Premier na aanslag Bloedwraak tegen VN-soldaten gevreesd Zimbabwe vrijdag onafhankelijk Burgemeesters protesteren beslissen over Uitstel verkiezingen bezette Jordaanoever Bewind Liberia Indonesië Canada wil 50% olie-industrie in eigen handen Soames prijst Moegabe in afscheidstoespraak wil bevrijding van Afrika Berlinguer in Peking r Op Witte Huis Slachtoffers straling bieden rapport aan gens ziekte of overlijden die tot dusver zijn ingediend, vrijwel allemaal afge wezen. Zesdaags bezoek gisteren begonnen Van Agt te vroeg in zijn echtgenote Eugenie werden aan de vliegtuigtrap verwelkomd door presi dent Soeharto, zijn echtgenote, de vice- president Adam Malik en zijn vrouw. I kerncentrales” „Bonn moet snel 1 I XI I Zeep Immoreel I *2 I F* Etkind Worst 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 APRIL DINSDAG 15 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) gr gal nka eid leid imu- wor- hét ;sbe- be- n de iben. srge- veel neeft Pais ’sbe- van ngen t sth 1DA- goe- itie ven ing idse :ids- rga- ook ide- 1 en s lid ïiap- >atie be- ees- s al ren” oor- ntje in de a de je ter op 30 na sloten tegels nden. lende stdijk gas iar? JERUZALEM. De leider van de christen-rechtse militie in Zuid-Libanon, majoor Haddad, heeft gedreigd het Ierse contin gent van de VN-vredesmacht met geweld te verdrijven als de Ieren zich niet vrijwillig terugtrekken. q» I trijfel g Haddad dreigt met geweld tegen Ieren Majoor Haddad 13 vaart 5 gis- voor Hij lister it en ische a wil dling voor der de het gres rum zal neid :atie :hil- De Amerikaanse regering heeft de onge veer 500 aanspraken op vergoeding we- lingen in Zimbabwe. Het gaat om mensen die over de grens zijn gevlucht en om mensen die door het vroegere blanke be wind naar „beschermde dorpen” waren getransporteerd. De VS hebben voor dit jaar 15 miljoen dollar toegezegd en voor het komende begrotingsjaar nog eens 25 tot 30 miljoen dollar. Sji’itische dorpelingen van Atiri, van wie een aantal dient in Haddads leger, hebben de Ieren gedreigd met bloed wraak, nadat tijdens het weekeinde twee jonge inwoners van Atiri omkwamen bij gevechten met de Ierse VN-troepen. sen, werknemers in de nucleaire industrie en mensen die in de buurt van kemproef- gebieden wonen. Er moet, zo vinden de samenstellers van het rapport, een eind komen aan experi menten waarbij de reactie van de mens op kernexplosies wordt onderzocht. Dat der gelijke experimenten zijn uitgevoerd, bleek in 1978 uit de stukken die het minis terie van Defensie moest publiceren op grond van de wet op openbaarheid van overheidsinformatie. Overigens heeft de Britse regering giste ren vergunningen verstrekt voor de bouw van twee nieuwe, gasgekoelde kernreacto ren, in Heysham (Lancashire) en Tomess (Schotland). Groot-Brittannië telt op dit moment zestien kerncentrales. De Indiase legerchef Malhotra leidt premier Indira Gandhi weg enkele minu ten nadat een man haar een vergiftigd mes heeft toegeworpen. De premier werd bij de aanslag niet geraakt, maar een van haar lijfwachten raakte gewond. Gandhi had juist in het parlementsgebouw een herdenking van een leider van de kaste van onaanraakbaren bijgewoond. Etkind zegt: „Ik ben goed op de hoogte van de toestand in Moskou en Leningrad, mijn geboortestad. Op het moment is er niks te krijgen. Het is enorm moeilijk om aan etenswaren te komen. Ik heb net een brief van een vriend gekregen die me schrijft dat zijn vrouw een stukje zeep wilde kopen. Daartoe is ze naar zes ver schillende winkels gegaan, pas in de ze vende heeft ze bij toeval een stukje kun nen bemachtigen (ze was een vriend te gengekomen die haar verteld had dat er daar nog een stukje te koop was). Er is geen zeep, er zijn geen lucifers, er is geen vlees, er zijn geen worstjes”. (Van onze redacteur in Indonesië, Bob Mantiri) JAKARTA. Premier Van Agt en minister Van der Klaauw (Bui tenlandse Zaken) zijn gistermiddag in Jakarta aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen. De