Een vleugje romantiek I I F EUROPESE MONARCHIEËN HM WW f 1 V-£> I N S D A G 18 D 1 19 80 2 9 APRIL zie verder volgende pagina Engeland Frederik Hendrik K* 1 Maurits Willem II Anna van Saksen Willem III Dê constitutionele monar- frieën in West-Europa in de smal- 1 strook tussen de Noordkaap en Gibraltar, leveren weinig proble- i aen op. Zij zijn volkomen inge- 1 :apseld in het democratische s jaetsbestel. Daarom ligt men in B „gekroonde” democratieën be paald niet wakker van de vraag of hét niet beter zou zijn ze door republieken te vervangen. Hoe wel er een tendens is om in een moderne industriële samenle- vïhg, waar leidende functies ^teeds meer uitsluitend op grond van bekwaamheid worden ver vuld, de monarchie af te schaf fen, is de meerderheid van de bevolking van landen met een constitutioneel koningschap van tpening, dat de tijd nog niet is gekomen om er afscheid van te nemen. <7 r' j geschiedenis van Nederland De c EW1 Prins Charles als kolonel tijdens een bezoek aan Britse troepen in Noord-lerland 4 K In Engeland begon dit proces al in de 13e eeuw, toen ook het parlement ont- Toen Maurits stierf, liet hij dus geen troonopvolger na. Het was maar goed dat hij nog een jongere broer had, uit het vierde huwelijk van Willem van Oranje Prins Willem II trouwde in 1641 met de Engel se koningsdochter Mary Stuart. De bruid was op dat moment 10 jaar. „Als ik koning ben, mag ik dan doen wat ik zelf wil?”, vroeg eens de kleine Boude- wijn aan zijn Nederlandse gouvernante. Natuurlijk is precies het omgekeerde het geval. Mogelijkheden voor persoonlijke ontplooiing zijn voor de meeste vorsten uitermate beperkt, zelfs in de tegenwoor dige democratische verhoudingen. nen van blijdschap allerwegen onder het volk opgemerkt”, aldus een geschied schrijver uit die dagen. Die ochtend werd om vier uur Willem geboren, die als stad houder Willem II de geschiedenis zou in gaan. Vondel bezong de gebeurtenis in zijn „Geboortklock” waaruit de volgende regels: i „Het wichtje lacht, en sy word nimmer lachens moe Soo kleene soete knaep, soo Willem, ga vrij toe Versacht met lach op lach de sorgen uwer moeder Terwijl uw vader leyd te velde, als ’s lands behoeder. stond. Juist door de eeuwenlange worste ling tussen de volksvertegenwoordiging en de vorst, die in het parlement zijn meerdere moest erkennen, leeft bij de Britten, mede door hun historisch bewust zijn, een sterk democratisch besef. Maar doordat Engeland hangt aan zijn tradities, kan de monarchie er zich nog steeds in volle glorie manifesteren. Natuurlijk is de afstand tussen monar chie en volk in wat eens een wereldrijk was, groter dan elders. Het uitbundige ceremonieel, dat in Londen dagelijks wordt opgevoerd en dat ergens anders als een operette zou aandoen, is in Engeland echt en geloofwaardig. Het vindt zijn ver lengstuk in de landen van het Britse Ge menebest. Zij moeten op elk woord letten, om niet van politieke partijdigheid te worden be schuldigd. Ze moeten glimlachen en wui ven en vaak belangstelling veinzen. Al vormen zij het middelpunt van het land en al maken ze zich sociaal verdienstelijk, ze staan toch te veel buiten de gewone maat schappij. Want al wil de moderne monarch zo gewoon mogelijk leven en vindt zijn volk dat erg mooi, bij dat zelfde volk heerst tegelijkertijd het gevoel dat er toch iets bewaard dient te blijven van de aloude mystiek rond het koningschap. Dat ervoer de jonge Zweedse koning Carl XVI Gustav, die het liefst handen schuddend door de straten wilde lopen. Maar daar pasten de mensen voor Maurits met zijn jongere broer Frederik Hen drik (uit Nassau en Oranje, uitgave A. W. Sijthoff). De wens tot handhaving van de monar chie betekent echter wel, dat het een zo open mogelijke, moderne