Eindhovense ploeg stort in na gelijkmaker Van Geel PSV mist stootkracht tegen koelbloedig Ajax Verlies Grieken DESILLUSIE VOOR Sparta-F eyenoord MANUS BOUWHUIS sportpundq) [pqarclenkoersen Demonstratie Westduitse sporters toto-lotto Slecht weer in zeilrace 1 J een pover duel □a i Matte partij Rob Clerc I DEGRADATIEKANDIDAAT VERGEET ZORGEN EVEN IN BEKERTREFFEN Bi "A Ml 1 25 SPORT 1980 APRIL 1 7 D ONDERDAG I - I I -I I ’«I HM bl 1 a - RW gR 1 Het moment, waarop „Eindhoven" juichte. Willy van der Kuylen brengt PSV vlak na rust op 1-0. Piet Schrijvers is kansloos. I 5 r' (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Het voornemen van PSV om Ajax naar een royale nederlaag te spelen in de eerste halve-finalewed- strijd om de KNVB-beker een voorne- Nederland in wedstrijd DEN HAAG. Afgezien van de jachten Flying Wilma en Gauloises 3 worden alle schepen die deelnemen aan de Specerijenrace momenteel gehinderd door zeer slecht weer. Van de Kaleo brak de mast, zonder dat daarbij overigens bemannings leden werden gewond. Er zijn reddingsboten onderweg naar het schip dat zich 80 mijl voor de kust van Durban (Zuid-Afrika) bevindt. Ook de Vetus Zanzara, onder leiding van Ewald Nijenhoff, geraakte door het zware weer in de problemen. De storm maakte het onmogelijk de gewenste koers te volgen. De Flying Wilma en de Gauloises 3, die beide nabij Kaapstad hadden besloten in één keer door te varen richting Rotterdam (finishplaats) zijn de slechte weers omstandigheden bespaard gebleven. Zij varen nu al zeven dagen onder ideale omstandigheden in de Atlantische Oceaan. Gerard Dijkstra, de schipper van de Flying W’ilma, tracht in deze race het record aantal dagen te verbeteren. In 1860 overbrugde de Britse theeclipper Kelso de afstand Jakarta-Rotterdam in 63 dagen. Vijf minuten na het begin van de tweede helft kreeg PSV evenwel toch de treffer waarop Jan Reker récht meende te heb ben. Er ging echter wel een fout van de op het middenveld geposteerde Guido Pen (als vervanger voor Jensen) aan vooraf. Pen verslikte zich in de bal, waardoor Postuma de bal op de volkomen vrijstaan de Van der Kuylen kon mikken: 1-0. Leo Beenhakker: „In vreselijke paniek ben ik na die treffer niet geraakt. Ik wist dat Ajax nog een zee van tijd had om die Daarbij kwam nog eens dat de defensie van de Ajacieden veel beter op dreef was dan zaterdagavond, niet in het minst door de aanwezigheid van Meutstege, die enke le dagen geleden tegen PSV door Been hakker nog uit de basis was gelaten. In de eerste helft konden de Eindhove naren Ajax nog enigszins onder druk hou den, maar omdat PSV voorin geen enkele stootkracht had, bleef het alleen maar bij een dreiging die Piet Schrijvers nauwe lijks kon verontrusten. Bovendien was Ajax in die periode van de strijd counte rend vele malen gevaarlijker dan zater dagavond gedurende de gehele wedstrijd. Van Kraay en Wildschut moesten zelfs de bal tot corner verwerken om erger te voorkomen. BONN. Het staat vrijwel vast dat de Westduitse regering het Duitse Olympi sche Comité zal aanraden niet naar de Olympische Spelen in Moskou te gaan. De definitieve regeringsbeslissing wordt volgende week 23 april