PEN is verplicht ook aan krakers ir stroom te leveren over de hichthaven D’66 wil dat Provincie de ijsbaan redt J Vijfde baan voor feestelijke landing van Prins Bernhard havcn- berichtcn V J geschenken Koffer vol kennis HERINNERINGSWANDBOORD „50 JAAR NOORDERSLUIS” Rechter in kort geding: 79.50 PLEIN 1945 MMUIDEN TEL 11128 Schiphol viert verjaardagsfeest ■■Bl 080 7 1930 Bloembollenwandeling van Jan Passtoors Wedstrijduitslagen damclub BDC 4\ 14 6 D I 1 IJMOND DINSDAG 29 1980 APRIL IM lit y VEI Oud 9.00 ut Um SCHIPHOL. Waarom blijft een zwaar vliegtuig in de lucht en valt het niet naar beneden? Wat is een marshaller? Hoe komt je koffer op de’ juiste plaats van bestemming? Dage lijks ontvangt men op de Luch thaven Schiphol een groeiend' aantal vragen die de luchtvaart in het algemeen of de luchtha ven in het bijzonder als onder werp hebben. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De krakers in Nederland kunnen opgelucht adem halen. De plicht voor electriciteitsbedrijven tot levering van stroom weeg zwaarder dan het recht van een huiseigenaar om de stroomleve rantie te doen stopzetten. De president van de Haarlemse rechtbank, mr. H. F. van den Haak, heeft maandag een huiseigenaar in het ongelijk gesteld in een kort geding tegen de provincie Noord Holland. De in Zwitserland wonende huiseigenaar had geëist, dat het Provinci aal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland (PEN) de stroomleverantie in zijn huis te Bennebroek, waarin krakers waren getrokken, zou staken. -- BW X' '^4 F K (ADVERTENTIE) In c X’ De rechter wees ook de eis van de hand, dat de provincie privégegevens betreffen de de identiteit van de krakers aan de huiseigenaar zou verschaffen. Dit kan vol gens het vonnis niet tot de taak of de plicht van de provincie worden gerekend. Mr. Van den Haak overwoog, dat welis waar het PEN aansluiting of levering van stroom kan weigeren als de aanvrager niet kan aantonen gerechtigd te zijn tot het object waarvoor de aanvraag dient (de woning dus). Maar deze bepaling (artikel 2 van de algemene voorwaarden voor aan sluiting en/of levering van' stroom, inge volge de rijksconcessie) valt niet op te vatten als een waarborgnorm. Veeleer is het instructienorm, waaraan de eisers geen rechtern jegens de Provincie kunnen ontlenen. Bovendien gaat het in genoem de bepaling om aanvragen van aanslui ting of levering van stroom en niet om het staken van stroomleverantie. Artikel 12 van de voorwaarden spreekt wel over het staken van de stroomleverantie, maar al leen als daarvoor een financiële of techni sche reden is. De president kwam dan ook tot de con clusie, dat niet zonder meer en op voor hand kan worden gesproken van onrecht matig handelen van de Provincie. Verder meent de rechter nog, dat het afsnijden van de stroom niet zou leiden tot het doel, dat de huiseigenaar voor ogen staat: het wegtrekken van de krakers. De bewoners zouden zelf in de weer kunnen gaan met aggregaten, hetgeen veel (brand)gevaar- lijker zou kunnen zijn. En dan was men nog verder van huis. Dé huiseigenaar, een gewezen boord werktuigkundige, dié het huis in Benne- broek van zijn tante had geërfd, werd veroordeeld tot betaling van de proces kosten 750) De krakers, niet alleen die van het huis in kwestie maar overal in den lande, kunnen voorlopig opgelucht adem halen. Toewijzing van de eis had immers als gevolg kunnen hebben, dat overal de huiseigenaren van de nutsbedrijven af snijding van de stroom, gas en water hadden kunnen eisen. Vandaag bestaat de Noordersluis 50 jaar! Dat viert Geels met een schitterend herdenkingsbord ,,50 jaar Noordersluis". Er wordt slechts een gering aantal van deze genummerde Delfts blauw handbeschilderde borden naar een ontwerp van Ben van der Kolk aangemaakt! BEVERWIJK. In de strijd om het BDC-clubkampioenschap had koploper A. J. Diemeer een zware