premier werd op het vliegveld Ha lim begroet met 19 saluutschoten en voor de tweede keer sinds Indonesië 30 jaar geleden onafhankelijk werd klonk in Indonesië het Wilhelmus. De eerste keer dat het Nederlandse volkslied in Indonesië werd gespeeld was tijdens het staatsbezoek van konin gin Juliana en prins Bemhard in 1971. Evenals dat bezoek van negen jaar gele den is ook dit van Van Agt een histori sche gebeurtenis. Want sinds de souve- reiniteitsoverdracht is geen Nederland se premier op bezoek geweest in de voormalige kolonie. noet chte ■ina- nde- ;den stel- van het hun >OS- i de htte van aakt ieve ■blij de lees- tari- ge- erk- leeft veer vee- leen win De atleten die naar Moskou en de ande re olympische steden komen, zullen van dit alles niets te weten komen, ze zullen een soort toeristen zijn, zegt Etkind: „Toeristen zien alleen wat ze te zien krijgen. Zij zullen uitstekend te eten krij gen en aan allerlei banketten aanzitten, wodka drinken en kaviaar eten. Terwijl er voor de bevolking een grote schaarste is, zullen de sportlui feestvieren en zich vol vreten. Ik vind dat immoreel. Zelfs in Duitsland in 1936 was het niet zo. De Duitse bevolking had te eten en bovendien wist men in Duitsland in 1936 nog niet wat er zou gaan gebeuren in 1938. 1936 was nog een betrekkelijk kalm moment. De Kristalnacht was in 1938. Daarom zou je nog, zij het met moeite, kunnen begrijpen dat de mensen in 1936 naar Duitsland gingen om aan de Spelen deel te nemen. Alles moest nog komen. Maar in de Sow- jet-Unie in 1980 is er niet genoeg te eten voor de bevolking, er zijn concentratie kampen die de realiteit van het verleden èn het heden vormen. Naar Moskou gaan in 1980 is veel en veel erger dan naar Berlyn gaan in 1936”. de Israëlische premier Begin voert van daag en morgen in Washington overleg over de autonomiekwestie. Bij zijn aan komst in de Verenigde Staten zei Begin gisteren dat hij alles in het werk zal stellen om het overleg te versnellen. De bezwaren vanuit het Westen tegen de Olympische Spelen in Moskou richten zich in de eerste plaats tegen de Russische inval in Afghanistan en in de tweede plaats tegen de verbanning van Sacharov naar Gorki en het gevangen zetten van tientallen dissidenten met het oog op die naderende Olympische Spelen. Een derde bezwaar wordt door Efim Etkind te berde gebracht in een interview met Renée Postma in het Rusland Bulletin van februari-maart 1980. Etkind, geboren in 1918, was hoogleraar in de literatuur wetenschap in Leningrad, werd in 1974 gedwongen de Sowjet-Unie te verlaten, en doceert nu aan de universiteit in Parijs. Moskou zal een belegerde stad worden, voorspelde Boekovski. In normale tijden komen er elke dag tussen de 1 en 2 miljoen Russen van buiten Moskou in de hoofd stad. Door de voedseltekorten zal die trek naar Moskou nog groter worden, maar de autoriteiten zullen de stad zoveel mogelijk afgrendelen. Nu al, zei Loebarsky, zijn de zes dagelijkse treinverbindingen tussen Gorki (ruim 1 miljoen inwoners) en Mos kou teruggebracht tot één treinverbinding per dag. Hij voegde daaraan toe, dat elk stuk worst dat door een deelnemer aan de Spelen wordt opgegeten, aan een Sowjet- kind wordt onthouden. Het is niet bekend hoeveel ex-militairen en werknemers in de industrie lijden on der stralingsgevolgen. Een onderzoek van ongeveer 3000 mensen die in 1957 bij een kernproef aanwezig waren, wees vorig jaar uit dat bij hen tweemaal zoveel geval len van leukemie werden aangetroffen dan normaal. Een onderzoek van de universiteit van Utah toonde onlangs aan dat het aantal leukemie-gevallen bij kinderen, wonend in het gebied waar radio-actieve neerslag van kernproeven in Nevada neerkwam, met 250 procent was gestegen. (Van onze redactie buitenland) OTTAWA. De liberale regering van Canada werkt aan een nieuwe olie- en gaswet, volgens welke de olie-industrie over tien jaar voor minstens de helft in Canadese handen moet zijn. Nu wordt de opsporing en winning van deze brandstof fen nog geheel beheerst door maatschap pijen uit de VS. Canadese ondernemingen zullen bij het verkrijgen van de benodigde vergunning een voorkeursrecht krijgen en het zoeken naar olie in afgelegen gebieden zal aan banden worden gelegd. Verder wil de Ca nadese regering ook een beperking van de overige buitenlandse investeringen in de Canadese industre. Premier Trudeau kondigde dit alles gisteren aan bij de opening van de nieuwe zittingsperiode van het parlement. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM, WASHINGTON. Israel heeft de burgemeestersverkiezin- gen op de bezette westelijke Jordaanoever uitgesteld tot overeenstemming is bereikt over Palestijns zelfbestuur in het gebied. Dit hebben Israëlische autoriteiten gisteren bekendgemaakt. De burgemeester van Ramallah, Karim Chalaf, zei dat hij en zijn collega’s van 24 andere gemeenten, zich niet bij het besluit zullen neerleggen en binnenkort bijeenko men om overleg te plegen. De verkiezin gen zouden dit voorjaar plaatsvinden. Zoiets vinden zelfs de grootste critici van het Sowjet-bewind een melodramati sche opmerking die kant noch wal raakt, omdat zij zich een dergelijke situatie in een ruimtevaartland niet kunnen inden ken. Ik heb Boekovski en Loebarsky in de wandelgangen om nadere informatie ge vraagd. Boekovski vertelde van een vriend die buiten Moskou woonde en die op een feestdag een stuk worst in plakjes sneed voor zijn zoontje van negen jaar. Het jongetje begon te huilen, vond het doodeng. Had in die negen jaar nog nooit een worst gezien! En Loebarsky vertelde hoe hij, na zijn vrijlating uit het kamp, negen maanden lang in Taroesa, op 150 kilometer van Moskou, had moeten wo nen. Dat was in 1977. „In al die negen maanden heb ik daar nóóit een stuk vlees of worst gezien, tenzij het door vrienden uit Moskou voor mij was meegenomen”. MUELHEIM (ReuterZDPA). EG-com- missaris van energiezaken Brunner heeft gisteren gezegd dat West-Duitsland snel beslissingen moet nemen over de bouw van nieuwe kerncentrales. Hij stelde dat Frankrijk veel sneller werkt bij de uitbrei ding van het gebruik van kernenergie. que- d of :der- nu nde- Me- elke om prijs Het rapport dat nu aan de regering is gestuurd, is opgesteld tijdens een hoorzit ting die het afgelopen weekeinde is gehou den. Daarin zijn getuigenverklaringen verzameld van artsen, wetenschapsmen- Langs de route naar het Merdeka- paleis stonden talrijke kinderen te zwaaien met Nederlandse en Indonesi sche vlaggetjes. Ook waren levensgrote portretten aangebracht van premier Van Agt en zijn vrouw, de president en mevrouw Soeharto. „Het feit dat de minister-president en ik hier zijn bewijst hoe goed de betrek kingen zijn met Indonesië,” zo vertelde ons minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken, die al eerder op het vliegveld was gearriveerd. Hij was sa men met zijn vrouw uit Nieuw-Zeeland gekomen en had zich later bij het officië le gezelschap gevoegd. „Maar goede be trekkingen betekenen niet dat vraag stukken zoals Oost-Timor en de mensen rechten niet aan de orde worden gesteld in de bilaterale besprekingen. De Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken Mochtar Koesoemaatmadjo en ik spreken met elkaar over allerlei kwes ties. Dat is een normale zaak”, aldus Van der Klaauw. Minister Van der Klaauw zag op korte WASHINGTON (Reuter). Een delegatie van Amerikanen die zeggen slachtoffer geworden te zijn van nu cleaire straling, heeft gisteren een rapport aangeboden op het Witte Huis in Washington. Daarin wordt verlangd dat de Ameri kaanse regering en het bedrijfsleven de verantwoordelijkheid aanvaarden voor de gevolgen van de straling. Vele delegatieleden lijden aan kanker, sommige betogers kwamen per rolstoel, weer andere waren blind of kaal. Ze zeg gen dat him kwalen zijn veroorzaakt door grote stralingsdoses, waaraan zij werden blootgesteld bij