Dublin doet beroep op Carter Japan helpt Mexico in ruil voor olie Pragmatici in nieuwe Cubanen mogen per boot weg gehuurd zijn door de Cubaanse gemeen- Chinese top Regering dreigt met sluiting scholen Olieramp in rivier de Po i Tokio gebruikt nu olievoorraad Elite-onderdeel bewind Liberia Geen chemische presidentschap Dodental brand tehuis gestegen 1 Autonomiegesprek begint 30 april Executie van 13 oud-ministers leger Zimbabwe nu ontbonden Chemische wolk boven New York OPEC-bijeenkomst in Saoedi-Arabië Griekse premier nu kandidaat Overleg Gromiko met Fransen over inval Afghanistan wapens uit VS in Afghanistan 2 3 WOENSDAG 23 APRIL 1980 BINNEN- EN BUITENLAND ille ort ing Tie ijs rijs imi- een gas- nds rele en md, ize ing ring de laag of ain- gië- ant- ?ing ids- be- (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD-JOHANNES BURG. De Zuidafrikaanse oproerpolitie heeft gisteren met geweld een eind gemaakt aan een demonstratie van ■8.000 scholieren in Kaapstad. De jonge kleurlingen, die pro testeerden tegen de achterstel ling in het onderwijs ten op zichte van de blanke kinderen, werden met traangas uit eengejaagd. Het was voor het eerst sinds het begin van de acties van de scholieren vorige week dat het tot een treffen kwam met de politie. Scholieren Z-Afrika met politie slaags Een van de boten met Cubaanse vluchtelingen verlaat de haven Mariel op weg naar Key West in Florida. EG veroordeelt moord op Ieren communisme: en t en efe- die van slijk zich raat aar- De onrust onder de scholieren van ge mengd ras begon vorige week op scholen in de Kaapprovincie, waar het merendeel van de Zuidafrikaanse kleurlingen woont. De afgelopen dagen breidde de actie zich steeds verder uit. Gisteren weigerden ook kleurlingscholieren in Transvaal en Oran- jevrij staat naar school te gaan. De scholie ren deelden pamfletten uit waarin staat dat de Zuidafrikaanse regering voor elke blanke student drie keer zoveel geld uit geeft als voor een kleurling- of zwarte ma zouden gisteren al 300 asielzoekende Cubanen zijn vertrokken met boten, die De Zuidafrikaanse regering heeft intus sen gedreigd, alle scholen voor kinderen van gemengd ras te sluiten, als deze week niet een einde komt aan de boycot van de lessen op school. Aan die boycot doen volgens de Zuidafrikaanse minister voor Kleurlingenzaken Steyn 20.000 leerlingen mee, maar Zuidafrikaanse kranten spre ken van ruim 100.000 leerlingen. sse- sex- de ren. teur gis- ring De t de eld- itie, eld- .trie van •rie- ika- Sta- van ens oen Wa- !UW zal itel- j be ing de kte □tie bo- ige- ge- >ge- de lor ken ing der ers, eeft dad i de 983 :eu- vijs ens ster llen um te binnenkomst van Cubanen via deze zee weg overigens illegaal. De weg over zee is belangrijk sinds Cuba eind vorige week een eind maakte aan de luchtbrug tussen Havanna en Costa Rica waarmee 732 van de naar schatting tienduizend Cubanen, die verblijven op het terrein van de Peru aanse ambassade in Havanna, naar het buitenland zijn vertrokken. Overleg over deze kwestie duurt nog voort. PEKING. In de Chinese hoofdstad Peking vormt zich een nieuwe regeringstop. De benoe ming afgelopen woensdag van de 61-jarige Zhao Ziyang en de drie jaar oudere Wan Li tot vice-pre miers is in dit verband wel de belangrijkste beslissing van de afgelopen drie jaar. dat ds Russische troepen uit Afghanis tan worden teruggetrokken. Gromiko zal in Parijs bok praten over de voorbereiding van de confe rentie in Madrid waar in november wordt gesproken over ontspanning en veiligheid in de wereld. Frankwijk wil na ’’Madrid” een Europese ontwape ningsconferentie die zich zal beperken tot conventionele bewapening. De lan den van het Warschau Pact willen ech ter ook de kernbewapening in een der gelijke conferentie behandelen. DIJON (AP). Het dodental als gevolg van een aangestoken brand, die gisteren een bejaardentehuis verwoestte in het Frans stadje Saint-Jean-de-Losne nabij Dijon, is gestegen tot 21. Dat hebben de plaatselijke autoriteiten meegedeeld. De slachtoffers zijn 14 vrouwen en 7 mannen. Niet 21 maar 17 bejaarden hebben rook vergiftiging opgelopen. Tien van hen zijn er ernstig aan