Plan zwembad in Houtrak van de baan v Boerderij wordt restaurant Oil tanking voorlopig nog zonder LPG achtergrond! Ook dit jaar slipjacht in Spaarnwoude DamiatePers Recreatieschap velt geen oordeel over vierde baan s IJmuider Courant Bloementapijten op corso-dag in Lisse Brandstoftoeslag niet op vliegprijs w VAKANTIE I z Stroomgroep „Stop Kernenergie” naar centrale Borssele Afweging van belangen geen taak van Spaarnwoude’ r 19 APRIL 1980 Z A E. G. H. Kenter de krant helpt u op weg ZATERDAG h? W I 4 (Van een onzer verslaggevers) r» Driehuis, april 1980 I betuigen wij onze oprechte dank. Kinderen en kleinkinderen HENDRICA WILHELMINA MARIA VAN DER WAART-TROUSSET afwezig van 21 april tot 6 mei. Voor de vele blijken van medeleven en belangstel ling betoond na het heengaan van onze lieve moeder en oma IJmuiden Zeewijkplein 434 CORNELIA UITTENBOGAARD- VAN DER PLOEG P. C. Uitendaal (Van een onzer verslaggevers) SPAARNWOUDE. Het dagelijks bestuur van het recreatieschap heeft besloten dat in Spaarnwoude ook dit jaar weer een vossenslipjacht gehou den mag worden. Met de organisatie ervan zal zich wederom de jachtvere- niging Soestdijk belasten. (Van onze Haagse redacteur, Pieter Mul) DEN HAAG. In het verbale geweld rond de scheepsbouwproblematiek van de ROS is het onderwerp een beetje de mist ingegaan, maar de Tweede Kamer heeft zich deze week ook langdurig beziggehouden met de LPG- kwestie. Ofwel, het aan- en afvoeren van vloeibaar petroleumgas plus de overslag van dat brandbare goedje. LPG maakte de laatste jaren snel furore in de petro-chemische industrie omdat de grondstof stukken goed koper is dan het nu veelal gebruikte nafta. Voor echter de meeste Nederlanders roept het begrip andere associaties op. De ramp met een tankwagen vol LPG op de Spaanse camping, de klem zittende vrachtwagen met hetzelfde spul in Badhoevedorp en het gebruik dat enige honderddui zenden automobilisten zijn gaan maken van LPG als brandstof in hun vervoermiddel. O O o Op 26 april vieren onze ouders J. VAN VELZEN en M. MULDER hun 40-jarig huwelijksfeest. Receptie is er van 16.30 tot 18.00 uur in „Volopteé”, Wüstelaan 80 te Santpoort. De kinderen SA Mi eet Ka vai vlii gre (7, Op de leeftijd van 69 jaar J. Uittenbogaard SPAARNWOUDE. Het dagelijks bestuur van het recreatieschap Spaarnwoude wil geen oordeel geven over de plannen tot draaiing van de vierde (Van onze verslaggever) HAARLEM. De Stroomgroep Stop Kernenergie Haarlem-IJ- mond reist zaterdag 26 april af naar Middelburg om daar deel te nemen aan een landelijke demon stratie tegen regeringsplannen voor de opslag van kernafval. Met bussen wordt vanuit IJmuiden vertrokken, waarop de stoet via Haarlem en Hoofddorp naar Zee land vertrekt. Veis IJmuiden, Meidoomstraat 2. Heeft u direkt hulp nodig? Schipholbaan. Hoewel het vaststaat dat zo’n in greep voor het recreatiegebied meer lawaai met zich mee zal brengen, wil het bestuur dat in deze kwestie niet enkel recreatiebelangen worden afge wogen. Ook met de mensen die nu dagelijks in het vliegtuiglawaai moeten wonen dient rekening ge houden te worden, maar daarover heeft het schap niet te beslissen, zo vindt het dagelijks bestuur. Hartelijk dank aan een ieder die ons 50-jarig huwelijksfeest tot een onvergetelijke dag heeft gemaakt. J. C. van der Steen E. van der Steen-Schol Meerkerk, 13 april 1980 Rijskade 8 De teraardebestelling heeft woensdag 16 april in stilte plaatsgevonden op de algeme ne begraafplaats te Meerkerken. Op zondag 13 april is van mij heengegaan mijn innig geliefde vrouw Begr. ver. „St. Joseph” IJmuiden VOOR BEGRAFENISSEN