De symbolen Hofschrijver Richard Kaan: van het koningschap ft R1 Koninkrijk Spanje en de mini-vorstendommen Wij zijn hier geen Oranje-freaks’ 1 w 4 EUROPESE MONARCHIEËN s KM I ibis 24 DINSDAG 29 APRIL Beperkingen Menti Fietsen Zakelijk instinct sr LIECHTENSTEIN MONACO ANDORRA i i Tel. 4. :Ax .V.A. Ohsawanyi heeft met z’n zilveren wondernaald in Beatrix d’r oorlel geprikt en nu kan ze weer langs de taartjes lopen zonder dat de bekoring haar te machtig wordt. Terwijl de hoofdredacteur van het milde blad Ons Koningshuis, Richard F. Kaan, in zijn werkkamer de laatste hand legt aan de zoveelste beschouwing over de inhuldiging, laat een Duits zusterblad zich lekker weglezen. Want er is weer van alles aan de hand met de nieuwe vorstin. Ze zit, staat er, steeds maar aan de taartjes en de chocoladeflikken. Citaat: „Ik heb al duizend maal gezworen van die zoetigheid af te blijven, maar het smaakt zo goed”. Resultaat: de nieuwe majesteit groeit met ponden tegelijk, terwijl „oma” bromt en Claus zuur toekijkt, want die valt op slank. Maar er is redding: de bekende Chinese acupuncturist dr. Artzuki De mensen willen glamour oV VS >itb rq i EJM int tot e dag 2822. „Ja, wat een gelul he”, beaamt de hofschrijver volmondig, „allemaal duim, die acupuncturist bestaat natuurlijk niet. Maar dat is het punt ook helemaal niet. Neem Das Neue Blatt, oplage 1,8 miljoen. Die redactie gaat eens per week grondig rond de tafel zitten en dan wordt er wat verzonnen. Ze verzinnen bijvoorbeeld de kop: Juliana naar helderziende. Via een bureau laten ze dat dan onder een representatief aantal lezers uittesten: ’s avonds is de uitslag binnen. Is die positief, doet de kop het, dan gaat Juliana dus in het komende nummer naar de helderziende”. „Wij hebben daar geen zin in, Nederland wil zoiets niet, maar je hoeft het ook niet te proberen, want: aan de Duitse fantasie, daar kan de werkelijkheid nooit aan tippen. Aan al deze inspanningen ligt niet zozeer een warme belangstelling en genegenheid voor het Huis van Oranje ten grondslag, alswel een zakelijk instinct, ondersteund door een hechte organisatie. Richard Kaan maakt daar geen geheim van, „hoewel ik niet steeds in de publiciteit wil als de man die het allemaal doet om de centen. Want ik vind het ook vreselijk leuk werk. Neem zo’n Spaans statiebezoek, daar moest vooraf al geld bij, maar we hebben ons rot gesjouwd om alle bladen te bevoorraden”. „Maar het moet gezegd: ik voel me geen verdediger van de monarchie. Ik ga ook nooit in forums voor radio en tv zitten over het Oranjehuis, want wij zijn hier geen Oranje-freaks” De dag voor onze afspraak is hij naar Amsterdam geweest om er de plek van de historische gebeurtenis te verkennen. Met een bijgewerkte plattegrond van de Nieuwe Kerk op zak heeft hij metingen verricht om zich zo te vergewissen van de afstand tussen de lens en de „Bij mij staat voorop: er mag niets misgaan. Ik heb over de hele wereld een pakket van twintig dia’s beloofd. Of die erin zitten, weet ik nog niet eens, maar ik speel volslagen op zeker. Op de goede positie twee man. Intussen zit ik in een kleurenlaboratorium in Amsterdam met trillende handen af te wachten wat er binnenkomt”. eedafleggende vorstin. Daarnaast is hij op pad gegaan om een goéd liggend balkon in de buurt van het paleis af te huren, „maar ze schijnen er alles te willen ontruimen. Het is werkelijk niet te geloven”. „Want wat bij de inhuldiging van Juliana in 1948 is gebeurd, mag natuurlijk nooit meer voorkomen. Een kleurendia van de eedaflegging is er helemaal niet. En de zwartwit-foto van de eed is een montage, er is later een arm van Juliana aangeplakt. Op het kritieke moment stieten een paar fotografen elkaar aan, zodat de zaak bewoog. En bij de film die wel goed was, trok een zenuwachtige laborant te vroeg de deur van de doka open”. lof hebben toegezwaaid voor de manier waarop hij tot nu