Ruil VNU-concern neemt MUVA- Verlies 8 ton Van Ommeren K Studiebijeenkomst veranderingen in de bouw: T< Groot contract met Filipijnen Van Kempen en Begeer bestelt schepen in Zweden Mogeiijk meer Poolse y] kolen via Amsterdam Heerlen over Winst vorig jaar gestegen tot ruim 45 miljoen tussen de bedrijven door Economische top OAE in Nigeria J Commissie terug uit Stettin en Warschau HAL kwam in 1979 uit rode cijfers |-J1 ifl| 1 i k I D I N 12 ECONOMIE 1980 APRIL DINSDAG 29 Begroting Japan General Motors (Van onze redactie economie) SCHIPHOL. Er bestaan zeer reële mogelijkheden om de kolen transporten vanuit de Poolse haven stad Stettin naar en via Amsterdam te vergroten. UTRECHT (ANP). De doe-het- zelvers zullen een grote invloed gaan uitoefenen op de toekomstige bouw nijverheid, onder meer doordat zij nog meer arbeidsplaatsen aan de bouw zullen gaan onttrekken dan nu al het geval is. Bogota-groep (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/HAARLEM. Aan aanloopkosten voor Nieuws Net en de Academie American Encyclopedia en en kele kleinere projecten gaf VNU vorig jaar 28,7 miljoen uit en in dit jaar zal ongeveer ditzelfde bedrag nodig zijn. De een dezer dagen op de Ameri kaanse markt verschenen ee- nentwintigdelige encyclopedie kost drieduizend gulden. VNU heeft er zeer hoge verwachtin gen van, mede gezien de grote belangstelling in Europa voor dit soort naslagwerken ten op zichte van andere boeken. Bin nen drie jaar kan deze compu terversie winstgevend zijn, al dus R. Snoeker, lid van de raad van bestuur van VNU, gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag. V ■I K (Van onze redactie economie) Grote invloed doe-het zelvers op bouwmarkt J. Wissema, organisatie-adviseur van 1 3 en Co., zei van oordeel te zijn dat de komende jaren in het teken zullen staan van het oplossen van de kwalitatieve wo ningnood. Volgens hem zal kostenbespa ring vooral tot stand moeten komen door hele lahd verspreid. Haarlem biedt niet de uitbreidingsmogelijkheden en is minder gunstig gelegen, aldus VNU, maar een nieuwe vestigingsplaats moet voor alle geledingen acceptabel zijn. In het hoofd kantoor werken meer dan vierhonderd mensen. Japan heeft in het begrotingsjaar 1979 (april-maart) het recordaantal van 4,92 miljoen auto’s geëxporteerd, 19,1 procent meer dan de 4,13 miljoen van het voor gaande jaar. Het aantal personenauto’s en vrachtwagens beliep respectievelijk 3,32 miljoen (plus twintig procent) en 1,55 mil joen (plus 16,3 procent). Als gevolg van de grote vraag naar kleine, zuinige auto’s nam de export naar de VS met 21 procent toe tot 2,2 miljoen stuks. Naar de EG werden 748.500 auto’s geëxporteerd, 20,1 procent meer. worden uitgebreid. Zowel Stettin als Am sterdam willen hun aandeel in het trans port van de kolen vergroten. Met de ha venautoriteiten van Polen heeft de delega tie de mogelijkheden van gezamenlijke projecten besproken. Via de haven van Stettin wordt momen teel volgens de delegatie 12 miljoen ton kolen per jaar geëxporteerd. 900.000 ton daarvan gaat bia Nederlandse havens, waarvan het grootste deel via Rotterdam. De delegatie, die gedurende het bezoek aan Warschau onder leiding stond van de al eerder teruggekeerde burgemeester Po lak en in Stettin werd geleid door wet houder Heerma van economische zaken en havenbelangen, bestond verder uit de wethouders Schaefer van stadsvernieu wing en Kuijpers van sociale zaken. De delegatie heeft verder de woning- bouwproblemen in Stettin bekeken. Even als voor het bestuur van Warschau is voor het bestuur van Stettin de woningnood het grootste probleem. mieën van Afrika worden