PROJECT VOOR SCHOLEN EN LUNCHPAKKET-WEDSTRIJD Beroep op Rampenfonds voor stormschade Umuider strand Dubbele beglazing moet intens verkeerslawaai halt toeroepen 1 tóF TM. a H I ij- R 'I 1 o I AFDOENDE OPLOSSING VOOR PLEIADENSCHOOL v Tekort speelzalen beneden de raming few na Vrijwilligerswerk in het zonnetje tijdens „Parochiade” K 1 4 5 IJMOND 19 80 D I N S D A G 2 2 A P R I L GEDUPEERDEN VOL LOF OVER SNELLE HULP GEMEENTE i Tt I I Kwis Lunchpakket .er i. Voortvarend Hulpaktie tS Li «F F it 'F v M F W F fefe ff tófefe X-X F-F - Jubileumviering TNO rond het thema voeding en gezondheid ng )0 is VELSEN. Met montage van dubbele beglazing is de openbare lagere Pleiaden- school in Umuiden-Duinwijk binnenkort voorgoed verlost van geluidshinder door langsdenderend zwaar verkeer. Met deze garantie van de Dienst Openbare Werken kon de commissie onderwijs maandag avond vlot instemmen met een investe ring, van ruim 1,5 ton voor de geluidwe- ring die broodnodig wordt geacht door Openbare Werken, de betrokken onder wijsinspectie en uiteraard de gebruikers van het schoolgebouw. Bij het lesgeven ondervinden zowel leer krachten als leerlingen al een aantal jaren hinder van zwaar vrachtverkeer dat via de Raafstraat pal langs het schoolgebouw zijn weg kiest naar het IJmuidense indu- Na een op veel punten chaotisch week einde wordt voor het opruimingswerk te genover de huisjesbezitters een duidelijke termijn gesteld. De massa’s hout en inven tarisstukken moeten uiterlijk deze week door de betrokkenen verwijderd worden. Daarna neemt de gemeente dit werk zelf ter hand op kosten van de eigenaren. Voor de geïnteresseerden in voedings waren in het algemeen zal daarnaast on der de vlag van het CIVO (Centraal Insti tuut voor Voedingsonderzoek) waarvan IJmuiden een afdeling is, van 7 tot en met 10 oktober in Utrecht een symposium worden gehouden. Hier komen onder meer kwaliteitsonderzoek, verwerking en toxicologie ter sprake. Waar het werk van het RIVO - onderzoek op gebied van visvangst, visstand en de visserijvloot - ophoudt begint het terrein van TNO dat onderzoek verricht voor de overheid en het bedrijfsleven naar de ver werking van vis tot een volwaardig voe- dingsprodukt. laatste kondigde de wethouder een ge sprek aan met terzakekundigen bij Rijks waterstaat. De overige punten zijn van daag aan de orde gweest in het wekelijkse Het voedingsvoorlichtingsproject „Eten, sport en frisse lucht” dat in ver band met het 40-jarige jubileum van start is gegaan op drie middelbare scholen in Velsen is ontwikkeld door de Stichting leerlingen voorlichtingsbureau voor voe ding en is aangevuld met materiaal van TNO. Met het project pogen de organisa toren de leerlingen bewuster te maken van de relatie welzijn, voeding, gezond heid en sportieve beweging. Het project Onder het motto „Een goed lunchpak ket, broodnodig” organiseert TNO tevens een wedstrijd voor de inwoners van de regio’s Zeist, Velsen en Wageningen. Het ligt in de bedoeling dat de deelnemers een lunchpakket samenstellen dat zo aantrek- De beschrijvingen van de lunchpakket ten kunnen in de periode tussen mei en al geraamd op 1,9 miljoen gulden. Hon- derdvijftig tenthuisjes zijn hier onherstel baar vernield. Een honderdtal is na repa ratie weer bewoonbaar te maken. VELSEN. In het Fidelisgebouw aan de Umuidense Willemsbeekweg presen teren de twee rooms-katholieke paro chies in IJmuiden (St. Gregorius en St. Laurentius) zich naar buiten met een „parochiade” te houden op zaterdag 26 april. Binnen dit parochiecentrum wordt onder meer via een tiental stands infor matie verstrekt over met name het vrij willigerswerk van wezenlijk belang voor een goede voortgang van het kerkelijk