PINO’S-COACH WIM DREYER AAN VOORAVOND VAN SEIZOEN: Goed voor softbal dat Haarlemse invloed Sportboeken Niet alle coaches even blij met nieuwe spelregels hoofklasse softbal Houtkamp Nederlandse waterpoloploeg naar wereldkwalificatietoernooi in Sofia 99 i in hoofdklasse afneemt’ nu sterker maken” „Ploeg 9 WO L Ba I 1980 DONDERDAG 24 APRIL SPORT Hard werken Vraagteken r IV Voor het kwalificatietoernooi in Sofia hebben twaalf landen ingeschreven, die, na loting, zijn onderverdeeld in drie poules. Het Nederlands waterpoloteam is ingedeeld in poule C met Spanje, Egypte en Japan. Poule A bestaat uit Cuba, Canada, Israel en Frankrijk, poule B uit Australië, Griekenland, China en Mexico. De twee bestgeplaatste landen van elke poule gaan over naar de finalepoule, waarin wordt gestreden om vijf plaatsen voor Moskou. De resultaten van de poules tellen in de finale mee. De grote vraag voor de organisatoren is echter of landen als Egypte en China, die inmiddels al hebben laten weten de Spelen in Moskou te zullen boycotten, ook in Sofia zullen verschijnen. Is dit niet het geval, dan wordt het speelschema aangepast. Er ligt nog een probleem. De Verenigde Staten hebben zich voor Moskou al teruggetrokken, zodat er een finaleplaats is vrijgekomen. Daarvoor komt, volgens de reglementen, in aan merking de nummer acht van de wereldkampioenschappen in Berlijn en dat is Bulgarije. Maar de Bulgaren zijn weggespeeld in het Europees kwalificatietoernooi dat eind vorig jaar in Hvar is gehouden, zodat het wat wonderlijk aandoet als dat land rechtstreeks zou worden geplaatst. De KNZB heeft dan ook aangedrongen om de zes ploegen, die zich voor de finale in Sofia plaatsen, toe te laten tot het eindtoernooi in Moskou. (Van onze sportredactie) SOFIA. Wordt het wereld kwalificatietoernooi in Sofia voor het Nederlands waterpolo team een tussenhalte of een eindstation? Heen en weer ge slingerd tussen hoop en vrees is de Oranjeselectie dinsdag op het f vliegtuig gestapt naar de Bul gaarse hoofdstad. De ’twijfel richt zich niet op de afloop van het toernooi, waarin wordt be slist welke vijf ploegen van de twaalf ingeschreven landen mo gen deelnemen aan het olym pisch toernooi in Moskou. De grote vraag voor de mannen van trainer Ivo Trumbic is of alle inspanningen in het afgelopen jaar niet tevergeefs zijn geweest. r WIM DREYER: „Ik denk dat we net onder de top zullen eindigen". daar wel bij vaart, lijdt geen twijfel. Ton Buunk: „We denken niet aan boycot TON BUUNK (rechts): „Ook nu hebben we weer veel geleerd van Trumble". Alleen van Bram van der Werf heb ik de laatste jaren iets kunnen leren”. Realist is de in Driehuis wonende Pi- no’s-coach genoeg. „Wat hadden we ge- BONDSCOACH NOL HOUTKAMP: „Ik ben blij met deze spelregelwijzigingen (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Begin augustus zal door boekhandel De Vries het eerste echte Nederlandse softbalboek op de markt gebracht worden. Auteurs van deze uitgave zijn Els Spee veelvou dig internationaal en Nol Hout kamp de huidige bondscoach van het Nederlands negental. Naast alle softbaltechnieken zoals gooien, vangen en fielden zullen ook een aantal typische Nederlandse soft- balwetenswaardigheden in dit boek Of de aangewezen slagman, die in te genstelling tot honkbal voor iedere speel ster op welke,veldpositie dan ook gebruikt kan worden, ook inderdaad veel toegepast gaat worden, valt te betwijfelen. Werke lijk enthousiast over de invoering van de nieuwe regel is in feite alleen bondscoach Nol Houtkamp. „Ik ben er erg blij mee. Mijn mogelijkheden worden er in de wed strijden aanzienlijk door vergroot. Zowel defensief als aanvallend kan ik mijn ploeg hu sterker maken.” Begrip voor de wat andersdenkende club-coach heeft Houtkamp wel. „Natuur