Oud-IJmuiden wordt met woonerven ingericht passen. in de vishal Flatgebouw Terrasweg: College bereid Neem niet voetstoots aan dat ze nog gretha de bruijn sport STERK if I herschi/drinks wumh te dimt m koISmuI keuzelet! Kostenraming gebaseerd op oud restauratieplan B Laat die voetjes even nameten! „Vestiging sluit niet aan op plaatselijke behoefte” B tot afgifte van bouwvergunning L&" WA t Uitbreiding van visserijschool ri Bfc Ti Oranjeverenigingen planten Beatrixbomen „OVERGANG NAAR DORPSE OMGEVING ZACHT EN VLOEIEND” Bijdrage wederopbouw strandhuisjes mogelijk via collecte De één draagt altijd vrij eti j ds-kleding de ander alleen in vrije tijd. Haarlems Dagblad IJmuider Courant Opbrengst collecte tijdens Hartweek .w§:@ ï-%, T HL mm F» 5 4 i s i 1 COLLEGE LAAT OUDE PLANNEN VAREN Pleidooi KOPERS BEKEND VAN DRIE PANDEN TORENSTRAAT ■M DONDERDAG 24 Twijnderslaan 7-9 Haarlem Telefoon 023-313358 SANTPOORT. De Santpoor tenaar J. H. B. Ninaber krijgt de bouwvergunning door hem aan gevraagd voor een flatgebouw 'van vier verdiepingen te bouwen aan de Terrasweg in Santpoort- Noord. B. en W. delen dit mee in een brief aan de omwonenden die eerder tegen dit bouwproject pla nologisch en esthetische bezwa ren inbrachten. VOOR BETER SCHOENWERK Toetssteen In ieder geval hebben wij voor beiden een enorme kollektie. TANDARTSENPRAKTIJK ANTILLENSTRAAT: (Van een onzer verslaggevers) APRIL 1980 (ADVERTENTIE) 'V (ADVERTENTIE) De aktievoerders tegen het bouwplan- Terrasweg gaan twee wegen volgen die gifte van de vergunning wordt een be- AROB Voor traagheid op dit punt voerde wet- ,00 llllllllllllllllllllllillHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII zwaarschrift ingediend krachtens de Wet (Administratieve Overheidsbeschikkingen). wordt via een Kroonberoep (via de afde ling rechtspraak bij de Raad van State) gevraagd om schorsing van de bouwver gunning. Kernpunt wordt in de argumen tatie de aanschrijving van GS destijds tegen verstrekking van de gewraakte bouwvergunning nog open liggen. Na af- Rechtspraak Daarnaast Elke dag bij meer dan 75.000 gezinnen op tafel llllllillllillllllllllllillllllllllllllIllllllllllllllllllilllllUIIIIIIIIIIHI 90 85 00 ,70 ,00 ,80 zijn n de van iliek 1 28 leri- ;ind het het >nd sle de am De voorgenomen nieuwbouw, gepro- jekteerd op een hoekig binnenterrein •achter de bestaande lintbebouwing, valt met een diepte van 18 meter en een nok- hoogte van 14,5 meter lelijk uit de toon temidden van de bestaande laagbouw. B. en W. delen dat standpunt van de omwo nenden niet. Commissievoorzitter K. W. Bijl noemde de eindselectie onverwacht simpel door recente ontwikkelingen op de kapitaals markt (hoge hypotheekrente). Een aantal gegadigden liet zich daardoor op eigen verzoek schrappen van de eindlijst waar op tien namen voorkwamen. Aan de Terrasweg doet zich nu een volkomen identieke situatie voor. Het vol- lege negeerde de bedekte terechtwijzing vier jaar geleden door Gedeputeerde Sta ten'vervat in een vermanende brief. simpelweg terzijde geschoven door het Velsense college. VELSEN. Donderdag 8 mei wordt op het gemeentehuis een hinderwetszitting gehouden, waar mondelijk bezwaar aan getekend kan worden tegen de uitbreiding van de gemeentelijke school voor visserij en scheepvaart aan de Havenkade in IJ- muiden. De gemeente heeft hiertoe een verzoek ingediend bij GS van Noord-Holland. Schriftelijke bezwaren kunnen ingediend worden, mits die op de hoorzitting monde ling worden toegehcht. In progressieve kringen gaf dit, tijdens een gistermiddag gehouden gecombineer de vergadering van de commissies volks huisvesting en ruimtelijke ordening, aan leiding tot waardering. De heer M. van Veelen (CDA) en mevrouw P. H. M. Root jes (CDA) zetten aanvankelijk vraagte kens bij de plotselinge koerswijziging van het college. Wethouder Th. C. Witte wees op een aanvankelijk principestandpunt van B. en W., dat gebaseerd was op een parkeerver- houding één op één (voor elk huis par keerruimte voor een auto) en het ver- VELSEN. De collecte