monarchie moet zijn, zonder overbodige franje Aan de andere kant bezitten in onze nuchtere computerwereld ook de nog bestaande Europese monarchieën een zekere nostal gische waarde en vertegenwoordigt hun uiterlijk vertoon een vleugje welkome ro mantiek Wilh Dit Swi; Wilh vern I ger ge sta ma mo 7 vo] set hei wa mt E late wel Ooi ove in ma Hei het uitj me: toe zoo dot lee! rik V no{ koi voi ver lan vei Le< nat en koi vei sat tin J we Fn Stt we ter On bn en leg he: Er zijn ook „monarchale” presidenten, zoals De Gaulle en John Kennedy, nog versterkt door de aspiraties van diens familie en ook de beide Roosevelts, maar zij vormen geen blijvend bestanddeel van het bestel. Overigens is het voortgekomen, dat een president, koning werd, namelijk het ge val van de heer Zog van Albanië. Omge keerd is koningin Elizabeth van Engeland „staatshoofd” van een aantal Gemene- best-republieken, zoals India. Maurits was een soldaat. Hij had plezier in het krijgsbedrijf, dat blijkt uit alles. Hij was de man die gebruik maakte van de verworvenheden van de natuurweten schappen bij het belegeren van steden. Hij was ook degene die Romeinse, Griekse en Byzantijnse bronnen raadpleegde om te Willem II kwam, zo leek het althans, terecht in een opgemaakt bed. De aanzien lijke militaire successen van Frederik Hendrik hadden hem tot een machtig man gemaakt. En hij deed er van alles aan om zijn positie, en die van zijn opvolger, te versterken. Toen Willem II drie jaar oud was, werd hij benoemd tot generaal der cavallerie. Holland, Utrecht, Overijssel, Zeeland en Gelderland gaven hem al vroegtijdig het recht van opvolging in het stadhouderschap. Niet in de laatste plaats door de grote weelde waarmee Frederik Hendrik en zijn vrouw Amalia zich omringden het slot Honselaersdijk dat zij lieten bouwen werd niet voor niets „petit Versailles” ge noemd was er ook volop erkenning van de Oranje-Nassau-dynastie door de grote vorstenhuizen van Europa. Daar kwam nog bij dat prins Willem op 14-jarige leef tijd werd uitgehuwelijkt aan de Engelse koningsdochter Maria Stuart de bruid was op dat moment net tien jaar gewor den. Dat zag er dus allemaal rooskleurig uit voor de jonge prins. Toch zou het nog zwaar tegenvallen. Maurits en Frederik Hendrik hadden naam gemaakt door hun krijgskundige verrichtingen, en Willem II stond werkelijk te popelen om in hun voetsporen te treden. Nu had hij de pech dat er in 1646 een delegatie van de Staten- Generaal naar Munster werd gestuurd om daar over vrede te praten. Een jaar later stierf Frederik Hendrik, en weer een jaar later was de vrede met Spanje een feit. Tegen de zin van de nieuwe stadhouder, naar we mogen aan nemen. Hij ging in het geheim met Frank rijk praten, met het doel gezamenlijk de oorlog tegen Spanje te hervatten. Dat was in strijd met de politiek van de Staten- Generaal, die op neutraliteit was gericht. Zo kwam Willem in een steeds verder escalerend conflict met de Staten terecht, wat uiteindelijk uitmondde in zijn aanslag op Amsterdam. De strijd tussen Oranje en Staten eindigde in een „onbeslist”. In 1650 hij was toen 24 jaar stierf Willem aan de pokken. Hier leeft Orangien Die weinig tijdts te voren scheen geknot, Toont (in dees Herfst) een groen en bloeiend bot; We schrijven 27 mei 1626. „Vreugde vuren werden afgestoken en grote teke- Onverlet Van Oranjes verdiensten, on verlet zijn voor die tijd moderne tolerantie ontdekken hoe men in het verleden krijgs- op het gebied van godsdienst, was hij bepaald niet een soort verdediger des ge- loofs. Moderne historici beschrijven Van Oranje eerder als wat onverschillig in religieuze zaken. Dat bleek wel toen de roomse Van Oranje wilde trouwen met de Lutherse Anna van Saksen. Daar voor moest hij toestemming