Een avond aan de Oude Delft V v; OP STATION Felle kritiek op structuurschema burgerluchtvaartterreinen Kookboeken te kijk oosten SWING COLLEGE n Co«r‘avxt Prijstreffer Si] JJa - 3 i Bloementapijten op corso-dag in Lisse k RHUlMH Dj 1 O) ""Jr Ml fllÊ fel J 6 DINSDAG 22 APRIL 19 8 0 D I CD O - Of Q W' O CO Bps -< Soepel gevoerd nylon jack. Voor de nog frisse voorjaarsdagen. 100% nylon. In oranje, zwart en kobaltblauw. Mt 140-176 alle maten - AMSTERDAM. De Rijks luchtvaartdienst heeft de erger nis van Gedeputeerde Staten op gewekt door te schermen met nieuwe gegevens over de geluids hinder van Schiphol. Het college is er vooral kwaad over, dat de RLD geen zekerheid kon ver schaffen, dat de Staten nog voor 12 mei als het structuursche ma burgerluchtvaartterreinen in de statenvergadering zal worden behandeld over de nieuwe ge gevens kunnen beschikken. Een vertegenwoordiger van de RLD heeft in de vergadering van de Provinciale Planologische Com missie gedeputeerde Van der Knoop met het nieuwe cijferma teriaal geconfronteerd. Maar tot ergernis van de commissie moch ten de cijfers (nog) niet worden vermenigvuldigd en gepubli ceerd. f IHr ■■■Rn Ipl wmw - voor vaderen zoon 1 f SÏ De Dutch Swing College Band: ditmaal tussen de rails t (ADVERTENTIE) Grote Houtstraat 101-103, Haarlem HtF»- :lïiy y jt Rijksluchtvaartdienst ergert provincie met nieuwe cijfers OP DIE MANIER sluit Diender aan op de aktie Haarlem-Bloemenstad, die door de promotie-commissie Hartje Haarlem rond het bloemencorso is geweven. Onbekend zijn Schilperoort en de zijnen niet in Kennemerland, want het Openluchttheater in Bloemendaal vormde al vele malen hun plankier. Met het optreden tussen de rails haalt Beb Diender in ieder geval opnieuw een primeur in huis. HET GROTE SUCCES dat P i a Beck onlangs had met een optreden In de Haarlemse stationsrestauratie heeft exploitant Beb Diender aan het denken gezet. „Het is iets om te herhalen”, zei hij me al direct nadat het applaus voor Pia verstorven was. Diender heeft het er inderdaad niet bij laten zitten en contracteerde ditmaal de Dutch Swing College Band, die onder leiding van Peter Schilperoort op dinsdag 22 april naar de restauratie komt en er die avond drie keer optreedt. Om half negen, half tien en half elf. een van de zes restaurateurs in ons land, die met een Michelinster werden verrast. Een zeer terechte onderschei ding voor een man die niet koste wat koste achter trends aanloopt, maar zijn eigen smaak laat prevaleren. Aan twee gerechten was dat in het bijzonder te merken. Aan de asperges die de zalm vergezelde en aan de coquilles in per- nodsaus, die allebei net iets meer „hit te” hadden gekregen dan je van een „nieuwe keuken” zou verwachten. En dat kwam beide gerechten ten goede. Helder: „Ik laat mijn eigen smaak pre- ten variëren in grootte van twee tot twaalf vierkante meter. Er zijn uiteenlopende onderwerpen en ideeën in verwerkt. De enig: paro steec valle teite lend ging zika; bevr Ni afge toire forn temi uit don< geoi den. Les dere mer UM tie Ceei in d resj aan stel ven stui van nini Buj te z IJ] bina hard prog een was digd moti B Sta me ges ziei BOE- t die C< alle: pun gen pel’ naa bes Pip kan ach stre spe nan van bre sla? sen kor De nar gis< tus: B boe vóó in ma: voc tint te i voc linj D lijk tini taurant maakt deel uit van de Dikker en Thijsgroep, maar dat lees je enkel op de lucifermapjes op tafel, wat de rest betreft gaat hij (gelukkig) zeer oor spronkelijk te werk. Het is een opmer kelijk bezoek geworden, maar dat was