raanse VN-ambassadeur: slachtoffers Kema: kinderen Toezegging minister Wiegel: in contact met Bewoners Lekkerkerk afval geweest financieel schadeloos Vliegramp op Tenerife: 145 r ar het woord is aan... Manusama noemt vandaag: als lijsttrekker het weer Minister Wiegel beschikbaar uitlating van premier onwaar VOLVO nieuw type F7 onvergelijkbaar! m EN/STA meubel II I r D’66: samenwerken met progressieven I fel 11 w c agenda pagina 7 Monarchie Carters i En verder Geor. Hermans B.v. Molest Boeken I „Varkensbaai” i 1 1 ZATERDAG 26 APRIL 1980 (ADVERTENTIE), - Neander: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 146 pagina's 3 15 1 Aanhoudend te koud L 1 Bonifacius en Europa Kernramp dreigt De koninginnepage Marathon in A’dam -schilderijen- 2,3 ..17 ....4 ..13 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 h n t®1 DEN HAAG (ANP). Voor de financiële consequenties van de bodemve rontreiniging in Lekkerkerk hoeft de bevolking zich niet bezorgd te maken. „Wij zullen er voor zorgen dat de overheid de schadeposten niet op de verschillende mensen afwenteld,” zo zei vice-premier Wiegel gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Achtergrond Binnen- en buitenland Economie Kerkdiensten Kunst Radio en televisie/Strips Stad en regio4,5,7,9 Sport 19,21 Weerrapporten2 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEHERAN. De Iraanse ambassadeur bij de Verenigde Naties heeft gisteravond laat meegedeeld dat de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran niets zal overkomen. De Verenigde Staten moeten wel afzien van een tweede poging om hen te bevrijden, zo zei hij. Iran zal niet verzoeken om een zitting van de Veiligheidsraad. HEEREMANS en Zn. 1® v ourant *9 ae Gijzelaars ambassade zal niets overkomen s llliiiiiiiiiiiiiiiiiiillilllillillllllllllllililllllillllllflllilintiliiiiili Zie verder pagina 3. ADVERTENTIES) ADVERTENTIES) Weersverwachting tot vanavond: UlfO..'* LEOLUX ZITGROEPEN I Nu Carter eenmaal tevergeefs heeft ge probeerd de Iraanse vlieg zout op de staart te leggen, loopt de wereld de kans dat hij de tweede keer de vlieg met een voorhamer zal proberen dood te slaan. De laatste is uiteraard voor de buitenwereld heel wat gèvaarlijker dan het eerste. In alle hoofdsteden van het bondgenoot schap houdt men de adem in. Uit terechte bezorgdheid voor de wereldvrede, maar ook naar te hopen valt uit de ontgooche ling vanwege een tot dusver te bereidwilli ge aanvaarding van alles wat Carter heeft bedacht. TH r H e r r r r - De religieuze leider Khomeini heeft gis teren verder op de dag gezegd niet verant woordelijk te zijn voor mogelijke acties tegen de gijzelaars als president Carter nog eens een „dergelijke dwaze actie” onderneemt. De bezetters van de ambas sade stelden in een communiqué dat de gijzelaars worden gedood bij een tweede Amerikaanse poging. In Teheran werd het bericht over de mislukking met grote vreugde begroet. De commissie buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse senaat zal een onderzoek instellen naar de beslissing van Carter om een commando-eenheid te zen den. De voorzitter van de commissie, Frank Church, heeft dit gisteren bekend gemaakt. „Gezien dé wet inzake oorlogsbevoegd- heden is dit een plicht voor ons”, aldus Church. Hij voegde er aan toe dat de president hem de verzekering had gege ven dat hij, binnen 48 uur een rapport over de mislukte reddingspoging zal overhan digen. Een dergelijk verslag is een vereis te volgens de zogenaamde War powers act van 1973. Carter had gisteren een ontmoeting met leiders van het Congres. Na afloop van het onderhoud betuigden zij hun steun aan Carter en verklaarden dat de mislukking was te wijten aan een „serie ongelooflij ke” technische problemen. De belang rijkste presidentskandidaten reageerden gematigd. Zo liet Edward Kennedy weten dat de Amerikanen zich verenigd dienen op te stellen. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat de Nederlandse ambassadeur in Tehe ran, die teruggeroepen was, dit weekeinde weer naar Iran gaat. Hij moet druk uitoe fenen op de regering om te voorkomen dat acties tegen de gijzelaars worden onder nomen. HILVERSUM (ANP). Minister Wie gel van Binnenlandse Zaken is beschik baar als lijstaanvoerder van de WD bij de verkiezingen van voorjaar 1981. Wiegel zei dit gisteravond in de tv-actualiteiten- rubriek Hier en Nu van de NCRV. „Het hoofdbestuur moet nog een voor dracht opmaken, maar als ik word ge vraagd zal ik geen nee zeggen,” aldus Wiegel. Wel stelt hij de voorwaarde dat in dat geval het kabinetsbeleid inzet van de verkiezingen zal zijn. „Ik sta op het standpunt dat een partij die de regeringspartij is, zich in de verkie zingscampagne moet inzetten voor het re geringsbeleid. De ministerraad besloot dat snel het overleg geopend zal worden met de pro vincie Zuid-Holland en het gemeentebe stuur van Lekkerkerk over deze materie. De ministerraad besloot dat snel het overleg geopend zal worden met de pro vincie Zuid-Holland en het gemeentebe stuur van Lekkerkerk over deze materie. De ministerraad heeft staatssecretaris Koning van Binnenlandse Zaken belast met de coördinatie van het rijksbeleid. Minister Ginjaar van Volksgezondheid zal de provincies schriftelijk vragen te inven tariseren of er nog meer gevallen in het land kunnen zijn als Lekkerkerk. Het ministerie van Justitie bereid een „stukje noodwet” voor, zö verklaarde Wie gel. Dat zal moeten voorzien in onteige- ningsmogelijkheden als er huizen afge broken moeten worden en daarover met de eigenaars problemen zouden ontstaan. Verder zal snel worden nagegaan wie er aansprakelijk kan worden gesteld en wie er verantwoordelijk is geweest voor de ging van de opvattingen van D’66. Een voorstel tot invoering van een jeugd- sportpaspoort werd verworpen. CENTRALE VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN vuilstorting destijds op de plaats waar nu huizen staan. Uit de uitlatingen van minister Wiegel leidt burgemeester H. Ouwerkerk van Lekkerkerk af dat de overheid de „be dreigde huizen” gaat kopen. Om hoeveel huizen het dan gaat zei Ouwerkerk niet. Het afgraven van het parkeerterrein aan de Molenwerf in Lekkerkerk-West is voltooid. In totaal zijn 42 vaten met giftig afval afgevoerd. Inmiddels is men begon nen met het bestraten van het terrein. Gemeenten kunnen vorderen wan neer huizen vijf maanden leegstaan. Ze hoeven daarvoor niet al een be paalde woningzoekende te hebben gevonden. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde ontwerp-leegstands- wet van de regering. Zie verder pagina 2 Alleen het hart vormt de theo loog. Wlllebrordstraat 10-12 IJmulden. Tel. 11324 en 18754 wandplastieken - reproducties kunsthandel Jos de Graaf, Gierstraat 47 Tel. 312801, H’lem. Het adres voor al uw omlijstingen. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem Twee verzekeringsmaatschappijen in ons land hebben (opnieuw) een molestverzekering in hun pakket op genomen. Dit met het oog op de steeds harder wordende confrontatie tussen politie en burgerij. Met de inhuldigingsdag in het vooruitzicht, x stak Theo van der Kaaij zijn licht op bij een van de assuradeurs. Hij be richt erover in Erbij. Omdat de boekenweek dit jaar twee weken duurt en dus nog aan de gang is, vindt u ook vandaag een aantal boekenpagina's in onze bijla ge. Daarin wordt aandacht geschon ken aan onder meer „Meester Fock", de integrale herdruk van Forum en het boek „De joodse wereld". ARNHEM (ANP). De Kema in Anr- hem heeft gisteren bij monde van direc teur ir. J. H. Bakker op