Kraakpand in Bloemstraat met behulp van sterke arm” ontzet Terrein Slingerduin trefpunt van internationale actiedag IJmuiden politienieuws Definitieve beslissing liet twee jaar op zich wachten Aanpak van probleem kind” door vroege aanmelding effectiever K Organisatoren verwachten meer dan 10.000 bezoekers 99 DINSDAG 29 APR! L ONDANKS BEZWAARSCHRIFT TEGEN ONTRUIMING Dubbele beglazing Pleiadenschool Kwijtschelding pacht voor strandhuisjes Huisvesting O.B.D. knelpunt in Castricum FF Discussie Bezwaar Ontruiming Baanbrekend IJMOND 19 8 0 iBJ (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het gekraakte perceel Bloemstraat 99 in oud IJ muiden is maandagmiddag door dertien man gemeentepolitie ont ruimd. Hierbij werd een negental krakers uit het pand gehaald en naar het bureau afgevoerd. De krakers die zich achter ge barricadeerde deuren en ramen op de zolderverdieping verschansten hadden eerder te kennen gegeven het pand slechts te willen verlaten als daaadwer- kelijk tot sloop van het gemeente- pand zou worden overgegaan. '•.■fc'Tw IJMUIDEN. Ónder het motto „Geen atoomafval in zee. Kern energie nee!” zal op 24 mei in IJmuiden een internationale ma nifestatie worden gehouden. Het Samenwerkingsverband Geen Atoomafval in Zee verwacht dat tenminste 12.000 demonstranten gehoor zullen geven aan de op roep om door middel van deelna me aan deze protestmeetirig uit drukking te geven aan hun ver ontrusting over de bedreiging van ons milieu. De plaats van samenkomst zal zijn op het ter rein Slingerduin aan de Heeren duinweg in IJmuiden. 9 5 De door de Velsenaar Martijn Swart ontworpen button. i 1 I l dat de manifestatie in IJmuiden een groot succes wordt. „Wij hadden”, zo vertelt hij, „de be schikking willen hebben over het voetbal veld van Telstar op Schoonenberg. Daar hadden we alle voorzieningen bij de hand die we nu provisorisch moeten aanbren gen. Elektriciteit, toiletten en parkeergele genheid. Voor de centrale post van waar uit alles zal worden geregeld hebben we de beschikking over sociëteit Asterix aan de Larixstraat. Ons bezoek aan Middel burg was behalve solidariteit met de de monstratie tevens een stage. We hebben er veel geleerd.” De duizenden die op 24 mei IJmuiden zullen opzoeken worden gedeeltelijk ver wacht met bussen. Die zullen worden ge parkeerd op het parkeerterrein nabij de IJmuiderslag. Veel belangstellenden uit Noord-Holland zullen de tocht naar IJ muiden per fiets maken. Verwacht wordt dat de wielrijders in lange files IJmuiden zullen binnentrekken. W. N. Koopman (CDA) merkte op dat de isolerende werking van de voorziening een zekere energiebesparing tot gevolg heeft. Men dient volgens het CDA-raads- lid rekening te houdeh met de .financiële voordelen daarvan. Zijn partijgenoot, ing. H. van der Werff, wees op een eerder genoemde Oplossing; (Van onze verslaggever) VELSEN. Ruim twee jaar na de eer ste rapportage zullen op korte termijn geluidwerende voorzieningen getroffen worden in de openbare lagere Pleiaden school in IJmuiden. Maandag verleende de commissie financiën haar fiat aan het voorstel de school te voorzien van dubbe le beglazing. namelijk het voor het vrachtverkeer af sluiten van het Pleiadenplantsoen. Wet houder Th. C. Witte zei daarop dat door deze afsluiting de Kerkstraat onverant woord zwaar zou worden belast. Momen teel is de geluidshinder voor de aan de Kerkstraat gevestigde lagere scholen er- ger dan de overlast bij de Pleiadenschool. Het college is echter niet voornemens de aan de Kerkstraat gevestigde lagere scho len te voorzien van geluidwerende midde len. Binnen afzienbare tijd worden de betreffende scholen afgebroken. De wethouder achtte het ongewenst met de voorziening te wachten totdat het ver keerscirculatieplan gereed zou zijn gezien de dringende noodzaak. Met het aanbren gen van de dubbele beglazing is een be drag van 153.500 gulden gemoeid. De aanvang van het officiële deel van de manifestatie is gesteld op 11 uur. Voor nadere informaties omtrent de actiedag kan men zich wenden tot het Aktiehuis