geen verrassing, want Helder, die als boerenzoon in deze dreven (Graft/De Rijp) opgroeide heeft in de gastronomi sche wereld een grote naam. Voordat hij twee jaar geleden in Delft neer streek, was hij chef-kok in Villa Rozen- rust in Leidschendam. VERLEDEN MAAND was Helder IN DE GIDSEN die door Michelin worden uitgegeven komen die smake lijke gegevens - zoals iedereen zo lang zamerhand wel zal weten - wat uitvoe riger aan bod. Sinds de bandefabri- kant twee jaar geleden ook wat de Benelux betreft toeristische en „lekke re” gegevens splitste, is er gelukkig in dat laatste deel toch ook nog een op somming - zjj het beknopt - van be zienswaardigheden te vinden en van de grotere steden een kaartje. Neem Delft, de Grote Kerk met het graf van Willem de Zwijger, daar kan je natuurlijk niet omheen, maar de Mi chelin zwijgt evenmin over andere mooie plaatjes, zoals de Oude Delft, een mooie gracht. IK WEET ER AELES VAN, want ik heb er van de week een hele avond naar zitten kijken, toen ik op nummer 125 te gast was in Le Chevalier, waar de innemende en vooral zeer be scheiden Cees Helder zowel als mana ger als cuisinier dienst doet. Zijn res- zei het met name ook tegenover de inspre kers op het structuurplan weinig elegant te vinden. Cijfermateriaal speelt achter de schermen een rol terwijl er officieel geen mogelijkheid bestaat om daar nog op te reageren. Ook in het betoog dat Uff im het kader van de studiedag hield, stipte hij het pro bleem van de steeds veranderende cijfers aan. De gedeputeerde had als illustratie van zijn rede een grafiekje laten verme nigvuldigen, waarin de verschillende prognoses wat betreft de groei van het passagiersvervoer op Schiphol met elkaar werden vergeleken. Momenteel ligt het aantal passagiers dat jaarlijks van Schip hol gebruik maakt rond de tien miljoen. Volgens de RLD moet men in het jaar 2000 rekenen op 40 miljoen passagiersbewegin- gen, volgens het structuurschema burger luchtvaartterreinen op ongeveer 34 mil joen. De wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid voorspelt, afhankelijk van de maatschappelijke en economische, ontwikkelingen een groei tussen 20 mil joen en de 32 miljoen passagiersbewegin- gen in het jaar 2000. De provincie houdt het op een groei tot 20 30 miljoen passa- giersbewegingen. IJff liet in zijn betoog weinig heel van het structuurschema. Hij toonde aan, dat het regeringsbeleid op tal van punten met zichzelf in strijd is. De groei die het kabi net wil toestaan aan Schiphol klopt in het geheel niet met de doelstellingen van de Verstedelijkingsnota en de nota Landelij ke gebieden, waarin de openheid van het Groene Hart van de Randstad wordt be pleit. De gevolgen van de groei, die de regering Schiphol wil toestaan, zullen evenwel een verdere verstedelijking van dit Groene Hart te weeg brengen. Zelfs binnen een en hetzelfde ministerie is men er niet in geslaagd om op één lijn te komen. Het structuurschema burger luchtvaartterreinen is namelijk een pro- dukt van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het structuurschema Verkeer en Vervoer komt van hetzelfde ministerie. De behandeling van het laatste structuur schema in de Tweede Kamer heeft te zien gegeven, dat de kamerleden over elkaar heenvallen in hun ijver om wegen te schrappen, aldus IJff. De aanleg van de A 22 (vroeger rijksweg 16) in het Structuur schema Verkeer en Vervoer is naar een latere periode verschoven, terwijl volgens het structuurschema burgerluchtvaart terreinen juist grote behoefte is aan deze weg. het