Studie Natuur en Milieu: Verbod tv-reclame alcohol heeft geen Vergeefs protest De nieuwe strijd in Nicaragua achtergrond Lagere overheden: ROS moet blijven I Of effect op verbruik CABAL - H hm ilüll lit kousy Drankenfabrikanten: Snoerloze telefoon In brief aan Kamer Commissie: RSV krijgt order mammoetvaartuig ADM: nog 240 Joegoslavische arbeiders erbij zX XX7 7/^» m Uk i 25 WOENSDAG 16 APRIL 1980 ECONOMIE (Van onze redactie economie) w®0 4 s s I R ’s-GRAVELAND. De bouwmarkt zal in de toekomst ingrijpend veranderen; er komt minder nieuwbouw en meer vernieuwbouw, wat min der materiaal vraagt. Dit blijkt uit een studie van de Stichting Natuur en Milieu die gisteren is gepubliceerd. I** r I i* ,3 Bouw kan toe met minder grondstoffen (ADVERTENTIE) Bevrij- 9^ 11 ■1 MANAGUA. „Politiek zijn we onafhankelijk, maar op economisch gebied zijn we nog niet zo ver”. Met deze opmerking gaf Moises Hassan, lid van de revolutionaire junta in Nicaragua, aan waar het dilemma van de sandinistische revolutie - inmiddels bijna 9 maanden oud - op dit moment schuilt. Boeren uit Kent demonstreerden deze week voor de Franse ambassade in Londen. In de brief aan de vaste Kamercommis sie vestigen de drie overheden de aan dacht op de toenemende economische problemen in het Rijnmondgebied. De scheepsbouw vormt daarvan slechts een onderdeel. Zij vinden dat versterking van De vraag naar bouwgrondstoffen zal over tien jaar ongeveer 70 procent bedra gen van de huidige en daarna nog verder afnemen. Tegelijk zal het hergebruik van Een eventuele aanvullende steunverle ning aan de ROS mag niet ten koste gaan van de mogelijkheden van steunverlening aan bedrijven en bedrijfstakken in het Noorden van het land. Dit schrijft de bestuurscommissie Noorden des Lands in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. De bestuurscommissie acht het in het licht van het regionale structuurbeleid voor het Noorden onaanvaardbaar en ook ondenkbaar dat het Noorden zou moeten inleveren ten behoeve van de ROS. De vraag naar bouwgrondstoffen kan voor een belangrijk deel worden gedekt door toepassing van afvalstoffen. De stu die van Natuur en Milieu beveelt dan ook de regionale economie geboden is door middel van verbetering van de economi sche infrastructuur (oliegeul, LPG- en ko- lenterminal), het wegnemen van investe- ringsbelemmeringen en verbetering van de sociale infrastructuur (stadsvernieu wing en arbeidsmarktbeleid). De drie overheden schrijven verder dat zij met verbazing en ontstemming hebben kennisgenomen van de beslissing om het ROS-plan niet uit te voeren. Zij zijn ook boos over het feit dat aan die beslissing geen enkel overleg met de regionale overheden vooraf is gegaan. O) ra X 5 o m g 04 Q. C s? ra E Reeds eerder heeft Hoogovens in IJmui- den een aanvraag ingediend voor het aan trekken van 500 Joegoslaven. Hierover is nog geen beslissing genomen. Wel zijn er bij diverse fracties in de Tweede Kamer twijfels gerezen over deze oplossing van het arbiedsprobleem bij Hoogovens. Zo dingsfront is een klassenstrijd aan de gang, die ondanks alle fraaie woorden over de noodzaak van eenheid binnen de gelederen, tegenover het Amerikaans imperialisme en de provocaties van ex treem links, nauwelijks verborgen blijft. Een teken daarvan waren de reacties van sandinistische kant op een uitlating van Alfonso Robelo, ondernemer en lid van de junta, die op een partijbijeen komst van de Democratische Beweging van Nicaragua (MDN) voor een socialis me in vrijheid pleitte. Sommige aanwezi gen verbrandden de zwart-rode vlag van de sandinisten, terwijl Robelo de gods dienstvrijheid bezwoer en de sandinis ten kritiseerde vanwege hun pogingen tot manipulatie en indoctrinatie van de bevolking. „Kijk maar naar het buitenland. In de Scandinavische landen mag helemaal geen reclame voor alcohol worden ge maakt. Niettemin stijgt daar nog altijd het gebruik. Hetzelfde geldt voor Canada, waar in sommige provincies wel en in andere geen verbod bestaat om te adver teren voor alcoholhoudende dranken. In beide gevallen steeg het verbruik ervan met vrijwel hetzelfde percentage. Het ROTTERDAM.