toe bemiddelend heeft gemanoeuvreerd Van groot belang voor de verdere demo cratische ontwikkeling en de eventuele inpassing van Spanje in de EG en de NAVO is, dat de resultaten van Spanje’s economische en vooral industriële opbloei sinds de jaren ’60 door de huidige recessie niet verloren gaan. Juan Carlos is vastberaden om het nieu we democratische regime door de moeilij ke overgangsperiode heen te loodsen. Hij is getrouwd met de Griekse prinses So phia, die hij destijds op de „Agamemnon”, paar bellen met alle vragen die niet staatsrechtelijk zijn. Als je wil weten of ze graag bloemkool lusten, draai je dat nummer. Je moet dat in Nederland eens proberen bij de Rijks Voorlichtings Dienst. Een sneer kun je krijgen. Een ordinaire sneer!” Het vorstendom Liechtenstein, met zijn 24.000 inwoners, wordt geregeerd door vorst Frans-Jozef II. Het landje, dat in 1866 soeverein werd, is een bijwagen van Zwitserland, waarmee het door een doua ne- en monetaire unie is verbonden. Lich te industrie is er de voornaamste bron van inkomsten. Het aantal boeren daalde van 70 procent in 1930 tot slechts 3 procent op dit moment. Het is ook een belastingpara dijs, waar ongeveer 30.000 buitenlandse ondernemingen zijn gevestigd. Frans-Jozef (73) is getrouwd met gravin Gina von Wilczek. Behalve een dochter zijn er vier zoons, van wie prins Hans Adam (35) troonopvolger is. Het „casino”-staatje Monaco met zijn 25.000 inwoners is bekend genoeg dank zij het toerisme en de populariteit van prins Rainer II (56), die in 1949 zijn grootvader Louis II opvolgde, en van prinses Gracia, de Amerikaanse filmster Grace Kelly, met wie hij in 1956 trouwde. Monaco is een erfelijke monarchie met een gekozen Nationale Raad. In 1945 kre- kleine prinsesjes op Soestdijk. Ik denk ook dat Claus het erg afhoudt”. Nou kan ik me ook voorstellen dat je je kinderen wat wil afschermen. „Ja, als vader heeft hij daar ook wel gelijk in. Maar het gaat nu allemaal zo vreselijk krampachtig. Laten ze toch een paar keer per jaar wat informatie geven; die kinderen een stukje voor ons laten fietsen of zo. Want dat afhouden leidt nu tot het tegendeel: het weekblad Privé gaat in Baam wekenlang voor de school van Willem-Alexander liggen en dan publiceren ze een zelfbedachte cijferlijst. Maar ik ben met de pogingen gestopt om hier Claus over aan te schieten. Het levert allemaal niks op”. gen de vrouwen er het kiesrecht en werd de doodstraf afgeschaft. Het land is admi nistratief nauw met Frankrijk verbonden en de Franse franc is er de munteenheid. Er zijn 2000 buitenlandse firma’s geves tigd. Prins Albert Alexander (22) is de troonopvolger. Er zijn twee dochters, prin ses Caroline (22), die bekend is geworden door haar recente huwelijk met een 40- „Misschien heeft Beatrix door de manier waarop haar verhouding met Claus toen is uitgelekt, wel een enorme koudwatervrees voor fotografen gekregen. In Lech hoor je de prinsjes tegen de fotografen roepen: „Jullie hebben lekker toch niks geleerd, jullie kunnen alleen maar fotograferen”. Hoe komen ze daaraan? Je zou toch denken: daar hebben pa en ma het aan tafel over gehad”. „Ik heb Claus eens een brief geschreven: als u nou toch kennelijk ten behoeve van ons foto’s van uw kinderen maakt, wellicht wilt u dan eens letten op de scherpte, wellicht wilt u ze ook goed belichten, en af en toe een ander achtergrondje kan ook geen kwaad. Je krijgt dan weer een briefje van de Rijks Voorlichtings Dienst terug. En dan vraag je je af: Heeft ie het nou gelezen of niet?” En je gironummer er even bij te vermelden. „Okee, maar wij hebben ook nog hoge investeringen. In die reis met Beatrix en Claus naar Australië had niets gezeten als ze niet even waren gaan „neuzen” met de Maori’s. Die dia wordt nog steeds verkocht, en zo krijg je de kosten er uit. De foto van Bernhard die in Venezuela een adjudant de badbroek van de billen