Eerste kluis waar klant i Provincie wil Crisis binnen KLM voorkomen H.DE VRIES BOEKEN politienieuws I geen partij zijn in kraak-kwesties Vrouwengroepen organiseren gezamenlijk informatiedag „Amsterdam te afhankelijk van forensen alleen binnen kan lopen ■Sri Lankabijeenkomst zonder lichtpuntjes - I BOB DEN UYL zijn nieuwste verhalenbundel „DE BLOEDENDE TREIN” F ■5 1 7 n a Directie en OR praten de zaken uit VROUWENDAG HEEMSKERK „WAT FIETST DAAR?” F t| - IVv iH 5 s t t i, Gedeputeerde Van Gelder: 99 Donderdag 24 april a.s. tijdens de koopavond (19.00-21.00 uur) W HK «Li. •Éi t r Li -• zijn herschreven essay en zijn overige werk. - U bent van harte welkom. Boekhandel H. DE VRIES, Gedempte Oude Gratht 27. Haarlem (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeer de Staten van Noord-Holland vinden, dat het niet aan de overheid is om door middel van haar bevoegdheden op het gebied van levering van ele mentaire zaken als water, gas en elektriciteit regelend op te treden in kraak-kwesties. Voor de levering van water en energie is het voor de provin cie voldoende dat de aanvra ger zijn of haar identiteit be kendmaakt. Het college ant woordt dat op schriftelijke vragen van het WD-Statenlid H. Machielsen. signeert (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. In een toe spraak tot de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Han del te Amsterdam heeft gedepu teerde W. van Gelder bepleit, dat bedrijven die niet di- rekt aan Amsterdam zijn gebon den verhuizen naar het noorden van de provincie. Volgens Van Gelder is er bij de kinderen van de Overlopers onwil gebleken om in Amsterdam te gaan werken. De jongeren hebben de nare kan ten van het forensisme van te dichtbij ervaren. MP j «8 !w w-4 —4' w 4É Jl I r - a e V' 1 fc'X 1 ta L --A Ter omlijsting was in het programma (ADVERTENTIE) eenzelfde percentage verstrekt. (ADVERTENTIE) ra, at I q. Naar zijn mening zal een intensief overleg met de OR over de invulling van de wet in de toekomst de gerezen proble men oplossen. GS vinden het niet zinvol om in ver band met de kraak-problematiek de leveringsvoorwaarden van de provin ciale bedrijven ter discussie te stellen. Het college is het met de vragensteller eens, dat de rechtsorde van onze sa menleving in geval van kraken in het geding is. GS denken daarbij zowel aan het misbruik van eigendomsrecht als aan inbreuk op dit eigendomsrecht in het kader van de nog steeds heersen de woningnood. Gedeputeerde Staten zien kraakacties niet als een bijdrage _Q SCHIPHOL. Met het instemmen door de directie van de KLM met de ela van de ondernemingsraad op zeer korte termijn een concept- schrijven voor te leggen dat gericht is aan het midden en hogere kader van de luchtvaartmaat- In zijn toespraak wees Van Gelder er op, dat een op de vier arbeidsplaatsen in Amsterdam door forensen wordt bezet. In 1975 pendelden dagelijks 80.000 forensen naar Amsterdam; volgens de gedeputeer de is dat aantal nu nog veel groter. De markt van schoolverlaters voor veel Am sterdamse bedrijven zit volgens Van Gel- Volgens de wet zijn het nog steeds „iandbouwkredietinstellingen”, maar de praktijk bewijst, de Rabobank een veel wijdere klantenkring heeft dan de boeren stand. En de groei' zet door, met vijf tot tien procent per jaar. Rabobank Haarlem had bijvoorbeeld in 1966 zes miljoen gul den omzet, maar nu al tweehonderdzeven- tig en bij vijftigduizend rekeningen. De verkoop van reizen van de Rabobank om vat vijftien procent van de reismarkt. De banken krijgen steeds meer werk en kun nen worden beschouwd als supermark ten. Ondanks