NA VERBOUWING VAN ACHT MAANDEN Bijdrage uit verkoop LP voor restauratie orgel r Kamerlid wil in IJmond bevolkingsonderzoek 11 Scouting-markt in Breestraat havcn- berichKn \Kinderspeelboerderij ,,De Regenboog \door honderden kinderen geopend INTEGRATIEPROJECT BIJ „HELIOMARE” Nieuwe pastores van Kritische Gemeente Discussiemiddag van WAO-projekt in Kennemerland ff I I I I I I I ïr 6 IJMOND 19 8 0 1 7 APRIL DONDERDAG (Van een onzer verslaggevers) INITIATIEF VAN MERRY MINSTREELS (Van onze verslaggever) k IN 71 I van ?ing ega- i in g in BEVERWIJK. In de afgelo pen maanden hebben de circa 1500 reizigers, die dagelijks van de fietsenstalling, de kiosk en het restaurant in het gebouw van de Nederlandse Spoorwegen in Be verwijk gebruik maken, een ver bouwing kunnen gadeslaan die tot een ingrijpende modernise ring en uitbreiding van de sta- tionsvoorzieningen heeft geleid. Vernieuwingsdrang WIJK AAN ZEE. Ruim 370 kinderen van lagere en kleuterscholen in Wijk aan Zee verrichtten woensdagmorgen gezamen lijk met gehandicapte kinderen van de school van het revalidatiecentrum Helioma re de officiële opening van de speelkinder boerderij, door onder tromgeroffel tegelij kertijd honderden ballonnen op te laten. De speelkinderboerderij heeft tot doel een inte gratie tot stand te brengen tussen de kinde ren van Heliomare en Wijk aan Zee. Slecht de klok in het restaurant en de fietsenrekken in de stalling zijn tussen de muren van het sta tionsgebouw op hun plaats ge bleven. Argumenten G. D. KONING A J» i «wul I Voorzieningen op het station in Beverwijk sterk verbeterd i (Van een medewerker) listen met een staande ovatie. zware belasting van het milieu rond de monding van het Noordzeekanaal. F- ..‘s’atr jr markt kisten hilvis; ol; 71 Zerder voerd: apier Gel- >dukt mdat mers ;e de sstie, and- r de Hij Be aten, orop z(jn uit- rden De aanpassingen van de stationsvoor- zieningen in Beverwijk zijn het resultaat van een vernieuwingsdrang die de maat schappij Servex vijf jaar geleden bracht tot een grondige opknapbeurt voor alle onder het beheer van deze maatschappij vallende stationsvoorzieningen in Neder land zoals restaurants, kiosken en rijwiel stallingen. Met de totale verbouwingen is lijk deel uitmaakt van het spoorwegge beuren. Desalniettemin begroet hij dage lijks circa 1500 belangstellenden voor een kop koffie of een al dan niet uitgebreide maaltijd. Een aantal dat ook de fietsenstalling op door-de-weekse dagen noteert. Hier zijn door de verbouwing met name de service- faciliteiten vergroot. Naast een ruim ba- gagedepot en een werkplaats waar alle voorkomende reparaties aan rijwielen uit gevoerd kunnen worden is in de stalling een winkeltje ondergebracht waar acce- soires en zelfs complete tweewielers in de showroom staan uitgestald. De tussen het restaurant en de fietsenstalling onderge- De Regenboog, zoals de winnaar van de naamwed- strijd Eddy Scholten de speelkinderboerderij doopte, is een uniek integratieproject in Nederland; uniek in opzet en qua materiaal. Het initiatief hiertoe is eind 1976 genomen door {ie werkgroep kinderbelangen in Wijk aan Zee. De lagere-schooljeugd, kleuters en peuters werden door drumband De Zwervers uit Beverwijk opgehaald van school. Eenmaal aangekomen bij Heliomare ging de drumband ook voorop in de stoet van ruim honderd gehandicapte kinderen van de centrumschool van Heli omare. Wethouder J. C. M. Bodewes liet in zijn toespraak blijken dat het gemeentebestuur zeer ingenomen is met het project. „Hoewel”, aldus de wethouder,„dit niet direct valt af te leiden uit de snelheid waarmee het college deze zaak behartigde”. Voorts ging hij in op de lastenverdeling. De gemeente betaalt de beheerder, die overigens in dienst is van Heliomare. Het revalidatie centrum neemt zelf de overige kosten voor zijn reke ning, zoals het onderhoud en het voer voor de dieren. De speelkinderboerderij omvat momenteel drie voor gehandicapte kinderen aangepaste speeltuigen en en kele hokken voor kippen en