Voorlopig voor een jaar Herkomst gif blijkt moeilijk na te gaan Raad van Beheer NOS tv-film is integer Ge DamiatePers abrikozen^ 1 Begin wil marathon- gesprek zelfbestuur Nederland wil snel actie EG ongeboren kind Van der Klaauw: In Israel en Egypte Kamer wil meer informatie over Bassin Dodewaard: geen ruimte meer Eerste Cubanen naar Costa Rica Ambassadeur betreurt besluit IJmuider Courant Kamer wil toch •MiÜis Standpunt inzake PLO ongewijzigd Valium nadelig voor toestand affaire-Kahn debat over motie tegen Teheran ROS mist order van 72 miljoen Amerikaan en Turk doodgeschoten [1 Uw BINNEN- EN BUITENLAND Juridische stappen Cu gas WO ri 1 99 Lekkerkerk’ onmogelij k WOENSDAG 16 APRIL 1980 BRI 1 VOI I Vraag gratis nieuw) reepten- boekje Gedroogde Zuidvruchten aan: Antwoordnummer 3212, 1000 SM Amsterdam. ve: ernst tebla vorig zich het te Hmmm... abrikozen... wellen... koken... en dan maar smullen dat 't een lieve lust is.,, flensjes met abrikozenmoes... kwark pudding met abrikozen... gevulde eenden. Hmmm...ook in Holland kan t soms exotisch toegaan... met gedroogde zuidvruchten. Eet ze. 5 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een meer derheid van de Tweede Kamer staat achter de voorstellen van een desbetreffende commissie om in de Kamer tot een meer open en doelmatiger manier van vergaderen te komen. CDA, WD en SGP willen deze nieuwe manier van werken voorlopig een jaar uitprobe ren. De Kamer debatteerde gisteren over deze kwestie. te Ia.- Kamer akkoord met grotere openheid X. 155,00 Publicatie van de Nederlandse Vereniging voorde Handel in Gedroogde Zuidvruchten. L De WD-fractie juicht openbaarheid van commissievergaderingen toe, maar ziet de noodzaak van de vorming van de uitgebreide commissievergaderingen met stemrecht niet zo in, aldus woordvoerster Dé CDA-ers willen echter over deze bezwaren heenstappen als de wijzigingen in de werkwijze voorlopig een jaar zullen gelden, aldus hun woordvoerder Evers- djjk. Kappeyne van de Coppello. Zij vreesde „administratieve rompslomp”. De WD meent dat snelle invoering van de commissie-voorstellen in ieder geval niet gewenst is en steunde daarom de CDA-motie die voor een proefperiode van een jaar pleit. PvdA-woordvoerder Patijn stond niet aanzien van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) niet is gewijzigd. Dit heeft een woordvoerder van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israel (CIDI) gisteren bekendgemaakt. uitzenden te kunnen doen. „Ik heb wel gehoord dat er ernstige consequenties uit zouden kunnen voortvloeien”, zo zei hij. Het PvdA-Kamerlid Roethof heeft giste ren van de regering geëist dat zij nog voor de uitzending met een toelichting komt over het standpunt van verschillende le den van het kabinet over de film. Komt dit antwoord niet op tijd, dan zal Roethof morgen de regering tijdens een interpellatie aan de tand voelen. Zie verder de RTV-pagina Kahn. Die zaak kwam in de aandacht nadat bekend geworden was dat de Pakis taanse metallurg Kahn UCN-geheimen had kunnen ontvreemden en kunnen ex porteren naar zijn vaderland. Gistermiddag heeft een speciaal voor de kwestie-Kahn gevormde kamercommissie uitvoerig van gedachten gewisseld over de te ondernemen stappen. Men is daarbij tot de conclusie gekomen dat de minister van Economische Zaken eerst meer informa tie moet geven dan thans beschikbaar is. Het Israel Comité Nederland heeft de Tweede Kamer gevraagd, de regering te vragen de contacten met de PLO te beën- digen. Volgens het comité onderhoudt zo wel de regering als de Kamer momenteel formele contacten met de PLO. Dergelij ke contacten moeten pas mogelijk zijn als de PLO de vernietiging van de staat Israel uit haar handvest schrapt en duidelijk het bestaan van de staat Israel erkent. Die onderhandelingen moeten volgens Begin afwisselend plaatsvinden in Israël en Egypte en ze moeten zijn afgerond vóór 26 mei, de datum waarop deze kwestie volgens de akkoorden van Camp David moet zijn geregeld. ISTANBOEL (AP). In Istanboêl zijn vanmorgen een Turk en een Amerikaan doodgeschoten, zo is door de politie mee gedeeld. De daders, die vanaf een rijdende mo torfiets schoten, zouden later, elders in de stad zijn aangehouden. Uit zijn antwoord bleek dat voorzitter Dolman het idee om