Resultaten inspraak vastgelegd in nota Speciaal bevrijdingsfeest voor ouderen in Dienstencentrum Circus Boltini in Heemskerk Koningin Juliana neemt afscheid Verder in de nieuwe Story: 9 mF If i Schoolgebouw op Sri Lanka projekt leerlingenaktie haven- berichten Wijzigingen in programma voor nieuwbouw rond de Wijkertoren (Van een onzer verslaggeefsters) 1 5 I o- Nu overal te koop kort ijmonclnieuws weet er meerval Sa 1 SM I I /w Jm i f 11 a 1 1980 WOENSDAG 23 APRIL JUBILEUMEVENEMENT BAKHUIS ROOZEBOOM-INSTITUUT til I In teken van onderdrukking en verzet e 1 Bit Commissievergadering in Beverwijk Ml (H i JR* .C". 9 IJMOND I' r Koningin Juliana wil het Nederlandse volk een bijzonder afscheidscadeau geven, een boek over haar leven met dramatische en ontroerende herinneringen aan een dierbare periode. Kwart jeswerk Martine Bijl als schilderes. En kijk eens naar het resultaat! Bo Derek: ’’Waarom probeert men mijn huwelijk stuk te maken?” Prinses Christina ontroerde haar moeder met haar geweldige zangkunst. Max Koot fotografeerde onze toekomstige koningin met haar gezin. ••.Sj '"4 j (ADVERTENTIE) uitverkochte Na de opening worden voor de ouderen in het Dienstencentrum door Job Faber beelden vertoond van Beverwijk in de bevrijdingstijd. Na een korte pauze is er gelegenheid met elkaar te praten over die tijd, waarbij de ouderen wordt verzocht zoveel mogelijk voorwerpen of papieren mee te nemen die herinneringen aan die oorlogstijd oproepen. Daarbij wordt ge dacht aan foto’s, illegale kranten, oproe pen tot verzet of brieven. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het Dienstencentrum Beverwijk organiseert op bevrijdingsdag 5 mei een speciaal programma voor de ouderen in „De Nieuwe Slof’. Daarbij wordt min of meer ingehaakt op de ten toonstelling die in het ontmoetingscen trum wordt gehouden over verdrukking en verzet. Deze expositie wordt die och tend om tien uur officieel geopend en blijft te bezichtigen tot en met vrijdag 9 mei. Bonkaarten voor het lunchpakket zijn tot zaterdag 3 mei voor 3,75 verkrijgbaar bij het Dienstencentrum aan de Kerk straat, telefoon 20679. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het Bakhuis Rooze- boom-Instituut (Laurens Baecklaan 25, Beverwijk) leidt op voor laboratorium functies op het niveau van middelbare en hogere beroepsopleiding. Als op zichzelf staand opleidingscentrum be staat het instituut binnenkort 121/z jaar. Ietwat willekeurig is 25 april als da tum geprikt voor een jubileumviering met sportieve, kolderieke én bloedse rieuze programmapunten. Een inzame- lingsaktie ten behoeve van scholen bouw op het eiland Sri Lanka past duidelijk in de laatste categorie. Ani mator is mevrouw W. van der Werf-de Wilde, als docente bacteriologie aan de jubilerende school verbonden. taartpunt krijgt er een bittere bijsmaak door op het terras in Casablanca, Bang kok, Manilla en andere toeristische we reldcentra vaak direct grenzend aan armoe wij ken. Om de bereikbaarheid van de Grote Kerk en De Nieuwe Slof ten behoeve van ouderen, invaliden en leveranciers te ga randeren zal de projektgroep bij de verde re detaillering van het stadsvernieuwings gebied rond de Wijkertoren voorstellen doen. HEEMSKERK. In de nacht van don derdag 1 mei op vrijdag 2 mei zal het Circus Boltini worden opgebouwd in Heemskerk. Op het open terrein aan de Koningin Wilhelminastraat begint vrij dag de eerste voorstelling om kwart over vier ’s middags en de tweede vrijdag avond om acht uur. ’s Zaterdags worden er voorstellingen gegeven om drie uur en om acht uur. ~r De volièrevereni- Het gedicht „De vijfde mei” van Theun de Vries wordt voorgedragen door Jan Seelemeijer. G. J. Strobbe spreekt vervol gens