genomen. Bonds kanselier Helmut Schmidt zei gisteren in een gesprek met leidende sportfunctiona risen en topsporters dat hij „met diep leedwezen heeft moeten vaststellen dat misser te corrigeren”. Wat prompt ook gebeurde. Twee minuten later al. Wijn berg maakte zich op de PSV-helft meester van de bal, zette twee Eindhovenaren op het verkeerde been om vervolgens Van Geel op maat te bedienen, die met een schitterend schot in de bovenhoek de 1-1 aantekende. Die gelijkmaker betekende overigens wel dat PSV, dat Van der Kuy len en Smits inwisselde voor respectieve- „Ik kan mij heel goed voorstellen, aldus Schmidt, „dat het voor sportmensen die jaren hebben getraind en grote opofferin gen hebben gebracht een enorme teleur stelling is als zij niet in Moskou kunnen uitkomen, maar zij moeten ook aan de solidariteit met de Amerikanen denken”. Vijfenzeventig Noren, onder wie veel sportlieden, hebben bij de Noorse sportfe deratie een boycot van de Olympische Spelen van Moskou bepleit. In een schrif telijke verklaring melden zij dat „de Olympische Spelen een symbool voor vre de dienen te zijn. Een volk dat oorlog voert kan geen organisator van de spelen zijn.” Intussen zijn vele Duitse sportlieden een actie gestart onder het motto: „Olympia leeft, wij willen naar Moskou”. Maandag wordt in de Westfalenhalle in Dortmund een demonstratie georganiseerd door on geveer 60 topsporters, onder wie de Olym- pia-kampioene Annegret Richter. Daar naast is een handtekeningenactie op touw gezet. de Sovjet-Unie nog steeds niet aan de voorwaarden heeft voldaan om de Olym pische Spelen mogelijk te maken”. Wat PSV zaterdagavond met Ajax deed, overkwam nu de Eindhovenaren, die zelfs een kleine tien minuten voor het einde nog een tweede tegentreffer moes ten incasseren. Schoenaker pakte op kin derlijke eenvoudige wijze vlak over de middenlijn de bal af van Wildschut en de lijk Landsbergen en Smolders, volkomen ineenstortte. Het Japanse Olympische Comité zal waarschijnlijk buigen voor de druk van de regering van Japan geen afvaardiging naar Moskou te sturen. Als compromis wil het comité het mogelijk maken dat Japanse sportlieden als individu (en niet namens de organisatie) aan de spelen kunnen deelnemen. Voor de Nederlandse vertegenwoordi ger in het veld van twaalf deelnemers, Ma nus Bouwhuis, eindigde de titelstrijd in een desillusie. Op de laatste van de acht wedstrijddagen zakte de Hilversummer van de vijfde naar de tiende plaats. De beste klassering van Bouwhuis in Oslo was een zesde plaats. In de andere koer sen eindigde hij twee keer als negende, een keer als achtste en werd hij één keer gediskwalificeerd. Bouwhuis was de eni- OSLO. De Fin Pekka Korpi heeft gisteren in Oslo verrassend zijn eerste Europese titel bij de beroepspikeurs behaald. In de voorlaatste koers passeerde Korpi Preben Kjaersgaard uit Denemarken, die vanaf de eerste dag, in Hilversum, de leiding had gehad. Kjaersgaard werd in deze race, die een zege opleverde voor zijn Finse rivaal, gediskwalificeerd, omdat zijn paard te veel galoppeerde. Door deze overwinning werd de 30-jarige Fin onbereikbaar voor zijn concurrenten. Op grote achterstand eindigde de Zweed Jim