de verandering in manier van werken na een jaar te evalue ren, ondersteunde. Hij wilde zelfs verder gaan en al eerder laten bekijken of de voorgestelde veranderingen ook verbete ringen inhouden. De Kamer stemt later over de voorstellen. Hy zei hierover verder: „De raad is tevens van oordeel dat in het programma bepaalde aspecten van de arabische we reld op een informatieve en evenwichtige wijze aan de orde worden gesteld”. De Saoedische ambassadeur in Neder land, sjeik Al Shawaf, betreurt het in een reactie dat de film over de executie van een overspelige Saoedische prinses en haar minnaar, wordt uitgezonden. Hij ont kende in een interview gezegd te hebben dat uitzending geen gevolgen zal hebben voor de Nederlandse handelsrelaties met Saoedi-Arabiê”. „Ik heb alleen gezegd dat ik hoop dat het niet tot een breuk zal komen”, aldus Al Shawaf. Aan een voorspelling of die hoop bewaarheid zal worden, durfde de ambas sadeur zich gisteren echter niet te wagen. Staatssecretaris Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat zei gisteren, bjj haar terugkeer uit Saoedi-Arabië, geen voor spelling over de gevolgen van het toch DEN HAAG (ANP). Omdah het op- slagbassin voor splijtstofelementen in de kerncentrale bij Dodewaard niet voldoen de ruimte meer heeft om alle brandstof- staven die zich op dit moment in de reac torkern bevinden te bevatten, bestaat de mogelijkheid dat de kerncentrale tijdelijk buiten bedrijf moet worden gesteld. In geval van controle of onderhoudswerk zaamheden aan het reactorvat. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. De voorzitter van de Raad van Beheer van de NOS, E. Jurgens, heeft gisteren het besluit om de docu mentaire De dood van een prinses van avond toch uit te zenden, als volgt gemo tiveerd: „De raad is van mening dat hier sprake is van een journalistiek integer produkt, dat geenszins de bedoeling heeft afbreuk te doen aan het aanzien van de islam”. HH SA ving aanf land op i afde tiece over verte van gisc „De sche von< (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil op korte termijn van minister Van Aar denne meer informatie ever de zaak- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Op verzoek van de Tweede Kamer wordt mogelijk nog vol gende week een debat gehouden over cfë weigering van minister Albeda van Socia le Zaken de motie uit te voeren waarin wordt gevraagd de illegale buitenlandse werknemers voor wie in de afgelopen jaren sociale premies zijn betaald alsnog toestemming te geven om te blijven. CDA en WD wilden gisteren tijdens een kort gesprek hierover in de Kamer informatie hebben van de minister, alvo rens een datum vast te stellen. Een debat hierover volgende week is mogelijk ge worden, omdat de Kamer heeft besloten de behandeling van de wet op de arbeids omstandigheden uit ie stellen tot na 6 mei. Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ke ni li? be vc be en ai oj ac te lo (ADVERTENTIE) ‘Eet ze’. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft gisteren drie joodse kerkgenootschappen in ons land en de Nederlandse Zionisten bond telegrafisch laten weten, dat het standput van de Nederlandse regering ten Dit werd gisteren meegedeeld door de Zuidhollandse gedeputeerde Buijsert. Hij zei dat de Rotterdamse officier van justi tie Schoonaard vergeefs heeft gezocht naar de noodzakelijke juridische gron den, maar ze niet heeft gevonden. Bijko mend probleem is dat eventuele overtre dingen van de wet op het storten van afval in dit geval niet meer kunnen worden vervolgd, omdat zij verjaard zijn. Morgen vindt op het provinciehuis in Den Haag een nieuw gesprek plaats tus sen het containerbedrijf, de gemeente Lekkerkerk en de provincie. Mogelijk zal Wijnstekers zich tijdens dit gesprek be reid verklaren zijn medewerking te verle nen aan een onderzoek naar de herkomst van de gifstoffen, zo zei Buijsert. Overi gens kunnen de bewoners van de betrok ken wijk wel een civiele procedure tegen Wijnstekers aanspannen. De financiering van het uitgebreide on derzoekprogramma in Lekkerkerk-West komt morgen ter sprake als Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dan een gesprek hebben met staatssecretaris Koning van Binnenlandse Zaken. Zowel de gemeente Lekkerkerk als de provincie