Kritiek van CNV-er Geradts: OR-voorzitter verlangt meer macht hier verlengstuk Hoger personeel directie moet wel blijven beslissen N 1 I 1 van de vakbonden” Ondernemingsraad De tijd van overleg 99 99 I BI PB 1 8 de an 1 v II Het S I I r .75 WW Ik heb gekozen voor de arbeider. Het belangrijkste uitgangspunt voor mij is de verbetering van de omstandigheden voor de arbei der, en dan bedoel ik de laagst betaalden, want de hogere inko menstrekkers hebben bewezen voor zichzelf te kunnen opkomen. En of ik dat nu doe als raadslid of als kaderlid van de vakbond of als voorzitter van de onderne mingsraad. dat zal me worst we zen, als het uiteindelijk die arbei der maar ten goede komt. Daar ben ik voor gekozen en daar zit ik voor.” Want dat kan best samen gaan vindt Arie Korringa. Onderne mingsraden en vakbondsactivi teiten zijn volgens hem de beste garantie dat het de arbeiders goed gaat. ,.Wij hebben een actie- programma. Dat is gemaakt door de vakbond en van daaruit opere- -• ren we”. Wg „Als je op een lijst gaat staan heb je als kandidaat een verplich- ting tegenover je achterban. Dan moet je niet in je eentje gaan opereren, dat geeft verdeeldheid waardoor je de directie in de kaart speelt”. Korringa is er dan ook trots op, dat de OR op deze manier het afgelopen jaar al het een en ander gedaan heeft gekre gen bij de directie in Amstelveen. Zaken die, zoals hij zegt, de kwetsbare groepen, het lagere personeel ten goede zijn geko- I men. En dat wordt hem niet altijd in dank afgenomen. Door een an dere groep georganiseerden, het hogere personeel. Zo is hij duide lijk in zijn nopjes met de nieuwe bevoegdheden van de OR bij het benoemen van functionarissen in leidinggevende functies. Hier door heeft er in het afgelopen jaar een belangrijke benoeming plaatsgevonden in de Raad van Commissarissen. Op initiatief van de FNV fractie nam oud mi nister van financiën Wim Duisen berg zitting in de RvC. Ook heeft het lage personeel inspraak gekregen bij de benoe ming van hun directe chefs. Toch blijft hij bij zijn eigenlijke werk, het leiden van de OR, boven de partijen en verschillende menin gen staan. Zijn voorzittersschap, dat door een aantal vooral hogere personeelsvertegenwoordigers in de OR aanvankelijk met argus ogen werd bekeken, wordt nu bij na unaniem door een ieder zeer positief gewaardeerd. Hij kan dan ook bogen op de nodige bestuurservaring. Naast de talloze activiteiten binnen de vakbeweging heeft hij naast het voorzitterschap van de OR van de KLM, zitting in de gemeenteraad SCHIPHOL. Op 16 april gaan dit 1 jaar de 17.000 werknemers van de KLM ter stembus om, na enkele maanden van I experimenteren, voor de eerste maal een ondernemingsraad „nieuwe stijl” te kie- i zen. Geen eenvoudige zaak bij een be- drijf van een dergelijke omvang. Of met I de toepassing van de nieuwe wet bij de J KLM een stuk arbeiderszelfbestuur in huis is gehaald - het voorzitterschap be rust nu immers bij een door de onderne- mingsraad gekozen leden en niet meer bij de bedrijfsdirecteur - moet voorals nog betwijfeld worden. (van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. „De KLM is een goed OR bestel gewoon waard. Stem dus lijst 1. Vervoersbonden FNV”. De strijd om de gunst van de werknemers bij de KLM lijkt met het verschijnen van de ver- kiezingskrant van de FNV één week voor de eigenlijke verkie zingen eindelijk pas goed begon nen. Vier pagina’s actiepunten voor het komend jaar en een uit gebreid overzicht wat is bereikt vormen een tegenwicht tegen de talloze briefjes die in bedrijf zijn opgehangen met de oproep op een „vrije lijst” te stemmen. Voor de derde keer staat hij bovenaan op de kandidatenlijst van de FNV. Arie Korringa is ruim 26 jaar in