een persconferen tie voor het eerst officieel toegegeven dat kinderen in het verleden op het Kema- terrein bij het spelen in aanraking moeten zijn geweest met het daar begraven radio actieve afval. De Kema besloot de landelijke pers uit te nodigen nadat de VPRO-televisie op 20 april een documentaire wijdde aan de dood van drie kinderen van gezinnen die op het Kema-terrein dienstwoningen be woonden. Eén van die gezinnen heeft steeds ge zegd dat er verband bestaat tussen hun vorig jaar aan kanker overleden oudste zoon en het contact dat hij met het afval heeft gehad. De Kema heeft tot gisteren steeds ontkend dat spelende kinderen bij het afval konden komen. Overigens ont kende ir. Bakker gisteren dat er verban den bestaan tussen het overlijden van kinderen en het afval. Hij liet weten dat de Kema een verwij- deringsplan in voorbereiding heeft, dat binnen enkele maanden aan .de nog te installeren ministeriële begeleidingscom missie zal worden voorgelegd. Een eerste berekening heeft geleerd dat met het op graven en afvoeren van het afval zeker een bedrag van een twee miljoen gulden zal zijn gemoeid. De Kema-directie heeft geen enkele moeite met een gerechtelijk onderzoek naar de gang van zaken rond het begra ven, aldus Bakker. Er circuleerde al eerder in Amerika een wrange grap, waarin de wrevel en het ongenoegen der Amerikanen over Carters politieke formaat duidelijk satirisch werd vertolkt: „Carter heeft kordaat alle uit voer van levensmiddelen en medicamen ten naar Iran verboden, uitgezonderd na tuurlijk pinda’s.” Over de jammerlijke mislukte, povere onderneming van de commando-raid op Iran is geen satire te bedenken. Behalve dan misschien dit: de val van één helicopter was voor Carters toekomst even fataal als wanneer hij er zelf had ingezeten. Men moet namelijk ernstig rekening houden met een fatale breuk in de toe komstige loopbaan van de Amerikaanse president, nu hij twee zware flaters na elkaar heeft geslagen: toestemming geven voor een erbarmelijk huzarenstukje én de erbarmelijkheid ervan onmiddellijk en volledig in de publiciteit laten komen, zelfs voordat de Iraniërs de gelegenheid hadden het als een overwinning te vieren. Dat vieren is inmiddels terecht begonnen. Een tweede mogelijkheid waarmee men terdege rekening zal moeten houden is, dat Carter misschien zal proberen de hop- teloze indruk van de stukgelopen redding spoging uit te wissen door helemaal overstag te gaan en iedere voorzichtigheid ten aanzien van de wereldvrede uit het oog te verliezen. Gezien de ervaringen die de V.S. tot dusver met deze president hebben opgedaan, valt niet te verwachten dat die verdere actie tegen Iran met groter intelligentie zal worden voorbereid. De reactie in politieke en militaire kringen rondom de president zal even stormachtig als veelzijdig zijn. Wat zal daaruit voort komen? Puin- en vuilafvoer per container NIJMEGEN (ANP). De algemene le denvergadering van D’66 heeft gister avond uitgesproken dat D’66 zich „nau wer verwant voelt met progressieve par tijen dan met andere partijen”. DEN HAAG (ANP). De uitlatin gen van premier Van Agt, die in Indo nesië zei dat het RMS-ideaal bij de Molukse jeugd in Nederland minder sterk leeft, berust op onwaarheid. Het grote aantal, ook, jonge, bezoekers in de Houtrusthallen is daar het bewijs van. Dit zei ir. J. A. Manusama, president van de Vrije Republiek der Zuid-Mo- lukken (RMS), gisteren in de Haagse Houtrusthallen tijdens een bijeen komst. Daar werd de oprichting van de republiek, 30 jaar geleden herdacht. „Zelfstandigheid en vrijheid voor het Een resolutie van deze inhoud werd op het gisteren begonnen tweedaagse con gres van D’66 met grote meerderheid van stemmen aangenomen. In de uitspraak werd tevens vastgelegd dat de politieke