Velsen, Uranusstraat 16, Umuiden. Tele foon 02550 - 30840. Gekraakt. Maandagavond is om elf uur een pand gekraakt aan het Vierkante Bos in IJmuiden door een 69-jarige in woonster uit IJmuiden en haar vriend. De actie werd uitgevoerd met assistentie van een ploeg van twaalf man. Vernielingen. In het weekend is een zogenoemde watermeter in een waterput aan de Wijkermeerweg in Velsen-Noord vernield. De meter heeft een waarde van 20.000 gulden. waarna de agenten zich met behulp van een sloper, na het in'slaan van enkele ruiten, toegang tot het woonhuis verschaf ten. Eer de op de zolderverdieping ver schanste krakers aangehouden konden worden dienden binnenshuis verschillen de versperringen uit de weg te worden geruimd waarna de krakers gadegeslagen door tientallen buurtbewoners en na wat tegenstand te hebben geboden naar het bureau werden overgebracht waar een proces verbaal volgde. Burgemeester Molendijk wenste maan dagmiddag na de ontruimingsactie geen commentaar te geven en zijn beweegrede nen aan te geven die tot deze actie leidden. De krakers kunnen met ten hoogste drie maanden hechtenis en ten hoogste vijfdui zend gulden worden gestraft. Aangereden. Maandagmiddag is een 9- jarig jongetje uit Beverwijk aangereden door een 32-jarige automobiliste uit Be verwijk toen het jongetje plotseling de Laan der Nederlanden in Beverwijk overstak. Het jongetje liep hoofdletsel op. Aangehouden. De Beverwijkse politie heeft maandag twee Beverwijkers aange houden van respectievelijk 16 en 19 jaar en een 17-jarige Velsenaar. Alle drie heb ben bekend betrokken te zijn geweest bij de diefstal en beschadiging van negen auto’s van een garagebedrijf aan de Pa rallelweg in Beverwijk. Zeehengels. Tijdens het verhuizen zijn uit de woning aan de Stumphiusstraat in Beverwijk van een 31-jarige voormalige inwoonster van Beverwijk 5 zeehengels met molens gestolen alsmede een kist met visgerei en een telescoophengel. VELSEN. De pachters of bezitters van strandhuisjes, die vorige week door de storm gedupeerd zijn kunnen rekenen op een financiële tegemoetkoming van de gemeente Velsen. Het college heeft in principe besloten de pacht voor dit jaar gedeeltelijk of in zijn geheel kwijt te schelden afhankelijk van de periode dat de gedupeerden nog ge bruik zullen maken van de strandhuisjes. Mevrouw M. Kuster werd in de ver slagperiode aangesteld als „consulente anderstaligen”. Doel is opneming van deze deeltaak in de lopende begelei ding. De adviserende taak van „Midden- Kennemerland” is met betrekking tot’ scholen voor buitengewoon onderwijs in het werkgebied min of meer frag mentarisch. Alleen met het beroepson derwijs in de IJmond (vijf scholen met I.B.O.-afdeling) bestaat op dit punt een min of meer vaste relatie. Opvallend was binnen de vier deel gebieden aanmelding van kinderen met gedrags- dan wel leermoeilijkhe den op een vroeger tijdstip (gedurende eerste en tweede en leerjaar). Knelpun ten voor de betrokken leerling worden daarmee sneller onderkend en zo mo gelijk door een andere aanpak onder vangen. Echt „vastlopen” op school komt daarmee minder vaak voor. In het aantal „overplaatsingen” komt dit overigens niet altijd tot uiting. In Heemskerk stapten 46 leerlingen over naar het Buitengewoon Onderwijs wat een stijging inhoudt van 150 procent ten opzichte van 1977-1978. kosten ruwweg geschat op 25.000 gul den te kunnen bestrijden. Tijdens de manifestatie die afgelopen zaterdag in Middelburg werd georgani- seerd hebben de organisatoren van de bijeenkomst in IJmuiden hun ogen en oren de kost gegeven. Daar bleek bijvoor beeld dat er heel veel belangstelling be staat voor de door Martijn Swart uit Vel sen ontworpen button. Er zijn 10.000 van deze „speldjes” vervaardigd. Zaterdag werden er in een korte tijd 1000 verkocht. Robert Schoondergang, die namens het samenwerkingsverband met zijn mede standers van het Aktiehuis Velsen, de Medewerking zal worden verleend door voorbereidingen treft, heeft goede hoop muziekgroepen als Drukwerk, Fistel en Rapalje. Een belangrijk deel van het terrein