Voorschriften FNV-ECONOOM IN VAKBONDSKRANT: administratie in bouwwereld 95 55 Taiwan uit IMF Gezinsverzorging STAND HYPOTHEEKRENTE Motor wil uitstel op nieuwe regering alcohol Pleidooi voor vervoerder Japanse auto’s spekken schatkist beurs deze week I c.de krijger johann siegerstraat 8 1096 BH amsterdam telefoon 020-920321 - 949800 r verkoop verhmir I r i '■'i 15 19 8 0 ECONOMIE ZATERDAG 1 9 APRIL 1 de en wij 37 )300 V. i i te- 3h- ng UTRECHT (ANP). In de huidige economische situatie zonder groei moet de FNV vol ledige werkgelegenheid en in standhouding van de sociale voorzieningen verkiezen bo ven handhaving van de koop kracht. Dit zegt de ec ono noom Piet Vos in de Vak- bondskrant van de FNV van deze week. Vos wordt be schouwd als één van de leiden de „strategiedenkers” van de FNV. M., I Werk verkiezen boven (Van onze redactie economie) handhaving koopkracht n Naam Bank: Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. 12,43 =7 12,43 11,5 11,5 13,12 12,25 Ned. Middenstandsbank 13,46 12.2 13,23 12,0 2 5/10 jaar Feestroes op Damrak ■75'J cht. 5/10 jaar 5/10 jaar Centrum-bank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 15 april 1980. 5 jaar variabel 10 jaar 10 jaar 11,75 12,2 1 1,25 11,9 11,5 11,9 11,6 11,6 11,6 12,24 13,0 12,72 12,31 12,44 12,11 12,11 12,11 11,9 11,5 11.9 11,6 11,6 11,6 12,72 12,31 12,44 12,11 12,11 12,11 AMSTERDAM. Een voorzichtig Wall Street met een teruglopende ten dens, maar een Amsterdam in feest roes met over de gehele linie forse aantrekkende koersen. Dit was het beursbeeld van deze week. Tot nu toe hebben de volgende banken daadwerkelijke verlagingen doorgevoerd: Amrobank (0,25%), A.B.N. (0,25/0,5%), Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (0,9%) en Bondsspaarbank Maastricht (0,25%). Wij gaan er van uit dat dit voorbeeld op korte termijn door andere financiers zal worden gevolgd. Opmerkingen: De hypotheekrente is over het hoogtepunt heen en zal op een wat lager niveau komen te liggen. Deze verlaging zal een beperkte omvang hebben, maar wèl van blijvende aard zijn. Het algemene niveau van de hypotheekrente blijft relatief hoog. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar 1,5 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 Het leek of iedere belegger zoveel moge lijk aan zijn trekken wilde komen om de achterstand in de aankopen in te halen. Maar nu er, zoals in zulke situaties gebrui kelijk, het materiaal voor deze aankopen maar mondjesmaat voorradig is, moet er flink meer worden betaald, wil de koop lust eniger mate worden bevredigd. Zoals gezegd, bleef Wall Street deze week bijzonder voorzichtig. De grote op mars van vorige week naar de 800 werd beëindigd en het koerspeil brokkelde af bij bijzonder kleine omzetten. De kleinste zelfs sedert vele maanden, zodat nog altijd vele Amerikaanse beleggers de kat uit de boom kijken. Er zijn daar dan ook vele zaken die tot afwachten nopen. Op de eerste plaats de slepende gijzelingskwes- tie, die langzaam maar zeker naar een climax loopt, omdat de Amerikaanse pre sident zich uit verkiezingsoverwegingen niet langer bij passief afwachten kan hou den. Op de tweede plaats geeft de binnen landse economie nog altijd aanleiding tot een afwachtende houding, want de menin gen blijven over de recessie verdeeld, ter wijl ook over de inflatie verschillend wordt gedacht. Het belangrijkste is voorlopig echter de vraag wat de rente gaat doen. Verder dan uitbreiding van werk in de collectieve sector, arbeidstijdverkorting, en arbeids plaatsenovereenkomsten in het bedrijfs leven. Deze werkgelegenheid zal moeten wor den gekocht met bereidheid tot matigen, aldus Vos, omdat tienduizenden mensen die de komende jaren op de arbeidsmarkt komen anders in de kou