dobber aan club genoot S. Toxopeus. De laatste gaf als oude rot in het wedstrijddammen behoor lijk partij tegen Diemeer, die voor de clubtitel als de grote kanshebber geno teerd staat. In het eindspel moest Toxopeus in hem uiteindelijk toch zjjn meerdere erkennen. Zaterdag vertrokken: Lot, Honfleur; Norpoint, Stavanger; Ann Coast, Lagos; Stellaria, Gothenburg; Transnes, Drom men; United Spirit, Yokohama; Stirling Brig, IJmuiden, Cont. plat; Helgoland, Emden; Nornews Leader, Skogn; Kenrix, IJmuiden, Rochester; Corvus, Santander, IJmuiden; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Eva Oden, Gothenburg; Pauline Brink- man, IJmuiden, Poole; Wilks, Great Yar- Ipswich, IJmuiden; Alster, KingsLynn; Tiber, Hartepool; its, Antwerpen; Molara, Driolo; Aquila, Hamina; Tor Britannia, Gothenburg; Neptunus, Peterhead; Klip per 2, Dieppe, IJmuiden; Gerda Smits, Antwerpen; Alice Langli, North Shields; Z’dam; Elisa, Itea, IJmuiden; River Maji- dum, Nigeria; Tyne Bridge, Haypoint, IJ muiden; Westler, Noordzee, IJmuiden; Springbuck, Cont. plat, Velsen; Fendyke, Rotterdam; West Eagle, Cont. plat, Vel sen; Fridel, Poole, IJmuiden. voor de buren een aanhoudende bron van ergernis. HAASTU! Uit de praktijk blijkt dat deze borden binnen enkele jaren zéér snel in waarde stijgen. Geels adviseert een ieder die IJmuiden een warm hart toedraagt het bord te kopen. De prijs van dit exclusieve bord is 79.50 IJM1 ste roi De K< paren grote Neder! 50-jari leverd voor I 9.15 ui Voo len 11.00 v jeug schc Veis 16.30 i doe: t.m. 16.30 u voo: IJmu 7.30- 8.0: finis aan 8.30- 9.0 Stor krui 9.00-10. mui via in. Wilt Ken 10.30- 1! Spo 3e k len, dun 10.30 u nak 11.00-1! „Jet jeug aan; Driehu 8.30 ut li. v plei 9.00 ut op 9.20 ut Juli vlag Ora trix 10.00-1 terr klei 1-2.00 t 14.30- 1 trix 16.15- 1 gro Har 16.30- 1 mu 17.00 strs spr 18.15 i 21.00 bot (grt Mai Velser 9.15- 1C troi rou Wij Wij Me tin; I Over de luchthaven Schiphol is een apart boekje bijgevoegd. In een wat zoe tig verhaal beleven Rob en zijn zusje Wilma dé dag van hun leven wanneer zij door een bijna alleswetende mijnheer Rieper op Schiphol worden rondgeleid. Op de opmerking van Rob dat vertrek kende vliegtuigen wel een hoop lawaai maken vergelijkt mijnheer Rieper het geluid van een startend toestel met de winkelbel van Rob’s vader. In zijn oren muziek, het betekent immers klandizie, Bij de verdere damuitslagen kan opval lend worden genoemd de nederlaag van J. Graanstra in een partij tegen N. J. Leem- berg. Eerstgenoemde was in het verleden meermalen clubkampioen. Een remise- partij van het BDC-lid L. J. van de Heuvel tegen H. J. Winter kan voor eerstgemelde een behoorlijke prestatie worden ge noemd. Uitslagen: S. Lippes-J. P. G. v.d. Does 2-0; L. J. v.d. Heuvel-H. J. Winter 1-1; J. Graanstra-N. J. Leemberg 0-2; J. v. Velzen-D. v. As 1-1; Th. C. Zoon-B. Beentjes 2-0; G. de Ruig-R. Posthuma 1-1; J. J. Kloes-P. de Munk 2-0; S. Toxopeus-A. J. Diemeer 0-2. Om aan die sterk toegenomen belang stelling, met name in het basisonderwijs, tegemoet te komen, heeft de NV Luch thaven Schiphol met medewerking van Fokker, de KLM, de Rijksluchtvaart dienst, de douane, het Aviodome en het belastingvrije winkelcentrum van de luchthaven, een leskoffer samengesteld die de lagere schooljeugd, moet inwijden in het hedendaagse luchtverkeer. Voorzien van boarding pas, paspoort, badges, en vliegtuigtickets, kunnen de leerlingen van de hoogste klassen van het lager onderwijs zich in drie lessen vertrouwd maken met de wereld van de luchtvaart. In deze lessen wordt niet alleen aan dacht besteed aan de praktijk van het reizen wat gebeurt er vanaf het mo ment dat je de luchthaven betreedt wan neer je op reis gaat ook de theorie van het vliegen komt uitgebreid aan bod. Met behulp van een grote opengewerkte poster wordt een kijkje in het inwendige van het moderne