Peidooi op komende IGGI-conferentie Intern conflict Laatste eer voor rabbi VN-conferentie Brand kost negen Verdachte bekent in Moro-zaak mensen het leven OESO-leningen voor herstel Turkse economie tegen Amerika Door Europees parlement Britten geven 340 miljoen aan Zimbabwe Nog geen besluit oliesancties Oost en West bijeen in Genève Energie centraal op Massagraf voor doden Liberia in Nicaragua secretaris-generaal van de Nicaraguaan se CP, Altamirano, afgewezen. A W Aantal slachtoffers El Salvador stijgend k |M I p ^'1^' Prinses Wigl Kenner Kijkgenot Stop ‘K- IW* 2 3 1980 WOENSDAG 1 6 APRIL rlid lid >we p V- L. Ji Tl Orthodoxe joden proberen de kist van rabbi Levi Grunwald aan te raken terwijl deze door Bedford Avenue in New York wordt gedragen. Meer dan 30.000 mensen kwamen de laatste eer bewijzen aan de 86-jarige rabbi. Hij leidde de Hassisische joden in 1939 vanuit Tsjechoslowakije naar de Verenigde Staten, vlak voor de inval van de Duitsers. *ael BINNEN- EN BUITENLAND rijs ‘gel ;els I door Nico Scheepmaker DA ictie pan- Jode lisa- en over A te met De i van OOfd i de I en Het -den I .“cht- a k r, (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. Nederland zal volgende maand op de confe rentie van de Intergouverne mentele Groep voor hulp aan Indonesië (IGGI) in Amster dam ervoor pleiten dat Indo nesië komend jaar 2,1 miljard dollar (ruim 4,2 miljard gul den) aan ontwikkelingshulp krijgt. ep” nde- volg loel- van strij- ■der- ivee- 3156 i. In noe- illen had- Ime- J rden iren, 1 g^ IW&W Van Agt: 4,2 miljard hulp voor Indonesië (Zie verder pag. economie) (Van onze redactie buitenland) Kritiek op regio-hulp (Van onze redactie buitenland) ïleri, Het conflict tussen de communisten en de regerende sandinisten, van wie velen zich marxisten noemen, is klaarblijke lijk losgebarsten naar aanleiding van de steun die eerstgenoemden gaven aan een staking in een van de grootste textielfa brieken van Nicaragua. De stakers eisten een loonsverhoging van 100 procent. De regering was van mening dat de stakers en de communis ten achter hen de economische wederop bouw van het in de burgeroorlog ver woeste land in de wielen reden. naai 'oud nses men lant, atief de Ne- Klaauw deze onderwerpen ter sprake zal brengen in gesprekken met zijn Indonesi sche ambtsgenoot Mochtar Koesoemaad- jatma. De Indonesische minister van Voorlich ting, tevens plaatsvervangend hoofd van de staatsinlichtingendienst Alioe Moerto- po, verklaarde gisteren overigens, de Mo lukse kwestie „meer als een Nederlands dan als een Indonesisch probleem” te be schouwen. Nederland moet het probleem oplossen, maar Indonesië is wel bereid hierbij te helpen en doet dat trouwens ook al, aldus de minister. Gisteravond heeft premier Van Agt tij dens het staatsdiner dat president Soehar- to hem aanbood, in felle bewoordingen de Vietnamese inval en bezetting van Cam bodja veroordeeld, evenals de Russische invasie in Afghanistan. Hij noemde de interventie van Vietnam in Cambodja en die van de Russen in Afghanistan een bedreiging voor de ontspanning, en de vrede en veiligheid. rechten. Zij hield het parlement voor dat de wapenhandel van lidstaten met het regime-Pinochet toeneemt en zelfs nucle aire technologie wordt geleverd. In een resolutie van de Belgische socialist Van Niert werd gepleit voor opschorting van economische hulp aan Chili. SAN SALVADOR (AFP). De strijd in de Middenamerikaanse republiek El Salvador heeft de afgelopen twee weken zeker honderd slachtoffers, merendeels boeren, gekost. De laatste dagen nam het aantal gewelddadige incidenten sterk toe: in 48 uur tijd vielen 36 doden, zo is van officiële zijde in de hoofdstad San Salvador vernomen. Vijf van de 36 doden waren militairen, aldus deze bekendmaking. De overigen waren boeren of linkse guerrillastrijders. De conferentie van twee weken vindt plaats onder auspiciën van de Economi sche Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties. Janez Stanovnik, de secretaris van de commissie, zei in zijn openingstoespraak dat energie in de eco nomische plannen van alle deelnemers van doorslaggevend belang is. In verband daarmee heeft de ECE een commissie van hooggeplaatste overheidsvertegenwoordi gers benoemd die reeds twee maal over energievraagstukken heeft vergaderd. Het hoofd van de Turkse commissie bij de OESO, Ozal, heeft gisteren meegedeeld dat de Turkse economie zich herstelt. De inflatie daalt, maar de grote schulden voor invoer van olie vormen nog een groot probleem. Ozal zei te h open, dat hierover in mei een conferentie kan worden belegd. PARIJS-ANKARA. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) zal de economie van Turkije steunen met een lening van in totaal 1,16 miljard dollar (ruim 2,35 mil jard gulden). en vroeg hoe het dan zat met de traditione le persvrijheid in de arabische wereld? „Straks wil Duitsland niet dat we Holo caust uitzenden”, zei hij, „en begint Ame rika te protesteren als we na de Watergate affaire ook nog iets laten zien van de Olympische Spelen in Moskou! Waar blij ven we op die manier?” Het antwoord van Ibn Ab Wigl was even raak als efficiënt. Hij liet de vragensteller arresteren en verbood de TV^uitzending van de persconferentie. Stel (het kan toch?) dat onze mooiste prinses, Irene, op een dag betrapt wordt met een katholieke jongen. Je denkt dan natuurlijk meteen het ergste, en jawel, ze geeft het grif toe: ze hebben het wel eens met elkaar gedaan. Dat kan natuurlijk niet in ons calvinistische landje, zeker niet met een roomse carlist, dus wat doen we? We stellen haar openbaar terecht op de Dam. Ik bespaar u de details. (Van onze redactie buitenland) LONDEN-SALISBURY. Groot-Brit- tannië zal Zimbabwe in de komende drie jaar 75 miljoen pond sterling (ongeveer 340 miljoen gulden) verstrekken voor zijn economische ontwikkeling. Lord Carrington, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft het Britse par lement meegedeeld dat ook hulp zal wor den verschaft bij de opleiding van het. leger. Eerder deze week werd meegedeeld dat de Verenigde Staten 15 miljoen dollar (circa 30 miljoen gulden) economische hulp zullen uittrekken. De Verenigde Na ties hebben 140 miljoen dollar (280 mil joen gulden) beschikbaar voor hulp aan vluchtelingen die zich weer in Zimbabwe willen vestigen. Generaal Peter Walls, die de blanke Rhodesische strijdkrachten heeft geleid tegen de guerrillastrijders van het Patriot tisch Front, is gisteren tot opperbevelheb ber in Zimbabwe benoemd. Onder voorzitterschap van Walls zal het opperbevel werken aan de samensmelting van de drie strijdkrachten die elkaar ze ven jaar lang bitter hebben bevochten. Ibn Ab Wigl, de minister van binnen- mer iigd plei- mer inis- van van ime- ngs- ege- ima- □ab- het De ury. esië ■der- mfe- par- lijks ÏS1O- „de infe- en van PTT arde oont met in aats- end- j de MONROVIA (UPI/Reuter). Het stoffelijk overschot van de enkele dagen geleden bij een staatsgreep omgekomen president van Liberia Tolbert is gisteren met de lichamen van 27 andere Liberianen die hierbij zijn gedood, zonder eerbetoon in een massagraf in Monrovia begraven. De 28 mensen die zijn begraven zijn volgens de nieuwe machthebbers allen slachtof fers van de staatsgreep. Het gaat onder meer om enkele militaire commandanten. Chef- staf van de strijdkrachten Smith zou intussen zijn gearresteerd, omdat,hij gepoogd zou hebben het nieuwe bewind van sergeant Samuel Doe omver te werpen. De Organisatie van Afrikaanse Staten (OAE) heeft zijn leedwezen betuigd met de dood van president Tolbert en de nieuwe leiders opgeroepen clementie te tonen jegens de leden van de afgezette regering. Verder stelt de OAE zich niet „met de interne aangelegenheden van Liberia” te willen inlaten. Tolbert was voorzitter van de OAE. oor- arij. /oor lijkt sane Zati- Jeer Pge- feite të- ïker net- eert ring ieke gels gul- mil- ich- O. sen- rste ;sse- Het parlement praatte de hele middag over mensenrechten. Behalve over Chili discussieerden de parlementairërs over de situatie in Nicaragua en Tsjechoslowa kije. Sinds de val van dictator Somoza in Nicaragua heeft de EG steun ter waarde van twintig miljoen gulden verstrekt. Het parlement pleitte voor verhoging van die hulp. De parlementariërs veroordeelden de arrestatie van mensen die ijveren voor eerbiediging van de mensenrechten in Tsjechoslowakije. In een met ruime meerderheid aangeno men motie werd gezegd dat uitvoering van het programma lijdt onder geldge brek, te veel