Finale Nottingham-HSV t i a’ f Finale FC Valencia-Arsenal IP* If 11 JBpr V Misrekening van Juventus imhu ■■I ONDANKS UITSCHAKELING 2,25 MILJOEN RIJKER 1 fli o l? ..Sr m F 1 ,3 Eu BH*». «Jtk 1980 DONDERDAG 2 4 APRIL 30 31 SPORT I J Ei I XJ I tgg1 if gaMi bil I x'' Zoek gespeeld Besluit geheim |rr.: M J Kansen gemist I Mentale klap 9 W - - r 5 l 5 Ajacieden hebben an unen. s. HSV BLINKT UIT De gele kaart voor Boeve IN EERSTE HELFT I 4 I JAN PREENEN Lerbv als doelwit van Enoelse tegenstanders Hii oaat zonder oardon onderuit Li In Amsteram won Ajax weliswaar met 1-0, maar door cijfers van de eerste wedstrijd (2-0 voor de Engelsen) was dat onvol doende. In Hamburg herstelde HSV zich volledig van de eerste AMSTERDAM/HAMBURG. Nottingham Forest en HSV Hamburg gaan de finale van Europa Cup 1 (landskampioe nen) spelen. Ze bereikten die plaats nad e tweede halve finalewedstrijd tegen respectievleijk Ajax en Real Madrid. In de eerste helft forceerde de ploeg weliswaar tien hoekschoppen, maar niet één kans. Het enige dat Ajax benikte waren twee gele kaarten voor Meutstege, die Robertson hard afstopte en daaraan zelf een blessure overhield (in de rust werd hij dan ook afgelost door Zwam- wedstrijd (2-0 nederlaag) door met 5-1 te winnen. Ajax-Nottingham Forest 1-0 (0-0). 66e. Lerby 1-0. Toeschouwers: 62.000. HSV-Real Madrid 5-1 (4-1). 11 Kaltz (penalty) 1-0, 17 Hrubesch 2-0, 31 Cunningham 2-1, 41 Kaltz 3-1, 44 Hrubesch 4-1, 90 Memering 5-1. Scheidsrechter: Michelotti. Toeschouwers: 60.000. born) en voor Boeve, die Francis onderuit kegelde. Aangezien hij al eerder in het seizoen op de bon was geslingerd kon Boeve de eindstrijd in Madrid al in de 18e minuut uit zijn hoofd zetten. (Van onze sportredactie) HAMBURG. De enorme storm, met snelheden tot orkaankracht die Ham burg het afgelopen weekeinde teisterde, heeft zich gisteravond voortgezet in het Volksparkstadion van de Westduitse havenstad. Net zo min als het dak van de tribune in het oude stadion van HSV aan de Rothenbaumchaussee bleek Real Madrid bestand tegen een dergelijke beproeving. Met uitzondering van de spaarzame momenten, waarop de Ham burger Sportverein wat gas terugnam, kreeg de Spaanse kampioensploeg een ongelooflijke stroom van aanvallen te verwerken. De „orkaan” liet zijn sporen zeer dui delijk na. Toen de ontstellend zwak lei dende Italiaanse arbiter Michelotti een einde maakte aan de verrukkelijke par tij voetbal, waren ér vijf gapende bres sen geslagen in het eens zo onverwoest bare bastion van Real Madrid. 0 tot nd n 11 I „Die derde goal was voor ons fataal”, zou Vujadin Boskov later zeggen. „Als we bij 2-1 de rust hadden kunnen halen, zou er nog niets aan de hand zijn ge weest”. Maar Real zou zelfs de rust niet halen bij 3-1, omdat Hrubesch op slag van tijd voor de tweede keer raak kopte (4-1). Die dreun bleek niet meer verwerkt te kunnen worden. Boskov slaagde er niet in zijn ploeg in de pauze op te peppen. Real probeerde wel aan te vallen want tenslotte hadden ze aan één treffer vol doende om alsnog de eindstrijd te halen. HSV gaf de Spanjaarden genoeg ruimte, maar tot het 16-metergebied. Verder niet. Er kwamen wat kansjes, maar echt zoden aan de dijk zette het niet. Het was eigenlijk alleen Laurie Cunningham, die voor gevaar zorgde. De donkere Brit snelde regelmatig Hidien voorbij, maar de man die zijn voorzetten moest afron den spitsspeler Santillana had wei nig in te brengen tegen het sterke centra le duo Nogly-Buljan. met tien man (één speler was al snel uit het veld gestuurd) manhaftig had verdedigd. FC Valencia-FC Nantes 4-0 (2-0). 