vragen aan Philips II. Die voelde er niets voor die toestemming te geven. Tot Willem verze kerde dat hij goed-rooms zou blijven. En dat terwijl hij tegenover Anna’s grootva der Philips’ klacht dat hij te luthers zou zijn, juist uitspeelde. Bewees die klacht immers niet, dat hij helemaal niet zo fana tiek rooms was als Anna’s familie wel dacht? Maar we zouden het hebben over opvol- gingskwesties en troonopvolgers. Anna van Saksen, Willems tweede vrouw, was geen succes. Niet alleen had ze een legen darisch geworden slecht humeur, ze ging ook een verhouding aan met de vader van de schilder Rubens, en stierf uiteindelijk krankzinnig. Sommigen zouden haar he den ten dage waarschijnlijk als „geëman cipeerd” omschrijven, anderen als een helleveeg, maar hoe men ook over deze Anna van Saksen denkt, ze zorgde in ieder geval voor een opvolger van Willem de Zwijger, voor prins Maurits. kundige vraagstukken oploste. Dat zou hem geen windeieren leggen. We denken in dat verband maar eens aan de be roemdste slag uit onze geschiedenis, die bij Nieuwpoort, 1600 inderdaad. Die won Maurits dank zij het feit dat hij reserves kon inzetten op het moment dat de vijand al zijn hele leger in de strijd had gewor pen. Die truc had hij uit oude bronnen. Zoals gezegd: Maurits was een soldaat. Aan zijn hof werd met overgave gevoch ten, gedronken en gedobbeld. Tijd voor of zin in een huwelijk had hij niet. Dat wil niet zeggen dat hij zich vrouwelijk gezel schap ontzegde. Bepaald niet, zelfs. Mau rits verwekte acht kinderen bij zes ver schillende vrouwen, en dat zijn nog alleen maar de gewettigde kinderen. Want het was in die jaren, en ook later, niet onge woon voor leden van het huis Nassau om eens wat te experimenteren in de liefde. Historisch gezien staan bijvoorbeeld de vorig jaar door dr. L. de Jong beschreven slippertjes van prins Hendrik zeker niet alleen. Dat bewijzen wel de jaarboeken van het Centraal Bureau voor Genealogie. In 1948, 1950, 1951, 1953, 1957, 1963 en 1966 verschenen deze artikelen onder de titel „Bastaarden van Nassau”. Zeer leerzaam, deze artikelen. Werkelijk honderden na men passeren erin de revue! met Louise de Coligny. We hebben het over Frederik Hendrik, die de bijnaam „de stedendwinger” zou verwerven. Om trent zijn geboorte, 29 januari 1584, is nog wel het een en ander bewaard gebleven. Dat gekke rijmpje bijvoorbeeld, dat luidt: „FrederIC HenrIC te DeLff In HoLLant geboren Is WIL der Spangerts MaCht t’zlnen tilt heLpen Verstoren Wis” Wie de Romeinse cijfers in dit rijm optelt, komt aan. 1584. Ja, dat heeft heel wat vernuft en tijd gevraagd, maar men had natuurlijk ook nog geen tv in die dagen. Frederik Hendrik aardde naar zijn broer waar het het huwelijk betrof. Kort en goed: hij voelde daar niets voor. Zijn moeder Louise drong er herhaaldelijk bij hem op aan nu eens te trouwen iemand moest toch het geslacht Oranje-Nassau voortzetten maar Frederik Hendrik, in de volksmond bekend als „moy Heintgje’,’, had een aanzienlijk succes bij het andere geslacht, en wilde de voordelen daarvan niet voetstoots prijsgeven. Toen zijn moe der in 1620 het tijdelijke voor het eeuwige inwisselde, was Frederik Hendrik nog steeds ongehuwd. Uiteindelijk ging hij toch voor de bijl. Toen Maurits vijf jaar later zijn einde voelde naderen, zette hij zijn jongere broer onder zware druk om in het belang van de dynastie te trouwen. Op 25 april 1625 stierf Maurits, drie weken eerder was Amalia van Solms-Braunfels door Frederik Hendrik aan de familie toegevoegd. In kleine landen is het doorgaans ge makkelijker voor de monarchieën om uit de magische sprookjessfeer te stappen dan voor grote, zoals het Verenigd Ko ninkrijk, waar de monarchie bovendien nog een belangrijk bindmiddel vormt