Angst voor aantasting kleilaag niet weggenomen Spanning op zee Hoogovensslib in Averijhaven blijft gemoederen beroeren in de vishal i I ©J Amro Continu Crediet. Opnemen en af lossen naar behoefte. iT n 1980 IJMOND WOENSDAG 16 APRIL Indikkers I lost kunt u tot dat bedrag in principe steeds weer opnemen. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Als u alles achter de hand houdt, betaalt u geen rente en hoeft u ook niets af te lossen. De rente wordt per dag berekend, zodat u geen cent te veel betaalt. En dat kunt u controleren op de maandelijkse overzichten die u ontvangt. Geen gevaar Hl (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG-IJMUIDEN. Rijks waterstaat is aan het studeren op de vraag waar in de toekomst verontrei nigd Hoogovens-slib gestort zal kun nen worden. Ambtenaar De Villeneu ve zei dit dinsdag in Den Haag, waar bij de Raad van State de behandeling plaatsvond van een geschil tussen de gemeente Velsen en milieu-organisa- ties enerzijds en de minister van Ver keer en Waterstaat aan de andere kant. De laatste heeft verleden jaar toestemming gegeven voor het uitdie pen van de Averijhaven in de IJ- mond. In de ontstane geul wordt slib gestort dat afkomstig is uit de Hoog- ovenshaven en het gelijknamige kanaal. Wanneer u voor langere tijd geld nodig heeft, dan adviseert de Amro Bank u een Continu Crediet. We bespreken samen tot welk be drag u maximaal kunt opnemen (wanneer u maar wilt) en wat u per maand gaat aflossen. Als u heeft afge- kAj zjn Cl Tijdens de behandeling van het conflict zei De Villeneuve ook nog dat de volksge zondheid juist gediend wordt met de ver plaatsing van de specie die onder meer zware metalen als zink en lood bevat. „De Averijhaven is rustig gelegen, daar komt bijna nooit een schip. De kans dat het slib op de bodem wordt omgewoeld is veel groter in de vaarroutes waar het nu van daan wordt gehaald”. Boosdoener Hoogovens is inmiddels be gonnen met de bouw van het eerste van twee bassins, zogeheten indikkers, waar door afvalwater zal worden gevoerd voor dat het op het buitenwater wordt geloosd. In die indikkers zou lood, zink e.d. uit het afvalwater moeten worden gehaald. De bouw van die installaties kost het bedrijf zo’n 40 miljoen gulden, terwijl Verkeer en Waterstaat een aanvraag om tegemoetko ming in de kosten van deze sanering heeft afgewezen. Hoogovens heeft tegen dat be sluit echter beroep aangetekend dat nog nader door de Raad van State zal worden bezien. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 170 26.700; UK 233 UK 234 10.400; VD 6 VD 20 6.600; VD 19 VD 73 1.300; WR 13 3.800; YE 25 2.700; IJM 1 6.500. Korte tijd geleden plaatsten we een foto van de zeilmakerij van Blijdorp in Oud-IJmuiden. Blijdorp be schikte over een grote ruimte die van de Breesaapstraat tot aan de Zeestraat (de latere Frögerstraat) liep. Nadat Blijdorp zich elders had gevestigd werd het pand betrok ken door de firma Tijms en Zonen, die zich bezig hield met „in- en verkoop van nieuw en oud touwwerk, ankers en kettingen". De familie Tijms was aanvankelijk in de „Blikken Buurt" gevestigd. Toen deze woonomgeving moest verdwijnen wegens de bouw van de Noordersluis kwam de familie naar Oud-IJmuiden. Daar beschikte de firma eerst over een pakhuis aan de Kanaalstraat, vlakbij het sigarenmagazijn van Van Nieuwkoop en het café van Grapendaal. Bijgaande foto, ons beschikbaar gesteld door de heer P. Clots, werd gemaakt toen het pand van Blijdorp aan de Breesaapstraat was overgenomen. Van links naar rechts: Theo Wouters, Rein Tijms, Jan de Wilde, Jaap Tijms, Gerrit Keirsgieter, Jan Tijms junior en Jan Tijms senior; in