passagiersvliegtuig ge gund, en een zelf te maken vliegtuig moet de eerste beginselen van de aëro dynamica duidelijk maken. Tenslotte wordt aandacht besteed aan de luchtha ven als maatschappelijk verschijnsel. Hierbij komen aspecten als luchtvervui- 'ling, werkgelegenheid en geluidshinder ter sprake. Doe het nü om teleurstelling te voorkomen! De start voor de 40 kilometerlopers is beide dagen tussen kwart over negen en kwart voor tien, de 25 kilometerwande- laars starten tussen half elf en twaalf uur, de overige wandelaars kunnen vertrek ken tussen half elf en half twee. Het inschrijfgeld voor de 40 kilometer- wandelaars, die de tocht voor het eerst maken, bedraagt 5,75. Degenen die al vaker hebben meegewandeld betalen voor deze afstand 4. Sportievelingen die de overige afstanden voor de eerste, vijf de, tiende en vijftiende keer (etcetera) lopen betalen 3,25. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. —Het D’66 - Statenlid Klaasen heeft gevraagd of Gedeputeerde Staten hun invloed willen aanwenden om definitieve sluiting van de Haarlemse kunstijsbaan te voorkomen. Dat zou naar hun mening kunnen, door de gemeenten opnieuw rond de vergadertafel te verza melen. Daarbij zouden dan ook gemeen ten moeten worden betrokken, die (nog) niet bij de kunstijsbaanstichting zijn aangesloten. De koffer, die voor een prijs van 50 gulden te bestellen is bij de Stichting School en Bedrijf, heeft op een tweetal scholen proefgedraaid. Aanvankelijk lag het in de bedoeling ter afsluiting van de cursus, de gebruikers van de leskoffer een luchtdoop te geven. Vol gens de heer J. van der Zwan, hoofd externe betrekkingen van de luchtha- Schiphol 60 jaar: Ook vroeger stond de service-verlening aan de passagiers al hoog in het vaandel van de luchthaven, al gebeurde dat wel op een andere manier als heden ten dage, getuige deze jongen in plus-fours die de vertrekkende passagiers op de hooqte van aankomst en vertrektijden houdt. Klaasen wil voorts van GS weten of zij van mening zijn, dat de kunstijsbaan Ken- nemerland een sportrecreatieve voorzie ning is, die in een behoefte voorziet en dié de moeite waard is in stand gehouden te worden. Zij vraagt ook of GS kunnen bevestigen, dat ook inwoners van Velsen en Haarlemmermeer gebruik maken van de baan. Zoals gemeld hebben twee van de vijf bij de ijsbaan betrokken gemeenten, te weten Haarlemmerliede en Zandvoort fi nanciële medewerking geweigerd aan het herstelplan voor de baan. Haarlem, Heemstede en Bloemendaal hebben bij hun medewerking het voorbehoud ge maakt, dat het financiële draagvlak wordt vergroot. Het D’66 Statenlid informeert of het juist is, dat de kans groot is, dat ook Haarlem, Heemstede en Bloemendaal tot liquidatie van de stichting kunstijsbaan Kennemerland zullen overgaan, indien overleg niet tot resultaten leidt. Zij wil weten of dit inderdaad kapitaalsvernieti ging tot gevolg Zou hebben, waarbij rente en aflossing van investeringen in alle vijf betrokken gemeenten nog een groot aan tal jaren op de begroting zouden drukken. Zoals gemeld overwegen GS een bijdra ge ineens beschikbaar te stellen voor de kunstijsbaan. ven, moest hier uit kostenoogpunt van worden afgezien. Deze luchtdoop, een rondvlucht ge combineerd met een aardrijkskundeles aan boord van het toestel, zou primair erop gericht zijn de luchtreizigers van de toekomst na hun theoretisch inzicht en praktijkervaring, te verlossen van vlie gangst, een verschijnsel waarmee vol gens Van der Zwan nog steeds 60 pro cent van de luchtreizigers kampt. Naast het drietal lessen voor de hoog ste klassen is de koffer voorzien van een diapresentatie voor leerlingen van de derde en vierde klas van het basisonder wijs. Ook hier maken de scholieren ken nis met Ron en Wilma, die ditmaal een prijsvraag hebben gewonnen en daarom een reis naar New York mogen maken. Op de serie