(ANP) De provincie Zuid-Holland, het Openbaar Lichaam Rijnmond en de gemeente Rotterdam vinden dat de Rotterdamse offshore- en scheepsnieuwbouwcombinatie ROS niet gesloten mag worden, maar dat het alternatieve plan van commissarissen en directie van de ROS een reële kans moet krijgen. Zij wilden een stuk lam afleveren uit protest tegen het verbod op de import van schape- vlees in Frankrijk. Dit verbod is illegaal. De ambassade weigerde het vlees in ontvangst te In een brief aan de leden van de vaste Kamercommissie voor economische za ken schrijven de drie lagere overheden onder andere dat het definitieve verdwij nen van de scheepsnieuwbouw en offsho- j re uit het Waterweggebied, zoals het kabi net wil, zal leiden tot het toenemen van de 1 toch al grote economische problemen waarmee Rijnmond te kampen heeft. waren de Kamerleden Van der Doef en Van den Bergh van de PvdA van mening dat eerst bekeken moet worden, of Hoog ovens door het verbeteren van de arbeids omstandigheden het werk aantrekkelij ker kan maken voor Nederlandse werkne mers. Het ministerie van Sociale Zaken ver wacht binnen afzienbare tijd een besluit van minster Albeda over de aanvraag van Hoogovens. Dit besluit zou ook consequenties kun nen hebben voor de aanvraag van de ADM, aldus een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken. „Evenals de betrokken werknemers, de vakbonden en de inmiddels aangetrokken leden van de raad van commissarissen en directie van de ROS in oprichting moch ten wij erop vertrouwen dat aan de reste rende grote scheepsnieuwbouw en offsho re in Nederland nieuwe kansen geboden zouden worden”, aldus Zuid-Holland, Rijnmond en Rotterdam in de gezamenlij ke brief. MÜNCHEN (DPA). De Westduit- se maatschappij Siemens heeft een te lefoon ontwikkeld, die niet meer met een snoer op het telefoonnet is aange sloten, maar die de signalen met be hulp van infrarood licht op het net overbrengt. De telefoon wordt gevoed door een batterij, die zes uur lang on onderbroken telefoneren mogelijk maakt. De batterij moet bij tijd en wijle via een snoer door het lichtnet worden opgeladen. Het apparaat zal pas over enkele jaren op de markt komen. afvalstoffen belangrijk toenemen, waar door de vraag naar oppervlaktedelfstof- fen snel zal teruglopen, aldus het rapport. De studie, „Grondstoffen voor de bouw, een reële vraag en een nieuw aanbod” geheten, toont aan dat de grondstoffen voorziening voor de bouwmarkt kan wor den verzekerd zonder dat de winning van oppervlaktedelfstoffen als zand, grind, klei en mergel op het huidige niveau wordt voortgezet. De winning van deze delfstoffen vormt een ernstige bedreiging voor natuur, milieu en landschap en dient dan ook te worden beperkt, aldus de studie. De drie regionale overheden vinden het in een wereld van toenemende onzekerhe den over de energievoorziening, vooral vanuit het Midden-Oosten, van groot be lang dat Nederland en andere landen aan de Noordzee een zekere capaciteit behou- den in de grote offshore. Volgens Zuid- Holland, Rijnmond en Rotterdam kan worden verwacht dat in de nabije toe komst de exploitatie van het continentale plat krachtig ter hand zal worden geno men. Voorts zijn er perspectieven voor I wat betreft het transport van LNG en LPG. TC: de sandinisten met administratief-disci- plinaire maatregelen. „Ze vergeten de arbeiders duidelijk te maken dat 75 pro cent van de produktie nog steeds in handen van de oude eigenaars is. Wie komt dan uiteindelijk de groei van de produktie ten goede” vragen linkse groe pen. Ook zoden de sandinistische leiders er niet bij vertellen dat ondernemers en fabrieksdirecteuren matiging van loon eisen en discipline van de vakbonden bedongen hebben als voorwaarde om deel te nemen aan het proces van wede ropbouw van de zwaar aangetaste indu strie. De junta redeneert dat onredelijke loonsverhogingen inflatie veroorzaken. Die gestegen kosten voor levensonder houd en de afname van hun koopkracht baart de arbeiders en boeren echter meer zorgen dan de argumenten van de sandinisten, die er op wijzen dat door betere faciliteiten op het gebied van on derwijs, gezondheidszorg en woning bouw het bestaan van de werkende klas se er op vooruit gegaan is. De bevolking klaagt over de toegeno men bureaucratie in regeringskantoren, ziekenhuizen en sociale instellingen. De macht administreert, maar deelt niet met de bevolking. Aan de andere kant hebben de sandinisten in korte tijd de massa’s op volkswijkniveau, in de fa brieken, scholen en kantoren goed we ten te organiseren, zodat de Comités veer de Verdediging van de Revolutie (CDR) naast het euvel van bureaucrati sche