Dubbeltoernooi niet serieus Hoofdklassers sneuvelen in bekerstrijd Sci Jeugdwielrenners erg enthousiast AZ moet toch A Bridgetrofee voor De Jong-Witters Janny Holwerda sterke winnares biljartstrijd „Tol” betalen Pat Mat helpt VHS 0 (Van onze schaakmedewerker) Guilit in UEFA-team D 11 14 SPORT 1980 DINSDAG 29 APRIL Bij toernooi Excelsior i en: tie te dat m de ni front» strijd was getrei Ter gelegenheid van de troonswisseling en de inhuldiging op 30 april slaat ’s Rijks Munt te Utrecht dit jaar sfieciale guldens en rijksdaalders. Een beperkt aantal van deze inhuldigingsmunten wordt uit gegeven in de verzamelaarskwaliteit „fleur de coin” (f.d.c.). Deze zijn geheel gaaf omdat ze na de slag onmiddellijk worden verpakt in fraaie cassettes met het Rijkswapen. Tot 30 mei a.s. kunt u bij ’s Rijks Munt te Utrecht sets bestellen van 1 gulden en 1 rijksdaalder met y speciale messing leg penning en muntbeschrijving. De aflevering begint in juli 1980. U bestelt door overmaking van f 25,- per set aan ’s Rijks Munt Inhuldiging te Utrecht op postrekening 1730480 onder vermelding van uw naam en adres. De kosten voor aangetekende verzending en cassette zijn inbegrepen. Publikatie van het Ministerie van Financiën. <v (Van een medewerker) 1 (Van onze wielermedewerker) rem., (ADVERTENTIE) jb (Van onze sportredactie) ZEIST. De arbitragecommissie van de KNVB heeft eerste-divisieclub Volendam in het gelijk gesteld in de door Volendam tegen AZ’67 aange spannen procedure inzake de transfer van Pier Tol. Na twee jaar procederen heeft de arbitragecommissie vastge steld dat de Alkmaarse eredivisieclub aan Volendam een transfersom zal moeten betalen voor de overgang van de Volendammer naar Alkmaar. Van af het eerste moment heeft Volendam de gratis overgang van Tol naar de Alkmaarse eredivisieclub aangevoch ten. Vanavond zal het bestuur van Volendam zich gaan beraden over ver dere stappen. De Jutters verpletterde hoofdklasser Carrousel met 1-10, DGS Smul was te paalde Ted de Boer de eindstand als nog op 4-5. Bij de laatste 17 ploegen, die nu zijn overgebleven, zijn de clubs uit IJmui- den goed vertegenwoordigd.Maurits Disco zegevierde met 5-4 over hoofd klasser Verhorst Boys, terwijl Otte Eagles hier niet voor onder deed door Roeland Juweliers met 2-0 de baas te bleven. Een slechts met vijf man spe lend Van Es Boys speelde met 4-4 ge lijk tegen hoofdklasser Geldermans en gaat, omdat men in een lagere klasse speelt, door naar de volgende ronde. Door de renners van De Kampioen wer den twee overwinningen behaald: Michel De klasseringen van de renners van de clubs uit de regio waren verder: tweede Gé Tijmes (Kennemerland) en Richard Dekker (Excelsior); derde Peter de Boer (Excelsior); vierde Rick Klardie (Kenne merland), vijfde D. Kretz (Bataaf), Marco Koster zegevierde bij de allerjongste lich ting en Johny Bouman bij de tienjarigen. Gooyer (Kennemerland), Ruud v.d. Klis (Kampioen) en Gé van Soolingen (Bataaf); zesde Marcel Moerkerk, Jan Smit (beiden Kampioen en Steffers (Bataaf); zevende M. Hofman (Bataaf); Marco Burgering (Kennemerland) en Rob van Berkel (Ba taaf); achtste J. Blom (Kampioen), Hennie Wegman (Excelsior) en Richard Weenk (Kennemerland); negende Leo Burgering (Kennemerland) en Rob de Boer (Excelsi or); tiende Rein Otte (Excelsior). (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM—IJMOND. Het Club 70 biljartinvitatietoernooi voor dames is op overtuigende wijze gewonnen door Jan- ny Holwerda