bedrijf in het Umuidense. Aanhangwagen. Van een parkeerter rein aan de Minister Van Houtenlaan in IJmuiden is in het weekend een aanhang- wagentje gestolen, dat eigendom was van een bedrijf uit Zwammerdam. Het éénas- sig wagentje had een waarde van 1000 gulden. september worden ingezonden. Uit de in zendingen selecteert een jury op 9 septem ber 6 lunchpakketten per plaats. De sa menstellers worden daarna uitgenodigd om in het instituut aan de Dokweg de lunchpakketten te bereiden. Twee deelne mers komen vervolgens in aanmerking voor de eindronden in Zeist op 14 oktober. )0 15 )0 '0 )0 30 di st in rd is- by en on ar en >b- en le id de d- en ei- ils je- 3Ü en al nd >et >m ei- ?e- rin let ;en ich jla- ist- ik- •ud aar ik- le □t n, tij )0 e, er ie ie ie jn college-overleg. Een schriftelijk verzoek om financiële hulp is vandaag uitgegaan naar het Nationaal Rampenfonds. Alleen in IJmuiden wordt de aangerichte schade De parochiegemeenschappen van IJ- muiden-Oost en de westelijke woonwij ken kunnen voor liturgievieringen en an dere activiteiten rekenen op een vaste kern van ruim vijfhonderd vrijwilligers; leken allemaal zonder vastgelegde op dracht in die richting. De „parochiade” is een initiatief van de parochieraad van beide kerkgemeenschappen. De openings tijden zijn: 14.00 tot 18.00 en 20.00 tot 22.00 uur. Op de informatiedag zijn welkom volwassenen én kinderen. Voor de laat- sten is in een bijruimte een aantal filmver toningen. Het voorstel wordt ondanks kritiek over de kosten „uiteindelijk aanvaardbaar” ge acht door de* onderwijsinspectie, aldus een mededeling. De socialist C. A. Kleij- wegt toonde zich erg content met het voorstel ondanks een naar zijn oordeel al te lange voorgeschiedenis. striegebied. Afdoende maatregelen zijn eerder in afwachting van het nog steeds niet uitgebrachte verkeerscirculatieplan op de lange baan geschoven, f Is lijdelijke maatregelen bood een ventilatieplan waardoor de schoolvensters dicht konden blijven niet of nauwelijks soelaas. Rap portage door Openbare Werken bevestig de al in 1978 de harde noodzaak van een meer gedegen en kostbare oplossing. Het Velsense college tracht voor een gezamenlijke afwikkeling van het finan ciële aspect tot afspraken te komen met andere evenzeer getroffen kustgemeen- ten. Contacten daartoe worden de komen de dagen gelegd. Wethouder Bijl onder vond, als direct betrokkene bij het eerste hulpverleningswerk, duidelijke waarde ring bij zijn toehoorders. Een zeer gemê leerd gezelschap van recreanten die een investering van vele duizenden guldens reddeloos in zee zagen verdwijnen tijdens het hoogwater van zaterdagavond gecom bineerd met een orkaanachtige noordwes tenwind. Mensen van de gemeentelijke diensten vormden de ordenende factor nadat rond acht uur de schade in zijn volle omvang bekend werd. Wethouder 'K.W. Bijl was daarbij als coördinerende figuur „overal en nergens”. De gemeente en ook brandweer en politie reageerden kortom voortvarend en efficiënt. Waardering daarvoor werd maandag door meerderen uit het gezelschap onder woorden ge bracht. Verslagenheid overheerste niette min bij de gedupeerde huisjesbezitters. ger oplossing te komen. Bij Van Veelen wekte dit verwondering en ongerustheid die vanaf de voorzitterstafel gerelativeerd en daarmee weggenomen kon worden. Daar zal een deskundige jury onder meer bestaande uit huisvrouwen een keuze doen en twee pakketten als de besten aanwijzen. De winnaars ontvangen daar bij een passende prijs terwijl de lunch pakketten in een landelijk tijdschrift wor den gepubliceerd. Concrete vragen genoteerd door wet houder K.W. Bijl, hielden verband met een -meer - verantwoorde plek voor her