dia’s, die voor een groot gedeelte ook zijn afgedrukt in het boekje over Schiphol, komen dan alle afdelin gen en mensen aan bod die zich bezig houden met Rob en Wilma vanaf het moment van aankomst tot het vertrek. De belangstelling voor de leskoffer is volgens de externe voorlichting van de NV Luchthaven Schiphol overweldi gend. Bij de perspresentatie van de kof fer, die gisteren plaatsvond, kon de luch thaven mededelen dat de eerste duizend koffers zijn uitverkocht, en men een wachtlijst voor het materiaal heeft moe ten aanleggen. Omdat de luchtvaart een steeds be- langrijker rol in onze maatschappij gaat spelen heeft de NV Luchthaven Schip hol besloten een vervolgproject voor ge bruik op de middelbare school te ont werpen. Ook zullen er op korte termijn weer rondleidingen op Schiphol worden georganiseerd voor groepen. Sinds de ingebruikneming van Schiphol-centrum is namelijk gebleken dat hiervoor grote belangstelling bestaat. Op welke wijze dit gaat gebeuren hoopt men op korte termijn te kunnen mededelen. de tekenaars neen zijn meaewerKing aan deze tentoonstelling die tot half au gustus duurt, verleend. In het kader van het feest wordt de jaarlijkse wielerklassieker ,de Ronde van de Haarlemmermeer’ dit jaar omge doopt in de Schiphol-Haarlemmermeer- Schipholronde. Start en finish van deze 150 kilometer lange wielerljdassieker Voor amateurs zijn voor de eerste keer bij het restaurant de Elzenhof op Schip hol. De start is om 14.00 uur op zaterdag 17 mei. Dit jaar zullen aan de ronde, die door oud Tour de France winnaar Jan Jansen wordt gestart, ook ploegen uit België, Duitsland en Engeland deelne men. Diezelfde middag van de 17e mei tre den artiesten, politici en enkele oud- Ajaxspelers met elkaar op het voetbal veld bij het Aviodome in het strijdperk. De wedstrijd begint om half drie en is vrij toegankelijk. Tenslotte is het klas- sieke AVRO radioprogramma „Dan lie ver de lucht in” dat wekelijks recht streeks wordt uitgezonden uit het Avio- rama aan het jubileum van Schiphol gewijd. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan is ook een nieuwe voorlichtings film over de luchthaven gepresenteerd, en komt tegenover het stationsgebouw een acht meter hoge toren te staan met de logo’s van de zestig maatschappijen die een regelmatige dienst op Schiphol hebben. Om het feestelijke beeld van de jubi leumviering te completeren zullen langs de voorrijwegen voor het stationsge bouw zestig vlaggen met het Schiphol embleem worden geplaatst. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Voor de 48ste keer maar liefst organiseert de Haarlemse wandel- sportvereniging Jan Passtoors voor za terdag en zondag 3 en 4 mei de Bloembol lenwandeltocht. Wandelaars kunnen kie zen tussen afstanden van vijf, tien, vijf tien, 25 en 40 kilometer. Het vertreksein voor de tocht wordt gegeven in het ge bouw Princehof aan de Glipperweg 55 in Heemstede. SCHIPHOL. De vanouds bekende rondritten op de luchthaven komen met ingang van 19 mei weer terug op Schiphol. Niet in het bekende blauwe treintje zoals dat op Schiphol Oost werd gedaan, maar in speciaal daarvoor ingerichte touringcars. Voorlopig gaat het om een proefperiode die duurt tot 2 oktober. Er zullen vier dagen per week vijf rondritten per dag gemaakt worden. De ritten die vijf kwartier duren, voeren langs het platform op Schiphol centrum en het technische gedeelte op Schiphol Oost. Deelnemers aan de rondritten, die voor volwassenen 6,50 gulden en voor kinderen 4,50 kosten kunnen tegen gereduceerd tarief het Aviodome bezoeken. Uit veiligheidsoverwegingen kunnen alleen verenigingen, stichtingen alsmede scholen aan deze rondritten deelnemen. Vooraf dient schriftelijk te worden gere serveerd onder vermelding van de na men van de deelnemers. De proefne ming maakt deel uit van de talloze activi teiten die worden georganiseerd in