Nederlandse luchtvaart- en havenbe- leid: technisch „rationeel, maar vlieggek, wereldwijd en toch wereldvreemd. Tien duizenden vinden in de vliegerij een be- 4 staansmogelijkheid, maar'het maakt tien duizenden anderen het bestaan onmoge lijk. Het vliegen is qua tijdsbesteding én tijdsbesparing voor bijna Iedereen van j marginale betekenis, maar het is een bijna permanente bezoeking voor honderddui zenden”. Deze paradox! is- volgens de I Delftse planologen een tragische, want overbodige. In hun kritiek wordt er odder meer op gewezen, dat de geluidszonering buitén het structuurschema is gebleven. Dat be tekent dat een belangrijke’ ruirhtelijke toets op de geluidsproduktie en dus op de verkeersfunctie van luchthavens achter wege blijft. Een tegenstrijdigheid zien de planologen uit Delft in de constatering dat de belangrijkste functie van de luchtvaart is „de ontspanning door reizen naar een vakantieland”. Men vraagt zich af hoe dat te rijmen is met het streven de kapitaal- vlucht uit het land te beperken. Men becij fert deze kapitaalvlucht op twee miljard per jaar in het jaar 2000. De Delftse vakgroep civiele planologie meent ten slotte onder meer, dat „vermoe delijk het beste alternatief’ voor het ba- nenpatroon niet in hét schema is meege nomen: de aanleg van een vijfde baan en eenzijdig gebruik vafi de vierde en vijfde baan (op de vierde starts vanaf en landin gen in de richting Zwanenburg en op de vijfde juist andersom). Steun dus voor Wegstapel uit een onverwachte hoek. valeren. Het Aioet nog lekker zijn. Nou- veile cuisine is gewoon een marketing- kreet geweest, die goed is. verkocht. Maar het gaat er bij mij niet in dat rauwe vis ook lekker is. Het moet z’n sappen bewaren en het moet ook niet echt gaar zijn. Je moet niet te ver gaan”. HIJ HEEFT EEN bijzonder! interes sante kaart, waarop het geijkte» gastro nomische menu ontbreekt. „Ik heb geen vast menu, want dan sta je elke dag hetzélfde te koken, dat is voor ons ook niet leuk”, zegt de man, die de stempel drukt op zijn keuken, waar Hans Bakx als chef-kok werkt. Wel heeft hij een elke dag wisselend menu de dégustation, een proefmenu düs, dat wordt samengesteld aan de hand van de artikelen die op dat moment voorradig zijn. Zo'n menu is geprijsd pp tweeënnegentig vijftig. De prezen die op de kaart voorkomen variëren voor voorgerechten van 7,50 tot 32,50; voor hoofdgerechten van 35 tot 45 en wat de nagerechten betreft houdt dat verband met de eigen keuze, want dat kan van een trolley worden gekozen. EEN DROOM OP die kaart is de Salade Chevalier (dat kan ook njet anders als je hem naar de zaak noemt) een salade van ragdun gesneden gan- zelever, rauw, maar licht gemarineerd in zeezout en armagnac, met truffel en kreeft. Over zijn kookwijze is Helder kort: „Ik wil echt niet zeggen dat dit de enige weg js, maar het is wat wij ervan vinden”. En over zijn plaats in Le Che valier: „Je geeft aan wat er gemaakt wordt. Je stippelt je eigen lijn uit. Maar ik heb perfecte mensen, anders kan je zoipts niet opbouwen. Je bent niks al leen”. En dat is de, bescheiden Cees Helder dan ten voeten uit. DE UITEINDELIJKE inspiratie voor dit soort uitgaves kreeg uitgever Peter van Lin do n k van het Electrici- teitsbedrijf van Frank furt, die ook kookboek jes uitgeeft in jute- of blikverpakking. Hij nam het idee over, werkte het uit en het produkt is erg leuk geworden. Al eer der, toen nog niet als zelfstandiguitgever, wat hij sinds een jaar is, gaf hij in opdracht van een warenhuis een soortge lijk werkje