Genoeg bloemen voor corso 's 31 GELD VOOR ONDERZOEK Infiltratie kan gunstig zijn voor de duinen NAAR KLEILAAG IN MOND VAN ZEEHAVEN Bouwfonds verlaagt de hypotheekrente i nv Bouwfonds rQ a 1 Dit jaar geen import-hyacinthen nodig I COMMISSARIS DE WIT BIJ ONTVANGST NATUURBOEK: >33 'n Bouwfonds-hypotheek helpt u in 'n eigen huis Nederlandse Gemeenten 4 IJMOND 19 8 0 APRIL DONDERDAG 1 7 Marechaussee op Schiphol stuurde Amerikaan terug F (5 jaar vast). Met ingang van 15 april heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de hypotheekrente verlaagd van 12,4% naar Stuur mij nadere informatie over de Bouwfonds-hypotheken. self jk □nze kte )us uw. de :ne *n ti I I I (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK. Aan bloemen dit jaar geen gebrek op het bloemencorso, dat zaterdag 26 april van Haarlem naar Noordwijk trekt. Terwijl vorig jaar in allerijl grote aantallen hyacinten uit noord-Frankrijk aangevoerd moesten worden (een gevolg van de strenge en langdurige winter) heeft de zon deze keer haar werk goed ge daan. Vooral de laatste dagen. Een optimistische voorzitter S. Bonkenburg van stichting Bloe mencorso Bollenstreek voorzag gisteren dan ook geen enkel pro bleem: Het corso zal geuren van Hollandse bloemen. x^c? s F' M WÊ*- Hr f (ADVERTENTIE) 11,5% f (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Plannen voor drink- waterinfiltratie in de duinen moeten niet zonder meer worden verworpen, maar „creatief tegemoet worden ge treden”. Drs. R. J. de Wit, commissa ris van de koningin in Noord-Hol- land, zei dit gistermiddag nadat hij het eerste exemplaar van het natuur- boek „Ontdek de duinen” in ont vangst had genomen. Het moet moge lijk zijn, zo verwacht hij persoonlijk, het benodigde rivier- en IJsselmeer- water zodanig te infiltreren, dat de invloed ervan op de duinvegetatie uitermate beperkt blijft. Mevrouw Haas heeft de luchtreiziger niet zelf kunnen spreken. Ondanks het feit namelijk dat de marechaussee wist Nadat eerder de Veluwe en het Mergel land te boek zijn gesteld, is dat nu gebeurd met de duinstrook van Zeeuws-Vlaande ren tot aan Rottumerplaat. De eerste opla ge bedraagt 35.000 exemplaren, waarvan zeventig percent al bij voorinschrijving Het kamerlid: „Die man kwam hier recht streeks vanuit Amerika aan op 10 april. dat stappen werden ondernomen om de zaak uit te zoeken, heeft de dienst hem binnen de kortste keren weggezonden. Bouwfonds is van huis uit hypotheekspec/ahst Een garantie voor betrouwbaar advies W' De Bouwfonds hypotheek kan heel gemakkehik gekoppeld worden aan een mgebouwde overh/dens risicoverzekering Bouwfonds kent de weg bg bank en notaris Voordeel voor u n snelle afwikkeling met geld en notariële acte sten van en naar de Bollenstreek worden vanaf tien uur gestaakt. Om drie uur ’s middags gaat de bus weer rijden. De bus naar Den Haag blijft wel rijden, maar wordt in Haarlem omgeleid. Men kan bij Tempeliersstraat en Station splein instappen. Ook kan men gewoon naar Zandvoort. Alleen tussen tien en elf uur moet er overgestapt worden. iale aan ees slui- iste. md 1 er een ilox Het wor den oed om Die ube tof Bedoeling van de boekenserie „Ont dek. is, zo legde de IVN-directeur uit, brede belangstelling te wekken voor de natuurgebieden die op de nominatie staan landschapspark te worden. „Het instellen van landschapsparken is een politieke be slissing, die moet worden gedragen door de burgers”, aldus Steltman. „Maar hoe kunnen ze dat, als ze niet weten welke onvervangbare waarden in het geding zijn?”. Ook de twintig meter lange praalwa gen uit De Zilk, die een jaar geleden bij gebrek aan voldoende bloemen slechts in gehalveerde vorm meereed, is er nu in volle glorie. Voor het eerst hebben de organisatoren van het corso zich dit jaar gewaagd aan een experiment: de praal wagen van de gemeente Sassenheim is aan één zijde niet voorzien van stro als basis om de bloemen op vast te prikken, maar van schuimplastic. Dat is aanzien lijk goedkoper aan te brengen. Nadelen zijn er wel: bij de verwerking komen gassen vrij. Bovendien breekt schuim plastic niet, zoals stro, automatisch af in de natuur. Toch zou er een toekomst voor het kunstmatige materiaal kunnen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Een Amerikaan die een week