Weinig begrip Enorme quasar Onbekend virus Klacht adviseur doodt bejaarden voor zorg over mensenrechten Franse president na beschuldiging OESO praat over vrouwenwerk Amnesty start actie voor gevangenen Laos Verzoek Küng om dialoog onbeantwoord British Leyland dreigt stakers te ontslaan Scherpe aanval Weizman op Begin I Gezinnen op Oost-Timor willen terug Ook klachten over bewind Colombia Schmidt wellicht naar Sovjet-Unie NIEUWE PREMIER ZIMBABWE: Wereldwijde actie tegen Coca Cola 99 tl 99 t In Jakarta Gefeteerd Schietstoel Wandelgangen Bliep-Bliep 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 80 D ON D E R D A G 1 7 APRIL 2 •en ling nuis- gis pend iers ►lijf srste on zoor Er van atst. ders atie. lis? iers ien ïlte ian door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON TEL AVIV. President Sadat van Egypte heeft ingestemd met het voorstel van premier Begin van Israel voor marathonbesprekingen over Palestijns zelfbestuur. Intus sen heeft de Israëlische minister van Defensie Weizman een tijdbom onder het kabinet gelegd door zich uit te spreken voor vervroegde verkiezingen omdat de regering volgens hem niet voldoende vertrouwen meer heeft. J trijfël marathon-overleg i i Ge- mo- door kun- oon- stru- n de ti te slige arna kers wor- agen Dit jeen- n de rijfs- »t de land dag- nber n in het ;n is lijke aan- :sge- iltijd als rder LONDEN (AFP). De directie van het Britse autoconcern British Leyland heeft gisteren de 17.000 stakers, die met hun actie het gehele 115.000 man personeel tellende bedrijf dreigen te verlammen, gelast binnen een week het werk te her vatten. Als zij hieraan geen gevolg geven kunnen zij zich als ontslagen beschouwen. Het ultimatum verstrijkt op 23 april. Als gevolg van de stakingsactie en het feit dat daardoor talrijke werknemers van Leyland gedwongen worden met de han den in de schoot te blijven zitten, zijn gisteren de tot het concern behorende fabrieken Triumph en MG gesloten. JAKARTA (UPI). Ongeveer 3.000 Portugese gezinnen op Oost-Timor willen naar Portugal terugkeren, zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Mochtar, gisteren in Jakarta meegedeeld. Hij zei dat de pogingen om deze gezinnen naar Portugal over te brengen, tot dusver geen resultaat hebben gehad. Met minister Van der Klaauw die op het ogenblik met premier Van Agt een bezoek aan Indonesië brengt, was overleg gaande om tot een oplossing van het probleem te komen. Nederland behartigt de Portugese belangen in Indonesië, sinds Portugal in 1975 zijn diplomatieke betrekkingen met dat land verbrak. Aanleiding hiertoe was de inlijving van de voormalige Portugese kolonie Oost-Timor door Indonesië. President Carter van de VS maakte gisteren na het laatste gesprek met Begin in Washington bekend, dat Sadat heeft ingestemd met Begins idee voor mara- thononderhandelingen, die deels in Israel, deels in Egypte zullen worden gehouden. Doel van die besprekingen is, vóór 26 mei overeenstemming te bereiken over het vraagstuk van Palestijns zelfbestuur. Na afloop van zijn onderhoud met Carter zei Begin gisteren, dat „iedereen zijn uiterste best zal doen om volledige autonomie te verlenen” aan de Westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastrook. Hij maakte echter niet duidelijk of ook de tegenstellingen uit de weg kunnen worden geruimd over het begrip „volledige autonomie”, dat Egypte veel ruimer interpreteert dan Israel. enige vorm van proces worden vastge houden. Na de nederlaag van de Amerikanen in 1975 in Indo-China kwam in Laos een op Vietnam georiënteerde Pathet Lao-rege- ring aan de macht. Veel hoge functiona rissen van het bewind dat tot dan aan de macht was, werden naar heropvoedings kampen gestuurd. In de jaren na 1976 zijn daar volgens Amnesty nog vele duizenden „gewone mensen” bijgekomen. Dit zijn voor het merendeel Laotianen die zich verzetten tegen de koers van de regering-Kaysone Phomvihane en de dominerende Vietna mese invloed in het dagelijks leven. Over Colombia heeft Amnesty meege deeld dat daar systematisch politieke ge vangenen worden gemarteld en op grote schaal willekeurige arrestaties plaatsvin den. De organisatie ontdekte tijdens een recent bezoek 33 martelcentra. stemming