lijk realiseer ik me dat deze spelregel in feite alleen maar is weggelegd voor ploe gen met een brede basis. We spelen echter een typisch Amerikaans spelletje en aan (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Voor de trouwe bezoe ker van de vaderlandse hoofdklassewed- strijden voor de softbalcompetitie, zal het er de komende maanden niet eenvou diger op worden de wedstrijden goed te volgen. Was de designated hitter (lees: aangewezen slagman) tot op heden een onbekend iets in het softbalwereldje, de komende wedstrijden zullen de hoofd- klassecoaches alle gelegenheid geven van deze nieuwe spelregel gebruik te maken. een conflict een paar maanden geleden weer als de verloren zoon in de selectie van Trumbic is binnengehaald, „weten we wat er aan de hand is. Maar wat moet je? We denken er gewoon niet aan.We leven van dag naar dag, van toernooi naar toernooi en trainen ons te barsten. Ik vind bet fout dat de sport door de politiek als speerpunt wordt gebruikt in een strijd tussen twee groot machten”. „Aan de andere kant kan ik er wel begrip voor opbrengen, dat het voor de westerse wereld zo langzamerhand eens tijd wordt om een vuist te maken. An ders krijg je dezelfde situatie als aan het eind van de jaren ’30, toen Duitsland ook het ene land na het andere binnenviel. En in een wereldoorlog heb ik ook niet Aan nieuwe promotiekansen wil Wim Dreyer op dit moment nog niet denken. „Ik denk dat we net onder de top zullen eindigen. Vooral op sterke pitchers zul len we minder gemakkelijK scoren. Aan de inzet van mijn speelsters zal het overi gens niet liggen. Ze hebben er bepaald niet minder voor over dan ik vroeger. Er wordt vol overgave getraind en ook tij dens de sprinttraining werken ze als specialiseren zullen ook wij in de toe komst niet ontkomen. Het zal in de begin fase wel even wennen zijn, maar ik twijfel er niet aan of ook de clubcoach zal van de mogelijkheden gebruik gaan maken.” Wim Dreyer, die het aantal van achttien competitiewedstrijden te gering vindt, zou graag naast de gewone competitie nog een midweekse bekercompetitie tussen de Haarlemse ploegen verspeeld zien. „In dat soort wedstrijden kan je naar hartelust experimenteren en ook je jeugdspeelsters een kans geven. Nu doe je in feite niets van dit alles voor je veilig bent”. Uiterst tevreden is de Pino’s-coach ook over-de medewerking van de gemeente. „Ons veld is bijna ideaal. Alleen het binnenveld ver toont wat oneffenheden, waardoor het zelfvertrouwen van de veldsters wel eens geweld wordt aangedaan. Misschien zou een kunstgras binnenveld een oplossing kunnen zijn, we hoeven echter nu ook niet weer alles te hebben”. vens achtervanger van HHC - pp te mer ken dat het voor haar niet hoeft. „Als je als aangewezen slagman faalt, kan je niets meer terugdoen. In oefenwedstrijden van het Nederlands negental heb ik eens als aangewezen slagman mogen ftingeren. Ik sloeg toen geen deuk en vond het evenmin leuk. Ik kom in ieder geval niet alleen maar om te slaan of in het veld te staan. Ook betwijfel ik of deze spelregelwijzigin gen wel passen bij de Nederlandse menta liteit.” Behoudens Hans Janssen - de nieu we coach van Terrasvogels, die wel met mate van de nieuwe mogelijkheden ge bruik denkt te maken, zien de overige hoofdklasse-coaches het nauwelijks zit ten. Piet de Nieuwe (Bloemendaal): „Ik zal ze zo min mogelijk gebruiken. En maak ik er eens gebruik van dan zal ik wel zorgen paarden. En ondanks de pittige trainin gen zijn er zelden wegblijvers”. Achter de huidge opleiding zet Wim Dreyer trouwens een vraagteken. „Dank zij mijn honkbalervaring ben ik op de coachcursus niet in moeilijkheden geko men, maar in feite is twintig avonden veel te kort. Eigenlijk zou je eerst onder leiding van een ander