gebundeld om de gevolgen van de „Balkanisatie” van de handel en het transport te boven te ko men. Er zal verder een commissie in het leven worden geroepen die de energiepro blemen moet bestuderen. Hoewel opposant van de I toch niei Maar koi gaande 1 streerde de traini nutteloze Er werd, uitsteken dat Trui spelers 1 enige vei De ha zijn spel kend en ging wei gezet. Vc uitgang, dammer prijsgege ten goe< treffers 1 luchte T oefening gehad, kwamen tevreden Dat w; quipe va van de i verse ka mocht ni „Het is i Europa willen n Europe» willen w (Van onze redactie economie) ROTTERDAM (ANP). De Hol- land-Amerika Lijn (HAL) heeft over 1979 een nettowinst behaald van 4,4 mln. dollar (19 miljoen gulden) tegen een verlies van 6 mln. dollar in 1978. De winst per aandeel kwam uit op 10 dollar. Voorgesteld wordt een divi dend van 5 dollar. Voor het laatst werd didvidend uitgekeerd over 1976. Afgezien van de vele onzekerheden, die zich in de toekomst kunnen voor doen, wordt verwacht dat de winst in 1980 niet zal achterblijven bij die van 1979. De omzet van de HAL steeg vorig jaar met 16 procent tot 285 mln dol lar, aldus de Holland Amerika Line Trust. Het exploitatieresultaat verbe- terde van 2,6 mln dollar negatief in 1978 tot 7,8 mln dollar positiefin 1979. Een belangrijke bijdrage tot de winst werd geleverd door de gunstige ontwikkeling in de divisie toerisme, waar de cruisesector - ondanks de sterke stijging van de brandstofkos ten - een hoger resultaat behaalde dan in 1978. Een andere factor die tot de verbe tering bijdroeg was de vermindering van de verliezen in de divisie bijzon der transport. De landsector werd, zoals eerder vermeld, in de loop van 1979 verkocht. In de zeesector was de invloed merkbaar van kostenverla gende maatregelen. SOFIA, team hee tie gebn opening meestal Bulgaars van Ivo Japanner resulteer wel de hi Spanje, lesje gaf van vrijv Europees send deb laag tegs AMST chard hi hal in A als pro, Amsterr de voll Schotse kort na een reel out. Voor ning op revanch jaren ge leed. La poneerd genstani eerste hoofd e probeer vecht oi mer hac lijk mee zelf ooi Lauder na het Blancha hoogges der en i rechtse een blo' KI elf j lang lijkl Keei over tele vori hint den zijn veer mee Mas van waa nen drai Ni het was Stal ten rug rech wac met brei lukl stee ook ach VOO' wor Ir mat de een kosten van nieuwe projecten bij in de verbetering van het concernresultaat. Volgens de raad van bestuur zullen de uitgevers zich er op moeten toeleggen het General Motors heeft als onderdeel van een ingrijpend bezuinigingsprogramma plannen bekendgemaakt voor het ontslag van ongeveer 18.000 van haar 180.000 werknemers van haar vestigingen over de hele wereld. ZEIST. NV Koninklijke Van Kempen en Begeer heeft, onder meer als gevolg van de spectaculaire prijsstijgingen van goud en zilver vorig jaar, enerzijds een stagnatie van de afzet ondervonden, ter wijl anderzijds door dezelfde ontwikkelin gen zeer aanzienlijke voorraadwinsten werden gemaakt. Aangezien echter deze voorraadwinsten ook dit. paar buiten het exploitatietekort zijn gehouden en daartegenover wel de in 1980 te verwachten belangrijke reorgani satiekosten ten laste zijn gebracht van 1979, werd 1979 afgesloten met een verlies van 780.000 na afschrijvingen en belas tingen tegen een nettowinst van 913.300 in 1978. Voörgesteld zal worden het divi dend te passeren (1978: 8 procent), zo heeft ftet bedrijf meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) De jaaromzet van het Heerlense bedrijf beliep vorig jaar ongeveer veertig miljoen gulden. Bij MUVA zijn 250 mensen in dienst. De overname door