Quasars: ver verwijderd en DDR waarschuwt Bonn tegen boycot Spelen IJS LIJKT GEBROKEN NA GESPREK INSALISBURY Extreem-links Diplomatieke banden pleegt aanslag Den Haag-Salisbury Veel pessimisme rond Belgische formatie Geen Trijfel Sovjet-Unie zou emigratie joden moeiiijker maken zeer helder Uraniumfabriek defect door bedieningsfout Miljoenenroof op diamantbeurs Marokko breekt band met Libië PvdA boos over Amnestie Somalië lof Van Agt voor Soeharto Armenen dreigen met meer acties Cubanen krijgen hulp na vlucht Dode bij brand op Nederlands schip H SCHADELIJK VOOR BETREKKINGEN” Twee grote problemen opnieuw gekoppeld Sé 2 3 1980 -ZATERDAG 19 APRIL BINNEN- EN BUITENLAND sten rein i - PRAVDA: EG WIL ZIMBABWE EXPLOITEREN door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. In de Zim- babwese hoofdstad Salisbury hebben president Zia Oelhaq van Pakistan en premier Indi- pels ?ede- van nités >eren uden 3 ko st de in en and gis- ?veer pro- rand ielfa- i het sr in le te iken. ider- ifzet- alle if te niet t de ndat ons ir C. ater- (iste- i zijn I »sen rap igen eum j en het ertig 1” in orde via Een p de ou- leer- r de *een inie *LO dng jn er isten lelijk oord ibaar om 91 - ft de iplei- vól- die i. J. ilteit itact. nedi- ra Gandhi van India gisteren totaal onverwacht een onder houd gehad, dat door beiden wordt gezien als zeer vriend schappelijk. Onverwachte toenadering India en Pakistan tussen (Van onze redactie buitenland) uur, trijfel RABAT (AFP). Marokko heeft beslo ten de diplomatieke betrekkingen met Li bië te verbreken. De Marokkaanse minis ter van Buitenlandse Zaken heeft dit be sluit, dat volgt na de erkenning door Libië van de republiek van de westelijke Saha ra, gisteren aan de Libische ambassadeur in Marokko overgebracht. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse rabbijn A. Soetendorp heeft gisteren na zijn terugkeer van een conferentie over joden in de Sovjet-Unie gezegd, dat er berichten zijn waaruit blijkt, dat de Sov jet-Unie de bepalingen voor emigratie van joden drastisch heeft verscherpt. Hij zei dat er bovendien sprake is van een groei end anti-semitisme onder de Russische bevolking. In november vorig jaar mochten nog 3600 joden het land verlaten, terwijl het er in maart van dit jaar slechts 2300 waren, aldus Soetendorp. Hij zei dat een en ander vermoedelijk te maken heeft met de toe genomen spanning tussen het westen en het oosten. Dit is een ontwikkeling die er volgens de rabbijn toe kan leiden, dat in de toekomst in het geheel geen joden meer mogen emigreren uit de Sovjet-Unie. Tot erkenning van de republiek van de westelijke Sahara werd dinsdag in Tripoli besloten door de landen van het „afwij- zingsfront”: Syrië, Libië, Algerije en Zuid- Jemen (de laatste twee waren al eerder tot erkenning overgegaan) en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Marokko, dat de westelijke Sahara be zet houdt, is al enige jaren in oorlog met de onafhankelijkheidsbeweging Polisario die de zelfstandigheid van het gebied na streeft. DEN HAAG (ANP). De PvdA is het niet eens met vriendelijke uitlatingen van premier Van Agt tijdens zijn bezoek aan Indonesië aan het adres van president Soeharto van dat land. De Kamerleden Knol en Ter Beek hebben de premier daarover schriftelijke vragen gesteld. Van Agt heeft tijdens een staatsdiner zijn bewondering uitgesproken over po gingen van Soeharto en zijn regering om mensen vrij te krijgen, die in kampen of ballingschap zaten sinds de verdrijving van president Soekarno. Door toedoen van Soeharto, die toen de macht overnam, hebben deze mensen wel vijftien jaar ge vangen gezeten zonder enige vorm van proces, aldus de Kamerleden. Niet gezegd werd welke de te verwach ten politieke gevolgen zouden kunnen zijn. Ondanks de spanning tussen Oost en west wegens de Russische invasie in Af ghanistan zijn de betrekkingen tussen West- en Oost-Duitsland in de afgelopen maanden zichtbaar beter geworden. Ver wacht wordt, dat beide landen tegen het eind van deze maand een nieuw stel ak koorden zullen sluiten ter verbetering van de wegverbindingen met West-Berlijn. Volgens westelijke diplomaten in Oost- Berlijn zijn beide regeringen erop uit overeenkomsten te ondertekenen voordat een mogelijke verdere verslechtering in de betrekkingen tussen oost en west hun ruimte voor verbetering van de samen werking inperkt. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De Nederlandse regering en de regering van Zimbab we hebben na vriendschappelijk be raad besloten diplomatieke betrek kingen aan te gaan op ambassadeurs niveau. Schoenherr prees de twee Duitse staats hoofden voor hun verantwoordelijkheids besef. „Hij zegt er dankbaar voor te zijn dat Honecker en Schmidt” het gevaar voor de wereldvrede inzien.” „Het optreden van de Sovjet-Unie in Afghanistan wordt door de DDR-leiding niet met enthousiasme ontvangen. De DDR kan zich niet onttrekken aan de verplichtingen die met het bondgenoot schap samenhangen, maar een toespitsing van de wereldsituatie is niet wat men bij ons graag wil.”. Dit is de mening van bisschop Albrecht Schoeherr, voorzitter van de Evangeli sche kerkenbond in de DDR. Hij verkon digt haar in een radio-interview dat van daag wordt uitgezonden. stand tracht te houden om de natuurlijke hulpbronnen van Zimbabwe te kunnen blijven exploiteren en de economie van het land te verbinden aan die van de „imperialistische staten”. Donderdag al erkende Moskou Zimbabwe en stelde de uitwisseling van ambassadeurs voor. Een gevechtsvliegtuig van het type Spit fire uit de Tweede Wereldoorlog heeft gisteren op de luchthaven van Salisbury voor een gedenkwaardig afscheid van de Britse prins Charles gezorgd. Het toestel behoorde toe aan Jack Mal- loch, de man die er een eer in stelde het handelsembargo tegen Rhodesië te door breken. t het itaire a de volk (Van onze redactie buitenland) OOST-BERLIJN. Oost-Duits- land heeft Bonn gewaarschuwd, dat een Westduitse boycot van de Olym pische Spelen de betrekkingen tussen beide landen zal schaden, zo heeft het Oostduitse blad Neues Deutschland gisteren gemeld. 5.000 me- com- een van dui- uwe- com- reni- iden, was. fitter reni; n de be- n op ijken inen. ziene >ruik ■ond- (ezet. m de naat- baar- et te at de voor rina- der agen ronk id te fwis- n. linis- aken in zij ering met PLO. niet irabi- ATHENE (AP). Een Armeense groe pering heeft gisteren in Athene angekon- digd dat de terroristische activiteiten te gen Turkse functionarissen zullen worden voortgezet als er geen gehoor wordt gege ven aan het verzoek van het Armeense volk om teruggave van hun door Turkijke ingenomen land. Deze verklaring komt een dag nadat een Armeense organisatie in Rome de verant woordelijkheid voor zich opeiste van de aanslag op een Turkse ambassadeur bij het Vaticaan en een van zijn lijfwachten. GENÈVE (AFP/DPA). Het hoge commissariaat van de VN voor de vluchtelingen heeft besloten direkte hulp te verlenen aan de Cubaanse vluchtelingen die in Costa Rica en Peru aankomen. Voor 6.600 van de 10.386 Cubanen die op het terrein van de Peruaanse ambassade in Havanna opeengepakt zitten, is intussen asiel gevonden. In totaal hebben acht landen zich bereid verklaard vluchtelingen op te nemen. Het ziet er echter naar uit dat alleen de 3.500 Cubanen die naar de Ver enigde Staten mogen gaan, geheel tevreden zijn. Van de ruim tienduizend vluchte lingen hadden er gisteren in totaal 543 Cuba verlaten. De meeste gingen naar Costa Rica, dat echter niet meer dan 300 Cubanen wil houden. Behal ve de 3.500 die naar de VS gaan, hebben 1.000 Peru als bestemming, terwijl Spanje en Venezuela elk 500 vluchtelingen, Canada en Argentinië elk 300 vluchtelingen en Ecuador 200 Cubanen zullen toelaten. Wegens afwezigheid van Nico Scheepmaker is er in de komende week geen Trijfel-rubriek. Maandag 28 