die in de zoge noemde Hartweek van 14 tot en met 20 april is gehouden, heeft 34.500 gulden op gebracht. De opbrengst in de diverse delen van de gemeente was: Santpoort 7000 gulden; Velsen-Noord 3700 gulden; Velsen-Zuid 2300 gulden; Zee- en Duinwijk 5100 gul den; IJmuiden-West 3500 gulden; IJmui- den-Oost 5100 gulden; IJmuiden-Centrum 5100 gulden; Driehuis 2100 gulden. keersveiligheidsaspect. „Na raadpleging van de commissies”, aldus de wethouder, „zjjn de uitgangspunten opnieuw bestu deerd. Bij nader onderzoek bleek de ver houding één op één niet van toepassing in Oud-IJmuiden”. Voor wat betreft de ver keersveiligheid wees de wethouder op de aanleg van een stroken van een halve meter gerekend vanaf de gevel. De strook, afgebakend door geveltuintjes, palen of bomen, geven voetgangers voldoende vei ligheidsgaranties. Het woonerf omvat de Koningin Wilhel- minakade, Keizer Wilhelmstraat, Kanaal straat en het Koningsplein. Voor de 118 nieuw te bouwen woningen zijn 144 par keerplaatsen in het ontwerp aangebracht en voor de 149 bestaande woningen 140 parkeerplaatsen. De partij van de Arbeid en Progressief Velsen drongen aan op uitbreiding van het woonerf tot aan de Oranjestraat. De heer Jongejans van het wijkkomitee oud-IJmuiden zal als afgevaardigde van de bevolking betrokken worden bij de verdere uitwerking van het projekt. Ontwerper G. Jol ging onder meer in op de groenvoorziening bij het woonerf. De bomen in het plan hebben volgens hem een verbetering van het leefklimaat tot doel en vormen het zogenoemde verticale element in het ontwerp. „Er zal”, aldus de heer Jol, „terdege rekening gehouden moeten worden met de omstandigheden in oud-IJmuiden, die niet bevorderlijk zijn voor de groei.” De heer mr. A. B. J. Koch (WD) pleitte in zijn betoog voor het „dresseren” van de nieuwe bewoners om hen te leren omgaan met het woonerf. Wethouder Witte vond een dergelijk vergaand optreden niet ge past. De bewoners zullen wel gewezen worden op de noodzaak hun verkeersge drag aan te passen. VELSEN. Ten behoeve van een te bouwen tandartsenpraktijk wordt door B. en W. verkoop voorgesteld van 380 vierkante meter grond aan de Santpoortse Antillenstraat voor 125 per vierkante meter. Met de bestemming „bijzondere bebouwing” voor de bewuste locatie kan de koopgegadigden, de heren J. P. Mooy en E. R. Roskam, planologisch gezien geen strobreed in de weg worden gelegd. Bezwaren waren er desondanks toch in de commissie ruimtelijke ordening waar dit punt woensdagmid dag aan de orde kwam. band een onaanvaardbaar dwangmiddel. Commissievoorzitter K. W. Bijl noemde onevenwichtige spreiding van praktij kruimten een overkomelijke bijkomstig heid. „De locatie speelt geen rol. De pa tiënten komen tóch wel”. De communiste A. Meijer bepleitte vergeefs een bouwkun dige verandering (verschuiving, mogelijk draaiing). Een gebaar naar de omwonen den die eerder eveneens vruchteloos tegen de voorgenomen bebouwing ageerden. VELSEN. Op verschillende plaat sen in de gemeente Velsen worden 30 april op initiatief en onder auspiciën van de Oranjeverenigingen zogenoemde Bea trixbomen geplant. de >or de ba- Is- or- Een daarvoor passende bestemming ligt muurvast. Het laatste was in de commis sie tenslotte toch doorslaggevend. lid len >ro- gen >nt- I de ing- de Ka- tste ;eg- mg- het so rtie sen be aat „in ba- ers nd es en nde 5an- Ro- Hij ieer- inc- IJMUIDEN Kennemerlaan 95, L. Nieuwst raat 797 SANTPOORT N Hoofdstraat 152 ms i. Aan de woensdagmarkt werd aange voerd: 555 kg. tong; 5 kisten tarbot en griet; 419 kisten kabeljauw; 15 kisten wij ting; 33 kisten schol; 7 kisten schar en 12 kisten diversen. Prijzen in guldens per 1 kg. tarbot 17,54-17,29; grote tong 10,60-10,49; grootmiddel tong 11,82-11,76; kleinmiddel tong 15,33-15,02; tong twee 16,34-15,99; tong twee 15,38-15,34. Per 40 kg.; tarbot 623-490; griet 392-335; kabeljauw één en twee 200-178; kabeljauw drie 180-128; kabeljauw vier 114-94; kabel jauw vijf 116-62; schol één en twee 140- 136; schol drie 156-130; schol vier 