EN CREMATIES (Van een onzer verslaggevers) SPAARNWOUDE. Er komt de eerste jaren geen zwembad in het deelgebied Houtrak van het recrea tiegebied Spaarnwoude. Geen van de particulieren in het recreatieschap ziet heil in een dergelijk plan, waar mee het voorlopig in de ijskast is gestopt. I j” I E o o DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 3 ARTS Overigens zijn de stijgingen van de brandstofprijzen vorig jaar explosiever geweest dan ooit tevoren. Kostte een liter vliegtuigbrandstof (die overal ter wereld belastingvrij wordt geleverd) begin 1979 in Nederland nog 27,5 cent, op het ogen blik is de prijs 68,5 cent. Vóór de energie crisis van 1973 was de prijs 11,5 cent. Schröder schat dat zijn bedrijf dit jaar 20 procent minder vakantiegangers zal vervoeren dan in 1979, toen het er ruim één miljoen waren. Nu al is 14,2 procent van de aanvankelijk ingekochte stoelen geannuleerd, waarvan de oorzaak overi gens voornamelijk is dat de touropera tors, teneinde de grootst mogelijke kor ting te krijgen, aanzienlijk meer stoelen hebben ingekocht dan zij redelijkerwijs aan vakantiegangers konden verkopen. Tot een maand voor de geplande vertrek datum kunnen zij kosteloos een vlucht annuleren. Uitvoerder Oranjestraat 25, Haarlem, tel. 023-324486 Schotersingel 2 Haar lem - Tel 023-256198' Project- en beheersbureau van het recreatieschap hadden het bestuur voorgesteld om als reactie op het Structuurschema Burgerluchtvaartterreinen vast te stellen, dat handhaving van de huidige baan de voorkeur verdient boven draaiing ervan. Dat zal volgens de bureaus namelijk gaan betekenen dat een veel groter deel van het recreatiegebied dan nu het geval is last gaat krijgen van passerende vliegtuigen. De Haarlemmermeerse vertegenwoordiger in het dagelijks bestuur, A. de Leeuw, zei zich met de voorgestelde reactie niet te kunnen verenigen. „Ik zit hier in een wat moeilijke positie. slechts voor te voelen grote hoeveelhe den LPG in te voeren op één centrale plaats. Dat zou dan het BP-Shellproject moeten worden in de Rijnmond, maar gesteund door de commissie Zeehaveno- verleg liggen ook Amsterdam, Vlissin- gen en Terneuzen op de loer. In die laatste plaats slaat Dow Checical al heel wat tonnen LPG over. Wat Oil Tanking betreft, wil de regering lang niet zo ver gaan als directeur Vermeiden in het ach terhoofd heeft. Maar de resolute onder nemer weet zich niet alleen gesteund door het havenbedrijf van Amsterdam en de plaatselijke autoriteiten, ook CDA en vermoedelijk PvdA lijken geneigd het bedrijf ruimere teugels te gunnen dan het kabinet. Minister Tuijnman herhaalde echter de bezwaren die hij heeft tegen de aan voer via het Noordzeekanaal met forse schepen. Hij noemde deze breuklijn door Noord-Holland weliswaar een van de veiligste vaarroutes van ons land, zo niet dè veiligste, een groot bezwaar kleeft er in dit verband toch wel aan. Ingeval van calamiteit moet een LPG- tanker snel naar open zee versleept kun nen worden. En in dat geval zijn de IJmuider sluizen een lastig obstakel. Met schepen van veel geringer formaat dan 70.000 kubieke meter, waaraan nu veelal gedacht wordt, acht de bewindsman de risico’s kennelijk meer aanvaardbaar. Vermeiden en het havenbedrijf zijn ech ter de opvatting toegedaan dat je beter minder maar grotere tankers goed bege- de P. Captijn, terwijl de vertegenwoordigers van Velsen, Amster dam en Haarlemmerliede daarentegen in eerste instantie de voorkeur gaven aan een gescheiden benadering. „Wij moeten deze zaak wél bekijken vanuit ons eigen standpunt. Het is nuttig om de bedragen te