Personeel Dienst bellen, meer Herhuisvesting brieven keert zich tegen B. en W nemen bezit van Waterlooplein jl „Minder „Betonnomaden” schrijven” J i! RilSiS Directeur nu ook bereid zaak plat te gooien Duizenddichter Willem Berend: Manifestatie rond Guido Gezelle, want dichtkunst moet terug naar het volk wil m a 12 AMSTERDAM 19 8 0 DONDERDAG 1 7 APRIL 13 t' Woedend Gezelledagen kse ij „Met de vordering van leegstaande en/of ondoelmatig gebruikte bedrijfspanden slaan wij een nieuwe weg in, die noodgedwongen onzekerheden met zich meebrengt. Onze kerheid, die geringer zal worden naarmate meer ervaring is opgedaan met enkele concrete projecten. Onzekerheid, die niet opweegt tegen het belang van de urgent woningzoeken de en de resultaten die een vorderingsbeleid kan bieden.” „Ik verkoop dichtkunst, poëzie; er is alleen geen hond die het leest. Ik kan het wel aan de straatstenen kwijtraken, maar dan moet ik de gedichten er zelf op kalken.” Willem Berend H., beter bekend onder de naam de Duizenddichter is diep teleurgesteld in de ge middelde Nederlander wat betreft zijn literaire gevoe lens. Duizend brieven Om te huilen L’i J B I d ill *1111 VM2' -4 'Sr -*“ - (Foto Lex van Rossen) ent x een: i Wethouder Gerrit Jan Wolffensperger (D'66) krakers kunnen rustig blijven zitten. De gemeentelijke dienst Herhuis vesting zelf heeft het gemeentebe stuur inmiddels heel duidelijk laten ren clubje. Zij zitten in een pronk- hokje, ik wil daar beslist niet bij horen.” De Duizenddichter treft zijn collega’s in hun weke plek: hun geruzie, gekrakeel en aanval len op elkaar en natuurlijk het elkaar verbieden dichtbundels te laten verschijnen. Om zijn dichtkunsthandel weer in de lift te brengen („zoals het nu gaat moet er geld bij”) en het volk warm te krijgen voor poëzie heeft de Duizenddichter een manifesta tie georganiseerd: de Gezelleda gen. Op 1, 2 en 3 mei wordt op de Torensluisbrug vlakbij zijn dicht- winkeltje de 150ste geboortedag van de Belgische dichter Guido Gezelle feestelijk herdacht. Wil lem Berend: „Ik gebruik Gezelle om opnieuw te beginnen bij de dichtkunst. Dit is een natuurdich ter geweest die je niet in een heilig huisje moet plaatsen zoals in Bel gië waar ze voor hem bij wijze van gedenken een hoogmis opdragen. Niemand en zeker geen enkele Ne derlandse schrijver of dichter kan zeggen niets van Gezelle te hebben geleerd of niet door hem te zijn geïnspireerd. In de Nederlandse taal is hij de meest uit het hoofd geleerde dichter. Deze eersteklas volksdichter moet terug naar het volk dat hij zelf tijdens zijn leven zo liefhad.” De Duizenddichter werkt zon der subsidie, maar kan best geld gebruiken om het feest te doen slagen. Ook mensen die de handen uit de mouwen willen steken zijn welkom. Willem Berend wil tot slot nog een voorspelling doen, begeleid met een gedicht. De voor spelling: „Voor de tachtiger jaren een halvering van de sportpagi na’s en een verdubbeling van de kunstpagina’s.” En het gedicht: Er was een vrouw die wilde moeder worden van de wind zij werd aangerand en kreeg een heel mooi kind i zs t! De Duizenddichter verkoopt in zijn van binnen en buiten geheel rose geschilderde winkeltje poëzie èn proza, zowel nieuw als tweede hands, van bekende en minder bekende schrijvers, van vroeger en nu. Slechts religie en politiek houdt hij buiten de deur, want: „Het grote slijmen laat zich voor mij niet rijmen.” Vanuit de Toren steeg zou de dichtkunst ook in het gehele land verspreid worden, het lied zou worden teruggebracht in de klassen van de lagere school om eerst eens iets beters te bren gen dan „het Engelse refrein via Hilversum 3.” Bovendien wilde de Duizenddichter oude clichés op ruimen en nieuwe spreekwoorden introduceren zoals: „Wat niet weet dat niet deert maar meestal wel ontzettend zweert” en „Die eer lijkheid duurt mij nu wel te lang.” Willem Berend H.: „We moeten met de dichtkunst opnieuw begin nen. Er is sprake van een genera tiekloof, misschien wel een dubbe le generatiekloof. Als ik het niet doe, dan doet niemand het. Ik ben zelf een dichter en ik voel mij voor niets anders geschikt in de maat schappij. Voordat ik mijn dicht kunsthandel begon heb ik erg veel andere dingen