moet zijn bereikt, „noch een limiet, noch een doel, maar een gemeen schappelijk streven”. De leider van de socialistische oppositie van Israel Simon Peres, sprak zich giste ren uit voor etappegewijze toekenning van zelfbestuur aan de bezette gebieden, beginnen met de Gazastrook. Terwijl Begin gisteren bezig was aan zijn laatste besprekingen met Carter, sprak zijn minister van Defensie Weizman zich in een televisie-interview uit voor vervroegde verkiezingen. Hij maakte dui delijk, geen enkel vertrouwen meer te hebben in de huidige regering en liet dóór schemeren dat hij mogelijk de rivaal van Begin zal zijn voor het lijsttrekkerschap van het Likoudblok. Weizman zei ook niet uit te sluiten, dat hij deelneemt aan een kabinet onder leiding van de Arbeiders partij, die momenteel in de oppositie is. Het huidige kabinet zal het volgens hem niet lang meer maken. „Wij hebben te veel twijfels, te veel woordenwisselingen, en onze wegen lopen te veel uiteen”, aldus Weizman, die verder zei over het interview geen enkele vooroverleg met Begin te heb ben gehad. Ook voor de rest doet de voorzitterszetel in de eerste plaats aan de schietstoel van een astronaut denken, dank zij het knop- penpaneel aan zijn linkerhand. Dat begint bovenaan met de knop „Brandalarm”, met de inscriptie: „Bij brandalarm portier bellen”. Daaronder komen knoppen en hendeltjes met de bijschriften: „Verster ker”, „Geheime zitting”, „Spreker”, „Mi nister”, „Voorzitter”, „Geluidsterkte” (hoe wijlen Anne Vondeling het als kamervoor zitter en taalzuiveraar heeft kunnen gedo gen dat dit altijd met één „s” geschreven werd is me een raadsel), „Radiouitzen- ding”, „2 rood”, „1 wit”, „Uitschakeling microfoon”, „Bij TV en radiouitzending”, „Stemming bellen” en „Automaat”. Zo- iemand noem ik geen voorzitter meer, maar een gezagvoerder! GENÈVE (UPI/ANP). De internationale vakbond voor de voedingsindustrie IUF heeft een wereldwijde campagne aangekondigd tegen Coca Cola, waarbij in Finland, Zweden en Mexico produktiestakingen van enkele dagen zullen worden gehouden. In Spanje komt een verkoop- en consumentenboycot. De bond wil dat het Coca-Cola - concern maatregelen neemt tegen de situatie rond de vestiging in Guatemala, waar reeds verscheidene vakbondleiders zijn omgebracht. Gisteren is in Guatemala-City de secretaris van de grootste vakbond in de bouw doodgeschoten. Ook zijn vrouw kwam hierbij om het leven, zo is door de politie bekendgemaakt. Keja De- be- lijke die enst iden itair on- i de ssen LONDEN (UPI). Sterrenkundigen hebben een quasar (radioster) ontdekt, met een doorsnee van 748.800.000.000.000 kilometer waarschijnlijk het grootste ob ject in het heelal. Onze aarde heeft een doorsnede van ongeveer 12.000 kilometer. Het tijdschrift New Scientist meldt dat de radiosterrenkundigen, drie van de univer- siteit te Bonn, een van het Max Planck- instituut voor radio-astronomie en een van het David Dunlap-observatorium in Toronto, het object hebben gevonden met de grootste geheel bestuurbare radiotele scoop ter wereld, die te Effelsberg bij Bonn in West-Duitsland. Het object, dat de naam „3c 345” heeft gekregen, staat vijf miljard lichtjaar van óns verwijderd. EDINBURGH (UPI/AP). In de afgelo pen twee weken zijn in vijf verschillende ziekenhuizen in Engeland en Schotland naar schatting 45 bejaarden omgekomen door een onbekend virus dat heftige griepverschijnselen veroorzaakt. Tien verpleegsters en drie artsen zijn met soortgelijke verschijnselen in zieken huizen opgenomen. In laboratoria wordt dag en nacht gewerkt om het dodelijke organisme te identificeren, maar men ver wacht hierin niet voor volgende week te slagen. Artsen konden slechts zeggen dat met name bejaarde patiënten die bronchi- ale problemen hebben vatbaar zijn voor het virus. Van zulke wandelgangen kunnen Joop en Ruud alleen maar dromen. De groene gordijnen verbergen niet de wandelgan gen, maar het feit dat daarachter eigenlijk niets is, behalve een doorloopruimte die toegang geeft tot gangen die meer aan de gangen in een gymnasium doen denken dan aan wandelgangen waarin de Grote Beslissers al delibererend heen en weer lopen om de route van het Schip van Staat in de vaart