worden gezet. In prioriteit voor handhaving van de koopkracht ziet Vos niet zoveel: „Ik ver werp een beleid waardoor mensen de illu sie wordt gegeven dat hun verlangens ingewilligd kunnen worden”. Vos vindt dat de FNV lering moet trek ken uit de ontmoedigende ervaringen die zijn opgedaan bij de - niet door de FNV gesteunde - havenstaking in Rotterdam en de loonmaatregel die ondanks fel verzet van de FNV toch door het parlement is aanvaard. De FNV moet zich volgens haar eigen econoom bezinnen hoe het mogelijk is echte hervormingsvoorstellen te verweze- lijken om de werkgelegenheidsproblemen aan te pakken. Overigens wijst Vos erop dat geen enke- 12,25 12,0 12,25 12,0 12,2 11,5 11,5 13,05 12,77 12,85 12,58 13,3 12,05 12,05 Opgave bank 11,75 12,5 12,75 12,5 12,3 12,5 11,5 11,5 13,05 13,05 13,11 12,85 12.24 13,33 13,67 13,4 13,42 13,65 12,05 12,05 Wat dat betreft heeft de FNV volgens hem terecht zo veel energie gestoken in het verzet tegen de loonmaatregel. „Na tuurlijk moet er onderhandelingsvrijheid komen, maar de geloofwaardigheid van het gevecht is ondergraven door de wens 'iets eruit te halen dat er niet in zat”, aldus Vos. Hij vindt dat arbeidstijdverkorting via een wettelijke maatregel moet worden af gedwongen. Bedrijven zouden vanaf een bepaalde datum alleen nog maar perso neel mogen aannemen voor tachtig pro cent van de gebruikelijke werktijd, ofwel 32 van de veertig uur per week. Het loon zou aan die kortere werktijd moeten wor den aangepast. taal van dit jaar een meevaller, voor het Damrak blijkt dat het vorig jaar te zijn. Nu de jaarcijfersstroom vrijwel het volle wasdom heeft bereikt, gaat het aantal goede uitkomsten met tenminste onveran derd, maar vaak hoger dividend sterk overheersen. En daar heeft de forse koers daling van onze beurs in vooral de maart- maand niet aan beantwoord. Terwijl vele ondernemingen sedert 1974 elk jaar flink meer hebben verdiend, zakte het koers peil weg tot niveaus die sinds dat jaar niet meer zijn voorgekomen. En dat moest natuurlijk tot een explosie en een krachti ge wending ten goede leiden. Toch kwam de stoot tot herstel groten deels uit de rentesector voort. Doordat de rente steeds verder opliep en elke nieuwe lening tegen een hoger tarief niet of nau welijks slaagde, bleven vele potentiële ko pers van obligaties aan de kant staan. Nu het vorige week duidelijk werd dat de rente inderdaad op zijn hoogtepunt was beland, werden alle remmen losgegooid en wilde ieder zijn achterstand inhalen. Dit versterkte de koersstijgingen op de obligatiemarkt en deed de rentedaling in tempo toenemen. Vrijwel elke dag trokken vele leningen een half tot een vol procent aan. De nieuw ste 11,5 procent-staatslening kwam hier door op circa 105 procent. De laatste 12 procent-lening die deze week door de Ne derlandse Kredietbank tegen 100,5 pro cent werd geplaatst, begon direct al op koersen van 102,7 procent. De hypotheekbanken stokten met de De overheid zelf kan voor werk zorgen door grote werkgelegenheidsprojecten uit te voeren. De FNV zou hiervoor concrete plannen kunnen aanbieden, aldus Vos. afgifte van 12 procent-pandbrieven en de staat kwam met een voor de volgende week te plaatsen nieuwe lening op de markt tegen 10,5 procent, dus een vol procent minder dan op de lening, die deze week gestart moest worden. En tot vreugde ongetwijfeld van alle huizenbezitters, die over enige tijd hun hypotheek moeten verlengen, is de hypo theekrente ook aan een daling begonnen. Maar zoals altijd zijn de koersbewegingen op de aandelenmarkt toch spectaculair der geweest. Hier zijn de afgelopen maan den dan ook de grootste klappen gevallen. Bijzonder gunstig nieuws hielp bovendien een handje. Zo trok Van Ommeren op een uitste kend jaarresultaat