van B. C. Suisse. Reeds in de eerste twee ronden bleek dat zij goed in vorm was. Tegen Truus Beemsterboer startte zij sterk: in 21 beurten wist zij met een moyenne van 1.47 de winst veilig te stellen. Met Hanny Heinsbergen had zij geen enkel probleem; die ging in 29 beur ten roemloos ten onder. Ook in de derde en vierde ronde bleef Holwerda ongeslagen. Nu wist zij respec tievelijk Henny Heinsbergen en Nel Boel- houwer te verslaan. Thea Uytendaal ver loor van Henny Heinsbergen en won van Greet de Graaf. Weliswaar bleef Uyten daal op de tweede plaats, maar zij werd nu bedreigd door Henny Heinsbergen en Greet de Graaf. In de vijfde ronde verloor de koploopster verrassend van Greet de Graaf, die tevens de kortste partij van dit toernooi op haar naam bracht. Thea Uy tendaal verloor in 34 beurten van Truus Beemsterboer, en omdat Henny Heinsber gen van Nel Boelbouwer won kwamen er drie achtervolgsters op twee punten van Janny Holwerda. Tijdens de zesde ronde sloeg Janny Holwerda definitief toe. Zij won in een slopende partij van Thea Uy tendaal, die sterk startte en in vier beur ten met 15-6 voor stond. Maar Janny Hol werda liet de kans op het kampioenschap niet glippen. Beheerst wist zij langszij te komen en in de 33ste beurt stelde zij met een moyenne van 0.93 de zege veilig, zodat de zevende en laatste ronde alleen nog van belang was voor de overige plaatsen. Goe de tweede werd Greet de Graaf door Han- promoveerd, reikten nu niet verder dan tot de 22e plaats (min twee). HAARLEM. Het grote nationale jeugdtoemooi wielrennen van de HRC Excelsior op het Industrieparkoers in de Waarderpolder, waaraan meer dan vier honderd rennertjes uit het hele land heb ben deelgenomen, is een succes gewor den. Er is met veel strijdlust en enthou siasme door de aankomende wielerjeugd strijd geleverd. Janny Holwerda ontvangt de eerste prijs van Jan Larsen, de voorzitter van het organiseren de Club 70. '3 V Dit dubbelportret van de vorstinnen Juliana en Beatrix zal op de voorzijde van de inhuldigingsmunten worden afgebeeld. Het is het eerste dubbelportret in de Nederlandse muntgeschiedenis. Het ontwerp is van mevrouw C.E. Bruyn-Van Rood. De keerzijde draagt het gekroonde Nederlandse wapenschild. Voor de organiserende club kwam het sportieve succes pas in de laatste van de dertien ritten met een zege van Erik Vene- ma. Na een solorush ging hij met een halve ronde voorsprong winnend over de eindstreep. Henk Beentjes en Hans Vos van Excelsior werden derde en vijfde. (Van onze bridgemedewerker) BLOEMENDAAL. Traditiegetrouw vond in „Rusthoek” in Bloemendaal de drive om de Kennemerland-bridgebeker plaats. Niet minder dan achtenveertig paren, verdeeld over twintig vereni gingen, hadden ingeschreven. De dames Ans de Jong-Hennie Witters (BOC) ver gaarden zevenenvijftig overwinnings- punten en kwamen daardoor voor een jaar in het bezit van de wisseltrofee. Een uitzonderlijke prestatie omdat het win nende duo met een handicap van twintig punten van start moest gaan. Het programma luidt als volgt: Donderdag 1 mei 1980 Sporthal Zeewijk 19.00 van Es Boys-DGS Smul, 19.50 van Essen Boys-Spaamevogels 20.40 Leerbuers- Tameris Hoogland Boys 21.30 Score Adverti- sing-Dry Cleaning 22.20 Graetz-Gamo. Vrij dag 2 mei 1980 Sporthal IJmuiden-Oost 19.50 Wilms Floet-De Jutters 20.40 Hong Kong Zandvoort-Visbedrijf de Mon 21.30 Otte Eagles-PSV Velsen Maurits Disco vrijgeloot. ZEIST. Op 6 mei speelt het Nederland se UEFA-elftal