bureaucratie en openlijke schending van de regels door sommige regeringen. „Een werkelijk regionaal beleid heeft geen kans van slagen tenzij het steeds minder een zaak wordt van financiële compensatie tussen de lidstaten onderling Naar een militaire woordvoerder in Managua bekendmaakte zijn twee leden van een communistische landarbeiders- bond doodgeschoten toen zij voor een militaire patrouille wilden vluchten. Op hun persoon werd „contrarevolutionair materiaal” aangetroffen. Van de zijde van Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten wordt eveneens steun voor Turkije verwacht, omdat deze landen hebben meegedeeld over leningen te willen praten nadat de Dit zijn 24 lidstaten van de OESO giste ren in Parijs overeengekomen. Nederland draagt 21,5 miljoen dollar in de hulp bij. De VS en West-Duitsland nemen elk 295 miljoen dollar voor hun rekening. Daar naast hebben de Wereldbank 210 miljoen dollar en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) 300 miljoen dollar toegezegd. Ook een aantal particuliere banken heeft leningen aan Turkije in het vooruitzicht gesteld. MARSEILLE (AFP). Een brand in een woonhuis in de Zuidfranse havenstad Marseille heeft vanmorgen aan negen mensen het leven gekost, onder wie een moeder met haar zeven kinderen. De brandweer wist 18 andere gezinnen tijdig uit het gebouw te evacueren. OESO hierover een akkoord heeft be- landse zaken van Saoedi-Arabië, keek te- reikt. Daardoor zal naar verwacht het totaalbedrag aan financiële steun voor Turkije de drie miljard gulden naderen, hetgeen overeenkomt met hetgeen de re gering in Ankara zegt nodig te hebben om de economie in het land weer op de been te helpen. .STRAATSBURG. Het Europees parlement heeft de regeringen van de I Europese Gemeenschap er gisteren van beschuldigd het hulpprogramma voor de arme gebieden binnen de Gemeenschap verkeerd uit te voeren en zelfs opzettelijk tegen te werken. ROME (DPA/AP). De Italiaanse overheid heeft gisteren meegedeeld, dat een man die ervan wordt verdacht een van de leiders van de linksextremistische terreurgroep Rode Brigades te zijn ge weest, Patrizio Peci, heeft bekend betrok ken te zijn geweest bij de ontvoering van en moord op de christendemocratische leider Aldo Moro in 1978. Hij zou verder uitvoerige informatie hebben verstrekt over enkele ernstige ge welddaden die in de afgelopen jaren door de Rode Brigades zijn gepleegd. Het zou aan Peci’s mededeelzaamheid te danken zijn, dat in de afgelopen dagen meer dan vijftig mensen op verdenking van terro risme zijn gearresteerd. Bij enkele ver dachten zijn grote hoeveelheden illegale wapens en munitie gevonden. de hulp meer ten goede moeten komen aan de armen. Van Agt heeft gisteren op de eerste dag van het zesdaagse bezoek dat hij samen met minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken aan Indonesië brengt, in een gesprek met vice-president Adam Malik gesproken over de kwestie van de politie ke gevangenen in Indonesië. Volgens de premier zijn er nog maar heel weinig. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat Malik, die overigens zelf de kwestie aansneed, „de problemen ziet en bereid is er het mogelij ke aan te doen”. Van Agt heeft Malik erop gewezen, dat bij delen van de Nederland se bevolking bezorgdheid bestaat over de politieke gevangenen in Indonesië. Uit Van Agts toelichting na afloop van het gesprek bleek niet dat ook de Molukse kwestie, de zaak Oost-Timor en de ont wikkelingen op West-Iran (het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea) aan de orde zjjn geweest tijdens zijn twee uur durend onderhoud met president Soeharto. Ver wacht wordt, dat minister Van der Toevallig werd een en ander gezien door een gastarbeider uit de arabische wereld, die, hoewel het ten strengste verboden is varkensvlees te eten, foto’s van de execu tie nam. De gruwelijke gebeurtenis be reikte de pers in de arabische landen, alle kranten schreven erover. In maandbladen verschenen uitvoerige fotoreportages, en iemand van de televisie zag er wel een nagespeelde documentaire in. Hij was toe vallig een kenner van de westerse, en meer in het bijzonder de Nederlandse wereld, wist dat we op klompen hepen, de molen als woonhuis verruild hadden