ra politienieuws Bakkum-Breur kampioen wintercompetitie Stichting Santpoort tegen hoogbouw aan Terrasweg BUNNIESW bovenstebeste^ kinderschoenen, verantwoord tot in alle details. veilingen beverwijk STERK kort ijmondnieuws JE Verdere inrichting recreatiegebied Spaarnwoude ifw Pieter Kuyk winnaar Velsense finale Zondagsdichters Concours Rally en puzzeltocht voor Umuidense jeugd Liturgieviering met Gregoriaanse zang T Geprangd gemoed 5 UMOND 19 8 0 APRIL DONDERDAG 1 7 STEUN BUURTPROTEST OM PLANOLOGISCHE REDENEN BRIDGECLUB DE JUMP o IJMUIDEN Kennemerlaan 95 L. Nieuwstraat 797 VOOR BETER SCHOENWERK SANTPOORT Hoofdstraat 152 (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De 57-jarige do cent Nederlands Pieter Kuyk was gisteravond, toen in de opvallend druk bevolkte Burgerzaal van het stadhuis de uitslag van de Velsen se finale van het Nationaal Con cours Zondagsdichters bekend werd gemaakt, dubbel blij met de door zijn gedicht „Portret” be haalde eerste prijs. I L/- T- 1 1 - R Ik ben leraar, maar ik voel me dichter ir Dichter/jurilid Jan Kal leest voor uit eigen werk. (ADVERTENTIE) 0 mevr. Burgemeester Molendijk: ...„al was het alleen maar om het geprangde gemoed lucht te geven'' De relativerende liedjes van Joost Nuissel (links) en zi/n begeleider Joost Behnfante pasten goed in de sfeer van de dichtersavond. 5 0 0 0 0 Dat er in Velsen en omgeving meer mensen hun hart aan de dichtkunst heb ben verpand, daarvan getuigde de grote belangstelling voor het plaatselijke con cours. Meer dan zestig amateurpoëten, inclusief een Canadees’ namen deel aan de wedstrijd (in het kader van de Boeken week opgezet door de jubilerende Konin klijke Nederlandse Uitgevers Bond in samenwerking met de commissie Collec tieve Propaganda voor het Nederlandse Boek) en zonden één tot hooguit drie gedichten in. De uitslag werd door een veelvoud van inzenders bijgewoond. Aan „Portret” van Pieter Kuyk werd de eerste prijs toegekend, omdat de dichter hierin, naar de mening van de jury is geslaagd om uiterst persoonlijke beelden op een indrukwekkende wijze te bewoor den. Het betreft hier overigens een nieuwe bewerking van een al zo’n twintig jaar geleden door Kuyk geschreven gedicht. Wat het verdere verloop van het Natio naal Concours Zondagsdichters betreft, gaan de winnaars van de diverse plaatse lijke rondes nu over naar de regionale finales, en de winnaars dkkrvan dingen uiteindelijk in de landelijke eindstrijd mee naar de nationale hoofdprijs „De Gouden Lier.” Het televisieverslag van de landelijke Anale wordt op zondag 1 juni uitgezonden door de NOS. Boven dien wordt de mogelijkheid overwogen om de winnende gedichten in boekvorm te publiceren. DRIEHUIS. Gregoriaanse koorzang is zaterdag 19 april te beluisteren tijdens de liturgieviering die ’s avonds om zeven uur begint in de Engelmunduskerk in Driehuis. Onder leiding van dirigent Ko Ariëns zal de Dekenale Schola Cantorum uit Be verwijk Gregoriaanse gezangen ten geho re brengen met aan het orgel Jaap Leek. Voor informatie en eventueel voor deel neming kan men contact opnemen met N. Moojj, telefoon 02518-53963. Voor beide tochten is de start op het Marktplein. De fietsrally is bedoeld voor kinderen van tien tot en met veertien jaar die een route volgen door de gehele ge meente. Zij kunnen zich tussen 12.30 