Schiphol bestrijdt draaiing Zwanenburgbaan met nieuwe cijfers Schiphol wil politienieuws r draaiing baan 9 1 niet betalen Parochiehuis ingericht als opvangcentrum Huurdersvereniging geeft leegstandsbulletin uit Rampenfonds stuurt paviljoenhouders door naar bijstand KA „Stadscentrum presenteert nieuwe vlag a 1 Pi NI V i 1 Maandelijkse publicatie eau Bedrijfsschade kunnen wij niet vergoeden” A I *4 I 5./ 11 IJMOND 1980 DINSDAG 22 APRIL TIJDENS OPENING BRADERIE O i 'I - (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Aanleg van een vijfde baan zal meer mensen van geluidsoverlast bevrijden dan draaiing van de Zwanenburg baan. Zo’n vijfde baan geeft Schiphol bovendien een flinke re- diö Ho hnilW X7Pr» I (Van onze streekredactie) ZANDVOORT/DEN HAAG. Het valt sterk te betwijfelen of de eigenaren van strandpaviljoens een beroep op het Nationaal Rampen fonds kunnen doen om de geleden stormschade te verhalen. Volgens secretaris Cramwinkel van het fonds gaat het in deze gevallen om bedrijfsschade, die het Nationaal Rampenfonds volgens haar statuten niet vergoedt. Cramwinkel meent dat schadèloosstelling van pavil joenhouders zal moeten geschieden middels de Algemene Bij standswet. INN t nenburgbaan heeft voorgesteld. servecapaciteit, die de bouw van een compleet nieuwe luchthaven in de Markerwaard ook na de eeuwwisseling minder dringend maakt. Zo luidt de boodschap in de reactie van de NV Luchthaven If Schiphol op het Structuurschema I Burgerluchtvaartterrein, waarin de regering draaiing van de Zwa- I 1 1U (Van een onzer verslaggevers) SS «K Nu ook groepje illegalen gehuisvest in Driehuis (Van een onzer verslaggevers) 22 roep op de gemeente stappen te ondeme- I - In haar brief aan de gemeenteraad gaat de huurdersvereniging in op de onlangs men die de huisbaas dwingen de leeg stand ongedaan te maken en de woningen onmiddellijk te verhuren aan de krakers en de vele andere woningzoekenden in de gemeente. Schiphol hangt haar pleidooi voor een vijfde baan volledig op aan de geluidshin- dercijfers. De mogelijke capaciteitsuit breiding, die het belangrijkste argument was voordat er sprake was van de huidige stagnatie .in de groei van het luchtverkeer, wordt slechts terzijde vermeld. Wegstapel zei gisteren: „Het gaat ons helemaal niet om capaciteitsuitbreiding, want die heb ben we niet nodig. Ook al hebben we hier tien banen liggen, er zal geen vliegtuig zou komen) voor het aanzien van de Haar- lemmermeerpolder niet lelijker hoeft te zijn dan draaiing van de Zwanenburg baan, hoopt de luchthavendirectie bin nenkort door een stedebouwkundige te laten aantonen. Keuze voor draaiing is niet alleen kapitaalvernietiging, maar bovendien het erkennen van een planologische blunder (het richten van de vierde baan op Halfweg en Zwanenburg). Wanneer politiek Den Haag die blun der erkent, zal Schiphol de verant woordelijkheid voor de financiële ge volgen ook dèAr neerleggen, kondigde Douwes Dekker aan. Schiphol zal dat onomwonden schrijven in haar reactie op het Structuurschema Burgerlucht- vaartterreinen. SCHIPHOL.— De luchthavendi rectie heeft nog een klein grapje in petto voor de Haagse politici die straks over de vraag gedraaide vierde of vijfde baan moeten be slissen. Een volwaardige vijfde baan wil Schiphol zelf wel betalen. Draaiing van de Zwanenburgbaan moet maar uit andere financiële bronnen worden bekostigd. Overigens erkende ir. Douwes Dek ker dat het rijk, wanneer het menens wordt, de luchthaven ondanks haar verzet vermoedelijk toch kan dwingen de aanleg van een gedraaide vierde baan uit eigen zak te betalen. Al was het maar via de raad van commissaris sen van de NV Luchthaven Schiphol, waarin