het Haarlemse bedrijf zal voor de werknemers geen nadelige invloed hebben, aldus de mededeling. Tot de activiteiten van MUVA behoren de produktie en distributie van voorname lijk wenskaarten, geschenkartikelen en produkten die onder de merknaam Holly Hobbie op de markt komen. De verkoopoperatie opereert in Nederland, België, Duitsland, Noorwegen en Zweden. De produktie van de artikelen gebeurt bij MUVA Grafische Produkten BV in Heerlen. Bovendien zullen de doe-het-zelfactivi- teiten grote gevolgen hebben voor de dis tributiesector en voor de verdere ontwik keling van voor leken geschikt gereed schap, materiaal en werkmethodes. De omzet in de doe-het-zelfbranche zal van 1,5 miljard gulden in 1975 groeien naar ongeveer 3 miljard gulden in 1990. Dit bleek gisteren op een bijeenkomst in Utrecht, die was georganiseerd door de Stichting Bouwresearch. Daar probeer den deskundigen een antwoord te geven op de vraag welke veranderingen de ko mende tien jaar in de bouw te venvachten zijn en hoe de gevolgen zullen zijn voor de structuur van de bouwnijverheid. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Van Ommeren heeft drie bulkcarriers besteld bij de Zweedse werf Oeresundsvarvet AB, onderdeel van de Swedyards Corporation. De schepen krijgen een draagvermogen van 41.000 ton en zullen in 1982 worden opgeleverd. Van Ommeren wil niet bekendmaken welk be drag met de order is gemoeid. De schepen gaan onder Nederlandse vlag varen. Zij worden voorzien van grote luiken en vier boordkranen van 36 ton, waardoor de schepen geschikt zijn voor het vervoer van containers, hout, pijpen en projectlading. Door de geringe diep gang (11,30 meter) kunnen de schepen worden ingezet voor het vervoer van stort goederen van en naar kleinere havens. Op korte termijn zal een bijzondere delegatie van de Stad Amsterdam naar Stettin gaan om de plannen hiertoe te concretiseren. Met dit resultaat is zater dagmiddag een delegatie van het gemeen tebestuur van Amsterdam uit Stettin op Schiphol teruggekeerd. Het tweedaags be zoek aan Stettin was onderdeel van een reis naar Polen, waarbij eerder Warschau is bezocht. De kolenleveranties van Polen aan Ne derland zullen in de komende jaren sterk De Bogota-groep van acht koffieprodu- cerende landen in Latijns-Amerika wil meer bemoeienis in de internationale kof fiehandel en heeft daartoe een onderne ming opgericht met een kapitaal van 500 miljoen dollar, die op de termijnbeurzen in New York en Londen en ook in fysieke handel zal gaan opereren. Van de in 1978 opgerichte groep zijn lid Columbia, Mexi co, Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Venezuela en Brazilië. 4 wil VNU in Amsterdam alle topfunctiona- toenemende aanbod van informatie effi- rissen concentreren. Deze zijn nu over het ciënt en zo toegankelijk mogelijk door te geven aan groepen belanghebbenden. Het gaat hier om viewdata, teletekst, data-netwerken, huiscomputers, beeld plaat en satelliettelevisie. De overheid dient als het huidige TV-beleid wordt los gelaten, te waken voor discriminatie en Met een ten opzichte van vorige jaren hoger investeringsniveau van honderd miljoen gulden hoopt dit Haarlemse con cern vooral internationaal een sterkere marktpositie te veroveren. De verkoop van NieuwsNet blijkt nog sterk tegen te vallen, maar VNU is bereid er mee door te gaan. De oplage is 25.000 exemplaren. Volgens J. L. Brentjens van de raad van bestuur „zal redactie en uitgever alle rust worden gegund om de juiste vorm voor dit blad te vinden. We nemen er gewoon de tijd voor en het mag ook 1985 worden voor het op de markt wordt geaccepteerd.” VNU