en 13.30 uur laten inschrijven op het Markt plein tegen betaling van een gulden. Iedere deelnemer dient een pen mee te nemen om de vragenlijst in te kunnen vullen. Er zijn drie prijzen beschikbaar en alle deelnemers ontvangen een herinne ring aan deze tocht. De puzzeltocht te voet start tussen 13 en 14 uur op het Marktplein en is bestemd voor kinderen van zeven tot elf jaar, die eveneens zelf een pen mee moeten nemen en twee kwartjes inschrijfgeld. SPAARNWOUDE. Het dageljks be stuur van het Recreatieschap komt op vrijdagmiddag 18 april om half twee in openbare vergadering bijeen in het pand Kerkweg 4 te Spaarnwoude. IJMUIDEN. De scoutinggroep „De IJmondtrekkers” organiseert zaterdag 19 april een fietsrally en een puzzeltocht te voet voor de IJmuidense jeugd. er jn •d. af in er le ge lie Onze groeivorm-meter geeft u de 3-voudige zekerheid, juist te kiezen uit 5 wijdtes in de maten 19 t/m 42 an la id, m- ek ri- n- et ia ie kt m- en hij ng in, ar iër >ti- ADVERTENTIE j »n ie »n jl, in n, tal »n n- ak an ig Ü- Aanrijdingen. Woensdagmorgen ver leende een 28-jarige vrouw uit Haarlem, rijdende in de Scheldestraat in IJmuiden, met haar personenwagen geen voorrang aan een op de Lange Nieuwstraat rijden de bromfiets. Deze werd bestuurd door een 24-jarige vrouw uit IJmuiden die met onbekend letsel in het Zeewegziekenhuis is opgenomen. ’s Middags verleende een personenwa gen bestuurd door een 46-jarige Rotter dammer geen voorrang aan een 57-jarige fietser uit IJmuiden, rijdende op de krui sing Pontweg-Stratingplantsoen - Grote Hout- of Koningsweg in Velsen-Noord. De fietser kon na behandeling in het Zeeweg ziekenhuis huiswaarts keren. Radarcontrole. Bij een snelheidscon trole met radar zijn woensdagmorgen op de Hagelingerweg vlak voor de Santpoort- se Dreef in Santpoort 28 bekeuringen uit gedeeld. De hoogst genoteerde snelheid was 78 kilometer per uur. De controle nam anderhalf uur in beslag. Inbraak. Bij een inbraak dinsdagnacht in een bedrijfspand aan het Beverwijkse Biesland bestond de buit uit een wekker radio en een cassetterecorder. Via het platte dak en een lichtkoepel drong het ongewenste bezoek binnen. Diefstal konijnen. Een konijnenmoe der met vijf jongen werd kort voor Pasen gestolen uit haar hok op een achtererf aan de J. Vermeyenstraat in Beverwijk. De eigenaar deed hiervan pas woensdag aan gifte bij de politie. Personenauto opgetakeld. In de vaart langs de Beverwijkse Parallelweg ter hoogte van de Aagtenpoort werd woens dag een op 8 maart gestolen personenauto ontdekt en op het droge getakeld. De eigenaar, een inwoner van Beverwijk, had het voertuig op genoemde datum gepar keerd staan aan de Wijckermolen in zijn woonplaats. De poëtische ontboezemingen werden in Vëlsen beoordeeld door een jury, be staande uit de dichter Jan Kal - auteur van onder andere de sonnettenbundel „Fietsen om de Mont Ventoux - en de Neerlandici Mieke Richter en Hans van Rooy, beiden verbonden aan de Amster damse Frederik Müller Academie. Naast Pieter Kuyk bekroonden zij inzendingen van P. H. J. Francot (tweede prijs), Daniel Lautenslager (derde prijs), Cita Jorna (vierde prijs) en de jonge Christine Filip (vijfde prijs). (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. In de wintercompetitie bridge van De Jump werd de zestiende tevens laatste ronde