over het verzet van toen en Roel Pomp over het verzet van nu. Na de lunch wordt het programma om half twee wat luchtiger voortgezet met een demonstratie van de volksdansgroep van het Diensten centrum, de opvoering van de sketch „April Dawn” door leden van KDO, vrij dansen en het met elkaar zingen van liede ren uit die tijd, zoals „Eens zal de Betuwe in bloei weer staan”. Op het danspro- gramma staat de „hoky poky”, die de ouderen zich nog ongetwijfeld herinne ren. Muzikale medewerking verlenen The Sea Stars uit Wijk aan Zee. Tijdens een verblijf van enkele weken eerder dit jaar werd zij direct gecon fronteerd met de veelheid van proble men waarmee dit voor het oog zo para dijselijke eiland worstelt. Haar broer, de heer. A. de Wilde, levert sinds een aantal jaren namens de NOVIB een bijdrage in de ontwikkeling van het district Anouradapoera, gelegen in het centrale bergland. Als zijn gaste ver nam mevrouw Van der Werf uit de eerste hand waar voor de eilandbewo ners de grote knelpunten liggen. Hon derden nederzettingen moeten het bij BEVERWIJK. De raadscommissie voor financiën vergadert donderdag 24 april van half acht in het Stadskantoor. Besproken worden de voorstellen aan de raad inzake de bouw van een training- sporthal en de aanpassing en uitbreiding van het ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof’. ontbreken van voorzieningen zonder enige vorm van onderwijs stellen. Op dit elementaire tekort speelt zij in met een balpennenaktie tijdens de jubileum viering op 25 april. Voor besteding van de opbrengst is alvast gekozen voor een vastomlijnd projekt; de bouw van een zogenaamde pre-school. Een bedrag van pakweg negenhonderd gulden is toereikend voor de opzet van zo’n on derwijsvoorziening. Een luttel bedrag met een optimaal rendement, al is dat, zo verklaart zij, niet in geldswaarde uit te drukken. „Pre-schools houden het midden tussen de ons bekende peuter speelzaal en een praktijkopleiding voor moeders. Vrouwen krijgen hier kookles. En worden verder voor ons vanzelfspre kende hygiënische beginselen bijge bracht”. Scholenbouw is kwartjeswerk gere kend naar gehanteerde bedragen. Van het verkochte schrijfgerei (stuksprijs 1,50) gaat een fors percentage in de Sri- Lankapot. De materiaalprijs bepaalt de bouwkosten voor het gekozen projekt. buiten gaat. Het drankje met de royale Bouwvakarbeiders werken voor een schijntje of helemaal pro deo aan dit soort gemeenschapsprojekten. De mini male bouwprijs heeft verder alles te maken met op Sri Lanka toegepaste Toni Boltini zelf maakt in 1980 zijn afscheidstoemee. Hij draagt zijn circus over aan zijn beide kinderen Josettë en Antoinette en hun echtgenoten Claudio Vasalle en Josaka Lorch. Na de afscheids- toumee in 1980 treedt het circus in 1981 op onder de naam Gezusters Boltini. Aan het programma van dit jaar werkt een keur van artiesten uit vele landen mee. De circustent heeft zevenduizend zitplaatsen en er mag wel heel wat bezoek van buiten Heemskerk komen wil men hier met uitverkochte voorstellingen draaien. bouwsystemen (vlechtwerk, nauwelijks spijkjers, houten hoofdconstructei). Baksteenconstructie, en paalfundering zijn volslagen onbekende begrippen in de bouwsector op het eiland. In het schoolgebouw aan de Laurens Baecklaan worden verder en filmverto ning en een stand in de hal vastgeprikt aan het Sri-Lankaprojekt dat volledige steun geniet van de schoolvereniging „De Baksteen” genaamd. Andere opmerkelijke jubileumitëms: een stand gewijd aan voedingsgewoon- ten in de Derde Wereld, afgetekend te gen de overdaad van de welvaartslan den, en een brokje propaganda voor het in Amsterdam gevestigde alterna tieve reisbureau AMBER. Volstaan wordt hier niet