Velsen staat gedeeltelijk sloop toe panden Wenckebachstraat van juwelier Strego Vooraf ook intimidatiepogingen van tegenstanders I V Hoogovens in het nauw door personeelsgebrek Renault 20. L w 'M l - x - LI strego i -3^2 Sb 5 I WOENSDAG 23 APRIL 1980 IJMOND „Concurrenten slaan ontwikkeling met welgevallen gade” NOG GEEN DUIDELIJKHEID OVER BESTEMMING WONINGEN Concurrentie Buitenlanders L UW VERTROUWEN WAARD Met heerst Kraakpand WiHem Eggert Centrum 75 PURMEREND 16 Strego-zaken VELSERBEEK B.V. Groeneweg 69, Umuiden. Tel. (02550) 15106-10271 - A 1 i 7 7 7 Heerlijk...gebakken vis! Bouw (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Dinsdag heeft het college van Gedeputeerde Staten een sloopvergunning aange vraagd bij de gemeente Velsen voor twintig van de zestig wonin gen aan de Wenckebachstraat in Velsen-Noord. Dit in verband met de volgend jaar van start gaande uitbreiding van het PEN met Pro duktie-eenheid 25. Momenteel staan 18 woningen leeg. In de loop van het jaar zullen alle hui zen ontruimd zijn en overgedra gen worden aan het PEN. k f (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. „Het is een mis verstand om te veronderstellen dat Hoogovens in zijn personeels behoefte zou kunnen voorzien op de Nederlandse arbeidsmarkt op grond van de landelijke werk loosheidscijfers. Met name in Noord-Holland heerst een overspannen situatie in de me- Nederland ||É7 I taal- en bouwnijverheid. Wij zijn ons terdege bewust van het feit dat er bezwaren kleven aan het werven van buitenlanders. Huis vesting en integratie bijvoor beeld. Om die reden is het aan trekkelijk gebruik te maken van joegoslaven. Hun verblijf is ge bonden aan een periode van twee jaar. Wij hebben prima ervarin gen met die mensen. Hun tewerk stelling betekent geen doorkrui sing van ons persóneelsvoorzie- ningsbeleid op langere termijn. Hun aanwezigheid hier vormt een te verwaarlozen belasting van de samenleving.” 7 feFV o N--' (ADVERTENTIE) .•iSRSSK (Van een onzer verslaggeefsters) t Protestmars door Beverwijk. Mr. M. Albrecht. i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) m ar lit et er Ook het zaterdag gekraakte pand, aan de Wenckebachstraat moet in verband met de bouw van de produktie-eenheid 25 gesloopt worden. Het pand staat sinds februari 1979 leeg. Bij GS bestaat nog geen zekerheid welke stappen onderno men moeten worden tegen de krakers; overleg of uitzetting. De provincie ziet de gemeente als aangewezen instantie in de ze kraakkwestie om als bemiddelaar op te treden omdat de panden op gemeentelijk grondgebied staan, terwijl het college van B en W de zwarte piet doorschuift naar het PEN - de beheerder van de huizen. De krakers zijn werkende jongeren in de leeftijd rond de twintig jaar. De pan den zijn volgens hen uitermate geschikt voor jongerenhuisvesting. Het argument van GS, dat door de bouw van de 70 meter hoge nieuwe produktie-eenheid het leef klimaat achteruit zou gaan, delen zij niet. bestuur zet bovendien vraagtekens bij het aantal te slopen woningen. Volgens de huurdervereniging is sloop van twee of drie panden voldoende. Hoewel’men bij Hoogovens de voorkeur geeft aan Nederlands produktiepersoneel n et :h in >g li l ts n e te tnsch bedien de ramen, e e k t ro m a g - - netische por - v tiervergrendelmg en 5e versnelling Steun voor illegale Marokkanen e- ei n. ig Q- <e o- s- lie is - fi le »f u Mr. M. Albrecht lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens is verontwaar digd ep verbaasd over de koppigheid waarmee de Nederlandse overheid vast houdt aan de weigering om Hoogovens een vergunning te verlenen voor het in dienst nemen van 500 Joegoslaven. Ver ontwaardigd omdat diezelfde overheid naar zijn mening met deze houding een stuk nationaal economisch belang in ge vaar brengt. („Onze eigen overheid lijkt ons te gaan beknotten in ons streven een stuk