kernproeven of werk in de nucleaire industrie. Dat is een hard, en niet bepaald popu lair orodeel in het Westen. Je mag de Sowjet-Unie van alles beschuldigen, maar een vergelijking met Hitler-Duitsland be zorgt ook de braafste democraat nog steeds een groot gevoel van onbehagen. Bovendien is hij bereid alles te geloven (de onderdrukking, de concentratiekampen, de censuur), maar niet dat er een chro nisch voedseltekort heerst in de Sowjet- Unie. De concentratiekampen zijn im mers de keerzijde van de materiële wel stand van de Russische bevolking, dus wat moet, hij met de gedachte dat ook de keerzijde van de keerzijde een weinig flo rissante aanblik biedt? ie is jaar' gt in n ge- eant- 1 de en at de nt te (Van onze redactie buitenland) LONDEN-MONROVIA. De niéuwe leider van de Westafrikaanse staat Libe ria, sergeant-majoor Samuel Doe, heeft gisteren in een radiotoespraak zijn sym pathie uitgesproken voor bevrijdingsbe wegingen elders op het Afrikaanse conti nent. „Wij zullen niet rusten totdat elke meter Afrikaans grondgebied zal zijn be vrijd”, aldus Doe. De nieuwe leider kondigde aan, dat hij al het mogelijke zal doen, „de betrekkin gen met alle vredelievende landen en de relaties met buitenlandse investeerders” te handhaven. Het recht op privé-eigen- dom zal worden gerespecteerd, zo zei hij. Intussen zijn in Liberia gisteren weer twintig mensen gearresteerd die onder de regering Tolbert prominente posities innamen. De arrestanten, onder wie oud-minis- ters, worden beschuldigd van corruptie. Ook de voorzitter van de True-Whig-Party van Liberia, die tot aan de staatsgreep van afgelopen zaterdag oppermachtig was, is opgesloten. De nieuwe regering van Doe bestaat uit 11 burgers en zes militairen. In het nieuwe kabinet zitten drie ministers uit de rege- ring-Tolbert. De regerings-Fellowship arriveerde overigens vroeger in Jakarta dan was voorzien, waardoor het toestel een uur lang boven de hoofdstad moest cirkelen omdat president Soeharto en zijn gevolg nog niet aanwezig waren. Van Agt en (Van onze redactie buitenland) SALISBURY-GENÈVE. De Britse gouverneur in Zimbabwe, Soames, heeft gisteravond premier Moegabe bedankt voor de verzoenende houding die hij heeft aangenomen na zijn verkiezing zeven weken geleden. Haddad beschuldigt de Ieren van open lijke samenwerking met de Palestijnen. Niet duidelijk is hoe er door de Ierse troepen op het dreigement is gereageerd. termijn geen mogelijkheid de Neder landse ambassade in Jakarta een onder zoek te laten instellen naar de toestand op het voormalige Nieuw-Guinea, West- Irian. Daar zouden volgens sommige be richten duizenden Papoea’s omkomen, als gevolg van het beleid van de Indone sische regering. In een motie van GPV’er Verbrugh had de Tweede Kamer om een dergelijk onderzoek gevraagd. „De am bassadeur is er op het ogenblik niet”, aldus de bewindsman, „maar ik zal het in elk geval met de zaakgelastigde op nemen.” Van der Klaauw verklaarde desge vraagd dat hij geen brief noch nota van de Portugese regering op zak heeft ten aanzien van Oost-Timor om die aan zijn Indonesische collega Mochtar te geven. Nederland behartigt de diplomatieke be trekkingen van Lissabon in,Indonesië dat de betrekkingen met Portugal na de inlijving van Oost-Timor had verbroken. Minister Mochtar verklaarde blij te zijn dat zijn Nederlandse collega de kwestie- Oost Timor aan de orde zal stellen. Hij heeft niet eerder de gelegenheid gehad om Van der Klaauw het Indonesische standpunt uit te leggen „maar nu kan ik ten aanzien van Oost-Timor met betere feiten komen”. Op de Internationale Conferentie in Den Haag van het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten werd door ver schillende ex-dissidenten gewezen op de nijpende voedselsituatie in de Sowjet- Unie, dóór de komende Spelen. Er worden nu al voedselvoorraden opgeslagen om de deelnemers en sporttoeristen te kunnen voeden en de etalages in Moskou een blije aanblik te