het feit dat de particuliere banken na de PTT ook portvrije envelop- HEEMSKERK. De vrouwenorgani saties van Heemskerk houden zaterdag 10 mei de zogenaamde Vrouwendag Heemskerk, een informatiedag die zich afspeelt op het Burgemeester Nielen- plein in Heemskerk. Vorig jaar is de Vrouwendag voor het eerst georgani seerd op initiatief van het vrouwencafé Heemskerk. Op het plein komen kramen van diverse verenigingen en organisaties te staan, die informatie geven over hun werk en hun activiteiten. Eveneens is op het plein een podium opgesteld. Na de opening treedt om iets over elf de vrouwenband Gerina op. De twee vrouwelijke clowns Strip en Zipper verzorgen ’s middags om half twee een half uur durend programma voor volwassenen. Kinderen komen daarna- aan hun trekken, want ook voor hen heb ben Strip en Zipper grappen en grollen in petto. Om drie uur besluit het Femsoc- koor het programma. De organisatie van de Vrouwendag Heemskerk is in handen van de Rooie Vrouwen, Vrouwencafé, NVB, PSP-vrou- wen, NVV-vrouwenbond, NCVB, buurt huisvrouwen, CDA-vrouwenberaad, Vrouwenoverleg Heemskerk en de Fede ratie Vrouwenraad Beverwijk. Verder zijn uitgenodigd vrouwen in technische beroepen, vrouwen uit het beroepsonder wijs, Man-Vrouw-Maatschappij, FIOM, Rutgerstichting, COC, Wij vrouwen eisen, Blijf van mijn lijf, Vrouwen tegen ver krachting, de plaatselijke bibliotheek, de vrouwenboekhandel Xantippe, Chileense vrouwen en de kinderdagverblijven. Bo vendien zijn er een intrumenten-maakster en een kunstenares. Zowel de organisatie alS[de uitgenodigde instellingen en vereni gingen hebben stands op het Burgemees ter Nielenplein staan. Voor de kinderen tot vijf jaar is in het buurthuis De Zandkraai aan de Handel- straat in Heemskerk van elf tot vier uur een oppas. In het buurthuis wordt ook een poppenkastvoorstelling gegeven. lamp” door burgemeester P. J. Molendijk X vormde dinsdagavond de aanzet voor een werkbijeenkomst in de Velsense Burger zaal, gewijd aan de relatie Velsen-Galle. In de partnergemeente op Sri Lanka wordt in december een Holland-week ge- houden. Vertegenwoordigers van scholen en verenigingen werden als genodigde geacht met suggesties te komen voor het Velsense aandeel in deze manifestatie. Na een optimistische inleiding door Vel- sens burgemeester belichtten Mr. E. Jon 'S. gens van de Stichting Nederland-Sri Lanka de essentie van de lopende jume- tot een doelmatiger verdeling van de woonruimte, zeker niet wanneer liet daarbij gaat om woningen, die onder de regels van de woningdistributie val len. Zij achten een uniforme wettelijke regeling op het gebied van leegstand en kraken dringend gewenst. Op een vraag van Machielsen over de medewerking van iemand van een door de overheid gesubsidieerde wel- zijnsstichting aan een kraakactie in Alkmaar, antwoordt het college daar in het algemeen afkeurend tegenover te staan. Men kan er echter begrip voor opbrengen dat een medewerker van een welzjjnsstichting uit zijn persoon lijke bewogenheid het belang van een woningzoekende bij onmiddellijke huisvesting tracht te dienen door een kraakactie. Er kunnen daarvoor dus danige omstandigheden zijn van per soonlijke en maatschappelijke aard. waardigheid besloten ligt. De heer A. P. Rutten maakt als directeur van de IJ- mond-MTS deel uit Van de voorberei dingsgroep voor de Holland-week. Hij weidde uit over het onderwijsaspect. Los van de bestaande stedenband staat voor Galle een nieuw te bouwen technische school op het programma te financieren vanuit Nederland. Instandhouding van deze voorziening wilde hij als stukje