uit wat een groot succes is gewor den. We kunnen nog meer van Van Lindonk verwachten, al even ori gineel. Het grote boek voor de kleine tuinman, waar aan de kaft een Uiteraard stond de gedeputeerde uit voerig stil bij de verschillen tussen het streekplan Amsterdam-Noordzeekanaal- gebied en het structuurschema burger luchtvaartterreinen. Het streekplan wil, zoals bekend, geen verdere groei van de luchthaven toestaan, dan tot een capaci teit van 20 miljoen passagiersbewegmgen i per jaar. Verdere groei brengt het ruimte lijk beleid in de knel en doet andere belan gen te veel schade (te veel geluidshinder, te veel woningzoekenden, te weinig ruim te voor woningbouw, de dwang om daar te bouwen, waar dat eigenlijk planologisch niet gewenst is, te veel verkeersoverlast etc). Het structuurschema wil echter een groei tot 40 miljoen passagiersbewegin- gen mogélijk maken. Daar moet het rijk dan zelf maar de politieke verantwoordelijkheid voor ne men, herhaalde IJff nog maar eens het bekende provinciale standpunt. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat de provincie het wat dat betreft zal laten aankomen op een aanwijzing op het streekplan. En voordat deze procedure is voltooid zijn we heel wat jaren verder. Zoals te verwachten was, reageerde dl- rekteur Wegstapel van Schiphol heel wat positiever op liet werkstuk van Smit- Kroes. De groei die men wil toestaan, prima, helemaal akkoord. Bedenkingen had de luchthavendirekteur echter tegen de draaiing van de vierde baan, die be doeld is om de groei mogelijk te maken. Volgens Wegstapel zou aanleg van de vijf de baan een veel betere oplossing zijn, ook wat betreft de geluidshinder. Ervan uitgaande, dat er over niet al te lange tijd minder lawaaierige vliegtuigen in de lucht zullen zijn, rekende hij voor, dat bij de huidige vierde baan in 1990 7800 huizen in de geluidshinderzone zullen lig gen. Bij een gedraaide vierde baan komt zijn berekening uit op 5500 huizen in de lawaaizone in 1990. Bij een vijfde baan zal het aantal gehinderde huizen echter 3900 bedragen, volgens de becijfering van de Schipholdirekteur. Momenteel liggen nou 40600 huizen in de lawaaizone (35 Kosten eenheden en meer). Een vernietigende kritiek op het struc tuurschema kwam van de vakgroep civie le techniek van de TH in Delft. „De bij naam van KLM is symptomatisch voor mozaïeken in het dorp. De bloementapij- Alleen deze week Peter van Lindonk (rechts) dezer dagen tijdens de opening van de expositie in De Coninckshoek, met naast hem Marianne van Meurs, die ook in boeken ,,doet en Dolf de Vries van de gelijknamig Haarlemse boekhandel (Van onae streekredactie) LISSE. Verspreid over heel Lisse liggen zaterdag 26 april, de dag van het bloemencorso, een veertigtal bloemenmo- zaïeken. Ook dit,jaar hebben veel particu lieren en groeperingen deelgenomen aan de mozaïekwedstrijd van de plaatselijke VW, waarvan ’s avonds om half zes de prijzen worden uitgereikt in café 't Tref punt aan de Schoolstraat 11. De WV heeft in haar kantoor aan de Grachtweg '53a routebeschrijvingen klaarliggen voor een wandeling langs alle I* Cees Helder voor zijn mooie restaurant aan de Oude Delft DE MEEST ORIGI NELE KOOKBOEKEN die ik onlangs onder handen kreeg zijn de eerstelingen van Uitge verij Van Lindonk: Het Schotse kookboek, het kookboek uit Lyon en Het kookboek uit de El zas. Leuk gekaft, het Schotse bijvoorbeeld in een Schotse ruit maar de inhoud is nog origineler. De boeken zijn tweeta lig, Engels en Neder lands in het eerst ge noemde, Frans en ons