het kader van het 60-jarig bestaan van Schiphol. Het startsein voor de feeste lijkheden rond Schiphol’s 60-ste verjaar dag wordt vrijdagmiddag 16 mei gege ven door prins Bernhard, die gekleed in de originele vliegersuitrusting uit de twintiger jaren, op Schiphol zal arrive ren in een door hemzelf bestuurde Tiger Moth van de Stichting vliegsport Gilze Rjjen. Om een landing van dit toestel, dat grote gelijkenis vertoont met het eerste toestel dat op Schiphol landde, een De Haviland DH 16, mogelijk te maken zal er op de luchthaven eerst een „Vijfde baan” moeten worden aangelegd. Een landing op een van de betonnen banen van het huidige Schiphol-complex zou desastreuze gevolgen voor het landings gestel van het oude vliegtuig hebben. Daarom moet er om een landing moge lijk te maken een grasbaan worden aan gelegd. Na aankomst zal de prins een jubi leumtentoonstelling openen over 60 jaar Schiphol in oude en nieuwe prenten. De expositie zal in de gang die leidt naar het restaurant Aviorama worden tentoon gesteld. Vanaf 7 juli zal de expositie Over de geschiedenis van de luchthaven wor den vervangen door een tentoonstelling van cartoons over de luchtvaart in het algemeen. Een keur van wereldberoem- geels mouth; Wrestler, Noordzee, IJmuiden; Tor Britannia, Gothenburg; Fleetbank, Antwerpen; Saramacca, Noordzee; Paul, Esbjerg; Ore Venus, Puerto Ordaz; Jem- rix, IJmuiden, Seaham; West Osprey, Cont. Plat, Velsen; Subro Vixen, Great Yarmouth; Springbuck, Cont. plat, Velsen. Zondag aangekomen: Titan Service, Cont. plat, IJmuiden; Haico Holwerda, Slikkeveer, IJmuiden; City Teigmouth; Adviser, Hamburg; Dalmatia, Antwerpen; Alliance, Felixstown, IJmuiden; Hugo Brinkman, Rochester, IJmuiden; Schwa- benstein, Bremen; Otto, Haren, IJmuiden; Vios, Gainsborough; Oshez Express, Es bjerg; Incotrans Spirit; Bremerhaven; Hartebeest, Cont. plat, Velsen; Cherepo vets, Hontflenz; Aril, Hammerfall; Fort Point, Londen; Cap Bizerta, Izmir; Dolp hin Point, Tilbury; West Osprey, Cont. plat, IJmuiden. Zondag vertrokken: Aquila, Hamina; Tiber, Tunis; Alice Langli, Dieppe; Presi dent, Hango; Jenny Smits, IJmuiden, Bri ton Ferry; Hwa ho, Gdinia; Eliza, IJmui den, Delfzijl; Haico Holwerda, IJmuiden, Grangemouth; Wendij, IJmuiden, Goole; Gerda Smits, IJmuiden, Whitby. Maandag aangekomen: Subro Vega, Rye; Bernd, Stanlow. Maandag vertrokken: Alliance, IJmui den, Kings Lynn. Rob en zijn zusje Wilma worden bij de presentatie van de leskoffer nog eens overhoord over de zaken die zij bi) het winnen van hun reis hebben geleerd. Vrijdag aangekomen: West Eagle, Cont. plat, Velsen; Fransness, Skiën; Prinses Margriet, Dublin; President, Yokohama; Trinity Navigator, Christobal; Luehe- deich, Figuitta Dafoz; Norpoint, New Castle; Kenrix, KingsLlynn, IJmuiden; Titan Service, Noordzee, IJmuiden; Paul, Rotterdam; Wilks, Thames; Nornews Lea der, Skogin; Regitze Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Helgoland, Lerwick; Water land, Bremen; Corvus, Bremen, IJ muiden. Vrijdag vertrokken: Blakely, Rotter dam; Titan Service, Zee, IJmuiden; Allul, Gyon, IJmuiden; Nikolay Kasatkin, Ant werpen; Kiption, Gr. Yarmouth; Pelinda- ba, Hamburg; Ocean Seagull, Wilming ton; Transfjell, Kopenhagen; Smit Lloyd- 16, Cont. plat, Velsen; Sigme Tholstrup, Orklow, IJmuiden; Blue Saga, Bremen; Greta, Cardiff, IJmuiden; Oti River, Ham burg; Vela, Stavanger; Dalsland, Antwer pen; Granit, Swansea, IJmuiden; La Paix, Maiga; Nordwik, Stavanger; Luchedeich, Figuera da Paz, Velsen; Torsten, Frede- rikshaven; Holsatia, Antwerpen; Terra, Peterhead, IJmuiden; Finla, Aalborg; Ayu Dag, Noordzee; Otepeya, Antwerpen, Vel gen; Pirola, Oostende. Zaterdag aangekomen: Smitlloyd 16, Cont. plat, Velsen; Ingrid Gorthon, Brake; Eva Oden, Gent; Andries, Pauline Brinkman, Montrose, IJmuiden; Jemrix,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6