met het enorme Britse Gemenebest, en voor Japan, waar het keizerschap eeuwenlang een mythologische betekenis heeft gehad. In onze streken zijn de tegenwoordige monarchen geen ongenaakbare figuren meer, maar gewone mensen, in wie een volk zichzelf kan herkennen. Dat geldt in sterke mate voor Scandinavië en in zekere mate ook voor België, vooral nu de jonge re generatie van vorsten en vorstinnen aan bod komt. Hoe de dingen in Spanje zullen lopen, dient te worden afgewacht. Aangezien de Spaanse monarchie een speciale rol is toebedeeld om de nog prille democratie vaste grond onder de voeten te geven, kan zij niet over één kam worden geschoren met de overige constitutionele konink rijken. In haar lange historie is er overigens maar zelden een réden geweest voor een hoera-stemming over de monarchie, al dwongen sommige heersers respect en bewondering af. De monarch was maar al tè vaak een alleenheerser of te zeer het instrument van een bevoorrechte klasse, om als ideaalbeeld voor een geheel volk te kunnen dienen. De elk mens en elke natie aangeboren vrijheidsdrang leidde dan ook tot de nooit aflatende strijd tegen tirannie in elke vorm. keuring van de Staten waarin vertegen woordigers van de uit de middeleeuwen daterende standen (adel, geestelijkheid, steden) zaten. De eeuwenoude privileges van deze standen wilde Philips doorbre ken. Hij had al in Spanje het in de 16e eeuw moderne absolutisme doorgevoerd, en wilde datzelfde in de Nederlanden doen. Daar kreeg hij echter de aanzienlij ken tegen zich, onder aanvoering van Wil lem van Oranje. Dat was hetgeen zich eigenlijk afspeelde: Willem van Oranje, als eerste onder zijns gelijken, wilde de macht van de adel zo niet uitbreiden, dan toch in ieder geval stabiliseren. In feite is dat het begin geweest van zijn verzet tegen Philips II, en dus van de 80-jarige oorlog. Dat is nog eens andere koek dan het verhaal dat mensen als Bilderdijk, Groen van Prinsterer en Isaac da Costa in de 19e eeuw ophingen. Daarin was Willem van Oranje de 16e-eeuwse Mozes, die het uitverkoren volk (Nederland dus) uit het diensthuis (Spanje, Rome) leidde. Daarin was De Zwijger de geloofsheld die streed voor de Gereformeerde Kerk. Deze vast stelling is hierom zo belangrijk, omdat de versie van de 19e-eeuwse romantici lang de blik van protestants Nederland heeft bepaald. Het mythische verhaal over God, Vaderland en Oranje heeft het in ieder geval op de protestants-christelijke scho len erg lang uitgehouden. Een week later werd zijn zoon geboren, Willem, de derde. Hij stond er heel wat minder goed voor dan zijn vader, toen die geboren werd. Staten en steden waren behoorlijk wantrouwend geworden je gens de Oranjes. Toch was het knap vol, de 15e januari 1651, toen Willem III in de Grote Kerk van Den Haag werd gedoopt. Het was zelfs zo druk dat de kerkdienst er onder te lijden had. Een geschiedschrij ver: „Er wierdt soo weynigh gehoordt dat (de predikant) etlijck mael moest kloppen met de handt om audiëntie te maecken, maer ’t was om niet.” En al stond er dan geen Vondel klaar om een mooi geboorte- gedicht te maken, Jaco Steendam was er wel, en die kon toch ook heel aardig rijmen. M daar initi den geld moe Holl zelfs Nou wee: von< Frar Ang ken< Daa bek’ Ni lijk, en 1 lijke 1671 de, Eng gew lem opv het A aan^ Die' O ken Joh klei tegs Will kim wat nog krei niet mei hou Men zou het verhaal over Neder land en Oranje kunnen schrijven aan de hand van wat er zich afspeelde bij de geboorte van een troonopvolger, en dat is ook wel eens gedaan. Ge dacht kan worden aan het boekje „De Geboorteklok” dat in 1909 verscheen als „Gedenkschrift bij de geboorte jgan Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana Louise Emma Marie Wil- -foplmina.” We citeren