voor de woonboot, en dat krakers een be schermde kaste vormden omdat zij de zonen en dochteren waren van de haute finance in Amsterdam. Ook wist hij alles af van de machtspositie die de Hervormde Kerk in Nederland inneemt, de legendari sche donderspeeches vanaf de kansel van Karei Lotsy en de voortdurende strijd om de macht tussen de rooms-katholieken en de protestants-christelijken wier voor mannen Van Agt en Aantjes de ene charge na de andere op elkaar uitvoerden, met Van Agt als voorlopige winnaar. TRIPOLI (AFP). De vierde topconfe rentie van het afwijzingsfront, is gisteren in de Libische hoofdstad Tripoli geëin digd met het besluit het vraagstuk van een olie-embargo tegen de Verenigde Staten voor te leggen aan de conferentie van de arabische ministers van Economie en Fi nanciën, die binnenkort in Jordanië wordt gehouden. Tot het front behoren Syrië, Algerije, Libië, Zuid-Jemen en de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO. Zij verzetten zich tegen de akkoorden van Camp David over het Midden-Oosten. Tevens is besloten de bevrijdingsbewe ging Polisario te erkennen als regering van de Republiek Sahara en het hoofd van de voorlopige regering van Tsjaad, Oueddei, te steunen. Er zal een militair opperbevel worden gevormd onder voorzitterschap van Syrië en een politiek opperbevel onder voorzit terschap van de Algerijnse president Chadli. De bijzonderheden over een geza menlijke strijdmacht zullen het komende half jaar worden uitgewerkt. Er werd niets meegedeeld over de mogelijke omvang. Over de moeilijkheden tussen Libië en de PLO, die onlangs leidden tot sluiting van het PLO-kantoor in Tripoli, werd gezegd „dat enkele verschillen van inzicht van ondergeschikt belang zijn”. Het kan toor wordt heropend. en wordt gebaseerd op gemeenschappelij ke ontwikkelingscriteria”, zo wordt in de motie gesteld. Het parlement pleitte voorts voor op voering van de EG-hulp aan Cambodja. Naast levensmiddelen en medicijnen zou den ook kleding, dekens en tenten ter beschikking moeten worden gesteld aan de hongerende bevolking. Het parlement uittë deze mening door een ontwerpresolutie aan te nemen van de Westduitse christen-democraat Kurt Wawrzik. Alle partijen, met uitzondering van de Franse communisten, steunden de in de resolutie neergelegde aanbeve lingen. De Nederlandse socialiste len van den Heuvel stelde vast dat ten aanzien van de situatie in Chili, commerciële belangen kennelijk belangrijker zijn dan mensen- De paniek die een en ander in het 9.240.000-koppige Saoedi-Arabië veroor zaakte, en vooral in de hoofdstad Riad met zijn 400 000 inwoners, laat zich den ken. Saoedi- Arabië is tenslotte maar een klein landje, met weinig grachtenhuizen, postkantoren en havens, dus waar zouden ze die vandaag moeten halen als Neder- land niet langer bereid bleek ze te leve ren? De SAWD sloeg onmiddelijk alarm. Wat woog het zwaarst? Twee uur kijkge not, of de persvrijheid zonder inmenging van bovenaf? Fout, nog eens oyer: wat woog het zwaarst? Twee uur kijkgenot of de miljoenenorders uit Nederland die. Weer fout, nog één keertje. Wat woog het zwaarst: twee uur kijkgenot waarbij de intiemste gevoelens van de inwoners van een land waarmee wij op moeizame wijze verworven zakenrelaties onderhouden, worden gekwetst (zo, dat klinkt al een stuk beter), of de erkenning van het feit dat wij, in onze arabische wereld, on danks al onze kennis van de zeden en gewoonten van een oud cultuurland als Nederland toch is, nooit zullen kunnen doordringen in de diepste roerselen van het R. K. Calvinisme, waardoor we be paalde verschijnselen als het executeren van overspelige prinsessen van Oranje, al dan niet op de Dam, nooit op hun juiste gevoelswaarde kunnen taxeren? GENÈVE (Reuter). Gisteren is in Genève een conferentie geopend van 32 landen uit West- en Oost-Europa en de VS en Canada over economische samenwerking, vooral wat betreft de energievoorziening. van presidént Brezjnjev om een topconfe rentie over energie te beleggen ernstig in overweging te nemen. Het voorstel maakte deel uit van de slotverklaring van de Europese veilig- heidsconferentie die in 1975 in Helsinki werd gehouden. Westerse afgevaardigden hebben laten weten dat daarvoor uitge breide voorbereidingen