konijnen, alsmede een onderkomen voor bokken. Al deze activiteiten hebben tot doel een aantal vrijwilligers aan te trekken die een leindinggevende funktie binnen de bestaande groepen willen vervullen. In geheel Noord-Holland worden op de zelfde dag dergelijke manifestaties ge houden. Een tocht langs drie van die „markten” levert een speciale sticker op. In de informatiestand kan men alle bijzonderheden vernemen over de toch ten, de moderne vorm van scouting en de vacatures in de kaderfunkties voor vrijwilligers van 17 tot 25 jaar. lomi- eege- lirect ïlder- n ge- bank gaan ie in voor doos- niet it het inder voor kop, i 250 pro vider >riek De heer De Boer, namens het kerkbes tuur, zwaaide The Minstrels lof toe voor het prachtige initiatief. Bij monde van Drs. van der Aart kwam naar voren dat de vleugel van de kerk opgesteld stond voor onbepaalde tijd in bruikleen gegeven was door de B. S. C. R. Een en ander tevens ten behoove van de kersverse culturele stro ming „De Wijker Zwaan”, die zich ten doel stelt jeugdige klassieke muzikanten, die weinig gelegenheid krijgen op te tre den, de kans te bieden een concert in de 10.80- inmid- weeën ermij- naakt, i van ten in itima- orlijn, elweg Haar- door- ie ge- an de opge- verle- r van i 1000 rakke ■iteria llen. er is het Oder ene- men men Het i in ciale een on- tarbot niddel 16,38; 40 kg.: eljauw 122-80; djf 96- 20-118; schol 72-40; Door de Merry Minstrels de toezegging gedaan dat van elke verkochte L.P. 2 ten goede zou komen aan de restauratie van het 105 jaar oude orgen. Tijdens het gisteravond door de Merry Minstrels in de Evangelisch-Lutherse kerk gegeven infor mele concert deelde de dirigent Bert Kransberg met gepaste trots mee dat de L.P. goed ontvangen is. In Hilversum is in 7 radioprogrammas (waaronder een van Pim Jacons) aandacht aan de plaat be steed. Zich tot het kerkbestuur richtend roemde Kransberg de gastvrijheid die het koor steeds in de kerk genoten had en noemde het gebouw een monument, een van de Pronkstukken van Beverwijk. Ver volgens overhandigde hij het bestuur 2500,- het resultaat van 750 verkochte platen. De heer C. H. E. Vogelzang, directeur van Heliomare en de heer R. Sanders van de Provinciale Revalidatie Stichting lieten eveneens blijken er verheugd over te zijn dat na drie jaren het project van de grond is gekomen. Directeur Vogelzang verklaarde ervan overtuigd te zijn dat het project slaagt, gezien de belangstelling voor de speelkinderboerderij voordat deze officieel was geopend. Buiten de subsidie is het project tot stand gekomen door giften van het Beatrixfonds, de Vrijzinnig Her- Dinsdag aangekomen: Boston Sea Lan- ce, Valencia; Gerhard K, Frederiksvaerk, IJmuiden; HMS Tromp, Noordzee; HMS Callenberg, Noordzee; Washington, Tha mes; Huelva, Felixtowe, IJmuiden; Sevil la, Antwerpen, IJmuien; Esso Kobe, Cory- ton; Nyandoma, Vents] granik, Zaandam; Frid den; Tor Scandinavia, tic Splendour, Seven I te, Rotterdam; Regina, Kribi; Thomas Mann, Mantuluoto, Zaandam; Trent, Rot terdam. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG-IJMOND. Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) moet op korte termijn met de IJmond-gemeente gaan praten over een eventueel bevolkingsonderzoek in die regio. Dat is de mening van het PvdA-kamerlid Joop Voogd. In een reeks vragen aan de bewindsman komt Voogd terug op de al jaren slepende kwestie rond een gezondheidsonderzoek van de IJmondenaren. Een onder zoek dat in de ogen van de parlementariër zeker gehouden moet worden, gezien de Minister Ginjaar, zo stelt Voogd, wil eigenlijk alleen geen geld voor een onder zoek beschikbaar stellen, maar verschuilt zich achter andere argumenten om dat onderzoek niet te laten plaatsvinden. Het kamerlid meent in tegenstelling tot de minister dat niet alleen aan de hand van statistische gegevens kan worden uitge maakt hoe de situatie in dit verband zich verhoudt tot andere gebieden in Neder land. Voogd meent bovendien dat Ginjaar een schrijnende