dienst van de KLM. Via diverse functies is hij momenteel chef van de afdeling dokumenta- tiekoeriers. Het laatste jaar was hij voorzitter van de onderne- I mingsraad van de KLM. Vanuit een piepklein kantoortje op een stukje niemandsland tussen dou ane en platform bestiert hij het OR-gebeuren en leidt hij de acti viteiten van de FNV bonden in goede banen. De Hoofddorper hoopt dan ook dat de ondernemingsraad het ko mend jaar .serieus’ genomen gaat worden door de KLM. Want daar schort het volgens Korringa nog wel eens aan. Overigens een begrijpelijke zaak vindt hij. Want de tijd is voorbij dat de OR een instrument was. waar wel mee gepraat mocht worden, maar dat uiteindelijke beslissingen toch zonder daad werkelijke inspraak genomen werden. Het delegeren van in spraak naar /ie mensen op de wérkvloer is de levensovertuiging van Korringa. Hij gelooft er in. „Het heeft te maken met het delen van verantwoordelijkheid, het spreiden en kontroleerbaar maken van macht en echt samen werken, met respect voor ande ren en met een eigen integriteit”. Daarom is die inspraak Korringa desnoods een kruistocht waard. van de Haarlemmermeer, vermoeden dat zoveel verschil lende functies een verstrengeling van tegengestelde belangen met zich mee brengen wijst hij catego risch van de hand. „Wanneer je de zaken waarmee je bezig bent benadert uit een bepaalde optiek en je je aan de uitgangspunten die je gekozen hebjt; houdt. kun je alle functies welke ik bekleed ge makkelijk naast elkaar vervullen. Het KLM-personeel bestuurt nog niet mee >8. Hiervoor lijken teveel groeperingen met strijdige zo 1 (van een onzer verslaggevérs) t 1 V,- HP-kandidaat-leden Douwes en Verbeek .Directie heeft het beste met allen voor’ 14 Want dat is een vart de taken van de gekozen leden binnen het OR-bestel, de belangenbehartiging van de achterban, in dit geval van de menséh bij de KLM die meer dan zo’n 45.000 gulden per jaar ver dienen. De vereniging heet VHKP en staat met drie kandidaten te trappelen om in de ondernemingsraad gekozen te worden door het ruim 1600 koppen tellende ..hoge re personeel”. SCHIPHOL. Ze'zijn net geen vak bond. Wel behartigen ze de belangen van aangesloten leden. In het externe overleg over de Cao-voorwaarden. En ook in het interne overleg, in de Ondernemingsraad. In goed overleg. En wederzijds vertrou wen. Want dat zijn de trefwoorden die regelmatig over tafel rollen. Zien de FNV- bonden de bedrijfsdirecties veelal nog als een tegenstander die met de nodige arg waan benaderd moet worden, de VHKP gaat uit van een goede trouw onder de directieleden. Zo vinden de vertegenwoor digers van het Hogere personeel het een gezonde taak dat de directie van de KLM ren. De kennis die circuleert binnen de top van de KLM. en waarvan een ieder binnen de OR van de Koninklijke kan profiteren. van de vakbonden binnen het OR bestel aanzienlijk vergroot. Wie zijn oor te luisteren legt op de nationale luchthaven ontdekt nogal wat kritiek naar de be drijfsdirectie van de KLM wat betreft de relatie met de OR en de opstelling ten aanzien van de komende verkiezingen. Zo blijkt een groot deel van de werknemers nauwelijks te weten welke be voegdheden een OR heeft en welke veranderingen er met de invoering van de wet hebben plaats gevonden. Hoewel van groot belang voor het func tioneren van het bedrijfsgebeuren en het daarmee gepaard gaande overleg, blijkt de KLM „uit neutra- liteitsoverwegingen” vrijwel niets aan enigerlei mate van voorlichting te hebben gedaan, Geradts veel vrije lijsters. ■W: Om de stemmers massaal naar de stembus te krijgen hebben diverse groeperingen de laatste weken koortsachtig gelobbied. Met behulp van. sleutelhangers probeerde de VHKP de organisatie- graad