dienen te worden getroffen, zoals het verzamelen van statis tische gegevens. In de wandelgangen van de conferentie hebben zij hun twijfel aan de oprechtheid van president Brezjnjev geuit. De Russen zijn er op uit een diplo matiek succes te boeken, zo menen zij. Een serieuze poging om de energiecrisis op te lossen zullen de Russen niet wagen, aldus afgevaardigden. trijfel Toch ziet het er niet naar uit dat in Genève voorstellen zullen worden aan vaard van communistische landen voor levering van elektriciteit over de grens tussen Oost en West. Hetzelfde lot zal waarschijnlijk het communistische voor stel voor uitwisseling van kennis inzake nieuwe technieken van energievoorzie ning beschoren zijn. Enerzijds is dit te wijten aan de veront waardiging in het Westen over de inter ventie van de Sovjet-Unie in Afghanistan. Anderzijds willen de westerse landen de boot afhouden zolang zij nog niet genoeg inzicht hebben in de vooruitzichten voor de energievoorziening. De ECE publiceert regelmatig bulletins met informatie over de fossiele-brandstofreserves, terwijl zij eveneens onderzoek op poten zet naar nieuwe en alternatieve energiebronnen. In een verslag van de studiecommissie van de ECE-landen wordt de aanbeveling verstrekt om meer onderzoek te verrich ten naar het koppelen van elektriciteits netten van Oost- en West-Europa, naar de ontwikkeling van kernenergie en naar technieken om vaste brandstof in vloeiba re brandstof om te zetten. Stanovnik deelde de circa 300 afgevaar digden naar de conferentie mee, dat de ontwikkeling van de handel in Europa zal worden vertraagd door de vermindering van de economische groei, de inflatie en de tijd die gemoeid is met het verwezenlij ken van structurele economise! e aanpas singen. Constantin Oaucea uit Roemenië, die met algemene stemmen tot voorzitter van de conferentie werd benoemd, zei dat door de internationale spanning en de argwaan die Oost en West ten opzichte van elkaar koesteren een aantal kansen op economische samenwerking niet is be nut. Oancea drong er op aan het voorstel Deze toezegging deed premier Van Agt gisteren tijdens een gesprek in Jakarta met president Soeharto van Indonesië. Van Agt noemde de 4,2 miljard gulden „een redelijk bedrag”. Hij zei dat deze hulp moet worden verstrekt op dezelfde voorwaarden als die welke in het verleden zijn gesteld. Volgens de premier is Indone sië zich ervan bewust, dat de effecten van I vreden rond nadat hij jieze wijze woorden j gesproken had, en leek even geprikkeld toen die kwajongen van de SATV opstond De televisiefilm kwam er, als coproduk- tie van de Saoedische en Bahreinse televi sie. Als ze slim waren geweest hadden ze, omdat ze wel op hun klompen konden aanvoelen dat de vertoning van Irenes executie in slechte aarde zou vallen in Nederland, de film gelijktijdig vertoond, maar blijkbaar had de NOS van Bahrein geen zendtijd op de avond dat het Saoedi- Arabië het beste uitkwam, en daarom kwam de BTV twee weken later aankak ken, toen de minister van buitenlandse zaken van Saoedi-Arabië al zijn excuses voor de TV-vertoning aan Nederland had aangeboden. De Nederlandse regering had namelijk gedreigd niet alleen alle uitvoer van Edammer, Goudse en Leidse kaas naar de arabische landen (ook Egyp te!) stop te zetten, maar bovendien alle Nederlandse arbeiders en ingenieurs die nieuwe havens en postkantoren- in Saoedi- Arabië bouwden terug te roepen, alle olie- orders in te trekken en tegelijkertijd een wet uit te vaardigen die een halt zou toeroepen aan de Arabische aankopen in Nederlqpd van hotels,, grachtenhuizen en de rest van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. MANAGUA (DPA). Een maand of negen na de overwinning van het Sandi- nistische Bevrijdingsfront in Nicaragua op het bewind van president Somoza, is het tot een openlijk conflict gekomen tussen de sandinistisch-revolutionaire regering en de communistische partij van Nicaragua. Gisteren werd in de hoofdstad Managua bekendgemaakt dat 30 leidende communisten zijn gearres teerd onder verdenking van het bera men van een staatsgreep door gewapend optreden en wilde stakingen. De be schuldiging is door de ondergedoken

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3