noemen die nodig zijn om het recreatiegebied aan te passen als de geluidshinder daar toeneemt. In Den Haag moet men alle argumenten kennen voordat een keuze gemaakt kan worden”, aldus N. Luirink namens de gemeente Amsterdam. Wel waren alle bestuursleden het erover eens dat Den Haag slecht op de hoogte is van de huidige stand van zaken in het recreatiegebied en de voortgang van de plannen. Zo spreekt het Structuurschema Burgerluchtvaartterreinen bijvoorbeeld over het „toekomstig gebied Spaarnwoude, waarin bij de inrichting van het terrein met de nieuwe baan rekening gehouden zal moeten worden”. De vergadering ging er tenslotte mee akkoord dat het minsite- rie de feitelijke consequenties van een gedraaide baan voor het recreatiegebied onder ogen gebracht zal worden maar dat daarbij een voorkeur voor het al of niet draaien achterwege zal blijven. leid naar Oil Tanking kunt voeren dan een reeks kleinere. De li huis Een rooi nist ook Diep mis te wei juis Als set BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Th. Stam Lindestraat 55 Tel. 17433 De 31 tor heei moj de t wol tuig „Het „He dat hee: lisci han De hi uit wer hol. luel nog „So Ik i In ouc Zijn gre ke Ch vli< nar Ha eer Ch i Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Enerzijds ben ik de vertegenwoordiger van mijn gemeente, terwijl ik aan de andere kant de belangen van het recreatiege bied moet behartigen. Toch vind ik dat we nu de moed moeten hebben een keuze te maken. Als die keuze gaat tussen meer lawaai in het niet-bewoonde gebied of minder lawaai in bewoond gebied, dan kies ik voor het laatste”, aldus De Leeuw. Hij werd in zijn visie gesteund door de Haarlemse afgevaardig- De directeur weersprak Tuijnman bo vendien met betrekking tot het naar zee slepen: „Stel dat er een lek ontstaat, dan moet je niet met dat ding gaan varen, specialisten moeten die klus ter plekke opknappen. Als er dan toch wel gesleept zou moeten worden, dan trek je die tanker maar naar Buitenhuizen, daar wonen alleen een paar boeren”. Een uitlating die Vermeiden enig ongenoe gen van bijvoorbeeld Spaarndammers zou kunnen opleveren. Oil Tanking zal voorlopig nog geduld moeten betrachen. Vliegtuigbrandstof is sinds 1973 bijna zes keer zo duur geworden (596 procent), ter wijl de prijsindex voor gezinsconsumptie (CBS) in diezelfde periode met 60 procent omhoog ging. Nu speelde de positie van Oil Tanking nauwelijks een rol in de debatten die de bijzondere Kamercommissie aan het on derwerp wijdde. Alle ogen waren gericht op Kwatta, ofwel in dit geval de aanvra ge in het kader van de wet Selectieve Investerings Regeling die Shell en BP gezamenlijk hebben gedaan voor een LPG-terminal bij de Maasvlakte. Het kabinet heeft laten weten er in principe Met de bewindsman op Verkeer en Wa terstaat wordt op korte termijn overlegd, net als met Economische Za ken, waarbij een SIR-vergunning zou moeten worden aangevraagd. Oil Tan king bestrijdt die laatste verplichting overigens en meent met een simpele melding te kunnen volstaan. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 BIOS Cit] 19.30 uur Cit: en 21 zonek Sta tatert 14.30 Wit uur I Jazzh schilt ken 5 Zoi dag I voor TE Mu 18e-e uur t Ru poorl bezie Noi gen t open Ge van Ml sitie Blon DIVI Stl wate All dien: weer IJmi So 90 gi van Te dag. 11.06 ’s na Al dag Te N.V. dag St ting uur: Di pleii dag dejd clut Bi Maa 12 j knij disc Si Noc Tel. Si 194, uur vriji D uur 13.3 text uur gini dan k groi Het crisiscentrum staat dag en nacht voor u open LPG wordt in ons land nog maar in beperkte mate via zee aangevoerd, aan landen