van het hoger personeel fors boven de 60 procent te krijgen. De FNV hield een verkiezings-.. bijeenkomst met worst, kaas en blikjes bier, waar leden en belangstellenden de kandidaten aan de jas konden trekken terwijl op de achtergrond speelde een aantal muzikanten om een gezellige stemming te kweken. Vrije lijsters trachtten veelal door mid del van anonieme briefjes de kiezers te weerhou den van stemming of zetten zich af met name'tegen”1 de FNV. De vakbond zijn zij niet slecht gezind. Het is volgens de VHKP een gezonde zaak, dat de vakbond via de OR invloed in het bedrijfsgebeuren tracht te krijgen. Want ook dat is' een taak van de OR-leden. Toe te zien op de uitvoering van de primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden en de bijschaving gedurende de looptijd van de CAÓ. Het zijn geen militante heren. Ze opere ren volgens het harmoniemodel. Hun be langrijkste bijdrage lijkt gelegen in de kennis die zij hebben van het grote gebeu- Het lijkt dan ook evident dat het voltallige perso neel van de KLM in de toekomst zal gaan werken volgens het zogenaamde confrontatiemodel. Dit door prof. Mauk Mulder uiteengezette model gaat uit van de confrontatie van twee tegenpartijen elk met een eigen realiteit. Bij het interne OR-overleg zullen dit vaak de tegengestelde belangen van hoger en catagoraal personeel enerzijds en die van het lagere personeel anderzijds zijn. In het overleg met de directie betreft dit de vaak tegengestelde opvattingen van directie tegenover die van de OR. In het confronta tiemodel van Mulder zullen beide partijen moeten blijven bepalen wat zij van het standpunt van de ander vinden en deze mening voortdurend aan de „tegenstander” kenbaar maken.Uiteindelijk dient dan een constructieve modus operand! gevonden te worden. Het belangrijkste echter blijft, wanneer de OR een echte vertegenwoordiging van het personeel wil zijn, dat alle daartoe gerechtigde werknemers op 16 april hun stem uitbrengen op die kandidaten waarvan zij vinden dat zij een constructieve bijdra ge kunnen leveren aan het bedrijf. leden teveel de deelbelangen van bepaalde groepen gaan behartigen. Dat dit gevaar geenszins denk beeldig is moge blijken uit de grote toename van het aantal kandidaten op een zogenaamde vrije lijst. Dit zijn personeelsleden die zich onafhanke lijk van groeperingen als vakbond of catagorale organisaties kandidaat hebben gesteld na het ver zamelen van de daarvoor benodigde 32 handteke ningen. Deze tendens is mede toe te schrijven aan de kwetsbaarheid van de »elatie van de OR-leden met hun achterban. Velen worden door slechts enkelen vertegenwoordigd. De grote massa merkt bijna niets van de OR-activiteiten. Door het grote tijdsbeslag dat het OR-gebeuren op de leden legt, hebben slechts weinigen tijd om zich te verstaan met hun achterban. Een uitzondering hierop moet gemaakt worden voor de leden op de kandidaten lijsten van de vakbonden. Hoewel met name de FNV in het verleden sterk gekeerd was tegen het aannemen van de huidige wet, lijkt zij daar nu van teruggekomen en tracht zij haar doelstellingen ook binnen de OR te verwezenlijken. Grote kennis en een jarenlange traditie op het gebied van arbeids verhoudingen naast een goed geschoold kader en een fractieoptreden naar buiten toe, hebben de rol een gerechtelijke uitspraak verlangt over een geschil dat is gerezen met de OR. De Ondernemingsraad moet in de eer ste plaats gezien worden als adviesor gaan. maar de uiteindelijke beslissing dient te blijven op de plaats waar zij nu (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Zelf vier jaar gele den uit de FNV gelopen en nu op een onverkiesbare plaats op de kandida tenlijst van de vervoersbond CNV voor hoger