Zuid-Hol land hebben laten weten niet in staat te zijn dit onderzoek te betalen. Gedeputeerde Hoek van Dijke gaf giste ren toe, dat het provinciaal bestuur in het verleden te licht heeft getild aan de waar schuwingen van de milieuwerkgroep Schone Krimpenerwaard ten aanzien van de vuilstortingen. Hij kondigde verder een nauwkeurig onderzoek in alle Zuidhol landse waterwingebieden aan naar moge lijke resten van chemisch afval. Volgens de bronnen was de Amerikaan een marineofficier en zou het Turkse slachtoffer bij het Amerikaanse leger heb ben gewerkt. I De voorstellen van de commissie, die vorig jaar werden bekendgemaakt, willen de werkwijze op twee punten ingrijpend wijzigen. In de eerste plaats wil men zo goed als alle commissievergaderingen openbaar maken. Dat is nu niet het geval. Bovendien wil de commissie, die onder leiding van Kamervoorzitter Dolman staat, verandering in de situatie waarbij slechts de Kamervergadering politieke besluiten kan nemen. Vandaar het voor stel om zogenaamde uitgebreide commis sievergaderingen het recht te geven via stemmingen besluiten te nemen, wat weer leidt tot ontlasting van de kamerzittingen. Een aantal CDA-ers vindt dat aan ver wezenlijking van de voorstellen te hoge kosten zijn verbonden. Die bedragen on geveer twee miljoen. Bovendien vrezen deze CDA-ers dat de Kamerleden nog zwaarder worden belast dan nu al het geval is. HAVANNA/SAN JOSÉ (Reuter, AFP en AP). Vandaag hebben de eerste 300 vluchtelingen van de enkele duizenden die zich hebben verzameld op het terrein van de Peruaanse ambassade in Havanna, per vliegtuig Cuba verlaten. Zij gingen naar Costa Rica. De Ver enigde Staten hebben meegedeeld 3500 vluchtelingen te willen opnemen, maar eerst te zullen wachten tot zij allen in Costa Rica zijn gearriveerd. De Argentijn se regering heeft meegedeeld een aantal van de vluchtelingen te willen opnemen. Een verslaggever die het terrein in Havan na waar de vluchtelingen verblijven heeft bezocht, vertelde dat zij daar „in weerzin wekkende omstandigheden” verkeren. Er zijn onder meer geen hygiënische voorzie ningen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/BEIROET. Premier Begin van Israël heeft gisteren tijdens zijn besprekingen in Washington met president Carter van de VS voorgesteld, dat Israël en Egypte onmiddellijk marathononderhandelingen beginnen over de kwestie van de Palestijnse autonomie. Carter kwam vorige week met president Sadat van Egypte overeen, dat het overleg in Washington zou worden gevoerd. De Amerikaanse president heeft Begin be loofd, onmiddellijk contact hierover te zullen opnemen met Sadat. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er blijken geen juridische middelen te zijn waarmee het Rotterdamse containerafvalbedrijf Wijnstekers kan worden gedwongen dè boeken te openen, opdat de herkomst van de giftige chemische stoffen in de bodem onder de wijk Lekkerkerk-West kan worden nagegaan. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Dit blijkt uit de antwoorden die minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft gegeven op schriftelijke vragen van uit de Kamer naar de opslagcapaciteit van de kerncentrale. De minister wijst er hier bij op, dat niet noodzakelijk voor alle splijtstofstaven een plaats moet Zijn in het bassin. De actiegroep Stop Dodewaard meent dat dit wel het’geval is en bereid daarom een kort gedin tegen de beheerder van de centrals voor. alleen achter de vorming van de uitgebrei de commissievergaderingen, hij vond het bovendien noodzakelijk dat de commis sievergaderingen openbaar worden. D’66-woordvoerster Wessel-Tuinstra vreesde een ondoorzichtige besluitvor ming door het invoeren van de uitgebrei de commissievergadering met stemrecht. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Vo geno gelin de zi gram stijgt we s: ruk zond staat gen enke smet NIJMEGEN (ANP).Zwangere en ba rende vrouwen kunnen beter geen valium of andere kalmeringsmiddelen gebruiken vanwege de nadelige werking op het nog ongeboren kind. Dat concludeert de Nij meegse vrouwenarts drs. H. van Geijn in een proefschrift dat als onderwerp het meten van het hartritme-patroon heeft. Daarmee kan de toestand van het ongebo ren kind worden nagegaan. Van Geijn promoveert vrijdag. Valium wordt momenteel nog regelma tig aan zwangere vrouwen voorgeschre ven. De promovendus ontdekte echter dat, na toedienen van dit middel, het har tritme van het kind in de baarmoeder binnen enkele minuten afnam. De invloed van het middel kan zelfs nog meerdere dagen na de bevalling merkbaar zijn. Valium blijkt zich bovendien op te ho pen in het lichaamsvet van de pasgebore ne. Omdat het uitscheidingsmechanisme bij een baby nog onvoldoende ontwikkeld is, heeft een pasgeborene grote problemen om valium en zijn afbraakprodukten kwijt te raken, aldus Van Geijn. i (Vervolg van pagina 1) Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zei gisteren dat de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk in Europees verband wil komen tot gezamenlijke stappen tegen Iran. De regering heeft daarom voorge steld, de kwestie-Iran te bespreken op de bijeenkomst van het politiek comité van de EG, volgende week in Rome. Op hoog ambtelijk niveau wordt intussen op ver scheidene ministeries in Den Haag beke ken welke sancties mogelijk zijn. Het EG-parlement zal binnenkort stem men over een resolutie waarin wordt ge vraagd de diplomatieke betrekkingen met Teheran te verbreken tot de gegijzelden zijn vrijgelaten. Vast staat, dat de resolu tie, die overigens geen bindende kracht heeft, een meerderheid krijgt. Radio-Teheran heeft gisteren de oprich- ring bekend gemaakt van een „islamitisch revolutionair leger voor de bevrijding van Irak”. De Irakezen werden opgeroepen tot een heilige oorlog tegen het bewind in Bagdad. De Iraakse president Hoessein riep gisteren op zijn beurt de bevolking van Iran op, zich te ontdoen van de ayatol lah Khomeini, die hij „een sjah met een tulband” noemde. Het Iraanse persbureau PARS deelde gisteren mee dat intussen al meer dan 20.000 Iraniërs zijn uitgewezen door Irak. Een Turks dagblad meldde gisteren dat bij een groot offensief van Iraanse rege ringstroepen tegen Koerdische opstande lingen zeker 500 Koerden en regeringssol daten zijn gedood. De Pravda, het blad van de Russischê communistische partij, heeft gisteren de beschuldiging van de VS dat de Sovjet-Unie troepen samentrekt langs de grens met Iran, met Iracht van de hand gewezen. ROTTERDAM (ANP). De Rotterdam se offshore en scheepsbouwcombinatie (ROS) heeft een order van 72 miljoen gulden misgelopen. De order betreft de bouw van twee bulkcarriers voor Ned- lloyd Bulk in Rotterdam. De maatschap pij laat de schepen nu in Bulgarije bou wen, zo heeft zij gisteren bekendgemaakt. „Wij hebben maanden met de ROS zit ten praten. We kunnen niet blijven wach ten tot de regering een definitieve beslis- sing over de ROS heeft genomen”, alduS een woordvoerder van Nedlloyd. De Kamerleden Van Houwelingen (CDA), Jacobse (WD) en Van der Hek (PvdA) hebben minister Van Aardenne van Economische Zaken gisteren ge vraagd met duidelijker cijfers over de ROS te komen dan tot nu toe. Er werd gisteren een hoorzitting van de Kamer commissies voor economische en sociale zaken over de ROS gehouden. Vandaag vindt een Kamerdebat over de kwestie plaats. Zie verder de pagina economie In arabische diplomatieke kringen in Beiroet is gisteren vernomen dat Koning Hoessein van Jordanië initiatieven ont plooid om te komen tot een alternatief vóór de Camp David-akkoorden. Hij zou deze initiatieven willen bespreken op een arabische topconferentie in juni. Hoessein zou ook een resolutie willen voorleggen aan de Veiligheidsraad van de VS, waarin het recht van de Palestijnen op een eigen staat is vastgelegd. BUREAU: Redactie en administratie: Lange NieuwstrAat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023'- 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Opoositieleider Den Uyl was gisteren de eerste oud-premier sinds twintig jaar die op de stoel van de voorzitter van de Tweede Kamer kwam te zitten. Deze vrije unieke situatie speelde zich gistern af tijdens het debat over de wijzigingen van de werkwijze van de Tweede Kamer. Voorzitter Dolman moest als voorzitter van de commissie die zich hiermee bezig hield vragen beantwoorden van Kamerleden en moest daartoe plaatsnemen achter de regeringstafel, waarop Den Uyl de voorzittershamer met zichbaar plezier overnam. Z ■:lw.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4