geleden op Schiphol arriveerde is binnen enkele uren na zijn aankomst door de marechaussee naar zijn vaderland te ruggestuurd. De grenscontrole op onze nationale luchthaven stuurde de Ameri kaan weer naar de Verenigde Staten om dat deze niet de gewenste wijziging wilde laten aanbrengen op zijn vliegtuigbiljet. geven voor 14 april. De marechaussee eiste echter dat hij het ticket zou laten omzetten in een jaarretour. Dat zou maar liefst 1600 gulden kosten, terwijl het de marechaussee bekend behoort te zijn dat je een APEX-retour kunt wijzigen tegen bijbetaling van 200 gulden”. De socialiste wil nu van de staatssecretaris de juiste toedracht horen plus de reden van het optreden van de marechaussee. Hij was in het bezit van een zogeheten APEX-retour, 900 dollar in contant geld, een Eurrailpass en een jeugdherberg- kaart. Hij wilde naar een vriend in Neder land en zou wel kijken hoe lang het ver blijf ging duren”. zijn, vooral bij ingewikkelde figuren, zo wordt verwacht. Het corso omvat deze keer 21 praalwa gens en eenzelfde aantal versierde luxe auto’s. De ontwerpen zijn voor de dertig ste keer gemaakt door de heer J. van Driel. De praalwagen die gewijd is aan de troonsafstand van koningin Juliana rijdt vooraan in de stoet. De wagen werd aangeboden door kwekers en expor teurs van bollen, verenigd in de Bloem- bollenraad uit Hillegom. Verderop in de reeks volgen wagens als Sprookjesfee, Spel en Werkelijkheid. Weet waar u leeft, Gouden Oogst, Kleurengala en Lentewonder. Achteraan volgen Thank you Canada (projectgroep Tulpen voor Canada) en Welkom in Wonderland (groep bloembollenkwekers en belang hebbenden uit De Zilk). Enkele tiental len muziekkorpsen omlijsten de stoet. De wagen die aan de troonswisseling is gewijd wordt deze week al in gereed heid gebracht. De wagen is zaterdag te zien bij het Songfestival in Den Haag. Vandaag zijn leerlingen van de tuin bouwschool uit Rijnsburg begonnen met het prikken van hyacinten. Het corso bereikt via de Herenweg tegen kwart over elf de ingang van Groe- nendaal en kort na half twaalf komt men bij de grens met Bennebroek. Rond kwart voor twaalf pauzeert men op de Rijksstraatweg bij de Willinklaan. Om tien over één wordt daar vertrokken. De stoet is om kwart voor twee bij de Van den Endelaan in Hillegom en een half uur later bij steenfabriek Van Herwaar den. Kort na half drie arriveert men op de Oranjelaan in Lisse en rond kwart voor drie op het Verkant. Tegen half vier is de stoet bij de Derde Poellaan. Een klein kwartier later wordt het centrum van Sassenheim bereikt en om half zes arriveert men bij de Schiestraat in Noordwijk. De stoet bereikt om half APEX is een begrip dat staat voor Ad vanced Prepaid Excursion Fare. Voor waarden bij de aankoop van een dergelijk biljet zijn dat de data een maand van tevoren worden geboekt en betaald. Tus sen de tijdstippen van vertrek en terug keer moet de passagier echter minimaal „Zijn retour stond op het biljet al aange- zes nachten geduld hebben. Bouwfonds verstrekt hypotheken op alle huizen, dus ook op met Bouwfondshuizen en bestaande panden Bouwfonds geeft u inzicht in alle aspecten van de hypotheek U heeft daar recht op bg zo'n belangrgke beslissing Niet alleen commissaris De Wit kreeg gistermiddag in de Haarlemse Statenzaal een exemplaar van „Ontdek de duinen” uit handen van de heer Steltman. De IVN- directeur gaf er ook een aan directeur C. Sprey van het PWN. het waterleidingbe drijf dat tevens de Noordhollandse na tuurgebieden beheert. Steltman: „Het zal geen eenvoudige opgave zijn om directeur te zijn van een bedrijf dat zowel de drink- waterbelangen als de natuurbelangen moet behartigen. U zult dikwijls worden geconfronteerd met afwegingsvraagstuk- ken. Daarom is het goed, dit boek direct onder handbereik op uw bureau te heb ben. Als een soort tweede geweten, om u te helpen de goede beslissingen te nemen”. De winst die op de verkoop van het boek wordt gemaakt, komt ten goede aan groe peringen in het duingebied die zich met natuurbeschermingseducatie bezig houden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De Statencommissie voor Economische Zaken heeft woensdag wat aarzelend ingestemd met het voorstel om 150.000 uit te trekken voor aanvullend onderzoek naar de gevolgen van een