personeel: P. A. M. Ge radts. Toch wil hij graag, ondanks het hem opgelegde spreekverbod, zijn mening kwijt over de manier waarop de bedrijfsdemocratisering bij de KLM gestalte krijgt. Want Ge radts maakt zich zorgen. Het gaat niet goed met de ondernemingsraad, klinkt het somber uit zijn mond. Het onheil komt uit de hoek van de vak bonden, want die hebben volgens de ze verontruste KLM-werknemer een veel te grote invloed binnen de OR. Arie Korringa ik doe het voor de arbeider I belangen binnen het bedrijf verenigd. Het is dan ook te verwachten dat, indien het OR-bestel een getrouwe afspiegeling is van het KLM personeel, ze zo'n heterogeen gezelschap zal vormen, dat een gebrek aan unanimiteit in de besluitvorming het I gevolg zal zijn. Vooral wanneer de afzonderlijke Vanuit de OR zelf is men niet te spreken over de opstelling van de directie in het overleg met de ondernemingsraad. Met name is het enkele OR leden in het verkeerde keelgat geschoten dat de bedrijfsleiding een met grote meerderheid aange nomen motie over een verandering in het regele- ment voor vliegers naast zich neer gelegd en ter toetsing bij de kantonrechter heeft gedeponeerd. K ‘^1 L Dat zijn zorgen door anderen gedeeld worden, wordt volgens Geradts aange toond door de kandidaatstelling bij deze verkiezingen. Op dé lijsten voor de OR en de groepscommissies komen elf onafhan- kelijken voor. Nooit eerder was het aantal „vrije lijsters” zo groot. Geradts heeft zich zorgvuldig op het interview voorbereid. Al zijn grieven staan op papier. Mondeling licht hij het verhaal toe. Centraal in zijn betoog staat het woord: Bedrijfsbelang. Een begrip dat naar zijn mening door teveel onderne mingsraadsleden te vaak wordt verwis seld met vakbondsbelang. En politiek in het bedrijf is voor deze werknemer een vies woord. „Een onverkwikkelijke zaak", zegt Ge radts zelf. De wet op de ondernemingsra den rept alleen over de vakbonden bij de kandidaatstelling. Externe vakbonden kunnen kandidatenlijsten indienen, staat er. En daar is de kous mee af. „Terecht,” zegt Geradts. „want de geko zen OR-leden zijn individueel verantwoo- ring verschuldigd - aan hun kiezers, de werknemers, waarvan een groot deel mis schien niet lid van een vakbond is. En moet je die mensen dan opzadelen met beslissingen waarvan de vakbond vindt dat ze genomen moeten worden? Jé kiest iemand in de OR omdat je denkt dat hij het best in staat is om jouw belangen te behartigen maar niet omdat ie de kolen voor je uit het vuur sleept bij onderhande- lingen op het terrein van de primaire arbeidsvoorwaarden. Dat is de taak van de vakbond." Hoewel Geradts een groot tegenstander van een vakbondsvinger in de bedrijfspap is, begrijpt hij wel degelijk de beweegre denen van de vakorganisaties. „Daar heb ben ze nooit een geheim van gemaakt,” zegt hij. „Ze zijn vooral bang dat in het OR-orgaan andere, mogelijk tegenoverge stelde, standpunten worden geuit dan die, welke de stokpaardjes zijn in het externe overleg.” Het is hem echter een doorn in het oog dat de vakbond deze mogelijke situaties ondervangt door te eisen van hun leden kandidaten in de OR van de KLM dat ze indien ze gekozen worden zich zo aan de vakorganisaties binden dat ze zich mid dels een loyaliteitsverklaring neerleggen bij een meerderheid in de fractie. „Op die L termijn misschien impopulaire maatrege- lingen voor de deur staan, dat is dan misschien wel vervelend, maar uiteinde lijk zullen alle werknemers daarvan profi teren. En daarmee is het verhaal van de Vereniging van Hoger KLM-personeel verteld. 