9e Bonhof 1-0, 43e Subirats 2-0, 58e Kempes 3-0, 73e Kempes (strafschop) 4-0. Toe- sschouwers: 48.000. Juventus-Arsenal 0-1 (0-0). 88e Vaessen 0-1. Toeschouwers: 70.000. Real Madrid, zes keer winnaar van de I belangrijkste Europese beker, strompel de over het veld. Straks, eind mei, zullen de spelers in het eigen Bernabeu-stadion mogen toekijken, hoe HSV en Notting- j ham Forest gaan strijden om de beker, I die zo royaal is vertegenwoordigd in de enorme trofeeënhal van Real Madrid. JAN VAN DER NAT I Toe- j en Het enige doelpunt in Amsterdam. Lerby (op deze foto niet zichtbaar) heeft de bal in de touwen gejaagd. Rechts Schoenaker. 1 Zijn ploeggenoten leken hem snel te zullen volgen, zeker toen Nottingham Fo rest, dat in de eerste 45 minuten op on- Engelse wijze een muur van verdedigers opwierp, in het tweede bedrijf geleidelijk aan meer initiatief begon te onderriemen. De stand van 2-1 was natuurlijk pure winst voor Real, dat dacht met die score de rust te kunnen halen. Maar de terug val van HSV was slechts schijn. Een minuut of tien voor de rust werd de gaskraan weer volledig opengedraaid. En opnieuw werd Real zoek gespeeld. De laatste minuten van de onvergetelij ke eerste helft werden de Spaanse ploeg fataal. Een schitterend schot van Kaltz, van zo’n dertig meter, sloeg als een vlijmscherop mes door de verdediging en Miguel-Angel had het nakijken. Met zijn medewerking heeft Ajax voor het eerste sinds jaren weer winstcijfers in de boeken staan, die door toernooien in augustus in Amsterdam, Keulen en Ma drid alleen maar groter kunnen worden. Het zou daarom niet meer dan menselijk zijn als juist hem opening van zaken zou worden gegeven, of zoals Beenhakker zelf stelt: „Desnoods ga ik weer terug naar de jeugd, als ik maar weet waar ik aan toe ben”. 5-1. Een eindstand waarvan HSV-trai- ner Branko Zebec en de zijnen alleen maar hebben kunnen dromen. Op de forse nederlaag, die zijn weerga in de geschiedenis van Real Madrid niet kent, valt niets maar dan ook helemaal niets af te dingen. Met iets meer precisie aan HSV-zijde, zou de „Koninklijke” zelfs zijn afgeslacht als de eerste de beste amateurclub. De defensie van Real Madrid is beslist niet één van de beste, maar met de routine van een Pirri en Benito had toch een betere prestatie verwacht mogen worden. De kleine Benito, die bekend staat als een van de gemeenste verdedi gers van Europa, maar die zich gisteren redelijk netjes gedroeg, werd volkomen zoek gespeeld door Horst Hrubesch. De kersverse spits van het Westduitse natio nale elftal, die onlangs tegen Oostenrijk zijn debuut maakte, scoorde twee van de vijf HSV-treffers met magnifieke kop ballen en kreeg daarnaast nog een hand vol riante mogelijkheden. Een andere Spanjaard, die werkelijk alle hoeken van het Volksparkstadion heeft gezien, is de pas 21-jarige Perez Garcia. Evenals in Madrid werd hij be last met de bewaking van sterspeler Ke vin Keegan. De Brit had zich in de Spaanse hoofdstad nauwelijks laten zien, waardoor Garcia een „schijnover winning” boekte. Gisteren heeft hij ei genlijk alleen maar de hielen gezien van Keegan, die een wereldpartij speelde. Na een kwartier in de tweede helft besloot Real-trainer Vujadin Boskov zijn talent te Sparen en gaf hij midden velder Angel de opdracht Keegan verder in de gaten te houden. De Engelsman, die aan zijn laatste jaar in Hamburg bezig is, heeft dat geweten. Met een serie zeer grove overtredingen probeerde An gel aan zijn schier onmogelijke opdracht te voldoen. Routinier Del Bosque assis teerde hem daarbij zes minuten voor het einde door Keegan keihard op het hoofd te slaan. Scheidsrechter Michelotti deed