Spelen met plakspiegels en daar ideeën opdoen Vliegendeur is praktisch 1 IP 1 LI L rSIERGRAS OF SPEELVELDJE r I: WWW Informatie Schroevendraaier met diverse koppen I W, w M o ftïfew 21 te n. FJKj Zaaien LKE >N j Zoden leggen Onderhoud Tuinen Mien Ruys Fff 8 Graszaad kiezen EIGENHANDIG W8 w jFfew.*! I - Tuinen kijken in Nederland worden gereedschap houvast, h I 'maar slecht tegen intensief gebruik kun nen. Het is erg belangrijk dat u de juiste Wat is er zoal te zien? Allereerst de prachtige vaste-plantenborders, een ver- wilderingstuin, een watertuin, verhoogde rotstuin, ouderwets kruidentuintje, ver diept bielzentuintje, stenen tuin, heidetuin en een daktuin. Over deze tuinen is een leuk boekje verschenen dat u wordt toege zonden als u 7,50 overmaakt op postgiro- nummer 308073 t.n.v. Tuinen Mien Ruys, Amstel 157, Amsterdam onder vermelding van het boekje Spelen met Planten. De tuinen in Dedemsvaart zijn geopend van april tot en met oktober, dagelijks, behal ve zondags, van 10 tot 17 uur. Nadere informaties kunt u krijgen op het kantoor van de kwekerij in Dedemsvaart, tel. een bandrecorder die u mee de tuinen in neemt, krijgt u uitvoerige toelichting en tevens is er gratis documentatie over de materialen die gebruikt zijn. Groepen bo- soort kiest, anders verandert uw mooie speeltapijt voor de kinderen binnen de kortste tijd in een modderpoel waar nie mand iets aan heeft. Natuurlijk beginnen we met het omspit ten van de grond en we brengen tegelij kertijd compost of verteerde stalmest in de grond. Dit kan het beste in de winter gebeuren, zodat de grond eerst weer wat kan zakken voordat we gaan zaaien. Voor het zaaien wordt de grond dan geëgaliseerd door het goed aan te trappen of te rollen en het met de hark tenslotte Een tuin kan iets ex tra’s krijgen door het plaatsen van een ver rassend object (rechts) Met de hand wordt vervolgens het zaad mooi gelijkmatig over het oppervlak ver deeld. Om het zaad beter te kunnen verde len kan het worden vermengd met zand. Na het zaaien wordt het zaad voorzichtig ven de 20 personen worden door Rob Herwig zelf rondgeleid, mits hiervoor een afspraak wordt gemaakt. De tuinen zijn geopend op werkdagen van 9-17 uur, de toegang is 5,- per persoon. Adres: Zegge- laarsweg 5, 6741 GV Lunteren, tel. 03420- 4800 b.g.g. 7366. ondergeharkt en nogmaals aangerold of aangestampt. Wilt u wat sneller van uw gazon kunnen genieten en heeft u er wel wat extra geld voor over dan kunt u ook graszoden ko pen. De voorbereiding van de grond is gelijk aan die bij het zaaien, alleen moet u de bovenlaag voor het leggen even iets losharken. In dit geharkte oppervlak kunt u niet meer lopen en ook op de pas gelegde zoden kunt u beter niet lopen. U doet er dan verstandig aan vanaf één kant te werken en planken op de gelegde zoden te leggen. Na het leggen moet u wat compost over het oppervlak strooien en het geheel nog eens aandrukken. Bij droog weer ook zeker niet vergeten te sproeien. Als het pas ingezaaide gras zo’n 10 cm hoog is moet er voor de eerste keer wor den gemaaid. Daarvoor stelt u de maai- machine zo hoog mogelijk in en dient u te zorgen dat de messen goed scherp zijn. De jonge grassprietjes zijn immers nog ui terst teer. Eén keer maaien per week zal verder in de meeste gevallen wel voldoen de zijn, waarbij u er rekening mee moet houden dat een siergazon korter afge maaid moet worden dan een speelgazon. Voor een siergazon geldt algemeen zo’n twee drie cm en voor een speelgazon stelt u de machine op drie vier cm in. Als u het gras nooit al te lang laat worden, kunt u het afgemaaide gras best laten liggen. Dit beschermt de bodem tegen uitdrogen en verhoogt het humusgehalte. Verder is regelmatig kantjes knippen noodzakelijk, tenzij u het gazon omrandt met een tegelpad zodat u de kantjes ook met Je maaimachine kunt „meenemen”. Voorts is het aan te bevelen ieder voor jaar de grasmat met compost in te beze men en in de groeiperiode