7 v. Wat het CNV aan deze verkiezingen doet blijft duister. Zij vonden het OR-gebeuren en interne zaak en legden hun leden een spreekverbod op naar buiten. Een toezegging van de fractievoorzit ter te praten over de komende OR-verkiezingen werd zonder opgaaf van reden geweigerd. Verslag gevers Ed Olijerhoek sprak wel met andere kandi-1 daat-ondernemingsraadsleden. Hun visie op de be drijfsdemocratisering staat op deze pagina. ligt: de directie. Die is daar voor inge huurd. Gezond verstand van de directie en de bereidheid te luisteren naar wat er in de geledingen van het personeel leeft, moet een garantie zijn voor een goed bedrijfsbeleid. Een beleid door de KLM voor de KLM. En dat er dan op korte ...;ss5s:. En dat is een slechte zaak, vindt Ge-»- radts. „Want als het de KLM goed gaat’ gaat het goed met de KLM-ers.” Snel' voegt hij eraan toe ook tegen rassendiscri minatie te zijn, maar stoppen met de luchtverbindingen op Johannesburg, dal lost toch niets op? Dan gaan de zaken toch' slechter, en dat kan toch niet de bedoeling van de OR zijn? Politiek buiten de deur is, het motto van het plaatsvervangend. hoofd personeelsreizen. Dat vertroebelt? een heldere kijk op het bedrijfsgebeuren.* Hoewel hij grote bewondering heeftS voor het leiden van de huidige onderne-'_’ mingsraad door de Hoofddorper Arie. Korringa vraagt hij zich in gemoede af of' een veelheid van functies geen verwarring^ zaait bij de schipper aan het roer van de.” OR. Die man zit tot z’n nek in de'-- vakbondsactiviteiten, is voorzitter van del. OR, raadslid van de gemeente Haar lemmermeer en heeft een duidelijke poli tieke visie. Hij heeft een kast vol petten.. Die kun je toch niet allemaal tegelijk opzetten bij gemeenschappelijke zaken" met tegenstrijdige belangen? Hij vindt het onbegrijpelijk dat Korrin ga tijdens de afgelopen acties tegen de door de regering afgekondigde loonmaat regel de boer op is gegaan medestanders te vinden voor een werkonderbreking. „Daar dien je het bedrijf toch niet mee? Dat kost handen vol geld. Hoe kun je als onafhankelijk OR-lid daar mee bezig zijn. Ontevreden passagiers die zelf hun kof- fers moeten sjouwen. Vliegtuigen die niet op tijd konden vertrekken. Daar kun je als rechtgeaarde KLM-er en dienstverle- L ner toch niet achter staan? En toch zeker niet wanneer de wet op een democratische - manier zijn weg door het parlement heeft 17 gevonden? Dan moet je je ongenoegen - - duidelijk maken op de daartoe geëigende “L wegen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer van de Staten Generaal.” Het staat dan ook als een paal boven “öi water voor Geradts. Volgend jaar zal de meerderheid van de OR niet meer bestaan uit FNV-ers. „Maar dan moet wel iedereen komen stemmen op 16 maart. Want dat is van levensbelang voor een goede onderne- mingsraad. En misschien dat de directie G' van de KLM dan de OR serieus gaat nemen. Deskundigheid en overleg op alle fronten, dat zijn de zaken die de KLM omhoog zullen stuwen en daarmee de belangen van de 17000 werknemers.” alleen is nu voorbij manier wordt de OR een verlengstuk van de vakbond. Zeker zoals bij de KLM waar de meerderheid van het aantal zetels wordt ingenomen door FNV leden (16 zetels van de 30. red.). Daarom vindt Ge radts fractieoptreden binnen de OR ver werpelijk. „De KLM-er heeft er recht op te weten hoe zijn gekozen lid in de OR over bepaalde zaken denkt en hij koopt niets voor een algemene mening.” Het zit Geradts hoog dat er in de kwestie Zuid Afrika niet is na te gaan wie de voor- en tegenstanders van het FNV van het door de KLM gevoerde beleid zijn geweest. Het is duidelijk: hij vindt dat de onder nemingsraad zich bezig heeft gehouden met een zaak die politiek misschien wel interessante kanten had. maar waar het bedrijfsbelang van de KLM als onderne ming totaal uit het oog is verloren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9