behaalde vorig jaar een netto winst van 45,1 miljoen tegenover 39,7 in 1978; een stijging van 13,7 procent. Als gevolg van de aanzienlijke aanloopkosten die 13,2 miljoen meer bedroegen dan het jaar daarvoor, nam het bedrijfsresultaat echter maar met 2,2 procent toe. De omzet van het concern steeg van 1.096 miljoen in 1978 tot 1.188 miljoen vorig jaar. In de gunstige liquiditeit kwam nagenoeg geen verandering. Het werkkapitaal daalde met 51 miljoen naar 220.689 onder meer als gevolg van de aflossing van een onderhandse z lening van veertig miljoen. Het personeelsbestand groeide van 8.405 tot 8.735 maar zal zich dit jaar stabilise ren, aldus E. Bloembergen, voorzitter van de raad van bestuur. Bij de 'VNU werd van velen bereidheid gevraagd zich te schikken in vernieuwen- standaardisatie en niet, zoals in het verle den, door schaalvergroting. In de grond-, wegen- en waterbouw en in de offshoresector wordt een stabilisatie van de Nederlandse markt voorzien met een verschuiving naar kleinere projecten. Expansie op de internationale markt acht te Wissema nog wel mogelijk. Bij de toele- veranties wordt schaalvergroting ver wacht en een ontwikkeling bij deze bedrij ven naar specialisatie en decentralisatie. Wat betreft het grondstofgebruik worden geen grote veranderingen verwacht, maar wel de komst van nieuwe materialen voor speciale toepassingen. Asbest, lood, zink en koper zullen het bouwtoneel verlaten, aldus Wissema. Naast de nadruk op kleiner, wendbaar der, multifunctioneel en verrijdbaar ma teriaal, dat in toenemende mate zal wor den gehuurd, zal een sterke expansie van de doe-het-zelfwerkzaamheden te zien zijn, aldus Wissema. L. Sikkel, hoogleraar bouwkunde aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, schatte dat in 1975 ongeveer 15.000 ar beidsplaatsen zijn onttrokken aan de het Rotterdamse bureau Bakkenist, Spits bouw door de doe-het-zelfwerkzaamhe- den. In de komende jaren tot 1990 zal dit aantal met nog eens 15.000 arbeidsplaat sen groeien. Die doe-het-zelfsector is niet meer weg te denken uit de bouwnijver heid. Door de hoge loonkosten zijn veel bouwactiviteiten in de afbouwsfeer, de afwerkingssfeer, de restauratie en het on derhoud uit de markt geprijsd. De doe- het-zelfsector vangt deze activiteiten gro tendeels op, maar doet tevens een aanslag op de reguliere werkgelegenheid, aldus Sikkel. Verder heeft deze hoogleraar becijferd, dat de bouwproduktie in 1990 een omvang zal hebben van 28,3 miljard gulden (prijs peil 1975). Dit betekent ten opzichte van 1975, toen de omvang 29,5 miljard gulden was, een teruggang van 1,2 miljard gul den, ofwel een daling van ongeveer 4 procent. De bouwbedrijven zullen in 1990 26 procent van hun produktie bij onder- aannnemers plaatsen in 1975 was dat 19 procent. De bouwtijd zal door betere organisatie korter worden, zo meende Sikkel. Uitbrei ding is te verwachten op het gebied van export van kennis, organisatie en toeleve ring en export van specialistische arbeid naar minder ontwikkelde landen. Werk zaamheden die nu nog door de bouwnij verheid zelf wijrden verricht, zullen vol gens Sikkel worden overgenomen door toeleveringsbedrijven en warenhuizen. Een steeds groter deel van afbouw en installaties zou niet meer door de bouwbe drijven zelf, maar door andere organisa ties gedaan worden, aldus Sikkel. van 1978 gebracht worden. De dagbladen groep consolideerde de goede resultaten van 1978. Ondanks de groei van de opla gen, stabiliseerde het advertentievolume zich vooral onder invloed van de stagne rende markt in onroerend goed. Het per soneelsbestand nam wel aanzienlijk (9,4 