en aanzienlijk hoger dividend aan van 200 tot 235, Bos Kalis was 10 hoger, de NMB herstelde zich van 180 tot 210, de ABN werd 20 hoger gebracht, Amfas 10 en Heineken 7. Spectaculair was ook het herstel voor de hypotheekbanken. Friesch-Groning- sche kwam van 64 op 74 en Westland- Utrecht van 252 op 272. Nog indruk wekkender ging het toe bij Gelatine-Delft, die ondanks een tegenvallend jaarresul taat en een daarop volgende koersdaling nu een herstel het zien van 460 tot 540. Ahold daarentegen was teleurgesteld over de iets lagere resultaten in het eerste kwartaal van dit jaar en liet daarop 5 schieten. Op de Hannover-Mes- se wordt een motor gede monstreerd die op zuive re alcohol loopt. De mo tor is ontwikkeld door de Braziliaanse vestiging van Volkswagen. In dat land wordt gewerkt aan een nationaal alcohol- programma, als energie besparing wel te ver staan. Wel kan een verantwoord ondernemers gedrag de negatieve invloed van markt- schommelingen beperken, zo stelt zij. Voor een dergelijk gedrag dient ook de vervoerder te beschikken over de kennis van wat er in zijn bedrijf gaande is. In dat licht bezien toonde de staatsse cretaris zich verheugd over het congres, dat zich met de situatie op de nationale en internationale vervoersmarkt bezighoudt. Wel achtte zij het programma slechts voor een klein deel van de vervoersonderne- mers begrijpelijk. gend directeur van het Instituut voor Eco nomisch Onderzoek op Taiwan, zal het verlies van het IMF-lidmaatschap geen grote economische gevolgen hebben voor Taiwan, daar het na het kwijtraken van zijn zetel in de Verenigde Naties in 1971 geen krediet meer kreeg noch van het IMF noch van de Wereldbank. Taiwan staat geen enkel probleem om geld los te krij gen in het buitenland, onder andere van de Amerikaanse Export-Import Bank, zo zei Tai-Ying. gen cht- het bad lag- jge- tree tot rap, ard, ken i, 2 tap- ime srg- ?ad. leg. I- j: Annuïteitenhypotheken A.B.N. snelbouw-, kamer- en hangsteigers - hangladders NU 30% EXTRA KORTING Bij kontante betaling en 10% AFHAALKORTING op onze aluminium ladders, trappen en kamersteigers levering uitsluitend aan professio nele gebruikers bij ons filiaal: Jan van Gentstraat 162, Badhoeve- dorp, telefoon 02968 - 4845 uit- a is nd. ner, /ijn- >ad- k.k. n k i- E Nutsspaarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden werke lijk A 12,25 12,25 12,5 12,25 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 I- >r 2 r- li n r- k- Hj tl. 'P 1- 3: e, ir, s, a- t9e a- 3 9- :e >1 I- 5 I Zij had kever gezien dat het meer gericnt was op de kleine ondernemer in het be drijf. De kleine ondernemers maken na melijk het grootste deel uit van het Neder landse beroepsgoederenvervoer. Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk ROTTERDAM (ANP). Alleen met een grondige kennis over het beroepsgoede renvervoer kan de vervoerder een gelijk waardige partner van de verlader wor den. Dit heeft staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat vandaag ge zegd in haar toespraak bij de opening van het wegvervoercongres in Rotterdam. Het congres is georganiseerd door Misset en de Nederlandse bond van protestants- christelijke beroepsgoederenvervoers. In het bedrijfsleven kunnen voorts meer arbeidsplaatsen worden geschapen als de overheid steun zou verlenen volgens FNV- plannen, dat wil zeggen gebonden en ge richt. Bovendien zou de overheid een „au- tomatiseringsheffing” kunnen instellen voor bedrijven waar door automatisering arbeidsplaatsen verloren gaan. Deze hef fing zou bijvoorbeeld kunnen geschieden door een relatief hogere aanslag voor soci ale lasten. Ie FNV-initiatief mogelijk is zolang het kabinet de loonmaatregel blijft hanteren als wapen om inkomensmatiging af te dwingen. De