Op vakantie gaan moet je ook leren 1 t in het kort <r - EEZ 1 A 1 (toeristische notities (door udojbuys 1 r hl kW n 1 TOERISME r l ir m Li ÏO lil mo*11 Eert an l naar H 7j lJi i 1 K. nada VoZC°r^ba («AM t 'w ■k w sf- en. is t Art teur erij ;er ze 1 De oude nog geheel Aral ba, die hellend leunt tegen H MAAR IK NEEM u nu mee, weg van de kust. Vorige week schreef ik al over het prachtige Toledo en de molens van Don Quichot in Campo de Criptana. Op naar Almagro. De Plaza Mayor is er adembenemend, rechthoekig en omzoomd door gale rijen. Al in de zestiende eeuw wer den er toneelstukken opgevoerd in het theater ohder galerijen, het Cor ral de Comedias, en vandaag de dag gebeurt dat nog, altijd in augustus, op het eind er van, tijdens de fiesta. Het is een beeldig stadje van niet meer dan 10.000 inwoners. Iets er buiten is de Parador Nacional - het staatshotel - gevestigd, in dit geval ondergebracht in een prachtig ge restaureerd klooster. Maar het is een stuk wereldser geworden, dan in de tijd dat er brave monniken vertoefden. In hun boekenkast, waar naar ik aanneem voorheen enkel godsvruchtige werken huis den, is nu verdekt een ijskastje met bier en gedestilleerd opgesteld. De krib is verdwenen en de bedden zijn er zacht. En in de refter wordt nu geurig voedsel opgediend. Ik koos voor Lam klaargemaakt in de stijl van La Mancha, maar ik heb het stoute idee dat de slager zich een Maar dat is wel zonde en hoe zonde dat is ga ik nu vertellen en neem ik u weer zo’n kroegje mee in. Nee, ik ben geen alcoholist, maar het zijn wel dè plaatsen bij uitstek waar je mensen kunt ontmoeten, levende mensen wel te verstaan. Ze zijn in het zuiden, nog overal, in de meest drukke vakantieplaatsen te vinden en leiden nog steeds een verborgen leven. Zoek ze maar eens op en dwaal eens door die straatjes die voor de meeste toeristen te hoog of te ver zijn. En u zult tot de ontdek king komen dat dat tè ver meestal slechts eeh paar honderd meter is. OP VAKANTIE GAAN MOET JE OOK LEREN. Die hele hordes die elk jaar naar de Spaanse kusten trekken, denken dat ze er ook mee bezig zijn, maar dat is slechts gedeeltelijk waar. De vorm, zoals die door de reisorganisatoren is ontwikkeld, is er een van verzorging van de wieg tot het graf. Zoals we dat van thuis al kennen, met alles er op en er aan. Een goed voorbeeld daarvan is de door mij al eerder beschreven Frank Wentink, de man die in dienst van Holland International een tweetal hotels (Hafria op Mallorca en Bomsol in Torremolinos) runt en dat doet met zo’n uitgesproken familiezjn en huiskamerplezier dat zijn gasten voor het merendeel een vakantie lang aan die omgeving gekluisterd blijven. i tink had op dat uur aan zijn bar zijn Happy Hour - twee drankjes voor de prijs van één - en ’s avonds stond er een menu voor nog geen tientje met de naam Bestek ’81 (dat is echt zo) op de kaart, nou daar moet ik het hotel niet voor uit. Ziet u, en dat is het nu juist, die behoefte is er niet en dan houdt eigenlijk alles op. de KLM gaat het rond vluchtenpakket boven Nederland uitbreiden. Al enkele jaren voert haar dochter, de NLM, dit soort vluchten uit met Fokker F-27 toestellen. Propellers dus, maar half mei wordt begonnen met rondvluchten per helicopter. Die worden dan weer uitgevoerd door een andere dochter van de KLM, KLM-Helicopters BV. De vluch ten worden zowel uitgevoerd met een Sikorsky S-76, een type heli copter dat plaats biedt aan twaalf mensen en waarmee de vloot zojuist is uitgebreid, als met de grotere S-61. De een biedt plaats aan maximaal twaalf per sonen, de ander aan vijfentwin tig. Het een en ander hangt af van de belangstelling en uiteraard van de beschikbaarheid, want de toestellen worden intensief ge bruikt voor de verbinding met de booreilanden op de Noordzee. De VW’s weten meer over tijden en prijzen DE MENSEN GENIETEN van die vorm, dus eigenlijk valt er niets onvriendelijks te zeggen. Als men sen zeggen, ja, maar ik houd hele maal niet van de Zangeres zonder Naam, ik vind ’r afschuwelijk, maar ik zie daarnaast dat ze vele duizen den altijd weer weet te boeien, dan ben ik toch geneigd te zeggen dat ook de Zangeres een goed