aan de slag moeten HUUB KOUWENHOVEN: „Wijziging te laat gemeld". worden opgenomen. „Het is een boek, dat zowel voor de topcoach als de geïn teresseerde alle facetten van de soft- balsport belicht”, aldus Nol Hout kamp. „We streven naar uitgave van het boek rond de Haarlemse honkbal- week. Een goede documentatie vereist echter tijd. Bovendien moet het boek in de nabije toekomst goed bruikbaar zijn”. voor een goede boekhouder, die fouten uitsluit.” Huub Kouwenhoven (DSS) ziet wel tac tische voordelen in de nieuwe regels, maar vindt het aan de andere kant een verarming, dat iemand niet aan de aanval of verdediging deelneemt. Matty Möll- mann (Kinheim) vindt de regels niet ge schikt voor de Nederlandse competitie. „Bovendien zit ik al krap genoeg in mijn speelsters.” In Amerika hebben de regels in 1979 overigens weinig problemen opge leverd. Merkwaardig genoeg werd daar veel meer gebruik gemaakt van de re- enter rule dan van de designated hitter. In één opzicht zijn alle hoofdklassers una niem in hun mening. Waarom moesten deze regels zo laat bekend gemaakt wor den? Huub Kouwenhoven: „Had ik ze eerder geweten, dan had ik er tijdens mijn oefencampagne mee kunnen experimen teren.” De kans op het fout toepassen van de regels is inmiddels aanzienlijk kleiner ge worden. Zowel de hoofdklassescheids- rechters als de official scorers zijn geïn strueerd er scherp op toe te zien dat geen foutieve wissels worden toegepast. Zij zullen in vele gevallen corrigerend kun nen optreden en kunnen voorkomen dat wedstrijden reglementair verloren ver klaard moeten worden. hal- heel ved- gens lags n in _iim- echt gen, lam, oge- 1 in 3 te ik al npi- ams toer- om *r te niet oen en ging juist het der- t op ge- Eigenlijk zou er van tijd tot tijd na het seizoen een bijscholingscursus moeten zijn, waar je aan gedachten zou moeten kunnen wisselen met andere coaches. De meeste coaches laten echter weinig los. In tegenstelling tot velen van zijn colle ga’s is Wim Dreyer een vurig voorstander van gediplomeerde coaches. „Vroeger werd de techniek je nauwelijks aange leerd. Je sloeg raak of je sloeg mis. Wat je verkeerd deed wist men je meestal niet te vertellen. Vandaag de dag ligt dat alle maal anders. Je moet niet alleen voldoen de kennis van zaken hebben op technisch en tactisch gebied, maar ook moet je een verantwoorde training kunnen opzetten. Ter herinnering: eind vorig jaar ont stond er een breuk tussen de leiding van de nationale ploeg en de geselecteerden van de toenmalige landskampioen AZC Alphen. Inzet van het conflict was het feit dat beide partijen rond de jaarwisse ling een trainingskamp hadden gepland en noch de KNZB, noch trainer George Geurtsen bereid was op het eenmaal ingenomen standpunt terug te komen. Kort voordat het restant van de selectie naar het Joegoslavische Hvar vertrok voor het Europees kwalificatietoernooi, haakte Geurtsen definitief af, waardoor de weg vrij was voor een terugkeer van de verloren zonen. Bondscoach Ivo Trumbic wenste echter alleen zijn vroe gere aanvoerder Ton Buunk nog in zijn kringetje te accepteren; Gijze Stroboer en Ed van Es vielen om diverse redenen buiten de boot. „Reken maar dat ik in die tijd een moeilijke periode heb doorgemaakt. Niet alleen sportief, maar ook zakelijk, want juist in die weken heb ik door gebrek aan tijd een fikse order moeten laten lopen en dat heeft me flink wat geld gekost. Maar beide partijen ston den op dat moment onverzoenlijk te genover elkaar zodat de bom wel moest barsten. Ik betreur het nóg steeds, maar goed, de zaak is uitgepraat en ik heb me vanaf dat moment weer voor honderd procent ingezet voor het nationale team, want dat is me nog altijd ontzet tend veel waard”. „Gelukkig staat mijn vrouw er ook volledig achter, want