Schrijvers tekenen zichzelf ft 1 w r ïa! Ii 11 lüi ^■1 I A 'S. VREES VOOR GROTE VERSCHRALING a* door Roelie Meijer Liberaler systeem Rob van Gennep Jan de Slegte - In dit boekennummer presenteren we enkele zelfportretten. „Schrijvers tekenen zichzelf." Uitgave van Revisor Boeken. Prijs f 12,50. Een aardig boekje voor psychologen en schriftkundigen is „Schrijvers tekenen zichzelf.Het literaire tijdschrift De Revisor nodigde een groot aantal Nederlandse schrijvers en schrijfsters uit om een zelfportret te vervaardigen. 138 gaven gehoor aan de invitatie en van hen vindt men de meest uiteenlopen de tekeningen, krabbels en geschrijf. Sommigen blijken tekentalent te hebben zoals Holsbergen, Fabricius, Van den Berg, Jeanne vqn Schaik-Willing en Carmiggelt (hoe deze laatste er zelf over denkt, vindt men in het voorwoord), anderen prutsen maar wat aan of zoeken het in onduidelijke symboliek. De karakters, die men uit de boeken kent, komen toch meestal wel naar boven drijven, zich vastklampend aan het tekenpotlood. Gigantisch aanbod Desastreus - Traditiegetrouw is ERBIJ tijdens de boekenweek speciaal gewijd aan het boek en zijn makers. „Heel wat mensen denken dat ze het kunnen redden als de vaste boekenprijs wordt opgeheven. Dat is een soort overmoed die in de hele uitgeverswereld welig tiert.” Uitgever en boekhandelaar Rob van Gennep tikt grimmig op het rapport, waarin de gevolgen van het loslaten van die vaste boekenprijs zijn becijferd. Wanneer de Nederlandse uitgevers en boekhandelaren door de Europese Gemeenschap verplicht worden om hun prijsafspraken te laten vervallen, zullen vier- vijfhonderd boekhandels zo goed als zeker verdwijnen. Per jaar zal bijna de helft minder aan boeken verschijnen. Kleine uitgevers zullen de strijd tegen grote concerns moeten opgeven en het aantal werklozen in de boekverkopersbranche zal zeker vijftienhonderd man groot zijn. Ook in de grafische en aanverwante industrie komen een paar duizend arbeidsplaatsen op de tocht. De consument wordt er niet beter van. Zijn keuze wordt bijna met de helft beperkt en hoewel hij vijf percent van het huidige aanbod op de vrije markt een paar guldens goedkoper zal kunnen aanschaffen, zal hij in totaal toch bijna vier procent meer moeten betalen. Boekenclubs ff 1 6 B. 0 l r X, - - Boekhandel met rug* 1 3 De vaste boekenprijs is volgens sommigen, onder wie uitgever Bert Bakker, een achterhaalde zaak. Men beschouwt het als een kartelafspraak die niet zou passen in deze tijd. De Europese Gemeenschap, waartoe ook ons land behoort, heeft prijsafspraken in het zgn. Verdrag van Rome onverenigbaar met de Gemeenschappelijke Markt verklaard. In Nederland is in 1964 een eind gemaakt aan de verticale prijsbinding voor een groot aantal produkten. Het boekenvak heeft echter in 1967 een ontheffing van de overheid gekregen op grond van het culturele belang van boeken. Een dergelijke ontheffing hoopt ons land nu ook in Europees verband te krijgen. Minister Gardeniers van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft onlangs in Brussel verklaard, dat Nederland en België binnen de Europese Gemeenschap zullen blijven pleiten voor handhaving van de verticale (vaste) prijsbinding van het boek. Zij was met haar Belgische collega’s tot de conclusie gekomen, dat die prijsbinding in het belang van de cultuur moet blijven bestaan. Uitgevers en boekverkopers onderhandelen nu al jaren in Brussel met de Europese Commissie. Na drie hoorzittingen over de gevolgen die het afschaffen van de vaste prijs voor de Nederlandse (en Belgische) markt zal hebben, is er volgens Rob van Gennep een zekere verandering in de meningen van de ambtenaren ontstaan. Het laatste rapport, naar aanleiding van het Structuuronderzoek Boeken, zal naar zijn mening ook invloed kunnen hebben. Voor mij is een boekenclub ook geen doom in het oog, zolang een