130-104; wijting drie 130-75; schar 120-96; bot 26-24; lever 11; flint 12. De besommingen waren: KW 29 8.200- UK 135 UK 145 5.600,-; UK 159 4.600,-; UK 233 UK 234 12.000,-; VD 6 VD 20 9.600,-; VD 19 5.400,- YE 25 2.700,-; UM 5 1.300,- IJM 18 2.500,- VELSEN. Het college van B. en W. is teruggekomen op haar eerder genomen standpunt over de wooninrichting van oud-Umuiden. Het alternatief plan - een zogenoemd aangepast wegprofiel - verdween in de prullenbak ten gunste van een woonerf in oud-Umuiden. De gemeentelijke welstandscommissie acht nieuwbouw volgens het haar voorge legde bouwplan wèl aanvaardbaar. Ge sproken wordt van een vloeiende en zach te overgang naar de omliggende bebou-, wing mogelijk gemaakt door de gevarieer de bouwhoogte in het ontwerp. Associa ties met het begrip flatgebouw worden daarmee doorbroken, aldus het advies van de commissie dat door het college volledig wordt onderschreven. Voor de gekozen bouwlocatie (bebouw de kom Santpoort-Noord) fungeert bij ge mis van een bestemmingsplan alleen de gemeentelijk bouwverordening als toets steen bij bouwkundige veranderingen. Het ontwerp voor de hoogbouw voldoet volgens B. en W. op alle punten aan daarin vastgelegde voorschriften. Een uitzonde ring vormt de iets afwijkende rooilijn aan voor- en achterzijde alsmede de vrije ruimte rondom die evenmin klopt met de geldende bouwvoorschriften. Op die twee punten is van de bestaande ontheffïngsbe- voegdheid gebruik gemaakt. De bewoners van de Terrasweg en om liggende straten staan overigens niet al leen met hun pleidooi voor planologische zekerheid via een vast te stellen bestem mingsplan. Ook de Stichting Santpoort beijvert zich hiervoor. Het Velsense colle ge werd in 1976 door Gedeputeerde Staten geattendeerd op bestaande achterstanden op dat punt. Gevraagd werd vaart te zet ten achter vervaardiging van bestem mingsplannen voor destijds en ook nu op de kaart nog „witte” gebieden. De Stich ting Santpoort werd van het laatste in kennis gesteld na een beroepsprocedure tegen eveneens verstrekking van een bouwvergunning voor een flatbouw nabij het NS-Station Santpoort-Zuid. (Projekt Longwood). De vergunning kwam los. De minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, destijds de heer Gruijters, noemde het gemis van een bestemmings plan echter betreurenswaardig bij afwij zing van het beroepsschrift. ■r zOn j A - "z ant- de i de i de ster aris iide re gen VELSEN. De commissie ruimtelijke ordening zette woensdag met een korte spitse discussie een punt achter een slepende zaak: restauratie, na verkoop, van de drie panden Torenstraat 11, 13 en 15 in het Dorp Velsen. Als uiteindelijke koper zijn via het Bureau Woonruimteverdeling aangewezen de heren N. Visser en G. Bergmans en mejuffrouw L. de Fauwe, de laatste optredend als hoofdbewoonster. De panden aan de Torenstraat waarvan restauratie al vele /aren ter discussie staat. Met aanwijzing van kopers via het Bureau Woonruimteverdeling is eindelijke een gordiaanse knoop doorgehakt. •Cr Het terrein aan de Terrasweg bestemd voor de toekomstige flatbouw. Een boerderij met bijgebouwen op deze plek herinnert aan vroeger agrarisch gebruik. Mevrouw C. C. M. T. Maes (D’66) opper de bezwaren tegen de tandartsenvestiging op zichzelf juist in dit deel van de gemeen te Velsen. Cijfermateriaal van het ge meentelijk Sociografisch Bureau illus treert uitsluitend nog een tandartsente kort in het meer stedelijke IJmuiden. De gemeente mist elke greep op een logische spreiding van tandheelkundige voorzie ningen. Mevrouw Maes gaf in die situatie de voorkeur aan gronduitgifte in er fpacht. Haar naaste buur R. Schoonder- gang (Progressief Velsen) deelde dat standpunt. De liberaal F. ,G. van Hoek noemde weigering van verkoop in dit ver- houder K. W. Bijl eerder in de commissie ruimtelijke ordening ook gebrek aan mankracht op de secretarie afdeling openbare werken als motief aan. Herschi Sinas met zuiver niineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Herschi/Hoensbroektel. (045) 21 17 77 De