met reisboekingen en puur toeristische informatie. Een uit voerig beeld wordt van achter de balie geschetst van de situatie in het'gekozen vakantieland. Een domper in de meeste gevallen op het onbekommerde vakan- tieplezier waaraan zich de door- sneetoerist zonder oog voor de achter liggende ontwikkelingsproblematiek te start binnenkort een „stekkerscursus” van vier avonden, tijdens welke enkele praktische problemen op het gebied van de elektriciteit worden behandeld voor beginnende doe-het-zelvers. Klaverjassen De supportersvereni ging KIC organiseert op vrijdagavond 25 april een klaveijasdrive in de kantine van het sportpark „Rooswijk” in Velsen- Noord. ienen In het centrum „De Schans” aan de Schans in Beverwijk kan men vrijdag avond 25 april deelnemen aan kienwed- strijden. Leiding speelweek De Heemskerk se buurthuizen zoeken nog leiders en leid sters voor de speelweek die van 11 tot en met 15 augustus wordt georganiseerd voor de kinderen van kleuterscholen en lagere scholen. Voor informatie kan men zich wenden tot Jan v.d. Poel in het buurt huis „De Werf’, telefoon 33808. Alsweg, Baanstraat, Grote Houtweg, Burg. Scholtenstraat, dient door de vorm van het tracé en eventuele aanvullende verkeerskundige maatregelen een ver- keersafremmend karakter te krijgen. De weg moet aan beide zijden van een trottoir worden voorzien en de afstand tussen de weg en de gevels van de nieuwbouw moet minimaal vier meter bedragen, inclusief het trottoir. Stedebouwkundige uitgangspunten zijn onder meer pleinen voor Wijkertoren en de Nieuwe Slof, de Grote Kerk blijft mid delpunt, enkele buurtwinkels, een nieuwe aansluiting op de Alkmaarseweg en een ringweg om het gebied, autovrije pleinen en behalve de toegangswegen het geheel een voetgangersgebied. Het oorspronkelijke programma wordt aangevuld met: „De ontsluitingsweg Jan In Heemskerk worden zo’n tweehon derd wagens van het circus verwacht. Onmiddellijk na de laatste voorstelling vertrekt de circuskaravaan weer en rusti ge nachten zullen het in die omgeving niet worden. Deze nota wordt met de wijzigingen besproken tijdens een openbare vergade ring op 28 april van de commissie ruimte lijke ordening, die voor deze gelegenheid niet in het Stadskantoor vergadert, maar in het buurthuis „Wijk aan Duin”, waar dan de insprekers direct kunnen reageren op de eventuele discussies in de com missie. Het is de bedoeling, dat het gewijzigde programma van eisen in de mei-vergade- ring door de gemeenteraad wordt vastge steld. Een belangrijke wijziging betreft het woonhuis Kerkstraat 21 (pand Vessies). Dat moest volgens de uitgangspunten „zo mogelijk” blijven staan. Inspraakresul- taat is dat de projektgroep zich nu op het standpunt stelt, dat dit pand behouden dient te blijven en in de bebouwing dient te worden geïntegreerd. De projektgroep adviseert het gemeen tebestuur op basis van de inspraakresul- taten nu ook op korte termijn een woning marktonderzoek uit te voeren. Geconsta teerd is, dat vële jongeren zich niet laten registreren als woningzoekenden, gezien de uitzichtloze situatie. Juist aan die groep wordt geadviseerd zich wel in te laten schrijven. De projektgroep geeft het ge meentebestuur in overweging de woning- toewijzingsnormen ten aanzièn van jonge renhuisvesting in heroverweging te ne men. Bij het ontwerpen zal verder rekening worden gehouden met de bereikbaarheid va“n alle woningen voor rolstoelgebrui kers. Het programma van eisen en de nota van wijzigingen en aanvullingen kan men dagelijks raadplegen in het Informatie centrum Stadsvernieuwing aan de Ko ningstraat, waar deskundigen aanwezig zijn om toelichtingen te geven. In de projektgroep zijn door het buurt- comité „Rond de