TERUGHOUDENDHEID ONDANKS STERKE WINSTGROEI Oplage dagbladen steeg 1,7 procent Rijksweg blijft leeg RSV-concern ziet toekomst zonnig in INSAID werkelijk alles op woongebied Deskundig advies in Insaid. NDP: rendementspositie slechter Duizenden liters Verlies verder afgenomen benzine in grond waterwingebied Pleidooi Nationale Investeringsbank: Nederland tekent Sociaal Handvest 1 1 25 ECONOMIE 19 80 DONDERDAG 2 4 APRIL i De nieuwe rijksweg 28 van Utrecht naar Amersfoort ligt er nog steeds verlaten bij. Aktiegroepen hebben bezwaarschriften ingediend tegen de aanleg van de weg. Het wachten is nu op een uitspraak van de Kroon. I I I I I I (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. „De marktomstan digheden maken ons voorzichtig in onze uitspraken voor het lopende jaar. Wij hopen dat wij met onze inspanningen in staat zullen zijn een goed resultaat te behalen”. I I w I erd ie (Van onze redactie economie) Kredieten voor energie Volgens Stikker is het besparende investeringen Unilever vreest gevolgen van economische recessie Isen ïd.) KOM NAAR INSAID VOOR: slaapkamers, moderne meubelen, klassieke meubelen, leren zitmeubelen, woningtextiel, keukens, sanitair, tegels, open haarden. I I I I BADHOEVE DORP Vlierstraat 25 (volg borden Industrieterrein). Tel. 02968 - 6612. Insaid is van maandag t/m zaterdag geopend. Vrijdagavond koopavond tot 21.00 uur. Stikker: „RSV heeft juist zijn uiterste best voor de ROS gedaan. Dat de ROS nu niet wordt opgericht, komt door de tegenvallen de resultaten en de slechte marktvooruitzichten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nationale Inves teringsbank (NIB) onderzoekt de mo gelijkheid om het bedrijfsleven tege moet te komen met een kredietmoge lijkheid speciaal gericht op de finan ciering van energiebesparende inves teringen. Schattingen over de omvang van die markt lopen uiteen; ze zijn ook afhanke lijk van wat wel en wat niet tot de energie besparende apparatuur wordt gerekend. De reorganisatie van de vleesgroep vergde in het afgelo pen jaar 60 miljoen tegen 10 miljoen in 1978. Unilever-Nederland draagt thans slechts 3 procent aan de winst van het concern bij, terwijl zij ruim 9 procent van de omzet voor haar rekening neemt. In Engeland gaat het duidelijk beter. Daar is de bijdrage aan de winst 20 a 25 procent, dank zij de lagere belasting ook, bij een aandeel in de verkopen in de orde van grootte van 20 procent. De activiteiten in de VS maken tien procent van het totaal uit. Er is in de laatste jaren bij Unilever, vooral in Europa, veel gedaan aan de verbetering van de produktiviteit. De raad van bestuur verwacht dat dit voort zal gaan. De produktiviteitsverbetering werkt geleidelijk door in de resultaten. Unilever besteedt grote aandacht aan pro- duktverbetering en introduktie van nieuwe produkten. Ook wordt voortgegaan met het verbeteren van de effi ciency in alle onderdelen van de organisatie. Samenvat tend kon Van den Hoven melden dat de marktpositie van Unilever in vele opzichten uitstekend is. 70 bij de vleesgroep. Het rendement van Unilever-Nederland vertoonde vo rig jaar een bemoedigende verbetering, maar de winstge vendheid is nog steeds onvoldoende, aldus Van de Hoven. Bij een omzet van 4897 miljoen werd een winst behaald van 27 miljoen gulden tegen vorig jaar 8 miljoen gulden bij een omzet van 4510 miljoen. Het rendement op het geïnvesteerde vermogen verbeterde van 2,4 tot 4,2 procent. De doelstelling is dit geleidelijk op te voeren tot 6, 7 of als het kan 8 procent. Wanneer dat bereikt zal kunnen worden kon Van den Hoven niet zeggen. De uitvoering van de reorganisaties blijft een druk uitoefe nen op de resultaten. De problemen schuilen voorts vooral bij de exportprodukten. De koersstijging van de dollar maakt de concurrentiespositie overigens wel beter. wing is nodig, die het opheffen van knel punten op de arbeidsmarkt en het tegen gaan