artieste is. Dus die vakantievorm die Wen- tink en sommige collega’s van hem in de praktijk brengen is ook goed. Er beleven talloze mensen plezier aan, dus beweer het tegendeel maar eens. In Benalmadena, het Bijlmer- vormig aanhangsel van Torremoli nos, heb ik ook dingen beleefd die mij de haren te bergen deden rijzen; overvolle terrassen met tegen el kaar in schreeuwende artiesten. NIET OM AAN TE HOREN en om aan te zien, maar op die terras sen was toch geen plaats onbezet, sterker nog, er stond een rij wach tenden op het smalle trottoir langs de drukke verkeersweg, die onder meer naar Fuengirola voert. Af schuwelijk, in een woord. De ver bijstering moet van m’n gezicht te lezen zijn geweest, maar niemand die er op lette, iedereen hield enkel de bewegingen van eventuele ver- trekkenden op de terrassen in de gaten. Het is een vorm van toerisme waar ik niet dol op ben, sterker nog, die me niet in het minst aanstaat, maar weer zie je er duizenden van genieten, het is dus een kwestie van smaak. En dan laat ik het wel uit mijn hoofd, zo eigenwijs ben ik nou ook weer niet, om te zeggen dat het niet goed is. NOG EVEN OVER WENTINK en zijn collega’s; die doen eigenlijk goed werk. De mensen komen aan op (bijvoorbeeld) Malaga, treffen daar een Nederlands sprekende hostess, die hen de bus wijst en die verlaten ze pas weer in hun hotel, waar ook al een Nederlands spre kende receptioniste achter de bar staat. Waar ’s avonds een Neder landse artieste - die men van thuis, van de televisie of uit de krant kent - optreedt en voor de rest zijn er de videobeelden, die het Gooise ver driet ook op het schermpje aan de Costa laat zien. Zo ontgaat je een treffen van Ajax niet, maar even min het gepolijste (ik vind het zelf eigenlijk niet echt leuk, hoor je hem denken) quizzoptreden van de zo wel letterlijk als figuurlijk glad ge schoren Ivo Niehe. DE MENSEN KOMEN het hotel niet uit, komen in het hotel volko men aan hun trekken en beleven dus de vakantie van hun leven. Weer goed dus, en ik ben de laatste om te zeggen dat er ook maar iets mankeert aan het werk van Wen- tink c.s. Alleen, één ding, de mensen missen natuurlijk wel iets, zonder het te weten overigens, want dat kleine pleintje met die bankjes, iets uit het centrum van Torremolinos, waar de autochtonen - vaak nog in het klassieke zwart - samen komen, hebben ze gemist. Ja, ja, natuurlijk, daar stond een biljartwedstrijd, met koek-happen na, tegenover, maar ze hebben ook dat leuke kroegje (ja, ik moet het er weer over hebben) op de hoek van dat pleintje gemist. IK BEN ER WEL geweest en heb me er kostelijk vermaakt en ik heb er de lekkerste tapa’s gegeten - u weet wel die kleine hapjes - die ik me kan voorstellen. En het was nog voordelig ook. Ja, ik weet het, Wen- generatie had vergist en dat er ge woon een welgedaan, vooral vet, schaap onder het mes was gegaan. MAAR DAT KON DE pret allang niet meer drukken, na een feestelij ke ontmoeting, eerder die avond, in een naamloos etablissement aan de Plaza Mayor, een klein smal café. Voor een eventuele bezoeker, als u het plein op komt wandelen, rechts van de derde lantaarnpaal, duidelij ker kan het toch niet. Hoewel m’n Spaans woordenarsenaal slechts zeer gering is, ontsproot in die pij- pela toch een gezellige discussie, met veel mimiek en gebarentaal en het glas als eeuwige redder. Het was weer zo’n ontmoetingsplaats, waar ik aan het begin van dit verhaal op duidde, die bepalend is voor de cou- leure locale. ZONDER DIE ONTMOETING, met de man met de beaderde wan gen, de grijnslach onder de alpino pet en een waard die het niveau van het glas nauwgezet op peil hield, was Almagro niet meer geweest dan een monument van het verleden. Nu kwam dat tot leven, ook nog op de markt die ik de volgende och tend bezocht, klein, maar levendig en met opgewonden stemmen. Op die Spaanse markten kunnen we toch wel jaloers zijn; zelf vind ik het altijd een adembenemend schouw spel. Verderop, in Ciudad Real - een stad waarvoor je niet hoeft om te rijden - is die markt zelfs twee ver diepingen hoog. Boven de groente en vlees, beneden de vis. Toonbank naast toonbank, een eerlijker con currentiestrijd