enkele keren met een kunstmest of een organische kor- relmest. Bovendien is het verstandig re gelmatig met de prikrol over het gazon te gaan of met de verticuteerhark. riaal: houten o d om met die ene schroeven draaier ven van breedte, Kijk, voordat u een vliegendeur mon teert, altijd eerst even goed wat de ideale draairichting is, en of er in het kozijn geen belemmeringen voor de hordeur zitten; dat is soms het geval. Zorg bij het plaatsen van een hor voor een goed passende aansluiting in het kozijn. Zo nodig nog een strip aanbren gen om de opening werkelijk helemaal dicht te maken. Een klein kiertje trekt insekten aan, en dan heeft de hele deur- of raamhor geen nut meer. Het gemak van goede vliegenhorren is duidelijk. Er zijn talloze manieren om zo’n hor te maken. Wanneer de uwe de laatste tijd niet meer zo best gefunctio neerd hebben (of als u nog helemaal geen horren hebt), dan is het nu een mooie tijd om ze te maken. De goedkoopste manier is: een frame- werk van vuren latten in elkaar zetten en daarop horregaas spannen. Een karwei tje dat voor de een vrij simpel maar voor de andere nagenoeg onoverkomelijk is. Oplossing twee: een bouwpakket voor een raam- of deurhor kopen. Het bestaat uit (meestal aluminium) buismateriaal dat u zelf op de juiste maat moet zagen en met de bijbehorende connectors tot een frame monteren. Het voordeel ervan is dat u elke hor op de juiste maat voor elk raam en elke deur kunt maken. Wat de deuren betreft, is dat echter in zo goed als alle gevallen een maat van 201 x 78 cm, omdat het immers gewoonlijk de keuken(buiten)deur is die van een hor moet worden voorzien. Om die reden heeft een Nederlandse fabrikant van dergelijke materialen (Eland-Brandt) het bouwpakket voor een „vliegendeur” nu vervangen door een kant-en-klaarprodukt. En dat is na tuurlijk wel de allergemakkelijkste op lossing. Het inhangen is nogal simpel. tijd tot tijd heel nuttig zijn, maar het is misschien zeker zo noodzakelijk om eens wat nieuwe ideeën op te doen en te kijken hoe een ander z’n tuin inricht. Daarvoor zijn in Nederland een aantal bloemen- en plantentuinen die zeker een bezoek waard zijn. We zullen er enkele hieronder noemen. 6,3 en 4,8 mm stekend en I" het gras er ook tegen kunnen. Er moet dan een zaadmengsel gekozen worden dat sterke grassoorten met grof blad bevat. Hiervoor komt bijv, sportveldengras in i aanmerking, maar ook mengsels die in de handel zijn onder namen als Ravotmeng- sel, speeltapijt, etc. Kiest u echter een siergazon als zomer en wintergroen rustpunt tussen de be planting van uw tuin, dan moet er een ander zaadmengsel worden gekozen. Zo’n mengsel bevat zaden van fijne, smalbladi- t ge grassoorten die erg mooi van kleur zijn, vendraaier Die „vierweg” heeft een de schacht waarin losse bits den voor zijn rekening vier Natuurlijk hoeven we als echte tuin- 05230-4774 of bij het secretariaat van de liefhebbers niet altijd maar met een be- stichting, tel. 020-279646. zweet voorhoofd in de aarde van ons tuintje te wroeten. Op zich kan dat van HörWlCl ITIOdöltUinSn MM MM kM to In de anderhalve hectare grote tuin van de bekende schrijver Rob Herwig zijn nu vijf vrij kleine modeltuinen aangelegd. Bovendien vindt u er een moestuin, boom chirurgie, compostplaats, vijvers etc. Via irtf'hi im-Hnf non rlio ii man da +llir»ör» in MWW IMfi fl I I «w! Drie kilometer onder Venlo in het Lim burgse Steyl, ligt een heemtuin, de Jo- chum-Hof. In deze tuin vindt u de Noord- limburgse flora, de Tiglientuin, waar een prehistorisch landschap is gereconstru eerd, een kas waar allerlei tropische en subtropische planten bloeien en voorts wordt er extra-aandacht besteed aan de alpenflora, kruiden en heideplanten. Naast een vaste tentoonstelling over het landschap van Tegelen, worden er regel matig exposities ingericht op natuurhisto risch gebied, meestal in combinatie met film- en diavoorstellingen. De tuin is ge opend van mei tot en met september- van 10.00 tot 18.00 uur en van oktober tot en met april van 14.00 tot 17.00 uur. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de botanische tuin, Maashoek 2B, Steyl, tel. 077-33020. En verder: Summergarden in Enkhui- zen, de proeftuin van Sluis en Groot waar honderden eenjarigen zijn uitgezaaid. Be zoeken in juli-augustus. Recreado in Baarlo (L.), een showtuin, waar op prakti sche wijze wordt getoond, hoe u allerlei materialen in uw tuin kunt toepassen. Een tuin om vele ideeën op te doen. Jac. P. Thijssepark te Amstelveen, een mooie heemtuin. Heidetuin in Driebergen, Rijsenburgse Bos. Japanse tuin Clingendael in Den Haag, talloze azalea’s en rhododendrons, uniek in ons land. Bezoeken in april-mei. Westbroekpark in Den Haag, een prachtig rosarium met honderden soorten rozen en vaste plantenborders. Bezoek juli-augus- tus. Begijnhof te Breda, kruidentuin. Kas teeltuin Warmelo in Diepenheim (Ov.), in lichtingen via VW, Diepenheim, tel. 05475-210. Kasteeltuin Twickel in Delden, vaste rondleidingen op woensdag- en zaterdag middag. Arboretum Trompenburg in Rot terdam, Honingerdijk 64. Mogelijkheden te over en allemaal zeer de moeite waard om eens een mooie vrije dag aan te besteden. a Ongeveer 50 jaar geleden begon Mien Ruys, tuinarchitecte, op de kwekerij van haar vader te experimenteren met tal van planten. Het resultaat daarvan kunnen we heden ten dage nog steeds bewonderen in haar proeftuin, die nu ondergebracht is in de Stichting Tuinen. Mien Ruys, te De demsvaart. Hier treffen we 18 verschillen de soorten tuinen aan, allemaal de moeite van het bekijken meer dan waard. U kunt er werkelijk talloze ideeën voor uw eigen tuintje opdoen. De modeltuinen van Rob Herwig (links) mooi gelijk te maken. Met paaltjes en een touw wordt dan de vorm van het gazon uitgezet. Daarlangs maken we met een stokje of de achterkant van de hark een geultje, waarin we straks wat extra zaad strooien. Zo krijgen we mooie stevige ran den. U moet ongeveer een kilo zaad ne men voor veertig vierkante meter, dan kunnen de vogels ook nog hun graantje meepikken en krijgt het onkruid minder kans. Er zijn sinds enige tijd spiegeltegels verkrijgbaar die in dat opzicht voldoen de zekerheid bieden; het glas is 3 mm dik en dat kan een flink stootje heb ben. In dat nieuwe Scylla spiegeltegelprogramma (formaten 30 x 30 en 15 x 15 cm) zit een kwaliteits- produkt. Niet alleen be hoorlijk breukveilig maar ook nauwkeurig maat vast, facetgeslepen en zo danig verzilverd dat een heel chic donkerkleurig spiegelbeeld wordt be reikt. Wanneer u met de hier boven genoemde aanwijzin gen inzake het plakken re kening houdt, maakt u er een leuk en harmonieus spiegelwandje van. Een aanvullend idee is nog: omkader de spiegelwand met bijv, aluminiumpro- fielen of hardhouten lijstjes. Het grasveld is nog altijd de basis van de meeste tuinen en tuintjes in Neder land. Zeker, een groot gazon bij een villa met daaromheen mooie vaste planten borders Is prachtig. Maar de meesten van f ons moeten met een veel kleiner stukje K tuin doen en of daar een grasveldje wel altijd even mooi is, valt te betwijfelen. Waarom wordt er dan toch zo vaak voor j dat stukje gras gekozen? In de meeste g gevallen ter wille van de kinderen; het is ook heerlijk als ze kunnen ravotten op - een zacht tuinbreed tapijt. Ook voor onszelf is het fijn om een JJ stukje gras te hebben om op te zonnen, maar toch niet beslist noodzakelijk. Heeft }J u geen kleine kinderen, maar wel een kleine tuin, overweeg dan eens om dat traditionele grasveldje te laten vervallen. U zult zien dat er talloze, verrassende mogelijkheden zijn om van zo’n klein tuin- y tje iets bijzonders te maken. Heeft u wel J- kleine kinderen, dan wordt het vaak wat w moeilijker. Ieder moet voor zichzelf bepa- r len of dat kleine stukje gras voor de R kinderen noodzakelijk is of niet. Als we eenmaal voor een gazon in onze tuin hebben gekozen, moeten we