een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Spaanse jeugd. Plaats van handeling is Castellon de la Plana. Het duel geldt als voorbereiding voor het UEEA-jeugdtoernooi, dat van 14 tot 26 mei in de DDR wordt gehouden. Ruud Gullit (Haarlem) behoort tot de geselec teerden. sterk voor van Egmond 5-1 en PSV Velsen bleef op 4-4 steken tegen Les Routes Boys maar gaat toch over, om dat de ploeg van de politie lager speelt dan Les Routes Boys. Van de hoofdklassers verdwenen Carillon Boys (4-4 tegen Leerbuers) North End (3-3 tegen Gamo) eveneens. HAARLEM/IJMOND. De vierde bekerronde van het zaalvoetbal heeft bol gestaan van de verrassingen. Van de twaalf hoofdklassers, die in deze ronde voor het eerst aantraden, heb ben er slechts vier kans gezien de volgende ronde te bereiken. Het bontste maakte IJmónd ’73 het. De ploeg, die volgend seizoen IJmuiden zal vertegenwoordigen in de distrikts- klasse, zag geen kans om een team op de been te brengen en besloot, ondanks dat de ploeg zich had opgegeven voor de bekerstrijd, maar niet op te komen tegen Tameris. De vijfde ronde van de bekerstrijd zal worden gepseeld op donderdag 1 en vrijdag 2 mei 1980. Het districts-winterbridgeseizoen wordt alle jaren afgesloten met de drive om de Kennemerland-wisselbeker. De wedstrijd vindt plaats op basis van het Butler-sy- steem. Daarbij geschiedt de telling vol gens die van de viertallenwedstrijden. Er wordt een zogenaamde middenscore vast gesteld en die is bepalend voor de te behalen resultaten. Omdat de sterkte van de achtenveertig deelnemende paren van zelfsprekend fors uiteenliep, werd er een maximale handicap van vijfentwintig punten ingevoerd. Ans de Jong-Hennis Witters van BOC die in de dames-paren- competitie op de tweede plaats was geëin digd, gingen met minus twintig van start. De drive bestond uit acht ronden van elk vier spellen. Na twee wissels hadden de BOC-speelsters hun achterstand reeds volledig weggewerkt en stonden toen op plus acht. Zij bleven ronde na ronde posi tief scoren en brachten hun totaal op zevenenvijftig. Dat was ruim voldoende om de wisselbeker van competitieleider Hans de Vries in ontvangst te nemen. Het echtpaar Kemper (handicap tien) van HBC deelde met Cramer-Somers (handicap vijftien) van HNBB de tweede plaats (46 pnt.). Het echtpaar speelt nog maar sedert kort wedstrijdbridge en de score die de combinatie boekte moet dan ook hoog worden aangeslagen. Cramer- Somers is een duo dat nog niet zó lang samenspeelt en daarom dient het resul taat van deze HNBB-spelers eveneens met ere genoemd te worden. Honkoop-De Vos (33) van Haarlem-Noord werden vierde, gevolgd door het echtpaar Helle (26) van Hildebrand. Voor sommige zeer sterke koppels was de voorgift van vijfentwintig punten die zij moesten afstaan absoluut te veel. Ineke Wiers-Eugène de By (Boeken- roode) sloten de drive af met plus elf en dat betekende voor dit toppaar niet meer dan de twaalfde plaats. Cohen-Van der Zee (Bridgecentrum) die in de viertallen competitie naar de hoofdklasse zijn ge- Voorzitter Cees Bond: „We gaan op korte termijn proberen met AZ om de tafel te gaan zitten, teneinde de hoogte van de transfersom te bepalen. Mocht Volendam daarbij geen oplossing be reiken dan zullen wij de commissie van bindend advies van de KNVB inscha kelen, die op haar beurt de hoogte van het transferbedrag gaat bepalen”, al dus de voorzitter van Volendam. (Vai UMOI speeldei laatste loren m se dam met 6-3 De d£ dig