van het zwarte circuit ten doel heeft, zo staat in het jaarverslag. Het wegnemen van de knelpunten op de arbeidsmarkt is, vindt de NIB, in belang rijke mate een mentaliteitskwestie, er zal een andere waardering moeten worden ontwikkeld terzake van deelneming aan het arbeidsproces. De directie van de bank onderstreept in het verslag de noodzaak van verbetering van de rentabiliteit van het bedrijfsleven, waarvoor een gezamenlijke inspanning van de sociale partners en de overheid nodig is. Bij een betere rentabiliteit zal er meer aanbod van eigen vermogen komen en dat is dringend noodzakelijk, omdat uitbreiding van het eigen vermogen de financieringslasten van investeringen ver mindert. Nu remt de financiële structuur van het bedrijfsleven de investeringslust, omdat er te weinig eigen vermogen is. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De gezamenlij ke oplage van de Nederlandse kranten steeg in het afgelopen jaar met 1,7 procent. Het rendement verslechterde iets. ft t ivel 1,60 105,00 305,00 7,10 (60.00 Deze mogelijkheid is bedoeld voor be drijven waarvan de financiële opbouw een belemmering vormt voor het uitvoe ren van dergelijke investeringen, zo blijkt uit het verslag van de NIB over het afgelo pen jaar. De directie wijst op de noodzaak van verdere energiebesparing en op de goede kansen daarvan voor het bedrijfsleven waar het gaat om het ontwerpen van gerichte procestechnieken en de vervaar diging van apparatuur. Dit heeft zowel betrekking op de thuismarkt als op de exportmogelijkheden. Er is een grote markt op het vlak van energiebesparende apparatuur voor industriële toepassingen. 50 40 .00 .00 ,50 .00 .00 .20 .80 .20 .00 .00 .20 .50 ,50 .50 ,00 .00 ,00 ,00 .30 ,50 ,00 ,00 1,00 >,00 3.00 >,00 3,00a 1,00 1,00 3,50 1,00 3,30 0,50 1,50 6,00 1,50 4,00 4,00 4,50 9,00 2,00 9,50 6,90 4,00 2,00 1J0 0,00 4,00 0,50 2,10 ■4,40 '0,30 I, 00 2,40 >2,00 '0,50 <6,50 5,00 <1,00 <0,00 '1,20 ’0,50 >0,00 76,001 >2,00 10,00 33,50 35,00 II, 50 14,50 13,00 15,00 >1,00 15,00 75.00 Zeker op langere termijn bestaan er ex- portkansen voor zogenaamde economi sers (besparingapparatuur) en cv-ketels waarin nieuwe besparingsvindingen zijn verwerkt. De inspanningen moeten vooral gina’s daalde met 0,8 procent tot 14,5 en het gemiddeld aantal advertentiepa gina’s klom met 2,4 procent tot 13,2. Daarmee kwam de verhouding tussen de redactionele en advertentionele ko lommen op 52: 48. Zeer slecht te spreken is de NDP over de afschaffing door de regering van het BTW-nultarief voor dagbla den. Daarmee is volgens de NDP, een nieuwe versie ingevoerd van het zo gehate dagbladzegel, dat in 1869 werd afgeschaft. Tot die datum mochten kranten alleen verschijnen als ze een dagbladzegel droegen dat het teken was dat de krant belasting had betaald. De NDP vindt de herinvoering van de verbruiksbelasting voor wat zij noemt „in de democratie onmisbare informa tie” een „fiscalistische denkwijze”. De verscheidenheid aan Nederland se kranten is vorig jaar niet aangetast. Het aantal dagbladen met een zelfstan dige redactie (50) is onveranderd ten opzichte van 1978. Tenslotte zijn de dagbladuitgevers niet bijzonder te spreken over de voor alsnog enige journalistieke vakoplei ding in Nederland. De NDP consta teert dat de School voor de Journalis tiek in Utrecht er nog steeds niet is in geslaagd om een deeltijd-opleiding van de grond te krijgen. De NDP dreigt geen bestuurlijke verantwoordelijk heid meer te dragen voor deze school, indien binnen dat instituut niet snel orde op zaken wordt gesteld. Gedoeld wordt op de verschillende opvattingen, over de manier waarop het onderwijs georganiseerd moet worden, die heb ben geleid tot het aftreden van het bestuur van deze school. Verbetering van de rentabiliteit alleen zal niet voldoende zijn: daarnaast zal de overheid via fiscale maatregelen het ne men van aandelen door particulieren moeten stimuleren. De