de grote rol „draad": Piet Clots. landen, evenals in de vorige oorlog, op zee in de knel zullen komen. Een gebied op de Noordzee is al als gevaarlijk aan gewezen wegens de ijlings aangelegde mijnenvelden. Het gebied wordt nu be langrijk uitgebreid: de ruimte tussen de Engelse en Duitse mijnenvelden wordt nagenoeg gehalveerd. De trolders van IJmuiden zullen voortaan naar en van de visgronden op de Doggersbank een flinke omweg moeten maken. Jan Koe man, een van de „grote schippers”, ver telt me aan de hand van de kaart: „Ga je naar de visserij dan volg je een vaste koers waarbij het lichtschip Terschellin- gerbank goede diensten bewijst. Je hebt dan ook geen „afleiding” door bar slecht weer. Bij het thuisvaren van de Zestig ligt het heel anders. Als trolderschipper ben je altijd bang voor het oosten, zodat je geneigd bent de westkust op te gaan. En dan is het extra uitkijken, ondanks al die moderne instrumenten. Langzamer hand kom je in een soort trechter, ge vormd door de Engelse en Duitse mij nenvelden. Er moet daarom een vaar geul komen met vuurschepen en boeien langs het Engelse mijnenveld en ten wes ten van het nieuwe gevaarlijke gebied. Dat is dan ook in de vorige oorlog zo gebeurd en dat werkte goed. Natuurlijk hou je het risico van drijvende mijnen. Maar met zo’n vaargeul doe je tenminste wat in je macht ligt.” (Volgende week nadere bijzonderhe den over de laatste vredesmaanden van 1940. Reacties op deze rubriek: schrifte lijk aan dit blad met vermelding „IJmui- den wat vertel je me nou?”). griet, 10.090 kisten kabeljauw, 21 kistne schelvis, 828 kisten wijting, 807 kisten schol, 288 kisten schar en 66 kisten varia. Per 40 kg: tarbot 760-504, griet 444-300, Kabeljauw één 162, kabeljauw twee 196- 112, kabeljauw drie 132-92, kabeljauw vier 122-86, kabeljauw vijf 112-71, schelvis drie en vier 98-63, schol één 134-114, schol twee 132-112, schol drie 102-92, schol vier 90-84, wijting drie 78-62, schar 52-34, tongschar 283-206, hammen met kop 283-206. De man van Rijkswaterstaat sprak op deze manier d< uitlatingen tegen van ap- koolvis twee 70; koolvis drie 80-72; koolvis vier 68-60; schelvis één 63; schelvis twee 60; schelvis drie 50-48; schelvis vier 60-38; schol drie 140; schol vier 112-106; wijting drie 100-60; schar 90-70; hammen met kop 232; schartong 120; flint 15-12; bot 26; hake 196-80; leng 104-86. Per 70 kg: roggen 304. Besommingen: KW 4 17.200; KW 22 29.800; KW 29 3.500; KW 51 5.500; KW 74 12.800; KW 77 9.200; KW 88 21.800; KW 113 19.200; KW 117 23.000; KW 141 10.300; KW 145 24.300; KW 145 24.300; KW 149 7.600; KW 152 6.700; KW 167 16.00; KW 173 7.600; KW 175 20.600; KW 185 ƒ5.400; KW 189 ƒ21.900; KW 214 1.500; KW 221 3.300; KW 226 7.400; SCH 256 23.600; UK 78 10.300; UK 235 2.500; IJM 18 1.30; IJM 19 7.600; IJM 20 10.700; IJM 24 ƒ34.300; IJM 44 39.500; IJM 115 24.700; IJM 154 8.700; IJM 207 1.500; IJM 209 13.700. (Van een medewerker) IJMUIDEN. AAN DE DINSDAG- MARKT WERD AANGEVOERD: 422 kis ten kabeljauw; 268 kisten koolvis; 75 kis ten schelvis; 34 kisten wijting; 7 kisten schol; 6 kisten schar en 29 kisten varia. PRIJZEN IN GULDENS. Per 40 kg.: kabeljauw twee 134-92; ka- De heer Jongmans, een andere spreker namens Rijkswaterstaat, verklaarde met nadruk dat de kleilaag bij het opzuigen van slib niet is omgewoeld. Alle betrokke nen zijn daar beducht voor omdat dat gevolgen zou kunnen hebben voor het zoete water in diepere lagen. Van de Vlies had betoogd dat Rijkswaterstaat de be wijslast echter niet moest omdraaien. De dienst zou juist moeten aantonen dat de kleibodem niet zou worden en is aange tast. Jongmans en zijn Haarlemse