Doden door bomexplosies in Teheran ir Uitzendbureau mag werklozen helpen Rechter wijst protest tegen afsluiting af DamiatePers BCo»'aot Amsterdammers verliezen geding Walvisvaarders opgeblazen in Spaanse haven Albeda schrijft Kamerleden: Or NCW: diensten overheid naar Onderzoek naar bedrijfsleven afkomst zout in Westland IJmuider Courant FNV over jaarverslag: Almere wordt in 1984 gemeente Sabotage in ondergrondse Communistentop Parijs gestart Meer banen door minder overwerk Geweld neemt toe in Zimbabwe Opnieuw verzoek gratieverlening Twee doden bij overval ETA Giftige vloeistof na ontsporing uit tankwagon Gevangenisstraf voor overvallers kerk-Marokkanen 99 vo 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 DINSDAG 2 9 APRIL D I ON i De barrii op verse kenn te w kelijl pand (Vai IJ1V perce muidi dertie ruime krake naar v: van de s op f gen Pt 'A ij: (Van onze redactie buitenland) KOEWEIT-TEHERAN-RI- AD. In Koeweit is vanmor gen een mislukte aanslag ge pleegd op de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh. Een onbekende man vuurde een aantal scho ten af op de auto van de minis ter die op weg was naar het paleis voor overleg met de re geringsleiders van Koeweit. d e M I Q K Mislukte aanslag op minister Ghotbzadeh i I Een beeld van de ravage na de bomaanslag in Teheran op het Khomeiniplein. LJ Minister Albeda. Zijlstra heeft zelfde boodschap 155,00 In zijn toespraak tot de conferentie in Parijs zei Ponomaijov het eind vorig jaar genomen NAVO-besluit tot plaatsing van middellange afstandsraketten in West-Eu- ropa als „de gevaarlijkste actie van de afgelopen tijd” te beschouwen. Aan het begin van de conferentie lever de de leider van de Russische delegatie, Ponomaijov, scherpe kritiek op de mis lukte Amerikaanse actie in Iran die hij bestempelde als „schaamteloos avontu- risme”. De FNV stelt dit in een eerste commen taar. Volgens een woordvoerder van de (Vervolg van pagina 1) De Federatie Nederlandss Vakbe weging (FNV) vindt dat de Neder- landsche Bank met het jaarverslag dezelfde boodschap brengt als voor gaande jaren: lonen en kosten mati gen. Volgens de FNV wordt opnieuw geen antwoord gegeven op het kern vraagstuk, hoe de matiging aan te wenden ter verbetering van de werk gelegenheid. Minister Albeda van Sociale Zaken schrijft dit in antwoord op vragen van de Kamerfracties van PvdA, PPR en PSP. Volgens de bewindsman is het niet zo dat werk dat via een uitzendbureau wordt verkregen „per definitie” niet passend is. Indien bijvoorbeeld de betrokkene al serder op uitzendbasis werkzaam is ge- Dit kan volgens de werkgevers niet los worden gezien van het begrotingsbeleid van de overheid. Het VNO is er verontrust over dat een steeds groter gedeelte van het financieringstekort monetair wordt opge vuld. Dat is een duidelijke graadmeter van politieke onmacht, aldus het VNO. Ook de christelijke werkgevers hebben kritiek op het begrotingsbeleid van het kabinet-Van Agt. Het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) stelt in een commentaar, dat de hoge reële rente stand behalve met de ontwikkeling in de Verenigde Staten, alles te maken heeft met het grote beslag dat de overheid op de kapitaalmarkt legt. In het jaarverslag staan onder meer de volgende cijfers vermeld. De Staat der Nederlanden heeft over vorig jaar als gisteren de leus In naam van Oranje doe open die poort geschilderd. De actiegroep Commando Berend Botje heeft verklaard met deze actie prinses Beatrix aan de mogelijkheid van collectieve gratieverle ning te herinneren. Volgens een enquête van het NIPO vindt 77 procent van de 1204 ondervraag de Nederlanders dat Amsterdam de juiste plaats is om Beatrix in te huldigen. Vijf tien procent toonde een voorkeur voor een andere stad. winst van de Nederlandsche Bank (een in 1948 genationaliseerde instelling, red.) 830,2 miljoen ontvangen. Dat is 111,4 mil joen, ofwel 13,4 procent, meer dan over 1978. Het bedrijfsresultaat van de centrale bank nam vorig jaar met 113,8 miljoen, ofwel 14,4 procent, toe tot 906 miljoen. De goudvoorraad nam af met een waar de van 2555,6 miljoen doordat goud werd overgedragen aan de Europese Fonds voor Monetaire Samenwerking. Dit ge beurde door het in werking treden van het Europese Monetaire Stelsel. Het goud stond per 31 december voor 10.257,6 mil joen in de boeken van de bank. De l heren beider schrift ter M weeke terlijk den v Molen waarir woonj gunni: Tegi de kr; schrif