is men het overslaan uit zeesche pen gaan noemen. Met de verwachte groei in het gebruik van het gas (nu ongeveer 1 miljoen ton per jaar) gaan echter de aanvoer-, opslag- en vervoer- sperikelen een voornamere rol spelen. De hele keten die het LPG volgt, is al enkele jaren onderwerp van studie van TNO. Een onderzoek dat pas in de twee de helft van dit jaar voltooid zal zijn. Maar al tijden staan verschillende on dernemers te springen om forse hoeveel heden LPG te gaan ontvangen en even tueel zelf te verwerken. Oil Tanking in het westelijk havenge bied van Amsterdam is een van die trap pelende firma’s. Nu nog wordt er uitslui tend olie-opslagruimte benut, maar di recteur Vermeiden staat te popelen tanks te gaan bouwen voor de opslag van het vloeibare petroleumgas. In de toekomst zou dat per jaar een aanvoer via het Noordzeekanaal kunnen worden van zo’n 400.000 ton per jaar. „Een broodnodige injectie voor het havenge bied”, noemde Vermeiden deze week de voorgenomen investering van zijn be drijf. Tachtig miljoen gulden is er nodig om de LPG-tak van Oil Tanking van de grond te krijgen. Alleen die gaspoot zal in de beginfase binnen het bedrijf al aan 20 man werk bieden. Dat geschil wordt echter nog bij de Raad van State uitgevochten. Juist deze week een jaar geleden bevestigde dit college de hinderwetvergunning die het bedrijf had gekregen. Als enige van de ondernemingen heeft Oil Tanking die permissie, waar het vooralsnog weinig mee kan doen. De leden van de Stroomgroep vinden dat er niet zorgvuldig genoeg wordt omgegaan met de verwerking van af val door de regering. Vooral is men verontwaardigd over de afspraak die de Nederlandse regering heeft ge maakt met Frankrijk. De kerncentrale van Borssele (bij Middelburg) levert radioactief materiaal aan de Fransen. Als het spul is gebruikt komt het afval terug naar Nederland. Een besluit om het afval af te voeren is door de Neder landse regering opgeschort. Volgens de Stroomgroep wordt het afval nu in de grond bij de kerncentrale opgesla gen, daaraan zijn volgens de actie groep grote gevaren verbonden. De bussen naar de demonstratie ver trekken zaterdag om acht uur ’s mor gens vanaf Plein 1945 in IJmuiden. Een kwartier later komen ze aan bij het Frederikspark in Haarlem, weer onge veer een kwartier later worden mensen in Hoofddorp opgepikt. Waar is nog niet bekend maar inlichtingen daar over zijn te krijgen bij Henk Korstjens, telefoon 023-339865 en bij Gerrit Kwek- keboom, telefoon 023-339865. Buskaar- ten van vijftien gulden per stuk dienen bij deze twee mensen besteld te worden Mevr. Leering Groeneweg 10 Tel. 16123 (Van onze streekredactie) LISSE. Verspreid over heel Lisse liggen zaterdag 26 april, de dag van het bloemencorso, een veertigtal bloemenmo- zaïeken. Ook dit jaar hebben veel particu lieren en groeperingen deelgenomen aan de mozaïekwedstrijd van de plaatselijke VW, waarvan 's avonds om half zes de prijzen worden uitgereikt in café ’t Tref punt aan de Schoolstraat 11. De WV heeft in haar kantoor aan de Grachtweg 53a routebeschrijvingen klaarliggen voor een wandeling langs alle mozaïeken in het dorp. De bloementapij ten variëren in grootte van twee tot twaalf vierkante meter. Er zijn uiteenlopende onderwerpen en ideeën in verwerkt. Bestuursvoorzitter W. van Gelder maakte zich nogal boos over deze benadering door het ministerie van verkeer en Waterstaat. Oktober vorig jaar werd in het recrea tiegebied door dezelfde vereniging een slipjacht uitgezet, die door zowel ruiters als publiek over het algemeen erg werd gewaardeerd. Ook voor het beheersbu