Frick als derde. Arthur Ashe heeft een punt achter zijn tennisloopbaan gezet. bal die Arnesen daarna in de voeten kreeg gespeeld was zo ideaal, dat de zelfs met een vormcrisis worstelende Deen ge makkelijk naar het PSV-doel kon opruk ken. Zijn uithaal recht op Van Beveren zou voor de lange doelman geen proble men hebben mogen opleveren, doch tot grote schrik van heel Eindhoven liet hij het lage schot onder zijn lichaam door glippen (1-2). De Pool Szurkowski heeft de vijfde etappe van de Ronde van Nedersaksen gewonnen. De Rus Dedlonov behield de leiding in de algemene rangschikking. De Nederlandse amateurwielrenners speel den gisteren geen rol van betekenis. cc West Ham United heeft zich voor de „Cup Final” geplaatst. In de twee de wedstrijd voor de halve finale ver sloeg de Londense ploeg Everton na verlenging in Leeds met 2-1. West Ham United zal op de eerste zaterdag van mei in de finale uitkomen tegen de winnaar van de andere halve eind strijd, Liverpool-Arsenal. In Birming ham kwamen deze beide ploegen gis teren voor de tweede keer niet tot een beslissing. Het werd na verlenging 1-1. Ajax was dus duidelijk meer gedupeerd dan de Eindhovenaren, die bovendien geen verplichtingen meer hebben in een Europa-Cuptoernooi. De vermoeienissen van het duel tegen Nottingham Forest bleken zaterdagavond nog wel aanwezig bij Ajax; in de wedstrijd van gisteravond I 4* het gebied van technisch vernuft en in zicht, kan worden samengevat als een ongebreideld, onintelligent geploeter van de 22 acteurs. In dat kader mocht het dan ook verbazingwekkend heten, dat Sparta- trainer Joop Brand het naderhand be stond te zeggen, dat hij had genoten. Sparta wankelde in de eerste helft dui delijk tegen de Kuip-ploeg, waarin libero Nielsen, René Notten, Jan van Deinsen en (vooral) André Stafleu sterk voor de dag kwamen. Merkwaardig genoeg heeft de ervaring nu evenwel geleerd, dat Sparta juist op zijn gevaarlijkst is, als die briga de dreigt te gaan kapseizen. Ook gister avond kwam dat weer eens aan het licht. Op het moment, dat de ploeg van Brand naar de rust leek te snakken, pakte links back Adri van Tiggelen een door Sjaak Troost (vervanger van de geblesseerde Wijnstekers) foutief weggewerkte bal en klopte Joop Hiele vervolgens met een ziedend 16-meterschot: 1-0. Oud-wereldkampioen in het zwaarge wicht, Mohammed Ali, heeft bekendge maakt op 11 juli te zullen boksen tegen Larry Holmes om de WBC-titel. Het ge vecht wordt gehouden in het Maracana- stadion van Rio de Janeiro, dat 165.000 mensen kan herbergen. Johnny Giles heeft na zeven jaar ont slag genomen als trainer van het Ierse voetbalelftal. De Fransman Mare Madiot heeft de tweede etappe van de wielerwedstrijd (voor amateurs) Rotterdam-Manchester op zijn naam gebracht. Tevens nam hij de leiding in het algemeen klassement over. Schipper is als beste Nederlander geklas seerd. Hij staat vierde op 38 seconden. was daar totaal geen sprake meer van. Ajax speelde een stuk rustiger en zorgde ervoor dat de Eindhovenaren duidelijk minder agressiever aan deze bekerklus konden beginnen dan zaterdag aan het competitietreffen. Gretig was PSV vol doende om al in een vroeg stadium de