collega Kerp ontkenden het omwoelen van die laag. De zuiger zou daarvoor een veel te klein vermogen hebben gehad. „Er is al leen een soort erwtensoep naar boven gekomen en daar zaten beslist geen klei- bolletjes in”, aldus Kerp. betrekkelijk goed maar er bleef een ho ge zee staan; zeven uur eerder hadden we voor het rauwe weer nog liggen ste ken. Hoe we op de Viking Bank zijn gekomen? We gingen er met de sloep heen, om kwart over acht. We deden er een kwartier over, ’s Middags half drie”, vervolgt schipper Groen, „heb ik vrijwil ligers gevraagd om naar de Petten terug te gaan. Met zeven man stapte ik weer aan boord om te zien of de trolder toch nog was te redden. Om half vier hebben we vastgemaakt; toen begon de Viking Bank meteen met het slepen. Maar om half zes was het allemaal afgelopen. De Petten stond achter onder water, vóór was-ie beslist niet lek. De boot zonk dan ook achteruit. Ik zag de kop rijzen. Toen was het in vijf seconden gebeurd.” TWEE DAGEN LATER, op zondag 25 februari omstreeks half elf ’s morgens, trekt wederom een boot algemeen de aandacht. Het is de Deense snurrevaad- kotter Olympia E 544. Deze blijkt door een vliegtuig te zijn beschoten terwijl de boot met een lading vis op weg was naar Engeland. Schipper en bemanning zijn niet bepaald mededeelzaam. Als ik naar een kogel kijk die zich nog in het hout van het dek bevindt wijst een matroos naar de brug van de kotter. De bnig is flink geraakt. Ook de motorkap is her haaldelijk getroffen. Een vliegtuig had enige malen rondom de boot gecirkeld, op de late zaterdagmiddag. Daarna was een mitrailleur gaan ratelen. Het vlieg tuig zou geen aanduiding van de natio naliteit hebben gehad. IN MAART WORDT het ook in IJmui den steeds duidelijker dat de neutrale op vrijdag in IJmuiden terugverwacht, omstreeks zeven uur. Schipper Jan Groen van de Petten heeft via Scheve- ningen Radio aan zijn vrouw, wonend in de President Krugerstraat, gevraagd: „Als je straks naar de Vissershaven komt neem dan een paar lekker warme schoenen en een paar sokken voor me mee.” Hij krijgt deze later in ontvangst te nemen dan hij heeft berekend. Mist leidt tot grote vertraging voor de Viking Bank. Eenmaal voor IJmuiden kan men de pieren zelfs niet ontdekken. „Zullen we erin gaan?” vraagt schipper Grave- maker zich af. Dan zet hij radicaal door - en het lukt voortreffelijk; een knap staaltje van zeemanschap. EEN PAAR MINUTEN na midder nacht legt de trolder aan bij de kolen bergplaatsen tegenover de kantoren van de maatschappij Petten. In de stromen de regen rennen familieleden van de opvarenden naar de boot. Als schipper Jan Groen het kantoor van de rederij binnenloopt vraag ik hem wat er precies is gebeurd op zee. „De Petten is lek geworden”, zegt hij, „meer weet ik riet.” - „Een lek in de machinekamer?” - Hij schudt zijn hoofd: „Ik weet niet wéér. Ik weet alleen dat de Petten lek is gewor den.” Uiteindelijk vertelt hij: „Dat is woensdagmorgen om een uur of vier gebeurd. We zaten op zestig-vijftien n oorderbreedte en drie-vijftien ooster lengte.” „WE ZIJN TOEN tekens gaan geven en dat werd opgemerkt aan boord van de Viking Bank. Die was om zeven uur bij ons. Wij zijn goed en wel op de Viking Bank overgegaan. Het weer? Dat was altijd belangrijk voor ons land. Nog al tijd kunnen wij er trots op zijn en er ons hart aan blijven geven.” Brandsteder ziet me noteren. „Stuur me de krant met je verslag”, vraagt hij, „ik lees graag nog wat over IJmuiden.” HET VERGAAN VAN de trolder Sil- vain is tot dusver gelukkig een uitzonde ring gebleven, maar in IJmuiden blijft men rekening houden met ernstige con sequenties