een van zijn weinig goede daden en stuurde Del Bosque uit het veld. Keegan speelde, duidelijk aangeslagen, de wed strijd uit. Inmiddels was de stand 4-1, een score die in een prima eerste helft werd be- reikd. HSV joeg met volle overgave op de allesbeslissende vijfde treffer. Die werd zeer lang tegengehoudèn door Mi chelotti. Zo gemakkelijk als de Italiaan HSV in de tiende minuut ten onrechte een Strafschop had toegekend (Kaltz scoorde daaruit 1-0), zo laconiek rea geerde hij in situaties, waarin voor hon- DeSondanks is de beslissing over zijn toekomst bij Ajax al gevallen. Voorzitter Harmsen: „Intern weten wij wat er gaat gebeuren, maar we willen dat besluit nog niet naar buiten brengen. Ik ben niet ontevreden over hem”. Met die cryptische opmerking zal Beenhakker het voorlopig moeten doen. In plaats dat hij donderdag hoort hoe hij zijn carrière „mag” vervol gen, moet hij nog tot „om en nabij 1 mei wachten”. Een van de Duitse uitblinkers. Horst Hrubesch (twee goals) in duel met Gregorio Benito die volledig werd zoek gespeeld door de HSV-speler. In cijfers werd de suprematie echter verder niet meer uitgedrukt, zodat de zege van Ajax uiteindelijk niet meer dan een Pyrrusoverwinning was. Voor Been hakker kon het eindexamen daardoor noch geslaagd, noch mislukt worden genoemd. De kansen, die HSV kreeg, waren veel I groter. Maar alsof het een aanbieding in 1 een warenhuis betrof, lieten Hrubesch en later ook Keegan de koopjes voor I wat ze waren. Real bleef daardoor tot het einde toe in de race, maar met het verstrijken van de minuten werd de ploeg moedelozer. In de laatste secon den scoorde Memering het vijfde doel- I punt. Toen was het echter nauwelijks nog nodig. Nottingham, dat in de Engelse competi tie dit seizoep tot nu toe maar liefst elf uitwedstrijden heeft verloren (in de vorige competitie waren dat er in totaal maar drie), maar in de Europa Cup tot woens dag wel degelijk kon schitteren, zakte tijdens het slot van de wedstrijd ver weg. Zo ver, dat de nog zo onervaren linksach ter Boeve één van zijn beste wedstrijden kon spelen en bij vlagen zelfs de verdedi ging wist te leiden: „Ik heb beter tegen Francis gespeeld dan in die eerste wed strijd.. Ik heb hem trouwens nu helemaal niet gezien”. te veel ontzag Lloyd in Amsterdam vrij-uit toen ook hij de bal tegen de hand kreeg. Bovendien werd Frank Amesen nog een keer in het strafschopgebied onder de voet gelopen zonder dat van hogerhand werd ingegrepen. Al met al was het reden genoeg voor Ajax-trainer Leo Beenhak ker om te concluderen dat zijn team dui delijk te kort was gedaan: „Ik heb twee precies dezelfde situaties gezien, de ene keer werd er wel een strafschop gegeven, de andere keer toen het ons goed zou zijn uitgekomen, niet”. Juist in die fase kreeg Nottingham Forest het plotseling evenwel erg moeilijk. Zo inoeilijk dat Lerby uit een hoekschop van Amesen in de 66e minuut koppend zijn negende Europa-Cuptreffer kon laten aantekenen. Op dat moment wankelde de trotse ploeg van de o mogelijk nog trotse re manager Brian Clough. VALENCIA/TURIJN. De finalisten van het toernooi om de Europacup voor, bekerwinnaars heten FC Valencia en Arsenal. De Spaanse club had in de tweede wedstrijd tegen FC Nantes niet veel moeite zo ver te komen (4-0). Arsenal besliste de wedstrijd in Turijn tegen Juventus kort voor tijd. De 1-0 was voldoende voor kwalificatie na het gelijke spel van veertien dagen geleden in Londen (1-1), waar Juventus zich derd procent zeker de bal op de stip had gemoeten. De eerste maal gebeurde dat in de eerste helft, twee minuten nadat de uitblinkende rechterverdediger