eventuele doorgraving van een waterscheidende kleilaag in de Zeebodem bij IJmuiden. Het bedrag zal worden gehaald uit het fonds voor de economische ontwikkeling. Het onderzoek moet uitsluitsel geven over de vraag of voor uitdieping van de vaargeul bij IJmuiden genoemde kleilaag mag worden doorgraven. De uitdieping van de vaargeul kan no dig zijn om een voorhaven aan de noord- pier bij IJmuiden toegankelijk te maken voor diep stekende schepen. De kleilaag in de zeebodem werkt als scheidende laag tussen het zoute zeewater en de zoetwater- voorraad daaronder. Zou het zoute water bij het zoete kunnen komen, hetgeen wel licht het gevolg zou kunnen zijn van een aantasting van de scheidende kleilaag, dan zou daardoor de drinkwatervoorraad onder de duinen kunnen worden bedor ven. En bij de discussie over een eventuele voorhaven aan de noordpier in het kader van het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied hebben Provincia le Staten als harde eis gesteld dat uitvoe ring van de havenplannen de drinkwater voorraad niet in gevaar mag brengen. Het PvdA-Statenlid Kouthoofd merkte op, dat de formulering van het voorstel een nieuw element bevatte: de vraag of doorgraving van de kleilaag altijd tot aan tasting van de drinkwatervoorraad zou leiden. Ook vroeg hij zich af waarom alleen de provincie het onderzoek zou moeten betalen. Korzelius (PSP) zei vreemd te hebben opgekeken tegen de formulering van het voorstel. Hij vroeg zich af of het wel mogelijk was om hon derd procent zekerheid te krijgen, dat doorgraving geen aantasting van de zoet- watervoorraad zou betekenen. Ook wees hij er op, dat de voor het onderzoek nodi ge peilputten misschien op zichzelf al een gevaar konden inhouden voor de zoetwa- tervoorraad. Ook De Boer (PvdA) wilde graag wat meer duidelijkheid over het aanvullende onderzoek. Hij vond het een gerechtvaar- digde vraag dat zou worden nagegaan of de J. P. Coen (een schip dat was vergaan) ook door de kleilaag was gezakt en wat de gevolgen daarvan waren geweest. De Boer was benieuwd naar de verhouding tussen het onderzoek in kwestie en dat van rijkswaterstaat. Kwamen er geen doublures, zo vroeg hij zich af. Ook plaat ste hij vraagtekens bij de situatie, waarin de provincie nu kwam te verkeren. „De Staten hebben gezegd, dat ze de voorha ven niet onmogelijk willen maken. Ze hebben daaraan voorwaarden verbonden. Moeten we nu zelf gaan bewijzen dat wordt vastgehouden aan de voorwaar den?”, aldus De Boer, die daarmee wilde aangeven dat bewijslast niet bij de provin cie behoorde te liggen. De Boer zei slechts akkoord te gaan met de formulering die in het streekplan staat, dat geen onherstel bare schade mag worden toegebracht aan de zoet watervoorraad. Gedeputeerde Van Gelder bezwoer de commissie, dat de uitspraak van het streekplan nog steeds bepalend was. Voor de zuiverheid vond Van Gelder beter, dat alleen de provincie het onderzoek betaal de. Het ging hier niet meer om een onder zoek van een Open Beraad, waarbij ook andere partners waren betrokken, maar om een provinciaal onderzoek. Met het Rijk was wel voortdurend overleg om te voorkomen, dat er doublures zouden wor den gemaakt. De vergadering van de Statencommis sie Economische Zaken werd woensdag gehouden in het Tropeninstituut te Am sterdam in verband met een daar te hou den studiedag over structuurschema bur- gerluchtvaartterreinen. zeven het eindpunt op het Vuurtoren plein. Na een rondrit door het dorp. Dertien praalwagens blijven in Noord wijk, op de Koningin Wilhelmina Boule vard. Twee wagens (die van de streek- vw en van Haarlems Dagblad) gaan terug naar Haarlem, waar ze op het Stationsplein blijven staan. Verspreid door de Bollenstreek worden de andere Bon in gesloten envelop zonder postzegel sturen aan: nv Bouwfonds Nederlandse I Gemeenten, Antwoordnummer 34, I 3860 VE Hoevelaken. Naam I Adres I Postcode Plaats I Telefoon I U kunt bg Bouwfonds de woonbedragen (rente 4 aflossing) per maand betalen handig voor uw huishoud budget Sterker nog. Commissaris De Wit wees gisteren op de positieve invloed die verde re infiltratie in de duinen op de planten groei kan hebben. Dankzij de infiltratie- werken zou de zwaar aangetaste „zoetwa- terzak” elders in de duinen op natuurlijke wijze (door regen