idealen van D’66 het beste verwezenlijkt kunnen worden in samenwerking met an dere progressieve partijen. Het hoofdbestuur van D’66 noemde de uitspraak een open deur. Benadrukt werd dat daaraan geen strategische betekenis mag worden toegekend. De uitspraak, al- fiQ, Aan- en Verkoop - Huur' ft 1 en Verhuur - Taxatie van Woningen, Bedrijfspan- u. den en Gronden, a s- mede alle Adviezen ROGGEVEEN daaromtrent. MEER DAN 70 JAAR MAKELAARS ffF*) EN BEÊD TAXATEURS ROERENDE (FWj EN ONROERENDE GOEDEREN IwaV Nieuwe Gracht 74 - Haarlem •ONew J De oud-premier van Suriname, Henck Arron, wordt in de Memre Boekoe-kazerne ondervraagd. Vol gens het nieuwsagentschap SNA wordt hij met alle égards van een oud-premier ondervraagd. Zie verder pagina 3 Een volkomen onbegrijpelijke publici- teitslust over een volkomen onbegrijpelij ke militaire flater dat is de tweeledige verrassing die president Carter de wereld heeft bereid. Men kan zich verdiepen in de overwegingen waarmee Carter en zijn to padviseurs zich aan dit verschikkelijke avontuur hebben gewaagd maar hoe men het ook keert of draait, nergens valt een glimp te bespeuren van het Ameri kaanse leiderschap, dat afrekent met de- genen die het bruskeren. De Amerikaanse geschiedenis heeft opnieuw een „Var kensbaai” beleeft terwijl de echo van deze mislukte invasie van Cuba, door John Kennedy eenmaal erkend als de grootste fout van zijn leven, nog lang niet is verklonken. Zuidmolukse volk wordt nog steeds nagestreefd. Ik geloof dat een vrije republiek een haalbare zaak is en daar om zullen wij dé strijd voortzetten,” aldus Manusama. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst leverde de voorzitter van het inspraak orgaan voor Zuid-Molukkers, drs. F. Mual, kritiek op het beleid van minis ter Wiegel, dat volgens hem tot gevolg heeft dat de mogelijkheden van het adviesorgaan worden beperkt. Doordat de minister niet bereid is meer mensen ter beschikking te stellen moet het orgaan zijn medewerking stopzetten aan onder andere experi mentele werkgelegenheidsprojecten, aldus Mual. De herdenking trok ongeveer 6000 bezoekers. Volgens een van de organi satoren was de opkomst aanzienlijk groter dan de laatste paar jaar het geval is geweest. GARAGE Schalkwijker^traat 25-29 Haarlem - Tel. 350030 i De monarchie is niet meer van deze tijd; aanwijzing van het staats hoofd door erfopvolging in plaats van verkiezing is ondemocratisch. Hierop hameren de republikeinen bij iedere discussie over onze staats vorm. Maar nadat Juliana de troons afstand aankondigde, zwegen ze na genoeg. Reinier van de Loo sprak hierover met Joop den Uyl, die model lijkt te staan voor de dubbelzinnig heid van Oranje-gezinde republi keinen. Molukse krijgers vormden een erehaag bij de binnenkomst van de president van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken, ir. Manusama, gisteren in de Houtrusthallen in Den Haag. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Een Boeing 727 van de Britse chartermaatschappij Dan Air met 145 personen aan boord is gistermiddag bij het inzetten van de landing neergestort op Tenerife.Volgens officiële mededelin gen zijn alle inzittenden van het toestel om het leven gekomen. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. Het vliegtuig, afkomstig uit Manchester, had om 14.19 uur de verkeerstoren van het vliegveld Los Rodeos gemeld aan de lan ding te beginnen. Daarna werd het radio contact verbroken. Het toestel werd pas gisteravond om streeks negen uur gevonden. Het was neergestort op 20 km van La Laguna in een bos vlak bij de weg naar de vulkaan Teide. Veel bewolking en mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Matige wind tussen noordwest en noordoost.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1