vanaf elf meter had geschoord. Kaltz ging daarbij zelf onderuit. Michelotti reageer de niet. HSV stoorde zich echter nauwelijks aan de grillen van de Italiaan. De stroom van aanvallen bleef komen en elk mo ment kon 2-0 toch een feit zijn. Hrubesch slaagde daarin in de 17e minuut en de ineenstorting van Real leek nabij. Rudi Kargus, de doelman van HSV, zou echter de spanning terugbrengen. In Madrid had hij al bewezen niet al te sterk te zijn en dat is voorzichtig uitgedrukt bij hoge ballen. Bij de eerste echte test in Hamburg ging het weer mis. Kargus kleunde „ins blaue hinein” bij een trap van Camacho en Cunningham scoorde met een listig boogballetje. „In tegenstelling tot zijn collega Leo Beenhak ker van Ajax was manager Brian Clough van mening dat Nottingham Forest het duel in Am sterdam met 3 of 4-0 had moeten winnen: „Ik vind het een schande dat wij hier hebben verlo ren en dat wij geen goal hebben gemaakt. Wij hebben de kansen gehad, maar het gewoon laten afweten. Dat is erg jammer, zeker als je bedenkt dat het een heel mooie wedstrijd is geweest”. Doelman Peter Shilton vond dat zijn ploeg wel degelijk goed had gewerkt: „Vooral in de ach terste lijn. De tactiek om Bums bij de korte comers van Ajax bij de eerste paal te zetten, is goed uitgepakt. Hij heeft een heleboel ballen weggekopt. We zijn alleen een keer verrast toen Amesen de bal in één keer op het hoofd van Lerby legde”. Centraal verdediger Larry Lloyd had overi gens na rust veel meer gevaarlijke acties van Ajax verwacht: „Toen Amesen in plaats van Bonsink meer in de spits ging spelen, dacht ik dat hij de kopspecialist zou zijn en veel door de lucht zou worden aangespeeld, maar daar heb ik niet veel van gezien”. -> A' ■'■AvWöi (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax heeft met een winst van 2,25 miljoen gulden afscheid genomen van het Europa-Cuptoemooi, waardoor de kater van de uitschakeling enigszins naar de achtergrond werd ge drongen. Een extra half miljoen werd gemist, omdat de Amsterdammers te laat in de gaten kregen dat dit Nottingham Forest wel degelijk van een plaats in de finale had kunnen worden afgehouden. Enerzijds was er daarvoor de tevreden heid over het feit dat de Engelsen met 1-0 de eerste nederlaag in twee jaar Europa Cup-voetbal in een uitwedstrijd is toege bracht, anderzijds was er de teleurstel ling dat randzaken uiteindelijk hadden beslist over het lot van Ajax. Verant woordelijk daarvoor werd woensdag avond vooral de scheidsrechter gesteld. Door voorzitter Ton Harmsen bijvoor beeld, die keihard uithaalde in de richting yan de Zwitser Daina, die het duel twee weken geleden in Nottingham floot en diens Roemeense collega Rainea, die in het volgepakte Olympisch Stadion de re gie in handen had: „We zijn geflikt. De eerste wedstrijd hebben wij door de scheidsrechter met 2-0 verloren en van avond hebben we ondanks die overwin ning in feite opnieuw door de arbiter verloren”. Teruggebracht tot de juiste proporties kwam die opmerking erop neer dat beide fluitisten bepaald niet op dezelfde golf lengte zaten. Waar 14 dagen geleden in Nottingham een onschuldige handsbal van Zwambom werd bestraft met een penalty, daar ging centraal-verdediger Afgezien van de wijze, waarop de neder laag in Nottingham tot stand is gekomen (Beenhakker: „We hebben daar uitslui tend verloren door twee rotgoals”) heeft Ajax zijn verwijdering uit het Europa Cup-toernooi vopral ook te danken aan een verkeerde taktiek in de uitwedstrijd. Wat dat betreft riep deze tweekamp asso- ciaties op met het duel tegen Honved, dat Ajax anderhalf jaar geleden uit het