kan niet. De verlei ding bestond om toen oostwaarts te rijden, naar Valdepenas, het hart van een uitgestrekt wijngebied, waar de toerist her en der wordt opgeroepen aan een proeverij mee te doen, maar de tijd ontbreekt, Cordoba wacht op ons. Mét Granada is dat de stad die nog op het verlanglijstje stond. En ik moet zeggen, de eerste wint het met gemak én een forse voor sprong. Granada mag dan veel be zongen zijn, het Alhambra is adem benemend mooi, groots en uitge strekt, de Arabische wijken zijn gastvrij en gezellig en cultuurzoe- kers hebben in Granada dagenlang werk. Maar Cordoba is anders, war mer, naar mijn mening, en eenmaal verdwaald in de hellende straten van de tegen de Rio Gualdalquivir aangedrukte nog geheel Arabische oude stad, is het gelukkig toeven. Het is ook een verrassing om bin nen de logge muren van de grote moskee een kathedraal terug te vin den, die er na de Reconquista is gebouwd. Ik bofte, het was een feestdag in Spanje en de moskee kwam meer tot leven dan ooit. Uit de kathedraal klonk orgelspel en vulde de gewel ven onder de hoefijzervormige bo gen van de moskee. Het was een ontroerend moment. CORDOBA DUS, met een leven dig stadscentrum met rijke winkel straten. En als u dan toch naar de Costa del Sol gaat deze zomer, huur eens een auto en tuf eens het onbe kende achterland in: Granada, Cor doba, Sevilla, het is allemaal naast de deur. En zo’n dagje „spijbelen” zal u echt niet zoveel in bruin schelen voor luie vaders en luie kinderen, die er te beroerd voor zijn op moederdag nu eens zelf achter het fornuis te gaan staan, heeft de Streek-VW Hart van Brabant wat goedkope arrange menten samengesteld. Op de be treffende dag, zondag 11 mei, kan men in een aantal restaurants in die streek al aan tafel voor 9,25 per persoon, dus zelfs 4,50 min der dan het toeristenmenu. De fol der waar het allemaal in staat is aan te vragen bij de genoemde VW, Spoorlaan 416A in Tilburg, 013-436131. Ze hebben er ook nog een recreatiegids over alles wat er in het gebied te doen is, maar die kost twee gulden in de trek naar Spanje zit goed de klad. Daar kunt u dus van profiteren, bij bijvoorbeeld Inter- bome, die de huur van vakantie woningen in dat land met tien percent heeft verlaagd. Reden daarvan is volgens directeur Ruud van Dijk dat „de vraag naar vakantiewoningen dit jaar enorm is gestegen, behalve naar Span je”. Het aanbod bevat ongeveer 2000 villa’s en appartementen, die voornamelijk aan de Costa Brava en Costa Blanca. Een catalogus met prijsopgave is gratis ver krijgbaar bij Interhome. Locatel- likade 1,1007 JC-Amsterdam, 020- 640581 er9ens cfe Ba oude1 k*****^^1 rnirtie'5'6 entoprte(ooteir1 sche te9en a an9s naarGra: ^aza besterf' De 7 dat eer hee«. rt^de?^ n'aar -en dat de fiets in trek is wisten we al, maar volgens de samenwer kende provinciale VW’s in Gel derland en Overijssel neemt dit nog steeds alleen maar toe. Die VW’s hebbep nu net een brochu re uitgegeven waarin een groot aantal vakantiemogelijkheden staat, in duur variërend van drie tot negen dagen. Alles wordt voor de fietser geregeld, zelfs de baga- gfe wordt van hotel naar hotel ge bracht. Het staat aUerfiaal in die folder, die aangevraagd kan wor den bij de Provinciale VW Overijssel, Postbus 500 in Almelo en dan tenslotte nog een busbericht. Hans de Jong, de di recteur van het snel gegroeide De Jong Intratours heeft zich laten ontvallen dat hij het minst ge- troffeh wordt door de stijging van de brandstofkosten. „De kos ten van een passagier per buskilo meter zijn beduidend lager dan die van andere vakantievervoer- middelen”, meldde hij en maakte daar ook nog een rekensommetje bij, waaruit bleek dat wanneer per op een afstand van tweedui zend kilometer (Amsterdam-Salz burg) met een DC-9 met honderd passagiers aflegt dat dan 32 cent per passagier per kilometer aan vliegtuigbenzine kost. Voor een middelgrote auto met vier inzit tenden zou dat vier cent per kilo meter zijn en met een moderne toeringcar met 45 passagiers zou dat vervoer per hoofd per kilome ter op slechts 0,004 komen. Het is maar dat u het weet 4 W*" 7.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19