van de oorlogstoestand. Op woensdag 21 februari schrikt de plaats op door het bericht dat de stoomtrolder Petten IJM 49 als verloren moet worden beschouwd. De opvarenden hebben zich in veiligheid kunnen brengen aan boord van de trolder Viking Bank IJM 183. Een stroom van geruchten over de oorzaak van de scheepsramp gaat rond. Reder J. Schagen van de NV Visscherij Maat schappij Petten vertelt me vroeg in de middag dat hij nog maar over weinig informatie beschikt. Om twaalf uur heeft hij via Scheveningen Radio een telefoongesprek gehad met schipper Jan Groen van de Petten, vanaf de Viking Bank. Schagen heeft vernomen dat de trolder in een zinkende toestand ver keert maar dat zal worden geprobeerd te redden wat er nog te redden is. Het weer op zee is slecht geweest maar het is gaan opklaren. De reder herinnert eraan dat de Petten de week tevoren, op donder dag, ter visserij is gegaan. Aan boord: twaalf man onder wie negen IJmuidena- ren. Kort na half zes hoor ik van Scha gen: „De Petten is gewéést. Ik heb net bericht gehad dat de boot is gezonken.” DE VIKING BANK van de Wed. S. I. Groen, schipper L. Gravemaker, wordt I HET GAAT in het jaar 1940 beter in het visserijbedrijf - en dus in IJmuiden - dan men jarenlang gewend is geweest. De vloot is gesaneerd. Vele trolders zijn naar de sloper gebracht. IJmuiden is terecht trots op de nieuwe boten die ervoor in de plaats zijn gekomen. Het zijn er jammer genoeg te weinig om iedereen weer werkgelegen heid te bezorgen. Velen die op zee of rondom de Vissershaven een goede boterham verdienden vóór de economische wereldcrisis uitbrak zijn nu ingeschakeld bij werkverschafflngsobjecten, in de gemeente Velsen maar ook ver daarbuiten. Nog altijd worden bonnen verstrekt waarop werklozen voor een extra lage prijs vlees-in- blik en margarine kunnen kopen. Aangezien de uitkering veel te laag is om zich ook nog hardnodige kleding aan te schaffen worden daarvoor van tijd tot tijd aparte bonnen gegeven. OUD-IJMUIDEN heeft jarenlang, door de economische teruggang, niets aan zijn uiterlijk kunnen doen. Talrijke woningen maken een verwaarloosde in druk; de huren zijn te laag voor een redelijk onderhoud. Een flink aantal buurtwinkels staan leeg. Men ziet veel militairen in de straten sinds de mobili satie op maandag 28 augustus 1939 en het uitbreken van de oorlog tussen ener zijds Duitsland en anderzijds Engeland en Frankrijk op zondag 3 september. IJmuiden wordt met Hoek van Holland tot de belangrijkste kusthavens gere kend. Negentien bataljons van het eerste legerkorps zijn langs de kust van IJmui den tot Hoek van Holland gelegerd met in beide plaatsen nog een extra bataljon. Het Fort van IJmuiden was lange tijd aan zijn lot overgelaten. Nu heeft het zo’n grote bezetting dat de manschappen een eigen koor konden vormen met niet minder dan tachtig tenoren en baritons. Ze noemen zich De Fortzangers. Er is tevens een eigen jazzband bij het 42ste RI, een omvangrijke formatie die zich regelmatig onder leiding van de korpo raal Furrer laat horen, voor de militai ren en nu en dan ook op een middag voor de bejaarden van IJmuiden. De korporaal toont zich muzikaal alvast een moedig man. Hij laat het programma openen met de ouverture Orpheus van Jacques Offenbach. Onvermijdelijk volgt daarna het razend populaire Rats, Kuch en Bonen. HALVERWEGE DE MAAND decem ber 1939 is een felle winter begonnen. In 1940 wordt het zo bar dat Nederland zijn koudste januarimaand sinds honderd jaar beleeft. In IJmuiden schaatst de jeugd in de straten en op het Willem- splein. De dierenbescherming doet een beroep op de bevolking om de vogels te