anders was het niet te doen. Elke dag, ook in de weekeinden vaak, hebben we de afgelopen tijd ge traind. Pas ’s avonds om een uur of elf kwam ik mijn vrouw weer tegen. Je drinkt dan nog een borreltje, eet een hapje, en je gaat weer naar bed. Tijd voor een goed gesprek of voor ontspan ning was er niet. Sinds 1974 heb ik dan ook geen normale vakantie gehad, be houdens eind vorig jaar tijdens mijn huwelijksreis. Toen zijn we naar Miami geweest. Hebben we het er maar eens flink van genomen. Maar verder was er nauwelijks een pleziertje bij. Geeft niet, veel trek. Alleen vind ik het wel goed koop om uitsluitend de sport te pakken. Ik zou er meer vrede mee hebben gehad als de sancties een wat breder terrein hadden bestreken. Maar ja, als er geld mee gemoeid is, is de eenheid in de westelijke wereld ver te zoeken. En dat steekt mij wel een beetje”. Moskou zou voor Ton Buunk, evenals voor enkele andere spelers van de selec tie, het eindpunt moeten worden van zijn internationale carrière. Daarom ook heeft hij zich, nadat trainer George Geurtsen halverwege het afgelopen sei zoen bij AZC Alphen afhaakte, weer beschikbaar gesteld voor de nationale ploeg, al had de tweespalt tussen de selectie en de Alphense spelers ook bij hem diepe sporen nagelaten. Nog verrassender dan de invoering van de designated hitter is de toepassing van de re-enter rule. Volgens deze regel mogen alle speelsters, die in de basisopstelling voorkomen, één keer vervangen worden om daarna in de loop van de wedstrijd nog eens terug te keren. Het verkeerd toepassen van de regel en met name het ten onrechte terugbrengen van speelsters in de wedstrijd heeft echter als sanctie voor de overtredende partij: het verloren verklaard krijgen van de wedstrijd. Re den voor internationaal Elly Nijhuis - te- Ton Buunk: ,4e proeft weer iets van de stemming die er ook heerste toen we in Montreal Verrassend beslag legden op het brons. We hebben de afgelopen maanden weer verschrikkelijk veel ge leerd van Ivo Trumbic, een man die door zijn kennis, inventiviteit en werk lust geweldig veel voor het Nederland se waterpolo betekent”. „Wij zijn weer hard op weg een team te worden, dat merk je vooral in het water. Bij de wereldkampioenschappen in West-Berlijn in 1978 miste je gewoon de bereidheid in de ploeg om voor elkaar te werken. Die mentaliteit is er nu wel en ik geloof dan ook dat we in Sofia vrij hoog kunnen eindigen met deze selectie. Wat er daarna gebeurt, zien we wel weer”. „We leven van dag tot dag, dan schrik je het minste als de beslissing valt om niet naar Moskou te gaan. En als we niet gaan, zet ik er voorlopig een punt achter. Voor volgend jaar heb ik mijn vakantie plannen al klaar. Dan gaan we naar Hawaii. De schade van de afgelopen jaren een beetje inhalen. En al die verlo ren trainingsuren? Ach, ik heb nog nooit gehoord dat sport slecht is voor je li chaam. Er is toch zo’n slagzin van Trim u Fit? Nou, dat heb ik dan de afgelopen maanden gedaan gaan om pas daarna een coachcursus te gaan volgen”. Kritiek heeft Dreyer ook op de inhoud van de cursus. Te veel gaat men uit van de betere speelsters, terwijl er weinig advies wordt gegeven als het om mindere kwaliteit handelt. Van groot belang is het dat vooral de jeugd over goede trainers beschikt”. Uit alles wordt duidelijk dat Wim Drey er bijna het gehele jaar met het softbal bezig is. En dat zijn vereniging de Pino’s dat men de promotie-degradatiewedstrij- den heeft afgeschaft. Juist in die wedstrij den doe je ervaring op, ook al red je het niet”. De toekomst ziet Willem Dreyer voor zijn ploeg met vertrouwen tegemoet. „We verloren wel werpster Cristel den Outer, die naar Amsterdam verhuisd is, maar hebben toch niet aan kracht ingeboet. Belangrijk is het dat we