Werkgevers en werknemers nog oneens SER: heeft verder werken Verschil verdwijnt per 1 oktober Voorlopig uitgerangeerd Export en afzet teruggelopen Hero onzeker I Tarieven openbaar vervoer snel gelijk Nieuwe CAO voor haven in principe rond nog wel zin? I Toename van besparingen voor dit jaar J Kaviaarschandaal in Sovjet-Unie MHP wil initiële Werkgelegenheid schildersbedrijf niet veel minder 99 f3 loonsverlaging F „Goede kansen voor middenstanders” H 23 ECONOMIE 1980 DONDERDAG 1 7 APRIL niet gelukt een eensgezind ad vies uit te brengen over de vraag of de werknemers meer dan de helft van de WAO-pre- mie voor hun rekening kun nen nemen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG.— Het is de Soci aal-Economische Raad nog c-/‘ SER-beraad over bijdrage werknemers in WAO-nremie tie ■n, Al honderd miljoen kilo appels „doorgedraaid skking nouden. i idsen ed.) 25551 35683 18765 71741 36915 07770 99204 7936 736 686 171 700 955 59 15 6 LONDEN (DPA). Volgens de Lon- dense Financial Times zijn in verband met een kaviaarschandaal in de Sov- jet-Unie meer dan 200 ambtenaren van het ministerie van Visserij in hechtenis genomen. De beambten zouden over tien jaar in samenwerking met een firma in het Westen zwarte kaviaar in conservenblikken als „gerookte ha ring” naar het Westen hebben geëxpor teerd en daar met grote winst ver kocht. De firma in het Westen betaalde naar het behoorde in harde valuta de „ge rookte haring” uit de Sovjet-Unie. Ver volgens werd de kaviaar opnieuw ver pakt en met enorme winst doorver kocht. De winst werd tussen de firma en de Russische beambten verdeeld. Het aandeel van de Russen werd op een Zwitserse bankrekening gestort. De krant sprak van „het ernstigste economische delict uit de geschiedenis van de Sovjet-Unie”. Op zulke vergrij pen staat in dit land de doodstraf. De Financial Times schat dat meer dan 150 beambten door de doodstraf bedreigd worden. Behalve ambtenaren van het ministerie van Visserij zijn personeelsleden van de Okean-winkels en directeuren van restaurants in Mos kou, in Sotsji aan de Zwarte Zee en in andere steden bij de zaak betrokken. Het onderzoek in de zaak is gaande sinds februari vorig jaar, nadat minis ter van Visserij Alexander Isjkov was afgetreden, aldus de Financial Times. Met hem verdwenen andere hoge amb tenaren. De Sociaal-Economische Raad is verder verdeeld over de vraag of de zwanger- schaps- en bevallingsuitkering in de vrij willige ziekengeldverzekering moet wor den afgeschaft. De werkgevers vinden dat dit wel kan, de werknemers daarentegen willen de bestaande situatie handhaven, zo blijkt uit een concept-advies dat de SER eveneens morgen behandelt. De laatste weken, meldt het produkt- schap, zijn de veilingprijzen voor appe len wel wat aangetrokken. In maart was het gemiddeld bijna twee kwartjes per kilo tegen 38 cent in maart vorig jaar en 80 cent in maart voorvorig jaar. Laat men hier het „doordraaien” buiten be schouwing dan komt men op gemiddeld door de handel betaalde prijzen van respectievelijk 56, 42 en 80 cent. Het perenseizoen is volgens het pro- duktschap redelijk afgesloten. Van de handelsproduktie van 120.000 ton was op 1 april nog 12.000 ton of tien procent in voorraad. Toch was het aanbod te groot, want er werd ook 14.000 ton „doorgedraaid”. De export is stijgende. Van de hele afzet tot nu toe ging een derde naar het buitenland. De tot 1 april totaal verkochte hoeveel heid of uit de markt genomen hoeveel heid was acht procent groter, de gemid delde veilingprijs (59 cent) acht procent lager dan vorig jaar. De totale opbrengst voor de peretelers bleef daardoor op 64 miljoen gulden. De genoemde uitkering kan volgens de werkgevers vervallen, nu het ontslagver- bod voor zwangere werkneemsters be staat. Zij kan immers blijven werken en verplicht verzekerd blijven. Beschermen de bepalingen voor de werkomstandighe den van zwangere werkneemsters ontbre ken bijna geheel. Daarom zullen zij eerder hun baan opzeggen dan de wettelijke zes weken. Een tweede argument om de zaak te laten zoals hij is vindt de vakbeweging dat de regering