gedaan. Daar ben ik trots op, want Vondel heeft ook kousen moeten verkopen. Ik heb helaas niet kunnen verhinderen dat er vorig jaar niets is gedaan aan de 300ste sterfdag van Von del. Toen draaide mijn winkel nog niet.” Willem Berend H. (om privé-rede- nen maakt hij zijn achternaam liever niet bekend) spreekt zelf afwisselend in proza of poëzie: „Hele slierten vreemde zinnen haalt men hier binnen. Via de commercie, de dag- en weekbla den, de boeken en woordenboe ken besluipen ze ons. Wilt gij dan niet kennen de schoonheid Uwer taal? Hollanders, een uitdragerij hebben jullie ervan gemaakt. Bij de vuilnis op straat vond ik de mooiste boeken waarvan de zin zich niet verloochenen laat.” Tijdens de Gezelledagen zullen 25 bekende en 25 onbekende dich ters voorlezen uit eigen werk. Si mon Vinkenoog kiest de bekende uit en de Duizenddichter de onbe kende. Voor de kinderen is er een poëzieprijsvraag. Alle kinderen van de lagere scholen in Amster dam en in Gezelles geboortestad Brugge mogen eraan meedoen. Tweehonderd inzendingen wor den later gedrukt en uitgegeven. Ook gaat de tijd te snel en is er een overdaad aan lectuur voor de mensen te koop. Willem Berend: „De mensen moeten weer brieven aan elkaar gaan schrijven. Brie ven zijn altijd goed overdacht. Je kunt daarmee het meest intieme van je geest wegzenden. Het letter kundig gevoel bij de mensen krijgt dan tenminste een kans weer op te bloeien. Ik heb het zelf onlangs getest. Ik heb duizend brieven geschreven naar willekeu rige mensen. Slechts twee hebben mij teruggeschreven.” deel van de bevolking op die manier dwingt huizen te gaan kraken. Ook de CDA-fractie is van mening dat de krakers van eenmaal gevorderde panden het veld moeten ruimen voor wie bovenaan de lijst van wo ningzoekenden staat. Er zal nog wel een pittige discus sie gevoerd worden over de vraag wie er straks in de gevorderde pan den komen te wonen. Zullen dat de illegale bewoners zijn die de pan- gen en het is de bedoeling dat vele anderen hetzelfde doen om het plein daarmee het aanzien te ge ven van een reusachtig tenten dorp. Een forse legertent met de tekst „Nomaden voor nomaden” trekt nu al de aandacht. Willem Ech- teld, al veertien dagen kamperend op het Waterlooplein: „Een van de dingen die deze zomer hier gaan gebeuren is een actie voor de no maden van Noord-Niger in Afri ka. Een van ons heeft een tijd lang daar aan een ontwikkelingspro- jekt gewerkt. Het is de bedoeling den nu gekraakt hebben of gaat de gemeente toewijzen volgens de nor men van de dienst Herhuisvesting? Wethouder Wolffensperger (D’66) is van mening dat krakers rustig kun nen blijven zitten, maar het moet wel aantoonbaar zijn dat ze de han den behoorlijk uit de mouwen heb ben gestoken om het pand bewoon baar te maken. Zijn partijgenoot Rick ten Have vindt dat de krakers helemaal niet mogen blijven zitten, maar dat de gemeente de normale toewijzingsregels moet hanteren. Het zou er anders op gaan lijken dat de gemeente het woningzoekende Duizenddichter Willem Berend H. in zijn rose winkeltje met een achter wand van gebroken spiegels. van deze tijd heeft de Duizend dichter het niet zo begrepen. Voor het openingsfeest van zijn winkel nodigde hij ze uit, maar niemand toonde enige belangstelling. Begin januari heeft Willem Berend zo’n 160 collega’s ten grave gedragen via een affiche met dikke rouw rand: „Heden overleden het para sieten literaat. In de nacht van de jaren zeventig op de jaren tachtig sprongen zij Jan Arends achterna; doch uit het raam hunner eigen verbeelding...” Willem Berend: „Die dichters vormen een papie- was snel gelegd. Wie zijn tenten op het Waterlooplein opslaat doet dit omdat zijn toekomst voor wat be treft het krijgen van een huis in de hoofdstad er somber uitziet. Zij worden de „betonnomaden” ge noemd en kunnen zich misschien makkelijker inleven in de situatie van de met ondergang bedreigde nomaden in de Sahel. Het sobere tentenkamp van nu moet zo snél mogelijk uitgroeien tot een groot levendig dorp dat een eigen economie in stand houdt. Er komt een boerderij met paarden, geiten en kippen, de vo rig jaar gebouwde kinderboerde rij wordt weer in orde gemaakt, er zal eten, drinken