trekt: dat maakt zo’n hele reis goed”. Koning Juan Carlos en koningin Sophia van Spanje. kruis op de top symboliserrt de eenheid van het Oranjehuis met het christendom. Nederlandse koningen dragen dus geen kroon, maar hebben er wel een. Deze kroon behoort tot de zes symbolen van het koningschap. Deze zogenaamde regalia worden gevormd door de rijksscepter, de rijksappel, het rijkszwaard, het rijksvaan- del, de kroon en, omdat Nederland een constitutionele monarchie is, de Grond wet. Deze voorwerpen liggen opgeslagen De rijksscepter is een 69 centimeter lange zilveren, zwaar vergulde staf met een bewerking van, zoals dat heet, palmet ten l’antique. Hoewel weinig er aan doet herinneren, is de scepter oorspronkelijk een herdersstok geweest, welke symboli sche betekenis ook hieraan te hechten is. Nederlandse koningen worden niet gekroond. Zij worden ingehuldigd, als bevestiging van de band tussen volk en vorst. Volgens de Grondwet is De Kroon blijvend opgedragen aan de nakomelingen van Willem I. Een echte kroning gebeurt over het alge meen alleen in landen met een staats kerk. De plechtigheid geeft dan uit drukking aan de gedachte dat de we reldlijke macht gegeven is door de geestelijke. Er is tijdens de inhuldiging wel een troon. Dat is geen officiële. De zetel is niet afkomstig uit de Ridderzaal of de Tweede Kamer. Het is gewoon een mooie stoel. •aV 'OS ete OQ em. una intree 14 023- t.tn. 023- jarige Parjjse zakenman, en prinses Step hanie (15). Bij de verkiezingen van 1978 veroverde de Nationale Democratische Unie alle 18 zetels van het parlement. De communis ten verloren toen hun enige zetel. qo de spelevarende koninklijke huwelijks markt, leerde kennen. Juan Carlos heeft eens gezegd dat wat zijn zwager, de verdreven koning Con- stantjjn is overkomen, hem beslist niet zal gebeuren im oS J3S .on -oO nb lijf .•sa oei 'db »I3 ■w •>tn TH v.o na eb H Jullie komen Beatrix en Juliana ontzettend vaak tegen. Is er nooit een blik van herkenning. „Een fotograaf van ons heeft als enige de reis van Beatrix en Claus naar Australië meegemaakt. Duurde weken. Ze hebben niet één knikje gegeven!” Verachten ze jullie? „Ze zien niet in dat we een noodzakelijk goed zijn. Wat moet een monarchie nou zonder publiciteit? Zo’n inhuldiging is natuurlijk ook volslagen overbodig als niemand er aandacht aan schenkt”. Staatsrechtelijk moet het wel even gebeuren. „Okee, maar een koningshuis bestaat toch niet meer als iedereen het doodzwijgt”. De Grondwet is een vrij nieuw boek, gevat in perkament, goud op snee en met een zwaar verguld rijkswapen op beide zijden, opgesierd met gouden kwasten. „Ik wou dat het hier met dat hele hof eens wat professioneler ging. Claus die met zijn Agfa Clackje om zijn kinderen heen loopt, het resultaat de pers geeft en: druk het maar af. Het is toch niet meer van deze tijd”. „Morgen komt Beatrix in Zwolle. Tegen de jongen die er heen gaat, heb ik gezegd: koppen, alleen maar koppen van haar. Die hebben we nodig en het is de enige manier om er aan te komen”. „De onderkin van Beatrix, daar hebben wij ook behoorlijk wat last mee. Mij kan het persoonlijk niks schelen, ook al heeft ze zes onderkinnen. Maar vooral Duitse bladen zeggen: een onderkin kunnen we niet gebruiken, dat schokt het beeld dat de lezer heeft. Ze willen glamour hebben. En dan nemen ze liever koningin Sylvia van Zweden, want die heeft geen onderkin. In zo’n geval zijn wij natuurlijk wel bereid die dia van Sylvia even uit het archief te zoeken”. De Nederlandse kroon, die er heel an ders uit ziet dan de rijkskronen van ande re landen, is een zogenaamde open kroon. De kroon heeft acht gouden bandeaus die oprijzen uit de voorhoofdsband en zich verenigen in een gouden wereldbol met een kruis. Deze vorm is, evenals de versie ring van robijnen, saffieren, en smarag den, vastgesteld volgens de regels van de wapenkunde. De kroon is