de SER een advies wil vragen over de rechtspositie van werkne mers in verband met zwangerschap, be valling en jong ouderschap. De invoering van de zogenaamde strip penkaart wordt een week vertraagd; niet eerd 137,00 393,00 300,00 7,00 <-X’ 0,20 6,50 3,50 '8,50 1,10 5,00 •3,50 ■4,00 ‘7,00 >9,00 ‘0,50 >2,00 ’1,00 '3,50 >6,20 '.5,00 >2,70 13,90 19,50 38,00 12,00 35,00 23,00 50.00 12,00 72,00 15,00 97,00 37,50e 50,20 54,10 97,00 59,50 58,00 93,00 12,00 33,20 17,00 10,00 50,20 44,50 43,00 71,00 32,50 40,50 39,00 41,70 43,30 50,00 30,50 53,70 17,70 91,00 50,50 35,00 35,40 35,00 61,00 69,70 65,00 30,20 76,00 60,00 21,00 37,30 38,00 42,00 46,70 00,20 '10,00 42,00 41,00 •75,00 it ivel n. -Ji rrnr-t L i’ kent dat opschorting van de werkzaam heden door één of een aantal leden van de raad in beginsel niet hoort te leiden tot stopzetting van het werk van raad of commissies. Wel kan men zich afvragen of het praktisch gesproken nog zin heeft te adviseren als een aantal leden het werk opschort. Daarom gaat het SER- bestuur eerst het oordeel van de betref fende commissies vragen, alvorens zelf een definitief besluit te nemen. Het gaat om twee commissies: de com missie Ontwikkeling Nationale Econo mie (ONE) en de commissie Raamwet Inkomensvorming. De ONE-commissie bereikt het advies voor over het sociaal- economisch beleid op middellange ter mijn. De tweede commissie buigt zich over het advies over de raamwet inko mensvorming en de loonvorming in de non-profitsector. Er ligt voorts nog de adviesaanvraag aan minister Albeda van Sociale Zaken over de loonmaatregel. Aangezien de Tweede Kamer daar al mee heeft inge stemd, vindt het dagelijks bestuur van de SER het niet zinvol meer daarover nog een advies uit te brengen. tf - (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Werkgevers en werk nemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam hebben een principe-akkoord bereikt over een nieuwe CAO, waarin onder meer zal worden opgenomen een prijscompensatie van twee procent indien per 1 juli de prijzen meer dan dat percen tage zijn gestegen. Een afwijking van de algemene regeling voor prijscompensaties bestaat al langer in de haven. Bovendien heeft de regering er bij het opstellen van de loonmaatregel rekening mee gehouden, dat in de haven zou worden afgeweken van het verbod per 1 juli een prijscompensatie uit te ke ren. Overigens krijgen de havenwerkne mers ook de 26 gulden uitbetaald die vanaf die datum voor alle Nederlandse werknemers als vervanging van de prij scompensatie dient. Het principe-akkoord bevat verder een kwart procent van de totale loonsom als ruimte voor extra beloning van vuil, zwaar en onaangenaam werk en voor her structurering van de lonen. Dit wordt on der meer gedaan om het werk in de haven aantrekkelijker te maken, aangezien er regelmatig moeilijk te vervullen vacatu res zijn. Eind van deze maand zullen de vak bondsleden zich over het principe ak koord uitspreken. Mochten hier de stem men staken, dan zullen alle havenwerkers worden gevraagd hierover hun oordeel te geven. Een woordvoerder van de Ver- voersbonden FNV zei tevreden te zijn met het onderhandelingsresultaat, dat zeker in vergelijking met andere CAO-groepen in ons land zeer gunstig kan worden genoemd. DEN HAAG (ANP) Het dagelijks bestuur van de Sociaal-Economische Raad (SER) gaat enkele SER-commis- sies vragen of zij vinden dat verder werken nog zin heeft nu de FNV heeft besloten het werk in die commissies op te schorten. De boycot van de FNV be treft de advisering over het algemene economische beleid en werd afgekon- digd toen de Tweede Kamer onlangs de wijziging van de wet op de loonvorming aanvaardde, die het het kabinet moge lijk maakte zijn loonmaatregel af te kon digen. Het SER-bestuur zegt in een notitie voor de SER-vergadering vanmorgen dat de raad tot taak heeft en ook ver plicht is adviezen uit te brengen, met name als er om is gevraagd. Dat bete- (Van onze redactie economie) DEN HAAG.De harmonisatie (dat wil zeggen het op elkaar afstemmen)* van tarieven in het openbare stads- en streekvervoer zal