van I afdelii State, sing v De 1 Arob kunne schrij’ gaf d( wens bewoi gens zonde Voor de Franse televisie verklaarde de in 1977 uitgewezen dissidente generaal Grigorenko gisteren dat Moskou zich tot taak heeft gesteld de wereld te veroveren. Niet alleen Afghanistan behoort tot de landen waarop de Sovjet-Unie haar zin nen heeft gezet, maar ook Europa, aldus Grigorenko. AMSTERDAM-UTRECHT (ANP). In een open brief aan prinses Beatrix heeft de gedetineerden-commissie van het Am sterdamse Huis van Bewaring De Schans namens alle gevangenen in ons land gratie gevraagd. In een brief herinnert de commissie de aanstaande koningin eraan in een vorige week uitgezonden vraaggesprek voor de NOS-televisie de uitspraak te hebben ge daan groot belang te hechten aan een goed en geregeld gezinsleven. protest tegen de afsluiting de inhuldi gingsplechtigheid niet bijwonen. Een aantal Amsterdamse organisaties heeft aangekondigd morgenmiddag tegen de afsluiting van de binnenstad te zullen demonstreren. Om twee uur vertrekt men vanaf het Centraal Station. De tocht zal langs het afgesloten gebied leiden. Schiphol is sinds gisteren het toneel van officiële ontvangsten van staatshoofden en delegaties uit vele landen, die de inhul diging van prinses Beatrix zullen bijwo nen. De luchthaven is extra bewaakt. Alle delegaties krijgen een speciaal motore- scorte naar hun verblijfplaats. De gasten logeren onder meer in het Amsterdamse Amstelhotel. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije „Wij brengen u deze visie in herinnering omdat ook wij graag temidden van onze familiekring terugkeren en elke dag dat de scheiding wordt bekort, is voor ons belangrijk”, aldus de briefschrijvers. Op een muur van het Huis van Bewa ring aan het Utrechtse Wolvenplein is SAN SEBASTIAN. In Spaans Bas kenland zijn gisteren twee mensen omge komen bij een gewapende overval door drie leden van de Baskische radicale af- scheidsbeweging ETA-Militar. De slachtoffers zijn een lid van de para militaire Guardia Civil en een overvaller. Een ander lid van de Guardia Civil raakte zwaar gewond. De twee overvallers die ongedeerd bleven wisten te ontsnappen. H pacl geh de brui Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Aa aan rij zei voor ren. clow curs boei Premier Van Agt zal morgen na de inhuldiging en het moment waarop de nieuwe koningin Beatrix op het balkon van het paleis op de Dam verschijnt, een toespraak houden tot de vorstin. Deze rede zal direct via radio en televisie wor den uitgezonden. federatie blijkt Zijlstra zich hiermee on verbloemd achter het kabinetsbeleid te scharen. Uit een oogpunt van bestrijding van de fundamentele onevenwichtigheden in on ze economie is 1979 een verloren jaar geweest. Dit geeft het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) als eerste reactie. „Gei ener Um nifes Sarr Atot tenr geh< roep me drul ontr van sam rein duir He delin tieke en i Utni actie voor wort gran reed: heeft Ener steef zins ande kara De bewoners keren zich tegen deze maatregel, die onder meer inhoudt dat zij zich moeten voorzien van speciale pasjes om van en naar hun huis te kunnen. Volgens de raadsman van de eisers, mr. Hoogenboom, is er geen enkele wet of verordening die een dergelijke beperking van de bewegingsvrijheid toestaat. De lei der van de PvdA-fractie in de Amster damse gemeenteraad, Pelle Mug, zal uit AMSTERDAM (ANP). Een 31-jarige bibliothecaris uit Amsterdam is gisteren door de politierechter in de hoofdstad veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Am sterdammer kreeg deze straf voor zijn aandeel in de vechtpartij in de Mozes en Aöronkerk op 29 februari. Daarbij wer den de in de kerk bivakkerende Marokka nen gemolesteerd door een groep ex- treem-rechtse figuren. Een medeverdach te, een 19-jarige sloper uit Haarlem, werd veroordeeld tot twee maanden, waarvan een maand voorwaardelijk. De Amster dammer en de Haarlemmer, die overigens beiden op de zitting verstek lieten gaan, moeten verder respectievelijk 1000 en 400 gulden smartegeld betalen. Dat zal wor den verdeeld onder de slachtoffers van de actie. UTRECHT (ANP). Het verminderen van buitensporig veel overwerk door PTT-beambten, heeft deze overheidsin stelling tot nu toe 500 nieuwe banen opge leverd. Dit heeft bestuurder E. G. Groo- tendorst van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) vandaag gezegd op een kaderbijeenkomst van zijn bond in Utrecht. Volgens de be stuurder moet echter nog veel meer het mes worden gezet in het overwerk. De NCBO vindt de huisvesting van het perso neel bij de posterijen slecht. Veel postkan toren voldoen niet meer aan de heden daagse eisen, aldus Grootendorst. De vak bondsbestuurder constateerde ook dat de Kit met de gelddiensten niet uit de voe ten kan omdat het kabinet geen haast maakt met de wetgeving, die de zoge naamde Postbank mogelijk moet maken. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Twee Spaanse walvis vaarders zijn in het afgelopen week einde in de havenstad Marin gezon ken, nadat tijdbommen waren ont ploft in de machinekamers. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Hoewel tot dusver geen enkele groepering de verantwoordelijkheid voor de aanslagen heeft opgeëist, wordt aangenomen dat tegenstan ders van de walvisvaart de bommen hebben geplaatst. Spanje heeft geen enkele wet die de jacht op deze be dreigde diersoort verbiedt of be perkt. De milieu-organisatie Green peace, die eerder acties tegen walvis jagers heeft gevoerd, heeft elke ver antwoordelijkheid voor de aanslagen afgewezen. Spanje heeft nu nog drie walvisvaarders over. ROTTERDAM (ANP). De Rotterdam se rechtbank heeft gisteren drie deskundi gen benoemd in het proces dat drie West- landse tuinders hebben aangespannen te gen de Franse kalimijnen. De onafhankelijke deskundigen gaan vaststellen of het zout in het boezemwater dat de tuinders voor hun gewassen ge bruiken, afkomstig is uit de Rijn (waarop de kalimijnen lozen) of via een zeetong in het oppervlaktewater terechtkomt. De Stichting Reinwater verwacht in het eerste geval dat de rechtbank de kalimij nen dan zal veroordelen tot het betalen van een schadevergoeding aan de tuin ders. Gehoopt wordt dat de drie deskundi gen voor het eind van het jaar hun rapport zullen hebben afgerond. DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft landdrost Lammers van het openbaar lichaam Zui delijke IJsselmeerpolders gisteren meege deeld, dat Almere op 1 januari 1984 de status van gemeente krijgt. Tegelijkertijd zou een bestuursovereen komst tussen Almere en het rjjk in wer king moeten treden, die afspraken bevat over de realisering van de aan Almere toebedachte taakstelling als groeigemeen- te. Op korte termijn zal een stuurgroep oestaande uit ambtenaren van verschil lende ministeries een advies uitbrengen over de toekomst van Almere, zo zei de minister. DEN HAAG (ANP). Secretaris Hall mans van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) heeft gisteren op een persconferentie in Den Haag ge zegd, dat de overheid diensten als vuilnis ophaal, afvalverwerking, het opruimen van autowrakken en plantsoenendien sten, zou moeten overhevelen naar het bedrijfsleven. „Een dergelijke politiek moet deel uit maken van een consumptiebeleid”, aldus Hallmans die de NCW-visie weergaf op de regeringsnota Consument en Consump tie, die binnenkort door de Tweede Kamer wordt behandeld. Periodiek zou volgens de NCW-secretaris moeten worden nage gaan wat het effect van een dergelijke overheveling van overheidsdiensten is. weest verdient verwijzing naar een uit zendbureau de voorkeur, aldus Albeda. Een dergelijk bureau moet echter wel beschikken over een geldige vergunning ?m arbeidskrachten ter beschikking te stellen. De Kamerleden Hartmeijer (PvdA), Beckers-de Bruijn (PPR en Van der Spek ;PSP) vinden het verwerpelijk dat werk zoekenden door het arbeidsbureau kun nen worden verwezen naar uitzendbu reaus. Deze, op commerciële basis wer kende, bureaus zijn volgens de parlemen tariërs minder geschikt voor het vervullen van een dergelijke taak. Albeda bestrijdt dit. Hij vindt dat geen enkel legaal middel achterwege moet blij ven bij het streven werklozen zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen. HANNOVER (DPA). Vijfduizend li ter giftige vloeistof is gisteren uit een tankwagen van een goederentrein gelo pen nadat 13 wagens van de trein waren ontspoord. Het ongeluk gebeurde gister avond op het station van Celle, in de Westduitse deelstaat Nedersaksen. Uit voorzorg werden ongeveer honderd om wonenden geëvacueerd. Zij konden na vijf uur naar hun huizen terugkeren. De politie raamt de schade op anderhalf mil joen mark. De brandweer kon duizend liter van het snel verdampende trichloor- etheen, dat uit de tank liep, opvangen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Vanmorgen diende voor de Amsterdamse rechtbank het kort geding dat een aantal bewoners van het centrum van de hoofdstad heeft aangespannen tegen B. en W., in verband met het morgen afsluiten van een deel van de binnenstad voor alle verkeer. De rechtbank stelde de bewoners in het ongelijk. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur SALISBURY (AP). De gewelddadig heid in de nog geen twee weken oude republiek Zimbabwe heeft een ongekend hoogtepunt bereikt. Sinds het land op 17 april zelfstandig werd is de politieke mis daad viermaal in omvang toegenomen. Volgens de politie maken voornamelijk partijen, die tegenstander waren van de in februari gehouden verkiezingen, zich hieraan schuldig. Maar ook soldaten uit het voormalige Rhodesische leger en voormalige guerrillastrijders bevechten elkaar in veel gevallen nog steeds. Veel van de gewelddadigheid onder de zwarte bevolking richt zich tegen de aan hangers van de vroegere premier Abel Moezorewa, die een nederlaag leed tegen Robert Moegabe in de afgelopen verkie zingen. Premier Moegabe heeft de blanke politiechef, Peter Allum, opdracht gege ven om een campagne te starten tegen de toenemende wetteloosheid. In de Iraanse hoofdstad Teheran is gis teren een serie bomaanslagen gepleegd waarbij vier mensen zijn gedood en min stens 35 gewond. Een tot dusver onbeken de groepering die zich Choc Khorramdin noemt, heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor een van de aanslagen, een bomontploffing op het plein dat ver noemd is naar de ayatollah Khomeini,. De groep zegt „het reactionaire en klerikale regime van de ayatollah Khomeini” te willen vernietigen. Vannacht is de Grieks-katholieke aarts bisschop Capucci aangekomen in Tehe ran. Hij is door de Iraanse president Bani- Sadr gevraagd de overdracht van de lij ken van de acht Amerikanen die bij de mislukte militaire actie vorige week vrij dag zijn omgekomen, te regelen. Bani- Sadr zegt verder in een brief, dat de Zwitserse ambassadeur, de vertegen woordiger in Iran van het Internationale Rode Kruis en de pauselijke nuntius zijn gevraagd van dienst te willen zijn bij de overdracht. De hoogste Iraanse rechter, ayatollah Khalkhali, heeft opgeroepen tot een „zui vering op het hoogste niveau” in het gehe le Iraanse leger, omdat men de Ameri kaanse vliegtuigen en helikopters afgelo pen vrijdag niet heeft opgemerkt. Saoedi- Arabië en de Verenigde Arabische Emira ten hebben overigens de Amerikaanse ac tie in een verklaring strijdig met de inter nationale rechtsregels genoemd. Volgens radio-Teheran heeft het rege ringsleger van Iran de stad Sanandaj her overd op Koerdische opstandelingen. In de afgelopen weken zijn bijna duizend Koerden gesneuveld bij hevige gevechten in dit gebied. Gisteren nog hadden de Koerdische leiders in Sanandaj zich be reid verklaard tot onderhandelingen. DEN HAAG. Werklozen kunnen in bepaalde gevallen ook worden ver wezen naar uitzendbureaus, indien zij daar passend werk kunnen krijgen. Onder meer de communistische partij en uit Nederland, Engeland, Zweden, Ita lië, Spanje, Joego-Slavië en Roemenië boycotten de bijeenkomst. Volgens de wegblijvers is die „onvoldoende” voorbe reid. De Zwitsers en Belgen nemen alleen als waarnemers deel. Het is de eerste keer dat communisten uit Oost- en West-Euro- pa elkaar op deze wijze ontmoeten. Ponomaijov ontkende nadrukkelijk dat de Sovjet-Unie een militaire bedreiging voor het Westen vormt. Moskou streeft volgens hem alleen vreedzame doeleinden na. FRANKFURT (DPA). Onbekenden hebben vannacht een trein in de Frank- furtse ondergrondse laten ontsporen. Vijf mensen raakten gewond en er is een scha de aangericht van 100.000 mark. De uit de rails lopende trein botste op een ander spoor tegen een tegemoetkomende trein. Tien minuten na het ongeluk werd de politie opgebeld door een onbekende, die zei dat hij een jongeman met een hond gezien had die voorwerpen op de rails legde. De politie vond op de door de onbekende aangegeven plaats drie houten spieën, die tussen de rails waren geduwd. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Achter gesloten deuren is gisteren in Parijs een conferentie begon nen van 22 communistische partijen die ook na de Russische inval in Afghanistan de Sovjet-Unie trouw zijn gebleven. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023’- 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 b WE-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4