nieuw boek niet meteen in zo’n folder wordt opgenomen. Daar heb ik wel tegen gepleit.” Als de vaste boekenprijs zou worden opgeheven, leidt dat zeker tot een verschraling van het toekomstige boekenaanbod. Uitgevers zullen 40 percent van hun totale produktie laten lopen en zich veilig op de bestsellers toeleggen. Een grote importeur van onder meer Engelstalige boeken, Van Ditmar, vreest dat de voorradeh en het buitenlandse boekenaanbod in de toekomst met zeker dertig procent zullen worden verminderd. De Slegte, die zich toelegt op de verkoop van uitgeversrestanten, meent dat het ook deze categorie van boekhandels zal raken. „Wij passen de prijs wel aan, zoals we nu ook doen. De concurrentie zal wel groter worden. Er komen natuurlijk zaken in een andere concurrentiepositie ten opzichte van ons. Maar over het geheel zal het prijsverschil bij ons toch te groot zijn. Kijk, literatuur wordt bij ons niet het meest verkocht. In dëze zaken gaan kinderboeken, kookboeken en kunst beter. We verwachten wel een soort concurrentie van de boekenclubs. Niet dat het ten nadele van ons is. Het assortiment wordt in onze zaken toch ook steeds groter.” „Handel is handel”, meent Jo Langen, directeur van Uitgeverij Van Spijk B. V., gespecialiseerd in boeken over kunst. „Ik zie niet dat ik er iets van zal merken als de vaste prijs wordt afgeschaft. Ik denk dat het voor de boekhandel erg mee zal vallen. In deze branche zal het ook niet gemakkelijker worden, maar bij mij zullen ze niet zo gauw om grote kortingen vragen. Kortingen van 35 tot 40 percent zullen misschien oplopen tot 70 percent. Nou ja, dat kan alleen bij grote oplagen. En mocht ik eens een bestseller op kunstgebied hebben, dan mogen ze van mij een grote korting. Waarom niet, handel is handel.” We zijn een volkje van lezers. Onze boekenconsumptie is heel hoog, ook van „Voor ons, kleine uitgevers, zou het desastreus zijn als de prijsbinding wordt opgeheven”, zegt Rob van Gennep, „maar ook uitgevers als AP, Meulenhoff en De Bezige Bij zullen het merken. Ook zij zullen risicodekking zoeken. Van de ruim 450 uitgeverijen in ons land is 20 percent aan een bepaald concern gebonden of specialistisch. Zelfs in die gespecialiseerde hoek zal het trouwens doorwerken.” Van Gennep vreest dat veel verkooppunten in handen zullen komen van grote concerns en van boekhandelsketens. „Er komt een concentratie van macht, zowel van uitgeverszijde als aan de boekhandelskant. Met name zo’n firma als Bruna, die bijna elke week een verkooppunt ovemeemt, zal een stempel gaan drukken. De VNU wil ook beginnen met een reeks eigen zaken. Elsevier en Kluwer staan nu wat stil op dit gebied, maar misschien staat er wel een andere groep op. Je hoeft niet veel illusies te hebben over wat dan zal gebeuren met de keuze van het assortiment. Het effect zal dan zijn, datje in plaatsen als Meppel of Van Gennep zegt: „Er is nu door de i Vereniging ter Bevordering van de I Belangen des Boekhandels voorgesteld een liberaler systeem in te voeren. In plaats van een collectieve verticale prijsbinding een individuele prijsafspraak, zoals ook in Engeland bestaat. Kijk, je kunt een boek een vaste en een vrije prijs geven. Die vaste prijs zou voor een bepaalde tijd kunnen gelden. Naar zijn mening zal elke oplossing die anders is, schadelijk zijn voor de boekhandel.” Het is geen ideaal systeem, geeft hij toe. „Maar het is kiezen met de rug tegen de muur voor iets dat gevaarlijk is en ten nadele van het boekenvak zal zijn.” In Engeland is per traditie een andere economische situatie ontstaan op de boekenmarkt. Het concern W. H. Smith heeft een monopoliepositie doordat het 30 percent van alle boeken in Engeland afheemt. Smith weigert boeken met een vrije prijs en op deze manier functioneert het systeem redelijk goed. Temeuzen geen redelijke boekhandel met assortiment meer over zal