praktische ontwikkelingshulp aan Vel- sen toebedeeld zien. schappij, is een ernstige crisis binnen de KLM voorkomen. Hoewel de directie volgens de OR reeds vele malen van haar goede intenties heeft blijk gegeven vindt de meerderheid van de ondernemingsraad dat het intern overleg in de praktijk in een te geringe mate doorwerkt. Met name wordt de KLM-directie ver weten dat zij het hogere en midden kader te weinig heeft doordrongen van het feit dat met de inwerktreding van de nieuwe wet op de Ondernemingsraden een groot gedeelte van medebeslissingsbevoegdheid is gedelegeerd naar het OR bestel waar door nog teveel volgens de oude structu ren wordt gewerkt. Als voorbeelden waar de zaak is misge gaan in het nabije verleden noemt de OR onder andere de inspraak bij het bedrijfs- onderzoek. De personeelsvertegenwoordi ging wenst hierbij reëele inspraak en zeg genschap. Volgens het OR-bestel zit zij niet verlegen om regeltjes die door het hoger kader worden opgelegd, maar zij wil zelf mede bepalen of het onderzoek nodig is, wat de belangen van de werkne mers zijn en hierdoor komen tot het mede- beslissen hoe zo’n onderzoek gestructu reerd dient te worden. Daarnaast is de OR in het geheel niet te spreken over de wijze waarop het lagere personeel over de be- drijfszaken geinformèerd wordt. Van bo venaf gedicteerde verslagen en het perso neelsblad de wolkenridder zijn de enige bronnen waaruit de arbeider op de werk vloer kan putten. Ook zit de kantinekwestie van hangar 12 de OR erg hoog. De afdeling perso neelszaken van de luchtvaartmaatschap pij, dit is een van de belangrijkste afdelin gen binnen de bedrijfsstructuur, meende tot verregaande automatisering van de kantine te moeten pvergaan. De OR was gezien eerdere ervaringen, niet overtuigd van het nut van een dergelijke maatregel. Zij menen dat het welzijn van de werkne mer met een dergelijke maatregel niet gedient is en verdachten de afdeling PZ bij de KLM ervan, de automatisering van het kantinecomplex uit kostenoverwegin gen door te zetten. Zonder enig overleg werd de OR geconfronteerd met de aan schaf van apparatuur voor de automatise ring. Ernstige bezwaren van de OR en het personeel konden tenslotte de beslissing van PZ ongedaan maken. Tenslotte spelen de door de KLM aange spannen rechtzaak over de interpretatie van het medezeggingsschapsartikel in de wet OR een rol, en het grote verlies dat in de strenge winter van vorig jaar werd geleden omdat het kader apparatuur had aangeschaft welke niet voor haar taak berekend was. Al met al vindt de OR dat er een onwerkbare situatie is ontstaan en heeft zij de KLM directie onder dreiging van de vertrouwenskwestie de brief aan het midden en hoger kader afgedwongen. President-directeur Sergio Orlandini wijt de moeilijkheden aan het gebrek aan er varing met het werken met de in 1979 van kracht geworden wet. De kolossale kluis heeft duizend safe-loketten, maar de capa citeit kan verdubbeld worden. Gezien de toenemende belang stelling ervoor zal dit ook wel gebeuren. Het is trouwens niet het enige nieuwe snufje'bij deze bank, want na een ingrijpende verbouwing die precies een jaar in beslag name is er heel wat meer veranderd. Het resultaat is een fraai maar met eenvoudige middelen ingericht bankgebouw met een „snelkas” voorzien van kogelvrij glas, een reisbureau met beeldsèhermterminal waarop een overzicht van nog beschikbare vakantiebestemmingen, een aan tal open balies, vijf spreekkamers en centraal de „bankadvi- seur”. Een experiment van de Rabobank, een all-round manof vrouw die op alle markten thuis is. Vier