I Rookbommen voor De Ruyter KRONINGSDAG i nijman Ifchtreklame Meubelfabriek Sr Oistervvijk toonaangevend in eiken h mJ 1 Ei f 2ó het woord is aan... Politie Velsen Herstel nog mogelijk Autoverkopen vandaag: blijven dalen te Boten uit Cuba voor Amerikaanse kust gevonden Kerken verlenen illegalen asiel het weer Journalist vrijgelaten Ing. J. P. Reehorn directeur SVHB HAARLEM I fotografeert kroningsaffiche „Vliegtuigen VS in gevecht met toestel Iran” n Den Haag: weinig waardering voor actie in Iran qgendci poging 7^ Kraakpand Eén dag feest Atoomafval WOENSDAG 30 APRIL 1» 1 f I Aanhoudend koel L a te*’ DINSDAG 29 APRIL 1980 Voltaire: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN J 70ste jaargang no. 148 I 16 (Van onze redactie binnenland) J A AMSTERDAM. Aan de mogelijkheden tot economisch en financieel herstel nog niet te worden getwijfeld, maar de tijd gaat wel drin gen. Voor de binnenlandse problemen werden vorig jaar geen werkelijke oplossingen ge vonden. zullen onze kantoren de gehele dag gesloten zijn. De krant verschijnt echter wel op die dag. De directie Telefoonbeantwoorders 10 13,15 2 L 4 i fi.., begijne boetiek (ADVERTENTIE) Exclusieve damesmode Rivièradreef 5 Schalkwijk (naast C A) Anegang 11 Centrum Haarlem (t/o C A) paqmaj^3 Beurs Binnen- en buitenland2,3,4 Economie12 Kunst11 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en televisie/strips. Sport Weerrapporten IJmuider Courant Zijlstra (Van onze redactie binnenland) Tijd dringt Vorig jaar waren Als een van de ernstigste problemen noemt de president de lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll Zie verder pagina 4 (ADVERTENTIES) monarchieën IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Zijlstra constateert dat de wezenlijke onevenwichtigheden in de economische situatie zijn gebleven. Zo stelt hij dat de concur rentiepositie van het bedrijfsleven zich onvoldoende herstelde en dat de produktiecapaciteit opnieuw afbrokkelde. Uitbreidingsfa- ciliteiten die werkgelegenheid scheppen, bleven vrijwel uit. Dit schrijft dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, in het vandaag verschenen jaarverslag van de bank. Koningin Beatrix bestijgt de troon op een moment, dat de monarchie een uiterst grote behoefte heeft aan een vernieuwde inhoud - een inhoud die is afgestemd op het nationale verlangen naar zekerheid en karaktervastheid in een wereld die op onzekerheden lijkt te drijven. Het enthou siasme bij de troonswisseling lijkt meer eén verwachting dan een welbehagen, of schoon koningin Juliana met dankbaar heid wordt uitgewuifd. Het is in het stof gebogen voor Macht met een hoofdletter, het heeft het beginsel vergeten dat wijsheid en karakter sterker zijn dan macht. Het uitkramen van diplo matieke onzin en beleefdheden elders, die thuis weer worden ontkend, het voortdu rend uitspelen van beduimelde troefkaar ten als economisch belang en werkgele genheid - zo demonstreert Nederland zich in een wereld die, net als Nederland zelf, schreeuwt om houvast en beginselvast heid. Als de voortekenen niet bedriegen zullen verziekte problemen in ons land en elders exploderen gedurende de regering van koningin Beatrix. Het vereist moed, op dit ogenblik een troon te beklimmen. De verwachting in een zó grote meer derheid des volks stelt aan het koning schap te grote eisen. Koningin Beatrix bepaalt de Nederlandse beleidslijnen niet, zij kan er ook nauwelijks invloed op uit oefenen. Zij symboliseert echter wel het houvast in de zee van twijfels en weifelin gen, die het Haagse Binnenhof omspoelt. Als donderdag het vuurwerk is uitge doofd, zal de realiteit nog even onheilspel lend blijken. Anders dan in de jaren dertig, hebben we echter thans inzicht in wat er moet gebeuren en ontbreekt het niet aan een beleidsin strumentarium. De politieke bereidheid tot handelen of de politieke mogelijkheden, dan wel beide, lijken echter te ontbre ken, zo