werkgelegenheid overeind te hou den”.) Verbaasd omdat een bliksemwer- vingsactie zo overduidelijk heeft aange toond dat de mensen die Hoogovens zoekt op de Nederlandse markt niet of in onvol doende getalen aanwezig zijn en de overheid toch in haar ingenomen stand punt volhardt. UMOND. Een lange, demonstratieve stoet, waarvan de vierentachtig illegale I Marokkanen die in de Beverwijkse buurthuizen verblijven zelf ook deel uit- maakten, trok dinsdagavond van het buurthuis „Wijk aan Duin” via het Bever wijkse stadscentrum naar het buurthuis ,„De Lichtboei”. Op de spandoeken tek sten als „Laat onze gasten niet in de kou staan”, „Wij eisen een eerlijke kans op werk” en „Samen vechten voor gelijke rechten”. Op de voorgrond het gekraakte pand aan de Wenckebachstraat in met een kwalitatief voldoende technische opleiding (Hoogovens investeert jaarlijks 18,5 miljoen gulden aan opleiding van mensen die niet aan de gestelde eisen voldoen), lijkt het toch niet mogelijk te ontkomen aan wervinf van buiten de landsgrenzen. Sinds 1957 wordt gewerkt met Spanjaarden. In de loop van de daar opvolgende jaren kwamen daar verschil lende nationaliteiten bij. Het maximum aantal buitenlanders tussen. 1969 en 1979 beliep 3000 man. Dat aantal is intussen teruggelopen tot 2475. Mede in verband met eerder genoemde bezwaren werden aan de werving van buitenlanders door de Ondernemingsraad van Hoogovens be paalde voorwaarden gesteld. Nu het resul taat van de werving in Nederland onvol doende is voor de verwezenlijking van de produktietoename lijkt alleen werving van buitenlanders de oplossing. Voor zo ver die aanwezig zijn op de Nederlandse arbeidsmarkt, in het bezit van de vereiste "papieren, is daar op beperkte schaal ge bruik van gemaakt. De door Hoogovens zozeer gewenste Joegoslaven maken, gezien de recente ontwikkelingen, echter een uiterst kleine kans. Een contigent van 80 man dat in Joegoslavië is voorbereid op werk .bij Hoogovens kan binnen enkele dagen aan de slag als de Nederlandse overheid de daartoe vereiste vergunning verstrekt. Die voorbereiding heeft ongeveer 1 maand in beslag genomen. Binnen een half jaar zou Hoogovens op die manier over de noodzakelijk geachte 500 Joego slaven kunnen beschikken. Den Haag lijkt echter onverbiddelijk en Hoogovens zal zijn wervingsterrein naar elders moeten verleggen. Vopr personeel met ervaring in de staalindustrie komt Engeland dan aan bod. Z 7x-Z“ De tweeliter met inhoud. voor stiller en zuiniger rijden. Voorbeeld van 't moderne grote- Ook leverbaar met automatische auto-rijden. Het summum aan- Komfort biedt de 20 TS - De Renault 20 2 litres Metstuuroe- —7^ 00k 'eve' Machtiging, eieK - baar in U GR en LS- uitvoering. Kies Renault. Een goede dealer bij de prijs in- 5 RENAULT begrepen. van proef. Hij prees de vasthoudendheid van de Marokkanen, die nu met het dilem ma van elkaar tegensprekende adviezen zitten, maar wel de eenheid bewaren. Win kelaar wraakte de starre houding van Hoogovens en hij beval het Steuncomité aan toch nog eens contact op te nemen met het secretariaat van de FNV in Am sterdam om nog iets gedaan te krijgen bij de vakbonden, die tot nu toe geen duide lijk standpunt hebben ingenomen. „In elk geval doorgaan met de strijd, juridisch, politiek en via de vakbonden”, was zijn advies. Dominee Leo IJkel sprak eveneens niet namens de kerken in de IJmond, maar „vanuit” de kerken en ook hij moest mee delen, dat er binnen de kerken zeer ver schillend wordt gedacht over het illegale verblijf van de Marokkanen. „Binnen de kerken staan velen huiverig tegenover wat men burgerlijke ongehoorzaamheid noemt, maar zij vinden het blijkbaar niet ongehoorzaam als de regering een motie van de kamermeerderheid naast zich neerlegt”. Ds. IJkel gewaagde van andere stemmen binnen de kerken die nog niet zo goed raad weten met de kwestie, maar die wel