procent) toe. Bestaande activiteiten zijn onderge- bracht in Data Publishing International BV te weten TVS (Toegepaste Viewdata Systemen), NTIS (National Technical In formation Service) en ITIS (Intermediair Technische Informatie Service). Totale omzet 58 miljoen, personeelsbestand schouwt hen als zelfstandige onderne- 261. Deze groep droeg ondanks aanloop- mers, maar de DETAM eist pensioenrech ten op. De tijdschriftengroep gaf een omzetstij ging van zeven procent te zien bij een gelijkblijvende oplage. De vijftigprocent- deelneming aan International Juvenile Publication werd afgestoten, omdat hier mee niet de verwachte positie op de Duit se markt werd bereikt. De afzet van bla den in België was minder bevredigend en in Engeland trad een stabilisering op. Op boekengebied werd 26,3 procent meer om gezet tot een totaal van 145 miljoen. De belangrijkste bijdrage hierin werd gele verd door de Spectrum Encyclopedie waarvan in het verslagjaar het laatste van de vierentwintig delen verscheen. Met verscheidene buitenlandse uitge vers zijn overeenkomsten afgesloten voor coproduktie van encyclopedische uitga ven. Dank zij geavanceerde technieken voorziet VNU vele mogelijkheden voor deze naslagwerken. Als gevolg van het teruglopend kindertal kwam de markt voor het educatieve boek in Nederland onder druk te staan. Flexibiliteit zal de positie Van de boekengroep in de jaren tachtig in hoge mate bepalen, aldus de raad van bestuur. Bloembergen vond zelfs dat de ondernemingen dit jaar en volgend jaar hun bestaansrecht zullen moeten bewijzen. Een stijging van ruim vijf procent van de omzet naar 421 mil joen deed zich voor bij de verkoopgroep. In zijn totaliteit bleef het resultaat echter achter bij 1978, voornamelijk als gevolg van sterk gestegen personeelskosten. De abonnementenexploitatie en ver- spreidingsector Medianet in Haarlem kreeg te maken met een aanzienlijke ach teruitgang van de winst door ontwikke lingskosten voor automatisering en de al eerder genoemde claims van de DETAM voor wederverkopers. Bij de diepdrukke- rijen bleef de noodzakelijke produktiestij- ging mede als gevolg aan een tekort aan vakmensen achter bij de verwachtingen. In de offsetbedrijven kon de opgaande lijn in stand worden gehouden, maar hier mee kon de totale bijdrage van de indu- striegroep aan het concern niet op het peil de werkomstandigheden. Met name ver vroegde uittreding, kortere werkweek en langere vakanties leidden tot „niet te on derschatten lastenverzwaring en toene mende geestelijke en lichamelijke belas ting voor tal van medewerkers”. Bloem bergen noemde de claim van de DETAM (de Bedrijfsvereniging van Detailhandel en Ambachten) van een half miljoen gul den voor de wederverkopers van bladen „ergerniswekkend”. Hij vond het van on behoorlijk bestuur getuigen dat de DETAM pas nu een sinds 1972 onveran derde overeenkomst van de VNU met de wederverkopers aanvallen: VNU be- VNU mikt met encyclopedie op consumenten in Amerika De leden van de raad van bestuur VNU, van links naar rechts J. L. Brentjens, E. Bloembergen en R. Snoeker. Tengevolge van een staking bij de Finse zeeliedenbond wordt de vaargeul naar Helsinki niet meer open gehouden. Twee Nederlandse korvetten, die een bezoek aan de Finse hoofdstad brengen liepen prompt vast in het ijs. Op de foto is één van de schepen, de Fret, zichtbaar (in het midden), terwijl een schip van de Finse kustartillerie de bodem door het ijs loodst. Op de achtergrond een koopvaardijschip, dat eveneens door de ijsbarrière werd tegengehouden. AMSTERDAM/HAARLEM. De Verenigde Nederlandse Uitgeversbe drijven VNU BV in Haarlem nemen