aar hadden en woni De uitslag luidt: De Jong Witters 57, Cramer-Somers 46, echtp. Kemper 46, Honkoop-De Vos 33, echtp. Helle 26, Van der Linden-Schinkel 20, echtp. De Jager 19, echtp. Bink 16, echtp. Coops 15, Scholten-Haalman 14. Hartman-Koot 12, Wiers-De By 11, echtp. Bak ker Schut 11, Cohen-Van Berkel 9, Brouwers- Van der Meijden 7, Geuzenbroek-Bogerd 4, Fa- bel-Scheerder 2, Bronstring-Stuger 0, Hubeek- Kooyman 0, Otten-Ravelli -1, Plaatsman-Van der Zee -2, De Boer-Donselaar -6, Bos-Schouten -8, Beukenkamp-Moltzer -11, Lenaers-Scheffers -11, Van der Kolk-Van Reenen -13, Barrevoets- De Vos -14, echtp. Van der Aalst -14, echtp. Juin - 18, echtp. Mostert -21, Planting-Bogerd -24. Van der Akker-Somers -26, echtp. Prins -31, Van Grunsven-Beelen -32, Persijn-De Vries -33, Raadsen-Westerman -35, echtp. Van Tunen -38, Anema-Van Konijnenburg -39, Peek-Willemse - 45, De Jong-Mulder -48, Bronstring-Zeilstra -51, Van Dijk-De Vroom -58, echtp. De Leeuw -60, echtp. Bakker -62, Van der Meer-Lambers -62, echtp. Zonneveld -65, echtp. Hoogenstein -78. ny Heinsbergen een nederlaag toe te bren gen. Eindstand: punten, moyenne serie. 1. Janny Holwerda 10, 1.02, 7; Greet de Graaf 8, 2.06, 15; 3. Thea Uytendaal 6, 1.22, 9; 4. Truus Beemsterboer 6, 1.21, 8; 5. Henny Heinsbergen 6, 0.69, 7; 6. Hanny Heinsbergen 5, 0.72, 6; 7. Nel Boelhouwer 1, 0.56, 6. In de finale van het zeven-districten- toemooi driebanden-groot dat in café Piet Tuin gehouden is heeft Walter Hollander (B.V. Bas Martens) ongeslagen beslag op de titel gelegd. Hollander kan terugzien op een bijzonder sterk toernooi. Hij accentu eerde zijn overmacht door in de vijfde ronde de huidige kampioen van Neder land driebanden-groot eerste klas Dono Gmelig Meyling in 51 beurten te verslaan. Maar ook Jan Lamers was goed op dreef. Tegen Jan Bouwman speelde hij een zeer sterke partij: in 54 beurten, moyenne 0.925 ging hij over de finish. In de finale die ging tussen Hollander en Lamers bleek Hollander over de langste adem te be schikken. In 83 beurten ging hij met een moyenne van 0.481 uit. In de gewestelijke finale hoofdklasse die in Voorhout gehouden is heeft P. Schipper (B.V. Horna) de titel voor zich opgeëist met tien punten en een moyenne van 13.90. De Haarlemmer Jan Breure (B. V. De Houtpoort) werd zevende met twee punten en een moyenne van 8.12. In de gewestelijke finale driebanden klein derde klasse die in Assendelft ge houden is, is E. Koomen (B.V. Opkomst) ongeslagen kampioen geworden. De Haarlemmer Nico Schoenmaker (B.V. Ons Genoegen) werd hier achtste met twee punten en een moyenne van 0.344. In deze afdeling werd het tweede tearp van Desisco/Watergraafsmeer, ondanks verlies in de laatste ronde tegen Nieuwen- dam, afdelingskampioen. De enig overge bleven concurrent, het Zaanse Witte Paard 2 verloor namelijk eveneens (4-6 tegen Amstelveen). De Amsterdamse club promoveert naar de eerste klasse, zo ook de andere tweede klasse kampioenen Unï- tas (Groningen), Paul Keres (Utrecht) én Het Witte Paard (Sas van Gent). Uit de eerste klasse degraderen BSG 2 (Bussum), WGA (Amsterdam), SMB (Nijmegen) en Overschie. Voor de Noordhollandse clubs stond een wisselbeker op het spel en die werd voor de tweede keer door Viking gewon nen met 71 punten. Tweede was Volen dam met 65 punten en derde Excelsior met 62 punten. Dit nationale jeugdtoer- nooi werd door Excelsior gehouden in het programma van de festiviteiten rond het 45-jarig bestaan. een boeiend