toe. van de Veiligheidsraad ten aanzien van Zuid-Libanon te steunen. Intussen heeft de Ierse regering presi dent Carter van de VS gevraagd, een beroep te doen op Israel, de steun aan de christen-militie van Haddad te staken. De Ieren hebben verder gevraagd om een conferentie van alle landen die in het kader van de VN troepen hebben in Zuid- Libanon. Nederland heeft intussen ver klaard aah een dergelijke conferentie te willen meewerken. Overigens zijn giste ren vier Ierse detachementen aan de grens van Haddads enclave vervangen door Noorse troepen. In totaal gaat het om 80 man. Een woordvoerder van het Israëlische kabinet zei gisteren, dat Israel Haddad zal vragen, de aanvallen op de VN-troepen te staken. De Veiligheidsraad van de VN is het nog niet eens over een ontwerpresolutie van Tunesië waarin de jongste Israëlische aanvallen op doelen in Zuid-Libanon scherp worden veroordeeld. Op verzoek van de PvdA-fractie zal de Tweede Kamer morgen praten met de bewindslieden van Defensie en Buiten landse Zaken over de situatie in Zuid- Libanon. ATHENE. De 73-jarige Griekse pre mier Karamanlis heeft zich definitief kan didaat gesteld voor de presidentsverkie zingen. Zijn partij Nieuwe Democratie koos de bewindsman gisteren unaniem tot kandidaat. Het Griekse parlement is vandaag be gonnen met het kiezen van een nieuwe president. In de eerste stemmingsronde heeft een kandidaat de steun van twee honderd van de driehonderd afgevaardig den nodig. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Karamanlis al in de eerste ronde wordt gekozen omdat zijn partij slechts 174 ze tels bezet. Ook in de tweede stemmingsronde zijn voor een kandidaat tweehonderd stem men nodig, terwijl het aantal benodigde stemmen in de derde ronde 180 bedraagt. Overigens zijn er nog geen tekenen die erop wijzen dat ook de zwarte scholieren zich zullen aansluiten bij de boycot. In 1976 was het juist deze groep die de grote protestbeweging in Soweto op gang bracht tegen de invoering van het Afri kaans op scholen. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG—DEN HAAG—JERUZALEM. De EG-ministers van Bui tenlandse Zaken hebben gisteren op hun vergadering in Luxemburg de moord op twee Ierse VN-soldaten in Zuid-Libanon veroordeeld. Die moord was, naar wordt aangenomen, het werk van de christen-militie van majoor Haddad. Alle partijen die bij de kwestie Zuid- Libanon zijn betrokken worden in de EG- verklaring opgeroepen, de maatregelen KEY WEST (UPI). Cubanen die hun land per boot willen verlaten, kunnen dat onbelemmerd doen. Dat heeft radio Ha vanna gisteren in een uitzending bekend gemaakt. In de uitzending werd het zen den van schepen vanuit het nabij gelegen Florida aangemoedigd. Volgens het Cu- ou baanse communistische partijblad Gran- schap in de Verenigde Staten. Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington noemde de (Van onze redactie buitenland) NEW YORK7BRUSSEL. De Ameri kaanse vertegenwoordiger in het comité van de Verenigde Naties voor ontwape ning, Charles Flowerree, heeft gisteren categorisch tegengesproken dat de Ver enigde Staten ooit chemische wapens heb ben geleverd aan een van de partijen in het Afghaanse conflict. De Afghaanse re gering had de VS hiervan beschuldigd. Flowerree zei gisteren voorstander te zijn van een internationaal onafhankelijk onderzoek naar het eventuele gebruik van chemische wapens in Afghanistan of el ders in Zuidoost-Azië. De Amerikaan verklaarde dat het re giem in Kaboel de Amerikanen had be schuldigd om de aandacht af te leiden van het gebruik van chemische wapens tegen het „weerloze Afghaanse volk” door de Russische militairen die Afghanistan be- SALISBURY (DPA/AFP/UPI). Het elite-onderdeel van het Zimbabwese leger dat gericht was op bestrijding van de guerrillalegers, de Zealous Scouts, is gis teren opgeheven. Dit legeronderdeel is er meermalen van beschuldigd gruweldaden te hebben begaan om die vervolgens in de schoenen van de zwarte guerrillastrijders te schuiven. Gisteravond kondigde premier Moega- be in een televisietoespraak strenge maat regelen aan tegen politiek geweld. Dezelf de avond nog werden twee mensen dood geschoten bij een begrafenis van aanhan gers van Moegabe die eerder het slachtof fer waren geworden van politiek geweld. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken in Zimbabwe, Moezenda, heeft gis teren voor de radio verklaard dat zijn land vriendschappelijke betrekkingen wil onderhouden met de niet-gebonden lan den en zich niet tot „vriend van een be paald blok zal laten maken als de betrek kingen met andere landen daaronder lijden.” (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM, CAIRO. De marathononderhandelingen tussen Egyp te en Israel over Palestijnse autonomie voor de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook beginnen volgende week woensdag, in het Israëlische Herzlija. La ter zullen de onderhandelingen worden voortgezet op Egyptisch grondgebied. Dit is officieel bekendgemaakt in Jeruzalem en Cairo. Volgens de akkoorden van Camp David moeten de onderhandelin gen uiterlijk 26 mei zijn afgerond. een (Van onze redactie buitenland) TOKIO. Japan wil Mexico helpen bij de opbouw van de industrie in ruil voor meer olie. Gisteren besloot het Japanse kabinet de nationale olievoor- raaden, toereikend voor 95 dagen, aan te spreken. Deze stappen zijn genomen omdat maandag de levering van olie door Iran aan Japan is stopgezet na een conflict over een door Teheran gewenste prijsver hoging van 2,5 dollar per vat (ruim vijf gulden per 159 liter). Zowel de Japanse olie-importeurs als de oliemaatschappijen Shell en BP gingen hiermee niet akkoord, op aanraden van de regering in Tokio. Iran vatte dit op als een steun aan de Amerikaanse boycotmaatregelen en zette daarom de olielevering, die tussen tien en dertien procent van de Japanse import uitmaakte, stop. Mexico levert Japan sinds kort 25.000 vaten per dag, veel minder dan de 520.000 vaten per dag die Iran leverde. In oktober breidt Mexico de olie-export naaf Japan uit tot 100.000 vaten per dag en in politieke ■kringen is vernomen, dat Japan door be loftes te doen op economisch gebied 300.00 vaten per dag van Mexico zou wil len kopen. Tokio zou onder meer bereid zijn twee miljard gulden te investeren in de Mexicaanse staatsindustrie. Directeur Lantzke van het Internatio naal Energie Agentschap (IEA) heeft gis teren gezegd, dat geen haast is geboden bij een beslissing over extra levering van olie aan Japan nu Iran de kraan heeft dichtgedraaid. De IEA kan indien de oliè- import van een van de lidstaten voor langere tijd met meer dan zeven procent terugvalt, hetgeen in de Japanse situatie mogelijk is, besluiten dat andere landen een kleine hoeveelheid minder olie krij gen teneinde het getroffen land extra van olie te kunnen voorzien. Het laatste land dat om een dergeljke IEA-hulp vroeg was Zweden begin vorig jaar, dat plotseling tien procent minder olie kreeg. Het ener- giebureau besloot toen niet bij te sprin gen, ómdat de vermindering slechts tijde lijk was. Overigens heeft de olieminister van de Verenigde Arabisch Emiraten, Oteiba, verklaard dat zijn land bereid is Japan extra olie te leveren, nu de Iraanse leve ranties zijn stopgezet. Ook West-Duits- land en de rest vanEuropa kan hierop rekenen, als daar bijvoorbeeld door het afkondigen van sancties tegen Iran, de olie-import vanuit het land zou wegvallen. Vorig jaar produceerden de emiraten 89 miljoen ton olie, ofwel 2,7 procent van de totale wereldproduktie. (Van onze redactie buitenland) MONROVIA. Dertien oud-ministers en andere functionarissen van het afge zette bewind van Liberia zijn gisteren geëxecuteerd. Onder de doodgeschoten mensen bevond zich ook de broer van voormalig president William Tolbert. Het staatshoofd kwam bij de staatsgreep van. 12 april om het leven. De dertien mannen werden terechtge steld nadat ze schuldig waren bevonden aan hoogverraad, corruptie en grove schending van de mensenrechten. Tijdens de openbare rechtzittingen van een militaire rechtbank kregen de be klaagden geen verdedigers toegewezen. Ook mochten zij geen bijzonderheden we ten over de aanklachten die tegen hen waren ingediend. Het nieuwe staatshoofd, Samuel Doe, heeft verklaard dat Liberia een burgerre gering zal