en muziek zijn en kleine ambachtslieden zullen da gelijks hun beroep uitoefenen. Het veranderde Anti City Circus zal tussen de bedrijven door duidelijk laten merken het niet eens te zijn met de toekomstige bouw van stadhuis/muziektheater op het Waterlooplein. Ook zal gewezen worden op Amsterdamse toestan den die belangrijker zijn dan de kostbare kroning van een nieuw staatshoofd: de woningnood, de illegale buitenlanders en de slech te voorzieningen voor de jeugd. Het derde Anti City Circus rond koninginnedag op het Waterloop lein gaat niet door. De organisa toren vinden het voor de derde achtereenvolgende keer te hou den festijn moeilijk te rijmen met de inhuldiging van Beatrix op 30 april en de festiviteiten die daar mee gepaard gaan. Het Anti Cir cus zou echter het Anti Circus niet zijn als er niet iets anders georganiseerd was. De stilte rond het te bouwen stadhuis/muziektheater op het Waterlooplein blijft voortduren en de gemeente onderneemt geen en kele poging tot bouwrijp maken van het terrein. Tot ieders verbijs tering is deze week zelfs een bull dozer in actie gekomen om een flink stuk plein onder de bomen geschikt te maken voor tijdelijke bestrating. Dat is dan een onder deel van de overeenkomst tussen Wijkcentrum, Anti City Circus en gemeente om een half jaar lang allerlei denkbare acties mogelijk te maken op het braakliggende Waterlooplein. Vlak voor pasen zijn de eerste pioniers van het circus op de zandvlakte neerge streken. In zelfgemaakte tenten willen zij de zomer hier doorbren- den zijn gedupeerd. Na een uiterst teleurstellend raadsdebat over de begroting van herhuisvesting een paar dagen later keerde de boos heid van personeel en directie zich tegen het gemeentebestuur. In een venijnige petitie stelt de dienst de eis aan B. en W.: vöör 1 juni een slagvaardiger huisvestingsbeleid, of de zaak gaat plat. Opmerkelijk is dat directeur J. van der Ven zich nu volledig achter zijn personeel heeft geschaard. Bij een korte staking dat in het Sahelgebied daar het ecologisch evenwicht hersteld wordt. De toekomst van deze men sen kan pas worden veiliggesteld wanneer het grasland, de veesta pel, het water en de voedselvoor ziening op elkaar zijn afgestemd. Dit ontwikkelingsprojekt wordt niet door de Nederlandse en ande re regeringen gesteund, wat de reden is om zelf actie te voeren om geld in te zamelen voor Noord- Niger.” „Nomaden voor nomaden” zo luidt de slogan, want de link naar de woningnood in Amsterdam De Duizenddichter vindt dat de ze generatie mensen de waarde van de dichtkunst uit het oog ver loren heeft en zelfs het geschreven woord is niet meer wat het vroe ger geweest is. Dat komt omdat de mensen elkaar geen brieven meer schrijven, iets dat ze eeuwen ach tereen wel gedaan hebben. Nu is er de telefoon. Volgens de Dui zenddichter de hoofdschuldige van de literaire verarming. De te lefoon onthoudt immers niks? Deze tekst van het Amsterdamse college van B. en W. was enkele weken geleden nog ondenkbaar. De eerste suggestie van de Rechtswin kel om de Grote Keyser te vorderen ten behoeve van woningzoekenden werd met name door de jurist van het college Gerrit Jan Wolffensper ger volledig van de hand gewezen. Het raadsdebat over de affaire-Gro- te Keyser in februari was voor iedereen teleurstellend, maar het enige lichtpunt was een motie waar in B. en W. opdracht kregen binnen twee maanden met een mogelijk vorderingsbeleid te komen. Er zijn meer juristen dan alleen Wolffen sperger binnen het gemeentelijk ap paraat en het resultaat was een op merkelijk voortvarende nota waar in drastische maatregelen bekend gemaakt werden om meer panden aan te kopen, scherper op leegstand te letten en waar mogelijk is te vorderen, alles om de schrijnende woningnood in de hoofdstad maar terug te kunnen dringen. Het is maandag duidelijk gewor den dat de meerderheid van de ge meenteraad achter deze strijdlusti ge nota van B. en W. staat. Tijdens een gecombineerde vergadering van de raadscommissies herhuis vesting, volkshuisvesting en econo mische zaken hadden raadsleden wel kritiek op onderdelen van de nota, maar weinig staat het aanne men van de nota binnenkort in de gemeenteraad in de weg. De