schouwspel zorgen, in de an dere partij die gisteravond werd gespeeld, was er ten gevolge van het matige optre den van Charlie Pasarell slechts sprake van een eenzijdige vertoning. De Portori- caan mocht dan nog wel zijn kurketrek- ker service vertonen, verder bleef hij op alle fronten onder de maat. De gebroeders Gullikson hadden dan ook weinig moeite om de partij tegen Pasarell en Tom Gor man in twee sets in hun voordeel te beslis sen: 6-4, 6-2. Na twee ronden in dit dubbeltoernooi leiden de Gulliksons met 4 punten, nadat zij eerder Riessen en Sanders versloegen (4-6, 6-4, 6-2). Okker en Nastase staan evenals Gorman en Pasarell op twee. San ders en Riessen zijn nog zonder punten, Tom Okker wordt met Bob Hewitt, Marty Riessen en Stan Smith genoemd als kandidaat voor de functie van bonds- trainer van het Zweedse tennisteam. De Zweden zijn namelijk op zoek naar een man met grote ervaring in het dub belspel. Nu Borg weer beschikbaar is voor het Zweedse Daviscupteam, willen de Zweden zo snel mogelijk een eerste klas herendubbel op de baan zetten. klopte, daarmee VHS voor degradatie be hoedend. Het zag er overigens lange tijd niet naar uit dat Pat Mat tot winst zou komen. Na de eerste tijdcontrole had Ca- stricum met 41/2-21/2 de leiding en nog een drietal te beslissen partijen die wezen op een eindstand van 6-4 ten gunste van de bezoekers. Pat Mat wilde haar sportieve plicht ten volle vervullen en gaf zich dan ook niet gewonnen. Deze inzet werd won derwel beloond. De tot in de toppen van de vingers gespannen Castricum-spelers konden hun zenuwen niet de baas en vergooiden de voor het grijpen liggende redding. Het was vooral het duel van Rini Aalbregt waar de gewonnen staande te genstander zijn zenuwen niet meer de baas was en zelfs nog de remise uit han den gaf, die na het bekend worden van de uitslag BSGVHS voor Castricum ook nog voldoende zou zijn geweest om zich in de KNSB-competitie te handhaven. Ca stricum speelt nu volgend seizoen weer in de promotieklasse van de Noordhollandse Schaakbond. gekoppeld. Dientengevolge kreeg Tim Gullikson assistentie van tweelingbroer Tom. Waar Riessen af en toe schitterde, stak het optreden van Louk Sanders maar bleek af. In de openings set leek Riessen meteen op weg naar succes, toen hij in de eerste de beste game de service van Nasta se doorbrak. Maar diezelfde eerste set leverde winst op voor Nastase en Okker toen Sanders zijn laatste servicegame kansloos verloor: 6-4. Ook in deel twee van de strijd werd Nastase duidelijk door Riessen afge troefd. Okker liet het op dat moment eveneens liggen. Zo boekte hij op eigen service een lovegame. In die fase was het dan ook niet verrassend dat Sanders de tweede set in zijn voordeel op 6-2 kon afsluiten. In de beslissende set leek Okker kórte metten te gaan maken met zijn landgenoot. Maar Riessen knokte zich weer terug tot 4-4. Toen maakte Tom Okker er via eigen service en een door braak tegen Riessen een eind aan: 6-4. Konden onze landgenoten mede dankzij het om verschillende redenen enerveren de optreden van Nastase en Riessen voor VZV-b De w< en IJmi yoor sp< zijn alti wedstrij pnderdo Jijk op twee op hielden wicht, j zwomm nam de ronden. VZV mi graag v .gende a teerde I ëen 0-2 Inaar N o HAA compel nen v KNSB Lisse i wist sing ti achter vrijwe In L: als kar de kan Den H waardi aanvar Raag bord v nederli de pos weinig kers u zoeker gingen bewer] dat De aanke» was. 1 Ronde boekte daarm In A een