bankdirectie denkt daarbij aan het voorkomen van dubbele belasting over uitgekeerde winsten van vennootschappen. Verder wijst zij op de in Frankrijk bestaande mogelijkheid om aandelenaankopen gedurende een be paalde periode tot een maximumbedrag op het fiscale inkomen in mindering te brengen. Dit blijkt uit het vandaag gepubli ceerde jaarverslag van de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers (NDP). In totaal werden vorig jaar ruim 4,5 miljoen kranten gedrukt. De stijging van de oplage kwam voor het grootste deel voor rekening van de regionale dagbladen, die hun produktie met 3,3 procent zagen groeien. De landelijke avondbladen zagen hun oplage stijgen met 0,4 procent, terwijl de landelijke ochtendbladen 1,2 procent minder kranten produceerden. De rendementspositie verslechterde door een toeneming van de produktie- kosten met 7,9 procent en daartegeno ver een stijging van de inkomsten met niet meer dan 6,2 procent. Algemeen- secretaris Van der Zande van de NDP stelt echter, dat deze verzwakking van de rendementspositie niet verontrus tend is. „Voor negen dagbladen is er echter reden tot zorg”, aldus de secre taris. Hij verwacht dat in het komend jaar door gestegen abonnenement- prijzen weinig nieuwe abonnees, met daarbij een zeer kleine toeneming van de advertentie-omvang. Ook in 1979, zo blijkt uit dit jaarver slag, is de krant weer dikker geworden. De omvang was gemiddeld 27,7 pagi na’s per dag en dat overtreft het re- cord-cijfer van 1978 met 0,7 procen.t Het gemiddeld aantal redactionele pa- Op de persconferentie naar aanleiding van het verschijnen van het jaar verslag van RSV liet presi dent ir. A. Stikker van de raad van bestuur zich bij zonder optimistisch uit over de toekomst van het concern. Want over vorig jaar bedroeg het verlies nog maar 21,9 miljoen gul den, tegenover 59,7 miljoen in 1978. Dat laatste cijfer was trouwens sterk geflat teerd, omdat RSV dat jaar bijna 60 miljoen aan bij zondere baten kon opvoe ren als gevolg van de ver koop van huizen. In een jaar tijd, aldus op West-Duitsland worden gericht omdat de ontwikkeling van met name deze appa raten in ons land verder is gevorderd dan daar, aldus de NIB. In de sfeer van energiebesparing in de industrie lijken de beste mogelijkheden te bestaan voor met gas aangedreven appa raten, omdat op dit terrein in ons land veel kennis bestaat. Men moet dan wel reke ning houden met verschillen in overheids voorschriften en de manier van energiè- voorziening en verder met klimatologi sche omstandigheden en met internatio nale concurrentie, gezien het feit dat voor al in landen als West-Duitsland, de VS en Engeland al een industrie voor energie besparende materialen en apparatuur is ontstaan. In beginsel is de exportmarkt echter groot omdat ook andere energie-importe- rende landen afremming van de groei van het energieverbruik nastreven. Tot dus ver is de markt voor isolatie het meest ontwikkeld, vooral die voor huizen: dit ih verband met het Nationaal Isolatieplan, in het kader waarvan jaarlijks gemiddeld 200.000 woningen worden behandeld. Verder zal de komende jaren het aantal op stadsverwarming aangesloten huizen stijgen. Daardoor ontstaat een grqeiende markt voor apparatuur als warmte-krach- tinstallaties, leidingssystemen, isolatiema teriaal, regelapparatuur en warmteme ters. Al deze markten zullen blijven groei en; voor aarzelingen vanwege een moge lijk tijdelijk karakter bestaat geen reden, aldus de NIB-directie. Sociale vernieu- Aldus de voorzitter van de raad van bestuur van Unilever NV, de heer H. F. van de Hoven, in een perscon ferentie bij het verschijnen van het jaarverslag. Hij zei onomwonden duidelijk somberder te zijn dan een jaar geleden. „Dat is ook begrijpelijk”, zo voegde hij eraan toe, „als we kijken naar de economie: de economische groei in de wereld zal minder groot zijn en de inflatie zal hoger worden. Deze