het begin van idtt onnavolgbare werkje: „De ge- böörte van een Oranje-telg! Hoe me- iMgen vreugdekreet heeft deze ge beurtenis niet in ons land doen op- gaan en hoe velerlei was niet de 'Uiting van dat vreugdebetoon door alle eeuwen heen!” „Ónder welke omstandigheden die geboorte ook plaatsvond; in jaren van voorspoed of van maatschappe lijke kwijning; tijdens oorlog of in vrede dagen; in den adem van eensge zinde vaderlandsliefde of onder jam merlijke verdeeldheid van regeering df burgerij, steeds weder was die gebeurtenis het middenpunt der be- ihngstelling van heel een volk, dat bewust of onbewhst en in het eer ste geval gedachtig aan de groote aaden der voorvaderen van hem of haar die in het vorstelijk wiegje lag in die geboorte de belofte zag 'vaïl dé groote verwachtingen, de dier bare wenschen die het voedde in zijn binnenste.” Inderdaad, dat zijn gebeeldhouwde <?innen, die bovendien na aftrek van alle bombast een soort theorie bevat ten die in het vervolg van dit artikel ^aL‘worden onderzocht. Het verhaal Óver Nederland en Oranje dus, aan bfe hand van de geboorten van troon opvolgers. Het begin: Slot Dillenburg waar zich in 4833 een blijde gebeurtenis afspeelde. Er Is een handschrift bewaard gebleven van Willem de Rijke, vader van de bord in o di» het tot „Vader des vaderlands” zou bren- "■gën. Daarin vertelt hij over de geboorte van zijn zoon. „Anno 1533 ujf Doensdag den 24 appri- fis hat die Wohlgeboren Juliana von Stol berg etc. zwischen zweien und drien, doch allernechts dryen uhren morgen vor mittag im Schlosz Dillenbergh eind kyndlen menlichs geslechts Der nam sol Willhelm heissen zur wel geboren.” .ji Willem van Oranje, alias de Zwijger, y/as de oudste zoon van Willem de Rijke, alias Willem de Oude, die nog 13 kinderen verwekte. Als we vaststellen dat Willem van Oranje zelf 15 kinderen uit vier huwe- Ujken kreeg, en zijn broer Jan (we komen hem nog tegen) zelfs 25 stuks, dan mag worden geconcludeerd dat er de eerste decennia van Oranjes band met Neder land in ieder geval geen dynastieke pro blemen waren. Voor het overige had Wil lem van Oranje problemen genoeg. Het bezit van een zaak is het eind van ’t vermaak, zegt een oud-vaderlands gezeg de en sinds zij oom René van Chalon al zijn bezittingen (waaronder uitgebreide landerijen in de Nederlanden en het prins dom Orange) aan hem had vermaakt, kon hij ervan meepraten. Toen De Zwijger bovendien in 1551 trouwde met Anna van Buren en zich als gevolg hiervan ook nog Heer van Egmond en Graaf van Buren mocht noemen, was hij gelijk de machtig ste Nederlandse edelman. Tal van benoe- hiingen en functies breidden deze macht wog gestaag uit. fp C) Zijn banden met allerlei hooggeplaat- Sien maakten van Willem van Oranje een m politiek opzicht conservatief man. Dat fyjeek wel toen Philips II iets wilde doen aan de financiën van de Nederlanden, die tot dan toe waren gebonden aan de goed- Men maakt zich natuurlijk wel zorgen óver het toevalligheidselement van de er- fopvölging, maar daar staat tegenover, <fet hierdoor juist een historische continu ïteit wordt bereikt, die het presidentschap feist. Bovendien kan een koninklijke fa- feflië, mits goed ingespeeld op de psycho logische behoeften van een volk, kleur geven aan een politiek en bureaucratisch staatsbestel. Daarbij komt dat een staats hoofd boven de partijen staat en er niet, zoals bij een president, uit is voortgeko men. Te veel en bovendien vaak twijfe- jaohtige personages rond het hof kunnen de afstand tot het volk te groot maken. ’’•4. 'U ♦’vx' II .mt'tfilis nafp Prm.rfw Ib\iiit.r C pir/eS: ■vi.r Cafzetii-h-tibi'jjhr ‘1'i.iii.itr D reten Cr; - t.'fuis Infènens Grmnantet W.'dHl - F»

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 18