Duizenddichter opende in november van het vorig jaar een winkeltje met dezelfde naam in de Torensteeg, tussen Singel en Spui straat. Een dichtkunsthandel waarmee de duizenddichter van de Nederlandse taal„die aan bloed armoede lijdt, nog probeert te redden wat er te redden valt.” van de ambtenaren in februari dis tantieerde hij zich nog van de actie. Herhuisvesting geeft onomwon den toe dat de woningzoekenden in Amsterdam nu al hinder zullen on dervinden van de nieuwe, kritische houding van het personeel. De dienst werkt al niet meer mee aan nieuwe stadsvernieuwingsprojek- ten en de afdeling „koppelingen” zal geen cliënten meer sturen naar clandestien bewoonde huizen. Het gemeentebestuur buigt zich op dit moment over de eisen van de dienst: er moet een samenhangend en effectief distributiebeleid ko men; er zal overleg moeten zijn tus sen gemeente en justitie om op te kunnen treden tegen onwillige hui seigenaren (die Herhuisvesting trouwens de voornaamste oorzaak vinden waarom huizen zonder ver gunning bewoond kunnen worden); het ontruimingsbeleid zoals de dienst zich dat voorstelt moet uitge voerd worden en hetzelfde geldt voor het aangekondigde vorde ringsbeleid. Een week eerder had Herhuisves ting al in een nota aan B. en W. laten weten dat het einde van de woning distributie in Amsterdam in zicht is, wanneer op korte termijn geen maatregelen worden genomen voor een slagvaardiger ontruimingsbe leid. De dienst noemt de normen voor ontruiming van gekraakte, of clandestien bewoonde woningen de laatste jaren dermate versoepeld dat er vrijwel niet meer door de gemeente kan worden opgetreden. Ook vindt de dienst dat een huisei genaar veel te lang de gelegenheid krijgt een huurder voor zijn huis te vinden. Herhuisvesting wil naar de termijn van een maand. Is er geen huurder, dan moet de dienst het recht krijgen een gegadigde aan te wijzen. zo dicht Willem Berend in zijn binnenkort te verschijnen bundel met als titel „Verzachtende om standigheden”. Er staat ook een tweemaandelijks blad poëzie en proza op het punt van uitkomen. „Inktkoelie” is de naam en die staat voor iemand die hard moet slaven om van zijn pen te kunnen leven. Niet alleen dichters, ook straatmuurkunstenaars krijgen hier aandacht en erkenning van hun werk. Als niemand het ziet lust de koning best pindakaas Op bepaalde collega-dichters De literaire redacties van dag en weekbladen kregen woensdag nog een veeg uit de pan van de Duizenddichter bij de presentatie van zijn nieuwste activiteiten. „De grote groep ondergewaardeerden in de literatuur eisen de plaats op die zij verdient, als trotse banier dragers van een cultuur,” aldus Willem Berend, „in plaats van het spitsroeden lopen op de kritiek van de h.h. Nederlandse redacteu ren, die in hun bureaucratische stoelen telefonerend aantekenin gen maken, telefonerend corrige ren en telefonerend anderen op dracht geven een stukje te schrij ven zonder ook maar ooit een dichter te zien. En de post die binnenkomt? Brieven en gedich ten, om te huilen is het, hebben ze via de onderste la in de prullen mand laten verdwijnen.” Duinen zand zand zand daar onder voelt mijn hand mijn kleine duim en pink besef ik nu hoe ik in al het geschapene verdrink weten dat het zo niet langer kan met het toewijzen van de schaarse wo ningen in de hoofdstad. Er was een Grote Keyser nodig om het gemeen tebestuur tot een vorderingsbeleid te laten komen en het lijkt erop dat een bezetting van de dienst Her huisvesting noodzakelijk was om de ambtenaren zelf in beweging te brengen, zo leggen ten minste de Amsterdamse krakers de gebeurte nissen van de laatste maanden graag uit. Wat gebeurde er allemaal na de hardhandige ontvreemding en ver nieling van dossiers op witte don derdag? Ambtenaren en directie waren woedend. Het zou maanden kosten om de schade te herstellen en talrijke woningzoekenden zou- Willem Berend zelf lijkt ver groeid met de dichtkunst. Het ma ken van poëmen is voor hem een levensbehoefte geworden. Bij voorbeeld: Dit jaar geen Anti City Circus op het Waterlooplein, maar een reusachtig tentendorp onder redactie van Theo van der Kaaij £4 «q

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13