uitwassen, de armen kunnen verde digen tegen prijsopdrijving, hamsteren of het gebrek aan sommige levensmid delen en medicamenten. Binnen het Sandinistische De binnenlandse problemen zijn moei- lijker geworden. De weigering van het Congres van de Verenigde Staten om een lening van 75 miljoen dollar (ruim 150 miljoen gulden) goed te keuren, voornamelijk voor kredieten aan kleine bedrijven in Nicaragua, heeft kwaad bloed gezet bij zowel de sandinisten als de bevolking. Een campagne tegen het „Amerikaanse imperialisme” draait op volle toeren. Zo werd een groepje Euro peanen dat ’s avonds op een plein in de hoofdstad Managua een biertje zat te drinken, na een half uur door een groep Nicaraguanen op een spreekkoor ont haald: „Yanquis, weg uit Nicaragua”. Aan extreem-linkse kant vallen ook klappen. Terwijl de sandinisten alle mo gelijke moeite doen .christenen te betrek ken bij de opbouw van hun land, werden eind maart vijftig leden van de behou dende communistische partij plus een aantal maoïsten en trotzkisten opgepakt. Voor die tijd was de spreekbuis van uiterst links, El Pueblo, definitief geslo ten. Volgens de junta krijgen de commu nisten geen zetels in de staatsraad, die vanaf 4 mei van start gaat en voorname lijk door sandinistische volksorganisa- ties beheerst zal worden. Uiterst links, dat nauwelijks echte aanhang heeft onder arbeiders en boe ren, wordt er door de sandinisten van beschuldigd de arbeiders tot wilde sta kingen aan te zetten en overdreven loonsverhogingen te eisen. De wederop bouw van het land is gebaat bij matiging van de looneisen, groei van de produktie en rust op het arbeidsfront, aldus zowel de junta als de sandinistische leiders. Op politieke acties van links reageren een programma van maatregelen aan ter introductie van nieuwe bouwmaterialen, die zijn gemaakt van afvalstoffen. Toekomstverkenningen van het Neder lands Economisch Instituut (NEI) conclu deren een stijgende lijn in de vraag naar bouwgrondstoffen. De Stichting Natuur en Milieu heeft daar ernstige kritiek op. De NEI-ramingen houden geen rekening met het feit dat er in de toekomst minder nieuwbouw en meer vernieuwbouw zal zijn, waardoor zij een overtrokken beeld geven, aldus de studie. „Bij toepassing van een zorgvuldige raming per sector en van een raming voor bouwinvesteringen die uitgaat van een actieve milieuzorg, zal de vraag naar grondstoffen sterk dalen. Zelfs als geen actief milieubeleid wordt gevoerd, zal de vraag naar grondstoffen dalen”. plan van de overheid is daarom volslagen irreëel. Daarbij komt dat de drank hier mee opnieuw in het verdomhoekje wordt geplaatst, terwijl de adverteerders enige tijd geleden zelf bepaalde regels hebben opgesteld om geen agressieve reclames pots voor radio en tv maken”, aldus G. L. van der Laar, stafmedewerker van het Produktschap Gedestilleerde Dranken. Zijn betoog wordt in grote lijnen onder schreven door S. M. de Winter van de UTO-maatschappij in Schiedam (Sonne- ma, Vlekje, Plantinga en Caballero). Ook hij ziet geen heil in het „op een droogje zetten” van de STER (Stichting Ether Re clame). Hij licht toe: „Iéts wat verboden is, oefent altijd een sterke aantrekkings kracht uit en op grond van deze gedach tengang geloof ik alleen maar dat het verdwijnen van reclamespots op radio en tv voor alcoholhoudende dranken niet zal beantwoorden aan de doelstelling van de overheid: het terugdringen van het alco holgebruik, met name bij de jeugd”. Het grootste bezwaar tegen de overheidsplannen is volgens de dranken fabrikanten dat de overheid door middel van een reclameverbod het drankgebruik in ons land wil laten verminderen. Zij vinden dat de overheid hiermee de ver keerde weg bewandelt. Meer voor de hand zou een forse accijnsverhoging op alcohol kunnen zijn, zoals een hoogleraar aan de Rotterdamse Erasmusuniversiteit on langs betoogde, maar ook aan het nut van een dergelijke maatregel twijfelt de dran- kwereld. Gesteld wordt dat dit slechts een effect op de korte termijn zal opleveren. Hoewel de adverteerders van de STER „in de rij staan” om aan bod te komen, betekent een mogelijk wegvallen van de drankensector als klant van de STER volgens de fabrikanten een gevoelig ver lies, omdat duur en frequentie van recla mespots door de drankenfabrikanten veelal van behoorlijk grote omvang zijn. Ter toelichting: een „eenvoudig” tv-recla- mespotje komt