collectes ten behoeve van de illegalen hielden en acties ondernamen, onder meer met het schrijven van éen brief aan de CDA-fraktie in de Tweede Kamer. Naar zijn mening wilde men met de 1- novermberwet de malafide werkgevers treffen, „maar de soms al jaren in ons land verblijvende illegalen zijn er het slachtoffer van geworden”: De toespraken werden in het Marok kaans vertaald. Het bleek niet nodig de toespraak van één der vierentachtig Ma rokkanen te vertalen, want in uitstekend Nederlands stalde hij hun problemen uit. Het driemaal herhaalde „Wij vragen u, alstublieft”, klink schrijnend en als een hart onder de riem oogstte hij een langdu rig applaus van de volle zaal. Begeleid door een Marokkaanse gitarist bracht een buurthuisgroep vervolgens een satirisch rijm, met zinnen als: „Je kon niet werken, legaal, dan werd je te duur”, en elk onderdeel eindigend met ,,’t Land uit”. Ondertussen kwam een grote groep Marokkanen binnen met bezems „voor het vuile werk”. Namens het solidariteitscomité van het Permanent Overlegorgaan in de IJmond sloot Nico Dudink de manifestatie af, onthullend, dat de comitéleden onder meer via de telefoon zijn bedreigd en dat deze intimidatie zelfs de vraag heeft op geroepen of men deze manifestatie al of niet door moest laten gaan. Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabel- jauw. koolvis, spiering, tong gebakken: verrukkelijk! Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op vergiet uitlekken. Gebruik een pan met stevige bodem. Wentel de vis luchtig door de bloem en bak ze in hete olie of boter mooi bruin. k Doe meer met vis, omdat’t zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage De panden aan de Wenckebachstraat zijn eigendom van Hoogovens en worden beheerd door het PEN. De voormalige bewoners voor het grootste gedeelte. Hoogovenwerknemers zijn of worden elders ondergebracht, onder meer in het Heemskerkse woongebied Westertuinen. Van de te slopen panden is er zaterdag één gekraakt. De sloop van de twintig wonin gen is volgens het PEN noodzakelijk om een ruimte te krijgen voor een toegang tot het terrein en voor de aanleg van koelwa- terleidingen. Zeker acht dienstwoningen van het PEN zullen niet door de slopershamer getroffen worden. Het lot van de resteren de woningen staat nog niet definitief vast. G.S. wijzen naar het Streekplan Amster dam Noordzeekanaalgebied, waarin de bestemming van de Wenckebachstraat wordt aangegeven als zijnde industriege bied. Het PEN heeft mede in verband met de vijf-ploegendienst behoefte aan dienst- -'J. „Wij hadden verwacht dit jaar de pro- duktie te kunnen opvoeren tot 5,8 miljoen ton ruwstaal. Die produktiestijging heb ben we nodig om de stijgende kosten van grondstoffen en energie te kunnen opvan gen. Bovendien zullen we moeten blijven investeren willen we de concurrentie de baas blijven. Ten opzichte van diezelfde concurrentie in het buitenland verkeren wij in de nadelige positie dat wij geen overheidssubsidie genieten. Bovendien zullen we via investeringen knelpunten moeten oplossen om onze vraag te kunnen afstemmen op het aanbod op de arbeids markt. Hoogovens levert een niet onaan zienlijke bijdrage aan de werkgelegen heid. Het blijft een onbegrijpelijke zaak dat we de beschikking niet krijgen over het instrumentarium om die zaken veilig te stellen.