op 1 oktober dit jaar tot stand komen, een jaar eerder dan tot dusver de bedoeling was. Het ziet er naar uit, aldus het Produkt- schap voor Groenten en Fruit in zijn markt- en prijsberichten, dat dit trieste record dit jaar ruimschoots zal worden overschreden. Het produktschap verklaart het grote „doordraaien” uit het feit dat zowel de export als de binnenlandse afzet veel geringer is geweest dan een jaar eerder in dezelfde periode. Daarentegen was, naar uit voorlopige gegevens valt op te maken, de invoer wel groter. De uitvoer tot 1 april was 37.000 ton, tegen 68.000 een jaar tevoren en 42.000 in dezelfde periode in 1977/’78. De afzet op de binnenlandse markt daalde met 17 procent. Die vrouwen hebben dan na de geboorte niet de bedoeling om weer te gaan wer ken. De bedoeling van de vrijwillige zie kengeldverzekering is daarentegen bij een korte onderbreking van de verplichte verzekering de werknemer de mogelijk heid te bieden zijn aanspraken op de sociale zekerheid voort te zetten. UTRECHT (ANP). De vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel MHP is voorstander van een initiële loons verlaging (verlaging van de salarisscha len) als de economische ontwikkeling in dalende lijn blijft. De prijscompensatie en de incidentele loonontwikkeling (Dienst jaren en promoties) moeten echter onaan getast blijven. Dit staat in de bijgestelde nota arbeids voorwaardenbeleid 1980 van de MHP, die deze week bekend is gemaakt. De MHP vindt het terugdraaien van de schalen bij welvaartsdaling beter dan ingrijpen in prijscompensatie en in de post inciden teel, zoals de regering nu doet via de loonmaatregel, zo wordt gesteld. Prijscompensatie en incidenteel hebben minder met de welvaartsstijging of -da ling te maken, terwijl aanpakken van deze twee de zorgvuldig opgebouwde loon- structuur in de war brengt, aldus de nota. Wat betreft het arbeidsvoorwaardenbe leid van dit jaar stelt de nota, dat de 26 gulden die in het kader van de loonmaat regel in plaats van de prijscompensatie worden gegeven, na afloop van de loon maatregel in de vorm van een procent in de loonschalen moeten worden verwerkt. Ook wil de MHP met de werkgevers op immateriële punten (VUT-regelingen, werkgelegenheidsgaranties e.d.) tot meer jarenafspraken zien te komen. Volgens voorzitter Van der Schalie kunnen er geen meeijarige CAO-afspraken op loongebied worden gemaakt, omdat de economische vooruitzichten daarvoor te onzeker zijn. DEN HAAG (ANP). In de eerste twee maanden van dit jaar is er in ons land niets meer gespaard dan in januari/febru- ari van het vorige jaar. Het spaaroverschot, dat wil zeggen het verschil tussen wat men naar de bank brengt en wat men van zijn spaartegoed afhaalt, was volgens het CBS dit jaar 1.381 miljoen gulden, tegen 1.313 miljoen gulden in januari/februari vorig jaar. Bij de spaarbanken (de rijkspostspaar- bank en de algemene spaarbanken) trad een ontsparing op. Dat wil zeggen: er werd 90 miljoen gulden meer van de bank gehaald dan er werd gebracht. In dezelfde periode van het vorige jaar werd nog bijna een kwart miljard gulden bij de spaarbanken gespaard. Doordat er bij de overige banken (alge mene banken en coöperatief georgani seerde banken) veel meer gespaard werd dan verleden jaar, was er in januari/fe bruari toch nog over het geheel genomen een 68 miljoen gulden groter spaarover schot dan verleden jaar. DEN HAAG. De economische voor uitzichten voor het midden- en kleinbe drijf zijn veel gunstiger dan de regering aangeeft. Dit zegt W. J. de Ridder, hoofd planning en economisch bureau van de Nederlandse Middenstandsbank (NMB) in een interview met De Ondernemer, het blad van het Nederlands Christelijk On- dememersverbond (NCOV). Er liggen voor het midden- en kleinbedrijf genoeg kansen, zowel op regionale afzetmarkten als in de export, aldus De Ridder. Het Koninklijk Nederlands Ondeme- mersverbond (KNOV) zegt overigens dat de loonmaatregel een regelrechte aanslag is op het functioneren van het midden- en kleinbedrijf. Het doorgaan van periodieke loonsverhogingen voor werknemers on der de 23 jaar is voor