zal in beslag worden genomen door kramen en informatiestands. Uit de opbrengst van drank- en eetwaren alsmede van posters en soorgelijke schriftelijke informatie ho pen de organisatoren een deel van de Na ondervraging op het bureau stonden de krakers twee uur later weer op straat.. Aan de west- en oostkant van het terrein aan de Heerenduinweg zullen podia ver- rijzen. Daartussen is ruimte gereserveerd voor ontspanning en vermaak van kinde ren. Gedacht wordt aan het optreden van clowns, een poppenkast en een spellen- cursus. De leiding van buurthuis De Brul- boei uit IJmuiden heeft zich met de ver re” kinderboeken) is na gunstige erva ringen voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De Onderwijsbegelei dingsdienst „Midden-Kennemerland” is vier jaar na de totstandkoming in rustig vaarwater beland. Duidelijk komt dit tot uiting in het jaarverslag 1978/1979 waarin verrichte activitei ten in grote lijnen staan weergegeven. De heer K. A. van Meer nam in de verslagperiode de leiding over van directeur J. A. Postema. Het werkge bied van deze regionale dienst omvat de gemeenten Beverwijk, Velsen, Heemskerk, Castricum en Uitgeest. Deelteams zijn ingesteld voor de drie eerstgenoemde gemeenten en voor Ca stricum en Uitgeest gezamenlijk. Tegen het ontruimingsbevel tekenden de kraker G. J. Sieraad maandagmorgen schriftelijk bezwaar aan bij het college van B. en W. en de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Hierin werd onmiddellijke schor sing van het bevel gevraagd. De kraker beriep zich daarbij op de wet- Arob waarmee overheidsbeslissingen kunnen worden aangevochten. In het' schrijven aan burgemeester Molendijk gaf de kraker maandagmorgen tevens de wens te kennen het pand te willen blijven bewonen tot het tijdstip van sloop, vol gens hem over twee maanden, waarna zonder verzet het pand verlaten zou wor- De huisvesting wordt - nog steeds - als knelpunt genoemd voor het deel- team Castricum/Uitgeest, onderge bracht in twee houten noodlokalen in het Plan Molendijk (Kleibroek 66, Ca stricum). Voor psychologisch onder zoek wordt dankbaar gebruik gemaakt van een lokaliteit aan de Overtoom, eigendom van de gemeente Castricum. Grotere en betere huisvesting staat in die situatie bovenaan op de verlang- lijst. Zes merendeels gespecialiseerde krachten maken deel uit van genoemd team. Verrichte werkzaamheden zijn te on derscheiden in zogenoemde sy steembegeleiding (gericht op leer krachten van kleuter- en lagere scho len) en individuele onderwijshulp. Voor het laatste onderdeel werden 331 leerlingen aangemeld. Rechtstreeks door de betrokken school of via het CBD-verwijzingsteam. Voor teamge richte activiteiten in hetzelfde kader meldden zich in totaal zes scholen aan (in Uitgeest en Castricum elk drie). Tien leerkrachten van eerste klassen in Castricum namen deel aan een „Werk groep differentiatie aanvankelijk le zen”. Een Werkgroep Individuele On derwijshulp richt zich op „probleem kinderen” in de vertrouwde klassesi- tuatie zonder dat overplaatsing naar het buitengewoon onderwijs in de overwegingen meespeelt. Hierin wer ken samen klasseleerkrachten en spe cialisten als remedial teachers en logo pedisten. Een samenwerkingsprojekt met de Castricumse Openbare Biblio theek (lesprogramma over tien „bete- Met als doel welstandige huisvesting te vinden en zoals de briefschrijver formu leert „het leefbaar houden van oud IJmui- den dat door de leegstand verregaand wordt aangetast” namen de krakers een week geleden het pand in gebruik. Door het indienen van het bezwaarschrift hoop ten de krakers in het pand te kunnen* blijven tot het tijdstip van sloop. Een woordvoerder van de gemeente deelde maandagmiddag mee dat het be zwaarschrift van de kraker niet schor send werkte op het ontruimingsbevel 'van de burgemeester. Wel zal het bezwaar schrift in behandeling worden genomen en mogelijk na ontvankelijk te zijn ver klaard uitmonden in een hoorzitting tus sen de partijen. Hierdoor kon na het verstrijken van de gestelde termijn met behulp van de „ster ke