vervaardigd door een Amsterdamse edelsmid ter gele genheid van de inhuldiging van Willem II. delen fi ag 44, De rijksappel is een gladde vergulde bal, gevat in een met edelstenen versierde gouden rand en gekroond met een kruis. Deze bal stelt de aarde voor. Het gouden geschilderd. Het vaandel is afgezet met franjes en kwasten van goud en Nassaus blauw. Bij de inhuldiging draagt de nieuwe koningin een kroningsmantel van rood purperfluweel, bezaaid met gouden leeu wen en gevoerd en omboord met herme lijn. Reeds vier Oranjes hebben deze man tel gedragen. Onlangs is het gewaad op nieuw gerestaureerd. n En dan is er natuurlijk nog Andorra (20.000 inwoners), welks soevereiniteit sinds 1278 wordt gedeeld door Frankrijk en de bisschop van Urgel. De skisport vormt er een van de hoofdbronnen van inkomsten Spanje werd in 1931 een republiek. Franco, die na drie jaar burgeroorlog het democratische regime in 1938 neersloeg, herstelde in 1947 de monarchie, die pas na zijn overlijden zou gaan functioneren. In 1969 werd Don Juan Carlos de Bourbon ‘als Franco’s opvolger en toekomstig eer- -ste koning ingezworen, een keuze die bij referendum werd goedgekeurd. Na Franco’s dood was het politieke va- rcuüm niet zo groot als verwacht werd. Dit 'hielp de nieuwe koning Juan Carlos (42) in .zijn allereerste taak om het democratisch proces op gang te brengen en de tegen stand daartegen van militante Franco- aanhangers, uit het leger en kringen van de katholieke lekenorganisatie Opus Dei, breken* Hij kon daarbij rekenen op de steun van krachten die, evenals hij, Spanje uit zijn isolement wilden halen. Zijn voornaamste medewerkers in dit opzicht zijn de door hem aangewezen premier Adolfo Suarez en de liberale generaal Guttierez Mellado. Na de eerste democratische verkiezin gen van juni 1976, die een meerderheid van gematigden opleverden, en de daarna tot stand gekomen nieuwe grondwet be schouwt Juan Carlos zijn actieve politieke rol als geëindigd en wenst hij voortaan uitsluitend onpartijdig op te treden, zoals elke andere constitutionele vorst, die tracht achter de schermen een positieve invloed uit te oefenen om de democratie optimaal te doen functioneren. Het zegt al heel wat over het succes van de koning, dat zowel conservatieven als socialisten en communisten Juan Carlos Laatst belde me uit Duitsland een man op die zei: de koningin ziet er steeds zo moe uit, maar wij hebben het nu: kanker. En dan denk ik: ah, gat, moet dat nou? Als haar lijfarts hier binnenkomt om het te vertellen, dan schrijven wij het keurig op. Maar om dit allemaal bij elkaar te bedenken. Wij proberen ’t nog steeds te redden met wat zakelijke verhaaltjes bij onze foto’s. Wat de bladen er dan zelf van maken, dat bekijken ze maar”. Richard Kaans persbureau Benelux Press moet het in z’n normale doen voor twintig percent hebben van foto’s en verhalen over koninklijke en prinselijke personen plus wat doorgschoten adel. Maar sinds koningïn Juliana op 31 januari jhaar troonsafstand bekenc^naakte, is hal bureau geheel en al oranje. Tot in de versie uithoeken der aarde i4 er belangstelling voor wat verkocht wordt als „ket sprookje”. Kaan: „Het klinkt wat cru, maar een gijzeling kan hier echt niet aan tippen.” Maar toch zul je je met name in Ons Koningshuis de nodige beperkingen opleggen. Hoe penibel was bijvoorbeeld voor je blad de val van Bernhard in de Lockheed-affaire? „Dat zat bepaald niet tegen, want net toen het rapport uitkwam, was Ons Koningshuis naar de drukker. We hebben een produktietijd van twee maanden. Wilde ik er op ingaan, dan zou dat zo’n vier maanden later verschijnen. Zo hebben wij dat keurig kunnen omzeilen. Jij zult dat wel helemaal fout vinden, en daar ben ik het mee eens”. Plotseling oogt Richard Kaan wat somber: „Ik denk dat na de inhuldiging de hele Oranje-publiciteit in elkaar klapt. Als je nagaat hoeveel echt huilende abonnees