dus) kunnen worden aangevuld. „Dan acht ik het persoonlijk zeker mogelijk dat op den duur in bepaal de gedeelten van het terrein weer herstel van de oorspronkelijke vegetaties van de vochtige duinvalleien kan optreden”, al dus De Wit. Daarbij zullen we, zo betoogde hij, de natuur een handje moeten helpen. Waar de grondwaterstand weer stijgt, zal door afvlakken van het terrein en opruimen van de inmiddels tot ontwikkeling geko men droge begroeiing, de weg moeten worden bereid voor herstel van de vochti ge duinplantjes. Commissaris De Wit greep de kans aan om het door sommige natuurbeschermers verguisde Provinciaal Waterleidingbe drijf Noord-Holland in bescherming te nemen. „Ik waag het met de stelling dat zonder de activiteiten van de drinkwater voorziening grote delen van het Noordhol- lands duingebied 'waarschijnlijk zouden zijn aangetast, bijvoorbeeld voor woning bouw”, sprak hij. Wanneer de provincie in de eerste helft van deze eeuw niet op grote schaal terreinen had aangekocht ten be- Het kamerlid mevrouw Haas-Berger (PvdA) wil van de staatssecretaris van justitie weten waarom de man de toegang tot ons land is geweigerd. Op de wagen van de afdelingen Noordwijk, Wassenaar en Warmond van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollenculturr rijdt tulpenko ningin Marianne Hoen uit Nieuw-Zee- land mee, een 20-jarige bloemiste uit Wellington. Ze treedt hier op als „ambas sadrice” van de Nederlandeers die naar dat land zijn geëmigreerd. De streek- VW Kennemer- en Amstelland is pre sent op een wagen met het jubilerende koor Zang en Vriendschap. De VW uit (via VARA en PWN) is verkocht. Alleen al het jarige PWN heeft van zijn verbruikers dertienduizend bestellingen genoteerd. Keuze uit hypotheekvormen Vergaand aan uw wensen aan te passen hoeve van de drinkwatervoorziening, zou nu lang ziet zo’n groot deel van het duinge bied in overheidshanden zijn. Bij de dis cussie over de vraag in hoeverre belangen van waterwinning en natuurbescherming verenigbaar zijn, moet men zich van dat historische feit rekenschap geven, aldus De Wit. Het boek „Ontdek de duinen” werd gis termiddag aan commissaris De Wit aange boden, omdat het PWN ter gelegenheid van zijn zestigjarig bestaan de uitgave ervan mede heeft ondersteund. Uitgever van het rijk geïllustreerde boek is het Instituut Voor Natuurbeschermings educatie, dat een serie over landschaps parken op de markt brengt in samenwer king met de omroepvereniging VARA. Directeur P. J. Steltman van het IVN over de samenwerking met het PWN: „We hebben wel even geaarzeld om dit boek te maken samen met een bedrijf dat meent dingen te moeten doen die de natuur soms schenden. Maar de samenwerking is goed geweest en de schrijvers hebben de volle dige vrijheid gehad om te schrijven wat ze wilden”. Veel mensen trekken weliswaar de na tuur in om verpozing te zoeken, maar slechts weinigen hebben ook oog voor het natuurschoon en de samenhang tussen de verschillende levensvormen. Steltman: „Kijken kunnen we allemaal, maar zien moeten we leren”. Bij dat leren zien wil de boekenserie een gids zijn. Noordwijk heeft de plaatselijke vuurto renwachter op haar wagen zitten. De bloemen worden niet alleen door scholieren geprikt. Voor wagens die de bollendorpen afvaardigen worden de le den van sportverenigingen ingescha keld. Zo zorgt atletiekvereniging De Spartaan voor de wagen van Lisse, prikt korfbalvereniging SDO de Hillegomse wagen en nemen de watersporters van Tjarda de wagen van Sassenheim voor hun rekening. Het corso rijdt dezelfde route als vorig jaar. Om tien voor tien gaat men in Haarlem op de Nassaulaan van start. Via Gedempte Oude Gracht, Spaarne, Kampervest en Kleine Houtbrug wordt koers gezet naar de Wagenweg, waar men om tien voor half elf arriveert bij de Olieslagerslaan. Twintig minuten later is de grens tussen Haarlem en Heemste de bereikt. O iw/li- 1 praalwagens voor een tijdje neergezet, als herinnering aan het corso. Een zestal wagens gaan weer naar het Zweedse Gothenburg, waar ze zaterdag 3 mei door de stad rijden. Ook gaat er een wagen naar het Engelse Spalding, waar 10 mei een corso plaatsvindt. Op de corsodag wordt het verkeer op diverse plaatsen omgeleid. De busdien- r >95 -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11