- Noodgedwongen zullen we het produktieapparaat van ons bedrijf moe ten afslanken. Het betekent een vermin derde produktiemogelijkheid, minder verdiensten en een kwetsbaardere positie in het Europese staalgebeuren. Op het ogenblik hebben wé al orders moeten wei geren. „Nee-verkopen” betekent verlies van afnemers. Een ontwikkeling die onze buitenlandse concurrenten met welgeval len gadeslaan. Deze hele ontwikkeling is een verarming voor onze hele samenle ving. Ik heb de neiging me af te vragen of na de ontwikkelingen in de scheepsbouw en de textiel de staat het belang nog wel onderkent van een bedrijf als Hoogovens dat tot één van de beste en modernste staalfabrieken van Europa kan worden gerekend.” De bouw van de produktie-eenheid 25 gaat volgend jaar van start. Volgens de planning moet de ”25” in 1986 in bedrijf zijn genomen. Aanvankelijk zou de capa citeit 600 Megawatt bedragen. Door afna me van het energiegebruik wordt de „25” teruggebracht tot een produktie-eenheid van 400 Megawatt. De definitieve grootte is afhankelijk van onder meer het rapport van de Samenwerkende Electriciteits Pro ducenten (SEP), gevestigd in Arnhem. De SEP geeft, aan de hand van de landelijke behoefte, richtlijnen omtrent de te bou wen produktie-eenheden. Daarnaast speelt de verplichte afname van Hoogo- vengas een rol. Ook de huurdersvereniging Velsen heeft bij de gemeente aangedrongen stap pen te ondernemen om de eigenaar tot bewoning van de panden te dwingen. Het Hoe verschillend er wordt gedacht over het probleem van de illegaal in ons land verblijvende Marokkanen, bleek pijnlijk duidelijk tijdens de manifestatie in „De Lichtboei” die volgde op de demonstratie ve optocht. Adrie Winkelaar sprak daar als kader lid van een vakbond, maar niet namens de vakbonden, want die hebben nog weinig gedaan voor de „illegalen”. „Ik sta hier vol schaamte voor u”, was zijn commentaar daarop. Winkelaar wees er op, dat het ook in het Steuncomité, de zogenoemde plat- formgroep van de organisaties van bui tenlandse werknemers en andere steun groepen moeilijk bleek tot eensluidende adviezen te komen wat de aanmelding bij de vreemdelingenpolitie betreft. Als een mogelijke oplossing zag hij, dat een klein groepje zich gaat aanmelden, bij wijze Velsen-Noord met verderop de overige te slopen woningen. i woningen. De Gemeente Velsen tenslotte stemt, aldus wethouder K.W. Bijl, alleen in met sloop waar dat noodzakelijk is. Wijzend op het industriegebied oud-IJ- muiden, sluiten, volgens de wethouder, industrie en bewoning elkaar niet uit. Wel merkt Bijl op dat gedurende de bouw van de produktie-eenheid bewoning van de huizen als gevolg van de werkzaamheden gevaarlijk zou kunnen zijn en de panden derhalve tijdelijk leeg moeten blijven. Een eerdere aanvraag van GS voor een sloop vergunning van 45 wonöigen is door de gemeente Velsen afgewezen. De verwachtingen van het toekomstige aanbod van de Nederlandse arbeidsmarkt bieden weinig perpectief. In 1979 werden circa 1700 mensen aangetrokken. Eenzelf de aantal vertrok. Een dergelijke situatie verwacht men ook over 1980 zodat de behoefte aan 500 man produktiepersoneel blijft bestaan. De bliksemactie via de geregistreerde werkzoekenden bij de Gewestelijke Ar beidsbureaus heeft ook weinig soulaas gebracht. Van de circa 1000 gegadigden kwam 33 percent niet opdraven. Ongeveer 25 percent zag bij nader inzien van het voornemen om bij het staalbedrijf aan de slag te gaan. Eenzelfde percentage bleek in verband met taalproblemen onbruik baar. Met een kleine 50 geïntresseerden wordt nog overleg gepleegd. Volgens de bedrijfsdirecteur G. Wilmink is het te opti mistisch om te verwachten dat die 50 mensen zich allemaal zullen aanmelden. Hoogovens neemt maatregelen om de pro- duktiekraan noodgedwongen toe te draaien. Wat, betreft het leger geregistreerde werkzoekenden dat ruwweg geschat op 200.000 wordt geraamd is bekend, aldus Hoogovenstopman M. Albrecht, dat zich een voor Hoogovens weinig aantrekkelij ke verschuiving heeft voorgedaan. Verle den jaar bestond 80 percent van het totaal aanbod uit mannen. Op het ogenblik is dat gedaald tot 60 percent. En hoewel Hoog ovens onder meer voor bedieningsfunc- ties, vrouwen aantrekt, blijft de grote vraag uitgaan naar manlijke personeels leden. tijdens optocht en manifestatie i* Kx w a 4 O .x> 15

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5