van Ons Koningshuis we na De Aankondiging aan de telefoon hebben gehad. En als je dan analyseert wat de populariteit van het huis van Oranje is, dan is dat de populariteit van een koningin die in al haar ellende overeind is gebleven: op de vlucht in de oorlog, Greet Hofmans, Christina, huwelijk van Irene, Lockheed: ze is erdoor gegroeid”. „Beatrix is te afstandelijk om haar plaats te kunnen innemen. Max Koot, de officiële hoffotograaf, heeft me aleens gezegd: het meest vrees ik de dag van de officiële statiefoto’s van koningin Beatrix: ze kan alleen maar lachen”. „Ik moetje ook eerlijk zeggen, ik ben vreselijk benieuwd hoe het haar in die kerk afgaat”. Als je dit soort dingen persoonlijk mocht organiseren, hoe deed je het dan? „Daar droom ik van: Beatrix legt de eed af, en wij zijn de enige fotografen die er bij mogen zijn”. „Een tweede droom is dan: zo’n inhuldiging elk jaar”. TONY VAN DER MEULEN Een Duits blad aan de telefoon. Kaan: „Nee, er wordt niet gekookt. Er is alleen een koud buffet. Nee, een menukaart kan ik u niet geven. Wat het lievelingseten van Beatrix is: ik weet het echt niet”. Nadat onze Duitse vakgenoot gedeprimeerd heeft opgehangen, zegt Richard Kaan: „Dit is nou typisch Duits. Deze man wilde voor zijn blad het hele diner nakoken en op de foto zetten. En dan een verhaal erbij: op haar mooiste dag kreeg Beatrix haar lievelingseten”. Daar houden zich volwassen mannen mee bezig? „Ja, hoor, deze volwassen kerel was een adjunct-hoofdredakteur”. Ik hoorde dat jij op het moment dat Juliana de troonswisseling aankondigde, werkelijk even ontroerd was. Kwam dat met name door de gouden tijden die daardoor aanbraken? Een afwerend gebaar. „Je zult het niet geloven, maar ik voelde echt even iets. Hoe je er ook tegen aan kijkt, ik heb me wel acht jaar met dat Koninklijke Huis beziggehouden, het is wel een deel van je leven geworden”. „Hoewel ik de laatste jaren niet meer achter hen aan ben gaan sjokken. Want het is me toch een frustrerende bezigheid: wij bepalen hier voor een heel aardig deel in binnen- en buitenland het beeld van het koningshuis. Daarnaast is het koningshuis nog steeds Nederlands beste exportprodukt. Maatje moet niet menen dat er ook maar enig contact is. Als hoofdredacteur van Ons Koningshuis zou je toch zo af en toe eens een koninklijke secretaris moeten kunnen bellen. Maar dat is er niet bij. Voor niemand. Ongelooflijk”. „In Zweden kun je als journalist een particulier secretaris van het koninklijke „Maar ze houden alles af. Elk jaar een uurtje Porto Ercole en een uurtje Lech, stomvervelend. In dat Lech liep ik eens op Claus af om een praatje over het weer te maken. En toen riep zo’n functionaris van de Rijks Voorlichtings Dienst luid: Wilt u niet met de prins spreken. Het is toch onvoorstelbaar: Wilt u niet met de prins spreken!” „Drakensteyn, daar is ook nog nooit een fotograaf toegelaten om die kinderen eens op z’n gemakte fotograferen. Bij Juliana kon dat wel: er zijn allerlei foto’s van de De kroon, de scepter, de rijksappel en de grondwet liggen tijdens de inhuldiging op de zogeheten credenstafel. Het rijks zwaard wordt gedurende de plechtigheid onbeweeglijk gedragen door een naast de troon opgestelde hoge militair. Het zwaard heeft een antiek lemmet en een greep die met rood fluweel is bekleed en met edelstenen en goud bezet. Aan de andere zijde van de troon staat de drager van het rijksvaandel. Dit em bleem wordt, net als het rijkszwaard, in de stoet meegevoerd. Het vaandel hangt aan een vergulde speer, is gemaakt van witte moiré zijde, waarop het rijkswapen is Richard F. Kaan, hoofdredacteur Ons Ko ningshuis, handelaar in Oranjepublicitelt: „De onderkin van Beatrix, daar hebben we behoorlijk wat last mee". in de zilverkluis van paleis Noordeinde en komen alleen bij inhuldigingen te voor schijn.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25