te getrofi gewaa waarir de leii dijk e werke bord thuisc ders s gen k< Volde de pa afruil voor i houdt daanr stellig lucht voor 1 Op Heem speek men 5 us-i Simon Boutni beek 1 Vries-1 Du beli Lissi Lomm Van Vries schalk Van d rem. 1 De officiële inhuldigingsmunten. Direktvan ’sRijks Munt. UMO nadruk de afde in de sl is voor: in de e de afwi nog twi de we< Nieuw (21 pun ren KI de rese wees Het i £uii si men. 1 Blinker waarna ónder Van Fu kë besl aanmei datiepl ADO genoot Nadat i 3-2 var PAT MAT—CASTRICUM: Boom—Van der Wal rem., LodewegesMolenbroek 1-0, De RooiDekker 1-0, De VriesHeemskerk 0-1, SeesinkLeeuwerik 0-1, DubbeldamVan Wonderen 1-0, In ’t VeldHolsteijn 0-1, Aal bregtTen Bosch 1-0, RakhorstJager 1-0, SmitBoorsma 0-1. Totaal HAARLEM/IJMOND. Het Bever- wijkse Pat Mat heeft de Haarlemse schaakclub VHS een enorme dienst be wezen in de laatste ronde van de competi tie 2e klasse KNSB. In de strijd tegen de degradatie waren Castricum (4 punten), VHS 2 (3 punten) en BSG 3 (2 punten) gegadigden voor de twee fatale plaatsen. VHS zou door in Bussum van BSG te winnen met deze concurrent kunnen afre kenen maar bleef toch afhankelijk van het resultaat dat Castricum in Beverwijk bij Pat Mat zou boeken. In Bussum maakte VHS met een 71/2-21/2 zege geen fout terwijl Pat Mat na een enerverend duel Castricum met 51/2-41/2 Score Advertising bleef met 0-4 overeind tegen Hendriks en zal in de volgende ronde Dry Cleaning ontvan gen dat met 6-7 baas bleef over hoofd klasser Heijne. De tweede ploeg, die overeind bleef, was Hong Kong Zand- voort dat, ondanks dat de gehele twee de helft met drie spelers en een doel wachter moest worden gespeeld, om dat Marcel Schoorl uit het veld werd gezonden, met 4-2 de baas bleef over eersteklasser Loek Anderson. De der de ploeg was Graetz dat na een 3-1 achterstand tegen Nijman uiteindelijk met 7-4 zegevierde. Wilms Floet is de vierde hoofdklasser, die de vijfde ron de binnenstapte. In het duel tegen eer steklasser de Ezel keek de ploeg van coach Jan Goderie tegen een 4-2 ach terstand aan in de laatste minuut be- BSG 3VHS 2: LosscherM. Hoogeterp 0-1, Baron thoe SchwartzenbergP. Hoogeterp 1-0, HajeniusBurggraaf reem., Van Eybergen— Van der Zijpp 0-1, KlouwenKuijpers 0-1, Ha verkampSpinhoven 0-1, Schoonderbeek— Renssen rem., AarzenVan den Berg 0-1, Van GeynRijnbergen 0-1, Van ParridonVink rem. Totaal 21/2-71/2. (Van onze tennismedewerker) HAARLEM. Het was jammer dat scheidsrechter Eric Savalle de laatkomers onder de bezoekers aan het tennisdubbel- toemooi, waarvan de tweede aflevering gisteravond in de Kennemersporthal plaatsvond, meende tot de orde te moeten roepen, alsof het een zeer serieuze aange legenheid betrof. Want dat was het getui ge het feit dat Ili Nastase-niet bepaald de lieveling der arbiters-als Arabier ver momd de arena mocht betreden, toch niet helemaal. Nastase was namelijk duidelijk inge huurd als komische noot. De Roemeen mocht dit keer zonder in botsing met de scheidsrechter te komen, zijn hele arse naal aan grollen laten zien. Slechts één keer werd hij met een strafpunt gecon fronteerd, toen zijn gevoel voor humor duidelijk groter was dan dat van de man op de stoel. Nastase bofte dat hij (met Okker) Louk Sanders als partner van Marty Riessen trof. Sanders, die oor spronkelijk met Tim Gullikson in dit toer nooi zou aantreden, werd door het afzeg gen van Sherwood Stewart aan Riessen A

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 14