FNV moet onderhandehngs- vrijheid hebben - anders komt een bijdra ge van de vakcentrale aan de kosten van een werkgelegenheidsbeleid slechts neer op het tekenen van een blanco cheque. „De bijdrage van de tegenpartij moet kun nen worden afgedwongen”, aldus Vos. Volgens de staatssecretaris is de positie van de vervoerder ten opzichte van zijn opdrachtgever, de verlader, in het alge meen niet sterk. De belangrijkste oorzaak van die zwakke marktpositie zoekt zij in de overcapaciteit en overinvestering bij het beroepsgoederenvervoer. De overheid is echter niet in staat om een evenwichtig capaciteitsregime te ontwikkelen en zo doende de positie van de vervoerder te verbeteren, aldus Smit-Kroes. TAIPEI (Reuter). Taiwan heeft het besluit van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) om Taiwan uit de organisatie te stoten onwettig genoemd en heeft beslo ten zelf zijn lidmaatschap met onmiddel lijke ingang op te-zeggen. Eergisteren keurde het dagelijks be stuur van het IMF de toetreding goed van de Volksrepubliek China tot de organisa tie als officiële vertegenwoordiger van China in plaats van Taiwan. Dat hield tevens in dat de Volksrepubliek nu lid kan overal goed aangeschreven en verwacht UTRECHT. (ANP). In een telegram aan staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft de centrale raad voor gezins verzorging scherp geprotesteerd tegen verplichtstelling van een nieuw financie ringssysteem per 1 januari. De raad wil de 250 instellingen eerst een jaar op vrijwilli ge basis op dit systeem laten inspelen. De uit 1958 daterende subsidieregeling voor de gezinsverzorging is vaak gewij zigd en ze is volgens de raad inmiddels zeer onoverzichtelijk geworden. De laat ste verandering werd in 1976 aange bracht, toen er een bijdrageregeling naar draagkracht werd ingevoerd. CRM stelde in verband daarmee voor apparaatskos ten 40 cent per formatie-uur beschikbaar. Dat bleek lang niet genoeg te zijn, maar CRM subsidieert ook de tekorten. Voor 1980 staat daarvoor op de rijksbegroting een post van 1,1 miljoen gulden. Zowel CRM als de gezinsverzroging vin den dit een ongewenste situatie en een 1 werkgroep heeft daarom de mogelijkheid bekeken van een subsidiesysteem met af koopsommen. In december vorig jaar is de centrale raad in principe akkoord ge gaan met het door de werkgroep voorge stelde nieuwe systeem. Voorwaarde daar bij was dat de instellingen er een jaar op vrijwillige basis zouden kunnen worden aangebracht voordat het systeem ver plicht werd gesteld. Omdat de instellingen nog steeds niet over de circulaire met de maatregel be schikken is het volgens de raad twijfel achtig geworden of het nieuwe systeem dit jaar nog op een verantwoorde manier kan worden ingevoerd. Vandaar zijn pro test tegen het kennelijk voornemen van CRM, op 1 januari al over te gaan tot verplichte invoering ervan. Daling van de koopkracht is de prijs die voor die keuze moet worden betaald - en die keuze is noodzakelijk, wil de FNV geloofwaardig blijven, aldus Vos. Volgens hem moet de FNV duidelijk kiezen voor het werknemersbelang van goede werkgelegenheid en collectieve voorzieningen. Vos bepleit een op werkge legenheid gericht beleid op drie fronten: DEN HAAG. Ter bestrijding van ma lafide praktijken in de bouwnijverheid heeft de Bedrijfsvereniging voor de Bouwnijverheid voorschriften uitgevaar digd voor de te voeren loonadministraties. Deze voorschriften zijn goedgekeurd door de Sociale Verzekerings Raad. worden van de Wereldbank die tegen ge makkelijke voorwaarden leningen ver strekt aan ontwikkelingslanden. Volgens Liu Tai-Ying, plaatsvervan- Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: /ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) DRIEBERGEN. De