der volkeren te bepalen. Wel is er, als je zo’n gang eenmaal uit bent, een prachtige rooksalon met lederen fau teuils, en ook verder wordt er alles aan gedaan om je als kamerlid een gefeteerd gevoel te geven. Overal hangen telefoons die gratis gebruikt mogen worden, er is doorlopend koffie of thee in het restau rant te krijgen, en als 150 man gelijktijdig in het restaurant neerstrijken, krijgen ze allemaal tegelijk, en met gezwinde spoed, een smakelijk en goed toebereid menu van drie gangen voorgeschoteld (zo ge noot ik een lunch bestaande uit een con sommé Henri IV en tasse, een médaillon de veau Mettrenich, pommes rissollées en Légumes divers, een salade de fruit frais, een en ander geprakt in een vin Parvillac rouge). Het beste kun je natuurlijk kamervoor zitter worden. Ik ben ook even in de stoel van Dolman gaan zitten, meer een zetel, die op railsjes heen en weer kan rijden. stige ;vol- :oek elin- ben. ster iken vol- nde dol- □an- i de op -Ka- IA). ken i de rote i is ege- i J. teen Sco- uit iers ont slag ring ling nen ge- iker Sin ren lor- oor 'en, dijk ten van der g te lan de ers. and RM ede □oi- icht ho- me- irij- (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor de bescherming van mensenrechten waar ook ter wereld, is gisteren in een groot aantal landen een campagne begonnen voor vrijlating van gevangenen in Laos. (Van onze redactie buitenland) Een maandje geleden heb ik even een minuutje op de middenstip van het Feyen- oordstadion gestaan. De tribunes waren leeg (maakt u zich niet ongerust), maar ik vulde ze in gedachten in met 60.000 toe schouwers en kon me toen wel ongeveer voorstellen hoe groot de kick moet zijn om de bal vanaf dezelfde stip in een vol stadi on aan het rollen te brengen. Vorige week heb ik twee dagen in de Tweede Kamer doorgebracht. Een mooie parlementszaal, er zullen weinig mooiere zijn in de wereld. Een beetje klein, naar het schijnt. Als je met nog twee afgevaar digden in één zo’n bankje moet zitten, zit je inderdaad niet veel ruimer dan in een Jumbo Jet. Economy Class, wel te ver staan. Ik had in de Tweede Kamer krek dezelfde ervaring als tien jaar geleden op het Rode Plein in Moskou. Kamer en plein zijn kleiner dan de voorstelling die je, via de televisiebeelden, van ze gemaakt had. Die tv-camera’s duiken nu eens in deze hoek, dan weer in die hoek, en je stelt je dan blijkbaar wonderwat voor van de ruimte die je op al die momenten NIET ziet, maar alles bij elkaar is het gewoon een deftige, intieme vergaderzaal, waarin iedereen op eikaars ip zit. Neem bijvoorbeeld de befaamde „wan delgangen”. Achter die groene gordijnen die zich zowel aan de ene als de andere smalle zijde van de zaal achter de bankjes van de kamerleden bevinden, achter die groene schermen als het ware, speelt zich in de drukke wandelgangen het parlemen taire spel af, —had ik altijd begrepen. Ik stelde me bij die wandelgangen iets voor als de wandelgang die ik eens in een Engels kasteel had gezien. Hier aten de gastheer en gastvrouw met hun gasten, legde de gids uit, en na het eten begaven de dames zich naar deze zaal, en de heren begaven zich naar de bibliotheek. Die bibliotheek bleek te grenzen aan een bre de corridor, die dwars door het hele kas teel heen liep en aan beide wanden gestof feerd was met boekenkasten waarin de lederen prachtbanden in duizendtallen achter kippegaas waren opgeborgen. Dat kippegaas leek me iets van latere jaren. Ik kon me levendig voorstellen hoe de heren in vroeger eeuwen, een pijpje rokend en rustig gesticulerend, deze overdekte oprij laan op en neer wandelden terwijl ze de laatste topics op krijgs- en toneelgebied bespraken. Tijdens een persconferentie in Salisbury sloot Moega- be „op het ogenblik” iedere militaire actie van zijn bewind tegen het aangrenzende Zuid-Afrika uit. Voorts zei de premier dat de twee voornaamste doelstellingen van zijn regering de integratie van de voormalige guerril- (Van onze redactie buitenland) BONN. Het staat nog niet vast of de Westduitse bondskanselier Schmidt gehoor zal geven aan de uitnodiging van de Russische staats- en partijleider Brezjnjev om deze zomer naar Moskou te komen voor een gesprek. De Russische ambassadeur