zaterdagavond al dreigende k.o. voor Ajax nu snel uit te delen, maar ditmaal resulteerde die gretigheid van de Braban ders erin dat men elkaar voorin herhaal delijk in de weg liep. Het Tsjechoslowaakse voetbalelftal heeft in Gijon met 2-2 gelijkgespeeld tegen Spanje. Tegen Spanje was Neho- da de held. In de 33e minuut zette hij Tsjechoslowakije op een voorsprong van 1-0. Na rust was hij ook de maker van het tweede doelpunt. Migueli en Quini zorgen voor de Spaanse treffers. men dat zaterdagavond na de competitie wedstrijd tegen de Amsterdammers werd geboren hebben de Eindhovena ren gisteravond in een nagenoeg uitver kocht huis niet kunnen uitvoeren. Ajax was vier dagen geleden in het laatste kwartier van de wedstrijd dan wel stormrijp gemaakt door de Brabanders, maar zij verzuimden evenals nu tijdig het karwei af te maken. Alle logica werd door die goal met één klap weggevaagd. In plaats van de domi nerende rol kreeg Feyenoord vlak voor rust de onderliggende positie toegescho ven en vanuit die uitgangspositie werd het karwei-Sparta er voor de club uit Zuid niet gemakkelijker op. Integendeel. Fey enoord kreeg in de tweede helft te maken met een zich krampachtig verwerend Sparta, dat zelfs vanuit de counter nog eenmaal een goed uitzicht op 2-0 kreeg, toen linkerspits Geert Meyer door Beft Jansen in scoringspositie werd gema noeuvreerd. Meyer deed woensdagavond echter alles fout wat maar fout kon gaan. Eigenlijk gold bij Feyenoord, waar Van de Korput geel zag na een overtreding tegen Van der Lem, in offensief opzicht precies hetzelfde. De oud-RVC’er Karei Bouwens was alleen als afstopper van waarde, Peter Petursson vocht opnieuw tegen zijn vormcrisis, terwijl het talent Carlo de Leeuw dan wel aardige num mertjes opvoerde, maar te weinig allure had om zijn sporadische bevliegingen in tastbaar resultaat om te zetten. Aldus bleef de 1-0 in tact. Die tussenliggende periode bleek voor de Amsterdamse formatie meer dan vol doende om goed voorbereid aan deze be kerwedstrijd te beginnen en PSV niet die dominerende rol toe te staan zoals enkele dagen geleden. Het plan-de-campagne van Ajax slaagde wonderwel: met een 2-1 overwinning verschaften de hoofdstede lingen zich een uitstekende positie om medio mei de bekerfinale te spelen. Dat René van de Kerkhof wegens een blessure bij de Eindhovenaren ontbrak mag nauwelijks als een excuus gelden voor de meer dan waarschijnlijke elimi natie van de Eindhovenaren in dit beker toernooi dat mag te meer niet, omdat Ajax naast de geblesseerde Tscheu la Ling en de gepasseerde Tahamata (in de tweede helft werd hij alsnog ingezet voor de opnieuw weinig imponerende Karei Bonsink) dit maal ook niet kon beschik ken over spelverdeler Henning Jensen, die met een voetblessure in Amsterdam was achtergebleven. Hennes Weisweiler heeft met onmid dellijke ingang zijn werkzaamheden beëindigd bij FC Köln. De voetbaltrainer zou aanvankelijk na afloop van de Bun- desliga-competitie naar New York Cos mos gaan, maar een meningsverschil met zijn bestuur heeft hem doen besluiten eerder op te stappen. ge deelnemer die in de wedstrijdreeks van 37 koersen zonder overwinning bleef. Het eindklassement