houden.” Ook onafhankelijke boekhandels zullen zich tot ketens gaan transformeren. Er komen minder boeken, er is minder keus. Voor aankomende schrijvers zal het bijna ónmogelijk worden nog een uitgever te interesseren voor hun manuscript.” Volgens Rob van Gennep kunnen de onderhandelingen over de vaste boekenprijs niet oneindig blijven slepen. „Omstreeks de zomer zal er toch een uitspraak van de Europese Commissie moeten komen. Het is goed als de onzekerheid eindelijk wordt doorbroken. Ik hoop van harte dat onze persoonlijke bemoeienissen de zaak in de goede richting hebben beïnvloed. Dit laatste kartel zal, zij het misschien met kleine veranderingen moeten blijven bestaan.” „Boekenclubs zijn gebaat bij een vaste prijsafspraak”, meent Rob van Gennep. „Zij moeten kunnen zeggen: zoveel kost het in de gewone winkel en bij ons krijgt u het met deze korting. Het probleem is dat er in die sfeer nogal wat hypocrisie is. Tenslotte levert een boekenclub onder de prijs. Ik doe vrijwel niets met boekenclubs. Warenhuizen als Vroom en Dreesmann, die last hebben van de boekenclubs, verwijten de uitgevers: jullie leveren toch ook aan boekenclubs met korting? Maar het is natuurlijk een essentieel andere zaak of je lezers laat intekenen en ze vastlegt op het afnemen van bijvoorbeeld vier boeken, of datje in een warenhuis bepaalde boeken veel goedkoper gaat brengen.” Boekenclubs dateren al van ver voor de oorlog. Het zijn inmiddels internationaal geaccepteerde media. Van Gennep: „Hun keuze is wel beperkter dan dat van de boekhandel (maar niet zo minimaal als Maxi’s en Wastora, die met een paar boeken stunten om klanten te trekken. I buitenlandse titels. Dat betekent dat er ook een gigantisch aanbod is van buitenlandse boeken tot in de kleinste plaatsen van het land. In Europa is Nederland het belangrijkste afzetgebied voor Engelstalige boeken buiten Groot- Brittannië. De vraag of er ondanks die vaste prijsafspraak tussen de uitgevers en de gewone boekhandel nog wel eens een voordeeltje is te halen, is betrekkelijk. Naast de gewone uitverkoopperioden, zijn er het hele jaar goedkopere boeken te vinden voor een prijsbewuste lezer. Wie geduld heeft, kan natuurlijk wachten tot een nieuwe schrijver na verloop van jaren wordt afgeprijsd. Een Wolkers, Mulisch of Rubinstein zal daar zelden tussen zitten. Er is een aardige handel ontstaan in uitgeversrestanten. Men kan daarvoor terecht bij De Slegte in verschillende steden van het land en bij het moderne antiquariaat van Van Gennep in Amsterdam. Daarnaast hebben 120 individuele boekhandelaren zich verenigd in de ICOB en op die manier brengen zij regelmatig afgeprijsde boeken in een deel van hun zaak. Ook de warenhuizen spelen in op deze uitgeversrestanten. Antiquariaten met oude en nieuwe boeken zijn in heel Nederland gevestigd. Op rommel- en dagmarkten kan men ook voor een zachte prijs een geliefde schrijver op de kop tikken. Boekenclubs bieden bij intekening vaak reducties tot 20 percent. Engelse verzendhuizen kunnen ook boeken leveren tegen een iets lagere prijs dan de Nederlandse importeur, maar wie verlekkerd raakt bij het zien van een Engelse uitgave in zijn eigen stad, moet wel zeer veel zelfbeheersing hebben om het te willen bestellen. Voor ongebonden boeken betaalt men in de ons omringende landen feitelijk nauwelijks minder dan hier. In Engeland heeft het nog wel eens zin om zelf tijdens een vakantie boeken in te kopen. Die prijzen zijn iets lager, omdat er geen btw op boeken wordt geheven in dat land. De literaire uitgeverij Allert de Lange in Amsterdam komt in april met een ongebonden boek op de markt. Het is het boek „Job” van de schrijver Joseph Roth. Of deze losbladige uitgaven die in een kleine oplage verschijnen werkelijk goedkoop zijn, is nog een open vraag. tegen muur r

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19