constateert de bankpresident. UTRECHT (ANP). De samenwerken de Utrechtse kerken hebben zeventien il legale buitenlandse werknemers asiel ver leend. De buitenlanders, Turken en Ma rokkanen die gemiddeld ruim vier jaar in Nederland verblijven, zijn ondergebracht in een wijkcentrum van de hervormde en gereformeerde kerken in de Utrechtse wijk Overvecht. Er zijn ongeveer zeventig mensen bij de verzorging van de buitenlanders inge schakeld. Het asiel werd verleend na een verzoek daartoe van de landelijke organi satie die zich met de problemen van de illegale buitenlanders bezighoudt. Het is de bedoeling dat de buitenlandse werkne mers voorlopig een maand in Utrecht blij ven. Volgens een woordvoerder kunrien de kerken dan „bijtekenen” of zoeken naar een andere oplossing. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Aan illegale bewoning van het pand Bloemstraat 99 in IJmuiden kwam maandagmiddag een eind met ont ruiming door de Velsense gemeente politie. Negen krakers zijn afgevoerd naar het hoofdbureau na vergeefse pogingen de politie op afstand te houden door vergrendeling van ra men en deuren. Een aanschrijving het op 20 april gekraakte pand vrij willig te verlaten was door hen gene geerd. Onder het motto „Geen atoomafval in zee. Kernenergie nee" wordt voor 24 mei een internationale aktiedag aangekondigd te houden in Velsen. Het samenwerkingsverband „Geen Atoomafval in Zee verwacht op z'n minst twaalfduizend demonstranten. Plaats van samenkomst is het bosge bied Slingerduin gelegen aan de Heerenduinweg in IJmuiden-Oost. Wiens licht schittert op de twee de rang, wordt op de eerste rang vaak verduisterd. KOOP vanaf 57S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 TEHERAN (AP/DPA/AFP). Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen hebben van morgen boven de Golf van Oman een toestel van de Iraanse luchtmacht bescho ten, zo is meegedeeld door radio-Teheran die een verklaring van het opperbevel van het Iraanse leger aanhaalde. De beschieting zou hebben plaatsgevon den tijdens een patrouillevlucht van de Iraniërs kort na het middaguur. Binnen drie minuten zouden andere Iraanse toe stellen ter plaatse zijn geweest, waarna de Amerikaanse toestellen van koers zouden zijn veranderd. Zje pagina 4. Veel bewolking en kans op een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Middagtemperatuur onge veer 11 graden. Matige noordenwind. Actievoerders van de actiegroep Onkruit smijten rookbommen en potten verf naar de Nederlandse kruiser HMS De Ruyter, die van morgen met andere oorlogsbodems in Am-S sterdam arriveerde. Morgenochtend om acht uur worden vanaf de De Ruyter 101 saluut schoten afgevuurd ter gelegenheid van de inhuldiging van prinses Beatrix als koningin. De roep om dat houvast behoort aan de kabinetsministers te worden doorgegeven en mag ook de volksvertegenwoordiging niet ontgaan. In Europese zowel als mon diale kring vormt Nederland eigenlijk voor niemand meer een factor. In Europa willoos in het spoor van Duitsland en Frankrijk, in internationale zaken beteu terd achter het dictaat van Washington - op hoog bevel pro of anti de Islam, pro of anti Israel, nooit pro maar altijd anti de Sovjet-Unie. Zo vervult Nederland als een schaap in de kudde zijn taak in de wereld. VELSEN. Robert Schoondergang (Progressief Velsen) heeft het college van B. en W. van Velsen vragen gesteld over het fotograferen van het pand Uranus- straat 16 te IJmuiden, beter bekend als het „Aktiehuis Velsen”. De bewoners van het pand zouden op 25 april hebben geconstateerd dat een poli tieman in burger foto’s maakte van het huis. Bij informatie zou dat te maken hebben met een voor de ramen van de woning aangebracht affiche waarop stel ling werd genomen tegen de inhuldigings- festiviteiten in Amsterdam op 30 april. Schoondergang vraagt het college on der wiens verantwoordelijkheid het foto graferen heeft plaats gevonden