werknemers hebben er een speciale opleiding voor gevolgd en anderen hebben zich er voor aangemeld. Er werken zeventig mensen op dit Haarlemse hoofdkantoor. De Rabobank heeft een opmerkelijke groei doorgemaakt. In 1966 waren er nog maar drie kantoren met vijftien mensen, nu zijn dat achttien vestigingen in Haarlem, Overveen en Bloemen- daal, waar 137 werknemers in dienst zijn. Er staat bovendien een aantal uitbreidingen voor de deur. In het Julianapark komt een regiokantoor, de bank in Schalkwijk Andalusië wordt uitgebreid, de Amsterd.amstraat krijgt een regiokantoor met bovenwoningen en dezelfde plannen bestaan er Voor Haarlem- Noord aan de Rijksstraatweg. De autonome Rabobank Haarlem bestaat 76 jaar en is qua doelstelling te vergelijken met de Nutsspaarbanken. Er zijn bijvoorbeeld geen aandeelhouders en raad van commissarissen. De kapitaalverschaffers zijn de leden en andere klanten die voor hun geld een van voren bepaalde rente ontvangen. Eventu ele overwinst wordt gereserveerd om moeilijke tijden door te kunnen komen. Aldus de ideële doelstelling. De leden kiezen zelf een bestuur, dat rentetarieven vaststelt en het beleid bepaalt, en een raad van toe zicht. Het idee je dienstbaar te maken voor de gemeenschap is van burgemeester R. F. W. Raiffeisen die in 1845 in Duitsland een aantal naar hem genoemde „Kassen” zag verschijnen. In 1897 kwam de eerste Boe renleenbank in ons land. Een jaar later richtten.zes banken in Utrecht de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisenbank op. In Eindhoven ontstaat dat jaar uit 21 banken de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank. Pas in 1972 kwam het tot een fusie, waarbij de Rabobank ontstond. De véle zelfstandige plaatselijke banken volgden dit voorbeeld en de grootste bankinstel ling in Nederland was een feit. Inbraak. Kort na vertrek van het plant- soenpersoneel werd maandagmiddag in gebroken in de werkplaats van de ge meentelijke afdeling Groenvoorzieningen cian de IJmuidense Eenhoomstraat. De buit bestond uit een pompcompressor (waarde 900 gulden) en een hoeveelheid- handgereedschap. Door verwijdering van een boardbetimmering voor een vester verschafte men zich toegang. Aanrijding. Een 48-jarige Beverwijkse belandde dinsdag met een beenbreuk in het Rode Kruis Ziekenhuis na een aanrij ding aan de Westerlaan. Op haar brom fiets reed het slachtoffer van uit een par keerplaats de rijbaan zonder acht te slaan op een naderende personenauto bestuurd door een 56-jarige plaatsgenoot. Diefstal uit auto. Uit een personenau to geparkeerd aan de IJmuidense Hercu- --- lesstraat is maandagnacht een portemon- nee met driehonderd gulden aan bankbil jetten gestolen. Ook autopapieren behoor- X den tot de buit. Het betrokken voertuig, 7," eigendom van een 21-jarige Umuidenaar, S der in het noorden van de provincie. Per was niet afgesloten. 1000 arbeidsplaatsen volgen in Amster dam nog geen 90 jongens voortgezet on derwijs, in het noorden zijn dat er meer dan 200. De Amsterdamse arbeidsmarkt is in toenemende mate afhankelijk van forensen en dat aantal kan niet onbeperkt blijven groeien, zo meende Van Gelder. Hij wees er op dat de Amsterdamse indu strie hard terugloopt, veel harder dan in Nederland als geheel. De oorzaak daar van was volgens de gedeputeerde, dat vrij wat delen van de industrie op de arbeids- markt een zwakke plaats innemen. Als de arbeidsmarkt dan beperkt is vallen de zwakken af, zo zei Van Gelder. De gedeputeerde hield zijn genuor voor,' X dat de bedrijven hun eigen belang zouden moeten begrijpen. Wanneer zij niet sterk Z aan