in Bonn, Semjonov, bracht de uitnodiging enke le dagen geleden over. Een eerder be zoek van Schmidt aan Moskou, op uit nodiging van Brezjnjev, werd in ver band met de Russische invasie in Af ghanistan afgelast. Gisteren nam de Westduitse regering contact op met VS en Frankrijk over de reis. Schmidt zou In de hoofdstad van Zimbabwe zijn inmiddels talrijke gasten gearriveerd. Onder hen de premier van India, mevrouw Gandhi en de voormalige VN-ambassadeur Andrew Young. In totaal zullen vanavond vertegenwoor digers van negentien verschillende landen aanwezig zijn. De DDR, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Polen zijn SALISBURY. Aan de vooravond van de Brit se souvereiniteitsoverdracht aan de nieuwe rege ring van Zimbabwe, heeft premier Moegabe giste ren verklaard dat Zuid-Afrika nu het grootste politieke probleem in Afrika vormt. De machtso verdracht vindt vannacht om twaalf uur plaats. Wat me ondanks de aantrekkelijke kan ten van het kamerlidmaatschap die ik zojuist geschetst heb toch van het dingen naar een zetel zal afhouden is de klaarblij kelijke noodzaak dat je zo’n blieper in je zak hebt, waarmee je op elk moment van de dag kan worden opgeroepen voor het aannemen van een belangrijke bood schap. Zaten we met z’n allen rustig te luisteren naar een betogende Russische dissident, kwam er weer zo’n kamerlid „in de piepzak” te zitten: bliep-bliep-bliep- bliep! Luisteren of het de zijne wel was en niet die van zijn buurman, en dan opstaan en wegschrijden door de zaal, al bliep- bliep-bliepend, als een man die, kleine windjes latend, door iedereen nagekeken, zich rustig naar het toilet spoedt. (Van onze redactie buitenland) MILAAN. De onlangs door het Vati- caan veroordeelde Zwitserse katholieke theoloog Hans Küng heeft vorig jaar een brief gestuurd aan de paus met het ver zoek tot een dialoog over omstreden kwes ties als het celibaat, de geboortebeperking en de positie van de vrouw in de kerk. De paus heeft niet geantwoord op de brief, die gisteren is gepubliceerd door het Itali aanse dagblad Corriere della Sera. In zijn schrijven pleitte Küng voor een progres sievere opstelling van de paus in genoem de vraagstukken. PARIJS (DPA'AP). In Parijs is giste ren een conferentie begonnen van de mi nisters van Sociale Zaken van de Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), die tot doel heeft te bespreken hoe vrouwen meer kunnen worden betrokken bij het arbeids proces in tijden waarin het slecht gaat met de economie. Ondanks grote inspanningen van de overheid is er in de afgelopen twaalf jaar slechts weinig verandering gekomen in de achtergestelde positie van de vrouw op de arbeidsmarkt in de westerse industrielan den, zo wordt in een voorbeschouwing geconstateerd. Een aantal deelnemers pleit ervoor de vrouw niet meer als reser- ve-arbeidskracht te beschouwen die in economisch moeilijke tijden haar werk moet opgeven. Aan de andere kant waar schuwde OESO-voorzitter Van Lennep ervoor, dat maatregelen om vrouwen meer banen te geven het bedrijfsleven veel geld kunnen kosten en problemen ten aanzien van de werkgelegenheid kunnen geven. Sadat akkoord met (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Franse presidentsadvi- seur Poniatowski heeft een aanklacht we gens laster ingediend tegen de communis tische en de socialistische partij, nadat deze twee partijen hem ervan hadden beschuldigd vier jaar geleden als minister van Binnenlandse Zaken informatie te hebben achtergehouden over de destijds gepleegde moord op de vooraanstaande Fransman Jean de Broglie. De beide partijen baseren hun beschul digingen op een artikel in het satirische weekblad Le Canard Enchainé, waarin onder meer wordt geschreven dat Ponia towski en politiefunctionarissen reeds voor de moord op De Broglie afwisten van plannen hiertoe. De twee partijen willen dat Poniatowski zich verantwoordt voor het parlementair hooggerechthof, maar de voormalige minister zelf dreigt zware schadevergoedingen te eisen, zowel van de partijen als van de politici die hun beschuldigingen zouden steunen. Overigens zijn de Franse tijdschriften Le Canard Enchainé en Minute gisteren door een rechter veroordeeld tot een sym bolische boete van een franc en een ver plichte rectificatie, aangezien zij twee ne ven van president Giscard d’Estaing er van hebben beschuldigd diamanten te hebben aangenomen van de voormalige Centraalafrikaanse keizer Bokassa, zon der dat de bladen hiervoor voldoende bewijzen aandroegen. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. De Indonesische autori teiten hebben in gesprekken met premier Van Agt en minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken weinig begrip ge toond voor de’ Nederlandse bezorgdheid over de situatie van de mensenrechten in Indonesië. Dit zei een woordvoerder van de Neder landse delegatie na afloop van de bespre kingen. Naar verluidt hebben Van Agt en Van der Klaauw „op gepaste wijze” de kwestie van de mensenrechten aange roerd. De chef van de Indonesische binnen landse veiligheidsdienst, admiraal Soedo- mo, ontkende gisteren in een gesprek met Nederlandse journalisten dat in het door Indonesië bezette Oost-Timor mensen worden geëxecuteerd. De toestand op Oost-Timor is normaal, aldus Soedomo, die geen reden zag een delegatie van Am nesty International in de voormalige Por tugese kolonie toe te laten. Tijdens gesprekken van de regeringsde legatie met Indonesische autoriteiten bleek herhaaldelijk, dat Indonesië meer Nederlandse investeringen wil. Het aantal Nederlandse bedrijven, dat vestigingen heeft in Indonesië bedraagt twintig, zo liet een woordvoerder weten. Met name loopt ons land op dit gebied erg achter bij West- Duitsland. Intussen hebben Van Agt en Van der Klaauw hun besprekingen met onder meer president Soeharto beëindigd. Van daag zijn zij begonnen aan het toeristische onderdeel van hun bezoek. Zowel Begin als Carter toonden zich optimistisch over de komende marathon- onderhandelingen. De Israëlische pre mier benadrukte overigens dat Israel zijn nederzettingenpolitiek op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook nooit zal wijzigen. „De nederzettingen in die gebieden zijn van levensbelang voor de veiligheid van onze staat. Zij vormen een bolwerk tegen het terrorisme en zijn volle dig legaal en een onvervreembaar recht van het volk van Israel”, aldus Begin. Hij voegde daaraan toe, dat Carter hem „op geen enkel moment” heeft gevraagd de joodse nederzettingen in de bezette gebie den te „bevriezen”. Overigens noemde hij de 26ste mei, die datum waarop volgens de akkoorden van Camp David overeen- Volgens Amnesty verblijven in zoge naamde heropvoedingskampen in Laos tussen de tien- én vijftienduizend mensen, die daar al meer dan vier jaar zonder lastrijders in het leger en de voltooiing van de terugkeer van vluchtelingen zullen zijn. De komende maanden zal zijn regering zich bovendien bezighouden met het verwezenlijken van een eerlijker verdeling van inkomen en werk onder de zeven miljoen zwarten en 250.000 blanken dan nu het geval is. Moegabe zei te streven naar gratis onderwijs en gezondheidszorg. het eerste westelijke staatshoofd zijn dat na het begin van de Russische inmenging in Afghanistan Moskou be zoekt. Overigens heeft de bondskanse lier gisteren benadrukt, dat een reis naar de Sovjet-Unie wat hem betreft weinig zin heeft als daar alleen beken de tegenovergestelde standpunten over de situatie in de wereld worden herhaald. Prins Charles arriveerde gisteren in Salisbury voor het bijwonen van de souvereiniteitsoverdracht Hij bracht een bezoek aan een zwarte woonwijk en werd daar enthousiast begroet. Zuid-Afrika grootste probleem niet uitgenodigd. China en de Sovjet-Unie weer wel. De Russische delegatie arriveerde gisteren als eerste in Salisbury. Namens het Britse koningshuis is kroonprins Charles aanwezig. Nadat Ian Smith het toenmalige Rhodesië in 1965 op onwettige wijze van Groot-Brittannië afscheidde, kwam een guerrillastrijd op gang tegen de overheersing van de blanken in het land. De strijd tussen de legers van de guerrillaleiders Nko- mo en Moegabe en het Rhodesische leger, heeft in een acht jaar durende felle burgeroorlog, een groot aantal mensenlevens geëist. Het bleek echter mogelijk om mid dels verkiezingen de burgeroorlog voorlopig tot een vreedzaam einde te brengen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3