omstandigheden zijn voor een verbe tering van de winstgevendheid van het bedrijfsleven niet bevorderlijk. Het laatste is anders, met name in Europa, essentieel voor de toekomstige groei, de investeringen en de werkgelegenheid”. Over de gang van zaken in de eerste paar maanden kon Van den Hoven nog niets zeggen. In het afgelopen jaar behaalde het Unilever-concern, dat dit jaar vijftig jaar bestaat, een wat de voorzitter van de raad van bestuur noemde „redelijk resultaat”. De omzet steeg met 10 procent tot 43.251 miljoen, waarvan de volumestijging 3,5 procent was. De nettowinst nam met 240 miljoen toe tot 1328 miljoen. Het nettoresul taat in procenten van de verkopen verbeterde van 2,8 tot 3,1. Het slotdividend over 1979 bedraagt zoals bekend 6,32 waarmee het totale dividend komt op 9,88 per aandeel van 20 nominaal, dit bedroeg 8,80 over 1978. De resultaten in het afgelopen jaar liepen geografisch gezien nogal uiteen. In Europa verbeterde de bedrijfs winst enigszins. De nettowinst steeg er veel meer, vooral door de genoemde lagere belasting in Engeland. De UAC International had een moeilijk jaar, vooral door de moeilijke omstandigheden (invoerbeperkingen) in Nige ria. Tegen het eind van dit jaar wordt daar weer een normale situatie verwacht. In de VS behaalde Unilever in totaal een aanzienlijk hogere winst. Dit vooral dank zij National Starch, een onderneming in de chemische sec tor die in 1978 werd overgenomen en nu voor het eerst het gehele jaar in de cijfers is opgenomen. Lipton (andere levensmiddelen dan margarine, oliën, vetten en zuivel- produkten) had een uitstekend jaar, maar Lever Bro thers is nog lang niet uit de problëmen. In de overige landen buiten Europa was de gang van zaken bevredi gend. De resultaten in guldens werden evenwel nadelig beïnvloed door lagere wisselkoersen. De moeilijke periode die pok de VS in economisch opzicht doormaakt, heeft het vertrouwen van Unilever in dat gebied op langere termijn niet veranderd, aldus de voorzitter van de raad van bestuur. In de wasmiddelen branche bokst Lever Brothers tegen een grote concurren tie op, met name van Proctor and Gamble. Verlies werd geleden in de margarine en vetten. Hier liggen de grootste problemen. In Lever Brothers wordt voorlopig nog veel geïnvesteerd en het zal geruime tijd duren voordat bij dit bedrijf een bevredigende situatie is bereikt. Wat de produktengroepen betreft zag Unilever een flinke terugval bij de bedrijfswinsten van margarine, oliën en vetten, namelijk met tien procent. Bij bijna alle overige produktgroepen was er sprake van een stijging, met uitzondering van verpakkingsmateriaal en UAC International. Vooral de groep andere levensmiddelen had met een stijging van 25 procent een uitzonderlijk goed jaar. De omzet van wasmiddelen in Europa steeg sterk en de marktpositie van Unilever verbeterde. De slechte gang van zaken bij margarine, oliën en veften is vooral het gevolg van twee langdurige stakingen eh grotere verkopen van gesubsidieerde boter in de Europese Gemeenschap. Het aantal medewerkers van Unilever wereldwijd daal de van 316.000 tot 309.000. In Europa ging het achteruit van 188.00 tot 178.000. Dit is voor 60 procent te wijten aan de overdracht van de winkelbedrijven MacMarkets in Engeland aan een andere onderneming. Verder waren er een aantal reorganisaties en bedrijfssluitingen. In Nederland verminderde het personeelsbestand met -1-1- Elke zaterdag zijn er gerenommeerde binnenhuis- architekten aanwezig in Insaid. Zij maken graag een uurtje voor u vrij om uw problemen op te lossen of u een goed advies te geven. U kunt ook een afspraak maken voor een bespreking op een ander tijdstip. Gratis. EINDHOVEN (ANP). Op de grens van het Eindhovense waterwingebied is niet zesduizend liter benzine in de grond terechtgekomen, zoals aanvankelijk werd verondersteld, maar minstens twintigdui zend liter. 