en wil weten of er meerdere panden bij deze actie zijn betrokken. Verder wil de vra gensteller weten of er tegen de bewoners van het pand stappen zullen worden on dernomen en met welke bedoeling de fo to’s zjjn gemaakt. (Van onze redactie buitenland) KEY WEST. De Amerikaanse kust wacht heeft gisteren en vannacht min stens 26 boten aangetroffen nabij de kust van Florida die zijn omgeslagen in de zware stormen van de afgelopen dagen. Alle boten vervoerden vluchtelingen van Cuba naar de VS. Tot dusver zijn twee lijken aangetroffen. Drie vaartuigen zijn door de Ameri kaanse marine aangehouden wegens het overbrengen van Cubaanse vluchtelingen voor geld. Een van de kapiteins zei in de afgelopen dagen meer dan 350.000 gulden te hebben verdiend aan de tochten. Vice- president Mondale heeft aangekondigd dat de VS politieke gevangen in Cuba met vliegtuigen willen ophalen. De gouver neur van Florida, Graham, heeft voor twee gebieden de noodtoestand afgekon- digd. Hier zijn tot nu toe 3500 vluchtelin gen aangekomen. DEN HAAG. De vraag naar nieu we auto’s neemt zienderogen af. De daling over de eerste drie maanden van dit jaar blijkt onverminderd door te zetten. In de prijsklasse van 21.000 tot 35.000 gulden voorspellen impor teurs een terugloop van 50 procent over dit jaar, terwijl sommige dealers tot dusver in alle prijsklassen tot 40 procent minder auto’s hebben ver kocht dan in de eerste vier maanden van vorig jaar. Tegelijk worden autofinancieringen in toenemende mate voor vier en vijf jaar gevraagd, in plaats van de gebrui kelijke drie, zodat het effect van de verminderde vraag zich over een reeks van jaren kan uitstrekken. De RAI gelooft intussen dat het alle maal nog wel zal meevallen. Toegege ven wordt dat het percentage van 12, de daling over de eerste drie maanden, tot en met april zal neerkomen op tenminste 15 en tot eind mei op tenmin- ste 16, maar dat de verkopen daarna wel weer zullen stijgen. Volgens de RAI zullen over dit jaar 510.000 tot 520.000 auto’s worden verkocht, een procent of tien minder dan vorig jaar. Aan de vooravond van de troonswisse ling in Nederland wordt het duidelijk, dat de nieuwe koningin Beatrix haar regering aanvangt op een benauwend ogenblik in de internationale politieke situatie. In hoeverre de feestviering in Amster dam en elders in het land zich zonder dissonanten zal kunnen afspelen, is op dit ogenblik nog duister. Zeker is, dat de vreugde al bij voorbaat wordt getemperd door het besef, dat Nederland geen eiland van toeters en vlaggen is in een woelige wereld, maar dat ons land ten nauwste betrokken is bij ontwikkelingen die de grootste zorgen baren. Als bondgenoot van de Verenigde Staten (een aanduiding die letterlijk slechts slaat op het lidmaat schap van de NAVO, maar tegenwoordig te pas en te onpas wordt gebezigd bij alles wat in Washington wordt uitgebroed) wordt ons land geacht onderdanig mee te spelen in het spel der groten, waardoor de Nederlandse positie als Westeuropese na tie langzamerhand haar betekenis heeft verloren. Aangezien echter de ontwikke lingen in Europa tegen de achtergrond van de Europese geschiedenis en cultuur een grote mate van zelfstandigheid en karakter vereisen om de wereldproble men op de juiste waarde te schatten en daarnaar te handelen, vertoont de Neder landse buitenlandse politiek steeds meer een onzekere, zigzaggende lijn, die slechts met vage termen kan worden goedge praat. Aan de vooravond van de inhuldiging van koningin Bea trix bieden wij u in deze krant een aantal speciale Oranje- pagina's aan. De hierop bij eengebrachte informatie is toegespitst op de plaats van de monarchie in de moderne samenleving en de betekenis van het huis van Oranje voor ónze monarchie. U treft onder meer aan: een uitvoerig histo risch overzicht van de band tussen Nederland en Oranje, een pleidooi voor Soestdijk als beste opleiding voor het staatshoofd, een beschou