krijgen en dat er verkiezingen zullen worden uitgeschreven „wanneer de zaak gekalmeerd is”. Nog 92 functiona rissen uit de afgezette regering wachten op hun berechting. CARACAS, KOEWEIT (Reuter). De olieministers van de OPEC, de organisatie van olieproducerende landen, komen op 7 mei in de stad Taif in Saoedi-Arabië bij een om de plannende bespreken, die voor zien in een aanpassing van de olieprijzen om het kwartaal en een stabilisering van de totale olieproduktie voor vijf jaar. De aanpassing van de prijzen zou ge beuren aan de hand van de waarde van een aantal valuta’s, opdat niet alleen de koers van de ollar de waarde van de olie uitmaakt. De Iraakse olieminister Abdoel- Karim zei gisteren dat er binnen de OPEC steeds meer stemmen opgaan voor en uniform prijsbeleid. Verder zou de orga nisatie de totale produktie op 32 miljoen vaten per dag willen brengen en daarop houden tot 1985. Naar schatting zullen de westerse landen in dat jaar 35 miljoen vaten van OPEC-landen vragen. De politieke oppositie in Zuid-Afrika heeft de regering gewaarschuwd voor het gevaar van een herhaling van de onlusten in 1976 in Soweto, de zwarte voorstad von Johannesburg, waarbij zeshonderd doden vielen. scholier. Geprotesteerd wordt tegen het gebrek aan fondsen voor onderwijs aan jonge kleurlingen, waardoor een ernstig tekort aan leerkrachten en leermiddelen bestaat. In de pamfletten wordt verder geprotesteerd tegen het Verplichte onder wijs in het Afrikaans. Zij heeft de tot dusverre bij geruch te aangekondigde terugtrekking van de 75-jarige Deng Xiaoping uit het dagelijkse regeringswerk in de ko mende maanden zeker gemaakt. Te vens zet zich de „generatiewisseling” in de leiding voort. Zhao Ziyang en Wan Li gelden als pragmatici, die weinig gemeen hebben met de intus sen vergrijsde dogmatici uit de tijd van Mao. Zij hebben bovendien naar Chinese opvatting de beste leeftijd voor de politiek. Deng zal naar de mening van waar nemers in Peking tijdens de voor augustus aangekondigde bijeen komst van het Nationale Volkscon gres zijn aftreden als eerste plaats vervangend premier bekendmaken. Zijn opvolger zal vermoedelijk Zhao Ziyang heten. Deng zal zich een func tie als „adviseur” van de regering of een eretitel laten geven om formeel nog wel in’ het regeringsapparaat te zitten maar tevens ontheven te zijn van de beslommeringen van alle dag. Zijn invloed en macht worden daar door geenszins kleiner. De twee nieuwe vice-premiers zijn in het kielzog van Deng omhoogge- kommen. Zhao Ziyang werd door Deng al geruime tijd als opvolger uitgekozen en geïnstrueerd. In 1975 werd Zhao Ziyang hoofd van de pro vincie Sichuan. Vijf maanden gele den werd hij volledig lid van het Politburo, het Pekingse centrum van macht. Eind februari werd hij in het permanente comité van het Politburo gekozen. Wan Li, die in de jaren dertig in Frankrijk heeft gestudeerd, was tot dusverre hoofd van de Oostchinese provincie Anhui. Als vice-burgemeps- ter van Peking was hij verantwoorde lijk voor de bouw van dé grote rege ringsgebouwen en de beroemde grote hal van het volk. Tijdens de politieke troebelen van de culturele revolutie werden Zhao Ziyang zowel als Wan Li door de toenmalige leiding in Pe king bekritiseerd en uit alle ambten gezet. In 1971, vier jaar later, doken zij weer pp nieuwe posten op. Sinds dien voert hun weg in Peking steil naar boven. Zhao Ziyang heeft alle kans om uiteindelijk Hua Guofeng op de post van regeringsleider op te volgen. Waarnemers achten dit reeds moge lijk volgend jaar, wanneer een nieu we Volkscongres wordt gevormd. Hua Guofeng zou zich dan op aan dringen van zijn critici kunnen be perken tot de functie van partijleider. Het vorige week eveneens bekendge maakte besluit van de leiding in Pe king om de beide „ultralinkse” func tionarissen Ji Dengkui en Chen Xili- an als vice-premiers de woestijn in te sturen, werd reeds geruime tijd ver wacht. Beiden hadden in februari hun posten in het centrale comité van de partij verloren, samen met de vroegere chef van de lijfwacht van Mao, Wang Donxing. Waarnemers achten de afzetting van de drie een maatregel om de topleiding in