afgewerkt. Bij de A-lijners werden Bakkum-Breur Sr. zeer overtuigend eerste en daarmede clubkampioen. Op de slotzitting kwam het koppel tot de prachtige score van 59 percent wat een totaal van 898.09 opleverde waarmede het ver boven de andere paren uitstak. Achter de percelen Terrasweg 39 en 41 wil de Santpoortenaar J. H. B. Ninaber een flatgebouw van vier verdiepingen neerzetten. Door het ontbreken van een bestemmingsplan voor deze omgeving kan de man geen strobreed in de weg worden gelegd De Velsense bouwveror- Op de agenda staat een reeks van onder werpen die betrekking heeft op de verde re inrichting van het recreatiegebied. Be sproken worden onder meer een mogelij ke uitbreiding van de bufferzone Spaam- woude, het beheer van de accommodaties, bouwkundige voorzieningen voor het kampeerterrein Houtrak, de accommoda tie „Graan voor Visch” bij de golfbaan (exploitatie horecabedrijf), de inrichting van een gebouw bij de kanobaan, het zwembad Houtrak, de fietsroute in Bui tenhuizen, alsmede enkele evenementen, zoals de slipjacht en de nationale wieler kampioenschappen. SANTPOORT. Bewoners van de Santpoortse Terrasweg en directe omge ving kunnen bij bun akties tegen hoog bouw achter de lintbebouwing op de vol le steun rekenen van de Stichting Sant poort. Mevrouw L. Vermande-Deinum van deze stichting verklaarde dit woens dagavond tijdens een contactbijeen komst voor medestanders, gehouden in de Da Costa Academie aan de Bloemen- daalstraatweg. van zanger Joost Nuissl, zijn begeleider Joost Belinfante en de Lime House Jazz band door las dichter Jan Kal voor uit eigen werk en droegen de vijf prijswin naars de door hen ingezonden gedichten voor. Aan de vooravond van de Boeken week werden zij daarvoor beloond met het Boekenweekgeschenk (dit jaar een thriller van Jan Willem van de Wetering) en een bloemenhulde. Meditatie. Het Transcedente Meditatie Centrum Noord-Holland-Noord belegt op donderdagavond 17 april een ontmoe- tingsbijeenkomst in „De Nieuwe Slof’ aan de Beverwijkse Kerkstraat. Er wordt voor alle belangstellenden een lezing ge geven over de effekten van deze medita tietechniek op de lichamelijke en geeste lijke gezondheid. Kledingaktie. Het aktiecomité van de Stichting Mensen ih Nood in Heemskerk houdt zaterdag 19 april zijn jaarlijkse kledinginzameling. Gebruikte kleding, schoeisel, dekens, gordijnstoffen en der gelijke kan men tussen 10 en 13 uur afge ven bij de Nederlands hervormde kerk aan het Burgemeester Nielenplein, graag in een kartonnen doos of plastic zak. Klaverjassen. Aan klaveijaswedstrij- den kan worden deelgenomen op donder dag 17 april in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgenhoflaan en op vrijdag 18 april in het buurtcentrum „De Licht boei” aan de Luxemburglaan, beide in Beverwijk. Vogels. De vereniging „Vogelvrienden- fauna-felisena” houdt zaterdagmorgen van elf uur af een contactbijeenkomst voor de leden in het PEN-centrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Besproken worden onder meer de kweekproblemen. Aquariumvoer. Onder de titel „Op jacht naar levend voer” wordt maandag avond 21 april een lezing gehouden over de verschillende waterdieren die als voe- dermateriaal kunnen worden beschouwd voor aquariumvissen. Die lezing is een initiatief van de aquariumvereniging „Velsen”. De