mededeling heeft gedaan toen hij Velsen liet weten dat het vinden van eventuele effecten van verontreini ging geen genezende werking zal kunnen hebben voor de huidige bewoners van de IJmond. „Daar mogen toch ook toekom stige geslachten worden verwacht,” aldus de volksvertegenwoordiger. Ten slotte wijst Voogd ook op de moge lijkheid dat een bevolkingsonderzoek ge gevens kan opleveren voor het toekomsti ge beleid op het gebied van milieuhygiëne en planologie. IJMOND. Tijdens de viering van de Kritische Gemeente IJmond op zaterdag 19 april van 19.15 uur af in de Vredevorst- kerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk, zal de toespraak worden ge houden door Juijen Beumer. Beumer is per 1 augustus benoemd tot pastor-coördinator van de Kritische Ge meente IJmond, samen met Ko Schuur mans. Zijn toespraak zal verband houden met het congres van de landelijke basisbe weging dat op 19 april in Utrecht wordt gehouden. Ook de opbrengst van de col lecte is bestemd voor die landelijke basis beweging. De speelkinderboerderij kreeg van de peuterspeelzaal ..De Mori aan” een parelhoentje. BEVERWIJK. Onder het motto „Kijk.... en doe mee” presenteren de acht Beverwijkse padvindersgroepen zich zaterdag 19 april aan het publiek door middel van een scoutings-manifes- tatie. Van tien uur ’s morgens tot vijf uur ’s middags wordt in de Breestraat en op de open plek tegenover het win kelcentrum „De Beverhof” een beeld gegeven van het huidige scouting. Dinsdag vertrokken: Kenrix, IJmuiden, London; Trans Baltic, Rauma; Pluto, IJ muiden, Bergen; Transnes, Halmstadt; Chiemsee, Zaandam, Brussel; Jupiter, Antwerpen; Minerva, Denemarken; Tha- laossini Typi, IJmuiden, Kirkeness; Dyvi Kattegat, Bremerhaven; Breda, Le Havre; Buchenstein, Baranquila; Rogate Blavet, IJmuiden, Ivoorkust; Hartebeest, Cont. plat, Velsen; Fione-W, Bremen; Jevington, Rotterdam; Giant, Rotterdam, IJmuiden; Breant, Iggesund; Fort Carleton, IJmui den, Cleveland; Albert-V, IJmuiden, Kingslynn; Marlene-S, Hamburg. Vorig jaar september gaf Servex, een dochtermaatschappij van de Nederlandse Spoorwegen het startsein voor de verbou wingen op het station in Beverwijk. Als voorwaarden werd gesteld dat de fietsen stalling, de kiosk en het restaurant nor maal voor het publiek toegankelijk ble ven. Hierdoor werden de werkzaamheden enigszins belemmerd en duurde het kar wei zo’n acht maanden. De resultaten zijn er echter niet minder om geworden. Dins dag 29 april kan het publiek officieel het geheel verbouwde en daarmee aan de eisen des tijds aangepast restaurant en kiosk officieel in gebruik nemen. De dag daarvoor kunnen genodigden waaronder afgevaardigden van de Nederlandse Spoorwegen, de Beverwijkse horecabe drijven en het gemeentebestuur kennis maken met de nieuwe accomodatie, het geen wellicht gepaard gaat met een ope- ningsdronk. een bedrag gemoeid van 6 miljoen gulden. Een investering die volgens de exploitant van het stationsrestaurant in Beverwijk deels goed gemaakt wordt doordat de omzet in alle restauraties in ons land zonder prijsverhogingen met zo’n 6 pro cent is toegenomen. Exploitant de heer F. Thomas die het restaurant en de kiosk van Servex in exploitatie heeft, heeft thans de beschik king over een modern restaurant dat voor een breed publiek is opgezet. Relatief ma ken volgens hem weinig treinreizigers ge bruik van de restauratiemogelijkheden die hij biedt. Dit vanwege de plaats van het restaurant waardoor het geen wezen- In de Breestraat wordt een scouting- kampje ingericht, compleet met koken op een houtvuur en een pioniertoren. De jongste leden demonstreren het panne- koekenbakken op conservenblikjes. Voor hen is er ook een speurtocht uitge zet. Verder is er een doorlopende dia presentatie. initiatief gevraagd. Hoogovens, de PEN- centrale en lucht- plus wegverkeer zorgen voor een zware belasting van het milieu. Voogd verwijst in dat verband naar de mening van prof. dr. Van de Lende die stelt, dat het stofgehalte in de lucht van het