg vrijdagavond een onder invloed verkerende 20-jarige IJmuidenaar een slagaderlijke bloeding in de hals. Opname bleek noodzakelijk in het Zeeweg Ziekenhuis. Oliebar. Donderdagnacht is een drie delige zogenoemde oliebar gestolen uit een garagebedrijf aan de Bronsstraat in IJmuiden De waarde van het apparaat bedraagt 4500 gulden. Stoffelijk overschot. Zondag is in het Verbindingskanaal nabij het Sluiseiland het stoffelijk overschot aangetroffen van een 30-jarige inwoner van Katwijk die sinds 16 februari werd vermist. De man was werkzaam op een van de zeeslepers van bureau Wijsmuller, die op de dag van zijn verdwijning lag afgemeerd bij de Wijsmullerkade in IJmuiden. Speelgoed. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in een speelgoed zaak aan de Beverhof in Beverwijk. Ver mist wordt apparatuur voor elektronische besturing en een aantal bouwpakketten, en een mini-auto-racebaan. De waarde van de buit wordt geschat op 2500 guldfen. Gestolen. Een 28-jarige inwoner van huize Westerduin in Wijk aan Zee deed bij de Beverwijkse politie aangifte van een diefstal gepleegd in de periode 6 tot 11 april. Uit een slaapkamer werf een bedrag van ruim dertigduizend gulden aan con tant geld ontvreemd. betonnen palen. Vrijdagavond verloor een 62-jarige vrachtwagenchauffeur aan de Wenckebachstraat 48 betonnen afras- teringspalen per stuk 70 kilo wegend. De schade bleef beperkt tot wat geknakte boompjes en struiken in de aanplant langs de rijbaan. Ook vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Beverwijk en enkele kist Noordzeeschelvis opbracht. Deze varieerde van 188 gulden tot 146 gulden voor een bak van veertig kilogram. Alleen werd er teweinig van aangevoerd. Een aardige aanvulling op het gebeuren deze week was de komst per container aan de dinsdag- en donderdagmarkt van leuke partijen Ierse zeetong. Door het bijna ontbreken van Noordzee-tong was dit een aardige meevaller. Hopelijk zet de visserij zich daar nog even voort. Momen teel zijn er alleen nog maar schepen van uit IJmuiden naar de Liverpoolbaai ver trokken. Dit zijn evenwel geen schepen die IJmuiden als thuishaven hebben maar wel regelmatig in deze haven te zien zijn. Het zijn schepen die in Katwijk en Wierin- gen thuishoren. Het blijft goed gaan met de makreel vangst door de grootste eenheden van de vloot. Het zal diegene die zijn brood rond de losplank moet verdienen Wel opgeval len zijn dat er dinsdagmorgen een zestal van deze eenheden in de haven lagen. Deze schepen hadden zich tot aan de kraag vol kunnen laden en kwamen vol en zoet op huis aan. Ook de afzet liet zich niet onbetuigd. De voorgaande week werden drie kusters geladen en deze week zullen er nog minstens twee volgen. Bovendien zijn ook enkele wagons afgeleverd. Hier door is een hele bres geslagen in de voor raden. 1 BEVERWIJK. De Hervormde Gemeente Beverwijk-Heemskerk heeft van ds. G. J. de Vries uit Voor burg het bericht ontvangen dat hij het op hem uitgebrachte beroep aan neemt. Daarmee komt een eind aan een periode van vier jaren waarin de ge meente niet kon voorzien in ze vaca ture. Ds. De Vries, 58 jaar, hoopt nog voor de winter met zijn werkzaamhe den in Beverwijk te kunnen beginnen vanuit de pastorie aan de Zeestraat 115. IJMUIDEN. De veiligheid van overstekende kinderen nabij de F. L. Os- sendorpschool aan de Wijk aan Zeeërweg laat te wensen over. Leerkrachten en oudercommissie hebben bij de gemeente aangedrongen maatregelen te treffen die de veiligheid vergroten. Als antwoord hierop is het college voor nemens de aanleg van een verlichte voet- gangersoversteekplaats mogelijk te maken. Daarnaast zal indien de raad akkoord gaat met de totale investering van 9.500 gulden een hekwerk voor de uitgang van de school worden geplaatst. Beide voor zieningen zijn aanbevolen door de com missie van advies en bijstand voor ver keer en vervoer. VELSEN. In overleg met de ANWB heeft de gemeente Velsen een bewegwij- zeringsplan voor fietser opgesteld. Dit heeft betrekking op de gemeentedelen Velsen-Noord en Velsen-Zuid, waaruit vanwege wijzigingen in de verkeerssitua tie veel klachten kwamen over de beweg wijzering. Met de uitvoer van de werk zaamheden is een bedrag van 15.000 gul den gemoeid. De complexere verkeerssituatie voor het fietsverkeer in met name Velsen- Noord en in geringere mate in Velsen- Zuid is het gevolg van wijzigingen bij het Gildenspoor, de Wenckebachstraat en Rijk de Waalweg met bijbehorende fiets paden en de aanleg van een voetgangers- en fietserstunneltje aan de Parkweg. Naar aanleiding van de vele klachten afkomstig van fietsgebruikers besloten B. en W. in samenwerking met de ANWB een bewegwijzeringsplan voor het fietsver keer op te stellen. Dit plan heeft betrek king op bewegwijzeringen voor het fiets verkeer langs de Rijk de Waalweg en de Wenckebachstraat in Velsen-Noord en voor het fietsverkeer aan de Parkweg in Velsen-Zuid. Daarnaast voorziet het plan in bewegwijzering voor fietsers vanuit de richting Zaandam via Velsen-Noord rich ting IJmuiden. Het plan en de daaraan verbonden kosten zullen donderdag door de gemeenteraad worden behandeld. ■K:-1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7