openbare bijeenkomst is in „Aquarama” in het PEN-gebouw aan de Kanaalstraat in IJmuiden. De Bloemendaler, die les geeft aan het hoofdstedelijke Berlage Lyceum, heeft als dichter en schrijver tot dusverre nauwe lijks gehoor gevonden. Toch is hij door de jaren heen zijn leraarschap als een bij baan blijven beschouwen, die hem vol doende tijd en gelegenheid laat om zich te wijden aan zijn eigenlijke roeping: „de poëzie. „Ik ben leraar, maar ik voel me dichter”, zo verklaarde hij desgevraagd. Mevrouw Wareman werd met haar part ner Breur Jr. tweede (858.22) doch noteer de wel een achterstand van veertig per cent. In de B-lijn ging de titel naar Van Harten-Heijerman (859.91). De dames Maagdelijn-Pippel (879.25) zegevierden in de laagste afdeling. Toen de slotronde van start ging stond de verdeling van de prij zen reeds zo goed als vast. Bakkum-Breur Sr. hadden een voorsprong van ruim der tig percent en die was uiteraard niet meer in te halen. De kampioenen wilden echter overduidelijk bewijzen dat zij inderdaad het sterkste koppel van De Jump zijn want met een score van 59 percent sloten zij de wintercompetitie 1979/1980 zegevie rend af. Mevrouw Wareman trad, wegens ver hindering van haar vaste partner Breur Jr., met Mijnsbergen aan en kwam niet verder dan tot 41 percent wat de laatste plaats in de A-lijn van het dagklassement betekende. Boender-Kramer Jr. (826.53) werden derde. Bij de B-lijners deden Van Harten- Heijerman het in de finale zeer matig en kwamen niet verder dan tot 45.53. Toch werden zij kampioen van hun afdeling (859.91) omdat Doornebal-Siegers (829.91) die zich als tweede klasseerden, een ach terstand van 35 percent natuurlijk niet konden overbruggen. De derde plaats ging naar het echtpaar Strube (820.81). In de C-lijn lieten de dames Maagdelijn- Pippel zich de eindzege niet ontgaan. Het dagklassement ging naar Jongkind-Van Poecke (60.42) gevolgd door Maagdelijn- BEVERWIJK. De noteringen van de veiling in Beverwijk waren woensdag als volgt. Bloemen: anjers 10-40, trosanjers 20-25, freesia 8-21, babyroos 25, strelitzia 110, tulpen 4-14. Perkgoed: arabis 1000-1200, aubretia 700-800, bellis 500-620, viool 350-600, pri mula veris 800-900, primula wanda 750- 950. Groente: andijvie 185-215, selderij 16-26, breekpeen 26, peterselie 80-88, prei 63-95, raapstelen 22-30, rabarber 54-118, radijs 58-82, rode kool 16-24, spinazie 25-89, sla 41-56, uien 43-54, waspeen 67-80, witlof 65- 85. Aanvoer: rabarber 12.000 bos, radijs 7000 bos, sla 15.000 krop, prei 7000 kilo, spinazie 87.000 kilo, andijvie 3000 kilo. Net als de juryleden toonde burgemees ter P. J. Molendijk zich in zijn inleidend woord geïmponeerd door het grote aantal inzendingen en de vrijmoedigheid, waar mee de auteurs hun meest intieme gevoe lens aan het papier hadden toevertrouwd. Of er sprake was van verborgen talent kon de burgemeester niet beoordelen; wel signaleerde hij onder de dichters een gro te behoefte om zich te uiten. De heer Molendijk achtte dit een goede zaak en maande daarom al diegenen die buiten de prijzen waren gevallen om het dichten vooral niet op te geven. „Al was het alleen maar” - zo iei de burgemeester - „om het eigen geprangde gemoed wat lucht te geven.” Tussen de goed bij de sfeer van de avond aansluitende muzikale bijdragen mevr. Kion (60.12). De