3 Tot die conclusie is de dienst gemeente werken gekomen na een onderzoek. De benzine is gedurende vier jaar gelekt uit een tank van een benzinestation aan de Gestelsestraat in Waalre. De benzine drijft op het grondwater, zo is gebleken uit het onderzoek, waarvoor 35 peilbronnen moesten worden geboord. Ongeveer vijfduizend kubieke meter grond is met de benzine doordrenkt. Die grond moet worden afgegraven. De kans dat het Eindhovense drinkwater wordt vervuild, is volgens de dienst gemeente werken gering. Zes voormalige water bronnen zijn drooggelegd. Inmiddels is al 6.700 liter verontreinigd water, waarin de benzineconcentratie aanvaardbaar klein was, overgepompt in het riviertje de Ton- gelreep. Door het droogleggen van de bronnen is de produktie van drinkwater met tien procent teruggelopen. Inmiddels is een nieuwe bron aangeboord. Mocht de drink watervoorziening desondanks gaan stag neren dan kan het Eindhovense waterbe drijf een beroep doen op het waterbedrijf van Philips en op de waterleidingmaat schappij Oost-Brabant. Verwacht wordt dat het zeker tien jaar zal duren voordat het hele gebied is gezui verd. Met die operatie is naar verwachting een bedrag gemoeid van een miljoen gul den. Enige tijd geleden al heeft de ge meente Eindhoven de exploitant van de betreffende benzinepomp en de benzine- maatschappij Aral aansprakelijk gesteld voor de schade. 560 tot 15.402. Bij de vleesgroep, waar in 1978 een reorganisatie startte, verdwenen 278 mensen, waarmee het bestand op 3149 kwam. De verwachting is dat de ontwikkeling in ons land dit jaar dezelfde trend zal vertonen: nog een 500 man weg, waarvan 175 in de vleesgroep. Hiertegenover staan 500 vacatures, waarvan (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Nederland heeft het Europees Sociaal Handvest als twaalfde lidstaat in Straatsburg bekrachtigd. Het handvest heeft het karakter van een raamverdrag dat beginselen bevat die de lid-staten in hun sociaal beleid zullen na streven. De beginselen en normen die in het handvest zijn vastgelegd hebben onder meer betrekking op: het recht op arbeid en het recht op billijke arbeidsvoorwaar den zoals bijvoorbeeld verlof met behoud van loon, redelijke dagelijkse en wekelijk se werktijden. Voorts gaat het om het recht op gelijke beloning voor mannen en vrouwen, het recht op vrijheid van organisatie en col lectief onderhandelen alsmede het recht op sociale zekerheid en medische bij stand. Het betreft ook het recht op beroepsopleiding, op economische en so ciale bescherming van het gezinsleven en het recht van migrerende werknemers en hun gezinnen op bescherming en bijstand. Met de bekrachtiging van het handvest is het stakingsrecht van niet in overheids dienst zijnde werknemers erkend. Bij be krachtiging wordt nog een voorbehoud gemaakt voor het stakingsrecht van amb tenaren. ROTTERDAM. Het Rijn-Schelde-Verolmeconcern (RSV) is door het diepste punt van het dal heen. Tachtig procent van de concernonderdelen heeft een positief bedrijfsresultaat. Die tendens zal zich - onvoorziene omstandigheden daargelaten - ook dit jaar voortzetten. handhaven van de grote scheepsnieuwbouw en offshore - waarvoor de Rotterdamse Offshore en Scheepsbouwcombinatie (ROS) zou worden opge richt - een onhaalbare zaak. Met klem sprak hij berichten tegen dat RSV het initiatief zou hebben genomen tot het besluit de ROS niet op te richten. Stikker, is het bedrijfsre sultaat van RSV eigenlijk verbeterd met 100 miljoen. Die verbetering van de re sultaten is vooral te dan ken aan de gunstige gang van zaken in de sector scheepsreparatie, de winst van de Verolme-werf in Brazilië en het afstoten van de grote scheeps nieuwbouw en offshore- activiteiten.. Een zware te genvaller werd geboekt in de groep proces en energie, waar het resultaat ten op zichte van 1978 met 46 mil joen gulden verslechterde. I I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25