IJmondgebied hoger is dan bijvoor beeld in Rijnmond. En kleine stofdeeltjes kunnen op hun beurt weer transportmid delen zijn voor andere schadelijke stoffen. Ginjaar heeft kortgeleden aan het Regioberaad Volksgezondheid IJmond la ten weten dat hij bereid is zijn standpunt toe te lichten. Een standpunt dat erop neerkomt dat de liberale minister het niet noodzakelijk acht het gevraagde onder zoek te laten houden. Al drie jaar geleden heeft de gemeente Velsen in samenwer king met de regioraad om een dergelijk BEVERWIJK. Voor leden en niet- leden van de FNV houdt de kring Kenne merland van het WAO-projekt donder dagmiddag 24 april een bijeenkomst in het centrum van het Bedrijfsapostolaat aan de Zeestraat 92 in Beverwijk. Leo Mesman, beleidsmedewerker vain het secretariaat Levensbeschouwing ëh Vakbeweging, houdt een inleiding. Daar na wordt in kleine groepen gepraat over de beleving van arbeid en vrije tijd en wordt een aanzet gegeven voor plannen die de opvattingen van vele mensen over Op 9 mei van het vorig jaar gaf de Vocalgroup Merry Minstrels op uitnodiging van de BEverwijkse Sociaal Culturele Raad een concert in de gerestaureerde Evangelisch- Lutherse kerk te Beverwijk. Van dit concert is een plaatopname gemaakt. zongen de Merry Minstrels een aantal Z werken uit hun omvangrijk repertoire, waarbij de spreekwoordelijke veelzijdig heid van het ensemble nog eens overdui delijk geëtaleerd werd. Na het laatste werk toonde de toehoorders hun bewon dering voor Bert Kransberg en zijn voca- Het gemoderniseerde restaurant in het stationsgebouw te Beverwijk. brachte kiosk is aanzienlijk vergroot en heeft na de verbouwing het karakter ge kregen van een echte winkel waar een grote verscheidenheid aan lectuur is sa mengebracht. De thans afgeronde verbouwing vergde een investering van 300.000 gulden en is de tweede nadat het stationsgebouw, kort na de realisatie van de Velsertunnel, in 1960 in gebruik werd genomen. In 1968 werd het restaurant ingrijpend vergroot door de gehele voorpui enkele meters naar vo ren te verplaatsen. Met een recente ver bouwing is volgens de exploitant tege moet gekomen aan de wensen voor een groot aantal jaren. Met het oplaten van honderden ballonnen opende de jeugd van Wijk aan Zee, inclusief de in Heliomare verblijvende kinderen, de voor beide groepen bestemde speeltuin-boerderij. vormde Gemeente, de kinderpostzegelactie, en de Vel- perstichting (een fonds ten behoeve van spastische kinderen), alsmede van enkele bedrijven. Met de aan leg is tot nu toe 65.000 gulden gemoeid. De speelkinderboerderij kent in Nederland geen ver gelijkbaar project. De Flevohof is de enige speeltuin die evenals De Regenboog speeltuigen heeft voor zowel gehandicapte als niet-gehandicapte kinderen. Het ma teriaal in Wijk aan Zee is verder ontwikkeld. Er staat een mallemolen, die gebruikt kan worden door kinde ren die een arm of een been missen. Eveneens staat er een schommelstelling, al pretkar genoemd, die gemak kelijk hanteerbaar is voor kinderen in een rolstoel. In de toekomst komen er meer van dergelijke speeltuigen te staan op het terrein van de speelkinderboerderij. Het prikkeldraad, dat onbedoeld langs een van de zijden van het terrein is blijven staan, geeft zoals directeur Vogelzang dat formuleert, blijk van Heljoma- re van voorheen; een gesloten en geïsoleerde instelling. Het huidige Heliomare krijgt steeds meer een open karakter getuige de bibliotheek en de kapel. De speelkinderboerderij De Regenboog zal een ver dere bijdrage moeten leveren aan de integratie van bewoners van Heliomare en inwoners van Wijk aan Zee. Het prikkeldraad zal op verzoek van de werkgroep speelkinderboerderij ook op korte termijn verdwijnen. W 34 V 194 R 57 VD6 IJM 5 Woensdag aangekomen: Gerda Coast, Freetown; Springbuck, Cont. plat, Velsen. woensdag vertrokken: Alacrity, Thames. dis; Sovietsky Pro fl. MÉstley, IJmui- |Gote«hburg; Atlan- jlandj; Humberga- A i 4 L

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7