bezorgen, maar dat gaat ten koste van andere steden en de rest van het land, waar allerlei etenswaren en goede ren al niet meer verkrijgbaar zijn. „Ik heb met bewondering en respect de geest van verzoening opgemerkt in de woorden en daden van de eerste minister in de afgelopen weken en zijn duidelijke vastbeslotenheid de eenheid van het land en zijn economische kracht te handha ven”, aldus Soames die voor de radio een laatste toespraak hield voor zijn vertrek vrijdag naar Groot-Brittannië. In de nacht van donderdag op vrijdag om twaalf uur precies, wordt het land officieel onafhan kelijk van Londen. Gisteren keerden nog 2600 leden van het voormalige guerrillaleger van Nkomo (ZI- PRA) vanuit Zambia terug naar Rhodesië. Nkomo heeft nu in totaal elfduizend sol daten op de verschillende verzamelpun ten in het land. Moegabe heeft ruim 23.000 strijders van zijn leger (ZANLA) in de verzamelkampen. Het proces van integra tie van beide machten met de Zimbabwe- se regeringstroepen verloopt tot nu toe langzaam, zo wordt vernomen. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN in Genève heeft gisteren meegedeeld dat men ruim 110 miljoen dollar (220 miljoen gulden) nodig heeft voor de ruim énén miljoen vluchte- Volgens de traditie der sji’iten, moet de dood van de twee jongeren worden gewro ken door het vermoorden van de moorde naar of een van diens gezinsleden. Gisteren was het rustig in het betrokken gebied, maar de situatie is nog steeds zeer gespannen, vooral in de westelijke sector bij de Hamrabrug, die door Nederlandse. VN-militairen wordt bezet. Leden van Haddads militie verklaarden dat de Nederlanders raketten en artillerie hebben aangevoerd. Zij dreigden met maatregelen als hieraan niet een einde wordt gemaakt. In verband met de ge spannen situate zijn de Nederlandse troe pen opnieuw in staat van opperste paraat heid gebracht. Intussen is een in Zuid-Libanon gestati oneerd detachement van het Libanese le ger ter beschikking gesteld van de VN- vredesmacht. Dit heeft de opperbevelheb ber van het Libanese leger, generaal Vic tor Choury, gisteren meegedeeld. Een Israëlische grenspatrouille heeft gisteren een Egyptenaar doodgeschoten die in het noorden van de Sinaï illegaal Israel wilde binnengaan. Dit is van mili taire zijde in Tel Aviv vernomen. Israel heeft gisteren in de Veiligheids raad van de Verenigde Naties gezegd dat inmiddels alle Israëlische troepen uit Zuid-Libanon zijn teruggetrokken. De Li banese ambassadeur Ghassan Tueni zei deze verklaring in twijfel te trekken. Het debat in de Veiligheidsraad wordt van avond voortgezet. (Van onze redactie buitenland) PEKING. De leider van de Italiaanse communistische partij, Enrico Berlin guer, is gisteren in Peking aangekomen voor een bezoek van negen dagen. Hij werd op het vliegveld van de Chinese hoofdstad verwelkomd door de secreta- ris-generaal van de Chinese communisti sche partij, Hoe Jaobang. Deze zei desge vraagd, dat Berlinguers bezoek niet mag worden gezien als een teken van normali sering van de betrekkingen tussen beide partijen, „omdat die al normaal zijn”. De Italiaanse partijleider sprak overigens vlak voor zijn vertrek naar China wel van een „volledige hervatting van de betrek kingen” tussen beide partijen. De Italiaanse en de Chinese communis ten onderhielden in feite geen contacten meer sinds het begin van de jaren zestig, toen het conflict tussen Moskou en Peking uitbrak. Berlinguer is de eerste leider van een zogeheten eurocommunistische partij die China bezoekt. Volgens Brunner, die sprak bij een be zoek aan de Westduitse fabrikant van elektrische centrales Kraftwerk Union in Mülheim, moeten de komende tien jaar in de negen lidstaten van de EG minstens veertien grote kerncentrales en 25 steen- koolcentrales worden gebouwd. De Ge meenschap zou dan 75 procent van de energiebehoefte kunnen dekken met kernenergie en steenkool.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3