een adverteerder al gauw op 100.000 gulden te staan. Van STER- zijde in Hilversum wil men geen commen taar geven op de overheidsplannen. II I I •kt 7 A Anderen vinden dat de sandinisten (FSLN) veel te ver met de bourgeoisie in zee gaan en capituleren voor bepaalde eisen uit bankkringen. De inmiddels een maand lopende alfa- betisatiecampagne (ongeveer 200.000 jongens en meisjes zijn bezig 800.000 Nicaraguanen lezen en schrijven te le ren) zal vermoedelijk een grote bijdrage leveren aan het bewustwordingsproces onder de massa. De bevolking, die sa men met de sandinisten dictator Somoza verdreven heeft, beschikt over het alge meen over te weinig politiek inzicht om de zigzagkoers van het Sandinistisch Be- vrijdingsfront te kunnen volgen. De al- fabetisatiecampagne zal mee kunnen helpen om hen de ogen te openen voor het twijfelachtige bondgenootschap tus sen een op een kapitalistische maat- schappijvorm georiënteerde bourgeoisie en een tegen Somoza en tevens anti kapitalistisch ingesteld Sandinistisch Bevrij dingsfront. Binnen de gegeven internationale machtsverhoudingen vragen buiten landse waarnemers zich af of de sandi nistische revolutie in de toekomst uit zal kunnen stijgen boven een aan Cuba ver want model, waarbij partij en regering de dienst uitmaken. De economische kwetsbaarheid van dit kleine land, het gebrek aan technische en politieke lei ders om de revolutie in goede banen te leiden en de bureaucratisering van rege- rings- en staatsapparaten, plus het „sa nitaire cordon” dat de Amerikanen om Nicaragua (en nu ook El Salvador) heb ben gelegd, vormen enkele van de obsta kels waarmee de revolutie in Sandino’s vaderland te kampen heeft. „Als we in het verleden bij machte waren om Somoza en zijn clan te verdrij ven, waarom zouden we dan nu niet in staat zijn oorspronkelijke, echte en vin dingrijke oplossingen te vinden voor de huidige problemen?”, zegt een guerrilla- strijdster - inmiddels achter een rege- discipline in het sandinistische leger. ringsbureau gezeten - optimistisch. (Van onze redactie economie) SCHIEDAM. De drankwereld verwacht totaal geen effect van de al geruime tijd bestaande overheidsplannen om reclame op radio en tv voor alcoholhoudende dranken te verbieden met als doel het drankgebruik in ons land drastisch te verminderen. AMSTERDAM (ANP). De scheepsre- paratiewerf ADM in Amsterdam wil in Joegoslavië 240 geschoolde werkkrachten werven omdat het bedrijf niet genoeg personeel op de Nederlandse markt kan vinden. Het ministerie van Sociale Zaken heeft bevestigd dat ADM toestemming heeft gevraagd om Joegoslaven aan te werven. De ADM heeft vooral behoefte aan ma chinebankwerkers en koperslagers. Er werken op het bedrijf al driehonderd Joe goslavische contractarbeiders. De bedoe ling is de nieuwe lichting ook op contract basis aan te trekken. De werkloosheid, die in de Rotterdamse regio al zeven procent bedraagt, zal door I het verdwijnen van meer dan tweedui zend arbeidsplaatsen opnieuw groter wor den. Voorts is het niet doorgaan van de ROS uit energiepolitiek oogpunt onaan vaardbaar. Een sandinistische commandant maakte Robelo daarop uit voor „miljo nair, slecht vaderlander en een Judas”. Daniel Ortega, het invloedrijkste lid van de junta, wees er op dat ieder lid van de junta recht heeft zijn mening te uiten, maar er wel voor moet zorgen dat zijn uitlatingen niet misbruikt kunnen wor den door de vijanden van Nicaragua in binnen- en buitenland, om de revolutie in een kwaad daglicht te stellen. Onder een andere noemer gaan de vroegere twisten tussen de „terceristas”, de proletarische lijn, en de aanhangers van een voortgezette volksoorlog rustig verder. Oud-strijders die in de bergen tegen Somoza hebben gevochten, laten tegenover vrienden soms hun teleurstel ling blijken. Sommigen hebben kritiek op de huns inziens overdreven militaire TsL tl ROTTERDAM (ANP). De bergings- maatschappij Smit-Tak in Rotterdam heeft bij de Brabantse werf Verolme- Heusden een order geplaatst voor een drijvende bok met een hefvermogen van 2000 ton. Volgens Rijn Schelde-Verolme (RSV), die dit gisteren bekendmaakte, wordt dit de grootste bok op zee in het westelijk halfrond. Het gevaarte met een personeelsacco- modatie voor 30 man komt medio volgend jaar onder de naarn Taklift 4 in de vaart. Zo ziet smaak eruit i ■E

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25