april kunt u Trjjfel weer zoals gewoonlijk aantreffen. MOGADISJOE (AFP). In de Somali sche hoofdstad Mogadisjoe zijn donder dag in het kader van een door president Siad Barre verleende amnestie ruim 2600 gevangenen vrijgelaten. Het officiële Somalische persbureau Sonna heeft dit gisteren meegedeeld. Van officiële zijde werd verklaard, dat het gaat om personen „die geen bedreiging zullen vormen voor de Somalische samen leving”. naar ook. teren deze ir op tatis- it dat m de antal nt in ïe op HOWDENDYKE (AP). Gistermorgen vroeg is een man gedood en zijn zeven andere personen in het ziekenhuis opge nomen nadat in het Nederlandse vracht schip Resurgence dat in de Engelse plaats Howdendyke lag gemeerd, brand was uit gebroken. Het slachtoffer wiens naam nog niet werd vrijgegeven, had gepro beerd de brand met emmers water te blussen. Het kostte meer dan 70 brand weerlieden zo’n zeven uur om het vuur onder controle te krijgen. In de Oostzee bij het eiland Bronholm is een Russisch fregat in aanvaring geko men met de Deense mijnenveger Fyen, zo is in Kopenhagen vernomen. Er was slechts geringe materiële schade. Volgens het Deense militaire opperbevel volgde de Fyen al enkele dagen een belangrijke vlootoefening van het Pakt van Warschau in de Oostzee. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De demissionaire Belgische eerste minister Wilfried Martens die donderdagavond laat van koning Boudewijn van België de opdracht kreeg een nieuwe regering te vormen, heeft weinig kans van slagen. De Pakistaanse president Zia Oelhaq (links) met de Indiase premier Indira Gandhi op haar hotelkamer in Salisbury. Het is lang geleden dat leiders van beide landen zo ontspannen in eikaars aanwezigheid vertoefden. PARIJS. De Franse opwerkingsfa briek voor gebruikte kernbrandstof in La Hague zal nog dagenlang buiten bedrijf blijven. Dinsdag deed zich kortsluiting voor, waardoor een transformator in brand raakte. Het incident, dat volgens deskundigen ernstige vormen had kunnen aannemen, is vermoedelijk veroorzaakt door een bedieningsfout. Cogema, de onderneming die de opwer kingsfabriek beheert, deelde gisteren in Parijs mee dat door de bedieningsfout kortsluiting en brand ontstond, en de elek triciteit uitviel. Hierdoor kwam het koel systeem een uur lang tot stilstand, hetgeen tot gevolg had dat in de gebouwen waar voorraden kernbrandstof zijn opgeslagen „een lichte graad van radioactiviteit” ont stond. Cogema bevestigde voorts dat eind vo rig jaar, tijdens zware stormen, de leiding waardoor zwak radioactief afvalwater naar zee wordt getransporteerd op twee plaatsen was gebroken. De kust in de omgeving was volgens Cogema „ver on der de toelaatbare norm” met radioactief afval besmet. Dat was gisteren de teneur van vrijwel elk commentaar in de Belgische ochtend bladen. Een van de grootste handicaps acht men aan Vlaamse kant, het feit dat bij de besprekingen die Martens in de komende dagen met de partijen moet voe ren, de twee grote Belgische problemen (staatshervorming en de oplossing van het sociaal-economische vraagstuk) in de praktijk opnieuw weer gekoppeld zijn. De christen-democraat Martens, die moet trachten de Vlaamse en Waalse christen-democraten, socialisten en libe ralen tot een regeerakkoord te brengen, heeft niet veel tijd gekregen van informa teur Claes (socialist en minister van Eco nomische Zaken in de in de week voor Pasen ten val gekomen regering). Claes deelde mee, nadat hij van zijn informa- teurschap ontslagen was, dat hij vindt dat de pogingen om een nieuwe regering te maken hooguit tot 9 mei mogen duren. Is er dan geen succes geboekt dan moeten er verkiezingen komen die dan op 15 juni gehouden zouden kunnen worden, aldus Claes. Martens zelf heeft in een interview toe gegeven dat het feit dat er een koppeling gelegd wordt tussen staatshervorming en het oplossen van de economische proble matiek „een van de grootste