arm” het pand maandagmiddag wor den ontruimd. Dit gebeurde nadat de kra kers al de nodige voorbereidingen hadden getroffen door het pand op een bed en een tafel na te ontruimen en de toegangen te barricaderen. Na het verstrijken van de genoemde termijn verscheen een sterke politiemacht voor het pand aan de Bloemstraat en gelaste de illegale bewoners te vertrek ken. Hieraan werd geen gehoor gegeven De bij de gemeente bekende krakers, de heren G. J. Sieraad en C. Rademakers, beiden 20 jaar, ontvingen vrij dag 25 april schriftelijk de mededelrig van burgemees ter Molendijk dat het pand dat in het weekend van 20 april werd gekraakt, ui terlijk maandag om 14.00 uur moest wor den verlaten. Hierin beriep burgemeester Molendijk zich op een wettelijke bepaling waarin het ingebruiknemen van een woongelegenheid zonder de vereiste ver gunning strafbaar is. zorging van dat onderdeel belast. Onder meer zal ter plekke een crèche aanwezig zijn: Het hoofdpodium verrijst aan de meest oostelijke kant van het park. Daar zullen inleiders themas behandelen als: dumpen van Atoomafval, Kernenergie en Kernbe wapening, Energie en Werkgelegenheid en Naar een ander Energiebeleid. Hierbij zal de gelegenheid bestaan tot het stellen van vragen en discussie. De culturele bij dragen zullen worden gepresenteerd van het podium aan de kant van het zwembad De Heerenduinen. De groep Proloog zal een speciaal programma samenstellen. Een Werkgroep Schoolrijpheid (ge richt op de oudste groepen in het kleu teronderwijs) werd hangende nog lo pende discussies hierover tot nader order op dood spoor gezet. „Midden- Kennemerland” speelt een louter advi serende rol in probleemsituaties voor zover in de onderwijsresultaten van het bewuste kind tot uiting komend. Een diagnosestelling (via onder meer psychologisch onderzoek en observa tie) resulteert in onderwijskundige ad viezen (meer gerichte aanpak) dan wel verwijzing naar een school voor bui tengewoon onderwijs. Relatief veel aandacht krijgt het samenspel tussen kleuter- en lager onderwijs (vooruitlo pend op de toekomstige basisschool) en een soepele aansluiting op het voort gezet onderwijs. Themagroepen als vermeld onder „Castricum/Uitgeest” doen ook vanuit de overige deelteams nuttig en soms baansprekend werk. den. In de tussentijd zou actief gezocht worden naar een ander onderkomen. Daarbjj vermeldt de briefschrijver "dat hij al eerder de woningstichting en enkele politiemensen had ingelicht over dit voor nemen. Hij beriep zich bovendien op de positie ve reacties van buurtbewoners op de be woning van het pand aan de Bloemstraat dat al circa drie jaar leegstond. Het be wuste perceel is onderdeel van een blok huizen dat ten behoeve van nieuwbouw in oud IJmuiden binnenkort tegen de vlakte gaat. Alvorens echter tot sloop te kunnen overgaan dient de gemeente nog enkele bewoners, waaronder een Turks gezin en een eigenaar/bewoner, van twee aan het gekraakte pand grenzende woningen aan een nieuw onderkomen te helpen. (Van één onzer verslaggevers) Het samenwerkingsverband is een bun deling van landelijke en regionale poli tieke partijen, kerkelijke groeperingen en milieu-organisaties. De actiedag in IJmuiden valt samen met soortgelijke acties die op 24 mei dat is de zaterdag voor Pinksteren over de gehele wereld worden gehouden. Het Umuidense pro gramma, aan de voorbereiding waarvan reeds maanden intensief wordt gewerkt, heeft een duidelijk tweeledig karakter. Enerzijds zal veel aandacht worden be steed aan informatie. Middels een enigs zins cultureel getint programma wordt anderzijds het ontspannend-recreatieve karakter niet uit het oog verloren. Nadat forceren van de voordeur niet mogelijk bleek moesten de ruiten van het pand het ontgelden en kon de politiemacht het woonhuis betreden. Slechts twee van de negen krakers die zich in het pand ophielden boden weerstand bij het ontruimen van het pand. Zij moesten stevig in de kraag worden gevat voordat zij per arrestantenwagen konden worden weggebracht.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5