Peking te zuiveren van sympathisanten van de zogenaamde „bende van vier” en de Deng-fractië te versterken. Zhao Ziying is een economische vernieuwer, die zich er niet voor heeft gegeneerd ideeën van het kapitalisti sche Westeii ovër te nemen om de produktie op te voeren en zijn land aan te passen aan de eisen van de twintigste eeuw. Met gebruikmaking van een aantal westerse methoden hielp Zhao de failliete provincie Si chuan weer solvabel maken en zijn welslagen in deze grootste provincie van China was de directe aanleiding voor de promotie van deze 61-jarige socialist naar de topleiding van het land. Zhao’s snelle opgang wordt door diplomaten in de Chinese hoofd stad gezien als het voornaamste on derdeel van het plan van Deng om medestanders van diens pragmati sche beleid ook na zijn terugtrekking, aan de macht te houden om te voor komen dat China weer terugvalt in een maoïstische „revolutionare” peri ode, die de economische ontwikke ling weer zou kunnen omkeren. Kortelings zei Zhao, dat de Chinese communisten kritiek hebben op het Russische systeem vanwege de zware afhankelijkheid van gecentraliseerde staatsplannen en produktiequota. „De greep van de staat is te sterk en dit betekent geen stimulans voor het enthousiasme”, zo zei Zhao. Zhao heeft bedrijfsbeheer gestu deerd in Joego-Slavië, Hongarije en in Westeuropese landen, heeft hon derd bedrijven toestemming gegeven om een deel van de winst te behouden voor investering, en voor uitbreiding van het bedrijf. Zij mogen ook hogere bonussen betalen aan de werknemers en achterblijvers ontslaan, een revo lutionair idee in een communistisch land. Zhao zei vorig jaar dat China zou moeten vasthouden aan twee uit gangspunten voor staatseigendom van de produktie- middelen en loon naar prestatie. Alle mogelijke middelen kunnen naar zijn oordeel worden aangegrepen en alle belemmeringen dienen te worden weggenoemen om de produktie te be vorderen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Russische minister Gromiko van Buitenlandse Zaken is vandaag in Parijs tweedaagse bespre kingen begonnen met zijn collega Pon- cet en de Franse president Giscard d’Estaing. De Russische inval in Af ghanistan zal tijdens het overleg in de Franse hoofdstad Parijs centraal staan. Op 17 april beschuldigde Poncet in het Franse parlement de Russen ervan door hun actie in Afghanistan „Het evenwicht en veiligheid in dat deel van de wereld” in gevaar te hebben ge bracht. Volgens de bewindsman was hier mee „een slag toegebracht aan de be trekkingen en de grondslagen waarop de vrede rust”. Poncet eiste tenslotte ELIZABETH (UPI/AP). De Ame rikaanse stad New York werd giste ren bedreigd door een twintig kilome ter lange wolk van giftige gassen, welke was ontstaan door een brand in een gebouw waar 35.000 vaten che misch afval waren opgeslagen. De brand was maandagavond uit gebroken, waarbij steekvlammen tot honderd meter hoogte reikten. Vijf brandweerlieden raakten bij het blussingswerk gewond. Gisteren wer den scholen in de Amerikaanse sta ten New Jersey en New York gesloten en werden kinderen en bejaarden ge adviseerd binnen te blijven. De waar schuwingen werden gegeven, omdat de autoriteiten niet op de hoogte wa ren van de samenstelling van de wolk. zet hébben. In Brussel zal op 14 mei een NAVO- conferentie over de Russische inval in Afghanistan worden gehouden. Een dag eerder begint de voorjaarsconferentie van de NAVO-ministers van Defensie. Aan het overleg over Afghanistan nemen ook hun collega’s van Buitenlandse Zaken deel. PA VIA (AFP). Als gevolg van een breuk in een pijpleiding is gisteren twee duizend ton olie in de Italiaanse rivier de Po gestroomd. De ramp deed zich voor even ten zuiden van de stad Milaan, nabij Pavia. De eerste olie is reeds honderd kilometer stroomafwaarts gekomen. Met plastic dammen en nylon versper ringen wordt getracht de verontreiniging tegen te houden. Gevreesd wordt dat zo wel flora als fauna langs en in de rivier vernietigd zullen worden en dat het grondwater, dat wordt gebruikt als drink water, ernstig zal worden verontreinigd.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3