problemen vormt”. Martens zei ook een „actieve for- matiepoging” te zullen doen en zelf met voorstellen te zullen komen. STUTTGART (DPA). Uit protest te gen een tentoonstelling over het voormali ge concentratiekamp Auschwitz in het Westduitse Esslingen heeft een rechtse actiegroep gisternacht een bomaanslag gepleegd op het huis van minister Braun van de deelstaat Baden-Württemberg. De minister en zijn vrouw bleven onge deerd, maar de schade aan hun huis be draagt meer dan 20.000 gulden. In een telefoontje aan een krant heeft een bewe ging die zich Duitse actiegroepen noemt de verantwoordelijkheid voor de aanslag op zich genomen. Eerder dit jaar in febru ari had dezelfde groep een bomaanslag gepleegd op de tentoonstellingsruimte, die toen zwaar werd beschadigd. De actiegroep motiveerde de aanslag met de verklaring dat minister Braun beschermheer is van de Auschwitz-ten- toonstelling en van de Westduits-Poolse weken die in Esslingen worden gehouden. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken giste ren bekendgemaakt. Ook Frankrijk knoopt betrekkingen met Salisbury aan. Het Russische partijblad Pravda heeft Zimbabwe gisteren gelukgewenst met zijn onafhankelijkheid. De krant beschuldigt de EG ervan dat zij de „oude orde” in TEL AVIV (UPI/AP). Een man gewa pend met een granaat en een pistool met geluiddemper heeft gisteren voor tien mil joen gulden aan ruwe diamanten geroofd van een handelaar in het Israëlische Ra- mat Gan, waar de grootste diamantbeurs ter wereld is gevestigd. Bewakers en politie hebben het 23 ver diepingen hoge gebouw uitgekamd en alle 2.500 mensen erin stuk voor stuk gevisi teerd bij het naar huis gaan. Er is niets gevonden. Het gesprek duurde bijna een waarna de twee politieke leiders breed glimlachend voor journalisten verklaar den dat de juist begonnen dialoog zal worden voortgezet. Hieruit wordt afgeleid dat het diplomatieke ijs tussen beide lan den gebroken kan zijn, na jarenlange slechte betrekkingen die meermalen tot een oorlog hebben geleid. Over het meest recente breekpunt tus sen beide staten, de Russische inmenging in Afghanistan die door Pakistan als zeer bedreigend wordt ervaren, terwijl India deze nooit heeft willen veroordelen, werd gezegd dat het hier gaat „om een gemeen schappelijke kwestie, waarvan we willen dat deze wordt opgelost.” Gandhi zei dat onder meer was gespro ken over de Pakistaanse wapenbehoeften en dat zij nu meer begrip had voor de situatie waarin het buurland verkeert. Concreet hadden de besprekingen tot re sultaat dat premier Gandhi haar eerder geuite bezwaren tegen de Amerikaanse militaire hulp aan Pakistan intrekt. Ver der sprak zij over een „bijdrage aan een betere verhouding tussen India en Pa kistan”. Donderdag had Zia Oelhaq nog zeer felle uitlatingen gedaan aan het adres van de Sovjet-Unie. Hij sprak onder meer over „regelrechte en onverhulde agressie.” De ontmoeting van gisteren in Salisbury was overigens het eerste gesprek tussen India se en Pakistaanse leider sinds 1971. In dat jaar werd onderhandeld over beëindiging van de oorlog tussen beide landen. Irak heeft India een renteloze lening van 104 miljoen dollar (ruim 208 miljoen guldep) aangeboden voor de financiering van de import van olie. Een officële woordvoerder in New Delhi heeft meege deeld dat het aanbod is gedaan tijdens de bijeenkomst van een commissie van India en Irak die zich zal bezighouden met eco nomische samenwerking tussen beide lan den. Irak zal India dit jaar zes miljoen ton ruwe olie leveren, 37,5 procent van de totale invoer. (Door Chriet Titulaer) Opnieuw zijn de quasars in de publici teit gekomen. De astronomen weten nog steeds niet helemaal raad met deze opval lende objecten. De quasars werden in 1963 ontdekt door de Nederlandse astronoom prof. Maarten Schmidt, werkzaam aan het California Institute of Technology. In feite waren de quasars al in 1960 waarge nomen