UE- FA-Cuptoernooi kon zetten, omdat de Amsterdammers in Boedepest veel te ver dedigend waren ingesteld. Ditmaal is door Ajax veel te veel ontzag getoond op de City Ground in Notting ham. Beenhakker liet zijn team daar zon der centrumspits fungeren en was op de eerste plaats van het voorkomen van doel punten uitgegaan, in plaats van te zoeken naar een tegentreffer, die in de return van onschatbare waarde zou zijn geweest. Gé- legenheidsspits Karei Bonsink: „In Not tingham hadden we de achterhoede van die Engelsen veel meer onder druk moe ten zetten. De zaterdag ervoor hadden die jongens nog met 3-2 verloren van Aston Villa. Dat durfde Nottingham wel aan te vallen, waardoor twee spelers de bal in eigen doel schoten. Wij hadden daar dan ook meer moeten ondernemen. Notting ham heeft een goede voorhoede, maar verder is het een heel normaal elftal”. Ajax, dat in eerste instantie niet verder kwam dan een afstandsschot van Lerby, zocht echter pas de aanval op in Amster dam. Beenhakker had zijn spelers er daarbij op gewezen zichzelf vooral niet voorbij te hollen. In de praktijk leidde dat ertoe dat Ajax véél te omslachtig te werk ging. Die fout, van het soort waarvoor HSV eigenlijk elke wedstrijd weer bang is, veroorzaakte een mentale klap bij de Westduitsers. Real probeerde door erg traag spel orde op zaken te stellen. Treuzelen kostte doelman Garcia Re- mon een gele kaart. Kort daarop werd hij door Boskov vervangen. Een ver wonding aan het hoofd maakte een wis sel met Miguel-Angel noodzakelijk. Beenhakker: „Wat heeft het gescheeld? Toch bijna niets: Jensen kopte bijna in en verder had die handsbal van Lloyd een penalty moeten zijn. Tevreden kan ik na tuurlijk niet zijn, maar het heeft me wel goed gedaan dat we dit Nottingham heb-1 ben teruggedrongen en zo in moeilijkhe den hebben gebracht. Voor rust hebben we veel geïnvesteerd en is er veel vuil werk opgeknapt. In de tweede helft heb ben we daar gedeeltelijk van geprofiteerd. O’Neill was toen bijvoorbeeld op een ge geven moment helemaal kapot”. De opstellingen van Ajax en Nottingham Fo rest waren: Ajax: Schrijvers, Meutstege (Zwambom), Wijnberg, Krol, Boeve, Schoenaker, Jensen, Lerby, Ling, Amesen, Bonsink. Nottingham Forest: Shilton, Anderson, Lloyd, Burns, Gray, Bowyer, Mcgovern, O’Neill, Francis, Birtles, Robertson. Scheidsrechter: Rainea (Roemenië), schouwers: 62.000. Gele kaarten: Boeve MeiitstAfirp Valencia nam tegen Nantes al in de 1 tiende minuut de leiding door een I schot van Rainer Bonhof en dat bete- i kende virtueel al kwalificatie voor de finale van 14 mei in Brussel. Nog voor de pauze werd het 2-0 door een inzet j van Subirats, die door Michel van rich- I ting werd veranderd. De Argentijnse „wereldkampioen” Mario Kempes vol- I trok het vonnis over de Franse club in I de tweede helft met twee treffers, I waarvan één uit een strafschop, nadat I Bonhof ten val was gebracht. De Belgi- sche scheidsrechter Ponnet deelde vier I gele kaarten uit: aan de Nantes-spelers I Rio, Baronchelli en Trossero en aan de I Spanjaard Solsona. lp TURIJN. Juventus gokte in de I wedstrijd tegen Arsenal (Europa Cup I bekerwinnaars) voor 70.000 aanhan gers volledig mis. De Italianen had den aan 0-0 voldoende en speelden duidelijk op zeker. Lange tijd leek het goed te gaan. Twee minuten voor tijd I echter vond Paul Vaessen het doel achter de uitblinkende Dino Zoff, I waardoor Arsenal alsnog als tweede Engelse club een Europacupfïnale in dit seizoen bereikte. De overwinning van de Engelsen, met als toonaange vende speler Liam Brady, was ver diend.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 31