de stad waren gebonden konden zij X beter daarheen gaan, waar de arbeids- X markt ruimer is. „Daarmee zijn zij gehol- X pen en de achterblijvers krijgen wat meer X lucht”, aldus Van Gelder. De gedeputeerde signaleerde in zijn toe- spraak ook het probleem van de bedrijven die afhankelijk zijn van de bevolkingsom- vang ter plekke: de bakker, de school- x meester de kraamverzorgster etc. Minder x mensen betekent automatisch minder ba- x nen en de teruggang van het inwonertal liegt er niet om. Zo’n honderdduizend in de afgelopen tien jaar, zo zei de gedepu teerde. in Nederland studerende jongeren van Sri Lanka. Een culturele toegift die wat op zichzelf kwam te staan tegenover de vraagstelling („Welke vorm en inhoud voor de Velsense inbreng”) die als wezen lijke zaak volstrekt niet uit de verf kwam. Afgevaardigden van Terpentijn (Teken- en schilderclubs) beloofden ver vaardiging van „typisch Velsense” dorpsgezichten voor de expositie in Gal le. Een hervormde handwerkkring gaat voor hetzelfde evenement werkstukken leveren. Daarbuiten bleef een verzoek om suggesties vanuit een samengesteld fo rum onbeantwoord. De bijeenkomst was daarmee niet meer dan een herhaling van eerder geformuleerde hoofdlijnen voor het komende Holland-evenement. Geen greintje nieuws dus voor de buitenwacht die het voor meer inzicht in de relatie Velsen-Sri Lanka moet hebben van de. berichtgeving. Met een slotwoord door burgemeester P. J. Molendijk ging de met veel tam-tam aangekondigde manifesta tie als een nachtkaars uit Of Z Geen voorrang. Op de kruising Ples- manweg-Van Riemsdijklaan. ontstond dinsdagmiddag een aanrijding tussen een bromfiets, bestuurd door een 22-jarige Heemskerker en een personenauto. De betrokken automobilist, een 24-jarige Am sterdammer, reed op de Plesmanweg en kreeg geen voorrang van de bromfietser naderend vanuit de Van Riemsdijklaan. Een 55-jarige fietser uit Beverwijk raakte als derde bij de aanrijding betrokken. De man kreeg een hersenschudding. Voor hem en de bromfietser was opname nood zakelijk in het Rode Kruis Ziekenhuis. tr Een blik in de kluis van de Rabobank aan het Floraplein (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Bij de Rabobank in het Florapark bevindt zich onder het dakterras, waar personeelsleden bij mooi weer de lunchpauze doorbrengen, de eerste geldkluis in ons land waar klanten zonder begeleiding van een bankemployée in en uit kunnen lopen. De elektronisch beveiligde opbergplaats staat op de begane ^grond en is, mede door een drempelvrije route, ook makkelijk toegankelijk voor rolstoelgebruikers en be jaarden. Deze kunnen overigens al hun bankzaken in dit hoofdkantoor beneden afhandelen, klanten die goed ter been zijn moeten daarvoor een brede trap op. if “of pen beschikbaarstellen, blijken veel men sen de gang naar de bank een gezellige bezigheid te vinden. Met name het spaar- bankboekje is, ondanks alle nieuwe tech nieken, nog steeds „in”. Datzelfde geldt voor contant geld waarover het publiek blijkbaar graag wil beschikken ofschoon - giro en bankgiro het in veel gevallen j overbodig maken. Dat geldtransacties veel werk opleveren blijkt uit de groei van J de Rabobanken in Nederland. Twee jaar geleden werden meer dan vierduizend personeelsleden aangetrokken en het to tale personeelsbestand is thans 25.000. De J centrale banken in Utrecht en Eindhoven beheren veertig procent van alle spaargel den en van alle hypotheken wordt bijna eenzelfde percentage verstrekt. i *8 «s «s <000 - I mé-X' Het ontsteken van een ki w "I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7