de Staat der Nederlanden een meerderheidsbelang heeft. IJMUIDEN. Het is de winkeliers vereniging Stadscentrum Umuiden dit jaar voor het eerst gelukt om van de gemeente toestemming te krijgen één helft van de Lange Nieuwstraat ten be hoeve van een braderie af te sluiten. Zo’n vijfenzestig zeventig kramen zullen aanstaande zaterdag op de Lange Nieuw- straat, het Marktplein en Plein 1945 wor den opgesteld. linnen 16.15 tot rveren vijk. r-en isen nide. m 10 uren. zm 41 paar De huurdersvereniging stelt in haar leegstandsbulletin een aantal telefoon nummers beschikbaar, waar iedereen ge bruik van kan maken om leegstaande panden aan te melden. In Umuiden zijn dat de nummers 02550-16099 en 12907 en in Velsen-Noord is dat het nummer 02510- 21458. tnide. in. 1 lij rïïj ange usen ije tijd, imide, top en :hoen- iar8- 1 paar Het bestuur van het Rampenfonds zelf weet nog niet of het inderdaad met geld over de brug zal komen; daarover wordt donderdag vergaderd. Dat er van een ramp sprake is, lijkt inmiddels wel vast te staan. Rampenfonds-secretaris Cramwin- kel: „De storm heeft een zodanige omvang dat je wel kan zeggen: ’t is inderdaad een ramp”. Een van de normen die het fonds stelt, is dat de „ramp” heel Nederland moet treffen. „In het verleden zijn wij overigens vrij ruim geweest bij de toepas sing van het begrip”, aldus de secretaris. Het fonds is een particuliere instelling, zonder enige overheidsbemoeienis of fi nanciële steun. Om die reden vindt de heer Cramwinkel het opmerkelijk dat een woordvoerder van het ministerie van ver keer en waterstaat zondag al aankondigde dat een beroep op het fonds zeker moge lijk zou kunnen zijn: „Wij bepalen zelf wanneer wij in actie komen”, reageert de secretaris enigszins verbaasd. Spaamdam zou bij een gedraaide Zwa nenburgbaan binnen de 35 Ke-zöne ko men te liggen, maar blijft daar bij aanleg van een vijfde baan buiten. Een geringe verbetering is volgens de luchthaven te verwachten in Amstelveen en Buitenvel- dert. Het financiële aspect hoeft volgens de luchthaven geen rol te spelen. Zowel draaiing van de vierde baan als aanleg van een vijfde baan zou een slordige hon- derdvijftigmiljoen gulden vergen. Vol gens het Structuurschema zou een vijfde baan ruim tweemaal zo duur zijn (dik 200 miljoen tegenover een kleine honderd mil joen voor draaiing), maar Schiphol noemt die berekening onjuist. Dat een vijfde baan (die ten westen van de Hoofdvaart (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS. In kleine groepjes wer den ze maandagmorgen met personenau to’s gebracht; een twintigtal illegale Ma rokkanen, die nu zijn gehuisvest in het parochiehuis van de St. Engelmundus- parochie. Het is de groep die eerder tijdelijk in het Rosenstock-Huessy Huis in Haarlem woonde, daarna ongeveer een week in een kantoor in Amsterdam verbleef en nu voorlopig in Driehuis blijft. De accommodatie is beperkt: één zaal voor wonen en slapen. Eén der begelei ders heette hen van harte welkom en hij vertelde de Marokkanen dat zij een paar weken geen angst behoeven te hebben. De gemeente Velsen verleent alle medewer king. Neen, geen politie, maar u mag on der geen voorwaarde het parochiehuis verlaten. Beslist niet in de voortuin. Als u even naar buiten wilt kan dat in de achter tuin”.’ Uit de reacties bleek, dat de Marokka nen al heel wat Nederlands verstaan. Eén van hen treedt als vertaler op en als taak- verdeler. Er werd al gauw een rooster voor corveediensten gemaakt: koken, schoonmaken, zorgen voor de brandvei ligheid. Maar beslist geen boodschappen doen. Alle wensen kunnen zij opgeven aan de begeleiders, die er voor zorgen dat er levensmiddelen en huishoudelijke artike len komen. Een televisietoestel is er in middels en een radio. Maar er zijn nog te weinig spelen om al die uren door te komen. Kaarten, dammen, schaken, sjoe len en dominospelen zijn favoriete bezig heden, maar er is natuurlijk meer te be denken om de tijd te doden. De Marokkanen zagen er uitstekend verzorgd uit. De meesten kwamen met slechts een plastic zakje of een klein tasje voor hun „bezittingen”. De directe begeleiding kan lange bood schappenlijsten verwachten voor de meest noodzakelijke zaken, zoals voedsel, toiletbenodigdheden en schoonmaakmid delen. Maar er is meer nodig. Wie deze méér door komen. Maar wij menen dat een vijfde baan voor meer mensen minder hinder betekent”. Toch is het Schiphol niet alleen om het welzijn van de omwonenden te doen. Een vijfde baan zou de maximale, capaciteit van de luchthaven opkrikken van 300.000 tot 360.000 vliegtuigbewegingen (starts en landingen), zo verwacht de directie. Hoe wel het er voorlopig alleminst naar uitziet dat die capaciteit nodig is, is het volgens de luchthaven wel van belang om deze in te bouwen, wanneer er toch voor honderd- vijftig miljoen gulden gaat worden ver timmerd. Wegstapel daarover: „Een beetje reser ve is altijd prettig. Het kan zijn,' dat in de toekomst blijkt dat je nog maar een klein beetje meer ruimte dan die 300.000 nodig hebt. Dan is zo’n reserve van 60.000 vlieg tuigbewegingen heel interessant, want de aanleg van een heel nieuw vliegveld kost wel een paar centen”. Meer banen, meer vliegtuigen, meer herrie voor de omwonenden. Het lijkt een logische gevolgtrekking, maar is dat vol gens Schiphols onderdirecteur ir. F. E. Douwes Dekker alleminst. Wie een derge lijk effect van een vijfde baan vreest, vindt hij, heeft te weinig vertrouwen in de zogenaamde zoneringswet (welke de rege ring de mogelijkheid biedt om rondom luchthavens grenzen te trekken waarbui ten een bepaald geluidsniveau niet mag worden overschreden). Douwes Dekker: „Bescherming van de omgeving tegen geluidshinder ligt per de finitie vast in de zoneringswet. Dat staat los van de keuze voor welk banenstelstel dan ook. De aversie die bestaat tegen een vijfde baan kan dan ook alleen maar worden weggenomen met geloof in de zoneringsetgeving. Die is/ een uitdaging voor de luchtvaart. Die biedt bijvoorbeeld de mogelijkheid om lawaaige vliegtuigen te gaan verbieden”. Bier. Maandag zijn bij een pakhuis aan het veilingterrein in Beverwijk elf kratten bier gestolen, ter waarde van 200 gulden. Bestolen. In het weekend is in een schoenenwinkel aan de Wijkerbaan in Be verwijk een 34-jarige Beverwjjkse besto- len van haar handtas, waarin 150 gulden aan contant geld zat opgeborgen, alsmede. 32 girobetaalkaarten en bankcheques met de bijbehorende pasjes. Bij vijf startbanen voor meer mensen minder herrie’ In een schrijven aan de gemeenteraad noemt zij de leegstand een uitdaging voor woningzoekenden, die al jaren wachten op een woning. Kraken wordt volgens de briefschrijvers een legitieme zaak. De Huurdersvereniging dringt er bij de ge meente op aan instrumenten te ontwikke- len die het fenomeen leegstand tegengaan. Naast de winkeliers dié een kraam be mannen is er een glasblazer en wordt er een demonstratie zilvergraveren gegeven. Op het Marktplein wordt een poppenkast voorstelling gegeven. Voor sportieve men sen is er de mogelijkheid om aan home- trainerwedstrijden deel te nemen. Om tien uur wordt de braderie geopend door burgemeester Mr. P. Molendijk waarbij tevens de nieuwe Stadscentrum- vlag van de winkeliersvereniging wordt gepresenteerd. Voorafgaand aan de ope ning zal de show- en drumband IJmuiden op Plein 1945 een muzikale show