ons eerst realiseren waarvoor we het gaan gebrui ken. Wilt u een grasveld waar de kinderen op kunnen spelen en waarop gelopen, te gezond en geluierd kan worden, dan moet Hoewel er tegenwoordig goed geld wordt gegeven voor zo’n ouderwetse in een mahoniekrullijst ge vatte spiegel (die bij oma boven de schoorsteen mantel hing) is het prakti scher gebruik van de spie gel in huis van heel andere aard. Naast de kant-en-klare badkamerspiegel, vaak ook met een nostalgisch lijstje versierd,is vooral de „plakspiegel” erg in trek. Zelfs een grote pas spiegel, die in slaap- en badkamer aan de wand, of tegen de binnenkant van een linnenkastdeur wordt bevestigd, kan heel een voudig met tweezijdig kle vende lijmstrookjes wor den aangebracht. Die han dige bevestigingsmethode leveren. Het schrikbeeld is vooral op wandspiegel- van een onverwacht losla- tegels toepasbaar. tende spiegeltegel berust Zulke spiegeltegels zijn alleen op een nog wel eens in diverse maten verkrijg- gemaakte fout: aanbren- baar. Ze maken het moge- gen op een vettige, poreu lijk om het spiegelopper- ze of anderszins onge- vlak in het totale interieur schikte ondergrond. Blad- te integreren, zodat het als derende verf moet worden het ware één geheel wordt afgeschuurd, poederende met het omringende mate- of sterk zuigende pleister- wandbekleding, lagen „verzegeld” met een betimmeringen, voorstrjjkmiddel (of een- wandtegels enz. voudig blanke lak) en van- Het aantrekkelijke is zelfsprekend moet de on dat met een aantal van die dergrond goed vlak zijn, spiegeltegels een „vorm- Anders gaat het spiegelte- spel” kan worden ge- geloppervlak hinderlijk speeld; het hoeft geen exact vierkant of een strakke rechthoek te wor den, maar er kan een Het is natuurlijk wel plezierig dat de moderne kruiskop en pozidrivkop het voor alle schroefwerk benodigde tot een veel kleiner aan tal hebben teruggedron gen, maar we blijven nog wel heel wat toekomstige jaren met de noodzaak zitten om meer dan een hcmdvol schroevendraai ers in de gereedschappen kist te hebben. De „gleufkoppen” be staan immers nog steeds en daarmee zullen we nog lang te maken hebben, hoewel de kruiskoppen en schroevenpunt 1 en punt uitgesloten. Ook als met i terrein 2 te verwerken. natte (transpirerende) Onder punt 1 en 2 vallen handen wordt gewerkt. een flink aantal talrijke kruiskopschroef- Behalve voor allerlei schroevendraai- maten, zodat mag worden werk in huis een heel hdn- in een stuk gereed- gezegd dat de 4-way dige schroevendraaier om -i het gereedschappen- „golven”. Een ander bezwaar te gen spiegeltegels betreft de breukgevoeligheid. De speels verspringend op- kleefstrookjes houden tus- pervlak worden ge- sen spiegel en wand een creëerd. tussenruimte van enkele De bevestiging met de millimeters. Als het glas genoemde tweezijdig kle- erg dun is kan een stevige vende plakstrookjes hoeft schoonmaakbeurt fataal beslist geen risico’s op te zijn; de spiegel barst. pozidrivkoppen gaan veroveren. Om „losse” ers in een stuk gereed- gezegd dat de 4-way dige schroevendraaier om schap onder te brengen, schroevendraaier in zijn in het gereedschappen heeft Stanley nu een 4- eentje een heel groot deel vakje van de auto te heb- way Workmaster schroe- van de in huis-, tuin- en ben. De adviesprijs is ontwikkeld, keukenwerk voorkomen- f 17,95 en dat is voor een schroefwerkzaamhe- gereedschap dat minstens schroevendraaiers kunnen worden geklikt, neemt. vervangt, zeker vriende- Dat zijn twee bits, met elk De handgreep van deze lijk te noemen. twee functies én dat le- nieuwe Stanley schroe- In plaats van het woord vert de mogelijkheid op vendraaier is „ergono- bits wordt voor delosse misch” gevormd; de drie- kruiskopvormen ook wel gleufkopschroe- kante vorm geeft een uit- tips gebezigd; bij gleuf- -1 houvast, zodat koptypes is de officiële kruiskop- slippen in de handpalm is term bied. w W ■f

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21