bouw, toepassing van de bouwverorde ning bij provisorisch herstel en uiteraard de risikofactor in de toekomst. Over het Het gebouw van het Instituut voor Visserijproducten aan de Dokweg in IJmuiden. Tijdens de Visserijdag in juni opent TNO de deuren voor belangstellenden naar het werk dat dit instituut verricht op het gebied van de visserijproducten. „Goedkopere voorzieningen van welke aard dan ook zijn lapmiddelen”. Wet houder H. J. Scheeper zei dit in antwoord op een kritische opmerking van de CDA’er M. van Veelen over het kostenas pect. De inspecteur van het kleuter- en lager onderwijs vond het gebodene, blij kens het bewuste gemeenteblad, aan de prijzige kant zonder zelf met een voordeli- Voor het getroffen kustgedeelte tussen de Zuidpier en de strekdam (zogenoemde kleine strand) en het aangrenzende grote Strand is inmiddels een aktiekomitee ge formeerd. De besturen van strandvereni- ging De Schelp en de IJmuider Strandve- reniging werken daarin broederlijk sa- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN.Ook de gemeente Velsen gaat voor herstel dan wel wederopbouw van in het weekeinde vernielde tenthuisjes aan het IJmuider strand een beroep doen op het Nationaal Rampenfonds. Wethouder K.W. Bijl van openbare werken kondigde dit maandagochtend aan tijdens een bijeenkomst in het Velsense gemeentehuis. Een groot aantal van de door de storm gedupeerde „strandbewoners” was in de personeels- kantine opgetrommeld ter bespreking van een plan de campagne. VELSEN. De Stichting Peuterspeel zalen Velsen zat over 1979 voor een be drag van 228.515,07 in de rode cijfers. Dat is circa veertienduizend gulden min der dan oorspronkelijk beraamd. De ge meente Velsen draagt in het financiële tekort bij. Van de uitgaven vorig jaar (3,3 ton) was het relatief grootste bedrag bestemd voor salariëring van de speelzaalleidsters (2,2 ton). Voor de 346 peuters die gedurende 1979 van de voorziening gebruik maakten ver strekte het rijk een bijdrage van 17.500. Uit inschrijfgelden en ouderbijdragen stond hier een inkomstenbedrag van ruim een ton tegenover. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De voedingsorganisatie TNO bestaat 40 jaar. Een mijlpaal waar aan het Instituut voor Visserijprodukten van TNO in Umuiden niet zonder meer voorbij gaat. De voedingsorganisatie, de hoofdgroep waartoe TNO in Umuiden behoort, heeft een drietal activiteiten op stapel staan die de bevolking van IJmui den en omstreken bij het jubileum betrekt. men. Overwogen wordt in eerste instantie een huis-aan-huiscollecte ten behoeve van althans de meest schrijnende schadege vallen. Uit de zaal kwamen op die sugges tie wat negatieve reacties. „We zijn toch geen bedelaars? Wie dokt er nu voor her stel van andermans strandhuisje?”. Een kritische noot maar niet meer dan dat. Vooruitlopend op financiële bijstand uit andere bron is voor losse geldelijke bij dragen inmiddels het gironummer 4703000 van de gemeente Velsen openge steld. Bij stortingen bijvermelden „Hulp aktie IJmuider strand”? De IJmuidenaar E. Dijkhuizen treedt tegenover de huisjesbezitters op als on- derhoudsman en beheerder gedurende de winter. De Zeeloods nabij het winkel straatje vanhet grote strand stelde hij voor dé eerstkomende weken beschikbaar als werkplaats voor het wederopbouw- werk. De loods dient voor de tenthuisjes als opslagplaats en is in het seizoen de aangewezen ruimte voor activiteiten ten behoeve van de huisjesbewoners. Dijkhui zen is eigenaar. Het gulle gebaar zag hij maandag in het gemeentehuis beloond met spontaan applaus. Voor de zaterdag verwoeste huisjes is eerder dit jaar al 485 gulden aan de ge meente afgedragen als standplaatsver goeding. Bewoners/eigenaren