dames Maagdelijn- Pippel (59.82) deden het nauwelijks min der en stelden met een totaalscore van 879.25 de titel volkomen veilig. Bagger mem-Van Dijk (862.55) kwamen meer dan 16 percent tekort. Jongkind-Van Poecke (860.16) moesten met de derde plaats genoegen nemen. De uitslagen van de zestiende ronde luiden (in matchpunten): A-lijn*. Bakkum-Breur Sr. 59, gebr. Van der Vlugt 56, Van der Burg-Kramer Sr. 53, Schadé- Timmer 50, echtp. De Groot 41, mevr. Wareman- Mijnsbergen 41. B-lijn: mej. Buis-Pippel 204, dames Bosma- Sintenie 185, echtp. Strube 179, Doomebal-Sie- gers 168, dames Kramer-Ris 164, dames Van Sprang-Van der Vlugt 153, Van Harten-Heijer man 153. C-lijn: Jongkind-Van Poecke 203, Maagdelijn- mevr. Kion 202, dames Maagdelijn-Pippel 201, Baggerman-Van Dijk 180, dames Korf-Kremers 145, echtp. Koster 118, dames Dogger-Van der Glind 97. Eindstanden (inpercenten): A-lijn: Bakkum-Breur Sr. 898.09, Wareman Breur Jr. 858.22, Boender-Kramer Jr. 826.53, echtp. De Groot 788.34, Schadé-Timmer 781.57, gebr. Van der Vlugt 765.81, Van der Burg- Kramer Sr. 759.65. B-lijn: Van Harten-Heijerman 859.91, Doome- bal-Siegers 829.91, echtp. Strube 820.81, Van Maanen-Pippel 808.27, dames Bosma-Sintenie 776.70, dames Kramer-Ris 775.77, dames Van Sprang-Van der Vlugt 733.10. C-lijn: dames Maagdelijn-Pippel 879.25, Bag german Van Dijk 862.55, Jongkind-Van Poecke 860.16, mevr. Kion-Maagdelijn 838.74, De Hoog-Mijns- bergen 819.77, echtp. Koster 695.50, dames Dog- ger-Van der Glind 635.42. dening vormt de enige en volgens spreek ster ontoereikende toetssteen voor het bouwplan waartegen omwonenden in middels in het geweer kwamen via een „bezwaarschrift” waarin heftige kritiek op het gemeentelijke welstandsbeleid. Me vrouw L. Vermande-Deinum ging daar ten volle in mee. Aan de hand van gepro- jekteerde dia’s attenteerde zij op een aan tal planologische miskleunen van „voor de oorlog” en bouwprojekten die momen teel een bedreiging vormen voor het nog steeds dorpse karakter van Santpoort. Ter sprake kwamen in dat verband een ingediend plan voor etagebouw aan de Hoofdstraat (Garage Van der Velden), een winkeluitbreiding aan de Hagelingerweg (Bol) en eveneens hoogbouw aan die weg tegenover het Burgemeester Weertsplant- soen temidden van lage woon- en winkel panden. De Stichting Santpoort streeft naar de status „beschermd dorpsgezicht” voor delen van de dorpskern (silhouet Hoofdstraat), en bescherming via bestem mingsplannen waar die momenteel nog ontbreken. Wijziging wordt verder bepleit voor op alle fronten verouderde bestem mingsplannen zoals dat voor de Hagelin gerweg daterend van direct na Wereld oorlog II. Voor het omstreden bouwplan tegenover het Burgemeester Weertsplant- soen biedt het achterhaalde bestemmings plan dat nu geldt alle ruimte. Het vergaderprogramma omvatte woensdagavond voorts een causerie (met dia’s) over het boerderijcomplex Midden duin en dia-vertoning over de rijke flora van het landgoed Duin en Kruidberg. Ge legenheid bestond in de pause voor toetre ding als „medestander” van de Stichting. De Stichting Santpoort strijdt voor be houd van het landschapsschoon en het dorpse karakter van Santpoort. Anders dan bij verenigingen ontbreekt de moge lijkheid voor lidmaatschap-met-stem- recht.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5