als puntvormige radiobronnen. Omdat ze puntvormig zijn, leken ze op sterren, daarom werden ze quasie stellai re objecten genoemd en daar is de naam quasar uit afgeleid. De ontdekking van Maarten Schmidt had te maken met het waarnemen van de quasars met een gewone telescoop. Schmidt maakte een spectrum van zo’n object. In de sterrenkunde is dat een heel gebruikelijke procedure. In het spectrum vinden we een heleboel lijntjes die ons in staat stellen de samenstelling van het ob ject, dat licht uitzendt, te bepalen. De lijnen in het spectrum zitten meestal niet op de plaats waar wij ze in een laboratori um op aarde vinden. De lijnen zijn ver schoven naar de rode kant als het object zich van ons af beweegt en naar de blauwe kant als het object zich naar ons toe beweegt. De schokkende ontdekking van Maar ten Schmidt hield in dat deze verschui ving bij de quasars onvoorstelbaar groot was. Dit betekent dat de quasars zich met een ongelooflijke snelheid van ons zouden verwijderen. Dat zou weer betekenen dat ze heel ver weg zouden staan. Als de ver verwijderde quasars toch zo helder zich- baar waren, moesten ze in werkelijkheid vreselijk helder zijn en daaruit volgde weer dat ze erg veel energie moesten pro duceren. De afgelopen 20 jaar is er in de sterren kunde veel geschreven over quasars. De theorieën die hiervoor in grote lijn werden geschetst, bleken echt waar te zijn. De quasars zijn de helderste en verst verwij derde objecten in het heelal. Een quasar zendt evenveel energie uit als 1000 gewone sterrenstelsels samen. Wij kunnen dit ook anders zeggen: in een seconde zendt de quasar evenveel energie uit als de hele aarde in 1 miljard jaar nodig heeft aan elektriciteit. De snelheid waarmee de verst verwij derde quasars zich van ons verwijderen, is bijna even groot als de lichtsnelheid (300.000 kilometer per seconde). Een een voudige berekening wijst uit dat deze ob jecten op een afstand van 15 miljard licht jaren van de aarde staan. Wij treffen de quasars ook vooral aan bij die grens van het heelal. Dit betekent echter dat de Quasars ons nu laten zien wat er gebeur de, toen het heelal werd gevormd. Een object dat 15 miljard lichtjaar van de aarde afstaat, zien we nu zoals het zich 15 miljard jaar geleden manifesteerde. Op dat moment werd het heelal ge vormd. De quasars laten ons dus iets zien over het ontstaan van het heelal. De mo derne opvatting is dan ook dat de quasar de eerste fase is in de evolutie van een sterrenstelsel. We kunnen quasars om schrijven als kernen van jonge sterren stelsels. Na het quasar-stadium zal zo’n sterrenstelsel eerst een radiostelsel wor den, dan een gewoon sterrenstelsel, zoals onze eigen Melkweg, of zoals de mooie nevel in het sterrenbeeld Andromeda. In grote lijnen is nu wel bekend wat quasars zijn, maar er blijven vele vraagte kens. De energieproduktie in een qusar is zo groot, dat we er eigenlijk geen raad mee weten. Quasars zijn een voorbeeld van een omgekeerde energiecrisis: er is te veel energie. Het is ook niet duidelijk, waarom niet alle quasars radiostralingen uitzenden. Verder is het astronomen opge vallen, dat quasars zeer snel kunnen ver anderen, bijvoorbeeld wat de helderheid betreft. Dat punt moet worden opgehel- derd, evenals het feit dat veel quasars nu toch niet uit één puntje blijken te bestaan, maar uit twee puntjes. Bij het moderne onderzoek wordt ge bruik gemaakt van twee radiotelescopen, die heel ver uit elkaar staan en die samen een plaatje opleveren. Er wordt ook ge bruik gemaakt van ruimtevaartuigen, die opnamen maken in soorten licht die het oppervlak van de aarde nooit bereiken. Eén groot raadsel van de quasars is opge lost: er is definitief beslist dat het objecten zijn die zich heel ver van ons bevinden en die heel veel energie uitstralen. Het aantal detailvragen blijft voorlopig alleen maar toenemen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3