geven. Om elf uur geeft de IJmuider Harmonie op het Marktplein een opvoering van de circusshow „De Boefjes” waarmee deze muziekvereniging tijdens haar donateurs- concert groot succes oogstte. Later zal op Plein 1945 een herhaling van deze show worden gegeven. ’s Middags zal tussen twee en drie uur de show- en drumband Umuiden nog maals een optreden op de braderie ver zorgen. Onderdirecteur ir. F.E. Douwes Dek ker van Schiphol vertelde dit gisteren na afloop van de presentatie van het nieuwe rapport over de vijfde baan. Aanleg van zo’n vijfde baan (kosten: 150 miljoen gulden) kan volgens hem binnen de luchthaven-exploitatie wor den bekostigd. Het verhaal wordt ech ter anders, wanneer wordt gekozen voor draaiing van de Zwanenburg baan, die de huidig^ vierde baan on bruikbaar maakt. Het fonds heeft in haar statuten om schreven wanneer zij in actie kan komen: er moet sprake zijn van een nationale ramp, én er moet schade in materiële zin zijn geleden, schade aan woon- en leefmi lieu. „Dat schakelt ernstige bedrijfsscha de uit”, merkt de heer Cramwinkel op, daarmee een voorlopig oordeel vellend over dé door paviljoenexploitanten aan- gekondigde schadeclaims. Mensen met een eigen strandhokje, par ticulieren, maken waarschijnlijk een bete re kans op een uitkering. De hoogte daar van is afhankelijk van de geleden schade én de inhoud van de „schatkist” van het fonds. Cramwinkel: „Nee, ik weet niet of ik mag zeggen hoeveel kapitaal we heb ben. O nee, het blijft zeker beneden de tien miljoen. Schadeclaims moeten ingediend wor den bij de gemeentebesturen. Cramwin kel: „Zo is het bij de storm van ’73 óók gegaan. Gemeenten oordelen in de eerste instantie over de claim zelf. Wij op onze beurt verrichten de betalingen óók via de gemeenten. Het fonds is geheel afhankelijk van geld van particulieren, want er is géén finan ciële steun van de rijksoverheid. Het Ram penfonds houdt, wanneer de nood aan de man komt, inzamelingen om haar kapi taal op peil te houden. Men doet dat slechts als er een concrete aanleiding voor zo’n inzameling is. Cramwinkel zegt: „Het heeft alleen zin als er iets is dat het pu bliek aanspreekt. De Nederlanders zijn erg vrijgevig, maar dan moet er wel ellen de te zien zijn, zoals hongersnood in Cam bodja, bijvoorbeeld. We kunnen moeilijk een actie voeren en zeggen: ’t is voor die arme exploitanten van strandtenten. Dan zegt men: dat is heel mooi, maar vorig jaar sloeg de bliksem in in mijn bedrijf, en toen heb ik óók niets gekregen. Het Nationaal Rampenfonds is in 1935 in het leven geroepen. „Na de wervel storm van Borculo”, zegt de huidige secre taris. Het fonds heeft ook een grote rol gespeeld bij de hulp na de watersnood ramp van ’53, toen zij de financiële steun die binnenkwam coördineerde en stuur de. Over de manier waarop de huidige „stormramp” tegemoet moet worden ge treden, beraadt het bestuur zich, zoals gezegd, donderdag. Na afloop is er con tact met de ambtelijke commissie die zich namens de rijksoverheid met rampen be zighoudt. „We werken zelfstandig, maar het is altijd handig van elkaar te weten wat we doen”, aldus de heer Cramwinkel. gekraakte panden aan de Wenckebach- straat in Velsen-Noord. Zij doet een be- I schema, verklaarde Wegstapel gistermid dag bij de presentatie. Hij noemde drie belangrijke verschillen in de uitgangs punten. Waar het Structuurschema *de be rekeningen baseert op de te verwachten toestand in 1985, gaat Schiphol /uit van 1990. Niet alleen omdat het banenstelsel in -1985 toch nog niet kan zijn gewijzigd, maar ook omdat pas over een jaar of tien de invloed van de vlootvemieuwing hoor baar zal zijn. Tweede verschilpunt is het feit, dat