vaderlands bij de ande re twee. En het ziet er allemaal wat gebruikt uit. Er staan (gedrukte) aantekeningen in, soms tref je ineens een papie renonderzetter aan of een laurierblad en in ie der geval vetvlekken. „In de wandelgangen” van de studie dag, die het Nederlands Instituut' voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisves ting woensdag in het Amsterdamse Tro peninstituut had gewijd aan het struc tuurschema, bevestigde gedeputeerde IJff, dat de RLD te elfder ure was komen aandragen met de nieuwe gegevens. IJff klein schepje bungelt, is er al. Aan het grote boek voor de kleine ballerina is een klein schoentje be vestigd en Het grote boek voor de kleine rui ter krijgt een losse rozet op de kaft. Hij is nu met soortgelijk e-uitgaven op de Amerikaanse markt begonnen. VAN LINDONK HEEFT zijn enthousias me ook overgebracht op de Duitser Wolfgang Hölker, die al een hele serie opzienbarende kookboeken op de markt heeft gebracht. Zoals het Mafia-kookboek, waarin spectaculair een kogel gat is geschoten. „Dgt is echt handwerk. Ze heb ben ér. echt met lucht buksen op geschoten”, verzekerde Dolf de Vries me, die met zijn vader de directie voert over de Haarlemse boek handel met die naam. De Vries was zo enthousiast over de uitgaven van Hölker, dat hij diens bij zondere collectie Duitse kookboeken naar Neder land liet komen. TIJDENS DE 1 KENWEEK wordt tentoongesteld op de eer ste verdieping van res taurant De Conincks hoek in de Koningstraat op de hoek van de Grote Markt. „De mensen hoe ven geen entree te beta len, ze hoeven hier ook niets te bestellen. We vin den het gewoon Jeuk dit allemaal te laten zien”, aldus John van Meurs, wiens vrouw HET IS ALTIJD INTERESSANT om te zien, waar samenstellers van gidsen hun lezers heen sturen. W i m Heiverste ij n veegde in zijn rubriek „Tussen de coulissen” in deze krant onlangs nog de vloer aan met „Groot Weekendboek Benelux”, waar in met name de Haarlemse gastrono mie in een zeer gering daglicht wordt geplaatst. Ene Julien van Re mo o rt e re wist daarin te melden dat er op het gebied van de gastrono mie in Haarlem maar weinig te bele ven is. Die Julien zal wel een maag zweer hebben gehad of hij heeft ge woonweg een VW-folder zitten overtikken, want ook daarin ontbre ken meestal culinaire hoogtepunten. Marianne een heel ei gen inbreng op de expo sitie heeft en een aantal kookboeken uit haar verzameling tentoon stelt., In haar verzamel- drift bracht ze er al 350 bij elkaar. Voorts zijn op de tentoonstelling éen aantal oude en opvallen de menu’s te zien en heeft Van Meurs, samen met keukenmeester Henri Thijs van de Haagse Hogere Hotel school een speciaal „boe- kenbanquet” samenges teld, voor <je plakkers welteverstaan, want, nogmaals, kijken staat vrij. NOG EVEN TERUG naar de oude kookboe ken van Marianne van Meurs. In een er van zag ik een gerecht, dat ge schikt was voor vier vol wassenen, öf twee vol wassenen, twee kinderen en een dienstbode. En een ander citaat wil ik u evenmin onthouden. Dat stond in de bekwame huishoudster van Els je Visser. „De bed den der dienstboden moeten even als die hun ner oversten zeer zinde lijk worden gehouden. Gordijnen, hangende over een pijl, die dwars boven het bed staat zijn noodzakelijk, Want de dienstbodenkamers zijn gemeenlijk zeer koud”, aldus het leerzame boek je. De tentoonstelling blijft tijdens de restau- ranturen open. Dagelijks van 12 tot 14.30 uur en van 17 tot 23 uur. Niet op zondag en maandag. i< I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6