de kleinere onderne mers een zware last, aldus het KNOV. De appelvoorraad op 1 april was 152.000 ton, tegen 167.000 op 1 april vorig jaar Toen en nu moest na die datum nog een derde van de oogst afgezet wor den. Na 1 april 1978 hoefde van de veel kleinere en veel betere prijzen opbren gende oogst 1977, waarvan op die datum nog 86.000 ton aanwezig was, nog maar een kwart te worden afgezet. Voor ruim twee derde bestaat de ap- pelvoorraad uit golden delicious, een even groot aandeel als vorig jaar. Twee jaar geleden was het tachtig procent. De gemiddelde veilingprijs voor alle appels, inbegrepen die welke voor een interventievergoeding van rond een kwartje per kilo uit de markt werden genomen, was tot 1 april 38 cent per kilo. Dat was even veel als in dezelfde periode vorig seizoen. In 1977/’78 kwam men veel hoger: per 1 april 93 cent per kilo. Laat men het „doordraaien” buiten beschouwing dan komt men voor de werkelijke verhandelde appels dit sei zoen op 44 cent, vorig seizoen op 41 cent en voorvorig seizoen (toen er geen „door draaien” was) weer op 93 cent. Graaf van Sociale Zaken gaat om geval len waarin vrouwen ontslag willen nemen, omdat zij een kind krijgen, maar dan gebruik maken van de vrijwillige zieken geldverzekering om zo een zwanger- schaps- en bevallingsuitkering te krijgen. i BREDA (ANP). De vooruitzichten voor Hero zijn voor dit jaar onzekerder dan ooit. De prijzen van een aantal grond en hulpmaterialen houden de marges on der grote druk. De (prijs)concurrentie zal ook in 1980 zeker niet verflauwen. De omzetten van de eerste maanden van dit jaar geven geen aanleiding tot optimisme. Het peil van de indirecte kosten zal opnieuw kritisch moeten worden bezien en met name voor de problemen in West- Duitsland (waar verlies wordt geleden) moeten structurele oplossingen worden gevonden. Hero wil zo snel mogelijk naar een rendabele basis. Dat het mogelijk zal zijn in 1980 al positieve resultaten te to nen, is thans nog onduidelijk, zo wordt in het jaarverslag gezegd. De omzet van Hero steeg vorig jaar van 129,2 mln tot 142,9 mln. Het bedrijfsre sultaat ging omhoog van 661.000 naar 2,2 mln. Met name door de verliezen in West-Duitsland ontstond een netto verlies van 526,000 tegen 669.000 in 1978. Voor gesteld wordt het dividend weer te passe ren. Voor het laatst werd dividend betaald over 1976 (5 pet). De verkopen in het eerste halfjaar ver liepen voorspoedig. De slechte zomer zorgde echter voor een teleurstellende tweede helft van 1979. De consumptie van groenten in blik blijft dalen. De regering wil de aanspraken op een dergelijke uitkering laten vervallen, om dat thans in het burgerlijk wetboek is opgenomen dat een zwangere werkneem ster niet mag worden ontslagen. De adviesaanvraag van staatssecretaris De ongeschiktheidswet (AAW) en van loon kostensubsidies in 1976 hebben ertoe ge leid, dat volgens de gebruikelijke manier van berekenen er al per 1 januari een groter werknemers- dan werkgeversdeel uit de bus komt (7,75 tegenover 7,65 pro cent). De wet blokkeert echter nog de mogelijkheid dat werknemers meer WAO- premie betalen. Daarom wil de regering die beperking schrappen. De vakbeweging in de SER aanvaardt thans overigens dat het in de toekomst niet meer mogelijk is om de verdeling van de WAO-premie te baseren op de afspra ken in de Stichting van de Arbeid. DEN HAAG (ANP). De werkgele genheid in het schildersbedrijf heeft zich vorig jaar ongeveer op hetzelfde niveau bewogen als in 1978. Die indruk wordt uitgesproken in het jaarverslag over 1979 van het bedrijfschap schil dersbedrijf. Weliswaar is het gemiddelde aantal geregistreerde werkloze schilders ten opzichte van 1978 vorig jaar gestegen van 1918 tot 1980, maar deze stijging moet volgens het bedrijfschap vooral worden toegeschreven aan de hoge werkloosheidscijfers in februari en maart, die te wijten zijn aan het slechte weer in die maanden. In maart bijvoorbeeld waren er 3518 werkloze schilders tegen 2851 in maart 1978, wat een stijging betekent van 667 werklozen of 23 procen.t Op jaarbasis - steeg de werkloosheid in 1979 