het gehele geplaatste aandelenkapitaal over van MUVA BV, v/h Muurmans Uitgeversbedrijf in Heerlen. Dit maak te voorzitter E. Bloembergen van de raad van bestuur van VNU gisteren bekend tijdens de presentatie van het jaarverslag. LAGOS (ANP). Staatshoofden en regeringsleiders van vijftig landen, ver enigd in de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), zijn gisteren in Lagos, de hoofdstad van Nigeria, bijeengekomen voof de eerste economische topconferen tie, van de OAE. Er zal worden gepraat over maatregelen die de economie van Afrika moeten opvijzelen en die uiteinde lijk moeten leiden tot een Afrikaanse eco nomische gemeenschap. Ministers van de OAE-landen hebben de afgelopen week in Lagos een voorberei dende vergadering gehouden. De secreta- ris-generaal van de OAE, Edem Kodjo, heeft aan het eind van deze bijeenkomst gezegd dat de toekomst van het continent afhangt van de wijze waarop de staats hoofden en regeringsleiders een nieuwe zienswijze voor Afrika aannemen. Men werd het erover eens dat de Afrikaanse eensgezindheid noodzakelijk is om beroe ringen te voorkomen, zoals de staatsgreep in Liberia. De voorzitter van de OAE, president William Tolbert, kwam daarbij om. De i nieuwe leider van Liberia, Samuel Doe, heeft te verstaan gekregen dat er voor hem op de topconferentie „geen facilitei ten waren”. Enkele leden van de OAE hadden laten weten de topconferentie te laten voor wat zij was als Doe als voorzit ter van de OAE naar Lagos zou komen. Een van de acht vice-voorzitters wordt nu gekozen om de twee dagen durende top- j conferentie te leiden. De kwestie-Liberia staat niet op de agenda maar zal zeker ter sprake komen, evenals de burgeroorlog in Tsjaad. De president van Tsjaad, Goukouni Oueddei, wordt wel in Lagos verwacht. Door de plannen voor de economische ontwikke ling van Afrika moeten de zwakke econo- met name het bedrijfsleven moet gelijke kansen krijgen bij de toegang tot nieuwe media, verduidelijkte Brentjens. VNU ziet verder kansen op het gebied van weten schappelijke uitgaven waar toenemende vraag naar bestaat. In de verstrekking van up-to-date-informatie zitten grote mo gelijkheden. De consument zal dit jaar ongeveer vijf procent meer voor de VNU- produkten moeten betalen, maar dit kan hoger uitvallen als gevolg van energieprij zen of daaruit voortvloeiende prijsverho ging van papier, aldus Brentjens. De verhuizing van het hoofdkantoor van Haarlem naar Amsterdam of Amstel veen, zal volgens Bloembergen nog zeker drie jaar duren. Het is een gecompliceerde kwestie. De tijdelijke vestiging in Haar lem Schalkwijk is te klein en bovendien DEN HAAG (ANP). Klöckner Ina BV (general contractors voor industriële projecten) en W. van der Vlugt Timber en Panelproducts NV (houtagenten), beide in Den Haag, hebben in Manilla een overeen komst ondertekend voor het opzetten in de Filipijnen van een papier-, triplex-, zagerij- en fineer-industrie, waarmee een bedrag is gemoeid van ongeveer 600 mln. Het project omvat de bouw, de tech- nische begeleiding en de marketing en verkoop van de produktie. De overeenkomst houdt tevens in, aldus een gezamenlijke bekendmaking, dat de twee bedrijven ook zorg dragen voor het vinden van passende joint venture part ners. De internationale Klöckner Ina groep zal onder leiding van haar dochteronder neming Klöckner Ina Nederland zorg dra gen voor de bouw, de technische begelei- ding en de financiering. Van der Vlugt zal j over de gehele wereld de marketing en i verkoop van het grootste deel van de toekomstige produktie verzorgen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 12