Schiphol bij de berekeningen is uitgegaan van een uit oogpunt van ge luidshinder optimaal baangebruik. Ten slotte heeft de luchthaven bij het trekken van de Ke-grenzen geen extra marge ge legd op het te verwachten baangebruik, wat in het Structuurschema wél ge beurde. De voordelen van een vijfde baan boven die van een gedraaide Zwanenburgbaan zijn volgens Schiphol vooral aanzienlijk voor Aalsmeer en omgeving. Omdat de huidige vierde baan gebruikt kan blijven worden Voor starts en landingen in zuide lijke richting, kan het gebruik van de Aalsmeerbaa» flink worden beperkt. groep illegale Marokkanen wil helpen kan een bedrag storten op postgironummer 4119212 (vier-een-een-negen-twee-een- twee) ten name van de heer A. H. T. J. Freriks, Driehuizerkerkweg 60 in Drie- 5 huis, onder vermelding van „Marok kanen”. Het Rode Kruis zorgt voor bedden. In de Engelmunduskerk is zondag de komst van de illegalen aangekondigd en de op- brengst van de collecte is voor dit doel bestemd. Van vele zijden is inmiddels medewerking toegezegd. VELSEN. De Huurdersvereniging Velsen heeft het eerste nummer uitgebracht van een „leegstandsbulletin”. De publicatie geeft maandelijks de stand van zaken betreffende leegstaande woningen in de gemeente. Middels het bulletin probeert de I huurdersvereniging de leegstand bekendheid te geven; de gegevens worden ook doorgespeeld naar de gemeenteraad. Het zoveelste adres, het zoveelste zaaltje, nu het parochiehuis aan de Driehuizerkerkweg en dan. Op grond van gegevens die Schiphol t- zelf verstrekt heeft, heeft het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) berekend hoe de geluidshindersitu- atie in 1990 zal zijn bij de drie mogelijke banenstelsels. Bij het huidige banenstelsel zal het aantal woningen binnen de grens van 45 Kosteneenheden (de rekeneenheid waarin de mate van geluidshinder wordt uitgedrukt) volgens die berekeningen 900 bedragen. Binnen de grens van 40 Ke staan 3700 woningen en binnen de 35 Ke- grens nog een 7800 huizen. Bij een ge draaide vierde baan zouden die getallen achtereenvolgens 770, 2300 en 5500 bedra gen. Een vijf-banenstelsel geeft volgens Schiphol een nog gunstiger beeld: 580, 1500 en 3900 woningen. Bij de presentatie van de cijfers, gister middag op de luchthavèn, benadrukte Schiphols president-directeur J. W. Weg stapel dat wijziging van het banenstelsel slechts een geringe invloed heeft op de geluidshindersituatie. Van veel meer be lang is de vlootvemieuwing: het in ge bruik nemen van vliegtuigen die minder herrie maken. Bij ongewijzigd baange bruik en een groei van het luchtverkeer tot 190.000 starts en landingen per jaar -- zou in 1990 al een verbetering van tachtig percent optreden in vergelijking met de huidige toestand. Binnen de 45 Ke-grens staan nu 7000 huizen, straks zijn dat er 900, binnen de 40 Ke-grens loopt dat aan tal terug van 13.600 naar 3.700 en binnen de grens van 35 Ke van 40.600 naar 7.800. Van de vlootvemieuwing, aldus Schip- hol, moet dus het meeste heil worden verwacht voor de veelgeplaagde omwo nenden van de luchthaven. Wanneer daar naast wordt besloten de toestand nog ver der te verbeteren door het banenstelsel te wijzigen, dan moet volgens de luchthaven ook het onderste uit de kan worden ge haald. Aanleg van een vijfde baan dus, want die levert een extra vermindering van het aantal huizen binnen de lawaai- grens op van tien percent. Terwijl een gedraaide vierde baan niet verder komt dan een extra vermindering van zes procent. Hoe het komt dat de berekeningen en daaroor de conclusies van de lucht haven- directie afwijken van die in het Structuur- si

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11