Wijkertoren” inmiddels plaatsen ter beschikking gesteld voor een rechtstreekse vertegenwoordiging van de toekomstige bewoners. Wat de eerste bouwlokatie betreft heeft de gemeente de gegadigden al min of meer geselecteerd en uit hun midden hoopt men vertegen woordigers in de projektgroep op te kun nen nemen. In de nota worden de volgende lokaties aangegeven: 1. het terrein dat oorspronkelijk was be stemd voor de bouw van het nieuwe poli tiebureau. Hier hoopt men in 1981 te kun nen gaan bouwen; 2. het terrein van de broodfabriek (Ï981- 1982); 3. de bouwlokatie Jan Alsweg (1981); 4. de boerderij, gedeeltelijk (1981-1983 en later). Met het deelgebied rond de Wijkertoren is inmiddels een goede ervaring opgedaan met en een belangrijke aanzet gegeven voor de verdere ontwikkeling van het ge hele gebied van de stadsvernieuwing. Een moeilijk punt blijft de overdracht van informatie door de deskundigen aan de belartghebbenden, die overigens vaak vol strekt hun eigen deskundigheid hebben in het beleven van hun woonomgeving. MAANDAG AANGEKOMEN: Marian ne, Varberg, Velsen; Transvag, Rouan; Vela, Bergen; Kaete Johanna, Felixtow- ne; Cam Ajous, Donala; Rijnborg, Karl stad, Beverwijk; Vaernland, Karlstad, Zaandam; Anelros Storm, Rotterdam, IJ- muiden; Stintfang, Honfleur; Edelgard, Nantes, IJmuiden; Isabel, Jolami; Salini- ki, Esbjerg; Langkoas, Bremen; Juan Car los Toro, Bilbao; Stellaria, Gotenburg; Ingrid Leonard, Nantes; Baltica,’ Hamina, Velsen; Paulina Brinkman, Rochester, IJ muiden; Young America, New York; Pampana, Gent; Rotterdam, Bremen; Gymbeline, Kings North; Kenrise, Ro chester, IJmuiden; Perelle, Belfast; Harte- beest, Cont. Plat, Velsen. Maandag vertrokken: Ank, IJmuiden, Noordzee; Wilhelmina, IJmuiden, Poole; Silver Falcon, Beverwijk, Noordzee; Co- ran-W, IJmuiden, Aberdeen; Saramacca, Noordzee; Riosal, IJmuiden, Hamburg; Neptunus, IJmuiden, Peterhead; Truso, Methill; Heidelberg, Hamburg; Transvag, Kopenhagen; Smit Lloyd, Velsen, Cont. Plat; Battersee, Thames; Marianne, Vel sen, Rotterdam; West Eagle, Velsen, Cont. Plat; Springbukk, Velsen, Cont. Plat; Baabe, IJmuiden, Stralsund; Hollandia, Zeebrugge; Mary Ann, Hamburg; Pluto, IJmuiden, Aberdeen; Vela, Rotterdam; Latona, Aberdeen; Dependent! IJmuiden, Oxelesund; Plancius, Charlestown; Rad- ness, IJmuiden, Rotterdam. Dinsdag aangekomen: Maasborg, Zaan dam, Bolsta; Holsatia, Bremerhaven; Smit Lloyd 16, Cont. Plat, Velsen; Carebe- ka-1, Pasajes; Annuity, Duinkerken; Nau tilus, Antwerpen, Velsen; Hattingen, Ant werpen; Waterdale, Antwerpen. Dinsdag vertrokken: Kako Maru, Bre men; Kindrence, Bremerhaven; Keathe Johanne, Felixtowe; Stellaria, Gotenburg; Vaermland, Hamburg; Edelgard, IJmui den, Solvesburg. BEVERWIJK.— De Projektgroep „Nieuwbouw rond de Wijkertoren” heeft een inspraakverslag doen verschijnen, waarin onder meer het programma van eisen is opgenomen met de gewijzigde tekst als gevolg van de inspraakresul- taten. Het scheppen van onderwijsvoor zieningen staat bo venaan op het lijstje van ontwikkelings activiteiten op Sri Lanka. Wat scho lengebouw op dit eiland inhoudt toont bijgaande foto. Van de naar onze be grippen geringe bouwprijs is het grootste bedrag met materiaalaanschaf gemoeid. „Vogelvreugd” ging „Vogelvreugd” houdt donderdag 24 I april een contactavond in café „Sport” I aan de Alkmaarseweg in Beverwijk. De I heer J. Alberd houdt een lezing over de I bedreigde landschapstypen sinds de ijstijd. Huurdersspreekuur In het buurt huis „De Lichtboei” aan de Luxemburg- laan wordt donderdag 24 april van 19.30 uur af weer het maandelijks huurders spreekuur gehouden. Stekkerscursus In „De Lichtboei” w*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9