invoer van Ja panse auto’s in ons land spekt de Neder landse schatkist. Vorig jaar vloeide 88 miljoen gulden aan invoerrechten naar de Nederlandse schatkist dank zij een totale inkoopwaarde van achthonderd miljoen gulden aan Japanse auto’s. Dat zei deze week president-directeur J. F. van Santen van Datsun Nederland bij de Nederlandse introductie van de nieuwe middenklas- seauto Datsun Blue Bird. Van Santen meende dat het hoog tijd wordt eens duidelijk te antwoorden op wat hij noemde de vele eenzijdige berich ten die van alle kanten op de Europese Gemeenschap worden losgelaten tegen de Japanse producenten. Maar hij wilde, hoewel hem duidelijk gevraagd werd wat minder relativerend te analyseren, niet verder gaan dan de „stijgende verkopen van Japanse auto’s te bekijken tegen de achtergrond van de Nederlandse econo mie, en de beurs van de consument”. Hij stelde ook dat de 80 procent import van andere dan Japanse merken (2,8 mil jard uit Frankrijk en West-Duitsland) niet zulke invoerrechten van 11 procent, zoals de Japanners, hoeven te betalen. Met dit Japans surplus had men bijvoorbeeld de 100 miljoen voor de redding van de scheepsbouw kunnen bewerkstelligen, zo meende Van Santen. Hij vindt dat de Japanse produktie voor de Europese industrie een uitdaging en een stimulans is geweest, want „tenslotte kwam bijvoor beeld de Japanner het eerst met de com plete kleine, zuinige auto”. een bescheiden verlaging van 20 procent op 19,75 procent van de leenrente van enkele banken kwam het deze week nog niet. Wel is de obligatie-index van Wall Street, sinds april begon, van 64 tot 67 gestegen, zodat hier een zekere ontspan ning is opgetreden. Houdt deze aan, dan lijkt een verdere rentedaling in de ban kwereld niet meer tegen te houden. En dat zou het sein kunnen zijn voor Wall Street’s herstel. Het is opvallend dat veel Amerikaanse ondernemingen in de eerste drie maanden van dit jaar gunstig hebben gewerkt en een aantal vooraanstaande bedrijven zelfs aanzienlijk gunstigêr. Dit nog afge zien van de oliemaatschappijen, waar in vergelijking tot vorig jaar in het eerste kwartaal opnieuw enorme winststijgin gen zijn geboekt. Maar dat komt omdat vorig jaar in het eerste kwartaal door de meeste oliemaatschappijen matige winst stijgingen werden behaald. De vergelij king valt nu dus enigermate geflatteerd uit. Dat neemt niet weg dat dit jaar voor het Amerikaanse bedrijfsleven opnieuw overwegend gunstig is begonnen. Wel houden de meeste bedrijfsbesturen duide lijk een slag om de arm en wordt in toenemende mate rekening gehouden met de ongunstige gevolgen van de recessie. Macro-economisch gezien lijkt die zich nu wat duidelijker aan te dienen, want de belangrijkste economische data vertoon den in maart een zekere neiging tot dalen. Is dus voor Wall Street het eerste kwar- Zo’n regeling zou het probleem oplos i sen, dat nu arbeidstijdverkorting in de weg staat. Volgens Vos zou het de „vastge bakkenheid” doorbreken die nu mensen ervan weerhoudt korter te gaan werken tegen een geringere beloning. Vos erkent i dat er „oude” en „nieuwe” werknemers zullen ontstaan, maar voorziet dat er al na I één jaar zo veel „nieuwe” zullen zijn, dat de „oude” meer nadrukkelijk om een bij drage in de werktijdverkorting kan wor den gevraagd. In de voorschriften heeft de bedrijfsver- eniging een bepaling opgenomen waar- door het nu mogelijk is van werkgevers nominatieve kwartaal- en maandloonop- gaven te vragen indien dit wenselijk wordt geacht voor een juiste heffing van een voorschotpremie. Van deze nomina tieve opgaven wordt een preventieve wer king verwacht. Ook kan eventueel bedrog i daardoor in een eerder stadium aan het I licht komen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15