wing over de Nederlander die meer orangist dan monarchist is, een interview met de „hof- schrijver” Richard Kaan en een overzicht van de nog be staande monarchieën in Europa. AMSTERDAM (ANP). De free-lance journalist Fons Burger, die zaterdagmor gen door de Amsterdamse politie werd gearresteerd, is vrijgelaten. Hij werd er van verdacht het onklaar maken van ca mera’s in het Amsterdamse metrostation Weesperplein vrijdag door de actiegroep Onkruit te hebben uitgelokt. De journalist is gisteren voorgeleid voor de officier van justitie mr. Van den Berghe. Die heeft volgens Burger gezegd geen reden tot vervolging te zien. Wel wil de officier volgens Burger de stukken nog bestu deren. De journalist was getipt over de actie en maakte daarover een gefilmde reportage voor de VARA en Nieuwe Revu. Hij werd gepakt omdat de politie verklaringen van getuigen had, volgens welke hij bij het begin van het optreden van Onkruit „ac tie” zou hebben geroepen. De journalist zegt, dat hij dat best gezegd kan hebben. Hij wijst erop, dat bij film- en tv-opnames „actie” wordt geroepen als de camera moet gaan lopen. Burger overweegt een klacht in te die nen tegen het optreden van de politie, omdat hij zich hierdoor in de uitoefening van zijn vak belemmerd voelt. Hij ziet zijn arrestatie als een gevolg van „een waan zinnig zenuwachtige houding van de poli tie tegenover alles wat naar actie riekt”. Tegen zijn aanhouding is geprotesteerd door de Nederlandse Vereniging van Journalisten en de VARA. l»b IJMUIDEN. Tot directeur van het Staatsvissershavenbedrijf (SVHB) in IJ muiden is benoemd ing. J. P. Reehorn. Reehorn is 52 jaar en woonachtig in Roelofarendsveen. Als chef van de Tech nische Dienst kwam hij op 1 februari 1974 in dienst bij het SVHB. Per 1 juli 1978 volgde zijn benoeming tot onderdirecteur. De benoeming van ing. Reehorn is van kracht geworden op 1 februari van dit jaar. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse regering betreurt het vertrek van de Ame rikaanse minister van Buitenlandss Za ken Cyrus Vance en heeft in een verkla ring laten blijken, weinig waardering te hebben voor de door president Carter gelastte operatie om de gijzelaars in Tehe ran te bevrijden. De Nederlandse regering, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken vandaag mee, heeft gro te achting voor de afgetreden minister van Buitenlandse Zaken, „een bijzonder evenwichtig en bezonken” staatsman die zijn land grote diensten heeft bewezen. Minister Van der Klaauw onderhield „voortreffelijke en vriendschappelijke” relaties met hem. De Nederlandse rege ring „betreurt zijn vertrek, maar spreekt de hoop uit dat, vooral in de kwestie Iran die de belangrijkste aanleiding lijkt te zijn voor zijn vertrek de VS, ondanks de zware beproeving waarmee zij worden geconfronteerd, zullen blijven streven naar een vreedzame oplossing van de gij zelaarskwestie”. „Zoals zij reeds eerder heeft gedaan heeft de Nederlandse regering haar ge voelens van solidariteit met de Verenigde Staten laten bij ken. Zij blijft aan de zijde van de VS staan bij het zoeken naar een zo spoedig mogelijke bevrijding van de gijze laars”. er ook enige lichtpunten, zo meldt het jaarverslag. Zo bleef de inflatie beperkt tot 4,2 procent. De uitvoer nam bovendien toe met 9 procent. De bank blijft met klem aandringen op een geleidelijke ver mindering van het financieringstekort, zodat dit tekort weer grotendeels zal worden gedekt door de binnenlandse besparin gen. Wat de hoge rentestand betreft merkt Zijlstra op dat dit niet het gevolg is van zijn beleid. Onder meer de hoog opgelopen rente in de VS, trekt ook bij ons die rente. Zie verder pagina 4 zeep onbevredigend functionerende arbeidsmarkt. Ook de van jaar tot jaar in omvang toenemende inflatoire financiering van de schatkist bewijst dat we op de verkeerde weg zijn, aldus Zijlstra.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1