boom wordt om negen uur in Drie huis geplant aan het plantsoen Genestet- laan Driehuizerkerkweg en om half tien in Velsen-Noord aan de Wijkerstraatweg. De bomen worden om tien uur geplaatst in Velsen-Zuid aan de Minister Lelielaan, in Santpoort-Zuid aan de Bloemendaalse- straatweg en in IJmuiden-Oost aan het plantsoen Velserduinweg. In Santpoort- Noord wordt de boom om een uur geplant. IJmuiden-West laat op koninginnedag verstek gaan. Deze Oranjevereniging plant op 7 december een boom. <2.0 In het gemeentelijke schrijven krijgen afzonderlijk aandacht geuite kritiek op het gevoerde welstandsbeleid (samenstel ling welstandscommissie) en het nog steeds ontbreken van een bestemmings plan voor de bewuste locatie. Voor Vel sen-Zuid, Driehuis en De Meerweiden (Velsen-Noord) zijn momenteel bestem mingsplannen in voorbereiding. Het colle ge schuift vervaardiging van een bestem mingsplan voor de Santpoortse centrum- bebouwing naar het tweede plan met ver wijzing naar de hiermee gemoeide tijd. VELSEN. Het aktiekomitee Umui- der Strand heeft drie ijzers in het vuur «oor snel herstel van in het weekeinde verwoeste tenthuisjes. Ten gunste van het „Komitee Wederopbouw Umuider Strand” werd dinsdag al de girorekening 4703000 opengesteld. Voor een zaterdag te houden huis-aan-huiscollecte is inmid dels de gemeentelijke vergunning bin nen. Honderd vrijwilligers werken hier aan mee waaronder vijftig leden van de plaatselijke padvinderij. r Bezoekers aan de braderie in de Lange Nieuwstraat (zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur) wordt verder vanachter een aparte stand ter hoogte van V D informatie verstrekt over de voor velen onoverkome lijke financiële consequenties van de stormschade. Ook hier wordt - uiteraard - met de collectebus gerammeld. Een op trekje aan de zeekant was voor veel ge troffenen een moeizaam verworven bezit daarvoor jaren achtereen elke gulden moest worden omgekeerd. De Hoog- övensdirectie is inmiddels via de Onder nemingsraad benaderd voor een geldelij ke tegemoetkoming ten behoeve van de eigen werknemers onder getroffenen. Over tot nu toe ondernomen stappen Verstrekt het aktiekomitee zaterdagmid dag om twaalf uur informatie tijdens een werkbijeenkomst te beleggen in het PEN- centrum aan de IJmuidense Kanaalstraat. Eigenaren van deels dan wel volledig ver woeste strandhuisjes zijn hier welkom. Een financieringsschema voor een broodnodige restauratie geldt als uit gangspunt een uit 1976 daterend ontwerp, destijds goedgekeurd door de Rijksdienst De maanden april en mei zijn ongunstig voor het planten van jonge bomen. Ze beginnen net in het blad te schieten en zijn daardoor extra kwetsbaar. Dubieus is dus of ze de zittingsperiode van koningin Bea trix zullen volmaken en niet een vroegtij dige dood zullen sterven. Voor het planten van de koninginnebomen wordt gebruik gemaakt van Lindebomen. Monumentenzorg. De nu gehanteerde kostenraming komt daarmee in een wat merkwaardig daglicht te staan. De restau ratie wordt in zijn totaliteit begroot op 7.5 ton. Het ministerie van CRM heeft een restauratiebijdrage toegezegd van 105.460,-. Uitgesplitst per pand komt dat neer op 38.905,- voor parceelsnummer Torenstraat 11. Kopers/opdrachtgevers van de panden 13 en 15 kunnen subsidie bedragen van achtereenvolgens 38.249 en 28.306 tegemoet zien. Voor dezelfde bedragen draagt de gemeente Velsen in de restauratie bij. Zeker is inmiddels ook een subsidiebijdrage van het Ministerie van Volkhuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, per pand becijferd op 52.500,- De Beschikking geldelijke steun rehabi litatie geldt daarvoor als leidraad. B en W zijn bereid de laatste subsidiebijdrage uit te keren bij wijze van voorschot met wel vergoeding achteraf van geleden rente verlies. Voor aanwijzing als serieuze koopgegadigde gold als criterium het vrij maken van een huurwoning. Het restaura tieproject heeft daarmee een gunstig ef fect op de plaatselijke woningmarkt. z 1 w

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5