thans over een sterke en gezonde jeugdafdeling beschik ken. Mensen als Jan Dammers verzetten daar bergen werk en hebben er inmiddels voor gezofgd, dat we langzaam maar ze ker kunnen gaan putten uit onze eigen jeugd”. Op de werpheuvel zullen Yvonne Kanse en de van EHS overgekomen Anta Verzeylberg dit jaar de IJmuidense defen sie gaan leiden. Beiden weten zich daarbij goed gesteund door de geroutineerde An- nelies van der Does, die opnieuw plaats zal nemen achter de thuisplaat. Meest ervaren speelster in de ploeg is Piëta Blüm. Wim Dreyer: „Ze is niet alleen een erg bruikbare kracht, maar vaak ook de stimulerende speelster achter de ploeg”. want door de sport heb ik ook veel plezierige dingen meegemaakt. Feit is wel dat je van thuis uit ook gestimuleerd moet worden, want anders houd je dit niet vol”. 1 Ton Buunk is een van de zestien uit de kritische, vaak zo veroordeelde waterpo- lowereld, die maanden geleden de han den ineen hebben geslagen pm de sport in internationaal opzicht weer uit het slop te halen. Onder de bezielende lei ding van bondscoach Ivo Trumbic, die nog wel eens overhoop ligt met de Ne derlandse mentaliteit, is er hard gewerkt om juist in Moskou het verloren gegane terrein weer te herwinnen. En de kansen daarop lijken als alles mocht doorgaan, reëel. moeten als we kampioen waren gewor den? Jarenlang hadden we tegen de de gradatie gevochten. Een keer waren we zelfs gedegradeerd, maar weer bij keuze gepromoveerd. In die periode werden we met een onervaren ploeg voor de leeuwen gegooid. En plotseling draai je dan mee in de strijd om de titel. Op het beslissendé moment speelden de zenuwen ons echter parten. En dat is nu juist het mooie in de sport”, i Oog heeft Wim Dreyer nu alleen nog maar voor de komende competitie. Over het topsoftbal heeft Wim Dreyer zo zijn eigen mening. „Ik hoop zo dat Sparta en Robur in de eerste klassen zullen weten door te drukken. Hetzelfde geldt voor Nikon-HCAW in de hoofdklasse. Het is goed voor het softbal dat de Haarlemse invloed in de hoofdklasse begint af te nemen. Jammer vind ik het overigens wel, (Van onze softbalmedewerker) DRIEHUIS. Wie verwacht mocht hebben dat in het gesprek met Wim Drey- er nog de teleurstelling doorklinkt van de vorig seizoen in de beslissingswedstrijd misgelopen promotie komt bedrogen uit. „Tegen Sparta speelden we een wed strijd, die alle kenmerken van het softbal in zich had. Een achterstand werkten we weg om de laatste inning met een 6-3 voorsprong in te gaan. Toen bewezen de zenuwen andermaal dat ze een belang rijke rol in de sport spelen. Sparta greep de promotie en liet ons met lege handen achter. Natuurlijk waren we na het duel teleurgesteld, maar lang heeft dat niet geduurd”, aldus de coach van het IJmui dense de Pino’s. Juist nu de selectie op het punt staat de twee jaar geleden in West-Berlijn verloren status van vooraanstaande po- lonatie te herwinnen, is de kans op re vanche tot een minimum gedaald. In Moskou had de Oranje-equipe willen bewijzen dat de ploeg weer terug is op het hoogste niveau, maar de in de lucht hangende boycot lijkt dat streven te dwarsbomen. Pas op 19 mei, als de spelers al weer lang terug zijn uit Sofia, zal in Neder land vermoedelijk de beslissing vallen. Tot zolang duurt de onzekerheid, die mogelijk van invloed kan zijn op de prestaties tijdens het wereldkwalifica- tietoemooi. Vanuit de twijfel kan im mers nauwelijks inspiratie worden ge put. Vandaar ook dat de naam van de Russische hoofdstad in de selectie wordt geboycot. Elke speler is in gedachten met het probleem bezig, maar in de discussie valt het woord Moskou nimmer. „Natuurlijk niet”, zegt Ton Buunk (27), de potige Amsterdammer, die na fc' - W 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 35