die afzien van herbouw krijgen dit bedrag terug op hun girorekening. Het merendeel van de getroffenen heeft inmiddels al in principe besloten tot herstel dan wel algehele her bouw. Het laatste uiteraard afhankelijk van te verwachten financiële steun van overheidskant. De Pleiadenschool krijgt een forse dosis verkeerslawaai te verwerken door de lig ging nabij de kruising Pleiadenplantsoen Orionweg-Raafstraat waar passerende vrachtauto’s optrekken dan wel terug schakelen waarna opnieuw fiks gas wordt gegeven. tatie kennis kunnen maken met het werk van de voedingsorganisatie TNO die zich in IJmuiden met name belast met het onderzoek naar produktie, fabricage, con servering en transport van visserijpro dukten. kelijk is dat de gebruikers er niet over peinzen het weg te gooien en er iets anders voor in de plaats te kopen. Dit omdat steeds vaker blijkt dat de oude vertrouw de boterham grootschalig tussen de mid dag in de afvalbakken belandt en de hon ger bij de friteskraam met verschillende versnaperingen wordt gestild, aldus het TNO. Ieder inwoner van Velsen en om streken kan een wedstrijdformulier aan vragen bij het instituut en wel telefonisch of per post. Het telefoonnummer en adres zijn: IVP-TNO, postbus 183, 1970 AD, IJ muiden of telefoon 02550-19022. Inmiddels is op drie scholen, de Prof. Mr. S. Visseringscholengemeenschap, Gymnasium Felisenum en het Ichtus Col lege,- een project „Eten, sport en frisse lucht” van start gegaan. Vanaf de maand mei zal iedere inwoner déél kunnen ne men aan een wedstrijd met als motto „Een goed lunchpakket, broodnodig”. Gelijktij dig met de Visserijdagen op 7 juni houdt het instituut aan de Dokweg een open dag waardoor de bezoekers van deze manifes- Het Instituut voor Visserijprodukten van TNO werd in 1955 in IJmuiden geves tigd en wel in hetzelfde gebouw als het RIVO (Rijks Instituut voor Visserij On derzoek). Pas 14 jaar later, in 1969, kon TNO beschikken over een eigen gebouw dat aan de Dokweg werd gerealiseerd. wordt op de scholen begeleid door de docenten lichamelijke opvoeding en biolo gie. Als afsluiting organiseert TNO op 5 juni een kwis in Zeist waar het CIVO is gevestigd. Aan deze eindronde nemen drie teams deel uit de gemeenten Velsen, Zeist en Wageningen. Ieder team bestaat uit tien personen geselecteerd uit de leerlin gen van de deelnemende scholen. De kwis zal worden geleid door Judith Bos, be kend van leerlingenkwissen op de televi sie. Teams, supporters en docenten zullen gratis vanuit Velsen naar Zeist worden vervoerd. Er is plaats voor 150 personen. Snelheidscontrole. De politie van Be verwijk hield maandagmiddag van twaalf tot drie uur aan de Plesmanweg in Bever wijk een radarcontrole. De politie heeft 55 snelheidsovertreders geverbaliseerd. De hoogst gemeten snelheid was 81 kilo meter. Beide instituten zijn thans nog nauw verbonden bij het visserij-onderzoek. ■ft Het vrijmaken van de oeverstrook voor de strandhuisjes geeft op dit moment handenvol werk op het getroffen strandgedeelte. Nog deze week moet dit karwei geklaard zijn. Bij nalatigheid neemt de gemeente het werk over op kosten van de betrokkenen. ■ft Nadat de wind was gaan liggen en het water zich had teruggetrokken kon maandag aan het strand van IJmuiden de balans worden opgemaakt van een rampzalige stormnacht. Waar zaterdag nog een dubbele rij strandhuisjes stond ligt het strand nu bezaaid met wrakhout en huisraad. Duidelijk is te zien hoe ver de frontlijn reikte van het niets ontziende zeewater. (Luchtopname Capital Press- Photo Service B.V. Schiphol/Amsterdam) c ?y.. V F<‘ A 'AjFï- x.-x.x Mxxjj A - .•mvn'.-.- '-y. r

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5