reau van het recreatieschap verliep de jacht naar alle tevredenheid. Als voorwaarde voor een nieuwe slip jacht stelt het bestuur van het recreatie schap dat de jachtvereniging zelf zorg draagt voor een veilig verloop van de jacht. Alle aangebrachte voorzieningen zullen verder daags na het gebeuren weer door de vereniging verwijderd moeten wordsn en bovendien zal zij alle schade zelf moeten herstellen of vergoeden. Begin vorig jaar werd de verschillende deelnemers gevraagd te overwegen welke wensen er leven ten aanzien van een mo gelijk zwembad in Houtrak. Uit de reac ties is gebleken dat men unaniem van mening is dat een zwembad er in elk geval voorlopig zeker niet hoeft te komen. Zo wijst de gemeente Haarlemmerliede erop dat zij samen met de gemeente Haar lemmermeer al meebetaalt aan het nade lig exploitatiesaldo van het zwembad in Zwanenburg. Door de concurrentie van een naburig zwembad in Houtrak zal dit nadedlig saldo volgens Haarlemmerliede alleen maar groter worden. Moeilijke ex ploitatiemogelijkheden zijn ook voor de gemeenten Amsterdam en Haarlemmer meer en de provincie Noord-Holland re den om tegen de aanleg van een nieuw zwembad in het recreatiegebied te zijn. De gemeente Haarlem daarentegen wil wel dat in de planologische opzet van het gebied een zwembad wordt opgenomen, maar wil pas definitief besluiten als er meer zekerheid bestaat over de bezet tingsgraad van het nieuwe bad. Velsen tenslotte ondersteunt alleen het beleid, waarbij uitsluitend speelvijvers voor de kleuters nabij de speelweiden met betrek kelijk weinig exploitatiekosten kunnen worden aangelegd. „Ik ben geïrriteerd over de wijze waarop Spaarnwoude wordt beschreven als iets dat alleen nog op papier staat. Er wordt aan voorbijgegaan dat er al dertig miljoen geïnvesteerd is en dat het gebied niet meer zo makkelijk is aan te passen”. Hij zei het daarom noodzakelijk te vinden dat in een vroeg stadium al de bezwaren tegen draaiing van de Schipholbaan kenbaar worden gemaakt. Dan alleen is het ook mogelijk om een schadeclaim in te dienen als het recreatiegebied door het extra lawaai aangepast moet worden, zo constaeerde de voorzitter. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 ,tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES, telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. KLM, Martinair en Transavia zullen deze zomer stijgingen van brandstofprijzen in principe niet doorberekenen aan de passagier. Indien er prijsstijgingen komen, dan zullen zij door de maatschappijen zelf worden ge absorbeerd, tenzij de prijsstijgingen bui tensporig groot worden, zo heeft directeur J. M. Schröder van Martinair vrijdag ver klaard. De drie maatschappijen zijn dat begin dit jaar overeengekomen. f 15,90 46,85 60,00 180,70 233,00 0,80 SPAARNWOUDE. Het pandGraan voor Visch", een van de oudste stolpboerderijen in de IJpolder. zal worden verbouwd tot permanente accommodatie bij de golfbaan in het recreatiegebied. Met de restauratie van de stolp en het woonhuis is een bedrag gemoeid van 800.000 gulden Het ministerie van CRM draagt hierin voor de helft bij. Tijdens de eerste fase van de restauratie zal een deel van de boerderij worden ingericht als restaurant, bar en keuken. Tevens zal het woonhuis worden opgeknapt, waar de beheerder van het horeca-etablissement zijn intrek zal nemen. Verwacht wordt dat deze eerste fase in het voorjaar van 1981 gereed komt. Daarna zal begonnen worden met de aanbouw van een winkelruimte waar golfartikelen verkocht kunnen worden. V ff A

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4