helpen. Veel meeuwen zijn al van honger en kou omgekomen. Er wordt om brood gevraagd en om geld voor brood. Het eerste zal worden afgehaald door asiel- houder Wemer van de IJmuiderstraat- weg, het geld kan worden afgegeven bij de bestuursleden De Weerdt, IJtsma, Kerbert en Bergman. BRANDSTEDER, bij de Grote Sta king van 1933 een der leiders van de IJmuider Federatie, de organisatie van de meeste werknemers, was aan het ein de van het conflict op aandrang van de reders als vakbondsman uit IJmuiden verbannen. Hij komt in de januari maand van 1940 tweemaal terug. Brand steder houdt eerst een lezing voor de leden van de Centrale Bond in Thalia, daarna voor de cursisten van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling. Op de eerste avond laat hij stilte in acht nemen voor de elf opvarenden van de trolder Silvain IJM 116 van de rederij Wed. S. I. Groen, een schelvisboot die aan het ein de van 1939 met man en muis is vergaan. De oorzaak van de ramp kon niet wor den opgehelderd. OP DE ANDERE bijeenkomst geeft Brandsteder een overzicht van de ont wikkeling van de zeevisserij in de loop der eeuwen, zowel in Nederland als el ders in Europa. Wanneer hij nader op IJmuiden ingaat moet hij zijn gram te gen bepaalde rederijen kwijt. Hij spreekt uit wat hij ook in het begin van de jaren dertig herhaaldelijk heeft uitge roepen: „Was het visserijbedrijf van IJ muiden door mensen met een vérziende blik en vrij van bekrompen denkbeelden geleid dan was het bedrijf niet zo gewel dig geruïneerd.” Harde woorden ook in het vervolg van zijn betoog: „De langza merhand overheersende positie van ne- venbedrijven leidde er bovendien toe dat deze parasieten werden. Ze zullen van heersend weer dienend moeten wor den gemaakt.” Tenslotte: „Maar on danks alles is het visserijbedrijf nog Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 22.00-19.80, grote tong 11.37-10.84, groot- middel tong 13.40-12.71, kleinmidel tong 15.47-15.18, tong één 16.50-16.01, tong twee 16.80-15.79, zalm 28.68-22.53. I' 1 (ADVERTENTIE) Een Tijdlang Geld pelanten dat het uitdiepen van de Averij haven gevaar zou kunnen meebrengen voor mensen in de omgeving. Daarbij werd met name gedacht aan vissers en zeilers. Een jaar geleden hebben Velsen en de milieuorganisaties vergeefs getracht te voorkomen dat Rijkswaterstaat met een zuiger aan de gang zou kunnen gaan in die Averijhaven. In een schorsingsprocedure heeft de Raad van State hen toen in het ongelijk gesteld. Dinsdag was in de resi dentie pas de zaak zelve aan de orde. Twaalf maanden terug is alleen bekeken of het uitdiepen zo spoedeisend was dat de vergunning onmiddellijk van kracht moest worden. Die vraag is toen bevesti gend beantwoord. Namens Velsen wees de heer Van de Vlies er evenwel op dat Rijkswaterstaat zichzelf in die spoedeisende positie heeft gebracht. „Men wist al in 1975 dat een paar jaar later opnieuw zou moeten wor den gebaggerd. Waarom is dan zo lang gewacht met het vragen van een vergun ning daarvoor?”. De Villeneuve vond het eigenlijk niet ter zake doend, maar gaf in de zijlijnen toch een reactie. Daaruit bleek, dat men zonder succes heeft gestudeerd op de mogelijk heid het verontreinigd slib in zee te stor ten. De betreffende wet stond een onthef fing van het geldende verbod echter niet toe. Vandaar dat op het nippertje toch nog besloten moest worden het afval van de staalgigant te verplaatsen naar de Averij haven die daarvoor moest worden uitge graven. ijmuiden^ wat vertel je me nou? beljauw drie 120-86; kabeljauw vier 102- Aan de maandagmarkt werd aange- j

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9