van de strijd om het Euro pees kampioenschap voor beroepspikeurs 1980 is: 1. Pekka Korpi (Fin.) 363,5 punten; 2. Preben Kjaersgaard (Den.) .351,5; 3. Jim Frick (Zwe.) 288; 4. Hans Petter Tholfsen (noo.), 283; 5. Heinz Wewering (Wdl.), 274; 6. Konrad Spaderna (Oos.), 266; 7. Michel Roussel (Fra.), 260; 8. Claude Devaud (Zwi.), 258; 9. Paul Martens (Bel.), 256; 10. Manus Bouwhuis (Ned.), 254; 11 Antonio Quadri (Ita.), 239; 12. Laszlo Ferge (Hon.), 191. (Van onze sportredactie)) ROTTERDAM. Bekervoetbal schijnt voor Sparta de gelegenheid bij uitstek te vormen om tijdelijk uit het degradatie-dwangbuis te stappen. Het trieste leven van alledag wordt bij zo’n bijzonder evenement even vergeten; tegen het decor van een ongewoon aantal toeschouwers (17.000) werden de mouwen en ook tegen Feyenoord opgestroopt. Nadat eerder AZ’67 als aanleiding was uitgekozen om boven het normale compe- titieniveau te groeien, bakte Sparta in het eerste duel van de halve finale om de KNVB-beker de zoveel rijkere overbuur man uit Rotterdam-Zuid met 1-0 een poets. Niet voor niets lijken de voetballers van Sparta dus de competitiewedstrijd tegen FC Den Haag (afgelopen zaterdag avond) op het offerblok te hebben gelegd. Tot woede van interim-trainer Joop Brand dachten zijn pupillen zaterdag avond geen moment aan de kwellende degradatienood, „waren de heren met hun gedachten kennelijk voortdurend bij het duel met Feyenoord”. Dat denkwerk heeft dus geen windeie ren gelegd, gezien de 1-0-winst op Feyen oord, al client dat resultaat ook weer niet te worden overtrokken. Want wat Sparta en Feyenoord gisteravond presteerden op Extra prijs van 1000 gulden is gevallen op 44407. Deze vijf cijfers moeten corresponderen met de laatste vijf getallen van het midlottofor- mulier. Extra prijs van 100 gulden wordt uitge keerd als nummer eindigt op 4407, extra prijs van 20 gulden als nummer eindigt op 407 en extra prijs van 10 gulden als nummer eindigt op 07. LEIPZIG (ANP). Het nationale voetbalelftal van Griekenland, dat tij dens de eindronden van het toernooi om de Europese titel in Italië de eerste wedstrijd tegen Nederland speelt, heeft gisteravond in Leipzig een vriendschappelijke wedstrijd tegen Oost-Duitsland met 2-0 verloren. Bij rust was de stand nog 0-0. Oost-Duits- land drukte het overwicht na een uur in doelpunten uit. Weber scoorde in de 64e minuut, Streich vijf minuten later. (Van onze dammedewerker) BEDUM. De spanning duurt onver minderd voort in het toernooi om de nationale damtitel. Stond eergisteren grootmeester Rob Clerc alleen aan de leiding, na de gisteren gespeelde achtste ronde moet hij de koppositie weer delen met Van der Wal. Zij hebben beiden een totaal van elf punten, één punt meer dan het duo Bronstring en Wiersma. Wiersma had het niet bepaald moeilijk gisteren. Hij koos in een scherpe ope- ningsvariant tegen de Amsterdammer Hooijberg heel tactisch voor een zet die de laatste jaren volledig in onbruik was ge raakt en die Hooijberg daardoor niet ken de. Het gevolg was dat Wiersma de kans kreeg de partij te belissen met precies dezelfde valstrik waarmee hij ook in de clubcompetitie van 1972 succes had ge had; toen