ten op- zichte van het jaar daarvoor met 3,2 w procent. In totaal zijn er in Nederland ongeveer 30.000 schilders. Het aantal schildersbedrijven in Ne- derland is vorig jaar met 213 gedaald van 6281 per 1 januari tot 6068 per 31 XT december. Hoewel de omzetcijfers van vorig jaar nog niet bekend zijn, bedra gen die naar schatting volgens een woordvoerder van het bedrijfschap in totaal ongeveer 2,2 miljard gulden. Aan premies voor binnenschilder- werk tijdens de wintermaanden werd T.' over de periode november 1978 tot maart 1979 uitgekeerd een bedrag van 22.409.686 gulden. Dit geld werd voor een deel ter beschikking gesteld door I de schildersbedrijfstak en voor een I deel door het ministerie van Sociale I Zaken. 1 mei, maar 8 mei. Dit schrijft minister Tuijnman van Verkeer aan de Tweede Kamer, in zijn brief over de tariefmaatre- gelen voor het openbaar vervoer. Ondanks de protesten die gerezen zijn tegen de tariefsverhoging met 7 procent per 1 oktober, handhaaft de minister dtt percentage. De gestegen brandstofprijzen- hadden volgens hem op zichzelf al een tariefsverhoging van 6 procent gerecht vaardigd, boven de 7 procent die nu van kracht wordt. „In nog geen anderhalf jaar is de post energie bij het openbaar ver voer met rond 70 miljoen gulden geste gen”, aldus Tuijnman, die daarbij aante kent dat de ontwikkeling van de variabele (is niet-vaste) autokosten daar ver boven uitgaat. „De concurrentiepositie van het openbaar vervoer ten opzichte van de auto wordt hierdoor gunstiger”, aldus de bewindsman. De invoering van de in het hele land geldige strippenkaart is tot 8 mei uitge steld. De strippenkaart zal tot 1 oktober in de voorverkoop 5 gulden kosten voor 15 strippen, daarna 5,85. In tram of bus worden alleen kaarten met 6 strippen ver krijgbaar gesteld, waarvan de prijs 2,85 wordt. Elke strip is goed voor één zone, met dien verstande dat van een nieuwe kaart één strip meer ontwaard zal worden dan het aantal zones dat de passagier reist. Vanaf 1 oktober zullen in het hele land de stads- en streekvervoerstarieven ge harmoniseerd worden, zodat binnen een bepaald gebied elke strippenkaart (of het gelijktijdig ingevoerde sterabonnement) geldig is op bus, tram, metro en trein. De sterabonnementen, waarmee binnen één of meer zones onbeperkt kan worden ge reisd, wordt verkrijgbaar voor maximaal 5 zones. De prijzen variëren van 24 tot 96 gulden per maand. De bewindsman merkt tenslotte nog op dat hij streeft naar vergroting van het aantal verkooppunten voor strippenkaart en sterabonnement. Om dit te bereiken zullen zij ook verkrijgbaar worden in de postkantoren. DEN HAAG (ANP). Van de Nederlandse appeloogst dit jaar was per 1 april al honderdduizend ton uit de markt genomen. Vorig jaar op die datum was dat 46.000 ton, maar later kwam daar nog zo veel bij dat over het hele oogstjaar een record van 125.000 ton werd bereikt. •Cr De Japanse forensentreinen zijn voorlopig uitgerangeerd door een staking van 620.000 werknemers van het openbaar vervoer. De staking, die tot morgen duurt, is bedoeld om hogere lonen af te dwingen. De werknemers willen de adviesaan vraag afwachten over de verdeling van de totale premielast van de sociale verzeke ring en de financieringstoeslagen van de sociale zekerheid. De werkgevers zijn het met de regering eens dat de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering zo zou kunnen worden gewijzigd, dat de werknemer meer dan de helft van de WAO-premie gaat betalen. Dit blijkt uit een ontwerp-advies over de verdeling van de WAO-premie, dat de SER morgen behandelt. Momenteel kan de werknemer volgens de wet niet meer dan de helft betalen van de WAO-premie en betaalt de werkgever de andere helft. De SER heeft zich bij zijn jaarlijkse advisering over de premie steeds geba seerd op een in 1967 in de Stichting van de Arbeid tussen werkgevers- en werkne- merscentrales gemaakte afspraak om de stijging van de WAO-premie gelijkelijk over werkgevers en werknemers te ver delen. De invoering van de algemene arbeids- A, .ft

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23