was de Rotterdammer Van Huët zijn slachtoffer. Clerc speelde gisteren een erg matte partij tegen de Groninger Van Harten. Zou hij de druk die er op een koploper rust, soms niet goed kunnen verdragen? Dit is een dubieuze veronderstelling, maar het is moeilijk een betere verkla ring te verzinnen voor het feit dat hij in deze partij totaal niets durfde te onderne men en eigenhandig op remise aanstuur de. Zo wordt men natuurlijk geen kam pioen. De uitslagen van de partijen uit de achtste ronde zijn: WiersmaHooijberg 2-0, Stokkel Beerepoot 2-0, BiesBoulonois 1-1, Van der WalBastiaannet 2-0, Van HartenClerc 1-1, JansenBronstring 1-1. De stand na acht ronden is: 1. Clerc en Van der Wal 11 punten; 3. Wiersma en Bronstring 10; 5. Boulonius 9; 6. Bies, Jansen en Stokkel 8; 9. Bastiaannet en Van Harten 6; 11. Hooyberg 5; 12. Beerepoot 4. WASSENAAR. De uitslagen van de gisteren op de drafbaan Duindigt verreden koersen zijn: NOORD OOSTELIJKE SPORTPERSPRIJS 1600 m: 1.' Rebecca Signal (R. L. Pools) 2.06.0 1.18.8, 2. King Buitenzorg, 3. Prins Benjamin. Winn 7,60 pl 1,40 2,10 1,60 kopp 37,00 trio 173,20. BLACKPOOLPRIJS 1800 m: 1. Comic One (K. Davies) 1.59.3, 2. Davina Raaphorst, 3. Hella Khan. Winn 2,50 pl 1,30 2,40 1,90 kopp 13,80. Niet gestart: Ballora (9). ZUIDELIJKE SPORTPERSPRIJS 2040 m: 1 Remis Star (Mej. Y. Wagenaar) 2.42.0 1.19.4 2. Paula Antje, 3. Sam Avon. Winn 3,90 pl 1,70 1,90 4.10 kopp 23,50 trio 222,60. Niet gestart: Oploop- er B. (2). AIPSPRIJS 2100 m: 1. Nanouk (M. Vergay) 2.51.0 1.20.7, 2. Kaballus, 3. Nathan Olivier. Winn 1.10 pl 1,10 1,10 kopp 7,60. Niet gestart: Nanette D (1) en Kid D. (5). BRISTOLPRIJS 2100m: 1. Atilla (J. Weis- haupt) 2.19.5, 2. Queen of Spirit, 3. Buthes Rika. Winn 3,30 pl 1,80 6,60 4,40 kopp 30,20 trio 558,30. ROTTERDAMSE SPORTPERSPRIJS 2040 m: 1. Sapeli du Bois (J. H. de Jong) 2.51.0 1.23.8, 2. Storm Hollandia, 3. Thilda Pride. Winn 3,20 pl 1,50 1,60 2,80 kopp 3,00. Niet gestart: Teddy Dear (6) en Sweet Nearness (8). HAAGSE SPORTPERSPRIJS 2040 m: 1. Su per Boy Laren (G. W. van Eykelenborg) 2.49.8 1.23.2, 2. Sterling Moss, 3. Torero. Winn 45,50 pl 1,10 1,40 2,10 kopp 47,50 trio 1241,30. NEDERLANDSE SPORTPERSPRIJS 2040 m: 1. Salome (S. A. Hartman) 2.48.0 1.22.4, 2. Tempo Rara, 3. Sandy Regina. Winn 14,20 pl 8,20 1,40 1,70 kopp 82,00. SIR EDWARDPRIJS 2000 m: 1. Boxberger Sieg (mevr. E. v.d. Ham) 2.10.2, 2. Flying Jinks, 3. That’s Swanee. Winn 9,30 pl 2,80 1,40 1,30 kopp 27,30 trio 153,90. DE GOUDEN ARMBAND (2) 2040 m: 1. Rosy Rapid (Mevr. W. M. B. den Besten), 2. Ofarim, 3. Samirow N. Winn 3,30 pl 2,40 2,70 kopp 10,50. Niet gestart: Speedy Fortuna (2). TOTALISATOROMZET ƒ380.165,00. DEN HAAG. De winnende getallen in de midweekse lotto van gisteravond zijn: 1 - 6 - 13 - 18 - 23 - 26. Reservegetallen: 2 en 24. Aantal deelnemers: 584.183. Inleg: ƒ2.245.289. Prijzenbedrag: 1.066.512,28. Eerste prijs: 373.279,30. Tweede prijs: 106.651,23. Derde prijs: 159.976,83. Vierde prijs: 213.302,46. Vijfde prijs: 213.302,46. Feyenoord-doelman Joop Hiele grijpt in bij een aanval van Sparta. Van der Korput en Brard assisteren hun keeper.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25